• Język polski miniprojektem? Da się!

      W październiku, na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy 5b poznawali powieść węgierskiego pisarza, Ferenca Molnara - „Chłopcy z Placu Broni”. Oprócz omawiania najważniejszych elementów świata przedstawionego w lekturze, piątoklasiści pracowali metodą projektu. Samodzielnie wykonywali makiety przedstawiające Plac Broni - najważniejsze miejsce dla głównych bohaterów, traktowane przez nich jako małą Ojczyznę. Uczniowie wykonali piękne projekty z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów i detali opisanych na kartach powieści. Pamiętali o umiejscowieniu poszczególnych budynków czy charakterystycznych barw chłopców z Placu Broni i ich przeciwników – Czerwonych Koszul. Powstały bardzo interesujące prace przestrzenne, plakaty, a także filmik z wykorzystaniem Minecrafta, w którym uczniowie przedstawili swoją, unowocześnioną wizję świata ukazanego w lekturze węgierskiego pisarza.

      Praca metodą projektu bazująca na powieści „Chłopcy z Placu Broni” była dla piątoklasistów nie tylko okazją do utrwalenia materiału z lektury, ale przede wszystkim nauczyła dzieci współpracy, zaangażowania czy na samym wstępie, planowania i organizacji pracy. AUTOROM prac projektowych GRATULUJEMY inwencji i zaangażowania!  

     • Edukacyjny spacer regionalny kl. VII

      Uczniowie klasy siódmej wzięli udział w zajęciach "Wodzisław w XIX i XX wieku". Zajęcia odbyły się na terenie Wodzisławia i prowadził je znawca dziejów naszego rodzinnego miasta, pracownik muzeum p. Piotr Hojka i nauczyciel historii - p. Mirosław Groń. W czasie zajęć uczniowie musieli policzyć ile ulic wychodzi z wodzisławskiego rynku, odszukali średniowieczną studnię na terenie byłego klasztoru minorytów, poznali historię średniowiecznych krzyży pokutnych. Uczniowie poznali historię dawnych wodzisławskich budynków np. willa Józefa Tumułki, dawny wodzisławski kościół pofranciszkański. Poznali także sławnych wodzisławskich mieszkańców np. Wilhelma Prokopa, Józefa Michalskiego. Pan Piotr Hojka opowiedział uczniom wiele ciekawostek związanych z ich "małą ojczyzną" np. o Górze Szubieniczej przy ulicy Kopernika, gdzie wykonywano wyroki śmierci wydane przez wodzisławski sąd.

     • Przybiegli z sukcesami!

      W dniu wczorajszym (19 października) grupa naszych uczniów pod opieką p. Tomasza i p. Sebastiana wzięła udział w mitingu lekkoatletycznym "Biegnijmy razem". Zawody zorganizowane dla uczniów wodzisławskich szkół na stadionie Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim miały za zadanie popularyzację biegów jako formy aktywności fizycznej. Miło nam poinformować, że nasi reprezentanci osiągnęli w tej rywalizacji bardzo dobre wyniki.   

      W biegach indywidualnych (400,600m) pierwsze miejsca zajęli: ➡️Michał W. ➡️Marcin O. ➡️Małgosia Z. Na drugim stopniu podjum znaleźli się: ➡️Maja K. i ➡️Maja S.

      Bardzo dobrze pobiegła też nasza sztafeta  4x100m w składzie: Maja A,Maja K, Michał W ,Szymon W, która w swojej kategorii wiekowej również stanęła na majwyższym stopniu podium.

      Naszym BIEGACZOM serdecznie GRATULUJEMY!!! 

     • Dołączamy do realizacji ogólnopolskiego projektu “ABC Empatii”!!

      Miło nam poinformować, że nasza szkoła została wybrana do udziału w ogólnopolskim projekcie “ABC Empatii”, realizowanym przy wsparciu Czepczyński Family Foundation. W związku z powyższym w dniu dzisiejszym odbyła się w naszej szkole krótka uroczystość z udziałem Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego - p. Mieczysława Kiecy i p. Tomasza Jakubca - doradcy Zarządu Fundacji Czepczyński Family Foundation. W trakcie spotkania z uczniami i nauczycielami klas I-III nasi goście przekazali szkole materiały do realizacji projektu. Udział w projekcie to dla nas wielkie nie tylko wyróżnienie ale i szansa na podniesienie jakości naszej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Dziękujemy Czepczyński Family Foundation za wsparcie i zaufanie a Prezydentowi Miasta za rekomendowanie "DZIESIĄTKI".

     • "Wietrzymy magazyny" domowe w akcji Sprzątanie Świata!

      Tegoroczną akcję Sprzątanie Świata  zorganizowaliśmy nieco inaczej. Uczniowie postanowili "przewietrzyć magazyny" domowe organizując PCHLI TARG, czyli miejsca podobne do bazaru, gdzie można było sprzedać lub kupić rzeczy, które zalegają w naszych domach. Niepotrzebne rzeczy z domu, z których już się nie korzysta, lub które się "znudziły",  nie trafiają do kosza czy na wysypisko, a do innych, którym mogą się przydać i sprawić radość. Jest to interesująca metoda pracy wychowawczej, dzięki której przedmioty zbędne w naszych domach zyskują drugie życie w innym miejscu.

      Tegoroczne hasło największej polskiej akcji ekologicznej to:  „Sprzątanie świata łączy ludzi". 

      Jest to wyjątkowa na skalę światową akcja, która łączy ponad pokoleniami i podziałami. W naszej szkolnej społeczności również połączyliśmy siły , aby zmniejszyć ilość starych zalegających rzeczy w naszych domach, które w ten sposób nie staną się odpadami, a komuś mogą się jeszcze przydać. „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

     • Alpaki w DZIESIĄTCE!

      W tym tygodniu w naszej szkole obchodzimy Tydzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji dziś do naszej szkoły przybyli niecodzienni goście - ALPAKI. Dzieci miały okazję poznać te przemiłe zwierzęta. Alpaki okazały się bardzo przyjazne. Chętnie spacerowały z dziećmi i dawały się karmić pokrojoną marchewką czy jabłkami. Sprawiły wszystkim ogromną radość! To niecodzienny widok, by na szkolnym placu spacerowały takie zwierzaki. W terapii alpakami największe znaczenie odgrywa dotyk, który uspokaja i powoduje rozluźnienie

     • Uczniowie 3A w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy"

      Uczniowie klasy 3A w tym roku szkolnym ponownie przystąpili do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.  Przypomnijmy, że celem projektu jest: wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności,altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowaniai budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina,przyjaciele), wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalneji etnicznej, formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób, ukierunkowanie ucznia ku wartościom.

      Program składa się z IV modółw w których znajduje się od 30 do 35 zadań do wyboru i wykonania. Aby zaliczyć program trzeba wykonać przynajmniej 5 zadań z każdego z IV modółow.  W oststnich dniach uczniowie zameldowali wykonanie zadania 17 z modułu I pod tytułem "Tysiąc barw wokół nas".  

     • Kolejna edycja festiwalu wokalnego!

      Po raz piąty Wodzisławskie Centrum Kultury organizuje Wodzisławski Festiwal Wokalny „Zostań idolem". Impreza odbędzie się 10 listopada o godz. 17:00 a jej celem będzie wyłonienie szczególnie uzdolnionych wokalistek i wokalistów, odkrywanie talentów i osobowości scenicznych oraz rozwijanie wokalnych umiejętności. Zachęcamy do nieodkładania wysyłania zgłoszeń na ostatni moment, gdyż decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba uczestników jest ograniczona – mówią organizatorzy!