• Judocy SP10 też pracowali!

      Uczniowie naszych klas sportowych o profilu judo - zawodnicy Akademii Sportowej TOP Team w czasie ferii zimowych, podobnie jak biathloniści, również ciężko trenowali. Przebywając na zgrupowaniu sportowym pracowali nad odpowiednim przygotowaniem wydolnościowym oraz technicznym do nadchodzących zawodów.

      W czasie zgrupowania zawodnicy trenowali na macie szlifując technikę oraz doskonaląc swoje umiejętności. Zawodnicy mieli również treningi na siłowni oraz dbali o dobrą dietę. Zimowa aura i dobre warunki pozwoliły także na treningi w górach oraz zdobywanie szczytów nie tylko sportowych umiejętności, ale też górskich. Ten intensywny czas spędzony na zgrupowaniu na pewno przyniesie swoje efekty w postaci dobrych wyników na kolejnych zawodach.  

     • Biblioteka CYFROWA działa!

      Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

      Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcja dla uczniów szkół podstawowych dostępna jest pod linkiem:

      Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

      Dostęp do lektór dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE mają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.

     • Ferie w mieście!

      Ruszyły "nietypowe" ferie zimowe. W tym roku, ze względu na pandemię, ograniczenia dotyczą wielu instutucji kultury, rozrywki a także sportu. Mimo to Wodzisławskie Centrum Kulrury oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka w Wodzisławiu Śląskim przygotowały ofertę wydarzeń online dla wszystkich odpoczywających uczniów.

     • Nim "strzelisz" POMYŚL!!

      Już tylko kilka godzin dzieli Nas od kolejnej zmiany "rocznika". Przygotowujemy się do mniej lub bardziej uroczystego pożegnania starego i powitania nowego roku. Przygotowując "fetę" prosimy PAMIĘTAJCIE o WSZYSTKICH STWORZENIACH, które żyją, mieszkają obok nas. PROSIMY ZREZYGNUJCIE Z FAJERWERKÓW!! Niech Nowy Rok - 2021 zacznie się nie tylko dla Nas - ludzi szczęśliwie i spokojnie.  

    • Nim "strzelisz" POMYŚL!!
     • Dziesiątka kolęduje online!

      W pierwotnej wersji wydarzenie miało być na żywo i z udziałem publicznośći. COVID-19 zmienił sporo ale nie wszystko. Organizatorzy i wykonawcy podjęli wyzwanie i jest. Pierwszy w historii szkoły Koncert Kolędowy online. Z ogromną tremą ale i przyjemnością prezentujemy efekty pracy sporej gupy ludzi. Obejrzyjcie koncert dedykowany Wszystkim Wam. UWAGA! KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ!.

     • Plastyczny Teatr Jasełek!

       Ze Świętami Bożego Narodzenia wiążą się piękne tradycje i zwyczaje. Jedną z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.  Tegoroczne jasełka w Szkole Podstawowej nr 10 to bardzo wyjątkowy spektakl.

      Na początku grudnia uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem zabrali się do tworzenia prac plastycznych aby uświetnić przedstawienie jasełkowe, a przygotowania do nich przeniosły się ze szkoły do naszych domów.  W świąteczną atmosferę wprowadzili nas chętni uczniowie klas szóstych oraz Alicja z klasy 8a. Przygotowali oni plastyczne przedstawienie jasełkowe pod okiem Pani Elżbiety Szymiczek (katechetki). Wszyscy uczniowie włożyli wiele trudu, by przekazać treść opowiadania o Bożym Narodzeniu. Zaprezentowali je społeczności szkolnej, przypominając w ten sposób tamte wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Magicznego uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy klimat zbliżających się świąt.  Wszystkim zaangażowanym w jasełka, rodzicom i uczniom, wyrażamy serdeczne podziękowanie za włożony trud życząc błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

     • UWAGA ÓSMOKLASIŚCI!

      Na stronie Ministrstwa Edukacji ukazała się informacja o podpisanym w dniu 16 grudnia rozporządzeniu w sprawie zmian w wymaganiach na egzaminach ósmoklasisty. Po analizie przesłanych do MEN opinii, zespoły merytoryczne wprowadziły kolejne zmiany w wymaganiach.

      W przypadku egzaminu ósmoklasisty zmiany dotyczą:

     • Kamila w III etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii!!

      Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach opublikowane zostały wyniki II etepu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii. Miło nam zakomunikować, że wśród uczniów zakwalifikowanych do III etapu jest uczennica klasy VII A naszej szkoły - Kamila Onyszkiewicz.           

      Dzięki swojej ciężkiej "pracy" prowadzonej pod opieką p. Pardelok  Kamila, znalazła się w elitarnej grupie uczniów, którzy walczyć będą o status finalisty bądź laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii. GRATULUJEMY i oczywiście życzymy Kamili zdobycia zaszczytnego tytułu LAUREATKI. Gratulacje i podziękowania za trud przygotowywania Kamili do kolejnych etapów  konkursu nalezą się również pani Izabeli Pradelok - nauczycielce geografii.   

    • Pomoc psychologiczna dla rodziców.
     • Pomoc psychologiczna dla rodziców.

      Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla”od dnia 7 grudnia zaprasza na konsultacje telefoniczne!

      W okresie pandemii przed dziećmi i rodzicami pojawiły się nowe obowiązki i wyzwania. Dla wielu rodzin czas ten niesie trudności, których nie udaje się rozwiązać wewnątrz systemu rodzinnego. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi WPWD "Dziupla" mieszcząca się przy ulicy Czyżowickiej 29B w Wodzisławiu Śląskim. Placówka proponuje konsultacje telefoniczne dla rodziców z pedagogami-asystentami rodzin, którzy na co dzień prowadzą pracę z rodzinami, pedagogami pracującymi w świetlicach a także z psychologiem. W razie potrzeby jest możliwosć spotkania na terenie siedziby WPWD „Dziupla”

     • Człowiek życzliwy - człowiek szczęśliwy!

      W ramach akcji „Życzliwa Dziesiątka” uczniowie klas 4-8 odbyli zajęcia z psychologiem na temat życzliwości pod hasłem „Człowiek życzliwy – człowiek szczęśliwy”.  Zajęcia przeprowadzone zostały na godzinach wychowawczych zorganizowanych na platformie TEAMS. Głównym celem było uwrażliwienie uczniów na wzajemną życzliwość oraz wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.

            Podczas zajęć uczniowie obejrzeli krótki filmik, w którym główny bohater przeszedł ogromną przemianę. W natłoku codziennych obowiązków zajęty był jedynie własnymi sprawami, nie dostrzegał problemów innych, nie okazywał zrozumienia i życzliwości. Pewnego dnia staruszka poprosiła go o pomoc przy przejściu przez ruchliwą ulicę. Wdzięczność starszej pani wzbudziła w młodym człowieku skrywane głęboko pozytywne emocje i uświadomiła mu, jak ważne jest okazywanie życzliwości ludziom, którzy są wokół nas. Od tego czasu bohater całkowicie zmienił swoje postępowanie – stał się życzliwym, uczynnym, dobrym człowiekiem, a na jego twarzy coraz częściej gościł uśmiech. Zaczął również zarażać swoją życzliwością innych. Filmik uświadomił uczestnikom spotkania, że okazywanie gestów życzliwości ważne jest nie tylko ze względu na dobro innych, ale przede wszystkim czyni nas spełnionymi
       i szczęśliwymi ludźmi.

           W dalszej części zajęć uczniowie w trakcie burzy mózgów próbowali scharakteryzować człowieka życzliwego, szukając synonimów do słowa: życzliwy i tworząc kodeks człowieka życzliwego. Następnie odbyła się dyskusja na temat przejawów nieżyczliwości, z jakimi spotykają się ludzie w codziennych sytuacjach, w tym również w szkole. Uczestnicy próbowali ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy. Kolejnym etapem były zajęcia warsztatowe, w czasie których uczniowie wchodzili w rolę osób oceniających bohaterów przedstawionych w różnych sytuacjach. Niektóre z nich dotyczyły sytuacji szkolnych, na przykład takich, w których uczeń jest­ niewłaściwie traktowany p­rzez rówieśników lub oceniany przez nauczycieli inaczej niż pozostali ze względu na problemy, z którymi musi się zmagać. Po analizie takich sytuacji uczestnicy zajęć dochodzili do wniosku, że uczniowie z określonymi problemami mają prawo do innego traktowania pod pewnymi względami, a jednocześnie wymagają szczególnej troski i życzliwego traktowania.

              Przeprowadzone zajęcia niewątpliwie zachęciły uczestników do tego, aby być życzliwym. Zwróciły również uwagę uczniów na istotną kwestię, jaką jest potrzeba akceptacji i życzliwego traktowania tych, którzy borykają się ze specyficznymi problemami utrudniającymi im codzienne funkcjonowanie.

     • "Face lifting" sali gimnastycznej.

      Korzystając z czasowej, mamy nadzieję, nieobecności uczniów w szkole pracujemy nad reorganizacją i modernizacją przestrzeni wewnętrznej szkoły. Zmienia swoje "oblicze" nasza sala gimnastyczna.

      Pierwsze efekty pracy już są widoczne jednak ostateczna zmiana nastąpi po pomalowaniu ścian i zabezpieczeniu filarów nośnych. Mamy nadzieję, że nowy "look" sali gimnastycznej Wam się spodoba. W planie mamy jeszcze jedną "niespodziankę" ale o tym później ;-)

     • Kartki dla żołnierzy służących na misjach wojskowych.

      Tradycją naszej szkoły jest zaangażowanie uczniów w akcję przesyłania kartek Bożonarodzeniowych dla żołnierzy pełniących służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych za granicą. Do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach trafiło już wiele pięknych, wykonanych przez naszych uczniów, kolorowych kartek z życzeniami  wraz z oryginalnymi upominkami.   

      Teraz kartki z pełnymi ciepłych słów życzeniami zostaną za pośrednictwem naszej Komendy przesłane do 10 Brygady Logistycznej w Opolu, skąd wraz z kartkami od innych dzieci trafią specjalną pocztą do żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju. W ich imieniu składamy wszystkim uczniom i nauczycielom serdeczne podziękowania za piękny symbol pamięci, a zarazem wyraz uznania dla odpowiedzialnej i niebezpiecznej służby na misjach w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami naszego państwa.

    • Kartki dla żołnierzy służących na misjach wojskowych.
     • Kolejne laptopy dla "Dziesiątki"

      ​​​​Zakwalifikowaliśmy się do kolejnej edycji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 –„Aktywna tablica” edycja 2020. Program opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole​​​​

     • Uwaga ZMIANY W ARKUSZACH EGZAMINACYJNYCH ósmoklasistów!

      Minister Edukacji i Nauki, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, uznał, że w 2021 r. egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony zatem wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowuje propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą zostaną poddane publicznej dyskusji. Zmianie ulegną również arkusze egzaminacyjne. WIĘCEJ INFORMACJI

     • KOLEJNA ZMIANA W FORMACH NAUCZANIA!!

      Zgodnie z informacją podaną na konferencji prasowej PREMIERA M. MORAWIECKIEGO od poniedziałku 09.11.2020 r. do 29.11.2020 r. szkoły podstawowe, zmieniają formę prowadzenia edukacji.

      Klasy I-III oraz klasy IV - VIII uczyć się będą WYŁĄCZNIE W SYSTEMIE NAUKI ZDALNEJ.

      Od poniedziałku, 9 listopada br. świetlica szkolna funkcjonuje w normalnych godzinach jednak w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.

     • "Dziesiątka" beneficjentem ogólnopolskich programów!

      ​​​​​​​Projekt „Zdalna szkoła" jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa wynikającą z pandemii. Podczas zawieszenia zajęć w szkołach, sprzęt komputerowy jest niezbędny do prowadzenia lekcji na odległość. Przy wsparciu funduszy unijnych szkoły doposażane są w sprzęt, który udostępniają potrzebującym uczniom i nauczycielom.  

      W kolejnych edycjach programu "Zdalna Szkoła" oraz "Zdalna Szkoła+", przy wsparciu finansowym uzyskanym ze strony miasta,  nasza szkoła wzbogaciła się o 11 laptopów. Wszystkie, pozyskane w ten sposób komputery zostały udostępnione naszym uczniom do nauki zdalnej.  

     • Mateusz na podium turnieju w Skale!

      ​​​​​​24 października w Skale (woj. małoposlkie) odbył się Powiatowy Turniej Jujitsu. Pośród ponad 120 zawodników, którzy rywalizowali w 5 kategoriach wiekowych znalazł się również uczeń naszej szkoły - Mateusz Klon - zawodnik Akademii Sportowej Top Team. Udział w turnieju zakończył się dla Mateusza bardzo udanie. Po wielu emocjonujących walkach zajął trzecie miesjce w swojej kategorii wiekowej i przywiózł do Wodzisławia brązowy medal. GRATULUJEMY SUKCESU MATEUSZOWI i oczywiście trenerce - p. Sandrze Pniak.

     • Nie daj się! Zacznij się liczyć!

      W ramach akcji "Życzliwa Dziesiątka" uczniowie wybranych klas uczestniczyli w warsztatych prowadzonych przez  trenerkę - wolontariuszkę John Maxwell Team w ramach Global Youth Initiative panią Reginę Burdaś. tematem nietypowej lekcji było hasło: „Nie daj się i zacznij się liczyć”.  Młodzież klas VIC i VID uczyła się, jak radzić sobie z zastraszaniem w pozytywny sposób, nabierając pewności siebie, używając swoich możliwości, aby powstrzymać dręczenie i pomóc prześladowanym, podnosząc ich na duchu.​​​​​

      ​​

      „Kolejny raz przekonałam się, że tak kluczowe w życiu młodych ludzi jest poświęcenie im uwagi i rozmawianie z nimi o rzeczach dla nich ważnych. Mnóstwo serca otrzymałam dziś od uczniów, za co jestem niezmiernie wdzięczna a także za zaufanie ze strony dyrektora szkoły” - tak o zajęciach i emocjach z nimi związanych mówiła prowadząca warsztaty trenerka.

      Mamy nadzieję, że cykl zajęć w ramach Global Youth Initiative zaowocuje pozytywnymi skutkami, wzajemnym zrozumieniem, pomocą rówieśniczą i postawą życzliwości. Kolejne lekcje i warsztay z trenerką i kolejnymi oddziałami klasowymi wkrótce.  

    • Nie daj się! Zacznij się liczyć!
     • Ruszyła akcja "Życzliwa Dziesiątka"

      Już niebawem, bo 21 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i pozdrowień. W związku z tym świętem chcemy, aby cała społeczność naszej szkoły zaangażowała się w działania, których celem będzie kształcenie postaw szacunku i życzliwości wobec innych osób. Ogłaszamy zatem akcję "Życzliwa Dziesiątka".