• Pielęgniarka szkolna

   • Gabinet Profilaktyki Zdrowotnej i Pomocy Przedlekarskiej w Szkole Podstawowej Nr 10 prowadzi firma: Grupowa Praktyka Pielęgniarek "MEDUS" s.c. z Wodzisławia Śląskiego.  

    Gabinet czynny jest w dniach i godzinach:

    Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
    nieczynne  8:00 - 16:00 nieczynne  8:00 - 16:00 nieczynne

     

   • Uwaga anemia! 

   • Anemia, to inaczej niedokrwistość. Powodem tego stanu jest brak żelaza. Jego niedobór powoduje zmniejszenie liczby czerwonych krwinek odpowiedzialnych m.in. za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu. 

    Przyczyny anemii  :

     Objawy mogące sugerować anemię to: bladość skóry oraz śluzówek (na wargach oraz spojówkach oczu – powieki od wewnętrznej strony), zmęczenie, wrażliwość, osłabienie, brak apetytu, zwiększona senność, problemy z koncentracją, zawroty głowy, omdlenia. Braki żelaza przeważnie spowodowane są niewłaściwą dietą, ubogą w produkty mięsne i roślinne, zawierające żelazo.      Mogą być także związane z nadmiarem spożywania przetworów mlecznych, gdyż te ograniczają wchłanianie żelaza z układu pokarmowego. Łagodna postać anemii może rozwinąć się na skutek przebytej infekcji. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest morfologia krwi. 

    Leczenie anemii 

    Łagodne postacie niedokrwistości najlepiej wyrównać odpowiednią dietą bogatą w żelazo, witaminę B12 i kwas foliowy. Dobrym źródłem żelaza są rośliny strączkowe w połączeniu z owocami i z warzywami zielonymi, które są źródłem kwasu foliowego. W cięższych przypadkach anemii, wystarcza terapia farmakologiczna po konsultacji z lekarzem.  

    OBJAWY ANEMII