• Drużyna "BOZONA" już wypoczywa!

      W niedzielę 22 stycznia bieżącego roku "Drużyna Bozona" rozpoczęła zimowisko u podnóża naszych Tatr, a dokładnie w PORONINIE. Uczniowie, korzystając z bajecznie zimowej aury, zdążyli się już zintegrować, "zaliczyć" okoliczne górki, zwiedzić Krupówki oraz przejść Dolinę Strążyska! Od jutra kolonistów czekają dalsze atrakcje. 

      Warto zaznaczyć, że zorganizowany przez grupę pedagogów i psychologów szkoły wypoczynek to kolejny element działań profilaktycznych prowadzonych w szkole. Działanie zostało wsparte środkami finansowymi pozyskanymi z Urzędu Miasta Wodzisław Śląski na realizacje szeroko pojętej profilaktyki uzależnień i walki z patologiami społecznymi.        

     • Długopisy 3D w dłoń!

      Nasi uczniowie mają okazję na zajęciach techniki wykorzystywać kolejne nowoczesne narzędzie druku 3D. Po drukarce 3D przyszła kolej na poznanie zasad pracy z wykorzystaniem długopisu 3D. Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że długopis 3D to zminiaturyzowana trójwymiarowa drukarka, która mieści się w dłoni. To urządzenie, podobnie jak drukarka 3D, również zasilane jest nitkami filamentów produkowanych na bazie termoplastików, a jego sercem jest wydajna głowica, przy pomocy której, tak jak tradycyjnym długopisem uczniowie "piszą" trójwymiarowe przedmioty.

     • Noworoczny Koncert Świąteczny!!

      Gorąca i z ogromną przyjemnością zapraszamy na Noworoczny Koncert Świąteczny, który odbędzie się w najbliższy czwartek - 12 stycznia o godzinie 17:00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 10. W trakcie koncertu, w Świątecznym repertuarze, na naszej „scenie” zaprezentują się uczniowie i nauczyciele „Dziesiątki”. Koncert jest kontynuacją nasze szkolnej tradycji ale tym razem będziemy mieli przyjemność wystąpić przed Państwem w formule „LIVE”. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

     • Program "Kształtowanie Przestrzeni" w "Dziesiątce"!

      Jeszcze w starym roku kalendarzowym uczniowie wybranych klas Dziesiątki, dzięki zaangażowaniu naszej plastyczki - p. Anety, zakończyli pierwszy cyklu zajęć prowadzonych przez Architektów-Edukatorów w ramach programu „Kształtowanie Przestrzeni”. Program, realizowany pod patronatem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Architektów Polskich i firmy Fakro, skierowany do młodzieży szkół podstawowych, ponadpodstawowych i innych placówek, takich jak domy kultury czy świetlice wiejskie, zakłada uświadomienie młodzieży ich wpływu na przestrzeń, w której na co dzień funkcjonują.

     • Taneczne życzenia Wesołych Świąt!

      Świąteczna atmosfera zapanowała w "Dziesiątce". W dniu dzisiejszym uczniowie uczestniczyli w Wigilijkach klasowych, składali sobie i nauczycielom życzenia. W osobliwy sposób życzenia postanowiła złożyć grupa taneczna Magic Dance.  Dziewczynki na zajęciach tanecznych realizowanych pod okiem p. Pauliny, kształcąc swoją wytrwałość, systematyczność i postawę przygotowały i zaprezentowały świąteczne układy taneczne. Specjalne podziękowania należą się Radzie Rodziców, która sfinansowała zakup strojów naszym tancerkom. 

     • Nasi w finałach olimpiad przedmiotowych!!

      Od września wielu naszych uczniów pod okiem naszych nauczycieli intensywnie pracowało i stratowało w olimpiadach przedmiotowych organizowanych pod patronatem Śląsiego Kuratorium Oświaty. Miło nam poinformować, że po przejściu eliminacji szkolnych oraz II etapu do Finałów Wojewódzkich Konkursów przedmiotowych z geografii i historii zakwalifikowała się trójka naszych uczniów. W konkursie z geografii bardzo wysokie wyniki i awans do finału uzyskali: Radosław Zielinski i Oliwier Kwapisz - oboje pracujący pod opieką p. Izabeli Pradelok, natomiast z historii miejsce w finale wywalczył sobie Bartosz Matuszczyk, którego do konkursu przygotowywał p. Mirosław Groń. Całej trójce uczniów oraz opiekunom SERDECZNIE GRATULUJEMY i życzymy uzyskania tytułu LAUREATA!

     • Ferie z Wodzisławskim Centrum Kultury!

      Ferie zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi beztroski czas dla wszystkich uczniów. Warto więc wykorzystać go w ciekawy i kreatywny sposób. Z pomocą jak zawsze przychodzi Wodzisławskie Centrum Kultury, które przygotowało ofertę na spędzenie tych dwóch tygodni. Od 16 do 29 stycznia 2023 roku trwać będzie Akcja Zima 2023, czyli artystyczne ferie w WCK. Tematyka zimowych zabaw oscylować będzie wokół leśnych opowieści, a na program akcji składają się warsztaty, wycieczki, baliki i projekcje filmowe.

      W imieniu Wodzisłaskiego Centrum Kultury serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach. Będzie szycie, tworzenie, malowanie i dekorowanie. Będzie odrobina szaleństwa czyli dwa baliki karnawałowe. Dla Fanów kina familijnego i bajek będą projekcje w kinie Pegaz. Z kolei żądnych przygód zapraszamy na dwie wycieczki - odwiedziny w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, gdzie wystawiony zostanie spektakl „Smoki”, i centrum nauki, kultury i zabawy w Katowicach gdzie zobaczycie Bajkę Pana Kleksa. Nie zabraknie również akcentu z okazji święta babć i dziadków w postaci rodzinnych warsztatów tworzenia karmników.

      Na Akcję Zima 2023 obowiązują zapisy. Można ich dokonywać osobiście w WCK lub telefonicznie pod numerem: 32 455 48 55 (Dział Projektów i Animacji Kulturalnej), a także mailowo: piak@wck.wodzislaw.pl. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest zapoznanie się z regulaminem, wypełnienie i podpisanie oświadczenia, a także dokonanie opłaty. Zapisy na wycieczki przyjmowane są do 22 grudnia. Więej na stronie Wodzisławskiego Centrum Kultury

     • Kolejna edycja akcji "Wirusoochrona" za nami.

      Zakończyliśmy udział uczniów klas I-III w kolejnej już edycji akcji edukacyjno-informacyjnej "Wirusoochrona" koordynowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach. Celem akcji było wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów​​​​​​.​​​​​​​​​​​​​​

     • Mikołaj...MIKOŁAJ w DZIESIĄTCE!

      Z początkiem grudnia, w każdym chyba miejscu na Świecie, dzieci przygotowują się do wizyty Św. Mikołaja. Nie inaczej było i w „DZIESIĄTCE”. Przygotowywanie kalendarzy adwentowych, pisanie listów do Św. Mikołaja czy „produkcja” skarpet na prezenty to tylko kilka wybranych działań, które poprzedziły oczekiwaną wizytę. Gdy już wszystko zostało przygotowane, ze szczególną niecierpliwością na tę chwilę czekali zwłaszcza nasi najmłodsi czyli uczniowie klas I-III. Wszystko wskazuje na to, że nasze maluchy i w tym roku były grzeczne bo mieli oni okazję spotkać Św. Mikołaja nie tylko w szkole, ale również w Wodzisławskim Centrum Kultury.

      Te niecodzienne spotkania jak zwykle obserwowało "oko kamery" naszej szkolnej telewizji Info News TV10. Relacja mogła powstać dzieki udziałowi szkoły w programie #LaboratoriaPrzyszłości  

     • Dobra... NOCKA w szkole!

      DOBRAnocka to jedno z tych wydarzeń, które zapewne na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. Nauczyciele zorganizowali dla dzieci wiele nocnych atrakcji. Uczniowie pokazali swoje kulinarne umiejętności przygotowując w szkolnym ArtPunkcie kolację – tortille, tosty, gofry, słodkie napoje. Kolejną atrakcją były zabawy integracyjne – just dance, wyścigi w śpiworach, karaoke. Wiele frajdy sprawiło dzieciom wspólne tworzenie tanecznej choreografii. Nie mogło zabraknąć gry w „siatę”, której fanami były uczestniczki nocki. Zdecydowanie najlepszym punktem programu była zabawa w chowanego, bo przecież nie ma nic lepszego jak ciemna przestrzeń szkoły, która w nocy wygląda zupełnie inaczej niż za dnia.

     • Nasza grupa teatralna wystąpiła w Pałacu Młodzieży w Katowicach

      Szkolna grupa teatralna złożona z uczennic klasy VIIIB wzięła udział w XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną o charakterze profilaktycznym „PROFORMA”. Zadaniem w konkursie ogłoszonym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego była realizacja indywidualnej lub zespołowej prezentacji małej formy teatralnej o charakterze profilaktycznym. Prezentacje konkursowe odbyły się w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach. 

      Zgodnie z regulaminem konkursu scenariusze form teatralnych swoją treścią miały budować optymizm i wiarę w możliwość funkcjonowania społecznego bez substancji psychoaktywnych, e-uzależnień, agresji, przemocy. Konkurs realizował założenia programu ograniczenia przestępstw i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka ” na terenie województwa śląskiego.

      Głównymi celami konkursu było:

      • Wskazywanie korzyści płynących ze zdrowego i aktywnego stylu życia wolnego od alkoholu, narkotyków, e-uzależnień, „dopalaczy” i innych substancji psychoaktywnych.
      • Edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie konstruktywnego rozwiązywania konfliktów,współdziałania i zysków płynących z budowania dobrego klimatu w swoim środowisku.
      • Kreowanie wizerunku młodego człowieka aktywnego, dbającego o kondycję fizyczną oraz wolnego od przemocy, e-uzależnień, w tym cyberprzemocy.
      • Inspirowanie środowiska szkolnego do działań w zakresie profilaktyki agresji i przemocy poprzez formy aktywne, w tym grupowe i indywidualne formy teatralne.
      • Promowanie wśród dzieci i młodzieży zachowań wyrażających empatię, koleżeństwo, współpracę, dobrą komunikację, budowanie pozytywnych relacji, pomoc i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.
     • ZŁOTA Naomi!

      Z wielkim sukcesem w zawodach Otwartych Mistrzostw Polski w Ju-Jitsu wystartowała uczennica "Dziesiątki" Naomi Palka. W konkurencji Ne-Waza kategoria 48 kg/U12 Naomi okazała się bezkonkurencyjna i zajęła I miesce zdobywając tym samym tytuł Mistrzyni Polski. GRATULUJEMY Naomi i jej trenerom oraz rodzicom wielkiego SUKCESU. BRAWO! BRAWO! BRAWO!

     • II Rajd Profilaktyczny TEAM-Bozon za nami!

      II Rajd Profilaktyczny uczniów "Dziesiątki" tym razem w klimacie andrzejkowo - mikołajkowym. Rajdowa "Drużyna BOZONA" udała się na przełęcz Kubalonki, którą pokonała zaprzęgiem konnym. Po "kuligu", jeszcze wozami na kołach, nasi wędrowcy w beskidzkiej kolibie zjedli pyszną kiełbasę z grilla, wypili herbatę, a następnie oddali się andrzejkowym wróżbom koniecznie z terapeutycznym przesłaniem. Nad wszystkim czuwały nasze panie pedagżki, pani psycholog no i oczywiście BOZON! Było jak zawsze W DYCHĘ! #Dziesiątka_w_DYCHĘ

     • Włączamy się!

      Nasza szkoła włącza się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. Celem tej akcji jest wspomaganie rodzin, które są w trudnej sytuacji i potrzebują pomocy. Program działa w myśl idei niesienia mądrej pomocy. Nie jest to wyłącznie świąteczny prezent, ale przede wszystkim próba nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Zachęcamy całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w akcji Szlachetna Paczka.

     • "GÓRA GROSZA" trwa!

      Nasza szkoła ponownie przystępuje do akcji ,,GÓRA GROSZA”. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Pośrednim, ale jakże ważnym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie uczniom, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działania dla dobra potrzebujących. Uczniowie nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

      Monety można oddawać do szkolnych koordynatorów akcji: Pani Pauliny Burek (sala 24) oraz Pani Natalii Kubica (sala 19). Bardzo prosimy, aby w miarę możliwości monety były już podliczone.Ponadto w przyszłym tygodniu, przez 3 dni (tj. 28-30 listopada) Szkolne Koło Wolontariatu zawita do wszystkich klas ze specjalną skrzynką, do której również będzie można wrzucić monety! Bądźcie z nami !!!

     • Śniadanie Daje Moc..."pyszne" zajęcia w klasach I-III

      ​​​​​​Uczniowie klas I-III "Dziesiątki" wzięli udział w akcji "Śniedania Daje Moc". W trakcie zajęć nasi najmłodsi poznawali nie tylko zasady posługiwania się narzędziami kucharza, ale przede wszystkim zdobywali cenną wiedzę o roli prawidłowego żywienia przygotowanego według 12 zasad zdrowego odżywiania się. Wszyscy uczestnicy "pysznej" zabawy spisali się na medal. Wspólne przygotowanie śniadania było okazją do wymiany wielu cennych uwag dotyczących zasad zdrowego żywienia, zaś degustacja była najprzyjemniejszą chwilą tego dnia. BRAWO WCZESNOSZKOLNI!!!

     • Obchodziliśmy Dzień Życzliwości...

      W związku z obchodami ŚWIATOWEGO DNIA ŻYCZLIWOŚCI ŻYCZLIWA ”10” uruchomiła „Szkolną skrzynkę życzeń i pozdrowień”, do której uczniowie mogli wrzucać karteczki z pozdrowieniami dla kolegów, koleżanek, nauczycieli i pracowników szkoły. W piątek szkolna poczta dostarczy je adresatom. Przesłanie akcji było proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Akcja miała na celu uzmysłowić naszym uczniom, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką, bo przecież ŻYCZLIWOŚĆ PODZIELONA TO ŻYCZLIWOŚĆ PODWOJONA!

      W ramach obchodów ogłoszony został KONKURS na najlepsze zdjęcie pt. „Życzliwość w kadrze”. Uczestnicy mogli zgłosić do Konkursu wyłącznie fotografie własnego autorstwa, do których posiadają pełnię praw autorskich. O wynikach konkursu z całą pewnością poinformujemy w kolejnych aktualnościach.

      Światowy Dzień Życzliwości (World Hello Day) został ustanowiony w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie braci Briana i Michaela McCormacka do pokoju w odpowiedzi na wojnę „Jom Kippur” między Izraelem a Egiptem. Konflikt był dość poważny, zginęło tysiące żołnierzy i niewinnych cywilów, więc wielu ludzi zaczęło się obawiać, że dojdzie do kolejnej wielkiej wojny. Pomysł braci zyskał wielu zwolenników, dziś World Hello Day obchodzone jest w ponad 180 krajach, zaś Polska do zabawy przyłączyła się w 2006 roku. Wrocław był pierwszym miastem, które zapoczątkowało celebrację Światowego Dnia Życzliwości. Głównym celem Dnia jest zachęcanie do czynienia dobrych uczynków oraz promowanie życzliwości, jak najlepszej formy kontaktu międzyludzkiego. Najważniejszym elementem World Hello Day jest jednak wymóg, aby uczestnicy powitali 21 listopada co najmniej 10 osób. Mogą to być krewni i przyjaciele, choć najlepiej witać się z nieznajomymi. W jaki sposób można świętować ten Dzień? Życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale także drobne gesty, które świadczą o pozytywnych emocjach, jak choćby pamięć o bliskich osobach oraz troska o siebie i innych. Zawsze warto być życzliwym, bowiem proste gesty, zwykłe miłe słowo mogą odmienić czyjś dzień. Niewymuszona uprzejmość czasami może zdziałać więcej niż wielki, ale nieszczery gest.

     • BOZON ciągle w "pracy"!

      Nasz czworonożny terapeuta nie zwalnia tempa. Po zajęciach z emocji przyszedł czas na pomoc w… NAUCE CZYTANIA. Obecność cierpliwego i przyjemnego w dotyku „pluszaka” nawet najtrudniejsze i monotonne zajęcia czyni ciekawymi i mniej stresującymi.

     • W Dziesiątce zamieszkały... KASZTANIAKI

      Nasi uczniowie pozazdrościli miastu Wodzisław Śląski krasnali i postanowili przygotować "lokum" dla niecodziennych gości czyli - KASZTANIAKÓW. Prodkcja "Aquaparku" czy innych "lokali mieszkalnych" przebiegła sprawnie w naszym ArtPunkcie czyli pracowni przygotowanej i wyposażonej dzięki udziałowi szkoły w programe #LaboratoriaPrzyszlosci #LaboratoriaPrzyszłości. Całą pracę wykonywali uczniowie, a akcją "zasiedlania" zarządzała pani Aneta - nasza nauczycielka plastyki i techniki.  

     • Narodowe Święto Niepodległości...

      11 listopada 2022 roku odbyły się w naszym mieście uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystościach, oprócz licznie zgromadzonych grup mundurowych, pocztów sztandarowych szkół i jednostek oraz organizacji działających na terenie miasta i powiatu, udział wzięli również uczniowie „Dziesiątki”, a dokładanie nasz poczet sztandarowy. Przebieg uroczystości można zobaczyć w krótkiej relacji przygotowanej przez „redakcję” Info News TV”10”