• "Wietrzymy magazyny" domowe w akcji Sprzątanie Świata!

      Tegoroczną akcję Sprzątanie Świata  zorganizowaliśmy nieco inaczej. Uczniowie postanowili "przewietrzyć magazyny" domowe organizując PCHLI TARG, czyli miejsca podobne do bazaru, gdzie można było sprzedać lub kupić rzeczy, które zalegają w naszych domach. Niepotrzebne rzeczy z domu, z których już się nie korzysta, lub które się "znudziły",  nie trafiają do kosza czy na wysypisko, a do innych, którym mogą się przydać i sprawić radość. Jest to interesująca metoda pracy wychowawczej, dzięki której przedmioty zbędne w naszych domach zyskują drugie życie w innym miejscu.

      Tegoroczne hasło największej polskiej akcji ekologicznej to:  „Sprzątanie świata łączy ludzi". 

      Jest to wyjątkowa na skalę światową akcja, która łączy ponad pokoleniami i podziałami. W naszej szkolnej społeczności również połączyliśmy siły , aby zmniejszyć ilość starych zalegających rzeczy w naszych domach, które w ten sposób nie staną się odpadami, a komuś mogą się jeszcze przydać. „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

     • Alpaki w DZIESIĄTCE!

      W tym tygodniu w naszej szkole obchodzimy Tydzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji dziś do naszej szkoły przybyli niecodzienni goście - ALPAKI. Dzieci miały okazję poznać te przemiłe zwierzęta. Alpaki okazały się bardzo przyjazne. Chętnie spacerowały z dziećmi i dawały się karmić pokrojoną marchewką czy jabłkami. Sprawiły wszystkim ogromną radość! To niecodzienny widok, by na szkolnym placu spacerowały takie zwierzaki. W terapii alpakami największe znaczenie odgrywa dotyk, który uspokaja i powoduje rozluźnienie

     • Uczniowie 3A w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy"

      Uczniowie klasy 3A w tym roku szkolnym ponownie przystąpili do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.  Przypomnijmy, że celem projektu jest: wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności,altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowaniai budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina,przyjaciele), wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalneji etnicznej, formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób, ukierunkowanie ucznia ku wartościom.

      Program składa się z IV modółw w których znajduje się od 30 do 35 zadań do wyboru i wykonania. Aby zaliczyć program trzeba wykonać przynajmniej 5 zadań z każdego z IV modółow.  W oststnich dniach uczniowie zameldowali wykonanie zadania 17 z modułu I pod tytułem "Tysiąc barw wokół nas".  

     • Kolejna edycja festiwalu wokalnego!

      Po raz piąty Wodzisławskie Centrum Kultury organizuje Wodzisławski Festiwal Wokalny „Zostań idolem". Impreza odbędzie się 10 listopada o godz. 17:00 a jej celem będzie wyłonienie szczególnie uzdolnionych wokalistek i wokalistów, odkrywanie talentów i osobowości scenicznych oraz rozwijanie wokalnych umiejętności. Zachęcamy do nieodkładania wysyłania zgłoszeń na ostatni moment, gdyż decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba uczestników jest ograniczona – mówią organizatorzy!

     • Mamy nowy Samorząd Uczniowski klas IV-VIII!

      No i po wyborach! W ubiegły poniedziałek odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka, Proces wyborczy w DZIESIĄTCE rozpoczął się od otwartych zgłoszeń kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy kandydaci mieli okazję przedstawić swoje programy i cele, które zamierzali realizować w ramach Samorządu Uczniowskiego.  Kulminacją całego procesu. było głosowanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas 4-8 Wybory te to nie tylko okazja do wyłonienia liderów uczniowskiej społeczności, ale także wyjątkowa lekcja edukacji obywatelskiej i rozwijania umiejętności samorządności.

      Głosy zostały podliczone, oststeczne wyniki są już znane można więc ogłosić skład Samorządu Uczniowskiego:  

      Przewodnicząca Samorządu Uczniwskiego Marta Musik (VII A)

      Zarząd SU: Aleksander Adamczak (VIII A) Zuzanna Gładysiak i Wiktor Szefczyk (VII B),   

      Opiekunem SU jest p. Katarzyna Balińska

      Dyrekcja szkoły oraz nauczyciele gratulują wszystkim uczestnikom udanego procesu wyborczego i zachęcają do aktywnego zaangażowania się w życie szkolne. Wybory do Samorządu Uczniowskiego to nie tylko wyłonienie liderów, ale także nauka odpowiedzialności, pracy w zespole i dbałości o dobro wspólne. Szkolne wybory są doskonałą okazją do praktycznego nauczania edukacji obywatelskiej oraz rozwijania umiejętności samorządności.

     • Niecodzienna lekcja muzyki w DZIESIĄTCE!

      25 września gościliśmy w naszej szkole muzyków - GOLDEN TRIO, czyli p. Ksenię, p. Asię, p. Basię oraz gościnnie p. Justynę. Uczniowie klas 1-3 podczas audycji umuzykalniającej realizowanej w ramach programu "Edukacja przez sztukę" mieli okazję wysłuchać znane nam rytmy i melodie z bajek Wolta Disneya. Była muzyka z filmu Król Lew, Śpiąca Królewna czy Piraci z Karaibów. Ponadto uczniowie zapoznali się z budową i brzmieniem instrumentów: pianina, klarnetu, skrzypiec i wiolonczeli Koncert sprawił dzieciom dużo radości. DZIĘKUJEMY! Relację z niecodziennej lekcji muzyki przygotowała szkolna telewizja Info NEWS TV10.

     • Młodzi o swoich potrzebach z Prezydentem Miasta!

      Już 4 października o godzinie 17:00 w sali audiowizualnej Pałacu Dietrichsteinów odbędzie się druga edycja spotkań Prezydenta Miasta - p. Mieczysława Kiecy z młodzieżą Wodzisławia Śląskiego w ramach cyklu „Wokół społeczności…”.. W imieniu organizatora zapraszamy młodych ludzi do dyskusji o problemach i potrzebach młodzieży oraz miasta. 

     • Wodzisław na SPORTOWO!!

      W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu Dla Wszystkich Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ''CENTRUM'' zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniach sportowych i rekreacyjnych, których głównym celem jest zwiększenie aktywności fizycznej wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w dniach 23-30 września br. Szczegóły TUTAJ

     • Rajd BOZONA - to już VI edycja!

      W nowym roku szkolnym nasza szkolna drużyna podróżnicza - Team Bozona znowu na szlaku! Tym razem uczniowie DZIESIĄTKI zdobywali górę Żar - szczyt w Beskidzie Małym rozciągający się nad jeziorem Międzybrodzkim o wysokości 761 m n.p.m. Nasi młodzi wędrowcy mieli okazję meszerować stromymi, lesistymi zboczami i podziwiać krajobraz żywieckich gór. Jak zawsze u celu wędrówki  było ognisko, pieczenie kiełbasek i zajęcia integracyjne, podczas których uczniowie trenowali umiejętności społeczne. Niesprzyjająca aura nie zepsuła nikomu dobrej zabawy, bo Team Bozona to drużyna nie tylko zaprawiona w wędrówkach, ale pełna optymizymu więc nawet kiepska pogoda nie jest im straszna! BRAWO TEAM! Brawo BOZON.

     • "Od ziarenka do bochenka" czyli... pierwszaki w Chacie Chlebowej

      Dnia 21 września 2023 roku nasi uczniowie z klas 1A i 1B mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w fascynujących zajęciach projektowych w Chacie Chlebowej. To wyjątkowe wydarzenie było nie tylko edukacyjne, ale również pełne emocji i radości. Zajęcia rozpoczęły się wczesnym rankiem, kiedy to nasi młodzi uczestnicy zostali przywitani przez serdecznych gospodarzy Chaty Chlebowej. Chata Chlebowa to malowniczo położone gospodarstwo rolne w Górkach Małych, które specjalizuje się w tradycyjnym wytwarzaniu produktów spożywczych. W ramach zajęć warsztatowych uczniowie mieli okazję poznać tajniki produkcji sera, masła i chleba, co było dla nich niezwykle pouczające.

     • Z myślą o Rodzicach!

      Szanowni RODZICE! Z przyjemnością pragniemy Was serdecznie zaprosić na spotkanie poświęcone ważnemu i aktualnemu tematowi aktywności dzieci w sieci internetowej.  W dzisiejszych czasach internet jest nieodłączną częścią życia naszych dzieci, dlatego chcemy razem z Wami rozmawiać o tym, jak zapewnić im bezpieczeństwo i odpowiednie wsparcie w korzystaniu z nowych technologii. Naszym gościem specjalnym będzie Policyjny profilaktyk, który podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie bezpieczeństwa  dzieci w sieci internetowej.

      Drodzy Rodzice jeśli zastanawiacie się co Wasze dzieci robią w sieci? Jakie treści oglądają, jakie publikują, jak komunikują się z innymi, jakie grożą im niebezpieczeństwa, jaka jest ich odpowiedzialność? Koniecznie odwiedźcie szkołę! Odpowiedzi na te  i wiele innych, podobnych pytań uzyskacie podczas spotkania z policyjnym profilaktykiem i pedagogami naszej szkoły. Serdecznie zapraszamy! Mamy nadzieję, że spotkanie to będzie okazją do wymiany doświadczeń i poznania skutecznych narzędzi, które pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci w świecie online.

     • Edukacja przez sztukę? Bezcenna!

      W ramach naszego "pomysłu na szkołę" czyli Edukacji przez sztukę uczniowie klasy 1A, na zajęciach artystycznych, mieli możliwość kontaktu z żywą sztuką i bliższego poznania instrumentu muzycznego - wiolonczeli. Wykorzystując pasję naszej nauczycielki uczniowie mogli wysłuchać granego na żywo utworu muzycznego pt. "Burza" wykonanego na wiolonczeli przez p. Justynę (naszą nauczycielkę muzyki), a następnie swoje emocje po minikoncercie wyrażali malując i rysując ilustracje do wysłuchanego utworu. Na koniec zajęć każdy mógł usiąść do instrumentu i spróbować swoich sił. ​​​​​

     • Festiwal sportowy na BALATONIE!!

      17 września na terenie Ośrodka Balaton w Wodzisławiu Śląskim  odbędzie się Festiwal Sportowy Uczniów Szkół Podstawowych. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00. Wszystkich zainteresowanych uczniów wraz z rodzicami serdecznie zapraszamy w imieniui organozatorów. 

      Aktywność fizyczną należy pielęgnować od najmłodszych lat. Ma ona ogromne znaczenie dla zdrowego rozwoju i dobrej kondycji przez resztę naszego życie.

      Program Festiwalu Sportowego w Wodzisławiu Śląskim

      Osoby, które zdecydują się wziąć udział w niedzielnym wydarzeniu, mogą liczyć na aktywny dzień, wypełniony dobrą zabawą i zdrową rywalizacją. W programie przewidziano:

      • konkurencje sportowe z nagrodami, podczas których będzie można sprawdzić swoje umiejętności fizyczne,
      • turniej siatkówki plażowej dla dorosłych i dzieci. Niezależnie od wieku, każdy może wziąć udział w tej emocjonującej rywalizacji,
      • bezpłatny dmuchaniec dla wszystkich uczniów i przedszkolaków,
      • strefa gastronomiczne, w której będzie można zaopatrzyć się jedzenie, które zaspokoi mały i duży głód,
      • możliwość skorzystania z darmowego sprzętu pływającego, tj. kajaki i rowerki wodne.

      Niech 17 września będzie rodzinnym dniem, który wszyscy będą wspominać z uśmiechami na twarzy.

     • RUSZAJĄ zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D!!

      UWAGA! Uwaga. Już od wtorku 19 września rusza kolejna edycja zajęć z wykorzystaniem drukarki 3D zakupionej w ramach programu Laboratoria przyszłości. Wszystkich chętnych uczniów serdecznie zapraszamy do zapisów na zajęcia. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA więc należy się spieszyć. Zapisy przyjmuje p. Wojaczek - nauczycielka informatyki.

     • Pierwszoklasiści uroczyście zaczęli swój pierwszy rok szkolny!

      4 września swoją pierwszą ważną uroczystość w „Dziesiątce” zaliczyli najmłodsi uczniowie szkoły.  Punktualnie o godzinie 10:00, w udekorowanej sali gimnastycznej, na honorowych miejscach zasiedli kandydaci na pierwszoklasistów a tuż za ich plecami miejsca zajęli ich rodzice i najbliżsi. Krótka część artystycznej przygotowana i zaprezentowana przez starsze koleżanki i kolegów poprzedziła najważniejszą część ceremonii czyli pasowanie na ucznia. Najpierw, w obecności sztandaru szkoły i zaproszonych gości oraz rodziców, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, przyrzekając być pilnymi uczniami i przestrzegać szkolnych zasad a później wiceprezydent miasta - Wojciech Krzyżek w towarzystwie Dyrektora szkoły i wychowawców pasowali na uczennicę i ucznia DZIESIĄTKI naszych najmłodszych.

      W uroczystości nie mogło zabraknąć również wręczania tradycyjnych rogów obfitości czyli popularnych „tyt pierwszaka”. Uroczystość zakończyły wspólne fotografie, a później uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami do swoich sal lekcyjnych. Wszystkim naszym pierwszakom ale też wszystkim pozostałym uczniom DZIESIĄTKI życzymy wielu powodów do zadowolenia i wielu sukcesów w roku szkolnym 2023/2024. Szczególne życzenia wytrwałości i sukcesów kierujemy do uczniów klas VIII, którzy już za kilka miesięcy staną do egzaminu ósmoklasisty oraz do wszystkich nauczycieli. WSZYSTKIM ŻYCZYMY DOBREGO ROKU SZKOLNEGO 2023-2024! #Dziesiątka_w_DYCHĘ. Galeria zdjęć: Inauguracja roku szkolnego klas I-szych

     • Efekty prac metodą projektu ZAPREZENTOWANE!

      Uczniowie klas VI zaprezentowali efekty swoich działań, które był prowadzone w II półroczu roku szkolnego metodą projektu. Prezentacja odbyła się w na korytarzach i holu głównym szkoły, tak by wszyscy uczniowie szkoły mieli okazję zapoznać się z pracami szóstoklasistów. Ten typ prowadzenia zajęć, miał na celu rozwijanie kreatywności, umiejętności pracy zespołowej oraz zdolności problemowych uczniów. Uczestnicy mieli możliwość wyboru tematu projektu, który interesował ich najbardziej, i samodzielnie planowali, organizowali i realizowali swoje działania. Zajęcia obejmowały wiele dziedzin, w tym język polski, język angielski, nauki przyrodnicze, matematykę, sztukę i literaturę, informatykę, czy nawet muzykę.

     • Maja ZNOWU NA PODIUM!

      Bardzo dobre informacje dotarły do nas od Zarządu Uczniowskiego Klubu Sportowego "Baszta" w Wodzisławiu Śląskim. Z nadesłanej do szkoły wiadomości dowiedzieliśmy się, że nasza uczennica Maja Głomska w zawodach sportowych o randze wojewódzkiej - Mistrzostwach Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych, osiągnęła wielki sukces. Nasza młoda szachistka, w zawodach rozgrywanych w Imielinie w dniach 9-11 czerwca 2023 roku, w najbardziej wymagającej kategorii szachowej, wywalczyła srebrny medal!! BRAWO MAJA!  

      Maja Głomska zdobywając srebrny medal – została wicemistrzynią Śląska w szachach klasycznych w kategorii dziewcząt do lat 11 a to oznacza, że uzyskała awans do międzywojewódzkiego półfinału prowadzącego do Mistrzostw Polski 2024. Jak dowiadujemy się z przekazanej wiadomości Maja w walce o medal pokonała dwukrotną mistrzynię Polski i wicemistrzynię Europy. To jej kolejny tegoroczny sukces w tak prestiżowych zawodach – w marcu zdobyła brązowy medal Mistrzostw Śląska Juniorów w Szachach Szybkich. Raz jeszcze gratulacje dla nasze szachistki oraz Jej trenerów klubowych!     

     • Wyjechali na "wakacje" wszyscy nasi podopieczni...

      Kamera szkolnej TV Info News towarzyszyła naszym trzecioklasistom, którzy wczesnym rankiem, w sobotę 3 czerwca wyruszali na swój obóz naukowy. "Obozowicze", w dobrych nastrojach, wyposażeni w poduszki podróżnika, przytulanki, łopatki oraz inne niezbędne, nad polskim morzem, gadżety no i oczywiście pod opieką nauczycieli wyruszyli do ŁEBY. W trakcie pobytu oprócz zajęć i zabawy trzeba będzie zdać testy... samodzielnego ścielenia łóżka, obsłużenia się przy śniadaniu, obiedzie i kolacji a także zaśnięcia... bez Mamy czy Taty! JESTEŚMY PRZEKONANI ŻE DOSKONALE SOBIE PORADZĄ! ŻYCZYMY UDANEGO OBOZU, pogody, uśmiechu i tylko pozytywnych wrażeń.

     • Wytańczone...życzenia!

      Kamera naszej szkolnej TV"10" Info News zarejestrowała niecodzienne życzenia przygotowane przez młode tancerki "DZIESIĄTKI", a dedykowane WSZYSTKIM DZIECIOM.  

     • Sukces Magdy w "MASCE"

      W odbywającym się w Wodzisławskim Centrum Kultury przeglądzie Twórczości Szkolnej w ramach wydarzenia "MASKA: Spotkania z kulturą - edukacja, integracja" bardzo udanie zaprezentowała się Magda Onyszkiewicz - nasza uczennica z klasy III A. W kategorii solistów Magda wyśpiewała sobie III miejsce. GRATULUJEMY MAGDZIE TALENTU i SUKCESU!