• Walentynki w DYCHĘ!

      14 lutego celebrowaliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii czy przyjaźni. W tym dniu dresscode  czyli obowiązujący strój preferował kolor czerwony. Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Uczniowie klas I-III, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, kilka dni wcześniej wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. W rolę "listonoszy poczty walentynkowej" wcielili się uczniowie z kl. 2A. Uczniowie klas starszych zaś swoje kartki walentynkowe rozdawali w przerwach między konkurencjami zorganozowanego z tej okazji konkursu na najzabawniejszą klasę w szkole. Jury konkursu po podsumowaniu wyników ogłosiło, że tytuł ten zdobyła klasa  8d - GRATULACJE!  ​​​​​

      Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku.

     • Od najmłodszych lat z KULTURĄ za pan brat!

      Uczniowie klasy 2 A pod opieką swojej wychowawczyni - p. Pauliny zaangażowali się w Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy” czego potwierdzeniem jest otrzymany certyfikat uczestnictwa. Rangę przedsięwzięcia podkreśla fakt, że honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczestnicy, po zapoznaniu się z IV modułami projektu mają za zadanie zrealizować przynajmniej po 5 zadań z każdego, co w sumie daje 20 zadań do wykonania. Głównym celem projektu jest wprowadzenie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie. ŻYCZYMY POWODZENIA w REALIZACJI ZADAŃ!

     • Porozmawiajmy o kulturze!

      W imieniu Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego zapraszamy wszystkich związanych w jakikolwiek sposób z kulturą (m.in.artystów, twórców) oraz zainteresowanych tym tematem do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym pn. "Wokół społeczności ludzi kultury", który będzie doskonałą okazją do zadawania pytań czy też omówienia ważnych spraw związanych z szeroko rozumianą kulturą. Spotkanie odbędzie się 23 lutego 2023 r. o godz. 17:00 w Pałacu Dietrichsteinów przy ul. Kubsza 2. Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie swojego przybycia do 21 lutego 2023 r w Wydziale Dialogu, Promocji i Kultury, Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego (32 45 90 579).

     • Ferie z "DZIESIĄTKĄ"...było w DYCHĘ!

      W drugim tygodniu ferii zimowych grupa uczniów "DZIESIĄTKI" uczestniczyła w zorganizowanym przez zespół nauczycieli, psychologów i pedagogów obozie rekracyjno-profilaktycznym w Poroninie. Wyjazd mógł się odbyć dzięki zaangażowaniu finansowemu rodziców oraz dzięki uzyskaniu wsparcia finansowego z Urzędu Miasta Wodzisław Śląski w ramach programu profilaktyki uzależnień. Trwający od 22.01 do 27.01.2023 r. obóz obfitował w zajęcia rekreacyjne, sportowe, a także zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień. Nasz szkolny kanał "Info NEWS TV 10", wykorzystując sprzęt fotograficzny oraz mixer audio zakupione w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości, przygotował krótką relację z obozu.

     • Team BOZONA znowu w drogę!

      Kolejna "wyprawa" naszych uczniów już 18 lutego. Tym razem Team BOZONA wyruszy w kierunku szczytu Błatniej - wznoszącego się na wysokość 917 m. wzgórza w grupie Klimczoka  w Paśmie Wiślańskiego Beskidu. "Mózgiem" wyprawy mającej, oprócz walorów czysto rekreacyjnych, róznież walor profilaktyczny są nasze panie psycholożki i pedagożki. ŻYCZYMY UDANEJ WYCIECZKI!