• Światowy dzień zespołu Downa

      Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Celem święta jest promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. W ten wyjątkowy dzień na naszej stronie wyjatkowy klip muzyczny poświęcony osobom z zespołem Downa.  

     • "Telewizyjna" premiera "KOPCIUSZKA"

      Na szkolnym kanale YouTube wyemitowana została "telewizyjna" premiera spektaklu grupy teatralnej "Niebieskie Migdały" od dwóch lat istniejącej i działającej w "DZIESIĄTCE". Po wcześniejszej premierze „Księżniczki na ziarnku grochu”, teraz przyszła pora na kolejnego klasyka czyli „Kopciuszka”. Rewelacyjną grę zespołu w składzie Milena Brzóska, Aleksandra Kicka, Karolina Konieczny, Wanessa Krajewska, Julia Kubek, Kamila Onyszkiewicz, Syndia Mandel i Julia Zielińska WARTO, a nawet NALEŻY ZOBACZYĆ. ZAPRASZAMY do obejrzenia zapisu nagrodzonego brawami widowni spektaklu w reżyserii p. Blanki Chocyk - nauczycielki muzyki, ze scenografią nauczycielki plastyki - p. Anety Żok-Tomali. ​​​​​​​

     • NIESTETY WRACAMY DO NAUKI ZDALNEJ!

      Zgodnie z dzisiejszymi informacjami podanymi na konferencji prasowej Ministra Zdrowia od 20 marca na terenie Polski obowiązywać będą kolejne obostrzenia. W przypadku szkół oznacza to niestety POWRÓT DO NAUKI ZDALNEJ UCZNIÓW KLAS I-III.  Minister Niedzielski poinformował: "za chwilę czeka nas okres ferii wielkanocnych, dlatego zdecydowaliśmy, że na najbliższe trzy tygodnie, czyli do 9 kwietnia wprowadzamy naukę zdalną dla klas I-III. Po świętach najprawdopodobniej podejmiemy decyzję o przejściu do nauki hybrydowej najmłodszych klas" 

     • Alicja PIERWSZA w powiecie wodzisławskim!

      Bardzo dobre informacje dotarły dzisiaj do "Dziesiątki". Nasza uczennica, Alicja Strączek z klasy VIII a, zdobyła pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Logopedycznym zorganizowanym przez Sportową Szkołę Podstawową nr 2 w Radlinie. Celem tego konkursu było rozwijanie kreatywności uczniów, propagowanie działań logopedycznych, dążenie do kształtowania prawidłowej wymowy i zdobycie nowych doświadczeń językowych oraz plastycznych. Alicja na konkurs napisała wierszyk logopedyczny pt. "Polna ch-cha" i wykonała pracę plastyczną do wierszyka pod opieką nauczyciela-logopedy mgr Elżbiety Jasiak. GRATULACJE DLA ALICJI i p. ELI JASIAK!!

     • W zabawę zmienia się występ!

      ​​​"...Stań i śpiewaj dla siebie i dla nas. Stań, masz teraz swój czas. Stań i śpiewaj dla siebie i dla nas, swoje pięć minut tu masz. Tak dobrze idzie ci to, naprawdę nieźle brzmi głos naprawdę nieźle, śpiewaj dla nas jeszcze, wszędzie się rozniesie, szansę na sukces masz. Już klaszczą wszyscy ten rytm, w zabawę zmienia się występ i niknie trema wśród braw, zaczyna wciągać cię ten nowy świat..." Kolejny występ, tym razem naszych najmłodszych ucznów, pod kierunkiem p. Blanki - nauczycielki muzyki zarejestrowany i opublikowany na szkolnym kanale YouTube. Jak widać w "Dziesiątce" spiewać każdy może bo wcale nie chodzi nam o nagrodę "Grammy" ale o dobrą zabawę i uwalnianie pozytywnych emocji - to ważne zwłaszcza w TAK DZIWNYM CZASIE!      

     • MAMY LAUREATKĘ!!

      Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach ogłoszono wyniki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii. Miło nam zakomunikować, że w gronie wyróżnionych jest uczennica Dziesiątki - Kamila Onyszkiewicz. Kamila, mimo że jest uczennicą dopiero VII klasy, przeszła dwa stopnie konkursów eliminacyjnych i w finale, zdobywając 57 punktów na 60 możliwych do zdobycia, uzyskała tytuł LAUREATKI. Dziękujemy i GRATULUJEMY Kamili sukcesu. Dziękujemy i gratulujemy też naszej nauczycielce geografii - p. Izabeli Pradelok, pod okiem której Kamila przygotowywała się do kolejnych etapów konkursów. WIELKIE GRATULACJE!!!

      Uzyskiwane w ostatnich latach wyniki w konkursach przedmiotowych z geografii pozwalają już powiedzieć, że ten przedmiot jest w "Dziesiątce" wykładany na najwyższym poziomie. Zaangażowanie i ogromna wiedza naszej nauczycielki geografii - p.Izabeli Pradelok w połączeniu z tytaniczną pracą chętnych uczniów rokrocznie przynoszą "Dzisiątce" zaszczytne tytułu finalisty lub laureata tego najważniejszego konkursu przedmiotowego. BRAWO!!!     

     • PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY!

      Ważna informacja dla ósmoklasistów! W dniach 17.03 - 19.03.2021 (środa-piątek) przeprowadzony zostanie w szkole drugi PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY. Procedury oraz zasady jego przeprowadzenia pozostają bez zmian i są do wglądu w zakładce "ÓSMOKLASIŚCI" strony internetowej naszej szkoły.

      W pierwszym egzaminie próbnym koncentrowaliśmy się głównie na procedurach oraz dyscyplinie pracy. Najczęstszymi problemami jakie stwierdziliśmy w trakcie jego przeprowadzania były przypadki spóźnień uczniów, brak odpowiednich przyborów potrzebnych do napisania egzaminu czyli długopisu z CZARNYM wkładem czy też przypadki bardzo szybkiego kończenia pracy z arkuszem lub brak zaznaczonych odpwiedzi na karcie odpowiedzi. Tym razem chcemy skoncentrowac Waszą uwagę nie tylko na aspektach technicznych czy proceduralnych, ale przede wzystkim na sprawdzeniu poziomu Waszej wiedzy na parę tygodni przed egzaminem

     • "Reporter" TV10 o "Dziesiątce"

      W ostatnich dniach po korytarzach i salach lekcyjnych naszej szkoły z kamerą przemieszczał się reporter szkolnej telewizji TV10. Na kanale YouTube Sp10 oraz na stronie internetowej szkoły można zobaczyć jakie, zdaniem reportera, są atuty szkoły. ZAPRASZAMY do obejrzenia materiału.      

    • Biathloniści na medal!
     • Biathloniści na medal!

      W ubiegłą niedzielę zakończyły się trzydniowe zmagania biatlonistów w Mistrzostwach Polski Młodzików i Młodzików Młodszych. Zawody rozgrywano na obiektach Tauron Areny w Dusznikach w konkurencjach bieg indywidualny, bieg sprinterski oraz zawody sztafet. W mistrzostwach bardzo dobrze spisywali się zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski na co dzień uczennice i uczniowie 'Dziesiątki" W indywidualnym biegu sprinterskim w kategorii młodziczek młodszych srebrny medal i tytuł Wicemisrzyni Polski zdobyła Jagoda Glimasińska. Równie udany występ zaliczyły sztafety - w kategorii zarówno młodziczek młodszych jak i młodzików młodszych sztafety UKS Strzał Wodzisław Śląski zdobyły brązowe medale. "Brązowa" sztafeta dziewcząt wystąpiła w składzie: Glimasińska Jagoda, Kądziela Paulina, Ryszka Małgorzata natomiast "brązową" sztafetę chłopców tworzyli: Wiewióra Dawid, Zieliński Radosław i Zając Piotr.

     • Obchodzimy dzień BEZPIECZNEGO INTERNETU!

      We wtorek, 9 lutego, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Nasza szkoła oczywiście aktywnie włączyła się w obchody. Hasło tegorocznej kampanii w "Dziesiątce" brzmiało:„#10@BEZPIECZNIWSIECI”. Efekty pracy można zobaczyć na  naszym kanale YouTube

      Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zapoznali swoich uczniów z serwisem internetowym dla dzieci, poświęconym edukacji w zakresie bezpieczeństwa w internecie – Sieciaki.pl. Najmłodsi uczniowie skorzystali z informacji dostępnych w serwisie na temat bezpieczeństwa dzieci online: kwestii prywatności, cyberprzemocy, niebezpiecznych treści, hejtu, zakupów online czy nadużywania Internetu. W ten sposób dzieci poznały Drużynę Sieciaków i Sieciuchów. Uczniowie klasy 2b wraz z wychowawcą przygotowali  tematyczny plakat na holu korytarza szkolnego, który dotyczył bezpieczeństwa i zagrożeń płynących z sieci.

      W klasach IV -  VIII (w nietypowy sposób, bo online) w ramach godzin z wychowawcą przeprowadzono rozmowy na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Na zajęciach z informatyki uczniowie obejrzeli szereg filmów dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych oraz skorzystali z interaktywnych quizów  dotyczących Bezpieczeństwa w Sieci  Nasi wychowankowie zaprezentowali także projekty graficzne banerów, które w wymowny sposób informują odbiorcę o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz o zagrożeniach płynących z Sieci.

     • Serce dla KENII!

      Spełniając funkcję wychowawczą za priorytet wyznaczyliśmy sobie kształtowanie wśród naszych uczniów postaw nastawionych na pomoc. Realizując ten postualat zorganizowaliśmy w szkole akcję charytatywną pod nazwą SERCE DLA KENII. Celem akcji jest zebranie środków finansowych, które wspomogą potrzebujące dzieci z Maryland Academy w Nairobii. W akcję zaangażowali się uczniowie klas 1-3, liczymy na wasze otwarte serca i z góry dziękujemy za każdy datek na ten cel.

     • Próbny egzamin ósmoklasisty.

      ​​​​​​Zapraszamy wszystkich ósmoklasistów do zapoznania się z informacjami na temat próbnego egzaminu ósmoklasisty. W zakładce "ÓSMOKLASIŚCI" naszej strony internetowej znajdziecie informacje na temat terminów, procedur sanitarno-epidemiologicznych obowiązujących w trakcie egzaminu próbnego

    • Próbny egzamin ósmoklasisty.
     • Jak pracujemy od 1 lutego 2021 r.

      Od poniedziałku, 1 lutego br. obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół i placówek. Zmienione zostały rozwiązania o organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły, wprowadzono między innymi możliwość organizowania tzw. próbnych egzaminów szkolnych na terenie szkoły.

      Uczniowie klas I–III szkół podstawowych kontynuują naukę stacjonarną z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zgodnie z WEWNĘTRZNYMI PROCEDURAMI szkoły.

     • Terminy naborowe do szkół ponadpodstawowych!

      Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.  Więcej informacji w zakładce "ÓSMOKLASIŚCI" ZAPRASZAMY DO LEKTURY.

    • Terminy naborowe do szkół ponadpodstawowych!
     • Judocy SP10 też pracowali!

      Uczniowie naszych klas sportowych o profilu judo - zawodnicy Akademii Sportowej TOP Team w czasie ferii zimowych, podobnie jak biathloniści, również ciężko trenowali. Przebywając na zgrupowaniu sportowym pracowali nad odpowiednim przygotowaniem wydolnościowym oraz technicznym do nadchodzących zawodów.

     • Biblioteka CYFROWA działa!

      Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

      Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcja dla uczniów szkół podstawowych dostępna jest pod linkiem:

     • Ferie w mieście!

      Ruszyły "nietypowe" ferie zimowe. W tym roku, ze względu na pandemię, ograniczenia dotyczą wielu instutucji kultury, rozrywki a także sportu. Mimo to Wodzisławskie Centrum Kulrury oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka w Wodzisławiu Śląskim przygotowały ofertę wydarzeń online dla wszystkich odpoczywających uczniów.       

      Program przygotowanych atrakcji wygląda następująco:

      30 grudnia - 14 stycznia

      • Konkurs online: Babciu, Babciu coś Ci dam... - konkurs plastyczny na najpiękniejszą laurkę z życzeniami dla babci i dziadka, konkurs dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat, więcej: https://bit.ly/3hDEG0C /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/
      • Konkurs online: Moja ulubiona książka na ferie to… - konkurs literacki na najciekawszą recenzję książki, konkurs dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat, więcej: https://bit.ly/3hDEG0C /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/

      4-14 stycznia

      • Zimowy konkurs plastyczny „Zima jak z bajki” dla dzieci w wieku 6-9 lat, przesłanie prac plastycznych do WCK (skrzynka przed wejściem głównym WCK), więcej: https://bit.ly/3rSL1tO /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • Konkurs fotograficzny na bajkowe przebranie, przesyłanie mailowo zdjęć do WCK, więcej: https://bit.ly/3rSL1tO /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • Konkurs literacki „Zimowa opowieść” dla dzieci w wieku 10-14 lat, przesyłanie mailowo opowiadań do WCK, więcej: https://bit.ly/3rSL1tO /Wodzisławskie Centrum Kultury/

      5 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Akrobatyczne Wygibasy z Dzielnym Lwem, prowadzenie: Marcin Kost, trener akrobatyki /Wodzisławskie Centrum Kultury/

      7 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Bajkowa garderoba Królowej Kier i Alicji z Krainy Czarów - tworzenie bajkowych kostiumów /Wodzisławskie Centrum Kultury/

      8 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Zabawy taneczno-ruchowe z Myszką Minnie, prowadzenie: Ciocia Klocia /Wodzisławskie Centrum Kultury/

      11 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Zabawy taneczno-ruchowe z Superbohaterami, prowadzenie: Szkoła Tańca i Animacji „Tańczymy" z Żor /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • zajęcia online: Zuzia w czasie pandemii - Mądra Mysz radzi: stosuj te zasady! /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/

      12 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Plastyczne Zabawy Sensoryczne z Królową Trefl - domowa ciastolina /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • zajęcia online: Gwizdek i śniegowa kula - zimowe kolorowanki /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/

      13 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Stolikowy Teatr Kamishibai z Wesołym Groszkiem, prowadzenie: Teatr Szydełko /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • zajęcia online: Małe czerwone sanki - z górki na pazurki, wycinanki-wyklejanki /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/

      14 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Bajkowe warsztaty taneczne ze Śpiącą Królewną, prowadzenie: Teatr Tańca Memento /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • zajęcia online: Mama mojej Mamy - ukochana Babcia - prezent na Dzień Babci /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/

      15 stycznia

      • godz. 10:00 - zajęcia online: „Ferie z innej bajki” - Stolikowy Teatr Kamishibai z Blaszanym Drwalem - prowadzenie: Teatr Szydło /Wodzisławskie Centrum Kultury/
      • zajęcia online: Sto lat wszystkim dziadkom - upominek z okazji Dnia Dziadka /Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna/
    • Nim "strzelisz" POMYŚL!!
     • Nim "strzelisz" POMYŚL!!

      Już tylko kilka godzin dzieli Nas od kolejnej zmiany "rocznika". Przygotowujemy się do mniej lub bardziej uroczystego pożegnania starego i powitania nowego roku. Przygotowując "fetę" prosimy PAMIĘTAJCIE o WSZYSTKICH STWORZENIACH, które żyją, mieszkają obok nas. PROSIMY ZREZYGNUJCIE Z FAJERWERKÓW!! Niech Nowy Rok - 2021 zacznie się nie tylko dla Nas - ludzi szczęśliwie i spokojnie.