• O historii Wodzisławia wiemy... najwięcej!!

      19 lutego br. w murach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 odbyła się coroczna edycja konkursu dla uczniów wodzisławskich szkół podstawowych na temat: „Przeszłość i zabytki Wodzisławia Śląskiego”. W konkursie wzięło udział dziesięć drużyn reprezentujących osiem szkół podstawowych z terenu miasta Wodzisławia Śląskiego. Bardzo miło nam poinformować, że NASZE DWIE startujące w konkursie DRUŻYNY wykazały się największym zasobem wiedzy o historii i zabytkach miasta i zajęły dwa pierwsze miejsca na podium. GRATULACJE!!!  

      Przygotowując się do konkursu, nasze reprezentacje pod okiem naszego historyka - p. Mirosława Gronia poznawali wodzisławskie legendy, historię niektórych budynków, biogramy zasłużonych dla rozwoju naszego miasta osób od średniowiecza do XX wieku. Praca zaowocowała wspaniałym sukcesem. 

     • Ekipa BOZONA znowu w trasie!

      16 marca niezmordowani turyści z "TEAM BOZON" udają się na kolejną "wyprawę". Tym razem celem naszch globtroterów jest Szczyrk, a dokładniej Hala Skrzyczeńska. W programie VII edycji rajdu oczywiście tylko i wyłącznie dobra zabawa w "pięknych okolicznościach przyrody" Beskidów. Cieszymy się bardzo, że do ekipy BOZONA dołącza coraz więcej rodziców naszych uczniów. Wspólnie spędzony czas jest BEZCENNY i z pewnością pozostanie w pamięci!

     • zaPROJEKTowali!

      W ramach korelacji międzyprzedmiotowej uczniowie klasy 4 wykonali projekt „My ideal room”Najpierw na zajęciach informatycznych uczniowie uczyli się projektować wnętrza, a następnie zaprojektowali swój własny pokój marzeń. Projekty zostały wydrukowane Na lekcjach języka angielskiego uczniowie tworzyli opis wymarzonego pokoju, utrwalając i poszerzając znajomość słownictwa związanego z meblami i wyposażeniem domu Jednocześnie czwartoklasiści samodzielnie stworzyli pierwszą dłuższą wypowiedź pisemną w języku angielskim Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i powstały ciekawe projekty

     • Teatr w treningu umiejętności społecznych!

      Ferie powoli dobiegaja końca a my dla naszych pierwszoklasistów przygotowaliśmy niespodziankę. Od poniedziałku 12 lutego, już na stałe, ruszają w szkole zajęcia teatralno-darmowe skierowane do wszystkich uczniów klas I-szych. Zajęcia wpisują się w naszą strategię pracy szkoły realizowaną pod hasłem "Edukacja przez sztukę", będą odbywać się raz w tygodniu do końca roku szkolnego. Zajęcia będą prowadzone metodą warsztstową przez wykwalifikowanych instruktorów a ich głównym celem jest poszerzanie kompetencji społecznych naszych uczniów.  

      Dzieci od najmłodszych lat podlegają wpływowi bodźców płynących z różnego typu urządzeń elektronicznych (komputer, laptop, telefon komórkowy, czytniki e-booków, tablety, konsole do gier itd.). Długie przebywanie w wirtualnym świecie powoduje trudności w nawiązywaniu relacji, nieumiejętność skupiania się na jednej czynności, rozpoznawania, nazywania i rozumienia własnych emocji oraz emocji innych, wewnętrznym rozedrganiu. Idealnym narzędziem do niwelowania tych zagrożeń jest teatr jako naturalne środowisko, rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne. 

      Jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie, uczestnicząc w warsztatach, wchodząc w różne role będą poszerzać swoje kompetencje społeczne, nauczą się oswajać stres i odpowiednio na niego reagować, oraz nauczą się partnerowania opartego na zaufaniu, odpowiedzialności za siebie i innych. Chcemy aby, w bezpiecznych warunkach i pod kontrolą doświadczonych instruktorów, uczniowie nauczyli się nazywać i przeżywać swoje emocje, nauczyli się skupienia i koncentracji, pewności siebie, aby umieli uwalniać napięcia, zgromadzone w różnych częściach ciała, budować czucie głębokie. Chcemy aby umieli wchodzić w interakcje z innymi, animować przedmioty, improwizować, doskonalić własną dykcję i artykulację, pracować nad elastycznością własnego ciała i prawidłową postawą. Ponadto zajęcia mają rozwijać wyobraźnię, umiejętność abstrakcyjnego myślenia, posługiwania się metaforą. 

      Zajęcia prowadzone będą pod kierunkiem p. Izabeli Karwot. - pedagożki teatru, reżyserki, trenerki dramy, specjalistki teatru dziecięcego i młodzieżowego. Pani Izabela wypracowała swoją autorską metodę pracy. Od 29 lat zaraża teatrem i miłością do teatru dzieci, młodzież i dorosłych. Jej siłą jest bardzo pozytywna energia, wrażliwość, wnikliwość, świetna znajomość języka teatru, którym biegle operuje na scenie. Reżyseruje małe i duże formy sceniczne. Teatr - to jej świat - który postrzega między innymi jako bezpieczną przestrzeń terapeutyczną. 

     • Aby ferie były BEZPIECZNE!!

      Tuż przed feriami nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w prelekcji prowadzonej przez Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim na temat bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych. Najmłodsi mogli usłyszeć od policjantów wiele cennych rad i wskazówek, po to, by czas odpoczynku i zabawy był dla nich bezpieczny.

     • Kolędowali z sukcesem!

      19 stycznia uczniowie naszej szkoły, w składzie: Magdalena Onyszkiewicz 4a, Laura Janus 4a, Michalina Przybylska 7a, Aleksander Adamczak 8a, wzięli udział w XIV Powiatowym Konkursie Polskich Kolęd i Pastorałek, zorganizowanym w SP28. Z radością informujemy, że: Michalina zdobyła Nagrodę, Aleksander Nagrodę, a Laura Wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy !!!

     • O cyberprzemocy...artystycznie!

      Dzięki współpracy pedagogów z Teatrem Edukacyjnym z Krakowa zostało zorganizowane w naszej szkole spotkanie artystyczne dotyczące problemu cyberprzemocy.

      Aktorki przedstawiały scenki ukazujące konsekwencje problematycznego korzystania z Internetu. Prezentowane treści prowokowały uczniów do komentowania, podjęcia dyskusji, przemyśleń. Ponadto skupiono się na omówieniu bardzo niepokojących zjawisk, do których bez wątpienia należą cyberagresja, stalking, szkodliwe grupy online, scam, patostreaming czy happy slapping.