• WF z AWF...czyli SPORT TO ZDROWIE!

      Ruszyły zapisy uczniów klas IV-VIII na dodatkwe zajęcia sportowe organizowane w "Dziesiątce" w ramach programu "WF z AWF - aktywny powrót do szkoły". Celem projektu jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych – walka ze skutkami pandemii koronawirusa. Warunkiem organizacji zajęć jest utworzenie grup minumum 15 osobowych. 

      Już od jutra uczniowie klas IV - VIII mogą zgłaszać się do nauczycieli wf "Dziesiątki" aby zapisać się na zajęcia sportowe prowadzone pod ich kierunkiem. Nasi nauczyciele odbyli, specialnie dla tego programu dedykowane, szkolenie i są gotowi do organizacji interesujących, a przede wszystkim aktywnych zajęć sportowych.  Więcej informacji można uzyskać u p. Sebastiana Kuliga, Tomasza Babuchowskiego i Weroniki Kocoń. ZAPRASZAMY DO SPORTOWEJ AKTYWNOŚCI.    

     • Myślę, więc nie śmiecę.

      W trzeci weekend września ruszyła 28 akcja Sprzątania świata i jak co roku, aktywnie włączyliśmy się do obchodów. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: " Myślę, więc nie śmiecę". Akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest jednocześnie lekcją poszanowania środowiska jak również promowaniem ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów. Nie chodzi w niej o to, aby sprzątać , ale o to, aby nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Hasło tegorocznej akcji nie przypadkowo jest parafrazą słynnego powiedzenia Kartezjusza "Cogito ergo sum", każdy bowiem powinien pomyśleć i wziąć sobie do serca fakt, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne zdrowie oraz zdrowie przyszłych pokoleń musimy ograniczać ilość wytwarzanych odpadów.

     • "Wirusoochrona" w DZIESIĄTCE!

      Od 15 września bieżącego roku na terenie województwa śląskiego realizowana jest II edycja akcji informacyjno-edukacyjnej pod tytułem "WIRUSOOCHRONA" W akcji, która trwać będzie do 15 października, czyli do dnia Światowego Dnia Mycia Rąk wezmą udział również uczniowie klas I-III naszej szkoły.  

      Głównym celem akcji jest promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci i ich rodziców oraz zwrócenie uwagi na znaczącą role higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszeniu się wirusów i chorób zakaźnych. Przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych ma na celu ograniczanie zachorowań wśród dzieci i transmisji wirusów na najbliższych. Akcja prowadzona jest w koordynacji z Państwowym Powiartowym Inspektorem Sanitarnym w Wodzisławiu Śląskim. 

     • Zapraszamy na spotkania z wychowawcami!

      Pierwsze dwa tygodnie nauki praktycznie za nami czyli nadchodzi czas spotkań rodziców z wychowawcami. Sytuacja pandemiczna jest, jak do tej pory, w miarę stabilna więc zdecydowaliśmy się zorganizować spotkania w szkole. Terminy spotkań wyznaczyliśmy na dwa dni (środa 15.09 oraz czwartek 16.09), zróżnicowaliśmy też godziny rozpoczęcia tak by ograniczać tłok w szkole. ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW NA SPOTKANIA WEDŁUG HARMONOGRAMU.

     • RUSZA STOŁÓWKA SZKOLNA!

      Już od poniedziałku 20 września 2021 r. wznowi działalnośc stołówka szkolna. W tym roku żywieniem dzieci w "Dziesiątce" zajmować się będzie firma cateringowa FHU "ORION" z Wodzisławia Śląskiego. W trosce o ekologię oraz o "normalność" nasi uczniowie, dostarczane przez firmę obiady, konsumować będą z tradycyjnych "porcelanowych" talerzy przy użyciu metalowych sztućców. Deklaracje chęci korzystania z obiadów rozdawane będą rodzicom podczas spotkań z wychowawcami, które przypominamy odbędą się w środę 15 września  i czwartek 16 września w godzinach wskazanych przez wychowawców.   

     • No i zaczęło się... :-)

      Za nami pierwszy dzień w nowym roku szkolnym. Z oczywistych względów nie mogliśmy zainaugurować go w sposób uroczysty i odświętny, ale w szkole bylo nareszcie znowu gwarnie i tłumnie. Uczniowie klas starszych spotkali się z wychowawcami w przydzielonych salach, by powspominać jeszcze wakacje, ale też porozmawiać o nowych wyzwaniach. "Pierwszaki" zaś z klasy A i B, w obecności swoich rodziców i wychowawców , spotkały się w sali gimnastycznej z dyrektorem szkoły, który powitał ich w murach "Dziesiątki" i obdarował ufundowanymi przez miasto tradycyjnymi "Tytami" Od jutra wszyscy nasi uczniowie rozpoczynają zajęcia lekcyjne. Trzymamy za wszystkich kciuki i życzymy aby ten rok szkolny upłynął przede wszystkim w zdrowiu i bezpiecznie. POWODZENIA!

     • Jesteśmy GOTOWI!

      Nowy Rok Szkolny 2021/2022 czas zacząć! W "DZIESIĄTCE" do ostatnich dni trwały intensywne przygotowania aby przyjąć naszych uczniów w czystej i bezpiecznej szkole. Udało się. "Starszaki" rozpoczną ten rok spotkaniami z wychowawcami klas, w salach lekcyjnych natomiast "pierwszaki" skorzystają z przywileju i rozpoczną nowy rok szkolny w naszej wyremontowanej sali gimnastycznej.       

     • "JĘZYKOWO" mocni!

      Bardzo dobre informacje dotarły do nas z Centralnej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Z opublikowanych podsumowań tegorocznych wyników egzaminu ósmoklasisty wynika, że nasi uczniowie „językowo” należą do czołówki szkół miejskich oraz powiatowych. Nasi ósmoklasiści REWELACYJNIE spisali się zwłaszcza na egzaminie z języka angielskiego osiągając średnią na poziomie 76% możliwych do zdobycia punktów. Tak wysoka średnia plasuje nas zdecydowanie na I MIEJSCU WŚRÓD WSZYSTKICH, WODZISŁAWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH i jest też zdecydowanie wyższa od średniej powiatowej, wojewódzkiej i krajowej.

     • UKS STRZAŁ Wodzisław Śl. z medalami Mistrzostw Polski w Biathlonie Letnim!

      W ubiegły piątek, w Czarnym Borze, wystartowały Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim. Pierwsze medale w biegach indywidualnych zostały rozdane w piątek. W sobotę rozegrano biegi sprinterskie, a na zakończenie mistrzostw, w niedzielę  zaplanowano biegi masowe oraz sztafetowe. Każdorazowo zawody rozgrywane były w pięciu kategoriach wiekowych – seniorzy, juniorzy i juniorzy młodsi oraz młodzicy i młodzicy młodsi.

      W najmłodszych kategoriach wiekowych, z sukcesami,  wystartowali zawodnicy i zawodniczki UKS Strzał Wodzisław Śląski - uczniowie klas sportowych „Dziesiątki”. Olbrzymi sukces przyniósł starty „naszych” zawodniczek w sztafecie młodziczek. Sztafeta w składzie: Aleksandra Ryszka, Maryna Karbowniczyn i Otylia Kocur zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzyń Polski. W tej samej kategorii wiekowej sztafeta chłopców UKS Strzał Wodzisław Śląski w składzie: Radosław Zieliński, Aurelio Latuszewski, Piotr Zając zajęła bardzo dobre 4 miejsce.  Na tym samym miejscu na mecie zameldowała się też sztafeta młodziczek młodszych w składzie: Jagoda Glimasińska, Paulina Kądziela i  Małgorzata Ryszka.   W biegach indywidualnych, w kategorii młodzik młodszy Piotr Zając przybiegł na 2 miejscu zdobywając tym samym srebrny medal Mistrzostw Polski kolejni zawodnicy UKS Strzał w tej kategorii wiekowej zajmowali miejsca: Radosław Zieliński 10, Aleksander Kłosok 16, Aurelio Latuszewski 19, Dawid Wiewióra 21. W kategorii Młodziczka zawodniczki UKS Strzał kończyły rywalizację na miejscach: Aleksandra Ryszka 5, Kinga Tkocz 7, Otylia Kocur 8, Martyna Karbowniczyn 18. W rywalizacji młodziczek młodszych zawodniczki z Wodzisławia zajmowały miejsca: Jagoda Glimasińska 16, Małgorzata Ryszka 19, Paulina Kądziela 22, Kamila Grabiec 25.

      Wszystkim medalistom, startującym oraz trenerce - p. Edycie Zając GRATULUJEMY medali oraz udanych startów.      

     • WYNIKI EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY DOSTĘPNE!

      Na stronie www.wyniki.edu.pl, po zalogowaniu się, są dostępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Wyniki z egzaminów pisemnego wyrażone są w dwóch formach: w procentach oraz w skali centylowej. Pierwsza z nich nie budzi wątpliwości - wynik w procentach to odsetek całkowitej, możliwej do zdobycia liczby punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń uzyskał za rozwiązanie zadań z arkusza egzaminacyjnego

     • Dni Korczakowskie w "Dziesiątce"

      Co prawda wakcaje w toku ale "zaległości" informacyjne trzeba odrobić. Od 1998 roku Janusz Korczak jest patronem naszej szkoły. Jako społeczność szkolna jesteśmy z tego bardzo dumni, ponieważ wiemy, że to człowiek o wielkim sercu, który był w stanie zrobić wszystko dla dobra dzieci, nawet oddać za nie życie. Dlatego postanowiliśmy, że w tym roku szkolnym w czerwcu, kiedy świętowaliśmy Dzień Dziecka, obchodziliśmy również Dni Korczakowskie w naszej szkole.

      Zaplanowaliśmy cykl działań, których celem było przede wszystkim upamiętnienie sylwetki patrona naszej szkoły. Opiekunkami całego projektu zostały szkolne polonistki: p. Katarzyna Wala, p. Wioletta Kuśmierczyk i p. Beata Mazurek. W ramach podjętych działań odbyły się konkursy i spotkania poetyckie związane z życiem i działalnością Janusza Korczaka:

      • Szkolny Konkurs Ortograficzny „Dyktando z Korczakiem” dla klas IV- VI oraz VII – VIII, w czasie którego uczestnicy pisali ze słuchu tekst dotyczący życia i twórczości Janusza Korczaka.

      Laureatami tego konkursu zostali: I miejsce – Julia Musik z kl. VII c, II miejsce – Kamila Onyszkiewicz      z VIIa i Alicja Strączek z VIIIa, III miejsce – Hanna Sukiennik z VIIa

      Wśród najmłodszych uczestników konkursu najlepiej poradził sobie Miłosz Magiera z kl. IVa, który otrzymał wyróżnienie.

      • Spotkanie poetyckie pod hasłem „Świat dziecka w poezji”, w czasie którego uczniowie prezentowali utwory poetyckie związane z uczuciami dzieci.

      Laureatkami tego konkursu zostały: I miejsce - Naomi Palka z kl. IVb, II miejsce Marta Musik z kl. IVa, III miejsce Hanna Szklarz z kl. IVb

      • Konkurs na najciekawszą rymowankę - wiersz związany z Januszem Korczakiem – uczniowie wymyślali wierszyki poświęcone patronowi naszej szkoły i przesyłali je pocztą elektroniczną. Przesłane prace były bardzo ciekawe i pomysłowe. Wierszyki w zwięzły i oryginalny sposób przedstawiały najważniejsze fakty  z biografii Janusza Korczaka. Komisja składająca się z polonistów wyróżniła najciekawsze prace.

      W tym konkursie zwycięzcami zostali: I miejsce – Ismena Wutke z kl. VIa, II miejsce – Alicja Strączek z kl. VIIIa,  III miejsce – Martyna Pukowiec z kl.VIb Zostało również przyznanych kilka wyróżnień. Otrzymali je: Zuzanna Gładysiak, Naomi Palka, Alex Żygadło, Bartek Gabor, Franek Fibic.

      Dla wszystkich zwycięzców oraz osób wyróżnionych w konkursach przyznano nagrody, które wręczone zostaną podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

     • Ruszył nabór wolontariuszy programu "Szlachetna Paczka"

      Stowarzyszenie WIOSNA rozpoczęło poszukiwania Liderów i Wolontariuszy, bez których mądra pomoc dla potrzebujących nie będzie możliwa. To właśnie oni będą docierać do rodzin w potrzebie, samotnych seniorów czy dotkniętych przez los w prawie 700 lokalizacjach w całej Polsce, po to, by pomóc im wyrwać się z pułapki biedy, trudności i bezsilności i odzyskać godność. Zainteresowanych zapraszamy na stronę: ZGŁOSZENIA KANDYDATÓW

     • Kolejne ekologiczne wyróżnienie dla "DZIESIĄTKI"!

      Zakończyła się IX Edycja projektu „Zbieraj Baterie i Telefony!” realizowanego w ramach kampanii Włącz Eco Wyobraźnię”. Wśród szkół uczestniczących w projekcie nie mogło zabraknąć „DZIESIĄTKI”. Nasza szkoła, z wynikiem 609 kg zebranych zużytych baterii i akumulatorów, znalazła się w gronie SPECJALNIE WYRÓŻNIONYCH dużych szkół podstawowych z całej Polski

      W programie wzięło udział 1046 placówek z całej Polski! Ta edycja była wyjątkowa, gdyż trwała od 2 września 2019 r. do 26 maja 2021 r. W konkursie udało się zebrać aż 142 tony zużytych baterii oraz prawie tonę zużytych telefonów! nasi uczniowie, poprzez selektywną zbiórkę odpadów, przyczynili się do poprawy stanu środowiska naturalnego.Zebrane baterie trafiły do Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Biosystem S.A., gdzie zostaną poddane procesom recyklingu i odzysku. Koordynatorem zbiorki w „Dziesiątce” była p. Zuzanna Konsek. GRATULACJE!

     • ODBIERAMY tytuł EKO-SZKOŁY!

      Mimo, że rok szkolny 2020/2021 zakończył się w dniu 25 czerwca nasi uczniowie, dzień później czyli 26 czerwca, mieli jeszcze okazję uczestniczyć w miłej uroczystości. W trakcie trwania Festiwalu Górnej Odry połączonego z Festiwalem Kultury Powiatu Wodzisławskiego „DZIESIĄTCE został przyznany zaszczytny tytuł EKO-SZKOŁY wraz z czekiem na 2 tyś. złotych, a uczniom naszej szkoły oraz ich opiekunom zostały wręczone upominki za osiągnięte sukcesy w konkursach dla dzieci i młodzieży ze szkół powiatu wodzisławskiego organizowanych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w ramach obchodów Świtowego Dnia Ziemi. Nagrodę i upominki wręczał nam Prezes Zarządu PWiK pan Marek Chrószcz

     • Pożegnanie absolwentów "DZIESIĄTKI"

      Ostatnim akordem dziwnego, bo w dużej części pandemicznego, roku szkolnego 2020/2021 były „kameralne”, prowadzone w zespołach klasowych, uroczystości rozdania świadectw dla uczniów klas I-VII oraz również mocno ograniczona pod względem uczestników uroczystość wręczenia świadectw uczniom klas VIII. Schodzących kolejno do sali gimnastycznej absolwentów żegnał, w obecności wychowawcy klasy oraz części grona pedagogicznego, dyrektor szkoły - Grzegorz Korzeń. Całą uroczystość uświetniła swoim, ostatnim już w murach szkoły, wstępem Alicja Strączek, która zaśpiewała, do muzyki zespołu KOMBI, napisaną przez siebie piosenkę z podziękowaniami dla nauczycieli i pracowników obsługi.

      W trakcie uroczystości podziękowanie za osiem lat bezinteresownego zaangażowania w pracę Rady Rodziców złożył ustępującej z członkostwa w tym organie  - pani Maryli Nisiewicz-Jaźwiec - dyrektor szkoły.  Po tych "uroczystościach" WAKACJE STAŁY SIĘ FAKTEM!! 

     • Szczepienia dzieci w wieku lat 12 i starszych.

      Szanowni Rodzice, Opiekunowie prawni uczniów. W zakładce MATERIAŁY DLA RODZICÓW naszej strony internetowej znajdziecie Państwo informcję na temat organizacji i harmonogramu akcji szczepień dzieci w wieku lat 12 i starszych. W informacji znajdziecie Państwo również materiał filmowy z wystąpieniem śląskiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych - prof. dr hab. n. med. Włodzimierza Mazura. ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ!

     • Zakończenie roku szkolnego!

      Już tylko godziny dzielą nas od zasłużonych wakacji. Przed nami jeszcze ostatnia uroczystość - rozdanie świadectw oraz wyróżnień i dyplomów. Ponieważ ciągle jeszcze obowiązują nas przepisy o zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa rezygnujemy z wspólnej uroczystości, a świadectwa i dyplomy wręczą naszym uczniom wychowawcy klas w salach lekcyjnych. ZAPRASZAMY więc uczniów klas I-VII w piątek o godzinie 8:30 do wyznaczonych sal lekcyjnych na ostatnią w tym roku „lekcję wychowawczą”. Uczniowie klas ósmych, jako absolwenci, opuszczają mury „Dziesiątki” więc żegnać Ich będziemy bardziej oficjalnie. Naszych absolwentów ZAPRASZAMY w piątek, kolejno do sali gimnastycznej - klasę VIII A o godzinie 9:00, klasę VIII B o godzinie 10:00 i klasę VIII C o godzinie 11:00  

      Przydział sal na spotkania z wychowawcami:

      Klasa 1A - sala 21, klasa 1B - sala 22, klasa 2A - sala 20, klasa 2B - sala 19, klasa 3A - sala 23, klasa 3B - sala 24, klasa 4A - sala 16, klasa 4B - sala 34, klasa 5A - sala 29, klasa 6A - slala 8, klasa 6B - sala 7, klasa 6C - sala 26, klasa 6D - sala 36, klasa 7A - sala 1, klasa 7B - sala 35, klasa 7C - sala 32. 

      Spotkanie absolwentów (klasy ósme) z wychowawcą - klasa 8A - sala 33, klasa 8B - sala 31, klasa 8C - sala 32.   

     • Medale w Pucharze Polski w Biathlonie letnim!

      ​​​​W dniach 12-13 czerwca na Tauron Duszniki Arena odbyły się zawody Pucharu Polski w biathlonowym crossie. Byla to inauguracja sezonu letniego na poziomie ogólnopolskim

      W rywalizacji na Jamrozowej Polanie w Dusznikach-Zdroju uczestniczyli zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski w gronie, których byli również uczniowie 'Dziesiątki". Po dwóch dniach zawodów spłynęły bardzo dobre informacje: Małgosia Ryszka zdobyła złoty medal Pucharu Polski! w biathlonie letnim w biegu indywidualnym młodziczek młodszych natomiast w biegu sprinterskim, w kategorii młodziczek, Amelia Józefiak wywalczyła medal srebrny!​​​​​​​​​​​​​​

     • Wojsko w "Dziesiątce"

      9 czerwca br. naszą szkołę odwiedzili oficerowie Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku. W czasie prelekcji przygotowanej dla uczniów klas VIII żołnierze przedstawili perspektywy dalszej edukacji w klasach o profilu mundurowym.  Zajęcia nastawione były na zainteresowanie uczniów  wyborem zawodu żołnierza i pełnieniem czynnej służby wojskowej. W trakcie zajęć nasi ósmoklasiści  zostali zapoznani ze współczesnym umundurowaniem, wyposażeniem oraz ekwipunkiem żołnierzy, pełniących służbę we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Żołnierze udostępnili ciekawą prezentację, była też okazja do indywidualnej rozmowy i do zadawania pytań. Spotkanie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży, stojącej przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Dziękujemy pięknie żołnierzom za interesujące i wartościowe spotkanie