• "JĘZYKOWO" mocni!

      Bardzo dobre informacje dotarły do nas z Centralnej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Z opublikowanych podsumowań tegorocznych wyników egzaminu ósmoklasisty wynika, że nasi uczniowie „językowo” należą do czołówki szkół miejskich oraz powiatowych. Nasi ósmoklasiści REWELACYJNIE spisali się zwłaszcza na egzaminie z języka angielskiego osiągając średnią na poziomie 76% możliwych do zdobycia punktów. Tak wysoka średnia plasuje nas zdecydowanie na I MIEJSCU WŚRÓD WSZYSTKICH, WODZISŁAWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH i jest też zdecydowanie wyższa od średniej powiatowej, wojewódzkiej i krajowej.

      Bardzo dobrze „poszedł” też naszym uczniom egzamin z języka polskiego. Nasi, już teraz, absolwenci uzyskali średnią na poziomie 63% co jest trzecim wynikiem wśród wodzisławskich szkół podstawowych i jest to średnia również wyższa od średniej powiatowej, wojewódzkiej i krajowej. OLBRZYMIE GRATULACJE należą się zatem uczniom jak i przygotowującym ich nauczycielom. W trudnej rzeczywistości pandemicznej poradzili sobie…. W DYCHĘ!!! BRAWO WY!!!

     • UKS STRZAŁ Wodzisław Śl. z medalami Mistrzostw Polski w Biathlonie Letnim!

      W ubiegły piątek, w Czarnym Borze, wystartowały Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim. Pierwsze medale w biegach indywidualnych zostały rozdane w piątek. W sobotę rozegrano biegi sprinterskie, a na zakończenie mistrzostw, w niedzielę zaplanowano biegi masowe oraz sztafetowe. Każdorazowo zawody rozgrywane były w pięciu kategoriach wiekowych – seniorzy, juniorzy i juniorzy młodsi oraz młodzicy i młodzicy młodsi.

     • WYNIKI EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY DOSTĘPNE!

      Na stronie www.wyniki.edu.plpo zalogowaniu się, są dostępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Wyniki z egzaminów pisemnego wyrażone są w dwóch formach: w procentach oraz w skali centylowej. Pierwsza z nich nie budzi wątpliwości - wynik w procentach to odsetek całkowitej, możliwej do zdobycia liczby punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń uzyskał za rozwiązanie zadań z arkusza egzaminacyjnego

      Problemem jest natomiast wynik oszacowany w skali centylowej.  Wynik na skali centylowej to odsetek liczby uczniów zdających egzamin (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu na określonym poziomie wynik taki sam lub niższy.  W praktyce oznacza to po prostu, że jeśli np. z części humanistycznej uczeń uzyskał wynik, który na skali centylowej wynosi 92, to znaczy, że 92% wszystkich zdających uzyskało taki sam lub niższy wynik, a tylko 8% uzyskało wynik wyższy.  Wynik podany w tej skali pozwala ocenić osiągnięcia ucznia na tle osiągnięć innych zdających egzamin. Dzięki temu można zobaczyć, jak wynik egzaminu wypadł na tle pozostałych zdających, a potocznie mówiąc - pomaga on w ocenie, czy ósmoklasista w tym roku napisał lepiej lub trochę gorzej od większości uczniów w Polsce. 

     • Dni Korczakowskie w "Dziesiątce"

      Co prawda wakcaje w toku ale "zaległości" informacyjne trzeba odrobić. Od 1998 roku Janusz Korczak jest patronem naszej szkoły. Jako społeczność szkolna jesteśmy z tego bardzo dumni, ponieważ wiemy, że to człowiek o wielkim sercu, który był w stanie zrobić wszystko dla dobra dzieci, nawet oddać za nie życie. Dlatego postanowiliśmy, że w tym roku szkolnym w czerwcu, kiedy świętowaliśmy Dzień Dziecka, obchodziliśmy również Dni Korczakowskie w naszej szkole.

     • Ruszył nabór wolontariuszy programu "Szlachetna Paczka"

      Stowarzyszenie WIOSNA rozpoczęło poszukiwania Liderów i Wolontariuszy, bez których mądra pomoc dla potrzebujących nie będzie możliwa. To właśnie oni będą docierać do rodzin w potrzebie, samotnych seniorów czy dotkniętych przez los w prawie 700 lokalizacjach w całej Polsce, po to, by pomóc im wyrwać się z pułapki biedy, trudności i bezsilności i odzyskać godność. Zainteresowanych zapraszamy na stronę: ZGŁOSZENIA KANDYDATÓW

      Stowarzyszenie WIOSNA jest organizacją powstałą w 2001 roku. Działa ona na terenie całej Polski, realizując takie programy jak SZLACHETNA PACZKA, czy AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI.  

      Szlachetna Paczka od blisko 20 lat pomaga najbardziej potrzebującym, przywracając godność, marzenia i dając nadzieję na zmianę tym, którzy już dawno ją stracili. Szlachetna Paczka to nie jednorazowy prezent - to skuteczny, całoroczny i jedyny na świecie system pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi.  

      W ubiegłej edycji Szlachetna Paczka dotarła z pomocą do 14 000 rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Udało się to dzięki pomocy naszych wolontariuszy.  

     • Kolejne ekologiczne wyróżnienie dla "DZIESIĄTKI"!

      Zakończyła się IX Edycja projektu „Zbieraj Baterie i Telefony!” realizowanego w ramach kampanii Włącz Eco Wyobraźnię”. Wśród szkół uczestniczących w projekcie nie mogło zabraknąć „DZIESIĄTKI”. Nasza szkoła, z wynikiem 609 kg zebranych zużytych baterii i akumulatorów, znalazła się w gronie SPECJALNIE WYRÓŻNIONYCH dużych szkół podstawowych z całej Polski.

     • ODBIERAMY tytuł EKO-SZKOŁY!

      Mimo, że rok szkolny 2020/2021 zakończył się w dniu 25 czerwca nasi uczniowie, dzień później czyli 26 czerwca, mieli jeszcze okazję uczestniczyć w miłej uroczystości. W trakcie trwania Festiwalu Górnej Odry połączonego z Festiwalem Kultury Powiatu Wodzisławskiego „DZIESIĄTCE został przyznany zaszczytny tytuł EKO-SZKOŁY wraz z czekiem na 2 tyś. złotych,  a uczniom naszej szkoły oraz ich opiekunom zostały wręczone upominki za osiągnięte sukcesy w konkursach dla dzieci i młodzieży ze szkół powiatu wodzisławskiego organizowanych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w ramach obchodów Świtowego Dnia Ziemi. Nagrodę i upominki wręczał nam Prezes Zarządu PWiK pan Marek Chrószcz 

      Przypominamy, że celem konkursów było promowanie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu wodzisławskiego objętych projektem pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Wodzisław Śląski”, kształtowanie u młodzieży poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą oraz promowanie zachowań mających na celu ochronę przyrody.  Wyniki konkursu były dla nas bardzo dobre.  W kategorii konkursu dla uczniów klas IV-VI "Maskotka wodociągowa" nasz uczeń - Radosław Zielinski zdobył II miejsce, a w tej samej grupie wiekowej, w kategorii "Graj w niebieskie" wyróżnienia zdobyli kolejni "nasi": Ania Biekiesza, Oliwier Kwapisz, Antonina Podsiadło, Marta Szeremeta, Ismena Wutke.  Jeszcze lepiej wypadliśmy w konkursie multimedialnym dla uczniów klas VII-VIII, w którym zajęliśmy... WSZYSTKIE TRZY MIEJSCA PODIUM!!!   -  I miejsce: Kamil Pasternak,  II miejsce: Aleksandra Ryszka, Martyna Karbowniczyn i III miejsce: Michał Kowalewski, Grzegorz Grabski  ex aequo z Julia Kubek, Kamila Onyszkiewicz.  Nagrodzonych uczniów do konkursów przygotowywały panie: Zuzanna Konsek oraz Aneta Żok-Tomala.

     • Pożegnanie absolwentów "DZIESIĄTKI"

      Ostatnim akordem dziwnego, bo w dużej części pandemicznego, roku szkolnego 2020/2021 były „kameralne”, prowadzone w zespołach klasowych, uroczystości rozdania świadectw dla uczniów klas I-VII oraz również mocno ograniczona pod względem uczestników uroczystość wręczenia świadectw uczniom klas VIII. Schodzących kolejno do sali gimnastycznej absolwentów żegnał, w obecności wychowawcy klasy oraz części grona pedagogicznego, dyrektor szkoły - Grzegorz Korzeń. Całą uroczystość uświetniła swoim, ostatnim już w murach szkoły, wstępem Alicja Strączek, która zaśpiewała, do muzyki zespołu KOMBI, napisaną przez siebie piosenkę z podziękowaniami dla nauczycieli i pracowników obsługi.

     • Szczepienia dzieci w wieku lat 12 i starszych.

      Szanowni Rodzice, Opiekunowie prawni uczniów. W zakładce MATERIAŁY DLA RODZICÓW naszej strony internetowej znajdziecie Państwo informcję na temat organizacji i harmonogramu akcji szczepień dzieci w wieku lat 12 i starszych.  W informacji znajdziecie Państwo również materiał filmowy z wystąpieniem śląskiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych - prof. dr hab. n. med. Włodzimierza Mazura. ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ! 

     • Zakończenie roku szkolnego!

      Już tylko godziny dzielą nas od zasłużonych wakacji. Przed nami jeszcze ostatnia uroczystość - rozdanie świadectw oraz wyróżnień i dyplomów. Ponieważ ciągle jeszcze obowiązują nas przepisy o zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa rezygnujemy z wspólnej uroczystości, a świadectwa i dyplomy wręczą naszym uczniom wychowawcy klas w salach lekcyjnych. ZAPRASZAMY więc uczniów klas I-VII w piątek o godzinie 8:30 do wyznaczonych sal lekcyjnych na ostatnią w tym roku „lekcję wychowawczą”. Uczniowie klas ósmych, jako absolwenci, opuszczają mury „Dziesiątki” więc żegnać Ich będziemy bardziej oficjalnie. Naszych absolwentów ZAPRASZAMY w piątek, kolejno do sali gimnastycznej - klasę VIII A o godzinie 9:00, klasę VIII B o godzinie 10:00 i klasę VIII C o godzinie 11:00

     • Medale w Pucharze Polski w Biathlonie letnim!

      ​​​​W dniach 12-13 czerwca na Tauron Duszniki Arena odbyły się zawody Pucharu Polski w biathlonowym crossie. Byla to inauguracja sezonu letniego na poziomie ogólnopolskim 

      W rywalizacji na Jamrozowej Polanie w Dusznikach-Zdroju uczestniczyli zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski w gronie, których byli również uczniowie 'Dziesiątki". Po dwóch dniach zawodów spłynęły bardzo dobre informacje:  Małgosia Ryszka zdobyła złoty medal Pucharu Polski! w biathlonie letnim w biegu indywidualnym młodziczek młodszych natomiast w biegu sprinterskim, w kategorii młodziczek, Amelia Józefiak wywalczyła medal srebrny!​​​​​​​​​​​​​​

      Wszyscy zawodnicy startujący w zawodach zdaniem trenerki p. Edyty Zając spisali się bardzo dorze, i zajmowali wysokie miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Biegi indywidualne -  Młodziczki: 4. Ryszka Aleksandra, 7. Tkocz Kinga 12.Józefiak Amelia 13. Kocur Otylia 23. Karbowniczyn Martyna 29. Tatarczuk Nadia.  Młodzicy młodsi: 6. Zieliński Radosław 7. Zając Piotr 13. Mika Szymon 17. Latuszewski Aurelio 19. Wiewióra Dawid 23. Kłosok Aleksander Młodziczki młodsze: 1.Ryszka Małgorzata 6. Kądziela Paulina 8. Glimasińska Jagoda 11.Grabiec Kamila.

      Biegi sprinterskie: Młodziczki: 2. Amelia Józefiak 10.Ola Ryszka 12. Otylia Kocur 13. Martyna Karbowniczyn 16. Kinga Tkocz 28. Nadia Tatarczuk.  Młodzicy mł: 7.Zieliński Radosław 12. Piotr Zając 13. Szymon Mika 19. Wiewióra Dawid 22. Aurelio Latuszewski 25. Kłosok Aleksander.  Młodziczki mł. 4. Ryszka Malgorzata 6. Paulina Kądziela 13.Jagoda Glimasińska 18. Kamila Grabiec

      Warto dodać, że mistrzostwa Polski w tej odmianie biathlonu planowane są w dniach 1-4 lipca w Czarnym Borze.

     • Wojsko w "Dziesiątce"

      9 czerwca br. naszą szkołę odwiedzili oficerowie Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku. W czasie prelekcji przygotowanej dla uczniów klas VIII żołnierze przedstawili perspektywy dalszej edukacji w klasach o profilu mundurowym. Zajęcia nastawione były na zainteresowanie uczniów wyborem zawodu żołnierza i pełnieniem czynnej służby wojskowej. W trakcie zajęć nasi ósmoklasiści zostali zapoznani ze współczesnym umundurowaniem, wyposażeniem oraz ekwipunkiem żołnierzy, pełniących służbę we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Żołnierze udostępnili ciekawą prezentację, była też okazja do indywidualnej rozmowy i do zadawania pytań. Spotkanie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży, stojącej przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Dziękujemy pięknie żołnierzom za interesujące i wartościowe spotkanie

     • Sukcesy w Mistrzostwach Województwa Śląskiego w Biathlonie letnim

      W dniach 07-08.06.2021, na trasach biegowych wodzisławskiego Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” oraz na strzelnicy biathlonowej rozegrane zostały MIstrzostwa Województwa Śląskiego w Biathlonie letnimWśród startujących ekip z Katowic, Chorzowa, Żywca byli również zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski - na codzień uczniowie klas sportowych „DZIESIĄTKI”. Zawody rozgrywano w dwóch konkurencjach - biegu indywidualnym i w sprintach.

      W pierwszym dniu zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w biegu indywidualnym. Wśród Młodziczek  bezkonkurencyjna okazała się być uczennica „Dziesiątki” Otylia Kocur, która wywalczyła tytuł MISTRZYNI województwa śląskiego. Bardzo dobry start zaliczyła też nasza uczennica - Martyna Karbowniczyn zajmując trzecie - medalowe miejsce na podium. Pozostałe uczennice naszych klas sportowych swój występ mogą uznać również za bardzo udany gdyż praktycznie wszystkie zajmowały miejsca w pierwszej dziesiątce zawodów: 4 była Ryszka Aleksandra, 5 miejsce zdobyła - Józefiak Amelia , 6m - Ryszka Małgorzata, 7m - Kądziela Paulina, 9m - Tkocz Kinga, 10 była Glimasińska Jagoda. 14 - Tatarczuka Nadia, 17 - Grabiec Kamila, i  35 - Piguła Milena

      Wśród chłopców, w tej samej konkurencji,  fenomenalny występ zaliczył Zieliński Radosław - uczeń klasy 6D naszej szkoły, który wywalczył Wicemistrzostwo Śląska.  Na miejscu  7 przybiegł Piotr Zając , 8 był Mika Szymon, 9 - Wiewióra Dawid, 11 - Latuszewski Aurelio, 17 -  Kłosok Aleksander.

      W drugim dniu mistrzostw  przyszedł czas na biegi sprinterskie. Również i w tej konkurencji zawodniczki i zawodnicy „Strzału” spisali się… w DYCHĘ! Dziewczyny z naszej szkoły, po raz kolejny zdominowały czołówkę -  srebrny medal zdobyła Ryszka Aleksandra, brąz przypadł Otylii Kocur, 4 miejsce zdobyła Józefiak Amelii, 5 była Tkocz Kinga, 6 - Ryszka Małgorzata, 7 - Karbowniczyn Martyna, 12 - Tatarczuk Nadia, 13 - Kądziela Paulina, 14 - Glimasińska Jagoda, 17 - Grabiec Kamila, 35 - Piguła Milena 

      Co prawda bez medali ale bardzo dobrze w tej konkurencji spisali się też chłopcy. Tuż za podium uplasował się  Zieliński Radosław (4 miejsce), 5 przybiegł Latuszewski Aurelio, 7 był Wiewióra Dawid, 8 - Zając Piotr, 9 - Mika Szymon, 16 - Kłosok Aleksander

      Wielkie gratulacje dla wszystkich naszych uczniów startujących w Mistrzostwach w barwach klubu sportowego UKS „STRZAŁ” Wodzisław Śląski oraz trenerki zawodniczek i zawodników - p. Edyty Zając.

     • Świetny występ naszej szachistki!

      W dniach 22.05 - 23.05,w Ustroniu zostały rozegrane Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorek w Szachach Szybkich. Bardzo dobry występ w tych silnie obsadzonych mistrzostwach zaliczyła nasza uczennica - Maja Głomska. Maja, jako rok młodsza zawodniczka, startowała w grupie szachistek do lat 10-ciu i zajęła bardzo dobre V miejsce. Niespodzianką turnieju była wygrana naszej uczennicy z późniejszą zwyciężczynią turnieju, posiadającą I kategorię szachową - Kingą Lajdamik. Warto dodać, że pierwsze cztery miejsca w turnieju zajęły starsze uczestniczki co oznacza, że Maja osiągnęła najlepszy wynik turnieju wśród wszystkich startujących z jej rocznika. Maja, na codzień uczennica klasy II Dziesiątki, uczestniczy w zajęciach szchowych prowadzonych w szkole pod okiem trenera Mariusza Kiesia. Zawodniczce i trenerowi GRATULUJEMY.

     • Sukces w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny"

      22 kwietnia 2021 roku odbyła się kolejna jubileuszowa XXX edycja Międzynarodowego Konkursu “Kangur Matematyczny - Kangourou Sans Frontieres”, którego organizatorem w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, a patronem przedsięwzięcia są: Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne. Konkurs ten integruje dzieci i młodzież całego świata, ponieważ uczniowie niemal wszystkich krajów Europy, a nawet uczniowie z Chin, Kanady, Australii, Rosji, RPA rozwiązują takie same zadania. Celem organizatorów konkursu jest ciągła i szeroka  popularyzacja matematyki wśród dzieci i młodzieży oraz wzbudzenie zainteresowania tym przedmiotem. Laureaci „Kangura Matematycznego” mają możliwość spotkań na wspólnych obozach i wędrówkach po świecie. 

      Dotarły już rozstrzygnięcia tegorocznej edycji konkursu, w której z powodzeniem wystartowali uczniowie „Dziesiątki”. Miło nam poinformować, że w kategorii Kadet (uczniowie klas 7-8)  wynik bardzo dobry uzyskała Kamila Onyszkiewicz z klasy 7a.  Kamila zdobyła, w swojej kategorii, 2 miejsce w powiecie oraz 7 miejsce w regionie. Wyróżnienia w konkursie zdobyli też  Oskar Skoczylas 7b Aleksander Ferfecki 6d Radosław Zieliński 6d Jakub Stolarski 6b Natalia Grabiec 8a 

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Sukcesu gratulujemy również opiekunce i koordynatorce konkursu w naszej szkole - p. Hannie Gadaj.

    • Sukces w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny"
     • Świętowaliśmy na różne sposoby!

      Dzień dziecka w "Dziesiątce" nasi uczniowie spędzali na wiele różnych sposobów, z całą pewnością na wesoło ale i edukacyjnie. Zwiedzanie miasta w ramach regionalizmu, astronomia z fizyką w Centrum Edukacji Kosmicznej, "strzelanie" na poligonie, zabawy w Rodzinnym Parku Rozrywki , zajęcia sportowe na boisku szkolnym czy rekreacja w Zozolandii to tylko niektóre z wydarzeń dzisiejszego dnia. Było jak zawsze W DYCHĘ!!

     • Dzień z atrakcjami i na słodko!

      Dzięki zapobiegliwości i hojności Rady Rodziców działającej przy naszej szkole uczniowie "Dziesiątki" obchodzą swoje święto "na słodko". Oprócz wycieczek, gier rekreacyjnych czy zajęć integracyjnych każdy, obecny w szkole uczeń, otrzyma dzisiaj słodki prezent ufundowany przez Radę Rodziców!

      WSZYSTKIEGO CO ZDROWE i SZCZĘŚLIWE DLA WSZYSTKICH DZIECI!!! 

     • Kolejne wyróżnienie w konkursie Śląskiego Kuratora Oświaty!

      W ramach kampanii pod wspólną nazwą „To ziemia, na której rodzą się diamenty" (św. Jan Paweł II) Śląski Kurator Oświaty - p. Urszula Balcer zaprosiła uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego do cyklu konkursów upamiętniających setną rocznicę wybuchu powstań śląskich. W jednym z takich konkursów udział, z SUKCESEM, wzięły uczennice „Dziesiątki” - Antonina Podsiadło i Marta Szeremeta.

     • Startuje Egzamin Ósmoklasisty!

      W dniach 25,26 i 27 maja br. najstarsi uczniowie "DZIESIĄTKI" staną przed pierwszym, niezwykle ważnym wydarzeniem – egzaminem ósmoklasisty. Jesteśmy przekonani Drodzy ósmoklasiści, że wcześniejsze lata nie zawsze pewnie łatwej nauki pozwolą Wam uzyskać takie wyniki egzaminu, które nie tylko spełnią Wasze oczekiwania, ale również otworzą drzwi do realizacji życiowych planów. Życzymy Wam abyście podczas kolejnych dni egzaminu zachowywali opanowanie i  skupienie. Wykorzystujcie zdobytą wiedzą do podejmowania trafnych wyborów i udzielania TYLKO POPRAWNYCH ODPOWIEDZI. Niech towarzyszy Wam WIARA WE WŁASNE SIŁY I WIEDZĘ. Każdemu z Was składamy życzenia osiągnięcia jak najlepszych wyników. Niech będzie łatwo, spokojnie i oczywiście na maksymalną ilość punktów!!!

      To ważny dzień również dla rodziców i opiekunów uczniów klas ósmych. Wam też Szanowni Państwo życzymy w tych dniach wiele, wiele spokoju i wiary, że młodzież mądrze wykorzysta zdobytą wiedzę i umiejętności.

      POWODZENIA DRODZY ÓSMOKLASIŚCI!! SPOKOJU DRODZY RODZICE! BĘDZIE  DOBRZE!!!

    • Kacper odbiera gratulacje z rąk II Wicewojewody Śląskiego i Śląskiej Kurator Oświaty.
     • Kacper odbiera gratulacje z rąk II Wicewojewody Śląskiego i Śląskiej Kurator Oświaty.

      W dniu 21 maja br. uczeń naszej szkoły - Kacper Szopa uczestniczył w miłej, i ważnej ze względu na uczestników, uroczystości wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym w wojewódzkim konkursie plastycznym dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych pod hasłem „Bezpieczeństwo w sieci”. Tak jak informowaliśmy wcześniej Kacper zajął w tym konkursie bardzo wysokie - II miejsce i stąd jego obecność w zabytkowym i pięknym budynku Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Jak ważna była to uroczystość świadczy fakt, że Kacper odebrał gratulacje i nagrody z rąk: Roberta Magdziarza - II Wicewojewody Śląskiego pełniącego również funkcję Przewodniczącego Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, Mirosława Wiklika - Dyrektora Gabinetu Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, inspektora Romana Rabsztyna - Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, Urszuli Bauer - Śląskiej Kurator Oświaty,

     • Kacper wyróżniony w konkursie wojewódzkim!

      Pod koniec roku 2020 Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach zorganizował, dla  uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII i ponadpodstawowych z terenu województwa śląskiego, konkurs plastyczny na najlepszy plakat pod hasłem „Bezpieczny w sieci”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na tematykę bezpieczeństwa w sieci, umiejętnego korzystania z zasobów Internetu, wyszukiwania wartościowych treści, a także na kwestie związane z przejawami cyberprzemocy i przestępstwami dokonywanych w sieci z udziałem młodego człowieka. W konkursie, z sukcesem wystąpił uczeń naszej szkoły - Kacper Szopa, który w kategorii uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych województwa śląskiego zdobył II miejsce. Kacper został zaproszony do Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach gdzie 21 maja zostaną wręczone nagrody wszystkim laureatom konkursu.

      Kacper swoją pracę przygotowywał pod kierunkiem p. Anety Żok-Tomali. Zarówno więc naszemu uczniowi jak i naszej nauczycielce GRATULUJEMY SUKCESU!!! BRAWO!     

    • Kacper wyróżniony w konkursie wojewódzkim!
     • "DZIESIĄTKA" Z TYTUŁEM EKO-SZKOŁY!

      Bardzo miło nam poinformować, że po raz kolejny działalność pro-ekologiczna uczniów "Dziesiątki", prowadzona pod kierunkiem naszych nauczycieli, została doceniona i nagrodzona. Ogłoszone właśnie wyniki konkursu ekologiczego zroganizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. nie pozastawiają żadnych wątpliwości - nasi uczniowie są nie tylko BARDZO WRAŻLIWI NA PROBLEMY EKOLOGII ale też KREATYWNI i UZDOLNIENI ARTYSTYCZNIE. ​​Dzięki zaangażowaniu i pracy uczniów klas IV-VIII: Radosława Zielinskiego, Ani Biekieszy, Oliwiera Kwapisza, Antoniny Podsiadło, Marty Szeremety, Ismeny Wutke oraz Kamila Pasternaka, Aleksandry Ryszki, Martyny Karbowniczyn, Michała Kowalewskiego, Grzegorza Grabskiego, Julii Kubek i wreszcie Kamili Onyszkiewicz uzyskaliśmy zaszczytny tytuł EKO SZKOŁY!

     • HARMONOGRAM PRACY W SYSTEMIE HYBRYDOWYM.

      W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o stopniowym powrocie uczniów do nauki realizowanej w szkole, w systemie hybrydowym informujemy, że harmonogram powrotu, uwzględniający wytyczne MEiN oraz GIS i MZ począwszy od 17.05.2021 r. wygląda następująco:

      Legenda:

      Lekcje stacjonarne - zajęcia realizowane w szkole, zgodnie z planem lekcji 

      Nauka zdalna - zajęcia realizowane online w domu, z wykorzystaniem platformy TEAMS

      Egzamin 8-kl - dni wolne od zajęć edukacyjnych dla uczniów klas I-VII w związku z organizowanym w szkole egzaminem ósmoklasisty.  

      Harmonogram pracy po 30.05.2021 r. zostanie podany do wiadomości po opublikowaniu stosownego komunikatu Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

     • Uwaga ósmoklasiści!

      Firma Vulcan zaprasza wszystkich ósmoklasistów na wydarzenie na żywo, na którym zaprezentowany zostanie proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w oparciu o system firmy VULCAN. Podczas prezentacji kandydaci dowiedzą się jak wygląda tegoroczny harmonogram naboru, na co zwrócić szczególną uwagę, jakie dokumenty należy dostarczyć do szkół. W trakcie spotkania uczniowie będą mogli również przejść przez proces wyboru placówek oraz podpisywania elektronicznego wniosku. Wydarzenie rozpocznie się 13 maja 2021 r. o godzinie 17:00, będzie trwać maksymalnie 90 minut.

     • WRACAMY!

      Małymi krokami wracamy do normalności! Po konsultacji z psychologiem szkolnym oraz za zgodą Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej dni 4 i 5 maja są dniami wolnymi od zajęć edukacyjnych. Od 6 maja br. do szkoły a tym samym do nauki w systemie stacjonarnym WRACAJĄ WSZYSCY UCZNIOWIE Z KLAS I-III Dziesiątki. W kolejnych tygodniach stopniowo wracać będą nasi starsi uczniowie. Od 31 maja bieżącego roku, według informacji z Ministerstwa Edukacji i Nauki, szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.

      Ogólne zasady, czyli kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej

      • Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają  do nauki stacjonarnej w szkole. 

      Uwaga! Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja br. pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość), w tym również w zakresie praktycznej nauki zawodu.

      • Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.). 
      • Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.
    • Efekty "Zielonych zabaw"
     • Efekty "Zielonych zabaw"

      Uczniowie "Dziesiątki' pochwalili się efektami "Zielonych zabaw" realizowanych w ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Zabawy w „zielone bombardowanie” oraz kwiatoumilacze, stały się okazją do połączenia przyjemnego z pożytecznym - dzięki wykonanym "pracom" nastąpiło upiększenie naszego miejskiego krajobrazu, ale też wzbogacenie go o nowe gatunki roślin, które z kolei przyciągają liczne, pożyteczne dla nas, drobne stworzenia jak owady czy ptaki.​​​​​​​​​​​​​​

     • „Zielone zabawy” na Dzień Ziemi

      Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Ziemi jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi  z powodu epidemii koronawirusa obchody święta w tym roku są szczególne. Wiele rzeczy musimy robić inaczej ale pomimo obostrzeń i ograniczeń  uczniowie „Dziesiątki’ pokazują, że pamiętają o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i potrafią to robić nawet w tak trudnym czasie!

      W tym roku  zachęcamy uczniów i ich rodziny do celebrowania Dnia Ziemi w zupełnie inny sposób. Proponujemy, aby wyjść z domu na poszukiwanie  PRZYRODY: na łąkę, do lasu parku,  najbliższego otoczenia.  Musimy zwrócić  uwagę na drzewa, które mijamy codzienne, sprawdzić, co oprócz trawy, rośnie na skwerku. Wytropić  Przyrodę w nietypowych miejscach np.  poszukać   mchów, wyrastających  z murów, w pęknięciach asfaltu, pomiędzy  płytkami chodnika, krawężnikami. Chcemy pamiętać też o glebie, która jest niezbędna do życia organizmów.   Zależy nam na tym, żeby  poświęcić  czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.   Aby zachęcić uczniów do tego i zaprzyjaźnić się z przyrodą, zaproponowaliśmy trzy kreatywne zabawy:

      1. BOMBY NASIENNE - „Życionośne”  bomby, czyli kulki ulepione z gliny, torfu czy ziemi i nasion, pomysł – bomba :), które można  schować do kieszeni i rozrzucać wszędzie tam, gdzie kilka tygodni później chcielibyśmy  zobaczyć kawałek kwietnej łąki.

      2. KWIATOUMILACZE - „Artystyczno-ekologiczny misz masz”, czyli rośliny kwitnące , posadzone do recyklingowych doniczek , porozwieszane tam , gdzie można w naszym otoczeniu

      3. ZIELONE SŁOIKI -  ekosystemy zamknięte w szkle, aby być bliżej natury nawet w domu.

      Zabawy w „zielone bombardowanie”  oraz kwiatoumilacze , to  łączenie przyjemnego  z pożytecznym. Nie tylko  dla upiększenie naszego środowiska- miejskiego krajobrazu - ale też wzbogacenie go o nowe gatunki roślin oraz  przyciąganie przez nie liczne drobne stworzenia, jak owady czy ptaki.

      Zielony słoik to okazja, aby część przyrody przenieść  do naszych domów i prowadzić obserwacje procesów zachodzących w otaczających nas ekosystemach.  Poprzez zajmowanie się słoikiem, dzieci uczą się odpowiedzialności oraz wrażliwości na piękno przyrody. Wzmacniają one swoją więź z naturą, a bliskość roślin, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i łagodzi nastój. Zielone słoiki są nie tylko modną ozdobą, ale mają także dobroczynny wpływ na organizm człowieka.

      Kochamy Wodzisław i nie jest nam obojętna zieleń, dlatego postanowiliśmy  naszemu osiedlu dodać trochę koloru , a tym samym radości  w tym trudnym dla wszystkim czasie.  Mamy nadzieję, że nasz mały wkład sprawi, że otoczenie będzie jeszcze piękniejsze, a planeta Ziemia bardziej nasza.

      Oprócz „ Zielonych zabaw” uczniowie mogli zapoznać się z prezentacją multimedialną  z wieloma atrakcjami. Między innymi ze stacjami przedmiotowymi na Dzień Ziemi, quizami, ciekawostkami, filmikami, przykładami działań, historią i ideą tego święta.

      Zabawy, które zaproponowaliśmy z okazji Dzień Ziemi, to świetna okazja, aby zrobić coś dobrego nie tyko dla siebie, ale dla wszystkich ludzi, którzy są  częścią przyrody,  dla całej planety.

      Dostrzegajmy, doceniajmy i dbajmy o  przyrodę, jak często się da, tak, jakby Dzień Ziemi był każdego dnia!

     • Dzisiaj ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI!

      Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell - amerykański aktywista, który na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. przedstawił propozycję obchodów takiego święta. Idea McConnella spotkała się z poparciem burmistrza San Francisco Josepha Alioto, który 21 marca 1970 r. zorganizował w mieście pierwsze obchody zaś U Thant, ówczesny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisał 26 lutego 1971 r. proklamację o ustanowieniu Dnia Ziemi. Zgodnie z nią odbywa się on w równonoc wiosenną na półkuli północnej, czyli 20/21 marca.

     • Uczniowie "Dziesiątki" pamiętają o żołnierzach służących na misjach zagranicznych!

      Tradycji stało się zadość - jak co roku uczniowie naszej szkoły wykonali dla polskich żołnierzy, pełniących służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami kraju, kartki  i dekoracje świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia. Kartki pod koniec listopada ubiegłego roku zostały przekazane do WKU w Gliwicach, a następnie, za pośrednictwem X Brygady Logistycznej w Opolu, trafiły do żołnierzy przebywających na misjach zagranicznych. Akcja Kartka dla misjonarza stała się już chlubną tradycją naszej szkoły. Prace uczniów są wyrazem szacunku i wdzięczności naszych wychowanków dla trudnej, odpowiedzialnej służby żolnierzy-misjonarzy. Zapewne przyniosły odrobinę radości żołnierzom, którzy spędzali święta w trudnych warunkach, z dala od swych rodzin. W akcji brali udział uczniowie klas IV -VI pod kierunkiem pani A. Żok -Tomali, p. W Kuśmierczyk. p. W. Wali i p. B. Mazurek.

      Rosyjskie działania zbrojne wymierzone w integralność Ukrainy (aneksja Krymu przez Rosję i wojna w Donbasie) znacząco zmieniły sytuację geopolityczną w środkowej i wschodniej Europie. Koniecznością stało się zagwarantowanie bezpieczeństwa nowym państwom członkowskim Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, tj. przyjętych do Sojuszu po 1999 r., zwłaszcza w rejonie tzw. wschodniej flanki NATO (przede wszystkim Polska i państwa bałtyckie, a także Rumunia i Bułgaria).

      Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z 27 kwietnia 2017 r. do Rumunii został skierowany polski kontyngent wojskowy w składzie kompanii piechoty zmotoryzowanej z elementem wsparcia logistycznego, łącznie ok. 230 żołnierzy i pracowników wojska oraz 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Kontyngent wystawiony jest rotacyjnie przez bataliony piechoty zmotoryzowanej 17 Brygady Zmechanizowanej 11 Dywizji Kawalerii Pancernej ze wsparciem z innych jednostek.

     • Sukces naszych "artystów"!

      Ogłoszone zostały wyniki regionalnego konkursu plastycznego "Spacer po wyobraźni" organizowanego przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim. Miło nam poinformować, że w gronie nagrodzonych oraz wyróżnionych znalazły się prace uczniów "Dziesiątki". Wyróżnienia zdobyły: Julia Pyszczek z klasy VIB oraz Maria Mazur-Adamczyk z klasy VIA, natomiast do wystawy online wybrane zostały prace Anny Bekieszy oraz Antoniny Podsiadło. Wyróżnionym autorkom GRATULUJEMY SUKCESU! Wyróżnione prace można zobaczyć w naszej galerii.

     • Dziesiątka też na niebiesko

      2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, inaugurujący Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Tego dnia organizowana jest akcja Zaświeć się na niebiesko (Light it up blue) zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Jedną z takich akcji jest iluminacja budynków w kolorze niebieskim. My co prawda nie możemy rozświetlić budynku szkoły na niebiesko, ale na znak solidarności i wsparcia dla wszystkich osób z autyzmem i ich rodziców "zaświecimy"... nasze LOGO w tym właśnie kolorze. 

      Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.​​​​​​​​​​​​​

     • SUKCES naszej szachistki!

      W Pawłowicach, w dniach 13 i 14 marca 2021 roku odbyły się klasyfikacyjne turnieje szachowe dzieci szkół podstawowych o kategorie szachowe. Turniej sprawnie przeprowadzili członkowie Stowarzyszenia Szachowego Gminy Pawłowice, z zachowaniem należytych obostrzeń związanych z epidemią covid-19. Startujący w nim szachiści zostali podzieleni na trzy grupy. W każdej grupie, dzięki odpowiedniej ilości wywalczonych punktów można było zdobyć kategorię szachową. W turnieju rewelacyjnie zaprezentowała się uczennica naszej szkoły - Maja GŁOMSKA, która na 18 startujących dziewcząt reprezentujących między innymi miasta: Częstochowę, Katowice czy Wrocław zajęła I miejsce.

     • Światowy dzień zespołu Downa

      Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Celem święta jest promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. W ten wyjątkowy dzień na naszej stronie wyjatkowy klip muzyczny poświęcony osobom z zespołem Downa.  

     • "Telewizyjna" premiera "KOPCIUSZKA"

      Na szkolnym kanale YouTube wyemitowana została "telewizyjna" premiera spektaklu grupy teatralnej "Niebieskie Migdały" od dwóch lat istniejącej i działającej w "DZIESIĄTCE". Po wcześniejszej premierze „Księżniczki na ziarnku grochu”, teraz przyszła pora na kolejnego klasyka czyli „Kopciuszka”. Rewelacyjną grę zespołu w składzie Milena Brzóska, Aleksandra Kicka, Karolina Konieczny, Wanessa Krajewska, Julia Kubek, Kamila Onyszkiewicz, Syndia Mandel i Julia Zielińska WARTO, a nawet NALEŻY ZOBACZYĆ. ZAPRASZAMY do obejrzenia zapisu nagrodzonego brawami widowni spektaklu w reżyserii p. Blanki Chocyk - nauczycielki muzyki, ze scenografią nauczycielki plastyki - p. Anety Żok-Tomali. ​​​​​​​

     • NIESTETY WRACAMY DO NAUKI ZDALNEJ!

      Zgodnie z dzisiejszymi informacjami podanymi na konferencji prasowej Ministra Zdrowia od 20 marca na terenie Polski obowiązywać będą kolejne obostrzenia. W przypadku szkół oznacza to niestety POWRÓT DO NAUKI ZDALNEJ UCZNIÓW KLAS I-III.  Minister Niedzielski poinformował: "za chwilę czeka nas okres ferii wielkanocnych, dlatego zdecydowaliśmy, że na najbliższe trzy tygodnie, czyli do 9 kwietnia wprowadzamy naukę zdalną dla klas I-III. Po świętach najprawdopodobniej podejmiemy decyzję o przejściu do nauki hybrydowej najmłodszych klas" 

     • Alicja PIERWSZA w powiecie wodzisławskim!

      Bardzo dobre informacje dotarły dzisiaj do "Dziesiątki". Nasza uczennica, Alicja Strączek z klasy VIII a, zdobyła pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Logopedycznym zorganizowanym przez Sportową Szkołę Podstawową nr 2 w Radlinie. Celem tego konkursu było rozwijanie kreatywności uczniów, propagowanie działań logopedycznych, dążenie do kształtowania prawidłowej wymowy i zdobycie nowych doświadczeń językowych oraz plastycznych. Alicja na konkurs napisała wierszyk logopedyczny pt. "Polna ch-cha" i wykonała pracę plastyczną do wierszyka pod opieką nauczyciela-logopedy mgr Elżbiety Jasiak. GRATULACJE DLA ALICJI i p. ELI JASIAK!!

     • W zabawę zmienia się występ!

      ​​​"...Stań i śpiewaj dla siebie i dla nas. Stań, masz teraz swój czas. Stań i śpiewaj dla siebie i dla nas, swoje pięć minut tu masz. Tak dobrze idzie ci to, naprawdę nieźle brzmi głos naprawdę nieźle, śpiewaj dla nas jeszcze, wszędzie się rozniesie, szansę na sukces masz. Już klaszczą wszyscy ten rytm, w zabawę zmienia się występ i niknie trema wśród braw, zaczyna wciągać cię ten nowy świat..." Kolejny występ, tym razem naszych najmłodszych ucznów, pod kierunkiem p. Blanki - nauczycielki muzyki zarejestrowany i opublikowany na szkolnym kanale YouTube. Jak widać w "Dziesiątce" spiewać każdy może bo wcale nie chodzi nam o nagrodę "Grammy" ale o dobrą zabawę i uwalnianie pozytywnych emocji - to ważne zwłaszcza w TAK DZIWNYM CZASIE!      

     • MAMY LAUREATKĘ!!

      Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach ogłoszono wyniki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii. Miło nam zakomunikować, że w gronie wyróżnionych jest uczennica Dziesiątki - Kamila Onyszkiewicz. Kamila, mimo że jest uczennicą dopiero VII klasy, przeszła dwa stopnie konkursów eliminacyjnych i w finale, zdobywając 57 punktów na 60 możliwych do zdobycia, uzyskała tytuł LAUREATKI. Dziękujemy i GRATULUJEMY Kamili sukcesu. Dziękujemy i gratulujemy też naszej nauczycielce geografii - p. Izabeli Pradelok, pod okiem której Kamila przygotowywała się do kolejnych etapów konkursów. WIELKIE GRATULACJE!!!

      Uzyskiwane w ostatnich latach wyniki w konkursach przedmiotowych z geografii pozwalają już powiedzieć, że ten przedmiot jest w "Dziesiątce" wykładany na najwyższym poziomie. Zaangażowanie i ogromna wiedza naszej nauczycielki geografii - p.Izabeli Pradelok w połączeniu z tytaniczną pracą chętnych uczniów rokrocznie przynoszą "Dzisiątce" zaszczytne tytułu finalisty lub laureata tego najważniejszego konkursu przedmiotowego. BRAWO!!!     

     • PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY!

      Ważna informacja dla ósmoklasistów! W dniach 17.03 - 19.03.2021 (środa-piątek) przeprowadzony zostanie w szkole drugi PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY. Procedury oraz zasady jego przeprowadzenia pozostają bez zmian i są do wglądu w zakładce "ÓSMOKLASIŚCI" strony internetowej naszej szkoły.

      W pierwszym egzaminie próbnym koncentrowaliśmy się głównie na procedurach oraz dyscyplinie pracy. Najczęstszymi problemami jakie stwierdziliśmy w trakcie jego przeprowadzania były przypadki spóźnień uczniów, brak odpowiednich przyborów potrzebnych do napisania egzaminu czyli długopisu z CZARNYM wkładem czy też przypadki bardzo szybkiego kończenia pracy z arkuszem lub brak zaznaczonych odpwiedzi na karcie odpowiedzi. Tym razem chcemy skoncentrowac Waszą uwagę nie tylko na aspektach technicznych czy proceduralnych, ale przede wzystkim na sprawdzeniu poziomu Waszej wiedzy na parę tygodni przed egzaminem

     • "Reporter" TV10 o "Dziesiątce"

      W ostatnich dniach po korytarzach i salach lekcyjnych naszej szkoły z kamerą przemieszczał się reporter szkolnej telewizji TV10. Na kanale YouTube Sp10 oraz na stronie internetowej szkoły można zobaczyć jakie, zdaniem reportera, są atuty szkoły. ZAPRASZAMY do obejrzenia materiału.      

    • Biathloniści na medal!
     • Biathloniści na medal!

      W ubiegłą niedzielę zakończyły się trzydniowe zmagania biatlonistów w Mistrzostwach Polski Młodzików i Młodzików Młodszych. Zawody rozgrywano na obiektach Tauron Areny w Dusznikach w konkurencjach bieg indywidualny, bieg sprinterski oraz zawody sztafet. W mistrzostwach bardzo dobrze spisywali się zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski na co dzień uczennice i uczniowie 'Dziesiątki" W indywidualnym biegu sprinterskim w kategorii młodziczek młodszych srebrny medal i tytuł Wicemisrzyni Polski zdobyła Jagoda Glimasińska. Równie udany występ zaliczyły sztafety - w kategorii zarówno młodziczek młodszych jak i młodzików młodszych sztafety UKS Strzał Wodzisław Śląski zdobyły brązowe medale. "Brązowa" sztafeta dziewcząt wystąpiła w składzie: Glimasińska Jagoda, Kądziela Paulina, Ryszka Małgorzata natomiast "brązową" sztafetę chłopców tworzyli: Wiewióra Dawid, Zieliński Radosław i Zając Piotr.

     • Obchodzimy dzień BEZPIECZNEGO INTERNETU!

      We wtorek, 9 lutego, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Nasza szkoła oczywiście aktywnie włączyła się w obchody. Hasło tegorocznej kampanii w "Dziesiątce" brzmiało:„#10@BEZPIECZNIWSIECI”. Efekty pracy można zobaczyć na  naszym kanale YouTube

      Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zapoznali swoich uczniów z serwisem internetowym dla dzieci, poświęconym edukacji w zakresie bezpieczeństwa w internecie – Sieciaki.pl. Najmłodsi uczniowie skorzystali z informacji dostępnych w serwisie na temat bezpieczeństwa dzieci online: kwestii prywatności, cyberprzemocy, niebezpiecznych treści, hejtu, zakupów online czy nadużywania Internetu. W ten sposób dzieci poznały Drużynę Sieciaków i Sieciuchów. Uczniowie klasy 2b wraz z wychowawcą przygotowali  tematyczny plakat na holu korytarza szkolnego, który dotyczył bezpieczeństwa i zagrożeń płynących z sieci.

      W klasach IV -  VIII (w nietypowy sposób, bo online) w ramach godzin z wychowawcą przeprowadzono rozmowy na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Na zajęciach z informatyki uczniowie obejrzeli szereg filmów dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych oraz skorzystali z interaktywnych quizów  dotyczących Bezpieczeństwa w Sieci  Nasi wychowankowie zaprezentowali także projekty graficzne banerów, które w wymowny sposób informują odbiorcę o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz o zagrożeniach płynących z Sieci.

     • Serce dla KENII!

      Spełniając funkcję wychowawczą za priorytet wyznaczyliśmy sobie kształtowanie wśród naszych uczniów postaw nastawionych na pomoc. Realizując ten postualat zorganizowaliśmy w szkole akcję charytatywną pod nazwą SERCE DLA KENII. Celem akcji jest zebranie środków finansowych, które wspomogą potrzebujące dzieci z Maryland Academy w Nairobii. W akcję zaangażowali się uczniowie klas 1-3, liczymy na wasze otwarte serca i z góry dziękujemy za każdy datek na ten cel.

     • Próbny egzamin ósmoklasisty.

      ​​​​​​Zapraszamy wszystkich ósmoklasistów do zapoznania się z informacjami na temat próbnego egzaminu ósmoklasisty. W zakładce "ÓSMOKLASIŚCI" naszej strony internetowej znajdziecie informacje na temat terminów, procedur sanitarno-epidemiologicznych obowiązujących w trakcie egzaminu próbnego

    • Próbny egzamin ósmoklasisty.
     • Jak pracujemy od 1 lutego 2021 r.

      Od poniedziałku, 1 lutego br. obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół i placówek. Zmienione zostały rozwiązania o organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły, wprowadzono między innymi możliwość organizowania tzw. próbnych egzaminów szkolnych na terenie szkoły.

      Uczniowie klas I–III szkół podstawowych kontynuują naukę stacjonarną z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zgodnie z WEWNĘTRZNYMI PROCEDURAMI szkoły.

     • Terminy naborowe do szkół ponadpodstawowych!

      Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.  Więcej informacji w zakładce "ÓSMOKLASIŚCI" ZAPRASZAMY DO LEKTURY.

    • Terminy naborowe do szkół ponadpodstawowych!
     • Judocy SP10 też pracowali!

      Uczniowie naszych klas sportowych o profilu judo - zawodnicy Akademii Sportowej TOP Team w czasie ferii zimowych, podobnie jak biathloniści, również ciężko trenowali. Przebywając na zgrupowaniu sportowym pracowali nad odpowiednim przygotowaniem wydolnościowym oraz technicznym do nadchodzących zawodów.

     • Biblioteka CYFROWA działa!

      Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

      Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcja dla uczniów szkół podstawowych dostępna jest pod linkiem:

     • Ferie w mieście!

      Ruszyły "nietypowe" ferie zimowe. W tym roku, ze względu na pandemię, ograniczenia dotyczą wielu instutucji kultury, rozrywki a także sportu. Mimo to Wodzisławskie Centrum Kulrury oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka w Wodzisławiu Śląskim przygotowały ofertę wydarzeń online dla wszystkich odpoczywających uczniów.       

      Program przygotowanych atrakcji wygląda następująco:

      30 grudnia - 14 stycznia

      • Konkurs online: Babciu, Babciu coś Ci dam... - konkurs plastyczny na najpiękniejszą laurkę z życzeniami dla babci i dziadka, konkurs dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat, więcej: https://bit.ly/3hDEG0C /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/
      • Konkurs online: Moja ulubiona książka na ferie to… - konkurs literacki na najciekawszą recenzję książki, konkurs dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat, więcej: https://bit.ly/3hDEG0C /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/

      4-14 stycznia

      • Zimowy konkurs plastyczny „Zima jak z bajki” dla dzieci w wieku 6-9 lat, przesłanie prac plastycznych do WCK (skrzynka przed wejściem głównym WCK), więcej: https://bit.ly/3rSL1tO /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • Konkurs fotograficzny na bajkowe przebranie, przesyłanie mailowo zdjęć do WCK, więcej: https://bit.ly/3rSL1tO /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • Konkurs literacki „Zimowa opowieść” dla dzieci w wieku 10-14 lat, przesyłanie mailowo opowiadań do WCK, więcej: https://bit.ly/3rSL1tO /Wodzisławskie Centrum Kultury/

      5 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Akrobatyczne Wygibasy z Dzielnym Lwem, prowadzenie: Marcin Kost, trener akrobatyki /Wodzisławskie Centrum Kultury/

      7 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Bajkowa garderoba Królowej Kier i Alicji z Krainy Czarów - tworzenie bajkowych kostiumów /Wodzisławskie Centrum Kultury/

      8 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Zabawy taneczno-ruchowe z Myszką Minnie, prowadzenie: Ciocia Klocia /Wodzisławskie Centrum Kultury/

      11 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Zabawy taneczno-ruchowe z Superbohaterami, prowadzenie: Szkoła Tańca i Animacji „Tańczymy" z Żor /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • zajęcia online: Zuzia w czasie pandemii - Mądra Mysz radzi: stosuj te zasady! /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/

      12 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Plastyczne Zabawy Sensoryczne z Królową Trefl - domowa ciastolina /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • zajęcia online: Gwizdek i śniegowa kula - zimowe kolorowanki /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/

      13 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Stolikowy Teatr Kamishibai z Wesołym Groszkiem, prowadzenie: Teatr Szydełko /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • zajęcia online: Małe czerwone sanki - z górki na pazurki, wycinanki-wyklejanki /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/

      14 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Bajkowe warsztaty taneczne ze Śpiącą Królewną, prowadzenie: Teatr Tańca Memento /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • zajęcia online: Mama mojej Mamy - ukochana Babcia - prezent na Dzień Babci /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/

      15 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Stolikowy Teatr Kamishibai z Blaszanym Drwalem - prowadzenie: Teatr Szydło /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • zajęcia online: Sto lat wszystkim dziadkom - upominek z okazji Dnia Dziadka /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/
    • Nim "strzelisz" POMYŚL!!
     • Nim "strzelisz" POMYŚL!!

      Już tylko kilka godzin dzieli Nas od kolejnej zmiany "rocznika". Przygotowujemy się do mniej lub bardziej uroczystego pożegnania starego i powitania nowego roku. Przygotowując "fetę" prosimy PAMIĘTAJCIE o WSZYSTKICH STWORZENIACH, które żyją, mieszkają obok nas. PROSIMY ZREZYGNUJCIE Z FAJERWERKÓW!! Niech Nowy Rok - 2021 zacznie się nie tylko dla Nas - ludzi szczęśliwie i spokojnie.

     • Dziesiątka kolęduje online!

      W pierwotnej wersji wydarzenie miało być na żywo i z udziałem publicznośći. COVID-19 zmienił sporo ale nie wszystko. Organizatorzy i wykonawcy podjęli wyzwanie i jest. Pierwszy w historii szkoły Koncert Kolędowy online. Z ogromną tremą ale i przyjemnością prezentujemy efekty pracy sporej gupy ludzi. Obejrzyjcie koncert dedykowany Wszystkim Wam. UWAGA!  KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ!. 

      Prezentowany koncert nie powstałby gdyby nie bezinteresowna praca grupy ludzi. Mózgiem i reżyserem całego przedsięwzięcia była pani Blanka Chocyk. To Ona przygotowała scenariusz,  artystów a także dekorację. Swojej pomocy nie tylko w pracy, ale także i WOKALNIE, udzieliły panie: Katarzyna Balińska, Alina Kowol, Ewa Smołka, Diana Maskiera, Beata Mazurek. Gratulujemy i DZIĘKUJEMY!!!  

      W podziękowaniach nie sposób pominąć  licznego grona artystek i artystów - uczniów "Dziesiątki".  

      Za brawurowe wykonanie kolędy "Wśród nocnej ciszy" odpowiada "Anielski Chór" w składzie: Laura Janus, Magda Onyszkiewicz, Lena Pałczyńska, Wiktoria Winsławska, Maja Kuliberda, Kamila Leszcz, Natalia Węglarz, Martyna Wiechoczek Lilianna Prudel

      W kolędach "Dzisiaj w Betlejem" oraz "Dziś w stajence" zaprezentowali się: Maja Dąbrowska, Agata Ledwoń, Naomi Palka, Zuzanna Gładysiak, Emilia Karbowniczyn, Natalia Konieczny i Wiktoria Szkatuła.   

      W kolędzie "Przybieżeli do Betlejem" wystąpili: Emilia Karbowniczyn, Natalia Konieczny, Wiktoria Szkatuła, Marta Musik, Lena Wiewióra, Michalina Przybylska. 

      Utwór "Święta w Nas" wykonali: Oliwier Kwapisz, Maria Mazur - Adamczyk, Weronika Palka, Ismena Wutke, Milena Piguła.  

      Kolędę "Gdy śliczna Panna" wykonała Anna Bekiesza.

      Kolędę "Bóg się rodzi" usłyszeliśmy w wykonaniu Alicji Strączek.   

      Duet: Oliwia Samul, Martyna Pukowiec wykonał kolędę: "Narodził się Jezus Chrystus"

      Ukraińską pieśń Świąteczną wykonała Yewa Turkuman.

      W duecie z p. Beatą Mazurek nastrojową kolędę "Cicha noc" zaśpiewał Karol Konsek 

      Wreszcie połączone siły "Anielskiego Chóru" i nauczycieli w składzie: Blanka Chocyk, Alina Kowol, Ewa Smołka, Beata Mazurek wykonały niezapomniany utwór świąteczny "Jest taki dzień". 

      Całość wydarzenie słowem "opowiedzieli" narratorzy: Alicja Strączek, Kamila Onyszkiewicz, Julia Kubek i Karol Konsek. 

      Wszystkim zaangażowanym GRATULUJEMY i DZIĘKUJEMY - BRAWO WY!!!!  

       

         

       

     • Plastyczny Teatr Jasełek!

      Ze Świętami Bożego Narodzenia wiążą się piękne tradycje i zwyczaje. Jedną z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. Tegoroczne jasełka w Szkole Podstawowej nr 10 to bardzo wyjątkowy spektakl.

      Na początku grudnia uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem zabrali się do tworzenia prac plastycznych aby uświetnić przedstawienie jasełkowe, a przygotowania do nich przeniosły się ze szkoły do naszych domów. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas chętni uczniowie klas szóstych oraz Alicja z klasy 8a. Przygotowali oni plastyczne przedstawienie jasełkowe pod okiem Pani Elżbiety Szymiczek (katechetki). Wszyscy uczniowie włożyli wiele trudu, by przekazać treść opowiadania o Bożym Narodzeniu. Zaprezentowali je społeczności szkolnej, przypominając w ten sposób tamte wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Magicznego uroku inscenizacji dodały kolędy, które n

     • UWAGA ÓSMOKLASIŚCI!

      Na stronie Ministrstwa Edukacji ukazała się informacja o podpisanym w dniu 16 grudnia rozporządzeniu w sprawie zmian w wymaganiach na egzaminach ósmoklasisty. Po analizie przesłanych do MEN opinii, zespoły merytoryczne wprowadziły kolejne zmiany w wymaganiach.   

      W przypadku egzaminu ósmoklasisty zmiany dotyczą:

      1. z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,
      2. z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
      3. z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

      Egzamin ósmoklasisty w 2021 r.

      Język polski

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
      • Czas trwania: 120 minut.
      • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),część 2: wypracowanie – 20 pkt.
      • Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
      • W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.

      Matematyka

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
      • Czas trwania: 100 minut.
      • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
      • Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).

      Język obcy nowożytny

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
      • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
      • Czas trwania: 90 minut.
      • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
      • Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
     • Kamila w III etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii!!

      Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach opublikowane zostały wyniki II etepu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii. Miło nam zakomunikować, że wśród uczniów zakwalifikowanych do III etapu jest uczennica klasy VII A naszej szkoły - Kamila Onyszkiewicz.

      Dzięki swojej ciężkiej "pracy" prowadzonej pod opieką p. Pardelok Kamila, znalazła się w elitarnej grupie uczniów, którzy walczyć będą o status finalisty bądź laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii. GRATULUJEMY i oczywiście życzymy Kamili zdobycia zaszczytnego tytułu LAUREATKI. Gratulacje i podziękowania za trud przygotowywania Kamili do kolejnych etapów konkursu nalezą się również pani Izabeli Pradelok - nauczycielce geografii.

     • Pomoc psychologiczna dla rodziców.

      Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla”od dnia 7 grudnia zaprasza na konsultacje telefoniczne! 

      W okresie pandemii przed dziećmi i rodzicami pojawiły się nowe obowiązki i wyzwania. Dla wielu rodzin czas ten niesie trudności, których nie udaje się rozwiązać wewnątrz  systemu rodzinnego. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi WPWD "Dziupla" mieszcząca się przy ulicy Czyżowickiej 29B w Wodzisławiu Śląskim.  Placówka proponuje konsultacje telefoniczne dla rodziców z pedagogami-asystentami rodzin, którzy na co dzień prowadzą pracę z rodzinami, pedagogami pracującymi w świetlicach a także  z psychologiem. W razie potrzeby jest możliwosć spotkania na terenie siedziby WPWD „Dziupla” 

      Dzwońcie! Nie pozostawajcie z problemami sami

      Szanowni Państwo! Jeśli czujecie się bezradni w wypełnianiu rodzicielskich obowiązków, chcecie porozmawiać o trudnościach, poszukać nowych rozwiązań, zasięgnąć informacji zapraszamy do kontaktu! 

      Numery telefonów pracowników WPWD "Dziupla"

      Pedagodzy nr tel: 723724684, 723724683 

      od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 11:00 i od 15:00 do 16:00

      Psycholog  - Żaneta Stanowska nr tel: 690 075 577

       wtorek- 15:00-16:00,  piątek- 10:00-11:00 

    • Pomoc psychologiczna dla rodziców.
     • Człowiek życzliwy - człowiek szczęśliwy!

      W ramach akcji „Życzliwa Dziesiątka” uczniowie klas 4-8 odbyli zajęcia z psychologiem na temat życzliwości pod hasłem „Człowiek życzliwy – człowiek szczęśliwy”. Zajęcia przeprowadzone zostały na godzinach wychowawczych zorganizowanych na platformie TEAMS. Głównym celem było uwrażliwienie uczniów na wzajemną życzliwość oraz wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.

     • "Face lifting" sali gimnastycznej.

      Korzystając z czasowej, mamy nadzieję, nieobecności uczniów w szkole pracujemy nad reorganizacją i  modernizacją przestrzeni wewnętrznej szkoły. Zmienia swoje "oblicze" nasza sala gimnastyczna.

      Pierwsze efekty pracy już są widoczne jednak ostateczna zmiana nastąpi po pomalowaniu ścian i zabezpieczeniu filarów nośnych. Mamy nadzieję, że nowy "look" sali gimnastycznej Wam się spodoba. W planie mamy jeszcze jedną "niespodziankę" ale o tym później ;-)

    • Kartki dla żołnierzy służących na misjach wojskowych.
     • Kartki dla żołnierzy służących na misjach wojskowych.

      Tradycją naszej szkoły jest zaangażowanie uczniów w akcję przesyłania kartek Bożonarodzeniowych dla żołnierzy pełniących służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych za granicą. Do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach trafiło już wiele pięknych, wykonanych przez naszych uczniów, kolorowych kartek z życzeniami wraz z oryginalnymi upominkami.

     • Kolejne laptopy dla "Dziesiątki"

      ​​​​Zakwalifikowaliśmy się do kolejnej edycji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 –„Aktywna tablica” edycja 2020. Program opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole​​​​

      Program „Aktywna tablica” będzie realizowany w latach 2020–2024. Na program w latach 2020–2024 przewidziana jest łączna kwota 361 455 000 zł,z budżetu państwa, z czego 35 000 000 zł w 2020 r., Program będzie finansowany w 80 procentach ze środków budżetu państwa i w 20 procentach z wkładu własnego organów prowadzących szkołę. 

      Złożony przez nas wniosek został pozytywnie rozpatrzony i w ramach programu otrzymamaliśmy wsparcie finasowe w wysokości 17.500,00 złotych z czego 3500 złotych to środki pochodzące od organu prowadzącego czyli Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego. Za otrzymaną kwotę zakupimy w najbliższym czasie 6 laptopów, które podobnie jak komputery z programów "Zdalna szkoła" i "Zdalna szkoła+", będą mogły być wypożyczone potrzebującym uczniom do nauki zdalnej.

     • Uwaga ZMIANY W ARKUSZACH EGZAMINACYJNYCH ósmoklasistów!

      Minister Edukacji i Nauki, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, uznał, że w 2021 r. egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony zatem wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowuje propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą zostaną poddane publicznej dyskusji. Zmianie ulegną również arkusze egzaminacyjne. WIĘCEJ INFORMACJI

     • KOLEJNA ZMIANA W FORMACH NAUCZANIA!!

      Zgodnie z informacją podaną na konferencji prasowej PREMIERA M. MORAWIECKIEGO od poniedziałku 09.11.2020 r. do 29.11.2020 r. szkoły podstawowe, zmieniają formę prowadzenia edukacji.

      Klasy I-III oraz klasy IV - VIII uczyć się będą  WYŁĄCZNIE W SYSTEMIE NAUKI ZDALNEJ.

      Od poniedziałku, 9 listopada br. świetlica szkolna funkcjonuje w normalnych godzinach jednak w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.

      Zajęcia, zgodnie z Regulaminem Nauki Zdalnej, prowadzone będą wdług dotychczasowego planu lekcji.

      Więcej informacji na stronie MEN 

     • "Dziesiątka" beneficjentem ogólnopolskich programów!

      ​​​​​​​Projekt „Zdalna szkoła" jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa wynikającą z pandemii. Podczas zawieszenia zajęć w szkołach, sprzęt komputerowy jest niezbędny do prowadzenia lekcji na odległość. Przy wsparciu funduszy unijnych szkoły doposażane są w sprzęt, który udostępniają potrzebującym uczniom i nauczycielom.

     • Mateusz na podium turnieju w Skale!

      ​​​​​​24 października w Skale (woj. małoposlkie) odbył się Powiatowy Turniej Jujitsu. Pośród ponad 120 zawodników, którzy rywalizowali w 5 kategoriach wiekowych znalazł się również uczeń naszej szkoły - Mateusz Klon - zawodnik Akademii Sportowej Top Team.  Udział w turnieju zakończył się dla Mateusza bardzo udanie. Po wielu emocjonujących walkach zajął trzecie miesjce w swojej kategorii wiekowej i przywiózł do Wodzisławia brązowy medal. GRATULUJEMY SUKCESU MATEUSZOWI i oczywiście trenerce - p. Sandrze Pniak. 

    • Nie daj się! Zacznij się liczyć!
     • Nie daj się! Zacznij się liczyć!

      W ramach akcji "Życzliwa Dziesiątka" uczniowie wybranych klas uczestniczyli w warsztatych prowadzonych przez trenerkę - wolontariuszkę John Maxwell Team w ramach Global Youth Initiative panią Reginę Burdaś. tematem nietypowej lekcji było hasło: „Nie daj się i zacznij się liczyć”. Młodzież klas VIC i VID uczyła się, jak radzić sobie z zastraszaniem w pozytywny sposób, nabierając pewności siebie, używając swoich możliwości, aby powstrzymać dręczenie i pomóc prześladowanym, podnosząc ich na duchu.​​​​​

     • Ruszyła akcja "Życzliwa Dziesiątka"

      Już niebawem, bo 21 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i pozdrowień. W związku z tym świętem chcemy, aby cała społeczność naszej szkoły zaangażowała się w działania, których celem będzie  kształcenie postaw szacunku i życzliwości wobec innych osób. Ogłaszamy zatem akcję "Życzliwa Dziesiątka".

        W ramach wspomnianej akcji planujemy następujące działania: 

      • spotkania profilaktyczne z psychologiem,  pedagogiem szkolnym oraz specjalistą do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej
      • warsztaty profilaktyczne prowadzone przez trenera, coacha Teamu Johna Maxwella w ramach Global Youth Initiative.
      • "życzliwe lodołamacze" - działanie polegające na tym, że każdy nauczyciel przedmiotu co najmniej raz w tygodniu przeznaczy kilka minut lekcji na stworzenie sytuacji, w której uczniowie będą mieli okazję wykazać się wobec rówieśników życzliwością. 
      • lekcje wychowawcze poświęcone tematom związanym z życzliwością i szacunkiem
      • szkolny plebiscyt: "Ludzioluby" (wybory najbardziej życzliwych uczniów)
      • cykl zajęć praktycznych poświęconych postawom szacunku i życzliwości - konkurs "Życzliwa kartka z pozdrowieniami",  konkurs graficzny "Photovoice"

      Jesteśmy przekonani, ze przed nami bardzo dobre, pełne wzajemnej życzliwości chwile. Życzliwość i wzajemna pomoc są ważne ZAWSZE, ale szczególnie teraz. Człowiek życzliwy to człowiek szczęśliwy - pamiętajmy o tym!

     • Wspaniały występ teatru Niebieskie Migdały!

      Szkoła bez teatru? Nie w "Dziesiątce"! Mimo trudnych czasów dla teatrów wszelkich nasza grupa teatralna Niebieskie Migdały, pod kierunkiem p. Blanki Chocyk, istnieje i działa. Od dwóch lat, przynajmniej raz w roku grupa prezentuje premierowy spektakl dla najmłodszych klas "Dziesiątki" więc i w tym roku nie mogło być inaczej. Po zeszłorocznej premierze "Księżniczki na ziarnku grochu", przyszła pora na "Kopciuszka"

     • X Światowe Dni Tabliczki Mnożenia

      Chętni Rodzice i Uczniowie z naszej szkoły, wzięli udział w internetowym konkursie matematyczno-logicznym "ARCYMISTRZ MNOŻENIA" organizowanym w ramach obchodów X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W ramach konkursu, na indywidualnych kontach uczestników, przez trzy kolejne dni były zamieszczane zestawy zadań składające się z 6 zadań, na których rozwiązanie każdy miał aż lub tylko 24 godziny. Łamigłówki wymagały logicznego myślenia oraz umiejętności mnożenia i dzielenia liczb.

      Efektem działań naszych "arcymistrzów mnożenia" jest awans finału uczennicy Kamila Onyszkiewicz oraz rodziców:  Pani Małgorzaty Wiewióry i Pani Barbary Onyszkiewicz. Serdecznie gratulujemy.  Trzymamy kciuki - już w sobotę wielki finał. Koordynatorem konkursu była p. Hanna Gadaj - nauczycielka matematyki i informatyki. 

     • "Święto Drzewa" w Dziesiątce

      Uczniowie "Dziesiątki" pod okiem p. Z. Konsek tradycyjnie przyłączyli się do ogólnopolskich obchodów „Święta Drzewa”, Święto obchodzone jest każdego roku 10 października. Tym razem była to już 18 edycja tego programu, która przebiegła pod hasłem„Święto Drzewa dla zwierząt”. W tym roku święto to obchodzimy z myślą o zwierzętach, dla których drzewa to często jedyny dom na Ziemi.

      W naszych ogrodach i parkach możemy stworzyć dla nich przyjazne zakątki sadząc gatunki miododajne i owocowe. Pomyślmy też o przygotowaniu dla naszych dzikich przyjaciół odpowiednich schronień, budek lęgowych i poidełek. W ramach akcji, w szkole uczniowie wykonywali zielniki liści drzew Wodzisławia Śląskiego, zakładali własne hodowle drzewek z nasion, owoców i pestek. Z głównym przesłaniem akcji oraz powodami, dla których należy sadzić drzewa, uczniowie mogli się zapoznać, analizując informacje z gazetki ściennej. Wszyscy uczniowie zaangażowani w akcję otrzymali upominki ufundowane przez Nadleśnictwo w Rybniku. Zależy nam na tym, aby zwracać uwagę na te żywe elementy przyrody, z których każdy jestw yjątkowy i zasługuje na szacunek. Pamiętamy, że przyszłość Ziemi i los jej mieszkańców nadal jest w naszych rękach.

     • Pasowanie na ucznia SP10

      W ubiegłą środę (07.10.2020), w godzinach popołudniowych, odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Janusza Korczaka. Po wrześniowym "prologu" w postaci wręczenia "tyt pierwszaka" był to ostatni, ale najważniejszy, akt wprowadzenia naszych najmłodszych w społeczność "Dziesiątki"

     • Kolejny sukces Otylii!

      W dniach 3-4 października w Dusznikach Zdroju odbyły się Mistrzostwa Polski w biathlonie na nartorolkach.  W zawodach znowu z sukcesem wystartowała Otylia Kocur - uczennica klasy sportowej naszej szkoły. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (silny wiatr), Otylia tylko dwa razy spudłowała na strzelnicy ale bardzo dobry bieg na nartorolkach zagwarantował  naszej zawodniczce brązowy medal. BRAWO OTYLIA!
       

     • Smart-granie na ekranie!

      Mówi się, że przezwyciężanie trudności rodzi możliwości. W dobie pandemii w "Dziesiątce" na lekcja muzyki radzimy sobie nieźle. Klasa VIb do zajęć muzycznych "zaprzęgła" smartfony - granie na... ekranie pokazało, że telefon może być całkiem fajnym instrumentem.

     • Tabliczka mnożenia w roli głównej!

      2 października 2020 r., Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim, wzięła udział po raz kolejny w obchodach X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

      Akcja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Nauczycielki matematyki przeprowadzały akcję w klasach. Uczniowie zmierzali się w pojedynkach tabliczkowych, czy to na kartkach, czy to na komputerach. Chętni uczniowie wykonywali plakaty, na których przedstawili ciekawe sposoby obliczeń oraz lapbooki. Była również przygotowana prezentacja multimedialna. Dzień ten nie mógł się odbyć bez samo sprawdzenia. Uczniowie dostali karty z 45 działaniami z tabliczki mnożenia. W ciągu 2 minut zapisywali jak najwięcej wyników. Po tym czasie wspólnie czytaliśmy działania oraz podawaliśmy poprawne wyniki. Uczniowie sami weryfikowali swoje odpowiedzi. Graliśmy także w bingo matematyczne, w statki z mnożeniem liczb całkowitych, karty pamięciowe, poznaliśmy nową grę węża, rozwiązywaliśmy krzyżówki matematyczne. 

     • Kolejne medale biathlonistów SP10!

      23-24.09.2020, w osodku biathlonowym Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" w Wodzisławiu Śląskim rozegrano Wojewódzkie Mistrzostwa Śląska młodzików w biathlonie letnim. W zawodach z sukcesami wystartowali też zawodnicy i zawodniczki UKS Strzał Wodzisław Śląski na co dzień uczniowie klas sportowych SP10.

     • "Pola Nadziei" w SP10!

      Pola Nadziei to coroczna kampania na rzecz hospicjów, której pomysł narodził się w Wielkiej Brytanii, a do Polski trafił 14 lat temu Jej celem akcji jest edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na losy chorego człowieka. Symbolem akcji jest żonkil, uznawany za międzynarodowy symbol nadziei. Kwiat żonkila staje się znakiem jedności i solidarności ludzi zdrowych z chorymi.

      Akcja przebiega w dwóch etapach: jesienią sadzi się cebulki żonkili a wiosną, kiedy żonkile rozkwitają i tworzą żółte pola nadziei, organizuje się różnego rodzaju imprezy okolicznościowe związane z pomocą dla ludzi chorych, przebywających w hospicjach. W ramach akcji Pola Nadziei przeprowadzane są w szkołach konkursy związane z nadzieją niesioną chorym.
      Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy przystąpili do tej międzynarodowej kampanii. W dniu 23 września uczniowie klasy VA zasadzili 50 cebulek żonkili, tworząc symboliczne poletko nadziei w kształcie serca. Wiosną, kwiaty które z nich wyrosną, zostaną zawiezione do hospicjum domowego Rybniku. Rośliny, o delikatnych kwiatach, które zasadzili uczniowie, mają zachęcać wszystkich do tego, aby w naszych sercach kwitła miłość i nadzieja dla drugiego człowieka.

     • Wirtualny kiermasz książki!

      Biblioteka SP nr 10 w Wodzisławiu Śl. zachęca do wzięcia udziału w kiermaszu książek za pośrednictwem sklepu internetowego www.ksiegarnia-tuliszkow.pl. Pomimo wielu ograniczeń związanych z pandemią, dzięki tej formie księgarnia internetowa może dotrzeć do czytelników a dostęp do książek jest bezpieczny i nieograniczony.

     • Stołówka szkolna wznawia działalność!

      Od poniedziałku 28.09.2020 r wznawia działalność stołówka szkolna. Dwudaniowie posiłki dostarczać i wydawać będzie firma "Jordan Catering".

      posiłki wydawane będą w stołowce skolnej według harmonogramu: 11:30-11:50 uczniowie klas IV-VIII, 11:50-12:50 uczniowie klas I-III. Informacje na temat sposobu płatności oraz rozliczania płatności można uzyskać pod numerem telefonu Intendentki firmy: 786 199 200. W przypadku gdy uczeń w danym dniu nie będzie korzystał z obiadu informację taką należy przesłać sms-owo pod numer telefonu Intendentki do godz. 7:00. Za miesiąc wrzesień opłaty zbierane będą łącznie z opłatą październikową. Wpłaty przyjmować będzie Intendentka 13 dnia każdego miesiąca (Pierwsza wpłata 13.10.2020 r.). 

     • Warsztaty fotograficzne ruszają!

      W Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Wodzislawiu Śląskim mieszczącym się w budynku dawnego Gimnazjum nr 2, a obecnie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 przy ulicy 26 Marca 66, od października tego roku ruszają zajęcia warsztatowe dla młodych adeptów fotografii. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu (32) 456 29 36. Zapraszamy wszystkich uczniów (minimum ukończone 9 lat) do skorzystania z oferty OPP 1.

     • Ekologia to jeden z naszych priorytetów!

      Międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września obchodzona była również i w naszej szkole. Dzień bez Samochodu w ,,Dziesiątce" zaznaczyliśmy na lekcjach wf-u pod hasłem ,,Żyjmy zdrowo na sportowo". Nie biegaliśmy, nie skakaliśmy, nie rzucaliśmy ale jeździliśmy! Były zabawy i rywalizacja na kółkach jako forma promocji wykorzystywania do przemmieszczania się ekologicznych środków transportu.

      Również w świetlicy szkolnej uczniowie SP10 obchodzili Międzynarodowy Dzeń bez Samochodurównież. Odbyły się zajęcia pro - eco, których tematem przewodnim był rower jakośrodek lokalnej komunikacji, turystyki, wypoczynku i sportu. Dzieci poznały historię roweru, rodzaje  współczesnych rowerów i ichzastosowanie. Sporo uwagi poświęcono bezpiecznej jeździe rowerem.Podczas tych zajęć dzieci projektowały rower marzeń, a ich prace umieszczono na gazetce świetlicowej.

     • Kolejny raz sprzątamy Świat!

      Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączają się w akcję Sprzątanie świata – Polska, organizowaną przez Fundację Nasza Ziemia. Tegoroczna 27 akcja odbywa się w dniach 18- 20 września pod hasłem ,,Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Wybuch epidemii koronawirusa to wyraźny sygnał, że Matka Ziemia tym razem nie prosi, a woła o troskę, o mądrą gospodarkę odpadami, o ochronę klimatu, o redukcję konsumpcjonizmu, o naszą uwagę. Z tej okazji w szkole zorganizowano m.in. konkurs na lapbooka , którego tematyka była związana z tegorocznym hasłem. Zwycięzcami konkursu zostały uczennice: Kubek Julia ( VIIa), Gilewicz Kinga( VIIIc), Ismena Wutke ( VIa). Uczniowie wykonywali memy związane z problematyką śmieci. Na podstawie gazetki ściennej uczniowie poznawali fakty dotyczące inwazji plastiku, sposoby na zatrzymanie fali plastikowych śmieci, zasady stylu życia zero waste, alternatywy d

     • Wpłaty na Radę Rodziców

      Szanowni Państwo. Na prośbę skarbnika Rady Rodziców działającej przy SP10 informujemy, że wpłaty na Radę Rodziców można dokonywać przelewem elektronicznym na konto:

      Mikołowski Bank Spółdzielczy 36 8436 0003 0101 0447 4247 0002

      W tytule wpłaty proszę wpisać: "Wpłata na Radę Rodziców SP10 - imię i nazwisko ucznia, klasa"  

    • Wpłaty na Radę Rodziców
     • Dzień kropki.

      Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

     • Udany debiut młodej szachistki!

      Bardzo dobre wiadomości dotarły do nas z klubu szachowego "Baszta" w Wodzisławiu Śląskim. Z informacji jakie zostały nam przekazane  wynika, że uczennica "Dziesiątki" - Maja Głomska (II klasa), startując po raz pierwszy w zawodach szachowych Mistrzostw Polski Młodzików i Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych rozgrywanych w dniach 25-30 sierpnia we Wrocławiu, została sklasyfikowana na bardzo wysokim - 19 miejscu w obu kategoriach!!!. Wrocławskie zawody nie były jedynym sukcesem Mai. Już dwa tygodnie po mistrzostwach rozgrywanych we Wrocławiu Maja wystartowała w kolejnych zawodach. Tym razem w Katowicach (13 wrzesnia) stanęła do rywalizacji w VIII Międzynarodowym Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w szachach szybkich i... wywalczyła bardzo wysokie III miejsce. Jak na debiutantkę w zawodach tej rangi występy Mai uznać należy za bardzo udane. Gratulacje dla Mai i jej trenerów!!

    • Udany debiut młodej szachistki!
    • Sportowa niedziela naszych biegaczek!
     • Sportowa niedziela naszych biegaczek!

      Po tygodniowym "rozruchu" realizowanym pod okiem p. Weroniki Kocoń na lekcjach wychowania fizycznego uczennice naszej szkoły wzięły udział w pierwszych zawodach lekkoatletycznych w tym roku szkolnym. 13 września uczennice klasy 7A i 8C wzięły udział, w rogrywanych w Godowie, zawodach biegowych "Czekoladowe kolce". Rywalizacja przebiegała na dystansach 400, 600 metrów, a nasze zawodniczki zajęły miejsca: w biegu na 400 m - Julia Zielińska 4 miejsce, Aleksandra Kicka 6 miejsce, Milena Brzóska 7 miejsce i Wanesa Krajewska 8 miejsce (wszystkie uczennice z klasy 7A) W biegu na 600 metrów Eliza Słonina uplasowała się na 6 pozycji.

     • Opieka stomatologiczna w SP10.

      Zgodnie z Porozumieniem nr EDU-I.033.25.2019 z dnia 23.10.2019 w sprawie udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego uczniom szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Miasto Wodzisław Śląski opiekę stomatologiczną nad uczniami Szkoły Podstawowej Nr 10 w Wodzisławiu Śląskim zapewnia Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Lexstom" Usługi Medyczne z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim przy ul. 26 Marca 164.

      W ramach sprawowanej opieki stomatologicznej wykonywane są świadczenia ogólnostomatologiczne oraz profilaktyczne świadczenia stomatologiczne. Świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci do 18 roku życia wykonywane są tylko za pisemną zgodą rodzica/opiekuna prawnego wyrażoną bezpośrednio przed udzieleniem tego świadczenia a po uzyskaniu od lekarza dentysty przystępnej informacji o stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechaniach, wynikach leczenia oraz rokowaniu, w zakresie udzielanych przez lekarza-stomatologa świadczeń zdrowotnych oraz zgodnie z posiadanymi uprawnieniami. Profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci do ukończenia 19 roku życia wykonywane są w przypadku braku pisemnego sprzeciwu rodzica/opiekuna prawnego złożonego bezpośrednio u podmiotu leczniczego realizującego tą opiekę.    

      Świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia stomatologicznego uczniów obejmują w zakresie leczenia:

      • badania podstawowe i kontrolne
      • rentgen
      • znieczulenie
      • leczenie + znieczulenie zębów stałych (wypełnienie chemoutwardzalne - zęby "4" do "8" + światłoutwardzalne - zęby od "3" do "3" góra i dół)
      • leczenie zębów mlecznych (wypełnienie chemoutwardzalne)
      • leczenie kanałowe szystkich zębów 
      • usuwanie zębów jedno i wielokorzeniowych

      W zakresie profilaktyki:

      • badania kontrolne
      • usuwanie złogów nazębnych na szczęce i żuchwie
      • lakierowanie zębów szczęki i żuchwy
      • impregnacja zębiny w szczęce i żuchwie.

      UWAGA!! W celu ustalenia terminu pierwszej wizyty prosimy o kontakt telefoniczny z NZOZ "Lexstom" pod numerami telefonów 533 226 155 / 4554278. Na pierwszą wizytę dziecko przychodzi pod opieką jednego z rodziców/prawnego opiekuna, konieczna jest również dyskietka NFZ dziecka.

      Rejestracja czynna jest:

      Poniedziałek - środa - piątek w godzinach 8:00 - 14:00

      wtorek w godzinach 10:00 - 17:00

      RODZICE MAJĄ PRAWO WYBORU INNEGO LEKARZA, PODMIOTU LECZNICZEGO NIŻ TEN WSKAZANY PRZEZ SZKOŁĘ. 

    • Opieka stomatologiczna w SP10.
     • Medalowy weekend biathlonistów SP10!!

      Bardzo pracowity, ale i pełen sukcesów weekend mieli zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski na co dzień uczniowie klas sportowych „Dziesiątki” Od czwartku do niedzieli w Dusznikach-Zdroju rozgrywano zawody Mistrzostw Polski w biathlonie letnim, w którym medalowo swój udział zaznaczyli nasi uczniowie.

     • Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie 
i przeciwdziałanie COVID-19.

       

      ​​​​​​1 września 2020 r. wprowadziliśmy w życie procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły. W związku ze zmianą sytuacji epidemiologicznej oraz zmianami wprowadzonymi przez nowego Ministra Zdrowia uaktualniliśmy procedury i ponownie prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi zasadami oraz stosowanie się do przedstawionych zapisów. 

      Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganiei przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników

      Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Janusza Korczaka  w Wodzisławiu Śl.

      obowiązujące od 14 września 2020 r.

       

      § 1

      Ogólne zasady organizacji pracy

       

      1. Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śl.  wznawia funkcjonowanie stacjonarne z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz w zgodzie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r., poz.1356 z poźn. zmianami). Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
      2. Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, osoby z objawami infekcji lub osoby przebywające na kwarantannie lub w izolacji.
      3. W celu zmniejszenia ryzyka kontaktu ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; w sprawach szkolnych zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy. Bez wcześniejszego telefonicznego lub mailowego umówienia wizyty nie ma możliwości wejścia do szkoły.
      4. Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do szkoły), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły. Wykorzystywane do dezynfekcji rąk płyny posiadają karty charakterystyki z których wynika, że mogą być stosowane do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk, działają wirusobójczo, bakteriobójczo, i grzybobójczo.     
      5. Uczniowie z potwierdzonymi przez lekarza przeciwwskazaniami do stosowania płynów dezynfekcyjnych są zwolnieni z obowiązku dezynfekcji. Zaleca się w takim przypadku częste mycie rąk przy użyciu mydła. Fakt istnienia u ucznia w/w przeciwwskazań rodzice/prawni opiekunowie zgłaszają wychowawcy klasy.
      6. Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz, należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego: zachowanie 1,5 metrowego dystansu, zakrycie nosa i ust, obowiązkowa dezynfekcja rąk, ograniczone przemieszczanie się po szkole, ograniczony kontakt z pracownikami szkoły.
      7. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
      8. W salach lekcyjnych nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. W przypadku opuszczenia przez ucznia lub nauczyciela sali lekcyjnej lub przebywania w przestrzeniach wspólnych (korytarze, szatnie itp.) zaleca się noszenie maseczek lub przyłbic. Uczniowie i nauczyciele mogą korzystać z takiej formy zabezpieczenia w trakcie lekcji. 
      9. Uczniowie z potwierdzonymi przez lekarza przeciwwskazaniami do stosowania maseczek lub/i przyłbic nie korzystają z tej formy zabezpieczenia. W takich przypadkach konieczne jest zachowanie środka ostrożności w postaci 1,5 metra dystansu w kontaktach z uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Fakt posiadania w/w przeciwwskazań rodzice/prawni opiekunowie  zgłaszają  wychowawcy klasy.
      10. Zaleca się czste mycię rąk używając mydła w płynie i wody.
      11. Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane oraz regularnie  - przynajmniej raz na godzinę wietrzone. W przypadku dobrej pogody zalecana jest praca przy otwartych oknach.
      12. Szkoła posiada termometr bezdotykowy.
      13. Nauczyciele usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować minimum raz dziennie.
      14. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane minimum raz dziennie.
      15. Podczas zajęć wychowania fizycznego zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
      16. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
      17. W trakcie zajęć z informatyki uczniowie korzystają z zabezpieczonych folią klawiatur komputerowych oraz myszek. Każdorazowo po zakończeniu zajęć folia jest zdejmowana i wyrzucana do oznaczonego pojemnika.

      § 2

      Organizacja i funkcjonowanie klas szkolnych

      1. Uczniowie przebywają, w miarę możliwości, w stałych salach.
      2. Zapewnia się taką organizację pracy i jej koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów
      3. Wejścia i wyjścia do i ze szkoły odbywają się z wykorzystaniem trzech wejść. Klasy  I-III korzystają z wejścia i wyjścia przy bibliotece miejskiej. Klasy IV-VII korzystają z wejścia i wyjścia głównego. Klasy VIII oraz grupy i klasy zaczynające zajęcia lekcjami wf korzystają z wejścia przy sali gimnastycznej.
      4. Nauczyciele kl. I-III organizują przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
      5. Przerwy dla klas IV-VIII organizowane są według zasady: klasy A i C przerwy parzyste  na korytarzu, przerwy nieparzyste w sali lekcyjnej klasy B i D odwrotnie.
      6. Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze; uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
      7. Uczniowie nie przynoszą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

      § 3

      Wybór formy kształcenia

      1. Wyboru   formy   kształcenia, w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego panującego na obszarze   powiatu  wodzisławskiego,  dokonuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinia Sanepidu i zgodzie organu prowadzącego.
      2. W sytuacji zaliczenia powiatu  wodzisławskiego do strefy „zielonej” w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym z uwzględnieniem wytycznych GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
      3. W   przypadku   zaliczenia   powiatu  wodzisławskiego do   strefy   „żółtej” lub „czerwonej” dyrektor może podjąć decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia:
      1. mieszanej formy kształcenia (hybrydowej) – dającej możliwość wprowadzenia zawieszenia zajęć stacjonarnych na czas określony dla grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość dla grup lub zajęć, których zawieszenie dotyczy,
      2. kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas określony   i   wprowadzeniu   w   całej   szkole   kształcenia   na   odległość   (edukacji zdalnej).
      3. Wprowadzenie wybranej formy kształcenia, o której mowa w ust. 3, wymaga uzyskania zgody   organu   prowadzącego   i   otrzymania   pozytywnej   opinii   Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
      4. W przypadku wprowadzenia w szkole form kształcenia, o których mowa w ust. 3 dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki hybrydowej lub zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach szczególnych.

      §4

      Nauczyciele

      1. Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu, realizując zajęcia dydaktyczne,  wychowawcze i opiekuńcze.
      2. Realizacja podstawy programowej odbywa się w formie pracy stacjonarnej, hybrydowej lub zdalnej.
      3. Podstawowa forma pracy z uczniami w budynku szkoły to zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze.
      4. Nauczyciel dokumentuje prowadzone zajęcia w dzienniku elektronicznym w sposób ustalony przez dyrektora szkoły.
      5. Nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do wyjaśnienia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole.
      6. Sala, w której odbywają się zajęcia, powinna być wietrzona, co najmniej raz na godzinę; podczas sprzyjających warunków zewnętrznych wskazane jest prowadzenie zajęć przy otwartych oknach.
      7. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu oraz po przerwach spędzanych na korytarzu a także każdorazowo przy zmianie sali lekcyjnej.
      8. W razie wystąpienia niepokojących objawów u dziecka nauczyciel powiadamia dyrektora szkoły. Pielęgniarka szkolna, lub inny pracownik szkoły, za zgodą rodzica, powinien zmierzyć temperaturę ciała dziecka z niepokojącymi objawami. W przypadku wskazania pomiaru temperatury w granicach 37,2ºC - 37,9ºC (lub 38,0ºC i więcej w przypadku pomiaru bezdotykowego) pracownik szkoły niezwłocznie wzywa rodziców/opiekunów, a sam uczeń zostaje umieszczony w szkolnym izolatorium i oczekuje w nim pod opieką nauczyciela lub pielęgniarki lub innego pracownika szkoły do czasu ich przybycia i odebrania. W momencie odbioru dziecka rodzic/opiekun zostaje poinformowany o konieczności skorzystania z teleporady udzielonej przez lekarza rodzinnego lub innego dyżurującego.

      §5

      Rodzice

      1. Do szkoły można przyprowadzać/może przyjść tylko uczeń zdrowy - bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
      2. Nie można przyprowadzić/puścić dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
      3. Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19.
      4. Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej 2 możliwości kontaktu(numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych. Rodzic ma obowiązek odebrać wskazany numer telefonu lub niezwłocznie oddzwonić.
      5. Rodzice zobowiązani są do przekazania dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
      6. Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
      7. W sytuacji konieczności izolowania dziecka lub zastosowania kwarantanny ze względu na COCID 19 rodzice informują telefonicznie lub e-mailowo szkołę o tym fakcie.

      §6

      Pracownicy szkoły

      1. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
      2. Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami w przypadku braku możliwości zachowania dystansu minimum 2 metrów oraz kontaktach z osobami z zewnątrz.
      3. Podczas wykonywania czynności służbowych maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa pod warunkiem jednak zachowania dystansu.
      4. Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.
      5. Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
      6. Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: przyłbice, fartuchy wodoodporne, inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
      7. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkołyo zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
      8. Codziennie, a w razie potrzeby częściej zobowiązuje się pracowników obsługi do: utrzymywania ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg, korytarzy), dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki, dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł, dezynfekcji toalet, dezynfekcji przedmiotów znajdujących się w klasie. dezynfekcji urządzeń na boisku szkolnym (bramki, klamki bramy wejściowej)
      9. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
      10. Do obowiązków personelu obsługi należy także: sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie, napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie, wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich myciei dezynfekcja.
      11. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego  i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl

      § 7

      Przyprowadzanie i odbierania dziecka ze szkoły

      1. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie zdrowy uczeń, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. W przypadku wątpliwości możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (w celu dokonania pomiaru temperatury ciała ucznia należy uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów, jednak w przypadku niewyrażenia takiej zgody szkoła zobowiązuje rodzica/opiekuna  do natychmiastowego odbioru ze szkoły dziecka wykazującego niepokojące objawy).
      2. Dziecko do szkoły mogą przyprowadzać i odbierać tylko osoby zdrowe.
      3. Do szkoły uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach.
      4. Osoby odprowadzające i odbierające uczniów nie wchodzą do budynku szkoły.
      5. Wejście do szkoły dla uczniów odbywa się z zachowaniem dystansu społecznego. Każdy uczeń, wchodząc do budynku, dezynfekuje ręce.
      6. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.

      § 8

      Zasady korzystania z sali gimnastycznej, placu zabaw i boiska szkolnego

      1. Plac zabaw jest dezynfekowany codziennie przed rozpoczęciem zajęć.
      2. Po powrocie ze świeżego powietrza oraz po zajęciach wychowania fizycznego i informatyki dzieci muszą dokładnie zdezynfekować i umyć ręce.
      3. Podczas zajęć wychowania fizycznego w sali gimnastycznej i na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
      4. Nie organizuje się wycieczek klasowych i szkolnych.
      5. Podczas zajęć można korzystać tylko z takich pomocy, sprzętów, które można dezynfekować, umyć.
      6. Zabrania się korzystania z boiska przez osoby trzecie w trakcie trwania zajęć szkolnych.
      7. Sprzęt oraz wyposażenie boiska szkolnego jest dezynfekowane codziennie przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych.

      § 9

      Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

      1. Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły;
      2. Uczniowie muszą zgłaszać potrzebę wypożyczenia książek do nauczycieli bibliotekarzy, wysyłając wiadomości przez dziennik elektroniczny.
      3. Oddawanie książek odbywa po wcześniejszym uzgodnieniu z bibliotekarzem.
      4. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.
      5. W bibliotece może przebywać jednocześnie maksymalnie 2 uczniów z zachowaniem dystansu.

      § 10

      Kontakt z osobami trzecimi

      1. Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
      2. W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią np. kurierem, listonoszem pracownik szkoły powinien pamiętać o konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 2 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej lub przyłbicy. Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z uczniami.
      3. Przebywanie osób spoza szkoły w budynku może mieć miejsce wyłącznie w wyznaczonym do tego obszarze: przedsionek przy wejściu głównym i tylko pod warunkiem korzystania ze środków ochrony osobistej (dezynfekcja rąk lub rękawiczki, osłona ust i nosa) po wcześniejszym ustaleniu wizyty telefonicznie lub e-mailowo.
      4. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce, zwłaszcza, jeżeli osoba taka wykazywała objawy chorobowe. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.

      § 12

      Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka

      1. Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić do szkoły.
      2. O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)  lub oddziałem zakaźnym szpitala.
      3. Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, w tym  podwyższoną temperaturę ciała powyżej 37,0ºC (lub 38,0ºC i więcej w przypadku pomiaru bezdotykowego) niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły i wychowawcę klasy, który kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania ucznia ze szkoły. Do czasu przybycia rodziców ucznia umieszcza się w izolatorium szkolnym.
      4. W szkole jest przygotowane pomieszczenie, tzw. izolatorium, służące do krótkotrwałego odizolowania ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe. Jeżeli nie ma osoby, która może pełnić dyżur z odizolowanym dzieckiem, wówczas nauczyciel wyznacza odizolowane miejsce w klasie.
      5. Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
      6. W izolatorium dziecko przebywa pod opieką nauczyciela lub pielęgniarki lub innego pracownika szkoły z zapewnieniem minimum 2m odległości, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
      7. O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz organ prowadzący szkołę.
      8. Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i wytycznymi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
      9. Obszar, w którym przebywał i poruszał się uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
      10. Jeśli wynik testu na obecność COVID 19 ucznia będzie pozytywny, będzie wszczynane dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób potencjalnie narażonych.
      1. Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

      § 13

      Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

      1. Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
      2. Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się z lekarzem POZ, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 112.
      3. Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione, i stosuje się do zaleceń wydanych przez stację sanitarno-epidemiologiczną, lekarza czy szpital.
      4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
      5. Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
      6. Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i dalsze postępowanie zgodnie z wytycznymi GIS.
      7. Jeśli wynik testu pracownika na obecność COVID 19 będzie pozytywny, będzie wszczynane dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób potencjalnie narażonych.
      8. Osoby z bliskiego kontaktu mogą zostać skierowane na kwarantannę (do 10 dni), a inne osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu lub kontakt krótkotrwały, mogą być poddane nadzorowi epidemiologicznemu i mogą nadal funkcjonować, np. uczyć się, przebywać w szkole. Osoby te jednak powinny stale monitorować stan swojego zdrowia, np. poprzez pomiar temperatury ciała.

      §14

      Postanowienia końcowe

      1. Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
      2. Procedura może być modyfikowana.
      3. Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą niezwłocznie po jej podpisaniu.
      4. Uczniowie zostaną zapoznani podczas pierwszych zajęć w szkole.
      5. Rodzice zostaną zapoznani z procedurą poprzez umieszczenie jej na stronie internetowej szkoły, podczas pierwszych zebrań zorganizowanych przez szkołę stacjonarnie lub on-line oraz zobowiązani do wypełnienia deklaracji – załącznik nr 1
      6. O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
      7. Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia w szkole objawów chorobowych.

       

       

      Wodzisław Śląski 11.09.2020 r.

      Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 10

      Im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śl.

    • Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie 
i przeciwdziałanie COVID-19.
     • 1 września... ale JAK?

      Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice. Nieuchronnie zbliżamy się do końca wakacji, a to oznacza, że coraz bliżej do dnia wznowienia zająć w nowym roku szkolnym 2020/2021. Rozpoczynając wakacje życzyłem Wam, ale także i sobie abyśmy mogli rozpocząć pracę w nowym roku szkolnym w normalnych warunkach. Niestety sytuacja nie poprawiła się na tyle aby zapomnieć o pandemii. W „10” zaczniemy co prawda naukę w warunkach stacjonarnych jednak w trosce o zdrowie uczniów i pracowników szkoły prowadzić ją będziemy przede wszystkim w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji.

     • Odbiór zaświadczeń OKE!

      Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. 

      Przypominamy, że w piątek 31 lipca, od godziny 10:00 do 13:00 będzie można odebrać zaświadczenia OKE o uzyskanych wynikach w egzaminie ósmoklasisty. Zaświadczenia wydawane będą w holu, przy wejściu głównym do szkoły z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i dystansu społecznego.   

      Należy pamiętać, że po odbiór zaświadczenia może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną i nieobjęta kwarantanną. Przypominamy też, że odebrać zaświadczenie może uczeń, rodzic/prawny opiekun ucznia lub osoba upoważniona (upoważnienie pisemne, podpisane przez rodzica/opiekuna prawnego ucznia). Uczniowie, którzy z jakichś względów nie będą mogli odebrać zaświadczenia w piątek 31.07 będą to mogli zrobić od 3.08 do 5.08 w godzinach pracy sekretariatu.  

      Ucznowie lub osoby odbierające zaświadczenie wchodzić będą do szkoły pojedynczo, w maseczce, zalecamy też stosowanie rękawiczek jednorazowych i własnego długopisu (należy podpisać odbiór zaświadczenia). Oczekujących na odbiór prosimy o zachowanie zalecanej odległości 1,5m  w oczekiwaniu na wejście do szkoły.

    • Odbiór zaświadczeń OKE!
    • Jak "pracować" będziemy od września?
     • Jak "pracować" będziemy od września?

      Wiceminister zdrowia - p. Waldemar Kraska poinformował, że w resorcie zdrowia, specjalnie do tego powołany zespół, przygotowywuje strategię działań na okres jesienny w związku z przewidywaną drugą falą epidemii COVID 19. Z informacji wynika, że decyzje w sprawie powrotu do stacjonarnej nauki zostaną podjęte najwcześniej w połowie sierpnia. W tym samym komunikacie przekazana została również informacja o możliwości przywrócenia obowiązku noszenia maseczek na ulicy.

     • Wyniki egzaminu ósmoklasisty!

      Zgodnie z otrzymaną dzisiaj, drogą e-mailową, wiadomością z OKE Jaworzno informujemy, że zaświadczenia o uzyskanych wynikach egzaminu ósmoklasisty będą wydawane za potwierdzeniem odbioru w szkole od dnia 31 lipca 2020 r. - od godziny 10:00. Zaświadczenia mogą odbierać uczniowie bądź rodzice/prawni opiekunowie ucznia.

      W przypadku braku możliwości osobistego odbioru zaświadczenia przez ucznia lub rodzica/prawnego opiekuna zaświadczenie to może być wydane innej osobie, posiadającej podpisane przez rodzica/prawnego opiekuna ucznia upoważnienie zawierające dane osoby upoważnionej oraz upoważniającej (Imię nazwisko rodzica/prawnego ucznia, imię i nazwisko osoby upoważnionej, numer dokumentu tożsamości osoby upoważnionej oraz imię i nazwisko ucznia, którego zaświadczenie ma być wydane).  

      Informujemy też, że indywidualne wyniki dla każdego ucznia dostępne będą od 31 lipca (po godzinie 10:00) po zalogowaniu się na stronie internetowej:   

      Indywidualne hasła oraz loginy uczniów do strony z wynikami zostały przekazane przez wychowawców klas uczniom za pośrednictwem poczty elektronicznej dziennika LIBRUS.

    • Wyniki egzaminu ósmoklasisty!
    • Pomagamy!
     • Pomagamy!

      Bardzo dobre informacje dotarły do nas aż z… KENII. Organizacja Maryland Academy & Community Centre z tego kraju wyróżniła naszą szkołę Certyfikatem współpracy z International Humanitarian Organization Face to Face. Wyróżnienie to było efektem naszego zaangażowania się w program edukacyjno humanitarny „Face to Face”. Uczniowie „Dziesiątki”, pod kierunkiem p. Eweliny Grzybek, już drugi rok z rzędu, w ramach projektu „Lekcje on-line ze Światem” mieli okazję spotykać się, za pośrednictwem łączy internetowych z uczniami w Kenii, oraz wspierali powroty do szkoły uzdolnionych, osieroconych uczniów z tego kraju. Jesteśmy dumni z postawy i zaangażowania naszych uczniów oraz nauczycieli w tą szczytną akcję.

     • Jesteśmy kreatywni!

      Okres wakacyjny praktycznie w pełni ale…. zawsze jest dobry czas na przekazanie dobrych informacji. Sukces naszej drużyny w miejskim Festiwalu Kreatywności oraz awans do Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności  Destination Imagination został potwierdzony kolejnym certyfikatem. Dzięki pracy uczniów i nauczycieli oraz trenerów kreatywności nasza szkoła została wyróżniona tytułem  Szkoły Kreatywności i Innowacji 2020. Całej drużynie - uczniom, opiekunom oraz trenerom - DZIĘKUJEMY i raz jeszcze gratulujemy sukcesu!

    • Nadchodzące wydarzenia!
     • Nadchodzące wydarzenia!

      Drodzy uczniowie oraz rodzice. Przypominamy, że zgodnie z podaną we wrześniu organizacją roku szkolnego 2019/2020 dzień 12 czerwca 2020 r. jest dla wszystkich uczniów dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W dniach 16 - 18.06.2020 r. przeprowadzany będzie egzamin ósmoklasisty w związku z czym te dni dla uczniów klas I-VII są również wolne od zajęć dydaktycznych.

     • Biblioteka informuje!

      Powoli, ale systematycznie zbliżamy się do najlepszego okresu w życiu każdego chyba ucznia - DO WAKACJI! Nim to jednak nastąpi musimy zakończyć wszystko to co rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku. Jednym z takich OBOWIĄZKÓW jest zwrot wypożyczonych książek i podręczników do biblioteki szkolnej. Ponieważ mamy specyficzny czas Pani Alina Kowol - nasza bibliotekarka opracowała, w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, wytyczne dotyczące funkcjonowania biblioteki w czasie pandemii.  

      REALIZACJA PRZYJMOWANIA I ZWROTÓW MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH

      PRZEZ  NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA W BIBLIOTECE SP NR 10 W WODZISŁAWIU ŚL.

      1. Bibliotekarz i wszyscy użytkownicy biblioteki szkolnej  zobowiązani są do przebywania w pomieszczeniu w maseczkach i rękawiczkach - nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę.
      2. Należy zachować bezpieczną tj. 2-metrową odległości od rozmówcy i współpracowników.
      3. W bibliotece, oprócz bibliotekarza, może jednorazowo przebywać jedna osoba w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego.
      4. Nie należy przekraczać wyznaczonych linii.
      5. Zakazuje się z użytkowania księgozbioru w wolnym dostępie.
      6. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
      7. Biblioteka szkolna rekomenduje okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach: na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby); tektura i papier – wirus jest aktywny do 24 godzin.
      8. Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne.
      9. Przyjęte książki zostają odłożone do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny.
      10. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.
      11. Obsługa czytelnika będzie ograniczona do minimum, tj. do wydania lub przyjęcia książek.  Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych.
      12. Nauczyciel bibliotekarz powiadamia rodziców i uczniów poprzez dziennik elektroniczny Librus o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia.
      13. Nauczyciel bibliotekarz kontaktuje się z rodzicami i uczniami poprzez dziennik elektroniczny Librus w celu kierowania zapytań lub wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń.
      14. Rodzice i uczniowie zobowiązani są do odczytywania wiadomości przesyłanych przez nauczyciela bibliotekarza.
      15. Obowiązują zasady zwrotu wypożyczonych podręczników i książek zgodnie z zapisami regulaminów.
      16. Zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia.
      17. Za podręczniki zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni odpowiadają materialnie tj. zobowiązani są do odkupienia i dostarczenia podręcznika do biblioteki szkolnej.
      18. Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone przez dyrektora, wychowawcę i nauczyciela bibliotekarza określone dni (w celu uniknięcia grupowania się osób).
      19. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek zobowiązany jest do założenia maseczki i rękawiczek.
      20. Sposób przekazania zbiorów do biblioteki szkolnej: komplety podręczników oraz książki wypożyczone z biblioteki zapakowane w reklamówkach należy opisać na zewnątrz: imię,nazwisko ucznia, klasa.
      21. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą dziennika elektronicznego Librus.
     • Biathlon w czasie pandemii.

      W trakcie pandemii koronawirusa bardzo trudno trenować i utrzymywać rygor treningowy jednak biathloniści z naszych klas sportowych udowadniają, że nawet w tak trudnych okolicznościach można realizować plan treningowy w celu utrzymania kondycji fizycznej. Fotorelacja z „domowych” i terenowych treningów naszych sportowców potwierdza regułę - dla chcącego nie ma nic trudnego. Wytrwałym sportowcom gratulujemy samozaparcia i samodyscypliny! Szczególne zaś podziękowania należą się też tym rodzicom, którzy wspierają i angażują się w sportowe pasje swoich dzieci. Bez ich pomocy z całą pewnością byłoby trudniej. Wszystkim zatem: BRAWO WY!

     • W czasie pandemii dzieci...się nie nudzą!

      Czas epidemii jest dla nas trudny, bo żyjemy w dużym obciążeniu. Z jednej strony obawiamy się, że zachorujemy lub ktoś z naszych bliskich zachoruje. Z drugiej strony boimy się, jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Do tego dochodzi izolacja i różne ograniczenia, na dłuższą metę uciążliwe. Jak sobie z tym wszystkim radzić na co dzień?

      Wielu z nas w obecnej sytuacji zadaje sobie takie właśnie pytanie. Odpowiedzi i sposobów jest wiele ale z całą pewnością warto przede wszystkim zaplanować i zorganizować sobie czas. Wyznaczenie pory na naukę, aktywność fizyczną, rozrywkę i chwilę dla rodziny z całą pewnością zorganizuje nam dzień i sprawi, że nie będziemy mieli poczucia straty czasu czy nudy. Uczniowie klasy III A podzielili się swoimi pomysłami na spędzenie czasu w domu. Ich propozycja to ruch, aktywność fizyczna w otoczeniu bujnej w tym czasie zieleni, a także aktywność na przykład…. kulinarna!.

    • Lapbook dobry na...matematykę!
     • Lapbook dobry na...matematykę!

      Ciekawe zajęcia w dobie nauki zdalnej zaproponowała swoim uczniom pani Małgorzata Wieczorek. W ramach lekcji matematyki uczniowie mieli za zadanie „skonstruować” Lapbooka. Pewnie nie wszyscy wiedzą cóż to takiego więc wyjaśniamy - Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Przeważnie teczka, większa kartka z możliwością składania, w której w formie rysunków, wykresów, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów przekazuje się wybrane treści.

    • Zaczynamy 25.05.2020 r. ?
     • Zaczynamy 25.05.2020 r. ?

      W związku z informacjami zamieszczonymi na stronach Mimnistrestwa Edukacji informujemy, że wymienione w komunikatach MEN formy zajęć bezpośrednich z uczniami na terenie szkoły będziemy uruchamiać najwcześniej od 25 maja 2020 r. Decyzja o opóźnieniu podyktowana jest przede wszystkim sytuacją epidemiczną panującą w naszym regionie i utrzymującą się ciągle wysoką liczbą nowych zakażeń COVID 19. Informujemy rónież, że żadna z proponowanych form zajęć bezpośrednich NIE ZASTĘPUJE OBOWIĄZKOWYCH ZAJĘĆ PROWADZONYCH ZDALNIE a jedynie jest ich uzupełnieniem czy rozszerzeniem oraz, że proponowane w dalszej częśći artykułu daty mogą się zmienić w przypadku dalszego pogorszenia sytuacji epidemicznej.

     • Znamy kolejne etapy funkcjonowania szkół.

      Na stronach Ministerstwa Edukacji oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach ukazały się informacje po dzisiajeszej konferencji Premiera oraz Ministra Edukacji. Opublikowany został harmonogram kolejnych etapów poworotu do "normalności" w szkołach. Harmonogram ten ma harakter ogólnopolski pragniemy jednak zwrócić uwagę, że w związku z sytuacją pandemiczną na Śląsku nie ma jeszcze ostatecznych decyzji w odniesieniu do naszego regionu.   

      Od poniedziałku, 18 maja br. przywracana będzie, za zgodą rodziców, możliwość prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagających wsparcia, w tym odpowiednio w realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych czy zajęć rewalidacyjnych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. 

      Od 25 maja br. przywracane będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Obowiązek realizowania podstawy programowej zostaje utrzymany. Na uwagę zasługuje jednak fakt że w zależności od sytuacji pandemicznej w regionie to  dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

      Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością. 

      Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły.

    • Konkursy literackie rozstrzygnięte.
     • Konkursy literackie rozstrzygnięte.

      23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna kierowana przez p. Alinę Kowol zaproponowała uczniom naszej szkoły krótkie spotkania z literaturą i udział w konkursach literackich zorganizowanych dla poszczególnych grup wiekowych. 8 maja minął termin nadsyłania odpowiedzi więc po ich przeanalizowaniu i ocenie ustalona została lista laureatów. ​​​​​​​

     • Wykorzystaj czas!

      Uczniowie klas szóstych pokazali, że dzisiejsza młodzież niekoniecznie trzyma w rękach tylko telefon, ale nadal jest ciekawa świata literatury. Swoje fascynacje książką udokumentowali na zdjęciach, które są dostępne w  galerii Wykorzystaj czas!.

      Udostępnione przez nich zdjęcia są zachętą dla rówieśników, aby zechcieli siegnąć po książki. "Akcja książki pozostaje jeszcze długo w myślach czytelnika" - stwierdza uczennica klasy 6a

      Być może w Waszych domach, gdzieś na półkach leżą książki, które dotychczas służyły  jedynie jako podpórka do zdjęcia. To w nich jest schowany świat zerwanych przyjaźni, naprawionych relacji, osiedlowych problemów, a także fantazji, w której wszystko jest możliwe. Uczniowie klas szóstych rzucają dziś wyzwanie: Wykorzystaj czas i poznaj to, co jeszcze do niedawna było nieznane. Sięgnij po książkę!

    • UWAGA ÓSMOKLASIŚCI!
     • UWAGA ÓSMOKLASIŚCI!

      Ministerstwo Edukacji właśnie ogłosiło nowe terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021, terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Informacje podane w komunikacie to co prawda dopiero projekt harmonogramu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych ale warto się z proponowanymi termianami zapoznac już dzisiaj. Więcej informacji w zakładce: Ósmoklasiści

     • Taka lekcja... czyli jak się bawią na muzyce?

      Kolejne dni nauki zdalnej w "Dziesiątce" i kolejne wyzwanie. Tym razem na lekcji muzyki uczniowie "stawili" czoła kultowej piosence wykonywanej w oryginale przez Jerzego Stuhra w trakcie Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 1977. 

      Uczniami z dystansem do siebie oraz z poczuciem humoru, którym „rzuciło się na uszy” są: znana już z naszej szkolnej telewizji Ala z VII A, z tej samej klasy Grzegorz oraz Kacper z VIA i przesympatyczna Nikola z IB. BRAWO WY!  

      Materiał można też zobaczyć na naszym szkolnym kanale YouTube 

    • Raport z "placu budowy".
     • Raport z "placu budowy".

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Remont boiska trwa! .

      Ekipa remontująca nasze boisko wielofunkcyjne dotrzymuje składanych obietnic. Remont trwa pełną parą i wszystko wskazuje na to, że zostanie ukończony przed terminem. Zamontowany został już piłkochwyt, usunięte zostały zniszczone fragmenty nawierzchni starego boiska oraz uzupełnione wyrwy i ubytki. Teraz trwają prace przygotowawcze do natrysku nowej nawierzchni, po którym przyjdzie kolej na malowanie linii boisk do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej.

     • Sukces w konkursie plastycznym!

      Wydawnictwo Media Rodzina było organizatorem konkursu plastycznego pod tytułem KOSMOS. W konkursie tym wystartowała z sukcesem nasza uczennica - Marta Musik z klasy IIIB. Miło nam poinformować, że Marta została LAUREATKĄ tego konkursu. Artystce gratulujemy sukcesu. BRAWO MARTYNA!  

    • Zostań Pomocnikiem Ziemi!
     • Zostań Pomocnikiem Ziemi!

      Mimo trwającej pandemii społeczność „Dziesiątki” nie rezygnuje z obchodów ważnych dla Świata dni. Nie inaczej jest i tym razem. 22 kwietnia w światowym kalendarzu mamy Dzień Ziemi - to symboliczna data i międzynarodowe święto, które pierwszy raz w historii odbyło się 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. 20 lat później zorganizowano pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dzień ten przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa i każdy z nas może przyłączyć się do niej. Dlatego Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo w trakcie 365 dni (w tym roku nawet 366 - rok przestępny) mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi. W 2020 roku z racji światowej pandemii koronawirusa, obchody tego święta całkowicie musiały się przenieść do świata online. Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie cyfrowy, cel pozostaje ten sam: zmobilizować świat do walki o zmianę klimatu

     • Podziel się swoją codziennością...

      "Jak spędzasz czas w okresie kwarantanny? Podziel się swoją codziennością.Bądź inspiracją dla rówieśników." To wyzwanie, które zostało postawione przed uczniami "Dziesiątki". Jako pierwsza podjęła je Alicja Strączek z klasy 7a Wielki szacunek dla Ali. Jej odwaga, kreatywność a zarazem determinacja zasługują na uznanie. Ala nie tylko udowodniła, że można rozwijać swoje pasje pozostając w domu, ale pokazała, jak pięknie potrafi pracować z kamerą. Wielkie brawa! Film można zobaczyć na naszym szkolnym kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=5JBVU6hz7Ps

     • Matematyka i Wielkanoc - da się!

      Przed Świętami Wielkanocnymi nasza nauczycielka matematyki - p. Hania zaprosiła swoich uczniów do zabawy matematyką. Ideą było połączenie w sposób kreatywny matematyki z Wielkanocą. Korzystając z możliwości techniki origami uczniowie mieli wykonać jedno z trzech zaproponowanych zadań: ułożenie świątecznego wzoru z Jajka Kolumba, wykonanie techniką origami zajączka wielkanocnego, wykonanie jajka świątecznego techniką matematycznego origami. Efekty swoich prac uczniowie udokumentowali fotograficznie.

     • ZERO WASTE czyli...życie bezodpadowe.

      W trudnych czasach kwarantanny i "szalejącego" koronawirusa uczniowie „Dziesiątki” nie zapominają o ekologii.  Impulsem do działania stały się nadchodzące Święta Wielkanocne. Uczniowie klas I-III oraz IV - VIII, stosując zasadę ZERO WASTE (zero odpadów), postanowili przygotować ozdoby świąteczne wykorzystując do tego celu surowce wtórne, odpady i zużyte opakowania. W ruch poszły słoiki, sznurki, rolki po papierze toaletowym, wytłoczki po jajkach i tym podobne „materiały”, które w rękach kreatywnych uczniów naszej szkoły, i w połączeniu z barwionymi naturalnymi barwnikami np. z łusek cebuli, soku z buraka czy czerwonej kapusty jajkami szybko stały się niebanalnymi, pięknymi ozdobami. Przyjemne z pożytecznym! Brawo!​​​​​​​​​​​​​​

      Zero waste,  w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.  Bezśmieciowe życie sprowadza się w praktyce do konsekwentnego stosowania siedmiu zasad (7R): 

      Refuse (odmawiaj) – nie gódź się na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, a także wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.

      Reduce (ograniczaj) – redukuj liczbę przedmiotów, prowadź możliwie minimalistyczne życie, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.

      Reuse (używaj ponownie) – nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Używaj wielorazowych opakowań (na przykład słoika po ogórkach konserwowych używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania ryżu), termosów, naczyń, a nawet artykułów higienicznych (golarki na żyletki, kubeczka menstruacyjnego, pasty cukrowej do depilacji). Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest już śmieciem (na przykład zasadź kwiatki w dziurawym garnku, zamiast kupować nową doniczkę albo szklaną butelkę po oleju dokładnie umyj, wyparz i zlej do niej domową nalewkę).

      Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci (papier można przetwarzać 6-krotnie) i zanoś do stosownych punktów, przerabiaj co się da nawet w domu (na przykład ze starego prześcieradła uszyj materiałową torbę na zakupy).

      Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Stosuj to, co gdy się zużyje, może trafić na kompost (na przykład drewnianą szczoteczkę do zębów, konopną myjkę do naczyń).

      Repair (naprawiaj) – łataj ubrania, noś buty do szewca, spawaj pękniętą ramę roweru, lutuj złamany kabel.

      Remember (pamiętaj) – ucz się żyć świadomie, pamiętaj, że twoje wybory konsumenckie i to jak spędzasz czas mają wpływ na środowisko. Pamiętaj też o wszystkich powyższych zasadach​​​​​​​

     • Wiosna na parapecie.

      Z okazji pierwszego Dnia Wiosny - 21 marca cała społeczność szkolna dostała zaproszenie do wzięcia udziału w akcji „Wiosna na parapecie”. Wyzwaniem było stworzenie wiosennego ogródka warzywnego lub kwiatowego. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem.

      Ze względu na czas kwarantanny, bez wychodzenia z domu, uczniowie zakładali hodowle roślin np. z nasion i cebulek . Po około dwóch tygodniach poczuliśmy zapach wiosny, oglądając efekty ich pracy. W donicach rosła cebula, szczypiorek, rzeżucha, rzodkiewka, pietruszka. U niektórych kwitły bratki, kiełkowały nasiona fasoli, wyrastały rośliny pomidorów i inne. Akcja przerosła nasze oczekiwania, gdyż ilość nadesłanych zdjęć z prowadzonych hodowli była ogromna. Na podstawie większości z nich został wykonany filmik, na którym można oglądać, co hodowali nasi milusińscy.

     • E-szkoła na YouTube!

      16 marca ruszyły zajęcia Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Inicjatywa powstała w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i jest realizowana pod patronatem marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego - pana Piotra Całbeckiego. Zajęcia nadawane są równocześnie w dwóch studiach w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.

      W serwisie znaleźć można bardzo dużą ilość lekcji w formie materiałów wideo dla uczniów klas IV, V, VI, VII i VIII szkoły podstawowej i wszystkich klas szkoły średniej. Lekcje są nadawane na żywo na stronach: www.kujawsko-pomorskie.pl; edupolis.pl; YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, a także rejestrowane i możliwe do odtworzenia w dogodnym dla każdego czasie. Od poniedziałku do piątku nadawane jest 20 półgodzinnych interaktywnych lekcji online – wykładów, pokazów, warsztatów – z piętnastominutowymi przerwami na pytania i dyskusję. Program przygotowali wspólnie metodycy pracujący w kujawsko-pomorskich centrach edukacji nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, zajęcia prowadzą najwyższej klasy nauczyciele specjaliści. POLECAMY i ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA.

      Link do materiałów: E-szkoła

     • Kolejne restrykcje w związku z pandemią

      Uwaga! Rząd wprowadził nowe, bardziej restrykcyjne zasady wychodzenia z domu. Wszystko po to aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Wśród wielu nowych obostrzeń znalazł się również zapis, który bezpośrednio dotyczy wszystkich uczniów. Od dzisiaj obowiązuje zakaz wyjścia z domu bez opieki dorosłych dla wszystkich poniżej 18 roku życia.

     • UWAGA ÓSMOKLASIŚCI!

      Na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie ukazał się komunikat o planowanym egzaminie próbnym ósmoklasistów. Egzamin przeprowadzony zostanie w dniach od 30 marca do 1 kwietnia bieżącego roku, a w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną będzie zdalny czyli odbywać się będzie w domach uczniów.

     • Nabór do szkół ponadpodstawowych!

      Uwaga ósmoklasiści! Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim zaprasza do obejrzenia filmu informacyjno-instruktażowego odnośnie naboru do szkół ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego. 

     • Remont boiska "Dziesiątki" FAKTEM!

      W "trudnych czasach" są jednak i takie wiadomości, które napawają radością i optymizmem. Długo wyczekiwany remont naszego, wysłużonego już boiska, został ostatecznie potwierdzony.   

      Po pozytywnym rozpatrzeniu przez władze miasta wniosku dyrektora szkoły o remont nawierzchni naszego boiska wielofunkcyjnego i przejściu procedur związanych z wyborem wykonawcy przyszedł wreszcie czas na podpisanie stosownych dokumentów. Wczoraj, w budynku szkoły, doszło do podpisania umowy z właścicielem firmy remontowej z  Rudy Śląskiej i...KLAMKA ZAPADŁA! Gdy tylko pogoda pozwoli ruszy oczekiwany remont. Jak zapewnia wykonawca "przy dobrej pogodzie skończymy pracę z całą pewnością jeszcze przed wakacjami". W planach remontowych jest nie tylko remont nawierzchni ale też reorganizacja funkcjonalności boiska tak by można było jednocześnie grać i w siatkówkę i koszykówkę. Boisko zyska też dodatkową funkcję - pojawią się bramki i będzie możliwość gry również w piłkę ręczną.         

    • UWAGA! od 25 marca reorganizujemy nauczanie zdalne.
     • UWAGA! od 25 marca reorganizujemy nauczanie zdalne.

      Dordzy Uczniowie, Szanowni Rodzice oraz Wy koleżanki i koledzy Nauczyciele.

      Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej (opublikowanym w piątek 20 marca) od 25 marca nauczanie zdalne przybierze formę ZAJĘĆ OBOWIĄZKOWYCH. Przed NAMI WSZYSTKIMI stanie trudne i zupełnie nowe zadanie, w którym nie będzie już tylko powtórek zrealizowanego wcześniej materiału, ale wprowadzać będziemy też nowe treści wynikające z podstawy programowej. Zapewniam zwłaszcza Uczniów i ich Rodziców, że w tej trudnej rzeczywistości, w której wszyscy się znaleźliśmy, nauczyciele "Dziesiątki" zrobią wszystko co w ich mocy, aby w możliwie pełnym zakresie te podstawy zrealizować i udzielić wszelkiej możliwej pomocy zarówno Wam Uczniowie jak i Waszym Rodzicom.

     • #zespolkolorowychskarpetek

      ​​​​​​Mimo nietypowej sytuacji panującej w kraju nie zapomnieliśmy o blisko 60 tysiącach ludzi żyjących w Polsce z "modyfikacją" genetyczną. W dniu 21 marca, jak co roku, ubierając kolorowe skarpetki, okazaliśmy szacunek, tolerancję i akceptację dla osób z Zespołem Downa.     ​​​

      Obchodząc ten dzień staramy się nie tylko wspierać osoby z Zespołem Downa ale i samemu dowiedzieć się jak najwięcej o tej przypadłości genetycznej. Czym zatem jest Zespół Downa?  W dostępnej literaturze naukowej zespół ten określa się jako odmienność biologiczna człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ta dodatkowa „informacja”  właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. 

      Pierwszym naukowcem, który opisał tę odmienność był Angielski lekarz John Langdon Down pod koniec XIX wieku (w 1866 roku) i stąd wzięła się nazwa Zespól Downa. Kiedyś powszechnie i długo uważało się, że zespół Downa jest najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego. Dzisiaj wiemy, że zdolności intelektualne i rozwój społeczny osób z zespołem Downa w dużej mierze mogą być kształtowane przez warunki środowiskowe. Wczesna stymulacja i specjalna pomoc pedagogiczna w sposobie wychowywania dzieci, wspomaganie ich rozwoju, dostrzeganie ich rzeczywistych potrzeb i wykazywanie różnych umiejętności w istotny sposób poprawią obraz osób z zespołem Downa. 

     • Ruszyły zapisy! Termin składania dokumentów PRZEDŁUŻONY!

      Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Wodzisławia Ślskiego z dnia 29 stycznia 2020 r. w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2020/2021 do publicznych przedszkoli, dla których Miasto Wodzisław Śląski jest organem prowadzącym 16 marca 2020 r. o godzinie 8:00 ruszają zapisy uczniów do klas I-szych na rok szkolny 2020/2021.

     • E-Lekcje do wykorzystania!

      Olbrzymią popularnością cieszą sie obecnie w Polsce akcje: internetowa #zostanwdomu oraz facebook-owa bądź jak Kevin #zostanwdomu. Pomysłodawcy akcji zachęcają do pozostania w domu i dokumentowania swoich pomyslów jak zagospodarować ten czas pożytecznie i rodzinnie. Materiały filmowe i zdjęciowe opublikować można z hasztagiem #zostanwdomu. My mamy inną propozycję!    

       

       

       

       

       

      Zachęcamy do samodzielnej pracy „naukowej”. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiła się propozycja zajęć i zadań do samodzielnego wykonywania w czasie „kwarantanny”. Wystarczy kliknąć w podany niżej link, wybrać poziom edukacyjny czyli klasę oraz przedmiot i… DO DZIEŁA! 

     • ODWOŁANE ZAJĘCIA W SZKOLE!

      ​​​​​​Decyzją Premiera RP, w związkuz z sytuacją epidemiologiczną, zawieszone zostają zajęcia szkolne od dnia 12.03.2020 r. do 25.03.2020 r. włącznie. ​​​​​​ W związku z powyższym informuję, że w dniach 12-13.03.2020 r do szkoły mogą przyjść TYLKO CI UCZNIOWIE, KTÓRYM RODZICE NIE SĄ W STANIE ZAPEWNIĆ OPIEKI. Od poniedziałku natomiast SZKOŁA JEST CAŁKOWICIE ZAMKNIĘTA.  

       

      W zwiazku z tym, że sytuacja jest dynamiczna proszę o śledzenie wiadomości przesyłanych za pośrednictwem dziennika elektronicznego LIBRUS. Informuję również, że stołówka szkolna od czwartku (12.03.2020) jest nieczynna. 

    • ODWOŁANE ZAJĘCIA W SZKOLE!
     • Marta Finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii!

      Miło nam poinformować, że uczennica klasy VIII A - Marta Majewska została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii. GRATULACJE! 

      Ogrom pracy wykonanej pod kierunkiem pani Izabeli Pradelok dał pozytywne rezultaty. Nasza uczennica,  w drodze do finału wojewódzkiego musiała najpierw pokonać rywali na etapie szkolnym, a później rejonowym. Mimo że po podsumowaniu wyników finału wojewódzkiego okazało się, że Marcie niewiele zabrokła by uzyskać tytuł laureatki  jednak już sam fakt bycia w gronie najlepszych z geografii w województwie niewątpliwie zasługuje na najwyższe uznanie! Gratulujemy uczennicy oraz przygotowującej Ją p. Izy Pradelok. Wszystko wskazuje na to, że oprócz ekologii, biatlonu czy judo również wysoki poziom kaształcenia z geografii staje się naszą wizytówką.   

     • Koszykarki na trzecim miejscu w powiecie!

      W dniu 6 marca reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Janusza Korczaka w składzie: Aleksandra Bonar, Martyna Karbowniczyn, Aleksandra Kicka, Aleksandra Ryszka, Nadia Tatarczuk, Kinga Tkocz walczyła w mistrzostwach powiatu wodzisławskiego w koszykówce. Nasze uczennice spisały się na medal zajmując trzecie miejsce. Zawodniczkom oraz trenerce p. Elżbiecie Jasiak GRATULUJEMY SUKCESU!

     • POZNAJMY SIĘ!

      Drzwi otwarte w "Dziesiątce" za nami.  

      W dniu 10 lutego o godzinie 17:00 mieliśmy okazję spotkać się z Dziećmi rocznika 2013 oraz ich Rodzicami.  Spotkanie było okazją do rozmowy o ofercie szkoły oraz o zbliżającym się naborze uczniów do klas I-szych tworzonych na rok szkolny 2020/2021. Rodzice przyszłorocznych pierwszaków mieli okazję spotkać się z dyrekcją szkoły oraz wychowawcami "nowych" klas pierwszych, natomiast dzieci w tym czasie uczestniczyły w ciekawych zajęciach zorganizowanych specjalnie dla nich przez nauczycieli uczących w szkole. Dzieci miały okazję popracować z mikroskopem, spotkać się z... OZOBOTAMI, "poprzewracać się" na macie do judo, a nawet bezpiecznie "postrzelać" z karabinków laserowych używanych w treningach biatlonowych.