• Czas na WYBORY!

      Wyboru "małego" Samorządu Uczniowskiego już za nami. W drodze kampanii wyborcej, a później wyborów przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego klas I-III została Magda Onyszkiewicz z klasy III A. Skład małego samorządu uzupełniły Amelia Andrzejewska z klasy IIIB i Anna Lauko z klasy II A. Malemu samorządowi życzymy owocnej kadencji! Już w najbliższy czwartek 22 września w wyborcze szranki staną kandydaci do Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII. Do środy 21.09.2022 r. jest jeszcze czas na zgłoszenie przemyślanych kandydatur lub na "przepytanie" zgłoszonych już kandydatów jaki mają pomysł na działaność samorządu - NIECH WASZ WYBÓR BĘDZIE ŚWIADOMY!     

     • Sukcesy w biegu im. Leszka Kowalczyka!

      W rozegranym dzisiaj, w ramach akcji Wodzisław na sportowo, biegu im. Leszka Kowalczyka bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie. W rywalizacji prowadzonej na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" reprezentujący "Dziesiątkę" uczniowie zajmowali wysokie lokaty. W biegu chłopców Piotr Zając z klasy 8d zdobył 1 miejsce, a w rywalizacji dziewcząt 2 miejsce wywalczyła Gosia Zielińska z 5a. W pierwszej dziesiątce uplasowała się Wiktoria Bujok, Olek Klosok, Gosia Ryszka, Paulina Kądziela oraz Weronika Palka, Jagoda Glimasińska i Julka Kowalek. Ogromne gratulacje dla naszych biegaczy! #Dziesiątka w DYCHĘ!

     • Test COOPERA zamiast...testu na COVID!

      Obchodząc Europejski Tydzień Sportu Dla Wszystkich uczennice "Dzisiątki" pod kierunkiem p. Weroniki Kocoń postanowiły wystartować w zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ,,CENTRUM'' ogólnomiejskim TEŚCIE COOPERA czyli próbie wytrzymałościowej opracowanej przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku. Test polegający na 12-minutowym nieprzerwanym biegu jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. BRAWA dla UCZESTNICZEK i p. Weroniki, której udało się zmotywować nasze uczennice do udziału.    

     • "Dziesiątka" w akcji "Talenciaki"

      Uwaga! Uwaga! Zaangażowaliśmy sie w akcję "Talenciaki", której celem jest działanie na rzecz społeczności lokalnej, przekazanie zaangażowanym w akcję szkołom sprzętu sportowego oraz elektronicznego. Ideą akcji jest pozyskiwanie, dzięki zakupom w sklepach Lidl, kuponów, które później są przekazywane na konkretnie wskazane szkoły uczestniczące w programie. Wystarczy dokonać zakupów za min. 50 zł, wśród których znajdzie się świeże warzywo lub owoc (każde 50 zł to jeden kupon- Talenciak) i przekazać otrzymany kupon - "Talenciak" naszej szkole. ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI!!

     • Biathloniści znowu NA MEDAL!

      Kolejne, bardzo dobre informacje dotarły z areny sportowej rywalizacji biathlonistów w Mistrzostwach Polski w Biathlonie Letnim. Po sukcesach w biegu indywidualnym zawodniczki i zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski, wśród których są uczniowie klasy sportowej "Dziesiątki" MEDALOWO zaprezentowali się w biegach sprinterskich oraz w sztafecie.  W sprincie młodziczek ZŁOTY MEDAL i tytuł mistrzowski wywalczyła Kinga Tkocz, w tej samej konkurencji, ale w kategorii młodzik młodszy ZŁOTY MEDAL zdobył Aurelio Latuszewski, na miejscu trzecim z BRĄZOWYM MEDALEM zameldował się Piotr Zając.​​​​​​​​​​​​​​​

      Bardzo blisko podium byli pozostali zawodnicy UKS Strzał w tej kategorii wiekowej bo na 4 miejscu uplasował się Szymon Mika, a tuż za nim, na miejscu 5 przybiegł  Aleksander Kłosok. Na pozycji 9 został sklasyfikowany Radosław Zieliński. W sprincie młodziczek młodszych Magdalena Oślizło była 8, 14 pozycję zajęła Małgorzata Ryszka, 16 była Kamila Grabiec, a 21 miejsce zajęła Antonina Oślizło. W rywalizacji sztafet w kategorii młodziczka młodsza sztafeta UKS Strzał w składzie: Tkocz Kinga, Kądziela Paulina, Karbowniczyn Martyna zajęła bardzo dobre 5 miejsce, a w tej samej kategorii sztafeta chłopców w składzie: Latuszewski Aurelio Mika Szymon Zając Piotr okazała się bezkonkurencyjna i zdobyła ZŁOTY MEDAL! W kolejnej kategorii - młodziczka młodsza sztafeta z uczennicami "Dziesiątki" w składzie: Grabiec Kamila Ryszka Małgorzata Oślizło Magdalena zdobyła SREBRNY MEDAL!  Wszystkim startującym, a w szczególności medalistom i pani trenerce - Edycie Zając GRATULUJEMY tego wspaniałego startu! BRAWO WY!

     • Biathloniści z sukcesami w zawodach letnich!

      W dniach 27-30 czerwca rozegrano Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim. Impreza ta podobnie jak rok temu odbyła się na stadionie Melafiru w Czarnym Borze. Była to druga impreza zaliczana do klasyfikacji generalnej „Celuj w Igrzyska – Lato 2022”. W zawodach rewelacyjnie wystartowali zawodnicy UKS „Strzał” Wodzisław, wśród których są uczniowie klas sportowych „Dziesiątki”. W biegu indywidualnym w kategorii Młodzik Młodszy Piotr Zając - uczeń klasy VII D stanął na najwyższym stopniu podium, a stopień niżej zameldował się drugi z naszych uczniów - Aurelio Latuszewski (VII D). Złotemu i srebrnemu medaliście oraz trenerce - p. Edycie Zając GRATULUJEMY SUKCESU!!

     • Pożegnaliśmy ABSOLWENTÓW!

      24 czerwca zakończyliśmy naukę w roku szkolnym 2021/2022. W pierwszej kolejności pożegnaliśmy uczniów klas I-VII, którzy w salach lekcyjnych z rąk wychowawców odebrali świadectwa i nagrody za całoroczną aktywność. Następnie, bardziej uroczyście w sali gimnastycznej,  powiedzieliśmy do widzenia, powodzenia naszym absolwentom. Uroczystość rozpoczął Hymn oraz tradycyjne przekazaniem sztandaru szkoły w ręce obecnych siódmoklasistów. Później, odwołując się do konwencji dekoracji uroczystości, pan dyrektor zwrócił się do „schodzących z pokładu łódki pod nazwą „Dziesiątka” naszych absolwentów z życzeniami powodzenia oraz sukcesów w kolejnych „edukacyjnych rejsach”.

      Po krótkim wystąpieniu dyrektora nastąpił moment wręczania świadectw ukończenia szkoły podstawowej oraz wręczenia nagród za wybitne osiągnięcia edukacyjne, artystyczne, sportowe. W asyście wychowawców klas dyrektor wręczył wszystkim absolwentom świadectwa oraz certyfikaty rodzicom, którzy w sposób szczególny współpracowali i pomagali szkole. Miłym akcentem uroczystości były podziękowania absolwentów skierowane do rodziców oraz wręczenie Im symbolicznych kwiatów. Uroczystość zakończyła krótka część artystyczna, po której przyszła pora na grupowe i indywidualne zdjęcia oraz bardziej już bezpośrednie pożegnania z wychowawcami, z koleżankami i kolegami.

      NASZYM ABSOLWENTOM RAZ JESZCZE ŻYCZYMY WIELU SUKCESÓW i POWODZENIA w kolejnych etapach edukacji. Pamiętajcie słowa pożegnania: NIE MUSICIE BYĆ WE WSZYSTKIM NAJLEPSI! ważne abyście wiedzieli w czym CHCECIE BYĆ NAJLEPSI i do tego dążyli.

     • Ostatni akcent kampanii "Bądź człowiek nie cZŁOwiek"

      Za kilka dni kończymy rok szkolny więc do końca zmierza również i nasz udział w kampanii "Bądź człowiek nie cZŁOwiek" Ostatnim akcentem realizowanych przez cały rok szkolny działań jest krótki spot, który został zrealizowany przy udziale naszych uczniów i nauczycieli oraz z gościnnym udziałem policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim - mł.asp. Sebastianem Marciniakiem i sierż. szt. Andrzejem Ulążka. Autorem zdjęć oraz montażu jest Dawid Margiela - absolwent Dziesiątki a koordynatorkami i scenarzystkami spotu były panie: Monika Mendrela oraz Wioletta Kuśmierczyk. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom zaangażowanym w całoroczną akcję, dziękujemy też za pomoc naszym niezawodnym dzielnicowym Komendy Powiatowej Policji.

     • Poloneza czas zacząć...!

      10 czerwca uczniowie klas ósmych - już za chwilę absolwenci „Dziesiątki” zebrali się przed wejściem do restauracji hotelu „Amadeus” w Wodzisławiu Śląskim, by tam odbyć ostatnią imprezę w składzie, w którym przebywali ze sobą przez ostatnie 8 lat. Dziewczyny w pięknych sukienkach, fryzurach, makijażach, chłopacy w eleganckich garniturach, muszkach i krawatach wyglądali…. ZJAWISKOWO! Inaczej niż zwykle wyglądali też przybyli nauczyciele naszej szkoły, ale nie mogło być inaczej.  Celem spotkania był   oczywiście KOMERS – uroczysty bankiet, który tradycyjnie kojarzy się z końcem edukacji na jej określonym etapie.

      Uroczysty bal prawie absolwentów otworzył tradycyjny Polonez wytańczony przez ósmoklasistów oraz nauczycieli i pracowników szkoły, a gorąco oklaskiwany przez licznie przybyłych rodziców.  Po Polonezie głos zabrali: dyrektor szkoły oraz przedstawicielka rodziców-organizatorów całej uroczystości. W sowich przemówieniach przede wszystkim życzyli aby ten ostatni już bal szkolny „Dziesiątki” był tym niezapomnianym, pełnym świetnej zabawy. Pan dyrektor mówił: „…mamy nadzieję, że będzie to dla was  niezwykłe wydarzenie, niezwykły  bal, który zapamiętacie jako symboliczne przekroczenie kolejnego progu ku dojrzałości. Dosłownie za kilka dni otrzymacie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i opuścicie mury DZIESIĄTKI ale nim to nastąpi przed wami OSTATNI BAL i ostatni egzamin - egzamin umiejętności zabawy w miłej, serdecznej i kulturalnej atmosferze. Jestem przekonany że zaliczycie go na 100%.” Dyrektor oczywiście podziękował organizatorom balu czyli rodzicom za przygotowanie wspaniałej uroczystości oraz zaproszenie nauczycieli i pracowników szkoły, a uczniowie nagrodzili rodziców gromkimi brawami.  Po części oficjalnej i posiłku uczniowie z ochotą odeszli od pięknie przystrojonych i bogato „wyposażonych” w kulinaria stołów  i ruszyli na migający wszelkimi kolorami, dymiący „dance flor” by przy dźwiękach zaproponowanej przez DJ-a muzyki oddać się już tylko WSPANIAŁEJ ZABAWIE. To był WSPANIAŁY I NIEZAPOMNIANY BAL!

     • Wojsko w "Dziesiątce".

      W dniu 9 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 10 w ramach doradztwa zawodowego odbyło się spotkanie uczniów klas ósmych z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku – szer. Martyną Tomasiki p. Żanetą Kąsek. W czasie prelekcji przybyli goście zaprezentowali ósmoklasistom współczesne Wojsko Polskie oraz przedstawili specyfikę służby wojskowej. Wizyta przedstawicieli WCR spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów i stała się nie tylko okazją do promowania wojska wśród młodzieży kończącej szkołę podstawową, ale także do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich.

     • Ostatnie działania w ramach akcji "Bądź człowiek nie cZŁOwiek"

      Rozpoczęta w "Dziesiątce", na początku roku szkolnego, akcja "Bądź człowiek nie cZŁOwiek" powoli dobiega końca. jednym z ostatnich jej elementów był zorganizowany 7 czerwca happening, w którym uczestniczyli uczniowie klas 4-8.  Uczniowie w przemarszu, niosąc transparenty, banery i skandując hasła przeciwko hejtowi i mowie nienawiści wyrazili swój sprzeciw wobec tych zjawisk. Przemarsz rozpoczął się na Osiedlu Trzydziestolecia, dalej uczniowie przeszli przez park Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza", aż do wodzisławskiego rynku.  Akcja miała na celu wzmocnienie działań jakie podejmujemy w szkole aby promować pozytywne relacje rówieśnicze.​

      Naszą akcję zauważyły i opisały też lokalne media - Nowiny Wodzisławskie  za co bardzo serdecznie dziękujemy bo to jeszcze bardziej wzmacnia przekaz akcji. Dodać należy, że organizatorami i zarazem koordynatorami całej akcji w szkole były panie: Monika Mendrela - pedagog szkolny, Wioletta Kuśmierczyk - psycholog szkolny, a niezbędnej pomocy i wsparcia udzielali p. Katarzyna Balińska - opiekun SU oraz wychowawcy klas.     

     • Sukces w konkursie powiatowym!

      2 czerwca uczniowie klas 8: Hanna Sukiennik, Filip Grabas, Julia Kubek, Kamila Onyszkiewicz, Oskar Skoczylas i Amelia Józefiak, wzięli udział w VI powiatowym konkursie wiedzy pod nazwą “W świecie żywiołów – OGIEŃ”. W konkursie pasjonaci przedmiotów matematyczno – przyrodniczych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z tego zakresu. Drużynowo (po 2 osoby) rozwiązywali zadania konkursowe, a ich wyniki przełożyły się na sukces naszej ekipy - na 54 zespoły startujące w konkursie, team Dziesiątki w składzie: Amelia Józefiak i Oskar Skoczylas zajął 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!

     • Aby czuć się bezpiecznie na drodze...

      W dniach 2 i 3 czerwca w "Dziesiątce" przeprowadzone zostały egzaminy dla uczniów chcących posiadać kartę rowerową. Egzamin składał się z części teoretycznej - testu wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego i znajomości znaków drogowych oraz testu umiejętności jazdy rowerem. Przypominamy, że wedle obowiązujących w Polsce przepisów, osoby w wieku od 10 do 18 roku życia, kierujące rowerem czy kierujące hulajnogą elektryczną powinny posiadać kartę rowerową.

      W egzaminie umiejętności jazdy na rowerze w roli ekspertów i egzaminatorów "wystąpili" funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim. Wszyscy przystępujący do egzaminu zaliczyli oba testy i staną się wkrótce szczęśliwymi posiadaczami karty rowerowej. Ten dokument to potwierdzenie, że jego posiadacz ma wiedzę i umiejętności techniczne pozwalające mu bezpiecznie i rozsądnie uczestniczyć w ruchu drogowym. 

     • Reprezentacja "Dziesiątki" trzecia w Festiwalu Sztafet Biegowych!

      1 czerwca na stadionie MOSiR Centrum Wodzisław Śląski spotkały się reprezentacje dziewcząt i chłopców wodzisławskich szkół podstawowych uczestniczące w kolejnej już edycji Festiwalu Sztafet Biegowych Szkół Podstawowych. Organizatorem zawodów będących częścią obchdów Dnia Dziecka był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Centrum Wodzisław Śląski oraz Urząd Miasta Wodzisław Śląski.

     • Zielona szkoła ruszyła!

      Uczniowie klas trzecich po długiej ale spokojnej podróży dotarli na drugi koniec polski - do Jastrzębiej Góry. Ta piękna i zielona miejscowość nad Bałtykiem będzie przez najbliższe 10 dni miejscem nauki i odpoczynku naszych uczniów. Wyjazd zorganizowany w ramach "Zielonej Szkoły" i realizacji zadania "Profilaktyka zdrowotna dzieci realizowana w trakcie wyjazdu śródrocznego w roku szkolnym 2021/2022", został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.        

     • Kacper po raz drugi w gronie laureatów wojewódzkiego konkursu plastycznego!

      W dniu dzisiejszym nasz uczeń Kacper Szopa wraz z p. Anetą Żon-Tomalą udali się do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach aby z rąk Wicewojewody Śląskiego - pana Jana Chrząszcza oraz Wicekuratora Śląskiego - pana Jacka Szczotki odebrać nagrodę za zajęcie II miejsca w II edycji konkursu plastycznego „Bezpieczny Internet oknem na świat”. Kacper już drugi raz wystartował w konkursie i ponownie jego praca została doceniona przez jury konkursowe w składzie: Magdalena Szewczuk-Szturc, Elżbieta Sołtysek (Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach), Monika Starowicz (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) mjr Marek Przygoda (Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu), kom. Tomasz Bratek (Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach).

     • Paulina trzecia w Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego!

      Bardzo dobre wiadomości dotarły do DZIESIĄTKI po pierwszej edycji Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego.  Nasza uczennica Paulina Wróbel z klasy 7d z powodzeniem wystartowała w konkursie zajmując w nim trzecie miejsce. Oczywiście Paulinie jak i przygotowującej Ją nauczycielce - p. Katarzynie Balińskiej serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. BRAWO!  

     • Ciasteczkowy gang wygrywa VI edycję Festiwalu Kreatywności!

      16 i 17 maja Wodzisław Śląski zamienił się w kreatywne miasto młodych ludzi. 39 startujących w VI już edycji Festiwalu Kreatywności drużyn zachwycało swoimi talentami i pomysłowością. Wśród rywalizujących drużyn nie mogło zabraknąć i naszych reprezentacji a nasz "CIASTECZKOWY GANG" w składzie Karol Konsek, Aleksandra Kicka , Wanessa Krajewska, Jagoda Iglikowska, Kamila Onyszkiewicz i Hania Sukiennik pracujący pod kierunkiem p. Jadwigi Sikory okazał się najlepszy w kategorii uczniów klas VII-VIII.

     • Lekcja...odwrócona!?

      Czy można zmniejszyć stres przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego? Jak utrwalić wiedzę i nie zasnąć na lekcji? Odpowiedź jest bardzo prosta – niech lekcje poprowadzą uczniowie. Nasi ósmoklasiści przygotowali cykl zajęć z języka polskiego, których celem było powtórzenie materiału z lektur, z którymi spotkać się mogą na egzaminie. Pracując w grupach przygotowali prezentacje wcześniej wylosowanej książki - lektury szkolnej. Ich zadaniem było zaprezentowanie swojej pracy przed całą klasą.

      Miłym zaskoczeniem były przygotowane quizy, zagadki, krzyżówki sprawdzające wiedzę kolegów i koleżanek – słuchaczy spotkania. Cel został osiągnięty! Utrwalona wiedza, maksymalne zaangażowanie uczniów i zmniejszenie poziomu stresu. Uczeń przygotowany jest mniej zestresowany. Życzymy powodzenia naszym ósmoklasistom. Wierzymy w Was!

     • Piknik rodzinny w szczytnym celu!

      29 maja od godziny 15:00 w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" rusza piknik rodzinny będący częścią akcji mającej na celu pomoc małemu mieszkańcowi Wodzisławia Śląskiego - Mikołajkowi, u którego zdjagnozowano Rdzeniowy Zanik Mięśni. Aby mógł wyzdrowieć potrzebne jest zgromadzenie 9,4 mln złotych na zakup najdroższego leku świata. W imieniu małego MIKOŁAJKA i jego RODZICÓW ZAPRASZAMY serdecznie do udziału w pikniku i przyłączenia się do akcji.