• Obchodziliśmy Dzień Życzliwości...

      W związku z obchodami ŚWIATOWEGO DNIA ŻYCZLIWOŚCI ŻYCZLIWA ”10” uruchomiła „Szkolną skrzynkę życzeń i pozdrowień”, do której uczniowie mogli wrzucać karteczki z pozdrowieniami dla kolegów, koleżanek, nauczycieli i pracowników szkoły. W piątek szkolna poczta dostarczy je adresatom. Przesłanie akcji było proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Akcja miała na celu uzmysłowić naszym uczniom, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką, bo przecież ŻYCZLIWOŚĆ PODZIELONA TO ŻYCZLIWOŚĆ PODWOJONA!

      W ramach obchodów ogłoszony został KONKURS na najlepsze zdjęcie pt. „Życzliwość w kadrze”. Uczestnicy mogli zgłosić do Konkursu wyłącznie fotografie własnego autorstwa, do których posiadają pełnię praw autorskich. O wynikach konkursu z całą pewnością poinformujemy w kolejnych aktualnościach.

      Światowy Dzień Życzliwości (World Hello Day) został ustanowiony w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie braci Briana i Michaela McCormacka do pokoju w odpowiedzi na wojnę „Jom Kippur” między Izraelem a Egiptem. Konflikt był dość poważny, zginęło tysiące żołnierzy i niewinnych cywilów, więc wielu ludzi zaczęło się obawiać, że dojdzie do kolejnej wielkiej wojny. Pomysł braci zyskał wielu zwolenników, dziś World Hello Day obchodzone jest w ponad 180 krajach, zaś Polska do zabawy przyłączyła się w 2006 roku. Wrocław był pierwszym miastem, które zapoczątkowało celebrację Światowego Dnia Życzliwości. Głównym celem Dnia jest zachęcanie do czynienia dobrych uczynków oraz promowanie życzliwości, jak najlepszej formy kontaktu międzyludzkiego. Najważniejszym elementem World Hello Day jest jednak wymóg, aby uczestnicy powitali 21 listopada co najmniej 10 osób. Mogą to być krewni i przyjaciele, choć najlepiej witać się z nieznajomymi. W jaki sposób można świętować ten Dzień? Życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale także drobne gesty, które świadczą o pozytywnych emocjach, jak choćby pamięć o bliskich osobach oraz troska o siebie i innych. Zawsze warto być życzliwym, bowiem proste gesty, zwykłe miłe słowo mogą odmienić czyjś dzień. Niewymuszona uprzejmość czasami może zdziałać więcej niż wielki, ale nieszczery gest.

     • BOZON ciągle w "pracy"!

      Nasz czworonożny terapeuta nie zwalnia tempa. Po zajęciach z emocji przyszedł czas na pomoc w… NAUCE CZYTANIA. Obecność cierpliwego i przyjemnego w dotyku „pluszaka” nawet najtrudniejsze i monotonne zajęcia czyni ciekawymi i mniej stresującymi.

     • W Dziesiątce zamieszkały... KASZTANIAKI

      Nasi uczniowie pozazdrościli miastu Wodzisław Śląski krasnali i postanowili przygotować "lokum" dla niecodziennych gości czyli - KASZTANIAKÓW. Prodkcja "Aquaparku" czy innych "lokali mieszkalnych" przebiegła sprawnie w naszym ArtPunkcie czyli pracowni przygotowanej i wyposażonej dzięki udziałowi szkoły w programe #LaboratoriaPrzyszlosci #LaboratoriaPrzyszłości. Całą pracę wykonywali uczniowie, a akcją "zasiedlania" zarządzała pani Aneta - nasza nauczycielka plastyki i techniki.  

     • Narodowe Święto Niepodległości...

      11 listopada 2022 roku odbyły się w naszym mieście uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystościach, oprócz licznie zgromadzonych grup mundurowych, pocztów sztandarowych szkół i jednostek oraz organizacji działających na terenie miasta i powiatu, udział wzięli również uczniowie „Dziesiątki”, a dokładanie nasz poczet sztandarowy. Przebieg uroczystości można zobaczyć w krótkiej relacji przygotowanej przez „redakcję” Info News TV”10”

     • Lekcja dla... nauczycieli?!

      Za nami nietypowy pokaz możliwości naszego wirtualnego laboratorium chemicznego EMPIRIUSZ. Po lekcjach, w których z goglami VR mieli okazję pracować i wykonywać doświadczenia chemiczne uczniowie, przyszedł czas na „odwróconą” lekcję dla naszych nauczycieli. W rolę prowadzących i prezentujących wcieliły się uczennice klasy VIII, a odbiorcami lekcji były zainteresowane nauczycielki „DZIESIĄTKI”.

      W pierwszej części pokazu, przygotowanego przez p. Izę Pawłowską - nauczycielkę chemii i fizyki, uczennice zaprezentowały kilka wirtualnych doświadczeń chemicznych, a później swoich sił w operowaniu kontrolerami, i swoją wiedzę chemiczną sprowadzały obecne w EMPIRIUM nauczycielki. Przypomnieć należy, że nasze szkolne laboratorium Empiriusz zostało zakupione w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości

     • Bajkowo w "Dziesiątce"

      4 listopada wczesnoszkolni obchodzili jedno z najsympatyczniejszych świąt - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek!!! U dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci... w zasadzie zawsze jest aktualne. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa

     • Ma BOZON-a i nie waha się go "używać"!

      Miło nam poinformować, że w naszej szkole pojawił się nowy pracownik - przesympatyczny, przyjazny piesek rasy sznaucer o imieniu BOZON. Nowy "trener-terapeuta"  właśnie rozpoczął swoją terapeutyczną misję w Dziesiątce dzięki wprowadzonej do realizacji, innowacji autorstwa naszej pedagog specjalnej - p. Gizeli Żmijewskiej-Stec "W dychę Asy z psem chodzą do klasy". Pani Gizela kończąc kurs kwalifikacyjny zdobyła kolejne uprawnienia  - tym razem do prowadzenia zajęć DOGOTERAPII i z powodzeniem wprowadza je do oferty zajęć DZIESIATKI. Za nami już pierwsze spotkania oraz mini rajd z udziałem BOZONA.  

      Czemu dogoterapia? Wieloletnie badania prowadzone w wielu krajach w tym i w Polsce dowodzą, że obecność, nawet chwilowa, psów na zajęciach w szkołach przyczynia się do redukcji lęków i napięć, powoduje spadek poziomu agresji, przyczynia się też do wzrostu kompetencji społecznych i łagodzi zachowania ekstremalne. Dzieci obcując z psem mają okazję trenować nawiązywanie relacji, okazywanie i odczytywanie uczuć. Jesteśmy przekonani, że taka forma zajęć będzie wielce interesująca i pożyteczna dla naszych uczniów. Pani GIZELI i BOZONOWI życzymy POWODZENIA!  

     • Telefon zaufania działa!

      UWAGA! Przypominamy, że od 2021 roku całodobowo działa darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 oraz specjalny czat internetowy na stronie: czat.brpd.gov.pl Są to specjalne linie kontaktowe dla wszystkich młodych ludzi, za pomocą których mogą być wysłuchani i otrzymać pełne wsparcie specjalistów. Przy telefonach i czacie dyżurują specjaliści posługujący się językami zarówno polskim jak i ukrainskim, którzy prowadzą rozmowy wspierające, ukierunkowujące na radzenie sobie z trudnościami.

     • "Nasi" na Obchodach Dnia Edukacji Narodowej!

      14 października w Wodzisławiu Śląskim, a dokładnie w sali Wodzisławskiego Centrum Kultury odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. W obecności wielu zaproszonych gości oraz dyrektorów szkół miejskich pracownikom wodzisławskiej oświaty życzenia z okazji święta składali: Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego - p. Mieczysław Kieca, Poseł na Sejm RP - p. Krzysztof Gadowski. Życzenia składali również p. Roman Kapciak w imieniu parlamentarzystów - p. Senator Ewy Gawędy i Posła na Sejm RP Adama Gawędy oraz przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych - p. Marlena Puzoń (ZNP) i Arkadiusz Gajda (Solidarność). Oprawę artystyczną przygotowali  uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej nr 16 z Kokoszyc oraz Młodzieżowy Chór Miejski Canticum Novum. 

      W trakcie uroczystości wręczono również nagrody Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego dla nauczycieli, którzy wyróżnili się swoją pracą i sukcesami w roku szkolnym 2021/2022. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazły sią aż dwie nauczycielki z „Dziesiątki” - p. Zofia Blutko oraz p. Hanna Gadaj. Nagrodzonym nauczycielkom składamy serdeczne Gratulacje. Obchody Dnia Edukacji były również okazją do wręczenia aktów nadania nauczycielom dyplomowanym i mianowanym. I w tej części mieliśmy swoich przedstawicieli. Swoje akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego odebrały p. Hanna Gadaj i Edyta Zając. Uroczystość zakończyła się podziękowaniami dla nauczycieli, którzy w tym roku odeszli na zasłużoną emeryturę. Wsród zegnanych były też nauczycielki SP10 - p. Bramka Chocyk i Elżbieta Jasiak. Obu Paniom DZIĘKUJEMY za lata pełnej poświęcenia pracy.  Relację z uroczystości przygotowała szkolna telewizja TV "10" Info News wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości     

     • Pierwszoklasiści oficjalnie w...Pasowani!

      6 października odbyła się w szkole ważna uroczystość. Nasi najmłodsi zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów "DZIESIĄTKI". Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego pierwszoklasiści najpierw przeszli "cytrynowy" test uśmiechu, później w obecności sztandaru złożyli uroczyste ślubowanie by na koniec oficjalnej części uroczystości zostać pasowanym na ucznia Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka. W uroczystości, oprócz dyrektora i wychowawców uczestniczyli tłumnie rodzice oraz najbliżsi pierwszoklasistów, a także zaproszeni goście: radna Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego - p. Grażyna Pietyra, przewodnicząca Rady Dzielnicy "Trzy Wzgórza" - p. Izabela Grela, przewodniczący Rady Rodziców - p. Michał Magiera, zastępczyni przewodniczącego Rady Rodziców - p. Danuta Jędrasik.

     • Dzień Tabliczki Mnożenia

      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) w tym roku przypadł na piątek 7 października.  To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Głównym mottem akcji było hasło: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W „DZIESIĄTCE” akcja miała ciekawy przebieg - wybrani uczniowie, pod opieką pani Hanny Gadaj i Aleksandry Bąk wcielili się w role egzaminatorów i przepytywali nie tylko koleżanki i kolegów ze znajomości tabliczki mnożenia. Odświeżenie, w formie zabawy tabliczki mnożenia nikomu z całą pewnością nie zaszkodzi a Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję.

     • UWAGA POTRZEBNA POMOC!

      Działające na terenie naszego miasta Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt - Koty Psy i My to grupa osób, której celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom w naszym regionie. Wolontariusze poświęcając bezinteresownie swój wolny czas zajmują się niesieniem pomocy najbardziej potrzebującym psom i kotom. W bogatyum wachlarzu czynności które wykonują znajdują się między innymi: codzienna opieka nad zwierzętami w przytulisku, koordynacja domów tymczasowych, poszukiwanie nowych domów dla podopiecznych, resocjalizacja zwierząt, które w wyniku złych doświadczeń straciły zaufanie do człowieka.

     • #SprzątamyDlaPolski... sprzątamy dla NASZEGO MIASTA!

      4 października, podobnie jak wiele szkół w Polsce, wzięliśy udział w akcji #SprzątamyDlaPolski. Jest to już IV edycja wydarzenia, które organizuje i koordynuje Stowarzyszenie "Dla Polski". Nasz udział polegał na sprzątaniu, usuwaniu śmieci z naszej najbliższej okolicy. Sprzątaliśmy więc tereny zielone osiedla XXX-lecia przylegające do szkoły oraz Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza", z którego bardzo często korzystamy. Mimo, że sprzątaliśmy mały wycinek miasta, to zebraliśmy całkiem sporo butelek, opon, plastikowych opakowań. To była ważna i potrzebna akcja, dzięki której jest trochę czyściej. BRAWO MY!!    

     • Samorząd "starszaków" wybrany!

      Po wyborach "małego" Samorządu Uczniowskiego przyszedl czas na ogłoszenie wyników aktu wyborczego w grupie uczniów klas IV - VIII. Miło nam poinformować, że w wyniku przeprowadzonej kampanii wyborczej, a później wyborów wyłoniony został Samorząd Uczniowski dla klas IV-VIII. PRZEWODNICZĄCĄ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO została TURKUMAN YEVA jej zastępcą ADAMCZAK ALEKSANDER. Zarząd Samorządu Uczniowskiego tworzą Maja Dąbrowska, Martyna Pukowiec, Julia Pyszczek, Livia Kurzyńska, Laura Górecka i Weronika Marszałek. Nowo wybranym władzom Samorządu Uczniowskiego GRATULUJEMY oraz życzymy wielu pomysłów i owocnej pracy na rzecz szkoły.

     • "Empirium" działa!

      Dzięki udziałowi szkoły w programie #LaboratoriaPrzyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów możemy pochwalić się, jako jedna z dwóch miejskich szkół, nowoczesną, wirtualną pracownią chemiczną. Zajęcia z wykorzystaniem gogli VR oraz empiriusza są atrakcyjną formą poszerzania wiedzy oraz prowadzenia wirtualnych doświadczeń z chemii.    

     • Sztafety na podium!

      19 września, w nietypowych okolicznościach bo na terenie ogródków działkowych "Rozkwit" w Wodzisławiu Śląskim, odbyły się powiatowe zawody w biegach przełajowych. Organizatorem zawodów był MOSiR Centrum Wodzisław oraz koordynator SZS. W zawodach "Dziesiątkę" reprezentowały sztafety dziewcząt i chłopców i obie zanotowały bardzo dobre wyniki. Zarówno sztafeta dziewcząt jak i sztafeta chłopców przybiegły na II miejscu, co oznacza nie tylko puchar w rywalizacji powiatowej, ale równiez awans do kolejnego etapu tych zawodów. Naszym biegaczom i opiekunce p. Weronice Kocoń GRATULUJEMY SUKCESU i jak zawsze trzymamy kciuki w następnym etapie. BRAWO! #Dziesiątka_w_DYCHĘ! 

     • Czas na WYBORY!

      Wyboru "małego" Samorządu Uczniowskiego już za nami. W drodze kampanii wyborcej, a później wyborów przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego klas I-III została Magda Onyszkiewicz z klasy III A. Skład małego samorządu uzupełniły Amelia Andrzejewska z klasy IIIB i Anna Lauko z klasy II A. Malemu samorządowi życzymy owocnej kadencji! Już w najbliższy czwartek 22 września w wyborcze szranki staną kandydaci do Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII. Do środy 21.09.2022 r. jest jeszcze czas na zgłoszenie przemyślanych kandydatur lub na "przepytanie" zgłoszonych już kandydatów jaki mają pomysł na działaność samorządu - NIECH WASZ WYBÓR BĘDZIE ŚWIADOMY!

     • Sukcesy w biegu im. Leszka Kowalczyka!

      W rozegranym dzisiaj, w ramach  akcji Wodzisław na sportowo, biegu im. Leszka Kowalczyka bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie. W rywalizacji prowadzonej na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" reprezentujący "Dziesiątkę"  uczniowie zajmowali wysokie lokaty. W biegu chłopców Piotr Zając z klasy 8d zdobył 1 miejsce, a w rywalizacji dziewcząt 2 miejsce wywalczyła Gosia Zielińska z 5a.  W pierwszej dziesiątce uplasowała się Wiktoria Bujok, Olek Klosok, Gosia Ryszka, Paulina Kądziela oraz Weronika Palka, Jagoda Glimasińska i Julka Kowalek. Ogromne gratulacje dla naszych biegaczy! #Dziesiątka w DYCHĘ! 

     • Test COOPERA zamiast...testu na COVID!

      Obchodząc Europejski Tydzień Sportu Dla Wszystkich uczennice "Dzisiątki" pod kierunkiem p. Weroniki Kocoń postanowiły wystartować w zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ,,CENTRUM'' ogólnomiejskim TEŚCIE COOPERA czyli próbie wytrzymałościowej opracowanej przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku. Test polegający na 12-minutowym nieprzerwanym biegu jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. BRAWA dla UCZESTNICZEK i p. Weroniki, której udało się zmotywować nasze uczennice do udziału.