• Pierwsza w mieście Wirtualna Gazetka Szkolna ruszyła!

      Okres Świąteczny to czas prezentów również w naszej szkole. Na początku grudnia w rolę Mikołaja wcielił się instalator firmy REWERS z Gdańska, który zamontował w DZIESIĄTCE PIERWSZĄ W SZKOŁACH MIEJSKICH Wirtualną Gazetkę Szkolną. Nasz system składa się z trzech, niezależnie działających monitorów, na których wyświetlane mogą być wszelkiego typu informacje w postaci prezentacji, slajdów, ogłoszeń czy krótkich filmów.  Wirtualna gazetka jest nie tylko narzędziem ułatwiającym komunikację w szkole, ale jest też kolejnym etapem w procesie cyfryzacji pracy szkoły.

      Zainstalowane na korytarzach parteru, I i II piętra ekrany w przyszłości będą służyć również uczniom, którzy pod kontrola nauczyciela będą mogli przygotowywać i prezentować swoje własne materiały. Już dzisiaj zapraszamy uczniów, zwłaszcza klas starszych, mających „zacięcie” reporterskie oraz umiejętności posługiwania się aparatem fotograficznym do kontaktu z p. Beatą Mazurek  w celu stworzenia grupy REPORTERÓW DZIESIĄTKI.         

    • Kamila w III etapie Wojewódzkiego Konkursu z matematyki!
     • Kamila w III etapie Wojewódzkiego Konkursu z matematyki!

      Na platformie internetowej Śląskiego Kuratorium Oświaty ukazały się wyniki II etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki. Bardzo miło nam poinformować, że w gronie uczniów, którzy awansowali do III etapu znalazła się nasza uczennica - Kamila Onyszkiewicz z VIII A. Oznacza to że Kamila, przygotowująca się do konkursu pod okiem p. Hanny Gadaj, została finalistką tej prestizowej "imprezy" i walczyć będzie o tytuł laureatki. Warto też dodać, że Kamila ma już w swoim dorobku tytuł Laureatki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografi uzyskany w ubegłym roku szkolnym. SERDECZNIE GRATULUJEMY zarówno Kamili jak i p. Hannie i życzymy POWODZENIA W FINALE!!.

     • Wychowanie przez sztukę...

      W dniu 29 listopada bieżącego roku uczniowie najmłodszych klas "Dziesiątki" odwiedzili Bielsko-Białą a dokładniej mieszczący się w tym mieście teatr "Banialuka". Po wizycie w teatrze Ateneum to już drugi taki wyjazd organizowany w ramach prowadzonej w szkole innowacji pedagogicznej "Wychowanie przez sztukę", w której prowadzący zajęcia artystyczne nauczyciele oraz wychowawcy klas starają się włączyć dzieci do szeroko pojętej aktywności artystycznej oraz uczestnictwa w kulturze.   

      W trakcie wizyty nasi najmłodsi najpierw zwiedzili teatr, później obejrzeli spektakl, którego treść ukazuje trudne życie Amelki. Bohaterlka sztuki mieszka w kurniku. Musi zawsze wypełniać rozkazy swojej przybranej matki Frygi i jej córki. Wszystko się zmienia pewnego poranka, kiedy Fryga wysyła ją do Szepczącego Lasu po garnek czarnego miodu. Amelka musi zdążyć przed zachodem słońca. W nocy lasem rządzi sowa, której zła sława budzi strach mieszkańców krainy. Amelka ma mało czasu, jednak po drodze co chwilę się zatrzymuje, by pomóc wszystkim, których spotyka. Wędrówka okazuje się nie tylko wyprawą po miód, ale także podróżą w głąb siebie, pozwalającą odkryć Amelce, że jest porwaną córką Króla. Po spektaklu uczniowie "Dziesiątki"  wzięli udział w warsztatach "aktorskich" prowadzonych przez aktorkę teatru "Banialuka" - p. Katarzynę Pohl.  Cały wyjazd zorganizowała p. Blanka Chocyk przy udziale p. Bożeny Misiewicz.

     • "Bądź Człowiek nie cZŁOwiek" w "Dziesiątce"

      Z początkiem roku szkolnego nasza szkoła stała się partnerem kampanii wodzisławskiego magistratu ,,Bądź człowiek, nie cZŁOwiek’’. Przypomnijmy - akcja ma na celu zwalczanie mowy nienawiści oraz zwrócenie uwagi na jej powszechność i powagę. Minął już ponad miesiąc od naszego „wejścia” w akcję więc nadszedł czas na pierwsze podsumowanie i sprawozdanie z tego co już w ramach akcji udało się nam zrobić.

     • DZIESIĄTKA do... HYMNU!

      Jak co roku, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie DZIESIĄTKI wzięli udział we wspólnym odśpiewaniu naszego Hymnu narodowego. Ze względów bezpieczeństwa tym razem we wspólnym śpiewie nie wzięli udziału wszyscy nasi uczniowie ale i tak reprezentacja było liczna. Punktualnie o godzinie 11:11 w dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości podobnie jak inni uczniowie z 21 tysięcy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w całym kraju odśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego".  

     • Premiera w teatrze lalek!

      Nasi najmłodsi artyści pracujący pod okiem p. Blanki Chocyk zaprezentowali swoją pierwszą sztukę w tetrze lalek. W swoim premierowym występie zinterpretowali dzieło muzyczne Edvarda Griega "W grocie Króla Gór" skomponowane do sztuki Henrika Ibsena "Peer Gynt". Spektakl opowiada historię, uwięzionej przez złego Króla Gór, Księżniczki pilnowanej przez złe i złośliwe trolle. Na ratunek Księżniczce rusza dzielny jak zawsze Książe, który uwalnia nieszczęsną, zamienia trolle w skały i wszystko kończy się tradycyjnym w bajkach happy end'em. Zespół aktorski tworzą uczennice klas II - Magda Onyszkiewicz, Iza Bańczyk, Jagoda Jęczmionka, Arleta Kierc, Liliana Krzyżanowska, Wiktoria Wolny, Wiktoria Winisławska. Lalki wykorzystane w spektaklu zostały przygotowane przez samych aktorów z niewielką tylko pomocą opiekuna - p. Blanki Chocyk.

     • "Niebieskie migdały" na gościnnych występach!

      5 listopada przypadało jedno z najsympatyczniejszych świąt - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji nasz szkolny teatr Niebieskie migdały zaproszony został na gościnne występy do Szkoły Podstawowej nr 2 w Wodzisławiu Śl. Dzięki zaproszeniu uczniowie młodszych klas tamtejszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w przedstawieniu o Kopciuszku. Dzieci z zachwytem wpatrywały się w poczynania naszych aktorów i z uwagą chłonęły każde słowo. Brawa, jakie na koniec spektaklu otrzymali aktorzy teatru "Niebieskie migdały", świadczyły, że widzowie docenili kunszt artystów. Gratulujemy artystom oraz pracującej z grupą p. Blance Chocyk.  

     • Pole nadziei zakwitnie wiosną!

      Uczniowie klasy 6a włączyli się po raz kolejny w projekt Hospicjum Domowego w Rybniku. Wspólnie z wychowawcą klasy Zuzanną Konsek wysadzili 60 cebulek żonkili, tworząc szkolne Pole nadziei, które mamy nadzieję zakwitnie w całej okazałości wiosną. Jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu. Bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzinom. ​​​​​​​

     • U nas... DZIECI UCZĄ RODZICÓW!

      Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej, trwającej do końca roku szkolnego 2021/2022 akcji edukacyjnej pt. „Dzieci uczą rodziców”. Akcja – organizowana przez Centrum Rozwoju Lokalnego – skierowana jest do klas 1-3 szkół podstawowych i jest objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym dzieci świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji.

      W ramach inicjatywy „Dzieci uczą rodziców” otrzymywać będziemy co miesiąc materiały dydaktyczne (prezentację multimedialną i konspekt zajęć) do przeprowadzenia zajęć i comiesięcznie podejmować będziemy tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii. Każda lekcja składać się ma z dwóch części: w pierwszej nauczyciele wprowadzają dzieci w tematykę zajęć, a w drugiej najmłodsi otrzymują zadanie do wykonania. Nasze klasy I-III ukończyły już pierwsze lekcje na tematy związane z bezpieczeństwem.

     • "Życzliwa DZIESIĄTKA" również dla czworonogów!

      4 października przypadały imieniny św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, tego dnia obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ZWIERZĄT, a cały miesiąc październik został ustanowiony miesiącem DOBROCI DLA ZWIERZĄT. Uczniowie dziesiątki chętnie przyłączyli się do akcji rozszerzając tym samym akcję "Życzliwa DZIESIĄTKA" na czworonogi. Szkolne koło wolontariatu pod opieką p. Elżbiety Szymiczek zorganizowało wśród naszych uczniów zbiórkę karmy, koców i innych potrzebnych rzeczy, które następnie zostały przekazane do pobliskiego schroniska. Ilośc zebranych "darów" była bardzo duża wiec WSZYSTKIM DARCZYŃCOM należą się SERDECZNE PODZIĘKOWANIA, a WOLONTARIUSZOM GRATULACJE ZA UDANĄ AKCJĘ!

     • Drzewa...lekarze dusz i ciał!

      Codziennie widzimy je z naszych domów, przechodzimy obok nich, nie zastanawiając się , jak cenną rolę odgrywają w naszym życiu. Dlatego tegoroczne obchody "Święta Drzewa" odbyły się w takim celu, aby zatrzymać się na chwilę i zwrócić na nie uwagę, popatrzeć, dotknąć , poobserwować.  Dzień Drzewa wymyślił w 1872 r. w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem. Do Europy trafiła w 1951 roku.

      W naszej szkole , w ramach tegorocznych obchodów ,uczniowie klas 4- 6 biorą udział w zajęciach warsztatowych „ Spotkanie z przyjacielem”w ogródku szkolnym. Podczas ich trwania w sposób bezpośredni, doświadczając różnymi zmysłami poznają różne gatunki drzew, ich cechy jako istot żywych. Tego typu bezpośrednie doświadczenia nie tylko dają wiedzę, ale budują związki emocjonalne z różnymi istotami żywymi. To forma nauki, jakiej potrzebują uczniowie XXI w, która pozwala oderwać się od komputera, szkolnej ławki, często rozwinąć nowe, nieodkryte dotychczas zainteresowania, albo po prostu przytulić się do drzewa . Pozwala traktować drzewa, jako przyjaciół.  Coraz więcej badań potwierdza, że bliski kontakt z drzewami – dotykanie ich , wdychanie ich zapachu , ma działanie lecznicze, nosi nazwę sylwoterapii.  Prowadzenie zajęć w terenie , kontakt z przyrodą zaszczepia u młodych ludzi szacunek do przyrody. W klasach 7- 8 uczniowie z drużyn 3- osobowych dzielili się wiedzą podczas konkursu dendrologicznego. Przy dźwiękach odgłosów lasu, zmagali się z zadaniami dotyczącymi znajomości istot żywych, jakimi są drzewa.  Aby zwrócić uwagę, na te niezwykle potrzebne składniki przyrody ożywionej, na lekcjach plastyki uczniowie wykonywali prace plastyczne, na których odzwierciedlali różnorodność drzew.

      W obchody Święta Drzewa włączył się również Dyrektor szkoły, sadząc symbolicznie drzewo, które nosi imię patrona naszej szkoły . Zasadzone korczakowskie drzewo jest wyjątkowe, podobnie jak nasz patron" lekarz dusz i ciał". Jest nim miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba),długowieczne drzewo, które pomimo przynależności do grupy drzew iglastych   ( nagozalążkowych) nie wytwarza igieł ani łusek, lecz piękne, wachlarzowate liście. Od tysiącleci wykorzystywany jest w medycynie.

     • Telefony zaufania dla uczniów i dorosłych!

      Złość, smutek, lęk, trudne relacje rówieśnicze czy domowe, przemoc fizyczna, psychiczna wszystkie te sytuacje pwowodują u wielu ludzi poczucie zagubienia i osamotnienia. Aby dać im wsparcie uruchomiona jest cała sieć "telefonów zaufania" pod którymi dyżurują wykwalifikowani terapeuci, psycholodzy. Apelujemy do wszystkich, a zwłaszcza do uczniów borykających się z problemami - nie zostawajcie sami w trudnych momentach. Rozmawiajcie z najbliższymi, z dorosłymi, ktorych dażycie zaufaniem. Jeśli nie macie takich mozliwości lub czegoś się obawiacie skorzystajcie z pomocy dzwoniąc pod przedstawione niżej numery telefonów.

     • ...z wizytą w teatrze Ateneum!

      13 października bieżącego roku grupa naszych najmłodszych uczniów wyruszyła do Katowic, a dokładnie do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach jednego z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce, który swoją działalność prowadzi od 1945 roku!. Aktualny repertuar teatru, adresowany głównie do widowni dziecięcej − to zarówno baśniowa klasyka jak i pozycje współczesne realizowane z wykorzystaniem głównie teatru lalkowego, ale też sceny żywego planu. Celem wyjazdu było, oprócz zwiedzenia teatru i obejrzenia spektaklu pod tytułem „Miłość do trzech pomarańczy”, również uczestnictwo w warsztatach teatralnych prowadzonych przez pracowników teatru Ateneum. W trakcie zajęć warsztatowych uczniowie mieli okazję między innymi poznać techniki operowania lalkami.

      Wyjazd realizowany był w ramach naszego programu „Edukacja przez sztukę” skierowanego do uczniów klas I-III. Kolejne przedstawienie i spotkanie z aktorami już w listopadzie!  

     • "Dziesiątka" partnerem strategicznym kampanii!

      Czas popandemiczny to w wielu szkołach trudny okres odbudowywania więzi społecznych i relacji koleżeńskich w grupach i całych zespołach klasowych. Już w poprzednim roku szkolnym zauważyliśmy, że po powrocie uczniów do szkoły pojawiły się kłopoty z wzajemnymi relacjami naszych uczniów względem siebie i dorosłych. Ruszyliśmy z akcją „Życzliwa DZIESIĄTKA”, którą kontynuujemy również i w tym roku szkolnym. Wzmocnieniem naszych działań jako szkoły będzie z całą pewnością udział w kampanii "Bądź Człowiek nie cZŁOwiek", która w założeniu jest odpowiedzią na obserwowane w wielu środowiskach zachowania nienawistne w relacjach międzyludzkich takie jak na przykład hejt.

     • Sztafeta "DZIESIĄTKI" piąta w województwie!

      Nadrabiamy zaległości informacyjne!  12.09.2021 pod Częstochową, w miejscowości Konopiska rozegrany został Finał Wojewódzki w sztafetowych biegach przełajowych - zawody rozgrywane w ramach kalendarza imprez Szkolnego Związku Sportowego. Nasze sztafeta dziewcząt, po sukcesach w zawodach powiatowych i rejonowych znowu spisała się rewelacyjnie i zajęłą bardzo wysokie V miejsce. Konkurencja była bardzo duża, a naszym biegaczkom do osiągnięcia sukcesu zabrakło podbiegów, ktore są ich mocną stroną. Brawo BRAWO dla dziewczyn, które reprezentowały naszą szkołę i miasto. Sztafeta biegła w składzie: Kinga Tkocz, Amelia Józefiak, Paulina Kądziela, Jagoda Glimasińska, Martyna Karbowniczyn, Aleksandra Ryszka. Trener Edyta Zając

     • Kolejne wyróżnienie w konkursie artystycznym!

      Bardzo miło nam poinformować, że w rozstrzygniętym już, Powiatowym Konkursie Poetycko-Plastycznym dla uczniów klas I-III „Wierszem malowane”, praca naszej uczennicy – Mai Pineckiej z klasy III zyskała uznanie jurorów i została wyróżniona. Konkurencja w tym roku była wyjątkowo duża bo na konkurs napłynęła rekordowa liczba prac plastycznych - aż 66, z 24 placówek powiatu wodzisławskiego więc tym bardziej GRATULUJEMY Mai i przygotowującej ją p. Anety Żok-Tomali sukcesu.

     • Obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk!

      Zakończyliśmy właśnie akcję "Wirusoochrona" prowadzoną w klasach I-III, której motywem przewodnim było propagowanie codziennych, prostych zabiegów i czynności higienicznych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wszelkich wirusów. Zwieńczeniem akcji jest powstały klip przygotowany na obchody Światowego Dnia Mycia Rąk - święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.  

      Co o myciu rąk wiedzieć powinniśmy?

      Na skórze rąk są dwie warstwy mikroflory:

      • pierwsza jest właściwą fizjologiczną florą, która z człowiekiem jest na stałe i ona właśnie zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie skóry;
      • drugą grupą jest mikroflora, którą nabywamy poprzez kontakt ze środowiskiem, jest ona dla nas "obca", a znajdujące się w jej składzie drobnoustroje są chorobotwórcze;

      Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm² jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Na co dzień dotykamy wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, banknoty, bankomaty, terminale do kart kredytowych, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, przyciski w windzie, poręcze w autobusie i tramwaju, pieniądze, koszyki sklepowe, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni. To właśnie na tych powierzchniach roi się od bakterii. Drobnoustroje te (m.in. rotawirusy, norowirusy, enterowirusy, salmonellozy, gronkowce, pałeczki jelitowe – m.in. Escherichia coli) posiadają dwie wspólne cechy - są niewidoczne "gołym okiem" i łatwo się przenoszą z jednej części ciała na inną, np. z rąk do ust, prowadząc do wirusowych i bakteryjnych zakażeń jelitowych, śluzówki jamy ustnej, a także do zatruć pokarmowych, wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa), zakażenia owsikami.

      Wykształcenie nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania ujawniły, że aż 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo. 

      Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz też innymi chorobami. Pamiętajcie! Aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dokładnie, często i przynajmniej 40-60 sekund. 

     • Życzenia na Dzień Edukacji

      Jak co roku, 14 października obchodzimy Święto Edukacji Narodowej upamiętniając powołanie właśnie w tym dniu, w roku 1773, pierwszej w Polsce i pierwszej w ówczesnej Europie władzy oświatowej o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej - Komisji Edukacji Narodowej, a właściwie Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej. W tym roku nie w formie akademii ale krótkiego "klipu" z życzeniami dla pracowników oświaty wystąpili nasi uczniowie.

     • Pierwszoklasiści...doPASOWANI!

      Od momentu kiedy nasi pierwszoklasiści usłyszeli pierwszy dzwonek szkolny minął już ponad miesiąc. W tym czasie, z całą pewnością, sporo się w ich szkolnym życiu wydarzyło - odbyli pierwsze lekcje, za nimi pierwsze emocje, pewnie mają już wiele nowych koleżanek i wielu kolegów ale ciągle brakowało jednego - ciągle nie byli oficjalnie przyjęci w poczet uczniów „DZIESIĄTKI”. Zmiana nastąpiła 7 października 2021 roku. 

      W tym dniu, w obecności sztandaru szkoły oraz rodziców, opiekunów oraz najbliższych, w towarzystwie wychowawców i dyrektora szkoły i po odśpiewaniu Hymnu Narodowego i złożeniu uroczystego ŚLUBOWANIA nasi najmłodsi „dużym ołówkiem” zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka.  W trakcie uroczystości „nowi” uczniowie dziesiątki zdali jeszcze „cytrynowy test” uśmiechu, odcisnęli swój odcisk palca na fotograficznym tablo, odebrali dyplomy a także wysłuchali i obejrzeli artystyczny występ starszych kolegów i koleżanek z klas II. Wszystkim naszym NOWYM UCZNIOM życzymy wielu sukcesów, zadowolenia ale przede wszystkim życzymy UŚMIECHU!! - niech towarzyszy Wam każdego dnia w szkole i nie tylko.

     • Sukcesów w "przełajach" ciąg dalszy!

      Po zwycięstwach w zawodach powiatowych nasi biegacze przełajowi poszli za ciosem i w zawodach rejonowych również pokazali moc. Sztafeta dziewcząt w składzie: Kinga Tkocz, Amelia Józefiak,Paulina Kądziela, Jagoda Glimasińska, Martyna Karbowniczyn, Aleksandra Ryszka w pięknym stylu pokonała rywalki przybiegając na metę zawodów z 2 minutową przewagą i zdobywając bezapelacyjnie I miejsce. Zwycięstwo dziewcząt w zawodach rejonowych oznacza, że reprezentować będą szkołę i miasto W ZAWODACH WOJEWÓDZKICH! które odbędą się już 12 października bieżącego roku.