• Telefony zaufania dla uczniów i dorosłych!

            Złość, smutek, lęk, trudne relacje rówieśnicze czy domowe, przemoc fizyczna, psychiczna wszystkie te sytuacje pwowodują u wielu ludzi poczucie zagubienia i osamotnienia. Aby dać im wsparcie uruchomiona jest cała sieć "telefonów zaufania" pod którymi dyżurują wykwalifikowani terapeuci, psycholodzy. Apelujemy do wszystkich, a zwłaszcza do uczniów borykających się z problemami - nie zostawajcie sami w trudnych momentach. Rozmawiajcie z najbliższymi, z dorosłymi, ktorych dażycie zaufaniem. Jeśli nie macie takich mozliwości lub czegoś się obawiacie skorzystajcie z pomocy dzwoniąc pod przedstawione niżej numery telefonów.    

          • ...z wizytą w teatrze Ateneum!

            13 października bieżącego roku grupa naszych najmłodszych uczniów wyruszyła do Katowic, a dokładnie do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach jednego z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce, który swoją działalność prowadzi od 1945 roku!. Aktualny repertuar teatru, adresowany głównie do widowni dziecięcej − to zarówno baśniowa klasyka jak i pozycje współczesne realizowane z wykorzystaniem głównie teatru lalkowego, ale też sceny żywego planu. Celem wyjazdu było, oprócz zwiedzenia teatru i obejrzenia spektaklu pod tytułem „Miłość do trzech pomarańczy”, również uczestnictwo w warsztatach teatralnych prowadzonych przez pracowników teatru Ateneum. W trakcie zajęć warsztatowych uczniowie mieli okazję między innymi poznać techniki operowania lalkami.

          • "Dziesiątka" partnerem strategicznym kampanii!

            Czas popandemiczny to w wielu szkołach trudny okres odbudowywania więzi społecznych i relacji koleżeńskich w grupach i całych zespołach klasowych. Już w poprzednim roku szkolnym zauważyliśmy, że po powrocie uczniów do szkoły pojawiły się kłopoty z wzajemnymi relacjami naszych uczniów względem siebie i dorosłych. Ruszyliśmy z akcją „Życzliwa DZIESIĄTKA”, którą kontynuujemy również i w tym roku szkolnym. Wzmocnieniem naszych działań jako szkoły będzie z całą pewnością udział w kampanii "Bądź Człowiek nie cZŁOwiek", która w założeniu jest odpowiedzią na obserwowane w wielu środowiskach zachowania nienawistne w relacjach międzyludzkich takie jak na przykład hejt.

            W akcji pragniemy zwrócić uwagę naszym uczniom na skutki jakie niesie za sobą hejt. Chcemy aby dzieci zrozumiały jak niegatywne wpływa na innych używana wobec nich mowa nienawiści. Osoby doświadczające słownej agresji często nie wiedzą, jak radzić sobie z tym problem. W kampanię zaangażować chcemy wszystkich uczniów "DZIESIĄTKI" oraz Samorząd Uczniowski, wychowawców klas, specjalistów szkolnych - pedagoga, psychologa. Korzystać też będziemy z pomocy wyspecjalizowanych instytucji oraz fachowców.  

          • Sztafeta "DZIESIĄTKI" piąta w województwie!

            Nadrabiamy zaległości informacyjne! 12.09.2021 pod Częstochową, w miejscowości Konopiska rozegrany został Finał Wojewódzki w sztafetowych biegach przełajowych - zawody rozgrywane w ramach kalendarza imprez Szkolnego Związku Sportowego. Nasze sztafeta dziewcząt, po sukcesach w zawodach powiatowych i rejonowych znowu spisała się rewelacyjnie i zajęłą bardzo wysokie V miejsce. Konkurencja była bardzo duża, a naszym biegaczkom do osiągnięcia sukcesu zabrakło podbiegów, ktore są ich mocną stroną. Brawo BRAWO dla dziewczyn, które reprezentowały naszą szkołę i miasto. Sztafeta biegła w składzie: Kinga Tkocz, Amelia Józefiak, Paulina Kądziela, Jagoda Glimasińska, Martyna Karbowniczyn, Aleksandra Ryszka. Trener Edyta Zając

          • Kolejne wyróżnienie w konkursie artystycznym!

            Bardzo miło nam poinformować, że w rozstrzygniętym już, Powiatowym Konkursie Poetycko-Plastycznym dla uczniów klas I-III „Wierszem malowane”, praca naszej uczennicy – Mai Pineckiej z klasy III zyskała uznanie jurorów i została wyróżniona. Konkurencja w tym roku była wyjątkowo duża bo na konkurs napłynęła rekordowa liczba prac plastycznych - aż 66, z 24 placówek powiatu wodzisławskiego więc tym bardziej GRATULUJEMY Mai i przygotowującej ją p. Anety Żok-Tomali sukcesu.

            Głównym celem konkursu była popularyzacja wśród dzieci polskiej poezji, rozwijanie wyobraźni twórczej i doskonalenie umiejętności plastycznych uczniów. Z każdej placówki mogły wziąć udział maksymalnie 3 prace a organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie. 

          • Obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk!

            Zakończyliśmy właśnie akcję "Wirusoochrona" prowadzoną w klasach I-III, której motywem przewodnim było propagowanie codziennych, prostych zabiegów i czynności higienicznych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wszelkich wirusów. Zwieńczeniem akcji jest powstały klip przygotowany na obchody Światowego Dnia Mycia Rąk - święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

          • Życzenia na Dzień Edukacji

            Jak co roku, 14 października obchodzimy  Święto Edukacji Narodowej upamiętniając powołanie właśnie w tym dniu, w roku 1773, pierwszej  w Polsce i pierwszej w ówczesnej Europie władzy oświatowej o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej - Komisji Edukacji Narodowej, a właściwie Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej.  W tym roku nie w formie akademii ale krótkiego "klipu" z życzeniami dla pracowników oświaty wystąpili nasi uczniowie. 

          • Pierwszoklasiści...doPASOWANI!

            Od momentu kiedy nasi pierwszoklasiści usłyszeli pierwszy dzwonek szkolny minął już ponad miesiąc. W tym czasie, z całą pewnością, sporo się w ich szkolnym życiu wydarzyło - odbyli pierwsze lekcje, za nimi pierwsze emocje, pewnie mają już wiele nowych koleżanek i wielu kolegów ale ciągle brakowało jednego - ciągle nie byli oficjalnie przyjęci w poczet uczniów „DZIESIĄTKI”. Zmiana nastąpiła 7 października 2021 roku.

          • Sukcesów w "przełajach" ciąg dalszy!

            Po zwycięstwach w zawodach powiatowych nasi biegacze przełajowi poszli za ciosem i w zawodach rejonowych również pokazali moc. Sztafeta dziewcząt w składzie: Kinga Tkocz, Amelia Józefiak,Paulina Kądziela, Jagoda Glimasińska, Martyna Karbowniczyn, Aleksandra Ryszka w pięknym stylu pokonała rywalki przybiegając na metę zawodów z 2 minutową przewagą i zdobywając bezapelacyjnie I miejsce. Zwycięstwo dziewcząt w zawodach rejonowych oznacza, że reprezentować będą szkołę i miasto W ZAWODACH WOJEWÓDZKICH! które odbędą się już 12 października bieżącego roku.

            Bardzo dobry występ zanotowali też nasi panowie. Sztafeta chłopców w składzie: Dawid Wiewióra, Aleksander Kłosok, Szymon Mika, Aurelio Latuszewski, Radek Zieliński, Piotr Zając przybiegła na metę biegu na II miejscu z minimalną tylko stratą do zwycięskiej drużyny. Obie nasze ekipy to biathloniści z klas sportowych SP10 przygotowywani przez p. Edytę Zając. GRATULACJE DLA BIEGACZY i TRENERKI. Z niecierpliwością oczekiwać będziemy na wiadomości z trasy biegu sztafety dziewcząt w zawodach wojewódzkich. TRZYMAMY KCIUKI i ŻYCZYMY OCZYWIŚCIE POWODZENIA!  

          • Złote sztafety "DZIESIĄTKI"

            Bardzo dobre informacje dotarły do szkoły po rozegranych 5 października zawodach powiatowych w sztafetowych biegach przełajowych. Okazało się, że zarówno sztafeta dziewcząt jak i sztafeta chłopców okazały się bezkonkurencyjne i obie zameldowały się na pierwszych miejscach podium zdobywając tytuły Mistrzów Powiatu Wodzisławskiego. GRATULACJE DLA BIEGACZY i TRENERÓW!

          • "Dobra KARMA wraca" czyli...POMAGAMY!

            Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim uruchomiło zbiórkę karmy dla podopiecznych  Stowarzyszenia Na Rzecz Zwierząt – Koty Psy i My. Zbiórka dla „czworonogów” trwać będzie przez cały październik w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim mieszczącym się na wodzisławskim rynku.  Wszystkich zainteresowanych zbiórką informujemy, że karmę dostarczać można osobiście do siedziby CAS-u w następujących dniach i godzinach: poniedziałek, wtorek,  środa w godzinach 8:00 - 16:00, w czwartek w godzinach 8:00 - 18:00 i piątek 8:00 - 14:00

            Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt – Koty Psy i My w Wodzisławiu Śląskim jest grupą wspaniałych osób, której celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom w naszym regionie. Wolontariusze poświęcają każdą wolną chwilę w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym psom i kotom. Poprzez szereg działań starają się odmienić ich los na lepszy: codziennie opiekują się zwierzętami w przytulisku, koordynują domy tymczasowe, szukają ich właścicieli, w ostateczności nowych domów, resocjalizują zwierzęta, które w wyniku złych doświadczeń straciły zaufanie do człowieka. Oprócz działań doraźnych wolontariusze zajmują się również szeroko pojętą profilaktyką, poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.

            Jak pomóc?

            Najważniejszą potrzebą jest właściwa karma. Jej jakość jest istotna, bowiem do przytuliska nierzadko trafiają zwierzęta, które miały kiepskie życie, będące w złym stanie fizycznym, wycieńczone.

            – Chciałbym zaapelować, jeśli ktoś chce nam i psiakom zrobić prezent to nie musi kupować w markecie ogromnych worów karmy. Zdecydowanie lepiej będzie, gdyby te środki, które zostawiłby w markecie przeznaczy na zakup woreczka karmy na wagę w sklepie zoologicznym. Będzie to karma bardzo pożywna i jakościowo dobra – mocno podkreśla wolontariusz.

            Zostań wolontariuszem

            Pomoc bezdomnym zwierzętom to nie tylko ich adopcja. Bardzo ważna jest codzienna opieka nad psami i kotami znajdującymi się w przytulisku. Podawanie jedzenia, wymiana wody, sprzątanie kojców, spacery a przede wszystkim poświęcenie uwagi zwierzętom to nieodłączna część życia wolontariusza. Ty decydujesz ile czasu jesteś w stanie poświęcić zwierzętom i w jaki sposób chcesz im pomagać.

            Zostań opiekunem tymczasowym

            Część zwierząt nie radzi sobie z różnych powodów w warunkach przytuliskowych. Spowodowane może to być ich psychiką, wiekiem lub wieloma innymi czynnikami. Takie zwierzęta szukają wówczas tymczasowego opiekuna, który przyjmie je do momentu znalezienia nowego właściciela. Tymczasowy opiekun ma za zadanie dbanie o zwierzaka i podstawową opiekę nad nim. Koszty związane z utrzymaniem i ewentualnym leczeniem są pokrywane przez stowarzyszenie.

            Znalazłeś psa lub kota?

            Codziennie rozgrywają się ciche dramaty. Jeśli widzisz zwierzę pozbawione opieki właściciela, nie bądź obojętny. Twoja reakcja może pomóc mu uzyskać niezbędną pomoc. Zadzwoń na Straż Miejską pod numer 986, a następnie opisz dokładnie w jakim stanie jest zwierzę i gdzie przebywa. Dzięki temu zwierzę trafi do przytuliska, gdzie uzyska pomoc i być może odnajdzie właściciela.

            Zgubiłeś psa lub kota?

            Twój pupil zaginął? W pierwszej kolejności odwiedź przytulisko. Możesz również wejść na stronę https://bit.ly/3aCIquH, gdzie na bieżąco umieszczane są zdjęcia znajdujących się tam zwierząt. Jeśli mimo wszystko zwierzę nie przebywa w przytulisku, skontaktuj się z wolontariuszami. Zamieszczą na stronie zdjęcie pupila oraz informacje.

          • Czytaliśmy... GŁOŚNO!

            W dniu 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i jest jednym z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. W „Dziesiątce” dzień ten obchodziliśmy we współpracy z Filią nr 13 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim organizując sesję czytelniczą dla naszych najmłodszych uczniów. W rolę czytających popularne bajki, legendy i wiersze wcielili się nauczyciele „Dziesiątki” oraz pracownicy Biblioteki, a słuchaczami byli uczniowie klas I-szych.

          • Dzisiaj świętują CHŁOPCY!

            30 września w Polsce swoje świeto obchodzą wszyscy chłopcy. Z tej okazji piękniejsza cześć "Dziesiątki" przygotowała multimedialne i multijęzykowe życzenia dla chłopców dużych i małych. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DRODZY "CHŁOPCY" 

            W innych krajach dzień ten obchodzony jest w innych terminach. W Norwegii Dzień Chłopaka obchodzony jest 7 października, w Indiach i Meksyku - 19 października, a w Kanadzie - 25 listopada. W Wielkiej Brytanii Dzień Chłopaka świętuje się 5 kwietnia.  W Japonii święto to ma swoją najdłuższą tradycję (obchodzono je tam już w VI w.n.e.), po II wojnie światowej zostało przemianowane na Dzień Dziecka i w takiej formie obchodzone jest co roku 5 maja. Dzień Chłopaka to nie jest to samo święto co Dzień Mężczyzny. Oba dni obchodzone są w inne dni w roku. Dwa święta wpisały się także na stałe w kalendarz. Kiedyś przyjmowało się, że pierwsze święto obchodzą raczej młodsi mężczyźni, a drugie starsi. Teraz taki podział nie istnieje. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby również młodsi świętowali Dzień Mężczyzny, a starsi - Dzień Chłopaka. W Polsce Dzień Mężczyzny obchodzony jest 10 marca, czyli dwa dni po Dniu Kobiet. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie przypada natomiast na 19 listopada. Święto to jest obchodzone w ponad 80 państwach, między innymi w Holandii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych czy Republice Południowej Afryki. (źrdło: wiadomości.wp.pl)

          • Oferta dla lubiących śpiewać!

            Młodzieżowy Chór Miejski „Canticum Novum”, który w Wodzisławiu Śląskim działa z sukcesami już od października 2012 roku, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-9 lat lubiące i chcące śpiewać do tworzonej właśnie grupy dziecięcej. Otwarte próby dla chętnych odbywają się w każdy czwartek od godziny 16:00 do 17:00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II przy ulicy 26 marca 9. WIęcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 699833102 lub (32) 4562936. ZAPRASZAMY!!!

          • Kolejne wyróżnienie w wojewódzkim konkursie plastycznym!

            Sejmik Województwa Śląskiego, uchwałą z dnia 14 grudnia 2021 r., ogłosił rok 2021 w województwie śląskim „Rokiem Górali”. Z tej okazji Marszałek Województwa Śląskiego objął swoim patronatem wojewódzki konkurs plastyczny "Muzyką malowane. Na góralską nutę", w którym z sukcesem wystartował nasz uczeń - Mateusz Janeta z klasy V B.  

            Intencją organizatorów obchodów było podkreślenie faktu, że w obrębie województwa śląskiego mamy trzy pasma górskie - Beskid Śląski, Żywiecki i Mały oraz dwie grupy góralskie - górale śląscy oraz żywieccy z bogatą tradycją wpisującą się w polską kulturę. Wśród wielu uroczystości i imprez okolicznościowych przygotowanych na tę okazję znalazł się również Wojewódzki Konkurs Muzyczno-Plastyczny „Muzyką malowane. Na góralską nutę”. Jak pisaliśmy wczśniej, duży sukces w tym konkursie stał się udziałem Mateusza Janety, którego praca zyskała uznanie kapituły konkursu i została wyróżniona. Oznacza to, że nasz uczeń, podczas konferencji podsumowującej „Rok Górali” organzowanej w gmachu Urzędu Wojewódzkiego, odbierze swoją nagrodę, a jego praca będzie wystawiona w tymże budynku w dniach od 4 do 20 października br. GRATULACJE dla Mateusza oraz przygotowującej naszego artystę -  p. Blanki Chocyk.   

          • Mamy nowy SAMORZĄD UCZNIOWSKI!

            23 września 2021 r. przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W trosce o środowisko i zgodnie z hasłem "Myślę więc nie śmiecę" zrezygnowaliśmy z ulotek wyborczych, a kandydaci swoje programy prezentowali w formie e-kampanii wyborczej. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie szkoły klas IV-VIII. Wzięło w nim udział 205 uczniów (na 253 uprawnionych) wybierających swoich przedstawicieli spośród 5 kandydatów. Wśród wszystkich głosów oddanych 4 były nieważne. Komisja wyborcza w składzie: Amelia Józefiak, Aleksandra Bonar, Aldona Jaśkiewicz, Aleksandra Kicka oraz Karolina Konieczny czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.

          • "Mały" Teatr wznawia działalność!

            Ruszyły zajęcia teatralne! Po kilku teatralnych zabawach i obejrzeniu bajki " Księżniczka na ziarnku grochu"w teatrze Kamishibai niektóre aktorki od razu odnalazły się w roli. Następne zajęcia odbędą się w najbliższą środę w godz. 12.40 - 13.35 w holu na pierwszym piętrze.

            Wszystkie chętne uczennice oraz UCZNIOWIE mogą zgłaszać się do p. Blanki Chocyk - opiekunki koła teatralnego. ZAPRASZAMY DO ZABAWY W TEATR!    

          • WF z AWF...czyli SPORT TO ZDROWIE!

            Ruszyły zapisy uczniów klas IV-VIII na dodatkwe zajęcia sportowe organizowane w "Dziesiątce" w ramach programu "WF z AWF - aktywny powrót do szkoły". Celem projektu jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych – walka ze skutkami pandemii koronawirusa. Warunkiem organizacji zajęć jest utworzenie grup minumum 15 osobowych.

          • Myślę, więc nie śmiecę.

            W trzeci weekend września ruszyła 28 akcja Sprzątania świata i jak co roku, aktywnie włączyliśmy się do obchodów. Tegoroczne hasło kampanii  brzmi: " Myślę, więc nie śmiecę". Akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest jednocześnie lekcją poszanowania środowiska jak również promowaniem ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów. Nie chodzi w niej  o to, aby sprzątać , ale o to, aby nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Hasło tegorocznej akcji nie przypadkowo jest parafrazą słynnego powiedzenia Kartezjusza "Cogito ergo sum", każdy bowiem powinien pomyśleć i wziąć sobie do serca fakt, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne zdrowie oraz zdrowie przyszłych pokoleń musimy ograniczać ilość wytwarzanych odpadów. 

            Mając na uwadze tegoroczne hasło szczególnie zależało nam na tym, aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych odpadów. W tym roku uczniowie dziesiątki, w ramach akcji mogli udowodnić, że przyczyniają się do zmniejszania ilości śmieci, robiąc ODPOWIEDZIALNE ZAKUPY. Nasi uczniowie wykonywali  zdjęcia, na których widoczne są sposoby na ekologiczne zakupy, dzięki którym można zmniejszać  ilość wytwarzanych odpadów. Aby przyczynić się do ograniczania ilości zużywanego papieru, został ogłoszony konkurs" Papieru nie marnuję - twórczo go wykorzystuję". Podczas kolejnych lekcji wychowawczych uczniowie będą mogli poznawać  sposoby na niemarnowanie jedzenia, w ramach ogólnopolskiego projektu Federacji Polskich Banków Żywności : EkoMisja- nie marnuję!

          • "Wirusoochrona" w DZIESIĄTCE!

            Od 15 września bieżącego roku na terenie województwa śląskiego realizowana jest II edycja akcji informacyjno-edukacyjnej pod tytułem "WIRUSOOCHRONA" W akcji, która trwać będzie do 15 października, czyli do dnia Światowego Dnia Mycia Rąk wezmą udział również uczniowie klas I-III naszej szkoły.

            Głównym celem akcji jest promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci i ich rodziców oraz zwrócenie uwagi na znaczącą role higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszeniu się wirusów i chorób zakaźnych. Przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych ma na celu ograniczanie zachorowań wśród dzieci i transmisji wirusów na najbliższych. Akcja prowadzona jest w koordynacji z Państwowym Powiartowym Inspektorem Sanitarnym w Wodzisławiu Śląskim.