SZKOLNY PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY
PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY
Szkoły Podstawowej nr 10. im . Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim
W roku szkolnym 2023/2024 szkolny program wychowawczo-profilaktyczny realizować będziemy pod hasłem: WSPÓŁISTNIEJEMY – SZANUJEMY, POMAGAMY. Będziemy dążyć do tego aby uczniowie aby poszerzali swoje kompetencje społeczne. Priorytetem w nowym roku szkolnym, oprócz ciągłej dbałości o bezpieczeństwo własne i innych, będzie praca nad budowaniem poprawnych wzajemnych relacji wszystkich członków społeczności szkolnej opartych na TOLERANCJI i wzajemnym SZACUNKU. Akcentować będziemy szeroko pojętą KULTURĘ osobistą ze szczególnym uwzględnieniem KULTURY SŁOWA i DYSKUSJI oraz DBAŁOŚĆ O RELACJE MIĘDZYLUDZKIE. Zadaniem dla wszystkich realizujących program profilaktyczno-wychowawczy, będzie umiejętne motywowanie się do systematycznej pracy, niezależnie od jej formy. Pierwszymi wychowawcami swoich dzieci są rodzice. Nauczyciele wspomagają wszechstronny i harmonijny rozwój podopiecznych, a uczniowie akceptują siebie i są otwarci na potrzeby drugiego człowieka, żyją nie tylko z drugim, ale i dla drugich. Wychowanie to „wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i młodzieży” (art. 1 pkt 3 Ustawy Prawo oświatowe) . Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie. Profilaktyka winna wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie. Program wychowawczo - profilaktyczny jest nieodłącznym elementem Statutu Szkoły, dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego i obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym. Realizując szkolny program wychowawczo-profilaktyczno chcemy, aby nasza szkoła była bezpieczna, panował w niej klimat sprzyjający pracy uczniów i nauczycieli. Dążymy do tego, aby nasi uczniowie byli kulturalni, odpowiedzialni, komunikatywni, kreatywni i empatyczni, aby panowało poczucie przynależności do grupy (klasy, szkoły), którą łączą więzi koleżeństwa i przyjaźni. Program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas podczas godzin z wychowawcą we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów, psychologiem, pedagogiem, pedagogiem specjalnym pielęgniarką szkolną i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim budują z uczniami relacje oparte na zaufaniu, prowadzą rozmowy, ucząc nawiązywania serdecznego kontaktu, sympatii, szacunku i tolerancji. Kształtują jednostki twórcze, kreatywne, zdolne do sterowania własnym rozwojem w szkole i poza nią. Nauczyciele pomagają uczniom lepiej rozumieć otaczający świat i zasadność własnych postaw, rozwijają umiejętności komunikacyjne, które umożliwiają dialog z innymi, wspierają rozwój indywidualny i społeczny ucznia, wskazują, jak i gdzie szukać sposobów radzenia sobie z zagrożeniami związanymi zarówno z poszukiwaniem własnej tożsamości, jak i wzorcami do naśladowania.
-
Wprowadzenie
Treści programu wychowawczo-profilaktycznego wynikają z przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.), treści podstawy programowej kształcenia ogólnego, określonej rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 356 ze zm.), oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach sytemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1449).
Program dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb środowiska lokalnego. Integruje realizowane dotychczas działania wychowawcze oraz profilaktyczne i opracowany został w oparciu o przeprowadzoną diagnozę potrzeb w zakresie zapobiegania zagrożeniom.
Program wychowawczo-profilaktyczny Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim obejmuje wszystkie działania i treści o charakterze wychowawczym i profilaktycznym, gdzie wychowanie rozumiane jest jako proces wspomagania ucznia w rozwoju, oparty na indywidualnej osobowej relacji poszanowania godności wszystkich stron (wychowawcy, rodzica, nauczyciela oraz wychowanka), które współdziałają ze sobą, dążąc do osiągnięcia celów wychowania, tj. do osiągnięcia pełnej dojrzałości ucznia w czterech podstawowych sferach: fizycznej, ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowanie zachowań prozdrowotnych; psychicznej, ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, kształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności; społecznej, ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych, wychowawca w tym procesie jest odpowiedzialny za tworzenie warunków do rozwoju każdego ucznia, a wychowanek odpowiedzialny jest za korzystanie z nich; aksjologicznej, ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenianie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.
Program wychowawczo-profilaktyczny Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim obejmuje wszystkie działania wspomagające wychowanka w radzeniu sobie z trudnościami, które jednocześnie ograniczają i likwidują czynniki ryzyka mogące zaburzać jego prawidłowy rozwój i zdrowe życie. Chcemy, by nasza szkoła była bezpieczna, by nie dochodziło do zakłóceń procesów wychowawczych, które prowadzą do dezorganizacji procesu dojrzewania dzieci i młodzieży oraz zaburzeń w zachowaniu. Chcemy dostarczać wszystkim odbiorcom wiarygodnych informacji na temat warunków zdrowego życia i występujących zagrożeń, by w konsekwencji nauczyć uczniów odpowiedzialności za własne wybory. Chcemy rozwijać u uczniów więzi z grupą społeczną, aby panowało poczucie przynależności do grupy, kształtować komunikatywność, kreatywność i empatię, umiejętności podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów, uczyć odpowiedzialności, kształtując w środowisku szkolnym normy i reguły sprzyjające zdrowemu życiu, które jednocześnie eliminują możliwość wystąpienia dysfunkcji.
Program realizowany będzie przez wychowawców klas, podczas godzin z wychowawcą, nauczycieli wszystkich przedmiotów, specjalistów (psychologa, pedagoga, pielęgniarkę szkolną) oraz pozostałych pracowników szkoły, we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Obowiązkiem nauczycieli wychowawców i nauczycieli przedmiotów oraz specjalistów jest opracowanie planów wychowawczo-profilaktycznych klas na bazie szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.
-
MISJA SZKOŁY
W naszej pracy z uczniami dążymy do tęga aby kojarzono nas jako szkołę, która:
-
przekazuje uniwersalny system wartości oparty o patriotyzm, narodowe i kulturowe tradycje oraz poszanowanie godności drugiego człowieka,
-
budzi wrażliwość na prawdę, dobro, piękno i sztukę,
-
uczy pracy nad sobą i rozwija wiarę we własne możliwości,
-
uwrażliwia na drugiego człowieka i otaczające nas środowisko,
-
rozwija zainteresowania, talenty i twórczą aktywność,
-
przekazuje wysoki poziom wiedzy i kompetencji potrzebnych do kontynuowania nauki na wyższym etapie kształcenia,
-
uczy przestrzegania norm i zasad społecznych,
-
wspomaga rodziców w wychowaniu
-
dba o rozwój duchowy, emocjonalny, społeczny i fizyczny uczniów.
-
SYLWETKA ABSOLWENTA
Dążeniem Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Janusza Korczaka jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym, kierowania się uniwersalnymi zasadami takimi jak patriotyzm, narodowe i kulturowe tradycje oraz poszanowanie godności drugiego człowieka. Chcemy aby nasi absolwenci umieli wykorzystać zdobytą w szkole wiedzę i umiejętności do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Dążymy do tego, aby absolwent kończący szkołę posiadał następujące cechy:
-
okazywał szacunek innym,
-
szanował wartości patriotyczne i je upamiętniał,
-
znał kulturę własnego narodu i regionu oraz tradycje szkoły,
-
przestrzegał zasad kultury osobistej,
-
szanował pracę innych,
-
aby przestrzegał zasad prawnych, współżycia społecznego oraz by był przygotowany do pracy w grupie i umiał wypełniać powierzone mu role dla dobra grupy.
-
kierował się uczciwością,
-
był wolnym od nałogów,
-
posiadał wiedzę na temat współczesnych zagrożeń społecznych i cywilizacyjnych,
-
podejmował odpowiedzialne decyzje w trosce o bezpieczeństwo własne i innych,
-
szanował potrzeby innych i był chętny do niesienia pomocy,
-
okazywał szacunek dla kultury (muzyka, sztuka, malarstwo, itp.),
-
korzystał z różnych źródeł wiedzy i informacji, racjonalnie wykorzystywał narzędzia i technologie informatyczne,
-
był samodzielny i odpowiedzialny.
-
Główne cele programu
Nadrzędnym celem programu jest wychowanie, rozumiane jako wspieranie wychowanka w rozwoju, oraz profilaktyka, rozumiana jako interwencja kompensująca niedostatki wychowania. Celem działań wychowawczych szkoły jest kształtowanie prozdrowotnych wzorców konsumpcyjnych, umiejętności intrapsychicznych ucznia, które pozwolą radzić sobie ze sobą i z wyzwaniami świata, oraz budowanie jego odporności na potencjalne zagrożenia.
Wychowanie to „wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży” (art. 1 pkt 3 ustawy – Prawo oświatowe).
Działania wychowawcze określone w niniejszym programie obejmują w szczególności:
-
współpracę z rodzicami lub opiekunami uczniów i wychowanków w celu budowania postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia,
-
tworzenie spójnego środowiska wychowawczego, w którym wartości i normy życia są zrozumiałe dla wychowanka, w którym wychowawcy współpracują, wspierając ucznia w integralnym rozwoju i osiąganiu pełni człowieczeństwa,
-
kształtowanie hierarchii systemu wartości,
-
wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą lub placówką oraz społecznością lokalną,
-
kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, wychowanków i wychowawców, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami,
-
doskonalenie umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania podmiotowych relacji z uczniami, wychowankami oraz ich rodzicami lub opiekunami oraz warsztatowej pracy z grupą uczniów lub wychowanków,
-
wzmacnianie kompetencji wychowawczych nauczycieli i wychowawców oraz rodziców lub opiekunów,
-
kształtowanie u uczniów i wychowanków postaw prospołecznych, w tym przez możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym oraz zaangażowaniu w działalność podmiotów,
-
wspieranie edukacji rówieśniczej i programów rówieśniczych mających na celu modelowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych.
Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.
Działania profilaktyczne określone w niniejszym programie obejmują w szczególności:
-
wspieranie wszystkich uczniów i wychowanków w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie działań, których celem jest ograniczanie zachowań ryzykownych, niezależnie od poziomu ryzyka używania przez nich środków i substancji,
-
realizowanie wśród uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych programów zalecanych w ramach Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego,
-
przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspokajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej,
-
doskonalenie zawodowe nauczycieli i wychowawców w zakresie realizacji szkolnej interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez uczniów i wychowanków zachowań ryzykownych.
Działania wychowania i profilaktyki łączą wartości i normy, traktując (w ślad za zapisami ustawy – Prawo oświatowe) nauczanie i wychowanie jako respektowanie chrześcijańskiego systemu wartości, przyjmując zasady etyki jako uniwersalne. W nawiązaniu do tychże zasad etyki prowadzone będą działania szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.
-
Obowiązujące akty prawa:
-
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (art. 72),
-
Powszechna deklaracja praw człowieka,
-
Międzynarodowy pakt praw obywatelskich i politycznych,
-
Konwencja o prawach dziecka,
-
ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.),
-
programy narodowe i krajowe w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia,
-
rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1280 ze zm.),
-
rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1604 ze zm.).
-
Przy opracowaniu programu uwzględniono:
-
obowiązujące przepisy prawa,
-
analizę dotychczasowych działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły,
-
analizę czynników ryzyka i czynników chroniących,
-
diagnozę oczekiwań rodziców przeprowadzoną badaniami na temat kluczowych celów wychowawczych stawianych przez rodziców w procesie wychowawczym na temat przyszłości ich dziecka oraz oczekiwań rodziców w stosunku do szkoły i szkolnych specjalistów w zakresie wspomagania dziecka w rozwoju,
-
ocenę potencjału i możliwości rozwojowych uczniów (na podstawie wyników egzaminu ósmoklasisty, wyników testów wewnątrzszkolnych, wyników olimpiad, konkursów i zawodów sportowych, wolontariatu, samorządności itp.),
-
możliwości i zasoby środowiska lokalnego,
-
zasoby szkoły: przygotowanie merytoryczne nauczycieli do podejmowania działań wychowawczych i profilaktycznych, zasoby materialne (boisko szkolne, pracownie, sala gimnastyczna), zasoby techniczne (wyposażenie pracowni), zasoby organizacyjne (wolontariat uczniowski)
-
Program określa wydzielone obszary działania:
-
wychowawcze – promujące zdrowie psychiczne oraz wspomagające uczniów w rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej oraz aksjologicznej,
-
edukacyjne – mające na celu poszerzanie wiedzy i umiejętności uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców na temat kształtowania postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji,
-
informacyjne – polegające na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni, mających na celu kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych,
-
profilaktyczne – wspierające uczniów:
-
w rozwoju, poprzez podejmowanie działań ograniczających zachowania ryzykowne,
-
w rozwoju umiejętności podstawowych i przekrojowych.
-
Uczestnicy programu
Dyrektor szkoły:
-
dba o prawidłowe funkcjonowanie szkoły, stwarza warunki dla realizacji procesu wychowawczego w przedszkolu, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej,
-
organizuje szkolenia dla nauczycieli,
-
dba o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły,
-
uczestniczy w procesie diagnozy zagrożeń szkoły oraz w oddziaływaniach wychowawczo-profilaktycznych,
-
sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne,
-
stwarza warunki dla realizacji procesu wychowawczego w szkole, dbając o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
-
inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów,
-
stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły,
-
dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły,
-
nadzoruje realizację szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.
Rodzice:
-
współtworzą szkolny programu wychowawczo-profilaktyczny,
-
uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,
-
uczestniczą w wywiadówkach organizowanych przez szkołę,
-
współpracują z wychowawcą klasy i innymi nauczycielami uczącymi w klasie,
-
znają i akceptują program oraz czynnie współpracują przy jego realizacji,
-
przekazują i egzekwują stosowanie ogólnie przyjętych norm kulturalnego zachowania,
-
wdrażają dzieci do poczucia obowiązku i odpowiedzialności za własne postępowanie.
Wychowawcy:
-
prowadzą w różnych formach szkolenia i konsultacje dla rodziców,
-
dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego,
-
sprawują opiekę wychowawczą nad uczniami szkoły, a w szczególności tworzą warunki wspomagające ich rozwój i przygotowują do życia w rodzinie i w społeczeństwie,
-
poznają warunki życia i nauki swoich wychowanków,
-
uczą pozytywnego myślenia i stawiania na sukces poprzez rozwijanie poczucia własnej wartości,
-
realizują w toku pracy wychowawczo-profilaktycznej treści i cele niniejszego programu oraz nadzorują udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w swojej klasie,
-
diagnozują sytuację wychowawczą w klasie poprzez rozpoznanie indywidualnych potrzeb uczniów, współpracując w tym zakresie z pedagogiem specjalnym,
-
opracowują plan pracy wychowawczo-profilaktycznej dla klasy na dany rok szkolny, na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w szkolnym programie wychowawczo-profilaktycznym (uwzględniając specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów),
-
przygotowują sprawozdania z realizacji planu pracy wychowawczej i wnioski do dalszej pracy (dwa razy w roku),
-
zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły,
-
wykonują zadania jako członkowie zespołów wychowawczych zlecone przez przewodniczącego zespołu,
-
oceniają zachowania uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami i wewnątrzszkolnym systemem oceniania uczniów,
-
współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym, pedagogiem specjalnym oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach.
Nauczyciele
Wszyscy nauczyciele realizują program wychowawczo-profilaktyczny, a w szczególności:
-
uwzględniają go przy realizacji klasowych planów pracy,
-
reagują na przejawy niedostosowania społecznego u uczniów,
-
wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, w oparciu o rozpoznanie potrzeb,
-
odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów podczas pobytu w szkole i poza jej terenem, np. na wycieczkach szkolnych, świadczą pomoc psychologiczno-pedagogiczną w bieżącej pracy z uczniem,
-
przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,
-
udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych,
-
kształcą i wychowują młodzież w duchu patriotyzmu i demokracji,
-
prowadzą rozmowy z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach,
-
kształtują u uczniów pozytywne myślenie i stawianie na sukces poprzez rozwijanie poczucia własnej wartości,
-
wspierają zainteresowania i rozwój osobowy uczniów.
Uczniowie
Wszyscy uczniowie szkoły są poddani oddziaływaniom tego programu:
-
otrzymują dość zachęty, aby uczyć się śmiałości,
-
w pełni aprobowani uczą się lubić samych siebie,
-
często słyszą słowa uznania,
-
uczą się stawiać sobie cele,
-
w poczuciu bezpieczeństwa uczą się ufać sobie i innym,
-
otaczani są rzetelnością i uczciwością, uczą się, czym jest prawda i sprawiedliwość.
Rada pedagogiczna szkoły:
-
uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych,
-
opracowuje projekt programu wychowawczo-profilaktycznego (w porozumieniu z radą rodziców),
-
opracowuje wspólnie z dyrektorem dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,
-
dokonuje ewaluacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.
Psycholog i pedagog szkolny:
-
udzielają pomocy uczniom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, oraz uczniom, którzy padli ofiarą przestępczości,
-
w sposób zdecydowany reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim podejrzanym zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia,
-
współpracują z instytucjami w organizowaniu różnych form spędzania czasu przez uczniów, szczególnie z rodzin zaniedbanych środowiskowo,
-
współpracują z policją, z sądem dla nieletnich, z kuratorami (w razie zaistniałej potrzeby), z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej,
-
kształtują u uczniów i ich rodziców świadomość prawną w zakresie ponoszenia konsekwencji wynikających z popełnionych czynów,
-
udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów, prowadzą zajęcia terapeutyczne z dziećmi – indywidualne i grupowe, stosują profilaktykę zachowań ryzykownych wśród uczniów,
-
organizują spotkania i prelekcje dla rodziców na tematy związane z procesem nauczania i wychowania, udzielają wsparcia zgłaszającym się rodzicom w sytuacjach trudnych wychowawczo i losowo, współpracują z nauczycielami w zakresie procesu nauczania i wychowania uczniów,
-
prowadzą badania i działania diagnostyczne uczniów (indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych),
-
współpracują z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych.
Pedagog specjalny
-
współpracuje z nauczycielami grup lub innymi specjalistami, rodzicami oraz uczniami w:
-
rekomendowaniu dyrektorowi przedszkola, do realizacji działań w zakresie zapewnienia aktywnego i pełnego uczestnictwa uczniów w życiu przedszkola (np.: rekomendowanie programów/projektów/innych działań, których celem jest aktywizacja dzieci z niepełnosprawnościami na terenie przedszkola), oraz dostępności o której mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1062 oraz z 2022 r. poz. 975 i 1079) (tj. monitorowanie dostępności architektonicznej budynku, sprawdzenie, czy uczniowie z niepełnosprawnościami znają procedurę ewakuacyjną, monitorowanie strony przedszkola pod kątem tagów i opisów zdjęć),
-
prowadzeniu badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie dziecka i jego uczestnictwo w życiu przedszkola,
-
rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów,
-
określeniu niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, w tym wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dziecka;
-
pracuje w zespole ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej i współpraca z zespołem, który tworzą nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia z uczniami w zakresie opracowania i realizacji indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym zapewnienie temu dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
-
koordynuje pracę zespołów nauczycieli pracujących przy WOPFU i IPET,
-
wspiera nauczycieli grup wychowawczych i innych specjalistów w:
-
rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych dzieci lub trudności w ich funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola,
-
udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z dzieckiem,
-
dostosowaniu sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz jego możliwości psychofizycznych,
-
doborze metod, form kształcenia i środków dydaktycznych do potrzeb dziecka,
-
udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom uczniów i nauczycielom, uczestniczy w spotkaniach z rodzicami dzieci w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w okresie w celu omówienia sytuacji i potrzeb dziecka, a także działań wspierających podejmowanych w domu,
-
współpracuje, w zależności od potrzeb, z innymi podmiotami z:
-
rodzicami uczniów,
-
poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi,
-
placówkami doskonalenia nauczycieli,
-
innymi szkołami i placówkami,
-
organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci, uczniów,
7) przedstawia radzie pedagogicznej propozycje w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły zakresie zadań o których mowa powyżej.
-
Diagnoza zagrożeń
Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim każdego roku szkolnego przeprowadza diagnozę środowiska wychowawczego, analizuje potrzeby i zasoby oraz określa czynniki ryzyka i czynniki chroniące. W celu urealnienia sytuacji wychowawczej w szkole, a w efekcie profilaktycznej, korzystamy z:
-
badań ankietowych skierowanych do rodziców na temat atmosfery w szkole oraz warunków organizacji nauki w niej,
-
spostrzeżeń wychowawców na temat zachowań problemowych w klasie,
-
ludzkich zasobów szkoły, tj. kompetencji kadry kierowniczej, kompetencji zawodowych nauczycieli, rozwijanych poprzez dodatkowe doskonalenie się, kompetencji szkolnych specjalistów (pedagoga i psychologa, psychoterapeuty, pielęgniarki szkolnej), kompetencji szkolnych realizatorów programów profilaktycznych, kompetencji specjalistów spoza szkoły – współpracujących z nią, rodziców oraz wolontariuszy.
W oparciu o kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024, wnioski z nadzoru pedagogicznego za rok szkolny 2022/2023, opracowane przez pedagoga i psychologa czynniki ryzyka i czynniki chroniące, zostały wyłonione następujące obszary problemowe:
-
dbałość o zdrowie psychiczne, ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego i poczucia bezpieczeństwa,
-
kształtowanie umiejętności komunikacyjnych uczniów, które umożliwią dialog z innymi i z samym sobą (nawiązywanie serdecznego kontaktu, sympatii, szacunku i tolerancji),
-
kształtowanie kompetencji międzykulturowych (nabywanie umiejętności porozumiewania się w języku obcym, ale również kształtowanie postawy otwartości i akceptacji, woli porozumienia oraz ciekawości dotyczącej poznawania różnic),
-
propagowanie idei wolontariatu, dzięki któremu dzieci i młodzież rozwijają swoją wrażliwość na los potrzebujących, bierze na siebie odpowiedzialność za własne życie i życie społeczne,
-
wzmacnianie wychowawczej roli rodziny poprzez działania przeciwstawiania się obojętności wobec wszelkich przejawów zła, kształtowanie gotowości współdziałania i pomocy – dobroczynności, szlachetności, zaangażowania społecznego,
-
kształtowanie umiejętności przeżywania emocji, radzenia sobie ze stresem i z agresją – kształcenie samodzielności w rozwiązywaniu problemów i konfliktów między dziećmi (tolerancja, życzliwość, empatia i przyjaźń),
-
rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny,
-
doskonalenie umiejętności prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych, w szczególności w zakresie bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu,
-
przygotowanie uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji, kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych,
-
kształtowanie właściwych zachowań uczniów w sytuacji zagrożenia,
-
podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego uczniom potrzebującym pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
-
SZCZEGÓŁOWE CELE WYCHOWAWCZE DO REALIZACJI
Szczegółowe cele do pracy wynikają z diagnozy przeprowadzonej w szkole, w tym opracowanych przez pedagoga szkolnego i psychologa czynników ryzyka i czynników chroniących oraz ewaluacji dotychczasowego programu wychowawczo-profilaktycznego, z uwzględnieniem wytycznych MEiN i CEA w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów. Odniesienie do poszczególnych sfer rozwoju pozwoli harmonijnie oddziaływać na rozwój uczniów w poszczególnych obszarach. Zadania wychowawczo-profilaktyczne będą realizowane w roku szkolnym 2023/2024 we wskazanych niżej obszarach:
Obszar
Zadania
Formy realizacji
Sposoby realizacji, odpowiedzialni
Edukacja Zdrowotna
-
kształtowanie właściwych postaw wobec zdrowia psychicznego, kształtowanie świadomości uczniów w zakresie potrzeb znajomości zasad ochrony zdrowia psychicznego,
-
nabycie wiedzy na temat stresu i jego wpływu na zdrowie,
-
pogłębianie wiedzy o higienie pracy ze szczególnym uwzględnieniem zasad planowania czasu nauki oraz czasu i form wypoczynku,
-
nauka umiejętnego wykorzystania czasu wolnego
-
podejmowanie zachowań prozdrowotnych,
-
promowanie aktywnego, zdrowego trybu życia,
-
wykształcenie odpowiedzialności za ochronę własnego zdrowia i zdrowia innych,
-
kształtowanie świadomości zależności pomiędzy odpowiednim stylem życia a zdrowiem,
-
zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat zaburzeń u rówieśników np. Zespół Aspergera
-
kształtowanie odpowiednich postaw względem używek, środków psychoaktywnych
-
pogadanki,
-
warsztaty psychologiczne,
-
kampanie,
-
konkursy tematyczne,
-
happeningi,
-
akcje plakatowe,
-
projekty edukacyjne
-
warsztaty z ratownikiem medycznym
-
wychowawcy klas
-
nauczyciele przedmiotowi (biologia, przyroda, wychowanie fizyczne)
-
pedagog szkolny
-
psycholog
-
pielęgniarka szkolna
-
instruktorzy i terapeuci firm zewnętrznych
Kształtowanie postaw społecznych
-
kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji,
-
budowanie pozytywnego klimatu szkoły i więzi ze szkołą,
-
kształtowanie postawy, w której uczeń przejmuje inicjatywę, ale też odpowiedzialność za swoje działania i decyzje,
-
integracja zespołów klasowych, wyrabianie nawyku współdziałania w grupie, pracy zespołowej,
-
kształtowanie u uczniów tolerancji dla ludzi innej narodowości, rasy, kultury, wyznania,
-
zapobieganie przemocy i agresji ze szczególnym uwzględnieniem hejtu w sieci i przemocy rówieśniczej w szkole
-
wyrabianie nawyku rozwiązywania konfliktów w sposób konstruktywny, zapobieganie powstawaniu zachowań agresywnych, dążenie do panowania nad własnymi emocjami,
-
rozwijanie empatii, wyzwalanie chęci działania na rzecz innych propagowanie idei wolontariatu i charytatywności,
-
popularyzowanie wiedzy i rozwijanie świadomości na temat zasad humanitaryzmu
-
kształtowanie umiejętności asertywnego wyrażania własnych potrzeb
-
Kontynuowanie działań nakierowanych na zapobieganie hejtowi, przemocy psychicznej, nietolerancji
-
organizacja zajęć integracyjnych,
-
dbanie o wygląd sal dydaktycznych, i pomieszczeń szkoły oraz otoczenia szkoły,
-
dramy,
-
praca grupowa i projektowa,
-
kontynuowanie działalności szkolnego koła wolontariatu
-
organizacja i propagowanie udziału uczniów w akcjach charytatywnych i pomocowych,
-
zajęcia z zakresu TUS
-
Wychowawcy klas,
-
nauczyciele przedmiotowi
-
koordynatorzy projektów
-
pedagog, psycholog,
-
nauczyciele dyżurujący na korytarzach szkolnych
-
opiekun samorządu szkolnego,
-
opiekun szkolnego koła wolontariatu
wartości, normy, wzory zachowań (kultura)
-
Budowania u uczniów poczucia własnej wartości oraz umiejętności wzmacniania poczucia własnej wartości u innych,
-
Wskazywanie pozytywnej roli rodziny i więzi rodzinnych,
-
savoir vivre na co dzień - rozumienie i respektowanie obowiązujących norm w życiu codziennym i cyberprzestrzeni,
-
propagowanie kultury języka, wyeliminowanie wulgaryzmów
-
poszanowanie mienia i majątku szkoły
-
poszanowanie pracy innych (ściąganie, wagary, przestrzeganie praw autorskich, szacunek dla pracy nauczycieli, pracowników obsługi i administracji)
-
kształtowanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia, samokształcenia, zaangażowania w zdobywanie wiedzy i umiejętności,
-
kształtowanie poczucia dumy z bycia Polakiem i Europejczykiem
-
kształtowanie gotowości do uczestniczenia w kulturze, poszanowania tradycji i kultury własnego regionu i narodu oraz innych narodów,
-
kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literatury, muzyki, sztuk plastycznych, teatralnych i kinematograficznych
-
Przygotowywanie i udział uczniów w uroczystościach klasowych i szkolnych
-
celebrowanie świąt państwowych i regionalnych
-
celebrowanie świąt związanych z rodziną (dzień matki, dzień ojca, dzień dziecka)
-
konkursy tematyczne (plastyczne)
-
akcentowanie zasad savoir vivre w relacjach uczeń – uczeń i uczeń - dorosły,
-
tematyczne lekcje wychowawcze,
-
prezentowanie i nagradzanie uczniów osiągających sukcesy,
-
organizowanie wyjść i wycieczek do kina, teatru, muzeum oraz innych obiektów kultury – zasady zachowania się w obiektach kultury,
-
Dyrektor szkoły
-
Wychowawcy klas
-
nauczyciele muzyki, plastyki
-
nauczyciele przedmiotów humanistycznych
-
nauczyciele dyżurujący na korytarzach szkolnych
-
samorząd uczniowski
-
nauczyciele przedmiotów
-
opiekun samorządu szkolnego
Profilaktyka zachowań ryzykownych – bezpieczeństwo
- kontynuacja działań eliminujących hejt, agresję słowną i przemoc fizyczną,
-
kontynuacja działań w obszarze bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analiza informacji dostępnych w Internecie.
-
wykształcenie właściwej postawy wobec problemów uzależnień oraz używania środków psychoaktywnych
-
wykształcenie właściwej postawy w związku z zachowaniami ryzykownymi-szczególnie rozpowszechnianiem pornografii wśród nieletnich
-
zapobieganie uzależnieniom behawioralnym wśród dzieci i młodzieży, w tym nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego, tabletu, komputera
-
rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu, budowanie atmosfery otwartości i przyzwolenia na dyskusję,
-
rozwijanie umiejętności wykorzystywania elementów negocjacji i mediacji w sytuacji rozwiązywania konfliktów,
-
akcja plakatowa w wirtualnej gazetce szkolnej
-
tematyczne lekcje wychowawcze
-
warsztaty terapeutyczne i profilaktyczne, happeningi, dramy
-
spotkania z przedstawicielami Policji, Straży Miejskiej,
-
seanse mediacyjne i negocjacyjne
-
dyskusje moderowane
-
przypominanie zasad i reguł dotyczących bezpieczeństwa w sieci
-
próbny alarm przeciwpożarowy, próbna ewakuacja szkoły
-
przypominanie regulaminów bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem zajęć wychowania fizycznego, techniki, plastyki, fizyki, chemii
-
zapoznanie uczniów z negatywnym wpływem używek, środków psychoaktywnych na zdrowie
-
Apele dotyczące bezpieczeństwa uczniów
-
Dyrektor, wicedyrektor
-
Pedagog szkolny
-
Psycholog szkolny
-
wychowawcy klas
-
nauczyciele przedmiotowi,
-
nauczyciele dyżurujący
-
nauczyciele informatyki
-
opiekun samorządu
-
pielęgniarka szkolna
-
Harmonogram – sposób realizacji zadań (realizacja treści programowych)
Organizacja zajęć wychowawczo-profilaktycznych dla uczniów
Zadania wychowawczo-profilaktyczne
Sposób realizacji
Odpowiedzialni za realizację zadań, dokumentacja
-
Zdrowie – edukacja zdrowotna
Rozwijanie aktywności fizycznej uczniów – kształtowanie prawidłowych postaw prozdrowotnych, określanie ich wpływu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.
-
Organizacja zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych rozwijających aktywność fizyczną (lekcje WF).
-
Uczestnictwo w konkursach profilaktycznych, realizacja programów i projektów profilaktycznych
-
Rozmowy indywidualne.
-
Projekcja filmów i prezentacji multimedialnych.
-
Redagowanie gazetek tematycznych.
-
Badania przesiewowe i profilaktyczne badania lekarskie.
-
Ćwiczenia śródlekcyjne w formie zabaw ruchowych.
-
Aktywne formy wypoczynku – rajdy terapeutyczne, turnusy terapeutyczne, wycieczki rekreacyjno-sportowe, wycieczki do Figloraju, FlyParku, Energylandii, organizowanie wycieczek krajoznawczych, rekreacyjnych,
-
Akcje propagujące spożywanie zdrowej żywności, owoców, warzyw i soków.
-
Realizacja działań promujących zdrowie.
-
Tematyczne lekcje wychowawcze
Zajęcia z nauczycielami WF, udział w zawodach szkolnych i międzyszkolnych
Nauczyciele organizatorzy konkursów – scenariusze imprez i konkursów.
Nauczyciele, wychowawcy.
Kierownicy wycieczek, opiekunowie wycieczek – dokumentacja wycieczki.
Pielęgniarka szkolna
Profilaktyka zagrożeń.
-
Środki i substancje psychoaktywne – wyposażenie uczniów, rodziców i nauczycieli w wiedzę o uzależnieniach i możliwościach szukania pomocy (narkomania, dopalacze, alkohol, nikotyna).
-
Zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak np. sytuacja epidemiologiczna, próbna ewakuacja szkoły, alarm ppoż.
-
Organizacja akcji plakatowej na temat używek dla uczniów klas VI–VIII.
-
Organizacja akcji plakatowej na temat narkomanii, dopalaczy, HIV dla uczniów klas VI–VIII.
-
Gazetki ścienne, np. na temat zagrożeń zdrowia i życia.
-
Bieżące informowanie rodziców o widocznej zmianie w zachowaniu dziecka, o podejrzeniach.
-
Kształtowanie umiejętności prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych (np. wyszukiwania, porządkowania informacji z różnych źródeł); kształtowanie świadomości negatywnego wpływu pracy przy komputerze na zdrowie i kontakty społeczne oraz niebezpieczeństwa wynikającego z anonimowości kontaktów, respektowanie ograniczeń dotyczących korzystania z komputera, Internetu i multimediów; kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych
Dzienniki zajęć nauczycieli i wychowawców.
Dziennik zajęć pedagoga, psychologa, pedagoga specjalnego.
Protokół próbnej ewakuacji szkoły
-
Kształtowanie postaw społecznych
Kształtowanie postaw poszanowania wartości, norm i wzorów zachowań.
Rozwijanie postaw prospołecznych i obywatelskich.
Kształtowanie postaw i wartości.
Nauczyciele i wychowawcy klas, nauczyciele historii, wos
Rozwijanie sprawności uczniów w czynieniu dobra z wykorzystaniem aktywizujących metod
1. Organizowanie zajęć w których uczeń ma możliwość stawiania pytań, analizowania zachowań, wymiany poglądów na temat tego, czym są dobro, czynienie dobra, czym jest empatia, koleżeńskość, współpraca.
2. Prowadzenie zajęć kształtujących umiejętności wczuwania się w stany emocjonalne i sytuacje innych ludzi (dostrzeganie jego emocji i uznawanie potrzeb).
3. Organizowanie i udział w akcjach pomagania innym.
4. Uczenie właściwych zachowań wobec osób agresywnych i obcych (negocjacja, żart, rozładowanie napięcia), treningi interpersonalne.
5. Organizacja akcji i zabaw umożliwiających prezentację sprawności dzieci w czynieniu dobra: „Dnia Życzliwości i Dobrego Kolegi”, „Dzień Ziemi”).
8. Analiza bieżących problemów wychowawczych pojawiających się w poszczególnych grupach, przekazanie informacji na zebraniu rady pedagogicznej w celu ustalenia działań i profilaktyki.
9. Angażowanie w pomoc innym (wolontariat), dostarczanie wzorów postępowania ludzi szlachetnych, pracowitych, uczciwych, uznających tolerancję, poszanowanie odmiennych opinii, przeciwstawiających się egoizmowi,
Wychowawcy – scenariusze imprez kulturalnych.
Wychowawcy klas.
Dokumentacja wychowawcy grupy/ klasy, dziennik pedagoga/ pedagoga specjalnego.
Wychowawcy klas, pedagog szkolny.
Opiekun samorządu uczniowskiego.
Opiekun szkolnego koła wolontariatu
Profilaktyka zagrożeń.
-
Uczestnictwo w zajęciach mających na celu wyeliminowanie niepożądanych zachowań, takich jak: agresja, przemoc psychiczna, zachowania dyskryminacyjne, cyberprzemoc.
-
Systematyczna edukacja uczniów w zakresie radzenia sobie z własnymi trudnymi uczuciami.
-
Respektowanie przez uczniów zbioru zasad obowiązujących w szkole – pogadanki, dyskusje na lekcjach z wychowawcą.
-
Stała współpraca pracowników szkoły w zakresie zaobserwowanych negatywnych zachowań uczniów – reagowanie na wszystkie niepożądane zachowania.
-
Organizacja spotkań z policjantami – odpowiedzialność prawna nieletnich.
-
Kształtowanie pożądanych społecznie postaw wobec zagrożeń cywilizacyjnych; propagowanie informacji o zagrożeniach cywilizacyjnych (terroryzm, choroby, głód) – jak sobie radzić, gdzie szukać pomocy
Pedagog, psycholog, wychowawcy klas.
Dzienniki specjalistów.
-
Bezpieczeństwo – profilaktyka zachowań ryzykownych
Kontynuacja działań stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych – kształtowanie umiejętności porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnej.
-
Nauczanie informatyki od klasy I – uświadamianie konsekwencji korzystania z różnych źródeł informacji – wykorzystanie projektów.
-
Kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.
-
pogadanki na temat krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych oraz negatywnego wpływu spędzania czasu wolnego przed komputerem.
-
Dzień Bezpiecznego Internetu.
-
Udział uczniów w różnych konkursach dotyczących profilaktyki uzależnienia od Internetu.
-
Indywidualna praca z uczniem wybitnie uzdolnionym.
-
Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli i uczniów w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych.
Nauczyciele wychowawcy,
nauczyciele przedmiotów,
nauczyciele informatyki
Profilaktyka zagrożeń.
-
Kształtowanie pożądanych społecznie postaw wobec zagrożeń cywilizacyjnych:
-
omawianie zagrożeń związanych z cyberprzemocą, uświadamianie potrzeby ochrony danych osobowych,
-
spotkania z przedstawicielami policji (analiza konsekwencji zachowań przemocy w sieci, możliwość szukania pomocy),
-
„Co to jest stalking – jak sobie z nim radzić?”,
-
„Co to jest cyberprzemoc – jak sobie z nią radzić?”,
-
zasady netykiety w szkole,
-
kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.
-
Stworzenie uczniowi możliwości korzystania z różnych źródeł informacji:
-
wykorzystywanie przez uczniów wiedzy pozyskanej z różnych źródeł informacji, technologii informatycznej do zajęć i prac domowych,
-
zajęcia na sali komputerowej,
-
konkursy informatyczne.
-
Współpraca z instytucjami udzielającymi pomocy i wsparcia – diagnozowanie środowiska.
-
Ochrona ofiar przemocy:
-
rozmowy z uczniem, konsultacje z rodzicami, procedura Niebieskiej Karty,
-
uczestnictwo nauczycieli w szkoleniach z psychoterapeutą ds. pomocy rodzinie,
-
realizacja programu „Chronimy dzieci” – Fundacja Dzieci Niczyje,
-
gazetki tematyczne.
Pedagog, wychowawcy, lekcje informatyki – dzienniki zajęć.
Przedstawiciele policji, przedstawiciele fundacji – materiały informacyjne.
-
Wartości, normy, wzory zachowań – kultura
Kształtowanie postaw empatii
-
Kultywowanie tradycji i obyczajów szkoły w zakresie postaw empatii i pomagania innym.
-
Uczniowie dokonują analizy postaw, wartości, norm społecznych, przekonań i czynników, które na nie wpływają.
-
Uczniowie mają szacunek dla innych, współdziałają z rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami:
-
biorą udział w uroczystościach i akcjach,
-
uczestniczą w akcjach pomagania innym.
-
Uczniowie rozwijają świadomość na temat zasad humanitaryzmu.
-
Zajęcia profilaktyczne dotyczące tematyki promowania postaw empatii.
-
Rozwijanie związków z grupą społeczną, do której uczeń należy – rodzina, społeczność szkolna, ogół społeczeństwa.
Dokumentacja szkolna.
Kalendarz.
Przygotowanie uczniów do praktycznego wykorzystania wiedzy.
Profilaktyka zagrożeń.
-
Przeciwdziałanie objawom nietolerancji, dyskryminacji – dostosowanie warunków nauki, opieki i wychowania poprzez organizację pogadanek.
-
Przedstawienia, filmy edukacyjne.
-
Właściwe i sprawne realizowanie potrzeb psychicznych oraz społecznych.
-
Przeciwdziałanie objawom dyskryminacji – dostosowanie warunków nauki, opieki i wychowania do potencjalnych obszarów dyskryminacji poprzez organizację pogadanek.
Uczestnictwo uczniów w działaniach – dziennik zajęć pedagoga, wychowawcy.
Organizacja działań dla rodziców
Zadania
Formy realizacji
Odpowiedzialni
Informowanie rodziców o podejmowanych przez szkołę działaniach wychowawczo-profilaktycznych.
-
Zapoznanie rodziców z programem wychowawczo-profilaktycznym.
-
Spotkania z wychowawcami – kierowanie informacji do rodziców.
-
Przekazywanie na bieżąco informacji o realizowanych programach wychowawczo-profilaktycznych za pomocą e-dziennika, poczty elektronicznej, strony internetowej szkoły, gazetek ściennych w szkole.
Dyrektor szkoły, wychowawcy klas, pedagog, psycholog.
Informowanie rodziców o funkcjonowaniu dziecka w szkole.
-
Przekazywanie na bieżąco informacji o sukcesach, trudnościach i problemach uczniów za pomocą dziennika elektronicznego, podczas rozmów indywidualnych, zebrań klasowych.
-
Rozmowy indywidualne z pedagogiem, psychologiem szkolnym, dyrektorem szkoły.
-
Informacje na temat niskiej frekwencji (pisemnie).
-
Współpraca z radą rodziców w zakresie pomocy materialnej dla uczniów potrzebujących wsparcia, dożywiania, dofinansowania wycieczek.
Wychowawcy klas, pedagog, psycholog, nauczyciele współorganizujący kształcenie.
Przekazywanie wiedzy na temat problemów wychowania i profilaktyki.
-
Współpraca z rodzicami – organizacja spotkań i warsztatów dla rodziców ze specjalistami Świetlicy Wsparcia Dziennego DZIUPLA
-
Upowszechnianie materiałów edukacyjnych, w tym na temat ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (LIBRUS, strona internetowa).
-
Doskonalenie umiejętności rodziców w zakresie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
-
Organizowanie spotkań z rodzicami – dostarczenie informacji, jak powinni zachować się w sytuacjach wymagających interwencji.
-
Indywidualne konsultacje z wychowawcą i pedagogiem.
-
Informowanie rodziców o funkcjonowaniu specjalistycznych placówek zajmujących się pomaganiem młodzieży będącej w sytuacjach kryzysowych.
Pedagog, psycholog
Formy współpracy z rodzicami w rozwiązywaniu problemów młodzieży.
Szkoła współpracuje z rodzicami w realizacji działań wychowawczych i profilaktycznych.
1. Zbiorowe formy współpracy: − zebrania z rodzicami (dotyczą przekazania informacji o osiągnięciach uczniów w nauce i zachowaniu),
− prelekcje dla rodziców (dotyczące problemów wychowania i profilaktyki),
− spotkania rodziców z dyrektorem szkoły.
2. Indywidualne formy współpracy (stanowią uzupełnienie i wzbogacają kontakty zbiorowe): − konsultacje rodziców z wychowawcą, nauczycielem przedmiotu, pedagogiem, dyrektorem,
− korespondencje (za pomocą listów i pism informujących),
− rozmowy telefoniczne.
Organizacja działań dla nauczycieli
Zadania
Formy realizacji
Odpowiedzialni
Organizacja doskonalenia zawodowego – kursy, warsztaty, szkolenia.
Dostarczanie nauczycielom informacji o dostępnych formach doskonalenia poza szkołą, na temat ochrony i wzmacniania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Organizacja szkoleniowych rad pedagogicznych,
Dyrektor szkoły, pedagog, psycholog
Współpraca ze specjalistami
Umożliwienie współdziałania nauczycieli ze specjalistami, instytucjami i organizacjami pracującymi na rzecz dziecka i rodziny, placówkami zajmującymi się ochroną zdrowia, zwłaszcza w zakresie ochrony zdrowia psychicznego oraz podmiotami wspierającymi właściwą organizację kształcenia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. - Dyrektor szkoły, pedagog, psycholog
Dyrektor, psycholog, pedagog, pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Świetlicy Wsparcia Dziennego DZIUPLA,
Propagowanie literatury na temat profilaktyki w szkole.
Udostępnianie materiałów szkoleniowych.
Gromadzenie literatury na temat szkolnej profilaktyki.
Psycholog
-
Ewaluacja programu
Przebieg pracy wychowawczo-profilaktycznej i jej efekty poddawane są systematycznej obserwacji i ocenie. Informacje zwrotne pochodzące od uczniów, rodziców i nauczycieli służą doskonaleniu pracy i wyciąganiu wniosków na przyszłość. Najlepszych efektów można spodziewać się, gdy ewaluacji dokonuje się na podstawie obserwacji procesu wychowania.
Sposoby i środki ewaluacji:
-
obserwacja i analiza zachowań uczniów,
-
obserwacja postępów w nauce,
-
frekwencja na zajęciach dydaktycznych,
-
udział w konkursach.
Narzędzia ewaluacji:
-
ankieta dla uczniów, rodziców i pracowników szkoły,
-
obserwacja zachowania uczniów,
-
analiza dokumentacji szkolnego pedagoga, psychologa i innych nauczycieli,
-
analiza dokumentacji wychowawców,
-
analiza sukcesów i osiągnięć uczniów,
-
rozmowy indywidualne z rodzicami, uczniami i pracownikami szkoły,
-
wytwory uczniów,
-
analiza sprawozdań pielęgniarki dotyczących stanu zdrowia i wypadkowości uczniów.
Działania ewaluacyjne będą polegały na:
-
zidentyfikowaniu celu ewaluacji i sformułowaniu pytań ewaluacyjnych ukierunkowanych na jego osiągnięcie,
-
opracowaniu planu i strategii dokonania ewaluacji,
-
zaplanowaniu sposobu opracowania wyników ewaluacji i ich udostępnienia społeczności szkolnej.
-
Opracowaniu czynników ryzyka i czynników chroniących.
Ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego, oceny rezultatów i efektywność prowadzonych działań dokona pedagog i psycholog szkolny. Z wnioskami z przeprowadzonej ewaluacji i oceny Rada Pedagogiczna zostanie zapoznana na zebraniu kończącym rok szkolny.
-