• Biathloniści na medal!

            W ubiegłą niedzielę zakończyły się trzydniowe zmagania biatlonistów w Mistrzostwach Polski Młodzików i Młodzików Młodszych. Zawody rozgrywano na obiektach Tauron Areny w Dusznikach w konkurencjach bieg indywidualny, bieg sprinterski oraz zawody sztafet. W mistrzostwach bardzo dobrze spisywali się zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski na co dzień uczennice i uczniowie 'Dziesiątki"  W indywidualnym biegu sprinterskim w kategorii młodziczek młodszych srebrny medal i tytuł Wicemisrzyni Polski zdobyła  Jagoda Glimasińska. Równie udany występ zaliczyły sztafety - w kategorii zarówno młodziczek młodszych jak i młodzików młodszych sztafety UKS Strzał Wodzisław Śląski zdobyły brązowe medale. "Brązowa" sztafeta dziewcząt wystąpiła w składzie: Glimasińska Jagoda, Kądziela Paulina, Ryszka Małgorzata natomiast "brązową"  sztafetę chłopców tworzyli: Wiewióra Dawid, Zieliński Radosław i Zając Piotr.  

            GRATULACJE DLA CAŁEGO TEAMU - zawodników i trenerki UKS Strzał Wodzisław Śląski.  ​

            Komplet wyników naszych uczniów - zawodników UKS Strzał Wodzisław Śląski wygląda następująco:

            W pierwszym dni mistrzostw - 26 lutego rozgrywano biegi indywidualne. W kategorii  młodzik 23 miejsce zdobył Wajsman Dawid, w biegu młodziczek zaś 8 miejsce zdobyła Otylia Kocur, 9 była Aleksandra Ryszka 12 miejsce zajęła Tkocz Kinga, 22 Karbowniczyn Martyna, 34 Kozłowska Oliwia, 38 Tatarczuk Nadia.

            W kategorii młodzików młodszych 7 lokatę wywalczył Zając Piotr, 9 był Wiewióra Dawid  13 miejsce zdobył Zieliński Radosław, a na kolejnym 14 miejscu przybiegł Mika Szymon. 21 miejsce zajął Latuszewski Aurelio. W biegach młodziczek młodszych 9 miejsce wywalczyła Glimasińska Jagoda, 12 miejsce zajęła Kądziela Paulina, 14 była Ryszka Małgorzata 17 Grabiec Kamila.

            27 lutego rozgrywano sprinty W kategorii młodzik 22 miejsce zajął Dawid Wajsman, a w kategorii młodziczka 5 miejsce zajęła Otylia Kocur, 10 miejsce Tkocz Kinga, 16 Ryszka Aleksandra 25 Karbowniczyn Martyna, 34 Kozłowska Oliwia, 35 Tatarczuk Nadia. W kategorii młodzik młodszy 9 miejsce zdobył Wiewióra Dawid, 13 Zieliński Radosław, 14 Mika Szymon 18 Zając Piotr, 23 Latuszewski Aurelio.  W kategorii młodziczka młodsza srebrny medal i tytuł Wicemistrzyni Polski  wywalczyła uczennica klasy 6D - Jagoda Glimasińska, 16 była Kądziela Paulina, 17 Ryszka Małgorzata, a 27 Grabiec Kamila.

            28 lutego rywalizację prowadziły sztafety. W kategorii młodzik sztafety UKS Strzał zajęły 5 i 9 miejsce natomiast w kategorii młodzik młodszy i młodziczka młodsza sztafety UKS Strzał zajęły 3 miejsca i zdobyły brązowe medale Mistrzostw Polski 

            W naszej galerii zobaczyć można zdjęcia z Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodzików Młodszych w Biathlonie Tauron Arena Duszniki 

        • Biathloniści na medal!
          • Obchodzimy dzień BEZPIECZNEGO INTERNETU!

            We wtorek, 9 lutego, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Nasza szkoła oczywiście aktywnie włączyła się w obchody. Hasło tegorocznej kampanii w "Dziesiątce" brzmiało:„#10@BEZPIECZNIWSIECI”. Efekty pracy można zobaczyć na naszym kanale YouTube.

          • Serce dla KENII!

            Spełniając funkcję wychowawczą za priorytet wyznaczyliśmy sobie kształtowanie wśród naszych uczniów postaw nastawionych na pomoc.  Realizując ten postualat zorganizowaliśmy w szkole akcję charytatywną pod nazwą SERCE DLA KENII. Celem akcji jest zebranie środków finansowych, które wspomogą potrzebujące dzieci z Maryland Academy w Nairobii. W akcję zaangażowali się uczniowie klas 1-3, liczymy na wasze otwarte serca i z góry dziękujemy za każdy datek na ten cel. 

        • Próbny egzamin ósmoklasisty.
          • Próbny egzamin ósmoklasisty.

            ​​​​​​Zapraszamy wszystkich ósmoklasistów do zapoznania się z informacjami na temat próbnego egzaminu ósmoklasisty. W zakładce "ÓSMOKLASIŚCI" naszej strony internetowej znajdziecie informacje na temat terminów, procedur sanitarno-epidemiologicznych obowiązujących w trakcie egzaminu próbnego

          • Jak pracujemy od 1 lutego 2021 r.

            Od poniedziałku, 1 lutego br. obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół i placówek. Zmienione zostały rozwiązania o organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły, wprowadzono między innymi możliwość organizowania tzw. próbnych egzaminów szkolnych na terenie szkoły.

            Uczniowie klas I–III szkół podstawowych kontynuują naukę stacjonarną z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zgodnie z WEWNĘTRZNYMI PROCEDURAMI szkoły.

            Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży do 14 lutego br. nadal uczą się zdalnie.

            Inne zmiany wprowadzone w rozporządzeniu

            Organizacja zajęć zdalnych w szkole dla uczniów

            Od 1 lutego dyrektor szkoły nadal ma obowiązek organizować zajęcia lub zajęcia zdalne dla uczniów klas IV–VIII oraz szkół ponadpodstawowych, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą uczyć się w domu.  Dla uczniów, którzy z innych przyczyn nie mogą uczyć się zdalnie w domu, dyrektor MOŻE takie zajęcia zorganizować.

            Możliwość prowadzenia w szkołach tzw. egzaminów próbnych

            W szkole będzie można zorganizować, w ramach konsultacji z nauczycielami, testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego, tzw. egzaminy próbne przeprowadzane przez szkołę. Rozwiązanie to zostało wprowadzone na prośbę dyrektorów szkół.

            Opieka świetlicowa dla najmłodszych uczniów

            Dyrektorzy szkół podstawowych,są zobowiązani do prowadzenia działalności opiekuńczej dla uczniów klas I-III.

            Konsultacje dla zdających egzaminy

            Dyrektorzy szkół  mogą organizować uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

            Organizacja konkursów, olimpiad lub turniejów w szkole, centrum lub placówce

            Dyrektor szkoły, może udostępnić pomieszczenia w szkoledo przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

            Szkolenie sportowe w szkołach i oddziałach sportowych oraz szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego

            Zachowana jest możliwość realizacji szkolenia sportowego w formie stacjonarnej w oddziałach i szkołach sportowych oraz oddziałach i szkołach mistrzostwa sportowego.

        • Terminy naborowe do szkół ponadpodstawowych!
          • Terminy naborowe do szkół ponadpodstawowych!

            Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Więcej informacji w zakładce "ÓSMOKLASIŚCI" ZAPRASZAMY DO LEKTURY.

          • Judocy SP10 też pracowali!

            Uczniowie naszych klas sportowych o profilu judo - zawodnicy Akademii Sportowej TOP Team w czasie ferii zimowych, podobnie jak biathloniści, również ciężko trenowali. Przebywając na zgrupowaniu sportowym pracowali nad odpowiednim przygotowaniem wydolnościowym oraz technicznym do nadchodzących zawodów.

            W czasie zgrupowania zawodnicy trenowali na macie szlifując technikę oraz doskonaląc swoje umiejętności. Zawodnicy mieli również treningi na siłowni oraz dbali o dobrą dietę. Zimowa aura i dobre warunki pozwoliły także na treningi w górach oraz zdobywanie szczytów nie tylko sportowych umiejętności, ale też górskich. Ten intensywny czas spędzony na zgrupowaniu na pewno przyniesie swoje efekty w postaci dobrych wyników na kolejnych zawodach.  

          • Biblioteka CYFROWA działa!

            Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcja dla uczniów szkół podstawowych dostępna jest pod linkiem:

            Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

            Dostęp do lektór dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE mają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.

          • Ferie w mieście!

            Ruszyły "nietypowe" ferie zimowe. W tym roku, ze względu na pandemię, ograniczenia dotyczą wielu instutucji kultury, rozrywki a także sportu. Mimo to Wodzisławskie Centrum Kulrury oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka w Wodzisławiu Śląskim przygotowały ofertę wydarzeń online dla wszystkich odpoczywających uczniów.

          • Nim "strzelisz" POMYŚL!!

            Już tylko kilka godzin dzieli Nas od kolejnej zmiany "rocznika". Przygotowujemy się do mniej lub bardziej uroczystego pożegnania starego i powitania nowego roku. Przygotowując "fetę" prosimy PAMIĘTAJCIE o WSZYSTKICH STWORZENIACH, które żyją, mieszkają obok nas. PROSIMY ZREZYGNUJCIE Z FAJERWERKÓW!! Niech Nowy Rok - 2021 zacznie się nie tylko dla Nas - ludzi szczęśliwie i spokojnie.  

        • Nim "strzelisz" POMYŚL!!
          • Dziesiątka kolęduje online!

            W pierwotnej wersji wydarzenie miało być na żywo i z udziałem publicznośći. COVID-19 zmienił sporo ale nie wszystko. Organizatorzy i wykonawcy podjęli wyzwanie i jest. Pierwszy w historii szkoły Koncert Kolędowy online. Z ogromną tremą ale i przyjemnością prezentujemy efekty pracy sporej gupy ludzi. Obejrzyjcie koncert dedykowany Wszystkim Wam. UWAGA! KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ!.

          • Plastyczny Teatr Jasełek!

             Ze Świętami Bożego Narodzenia wiążą się piękne tradycje i zwyczaje. Jedną z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.  Tegoroczne jasełka w Szkole Podstawowej nr 10 to bardzo wyjątkowy spektakl.

            Na początku grudnia uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem zabrali się do tworzenia prac plastycznych aby uświetnić przedstawienie jasełkowe, a przygotowania do nich przeniosły się ze szkoły do naszych domów.  W świąteczną atmosferę wprowadzili nas chętni uczniowie klas szóstych oraz Alicja z klasy 8a. Przygotowali oni plastyczne przedstawienie jasełkowe pod okiem Pani Elżbiety Szymiczek (katechetki). Wszyscy uczniowie włożyli wiele trudu, by przekazać treść opowiadania o Bożym Narodzeniu. Zaprezentowali je społeczności szkolnej, przypominając w ten sposób tamte wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Magicznego uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy klimat zbliżających się świąt.  Wszystkim zaangażowanym w jasełka, rodzicom i uczniom, wyrażamy serdeczne podziękowanie za włożony trud życząc błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

          • UWAGA ÓSMOKLASIŚCI!

            Na stronie Ministrstwa Edukacji ukazała się informacja o podpisanym w dniu 16 grudnia rozporządzeniu w sprawie zmian w wymaganiach na egzaminach ósmoklasisty. Po analizie przesłanych do MEN opinii, zespoły merytoryczne wprowadziły kolejne zmiany w wymaganiach.

            W przypadku egzaminu ósmoklasisty zmiany dotyczą:

          • Kamila w III etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii!!

            Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach opublikowane zostały wyniki II etepu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii. Miło nam zakomunikować, że wśród uczniów zakwalifikowanych do III etapu jest uczennica klasy VII A naszej szkoły - Kamila Onyszkiewicz.           

            Dzięki swojej ciężkiej "pracy" prowadzonej pod opieką p. Pardelok  Kamila, znalazła się w elitarnej grupie uczniów, którzy walczyć będą o status finalisty bądź laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii. GRATULUJEMY i oczywiście życzymy Kamili zdobycia zaszczytnego tytułu LAUREATKI. Gratulacje i podziękowania za trud przygotowywania Kamili do kolejnych etapów  konkursu nalezą się również pani Izabeli Pradelok - nauczycielce geografii.   

        • Pomoc psychologiczna dla rodziców.
          • Pomoc psychologiczna dla rodziców.

            Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla”od dnia 7 grudnia zaprasza na konsultacje telefoniczne!

            W okresie pandemii przed dziećmi i rodzicami pojawiły się nowe obowiązki i wyzwania. Dla wielu rodzin czas ten niesie trudności, których nie udaje się rozwiązać wewnątrz systemu rodzinnego. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi WPWD "Dziupla" mieszcząca się przy ulicy Czyżowickiej 29B w Wodzisławiu Śląskim. Placówka proponuje konsultacje telefoniczne dla rodziców z pedagogami-asystentami rodzin, którzy na co dzień prowadzą pracę z rodzinami, pedagogami pracującymi w świetlicach a także z psychologiem. W razie potrzeby jest możliwosć spotkania na terenie siedziby WPWD „Dziupla”

          • Człowiek życzliwy - człowiek szczęśliwy!

            W ramach akcji „Życzliwa Dziesiątka” uczniowie klas 4-8 odbyli zajęcia z psychologiem na temat życzliwości pod hasłem „Człowiek życzliwy – człowiek szczęśliwy”.  Zajęcia przeprowadzone zostały na godzinach wychowawczych zorganizowanych na platformie TEAMS. Głównym celem było uwrażliwienie uczniów na wzajemną życzliwość oraz wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.

                  Podczas zajęć uczniowie obejrzeli krótki filmik, w którym główny bohater przeszedł ogromną przemianę. W natłoku codziennych obowiązków zajęty był jedynie własnymi sprawami, nie dostrzegał problemów innych, nie okazywał zrozumienia i życzliwości. Pewnego dnia staruszka poprosiła go o pomoc przy przejściu przez ruchliwą ulicę. Wdzięczność starszej pani wzbudziła w młodym człowieku skrywane głęboko pozytywne emocje i uświadomiła mu, jak ważne jest okazywanie życzliwości ludziom, którzy są wokół nas. Od tego czasu bohater całkowicie zmienił swoje postępowanie – stał się życzliwym, uczynnym, dobrym człowiekiem, a na jego twarzy coraz częściej gościł uśmiech. Zaczął również zarażać swoją życzliwością innych. Filmik uświadomił uczestnikom spotkania, że okazywanie gestów życzliwości ważne jest nie tylko ze względu na dobro innych, ale przede wszystkim czyni nas spełnionymi
             i szczęśliwymi ludźmi.

                 W dalszej części zajęć uczniowie w trakcie burzy mózgów próbowali scharakteryzować człowieka życzliwego, szukając synonimów do słowa: życzliwy i tworząc kodeks człowieka życzliwego. Następnie odbyła się dyskusja na temat przejawów nieżyczliwości, z jakimi spotykają się ludzie w codziennych sytuacjach, w tym również w szkole. Uczestnicy próbowali ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy. Kolejnym etapem były zajęcia warsztatowe, w czasie których uczniowie wchodzili w rolę osób oceniających bohaterów przedstawionych w różnych sytuacjach. Niektóre z nich dotyczyły sytuacji szkolnych, na przykład takich, w których uczeń jest­ niewłaściwie traktowany p­rzez rówieśników lub oceniany przez nauczycieli inaczej niż pozostali ze względu na problemy, z którymi musi się zmagać. Po analizie takich sytuacji uczestnicy zajęć dochodzili do wniosku, że uczniowie z określonymi problemami mają prawo do innego traktowania pod pewnymi względami, a jednocześnie wymagają szczególnej troski i życzliwego traktowania.

                    Przeprowadzone zajęcia niewątpliwie zachęciły uczestników do tego, aby być życzliwym. Zwróciły również uwagę uczniów na istotną kwestię, jaką jest potrzeba akceptacji i życzliwego traktowania tych, którzy borykają się ze specyficznymi problemami utrudniającymi im codzienne funkcjonowanie.

          • "Face lifting" sali gimnastycznej.

            Korzystając z czasowej, mamy nadzieję, nieobecności uczniów w szkole pracujemy nad reorganizacją i modernizacją przestrzeni wewnętrznej szkoły. Zmienia swoje "oblicze" nasza sala gimnastyczna.

            Pierwsze efekty pracy już są widoczne jednak ostateczna zmiana nastąpi po pomalowaniu ścian i zabezpieczeniu filarów nośnych. Mamy nadzieję, że nowy "look" sali gimnastycznej Wam się spodoba. W planie mamy jeszcze jedną "niespodziankę" ale o tym później ;-)

          • Kartki dla żołnierzy służących na misjach wojskowych.

            Tradycją naszej szkoły jest zaangażowanie uczniów w akcję przesyłania kartek Bożonarodzeniowych dla żołnierzy pełniących służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych za granicą. Do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach trafiło już wiele pięknych, wykonanych przez naszych uczniów, kolorowych kartek z życzeniami  wraz z oryginalnymi upominkami.   

            Teraz kartki z pełnymi ciepłych słów życzeniami zostaną za pośrednictwem naszej Komendy przesłane do 10 Brygady Logistycznej w Opolu, skąd wraz z kartkami od innych dzieci trafią specjalną pocztą do żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju. W ich imieniu składamy wszystkim uczniom i nauczycielom serdeczne podziękowania za piękny symbol pamięci, a zarazem wyraz uznania dla odpowiedzialnej i niebezpiecznej służby na misjach w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami naszego państwa.

        • Kartki dla żołnierzy służących na misjach wojskowych.
          • Kolejne laptopy dla "Dziesiątki"

            ​​​​Zakwalifikowaliśmy się do kolejnej edycji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 –„Aktywna tablica” edycja 2020. Program opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole​​​​