• UWAGA RODZICE! Zapraszamy na spotkanie!

      Serdecznie zapraszamy zainteresowanych rodziców na spotkanie poświęcone tematowi "Zachowania rozwojowe normatywne czy zachowania psychopatologiczne, czyli co rodzic powinien wiedzieć na temat zachowania swojego dziecka". Spotkanie odbędzie się w naszej świetlicy szkolnej  dnia 19 kwietnia br. o godzinie 17:00. Przeprowadzone wcześniej badanie ankietowe wskazywało, że taki właśnie temat spotkania będzie dla Państwa interesujący stąd więc wychodzimy na przeciw zainteresowaniu.       

      Podczas tego spotkania pedagodzy szkolni oraz pedagodzy na co dzień pracujący w Wodzisławskiej Placówce Wsparcia Dziennego" DZIUPLA" omówią różnice między zachowaniami normatywnymi a psychopatologicznymi u dzieci oraz jak rodzice mogą rozpoznać, czy ich dziecko ma problemy w tym zakresie. Przedyskutujemy również jak rodzice mogą pomóc swojemu dziecku, jeśli ich podejrzenia są potwierdzone. Mamy nadzieję, że będzie to dla Państwa cenne doświadczenie, pozwoli lepiej zrozumieć zachowanie swojego dziecka i przyczyni się do podniesienia kompetencji wychowawczych. SPOTKANIE JEST BEZPŁATNE. 

      Aby ułatwić nam organizację spotkania prosimy o potwierdzenie swojej obecności informując wychowawcę klasy za pośrednictwem dziennika elektronicznego LIBRUS. 

     • Sukces Leny w konkursie recytatorskim!

      29 marca 2023 r. w Rydułtowach odbył się XVll Powiatowy Konkurs Recytatorski. Nasza uczennica Lena Hałaszko z klasy 5b została jego laureatką -zajęła II miejsce i tym samym zakwalifikowała się do kolejnego etapu konkursu,który odbędzie się w Bielsku-Białej .To ogromny sukces, zważywszy,że Lena została finalistką dwóch poprzednich etapów konkursu :szkolnego i miejskiego. Laureatce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Gratulacje również dla pań: Wioletty Kuśmierczyk i Beaty Mazurek za przygotowanie

     • Gastro-Fun czyli... smakołyki zamiast dopalaczy!

      27 marca w naszej szkole odbył się niecodzienny happening pod hasłem „Nie narkotyki, a zdrowe smakołyki”, w ramach którego zorganizowany został szkolny konkurs „MasterChef”. W konkursie wzięły udział wytypowane klasy: 4a, 5b, 6a i 6b, które pod czujną opieką wychowawców miały za zadanie wykonać zdrowe wielkanocne potrawy, ze szczególnym naciskiem na ich wartość energetyczną. Chodziło o to, by pokazać, że można „doładowywać” swoją energię poprzez spożywanie odpowiednich zdrowych posiłków i nie trzeba sięgać w tym celu po używki, na przykład narkotyki.

     • Finaliści też są!!

      Jeszcze nie ochłonęliśmy po sukcesie jaki osiągnął uczeń "DZIESIĄTKI" w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Historii, a tu nadeszły kolejne dobre informacje. MAMY FINALISTÓW w kolejnym Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym - tym razem z GEOGRAFII. Miło nam poinformować, że dwójka naszych uczniów, przygotowywana przez p. Izabelę Pradelok, uzyskała tytuł FINALISTÓW tegoż konkursu. Uczniami tymi są: Radosław Zielińki i Oliwier Kwapisz. GRATULUJEMY TYTUŁU!!

     • MAMY LAUREATA!!!

      W dniu wczorajszym, na stronie Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach, opublikowane zostały wyniki III etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii. Miło nam poinformować, że w gronie uczniów, którzy uzyskali największą ilośc punktów, znalazł się również uczeń "DZIESIĄTKI" - Bartosz Matuszczyk. Uzyskany przez Bartosza wynik pozwolił mu zdobyć tytuł LAUREATA tegoż konkursu. Zarówno Bartoszowi jak przygotowującemu Go do konkursu - p. Mirosławowi Groniowi GRATULUJEMY SUKCESU!!!.        

      Warto dodać, że aby zdobyć ten zaszczytny tytuł Bartosz, pracując pod kierunkiem p. Mirosława Gronia, musiał przebrnąć przez etap szkolny oraz etap regionalny konkursu, a w III - wojewódzkim już etapie zdobyć ściśle określoną liczbę punktów. Bardzo cieszymy się z kolejnego sukcesu naszego ucznia w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych. Do tej pory mieliśmy już laureatów i finalistów w konkursach z geografii, biologii, matematyki.   

     • ZAPRASZAMY RODZICÓW!

      W imieniu Prezydenta Miasta zapraszamy wszystkich RODZICÓW na panel dyskusyjny dotyczący spraw wsparcia miasta dla rodzin, żłobka, miejsc rozwoju dla dzieci i rodziców oraz wodzisławskiej oferty kulturalnej dla najmłodszych. Panel dyskusyjny odbędzie się 30 marca br. o godzinie 17:00 w Pałac Dietrichsteinow w Wodzisławiu Śląskim.

     • Biathloniści na medal w Pucharze Tatr

      Z sukcesami wystartowali w Pucharze Tatr, rozgrywanym w dniach 03-05.03.2023 r. w Kościelisku, biathloniści UKS Strzał Wodzisław Śląski. W zawodach zorganizowanych przez Biathlonowy Klub Sportowy "Wojsko Polskie - Kościelisko" zawodnicy i zawodniczki wodzisławskiego UKS-u, wśród których są uczniowie klasy sportowej Dziesiątki, zdobywali medale i wysokie miejsca w konkurencjach sprinterskich.​​​​​​​​​​​

      W rozgrywanym w dniu 4 marca sprincie młodzików Piotr Zając zdobył II miesjce, a Aurelio Latuszewski miejsce III. Bardzo blisko podium został skalsyfikowany kolejny uczeń "DZIESIĄTKI" Szymon Mika (IV miejsce). W następnym dniu zawodów,  w tej samej kategorii Piotr Zając zajął I miejsce, Aurelio Latuszewski był VII tuż za nim (VIII miejsce) sklasyfikowany został Szymon Mika, a Aleksander Kłosok zakończył zawody na miejscu XII. W kategorii juniorek młodszych bardzo dobry występ zanotowała Kinga Tkocz, która w pierwszym dniu zawodów konkurencję sprintu zakończyła na IX pozycji, a w kolejnym dniu uplasowała się na miejscu IV. GRATULUJEMY  ZAWODNIKOM i trenerce E. Zając.   

     • Reprezentacja "DZIESIĄTKI" trzecia w Miejskim Konkursie "Przeszłość i zabytki Wodzisławia Śląskiego"!

      28 lutego, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 odbył się konkurs dla wodzisławskich szkół podstawowych pod nazwą „Przeszłość i zabytki Wodzisławia Śląskiego”. W konkursie wzięło udział dziewięć dwuosobowych drużyn. Startujące w konkursie, reprezentacje szkół musiały wykazać się wiedzą na temat wodzisławskich legend, znać historię niektórych budynków oraz biogramy zasłużonych dla miasta na przestrzeni od średniowiecza do XX wieku osób. Nasza reprezentacja w składzie: Aleksander Adamczak i Mateusz Janeta zajęła w tym ważnym konkursie III miejsce. BRAWO dla naszych "zawodników" i przygotowującego Ich do konkursu p. Mirosława Gronia (zdjęcia: www.naszwodzislaw.pl)

     • GOŚCIE! Goście...czyli DZIEŃ OTWARTY w "DZIESIĄTCE"

      Wtorkowe popołudnie 28 lutego należało w „DZIESIĄTCE” do przyszłych pierwszoklasistów i Ich Rodziców. Zaprosiliśmy w nasze progi „kandydatów na pierwszoklasistów” wraz z rodzicami abyśmy mogli się poznać i przedstawić naszym gościom wszystko to, czym możemy i chcemy się jako szkoła pochwalić. Z rodzicami naszych najmłodszych gości spotkał się pan dyrektor w przygotowanej na tę okazję „KINO-kawiarence”, natomiast „kandydaci”, w towarzystwie Myszek-DYSZEK, udali się na przygotowane przez nauczycieli i starszych kolegów zajęcia prezentujące szkołę.

      W programie znalazły się między innymi zajęcia rekreacyjne, artystyczne, językowe, informatyczne. Przedszkolaki, uczestnicząc w kolejnych warsztatach, miały okazję poznać szkołę, odwiedzić „EKO-Stację”, „Empirium” – wirtualne laboratorium chemiczne, bibliotekę, „Art-Punkt” – pracownię techniczno-plastyczną. Była też okazja poznać naszego szkolnego terapeutę – pieska Bozona. To był dla nas dobry czas i mamy nadzieję spotkać się w naszymi gośćmi we wrześniu już jako uczniami pierwszych klas „DZIESIĄTKI”.Jak zawsze w ważnych momentach życia naszej szkoły, i tym razem w iwencie uczestniczyła też kamera" naszego kanału Info NEWS TV"10". Zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości sprzet (kamera, mikser) pozowliły na przygotowanie kolejnej relacji, do obejrzenia której ZAPRASZAMY! (proponujemy opcję HD)

     • Walentynki w DYCHĘ!

      14 lutego celebrowaliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii czy przyjaźni. W tym dniu dresscode czyli obowiązujący strój preferował kolor czerwony. Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Uczniowie klas I-III, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, kilka dni wcześniej wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. W rolę "listonoszy poczty walentynkowej" wcielili się uczniowie z kl. 2A. Uczniowie klas starszych zaś swoje kartki walentynkowe rozdawali w przerwach między konkurencjami zorganozowanego z tej okazji konkursu na najzabawniejszą klasę w szkole. Jury konkursu po podsumowaniu wyników ogłosiło, że tytuł ten zdobyła klasa 8d - GRATULACJE! ​​​​​

     • Od najmłodszych lat z KULTURĄ za pan brat!

      Uczniowie klasy 2 A pod opieką swojej wychowawczyni - p. Pauliny zaangażowali się w Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy” czego potwierdzeniem jest otrzymany certyfikat uczestnictwa. Rangę przedsięwzięcia podkreśla fakt, że honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczestnicy, po zapoznaniu się z IV modułami projektu mają za zadanie zrealizować przynajmniej po 5 zadań z każdego, co w sumie daje 20 zadań do wykonania. Głównym celem projektu jest wprowadzenie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie. ŻYCZYMY POWODZENIA w REALIZACJI ZADAŃ!

      Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022 / 2023 (pkt. 1 – kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro, piękno; pkt. 2 – wspomaganie wychowawczej roli rodziny; pkt. 3 – sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy; pkt. 4 – doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z Ukrainy; pkt. 7 – wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie). Celem projektu jest wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele); Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej; Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób. Ukierunkowanie ucznia ku wartościom. Cele szczegółowe: - promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno - rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką - współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym - wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm - kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych - kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku - zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie - współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.

     • Porozmawiajmy o kulturze!

      W imieniu Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego zapraszamy wszystkich związanych w jakikolwiek sposób z kulturą (m.in.artystów, twórców) oraz zainteresowanych tym tematem do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym pn. "Wokół społeczności ludzi kultury", który będzie doskonałą okazją do zadawania pytań czy też omówienia ważnych spraw związanych z szeroko rozumianą kulturą. Spotkanie odbędzie się 23 lutego 2023 r. o godz. 17:00 w Pałacu Dietrichsteinów przy ul. Kubsza 2. Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie swojego przybycia do 21 lutego 2023 r w Wydziale Dialogu, Promocji i Kultury, Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego (32 45 90 579).

     • Ferie z "DZIESIĄTKĄ"...było w DYCHĘ!

      W drugim tygodniu ferii zimowych grupa uczniów "DZIESIĄTKI" uczestniczyła w zorganizowanym przez zespół nauczycieli, psychologów i pedagogów obozie rekracyjno-profilaktycznym w Poroninie. Wyjazd mógł się odbyć dzięki zaangażowaniu finansowemu rodziców oraz dzięki uzyskaniu wsparcia finansowego z Urzędu Miasta Wodzisław Śląski w ramach programu profilaktyki uzależnień. Trwający od 22.01 do 27.01.2023 r. obóz obfitował w zajęcia rekreacyjne, sportowe, a także zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień. Nasz szkolny kanał "Info NEWS TV 10", wykorzystując sprzęt fotograficzny oraz mixer audio zakupione w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości, przygotował krótką relację z obozu.

      W ramach realizacji projektu odbywały się zajęcia ruchowe realizowane na stokach saneczkowych oraz w aqua parku  pod hasłem "My się ruszać nie boimy - bez komórki się bawimy”.  Nie zabrakło też zajęć artystycznych i integracyjnych, w ramach których  odbył się zajęcia arteterapii, wieczorek taneczny i turniej gier planszowych.  Opiekunki grupy zadbały o zorganizowanie warsztatów pod hasłami: „Radzę sobie ze stresem”, „Uwalniam napięcia” oraz zajęć relaksacyjnych, logarytmicznych. Dodatkowym uatrakcyjnieniem obozu był bogaty program wycieczek i wizyt. Obozowicze odwiedzili między innymi: Krupówki,  Śnieżny Labirynt i muzeum w Zakopanym, mieli też okazję przejść doliną Strążyska do Wodospadu Siklawica oraz uczestniczyć w przejeździe góralskimi saniami czy zwiedzić Poronin.  WIELKIE PODZIĘKOWANIA należą się organizatorkom wyjazdu: p. Monice, p. Wioletcie i p. Gizeli, które bezinteresownie poświęciły swój czas ferii na zorganizowanie i poźniej sprawne, bezpieczne i nad wyraz ATRAKCYJNE przeprowadzenie całego przedsięwzięcia. Podziękowania należą się także dla uczestników wyjazdu za zdyscyplinowanie, miłą atmosferę i dobry nastrój.             

     • Team BOZONA znowu w drogę!

      Kolejna "wyprawa" naszych uczniów już 18 lutego. Tym razem Team BOZONA wyruszy w kierunku szczytu Błatniej - wznoszącego się na wysokość 917 m. wzgórza w grupie Klimczoka w Paśmie Wiślańskiego Beskidu. "Mózgiem" wyprawy mającej, oprócz walorów czysto rekreacyjnych, róznież walor profilaktyczny są nasze panie psycholożki i pedagożki. ŻYCZYMY UDANEJ WYCIECZKI!

     • CAŁE PODIUM NASZE!

      W listopadzie miasto Wodzisław Śląski rozpoczęło kampanię informacyjną „Świeć przykładem. Przełącz się na oszczędzania”, która jest odpowiedzią na kryzys energetyczny, co prowadzi do coraz wyższych kosztów prądu. Wodzisławski magistrat zorganizował konkurs na interpretację kampanijnego hasła, który ma zwiększyć świadomość mieszkańców na temat praktycznego wykorzystywania prądu i racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w swoich domach, miejscach pracy inauki. Wyniki konkursu ogłoszone tuż przed rozpoczęciem ferii były dla nas wielce radosne - CAŁE PODIUM zajęli uczniowie "DZIESIĄTKI". 

      W konkursie przyznano trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Zwycięzcami konkursu zostało trzech uczniów naszej szkoły. I miejsce zajęła uczennica klsy 8a Marysia, która przygotowała techniką komputerową niezwykle interesującą prezentację multimedialną na zadany temat. II miejsce zajęła Wiktoria - uczennica klasy 6a, a miejsce III -  Aleksandra, uczennica klasy 4a, które wykonały bardzo ciekawe, pomysłowe prace plastyczne, przedstawiające przesłanie kampanii. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie zaangażowania w sprawy ekologii.

     • Drużyna "BOZONA" już wypoczywa!

      W niedzielę 22 stycznia bieżącego roku "Drużyna Bozona" rozpoczęła zimowisko u podnóża naszych Tatr, a dokładnie w PORONINIE. Uczniowie, korzystając z bajecznie zimowej aury, zdążyli się już zintegrować, "zaliczyć" okoliczne górki, zwiedzić Krupówki oraz przejść Dolinę Strążyska! Od jutra kolonistów czekają dalsze atrakcje.

     • Długopisy 3D w dłoń!

      Nasi uczniowie mają okazję na zajęciach techniki wykorzystywać kolejne nowoczesne narzędzie druku 3D. Po drukarce 3D  przyszła kolej na poznanie zasad pracy z wykorzystaniem długopisu 3D. Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że długopis 3D to zminiaturyzowana trójwymiarowa drukarka, która mieści się w dłoni. To urządzenie, podobnie jak drukarka 3D, również zasilane jest nitkami filamentów produkowanych na bazie termoplastików, a jego sercem jest wydajna głowica, przy pomocy której, tak jak tradycyjnym długopisem uczniowie "piszą" trójwymiarowe przedmioty.

      Wykorzystywanie nowoczesnych technologii druku 3D możliwe jest dzięki udziałowi szkoły w rządowym programie "Laboratoria Przyszłości" i zakupionym w ramach tego programu urządzeniom - drukarki 3D oraz długopisów 3D. #LaboratoriaPrzyszłościi #LaboratoriaPrzyszlosci  

     • Noworoczny Koncert Świąteczny!!

      Gorąca i z ogromną przyjemnością zapraszamy na Noworoczny Koncert Świąteczny, który odbędzie się w najbliższy czwartek - 12 stycznia o godzinie 17:00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 10. W trakcie koncertu, w Świątecznym repertuarze, na naszej „scenie” zaprezentują się uczniowie i nauczyciele „Dziesiątki”. Koncert jest kontynuacją nasze szkolnej tradycji ale tym razem będziemy mieli przyjemność wystąpić przed Państwem w formule „LIVE”. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

     • Program "Kształtowanie Przestrzeni" w "Dziesiątce"!

      Jeszcze w starym roku kalendarzowym uczniowie wybranych klas Dziesiątki, dzięki zaangażowaniu naszej plastyczki - p. Anety, zakończyli pierwszy cyklu zajęć prowadzonych przez Architektów-Edukatorów w ramach programu „Kształtowanie Przestrzeni”.  Program, realizowany pod patronatem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Architektów Polskich i firmy Fakro, skierowany do młodzieży szkół podstawowych, ponadpodstawowych i innych placówek, takich jak domy kultury czy świetlice wiejskie, zakłada uświadomienie młodzieży ich wpływu na przestrzeń, w której na co dzień funkcjonują.

      Program ten powstał po to, by kształtować świadome społeczeństwo: ludzi, którzy zgłaszają wartościowe projekty do budżetu obywatelskiego i potrafią zadbać o estetyczne szyldy swoich miejsc pracy; umieją czytać plan miejscowy i zadbać o ergonomię w mieszkaniu; doceniają lokalny koloryt swoich miast i są otwarci na nowoczesne rozwiązania architektoniczne; są częścią społeczeństwa obywatelskiego i nie boją się mieć indywidualnego podejścia do najbliższej przestrzeni; czują dumę płynącą z tożsamości lokalnej i bez kompleksów poruszają się poznając nowe rejony; są odpowiedzialni za swoje miejsce na ziemi. 

      W trakcie dyskusji, prezentacji i ćwiczeń warsztatowych edukatorzy pomagają odkryć, co w naszym otoczeniu jest najważniejsze. Odnoszą się do historii, teraźniejszości i przyszłości, żeby zwrócić uwagę na tożsamość kulturową i lokalne tradycje. Zadaniem edukatorów jest również uświadamiać młodym ludziom, że bez względu na role, jakie grają i będą grać w społeczeństwie mają wpływ na jakość otaczającej nas przestrzeni.

     • Taneczne życzenia Wesołych Świąt!

      Świąteczna atmosfera zapanowała w "Dziesiątce". W dniu dzisiejszym uczniowie uczestniczyli w Wigilijkach klasowych, składali sobie i nauczycielom życzenia. W osobliwy sposób życzenia postanowiła złożyć grupa taneczna Magic Dance. Dziewczynki na zajęciach tanecznych realizowanych pod okiem p. Pauliny, kształcąc swoją wytrwałość, systematyczność i postawę przygotowały i zaprezentowały świąteczne układy taneczne. Specjalne podziękowania należą się Radzie Rodziców, która sfinansowała zakup strojów naszym tancerkom.