• Włączamy się!

      Nasza szkoła włącza się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. Celem tej akcji jest wspomaganie rodzin, które są w trudnej sytuacji i potrzebują pomocy. Program działa w myśl idei niesienia mądrej pomocy. Nie jest to wyłącznie świąteczny prezent, ale przede wszystkim próba nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Zachęcamy całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w akcji Szlachetna Paczka.

      Zbierać będziemy artykuły chemiczne (pasty do zębów, szczoteczki do zębów, proszki do prania, mydła, żele do mycia, płyny czyszczące, płyny do mycia naczyń, szampony itd.), przybory szkolne. Mile widziane będą również pościele oraz ręczniki. Rzeczy można oddawać do szkolnych koordynatorów akcji: Pani Natalii Kubica (sala 19) oraz Pani Pauliny Burek (sala 24). Akcja trwa do 5 grudnia. Ponadto do 5 grudnia włącznie szkolne Koło Wolontariatu będzie odwiedzać wszystkie klasy i również zbierać Wasze dary. Przyłącz się do nas, pomóż tym, którzy Twojej pomocy potrzebują! Dobro to wynik dzielenia!

     • "GÓRA GROSZA" trwa!

      Nasza szkoła ponownie przystępuje do akcji ,,GÓRA GROSZA”. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Pośrednim, ale jakże ważnym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie uczniom, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działania dla dobra potrzebujących. Uczniowie nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

     • Śniadanie Daje Moc..."pyszne" zajęcia w klasach I-III

      ​​​​​​Uczniowie klas I-III "Dziesiątki" wzięli udział w akcji "Śniedania Daje Moc". W trakcie zajęć nasi najmłodsi poznawali nie tylko zasady posługiwania się narzędziami kucharza, ale przede wszystkim zdobywali cenną wiedzę o roli prawidłowego żywienia przygotowanego według 12 zasad zdrowego odżywiania się.  Wszyscy uczestnicy "pysznej" zabawy spisali się na medal. Wspólne przygotowanie śniadania było okazją do wymiany wielu cennych uwag dotyczących zasad zdrowego żywienia, zaś degustacja była najprzyjemniejszą chwilą tego dnia.  BRAWO WCZESNOSZKOLNI!!!   

      Śniadanie Daje Moc to program edukacyjny, w którym Nauczyciele i uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, tworzą w klasach Kluby Śniadanie Daje Moc oraz obchodzą Dzień Zdrowego Śniadania. Zajęcia realizowane są w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), który został zainicjowany w Unii Europejskiej w 2007 roku przez Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy. Partnerstwo dla Zdrowia postanowiło obchodzić w Polsce dzień 8 listopada, jako: Dzień Zdrowego Śniadania. Dlaczego? Bo śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu nasze dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

     • Obchodziliśmy Dzień Życzliwości...

      W związku z obchodami ŚWIATOWEGO DNIA ŻYCZLIWOŚCI ŻYCZLIWA ”10” uruchomiła „Szkolną skrzynkę życzeń i pozdrowień”, do której uczniowie mogli wrzucać karteczki z pozdrowieniami dla kolegów, koleżanek, nauczycieli i pracowników szkoły. W piątek szkolna poczta dostarczy je adresatom. Przesłanie akcji było proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Akcja miała na celu uzmysłowić naszym uczniom, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką, bo przecież ŻYCZLIWOŚĆ PODZIELONA TO ŻYCZLIWOŚĆ PODWOJONA!

     • BOZON ciągle w "pracy"!

      Nasz czworonożny terapeuta nie zwalnia tempa. Po zajęciach z emocji przyszedł czas na pomoc w… NAUCE CZYTANIA. Obecność cierpliwego i przyjemnego w dotyku „pluszaka” nawet najtrudniejsze i monotonne zajęcia czyni ciekawymi i mniej stresującymi. 

     • W Dziesiątce zamieszkały... KASZTANIAKI

      Nasi uczniowie pozazdrościli miastu Wodzisław Śląski krasnali i postanowili przygotować "lokum" dla niecodziennych gości czyli - KASZTANIAKÓW. Prodkcja "Aquaparku" czy innych "lokali mieszkalnych" przebiegła sprawnie w naszym ArtPunkcie czyli pracowni przygotowanej i wyposażonej dzięki udziałowi szkoły w programe #LaboratoriaPrzyszlosci #LaboratoriaPrzyszłości. Całą pracę wykonywali uczniowie, a akcją "zasiedlania" zarządzała pani Aneta - nasza nauczycielka plastyki i techniki.

     • Narodowe Święto Niepodległości...

      11 listopada 2022 roku odbyły się w naszym mieście uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystościach, oprócz licznie zgromadzonych grup mundurowych, pocztów sztandarowych szkół i jednostek oraz organizacji działających na terenie miasta i powiatu, udział wzięli również uczniowie „Dziesiątki”, a dokładanie nasz poczet sztandarowy. Przebieg uroczystości można zobaczyć w krótkiej relacji przygotowanej przez „redakcję” Info News TV”10”

     • Lekcja dla... nauczycieli?!

      Za nami nietypowy pokaz możliwości naszego wirtualnego laboratorium chemicznego EMPIRIUSZ. Po lekcjach, w których z goglami VR mieli okazję pracować i wykonywać doświadczenia chemiczne uczniowie, przyszedł czas na „odwróconą” lekcję dla naszych nauczycieli. W rolę prowadzących i prezentujących wcieliły się uczennice klasy VIII, a odbiorcami lekcji były zainteresowane nauczycielki „DZIESIĄTKI”.

     • Bajkowo w "Dziesiątce"

      4 listopada wczesnoszkolni obchodzili jedno z najsympatyczniejszych świąt - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek!!! U dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci... w zasadzie zawsze jest aktualne. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa

      Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.

      Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych.

     • Ma BOZON-a i nie waha się go "używać"!

      Miło nam poinformować, że w naszej szkole pojawił się nowy pracownik - przesympatyczny, przyjazny piesek rasy sznaucer o imieniu BOZON. Nowy "trener-terapeuta" właśnie rozpoczął swoją terapeutyczną misję w Dziesiątce dzięki wprowadzonej do realizacji, innowacji autorstwa naszej pedagog specjalnej - p. Gizeli Żmijewskiej-Stec "W dychę Asy z psem chodzą do klasy". Pani Gizela kończąc kurs kwalifikacyjny zdobyła kolejne uprawnienia - tym razem do prowadzenia zajęć DOGOTERAPII i z powodzeniem wprowadza je do oferty zajęć DZIESIATKI. Za nami już pierwsze spotkania oraz mini rajd z udziałem BOZONA.

     • Telefon zaufania działa!

      UWAGA! Przypominamy, że od 2021 roku całodobowo działa darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 oraz specjalny czat internetowy na stronie: czat.brpd.gov.pl Są to specjalne linie kontaktowe dla wszystkich młodych ludzi, za pomocą których mogą być wysłuchani i otrzymać pełne wsparcie specjalistów. Przy telefonach i czacie dyżurują specjaliści posługujący się językami zarówno polskim jak i ukrainskim, którzy prowadzą rozmowy wspierające, ukierunkowujące na radzenie sobie z trudnościami.     

     • "Nasi" na Obchodach Dnia Edukacji Narodowej!

      14 października w Wodzisławiu Śląskim, a dokładnie w sali Wodzisławskiego Centrum Kultury odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. W obecności wielu zaproszonych gości oraz dyrektorów szkół miejskich pracownikom wodzisławskiej oświaty życzenia z okazji święta składali: Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego - p. Mieczysław Kieca, Poseł na Sejm RP - p. Krzysztof Gadowski. Życzenia składali również p. Roman Kapciak w imieniu parlamentarzystów - p. Senator Ewy Gawędy i Posła na Sejm RP Adama Gawędy oraz przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych - p. Marlena Puzoń (ZNP) i Arkadiusz Gajda (Solidarność). Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej nr 16 z Kokoszyc oraz Młodzieżowy Chór Miejski Canticum Novum.

     • Pierwszoklasiści oficjalnie w...Pasowani!

      6 października odbyła się w szkole ważna uroczystość. Nasi najmłodsi zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów "DZIESIĄTKI". Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego pierwszoklasiści najpierw przeszli "cytrynowy" test uśmiechu, później w obecności sztandaru złożyli uroczyste ślubowanie by na koniec oficjalnej części uroczystości zostać pasowanym na ucznia Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka. W uroczystości, oprócz dyrektora i wychowawców uczestniczyli tłumnie rodzice oraz najbliżsi pierwszoklasistów, a także zaproszeni goście: radna Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego - p. Grażyna Pietyra, przewodnicząca Rady Dzielnicy "Trzy Wzgórza" - p. Izabela Grela, przewodniczący Rady Rodziców - p. Michał Magiera, zastępczyni przewodniczącego Rady Rodziców - p. Danuta Jędrasik.         

      Po ślubowaniu i pasowaniu uczniowie przypieczętowali odciskiem palca fakt wejścia w poczet uczniów dziesiątki oraz otrzymali stosowne dyplomy. Spotkanie uwieńczyły artystyczne występy starszych kolegów i koeżanek. Cała uroczystość została uwieczniona i zmontowana w postaci prezentowanego filmu w "studiu" TV"10" wyposażonym dzięki udziałowi szkoły w rządowym programie #LaboratoriaPrzyszłości      

     • Dzień Tabliczki Mnożenia

      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) w tym roku przypadł na piątek 7 października. To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Głównym mottem akcji było hasło: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W „DZIESIĄTCE” akcja miała ciekawy przebieg - wybrani uczniowie, pod opieką pani Hanny Gadaj i Aleksandry Bąk wcielili się w role egzaminatorów i przepytywali nie tylko koleżanki i kolegów ze znajomości tabliczki mnożenia. Odświeżenie, w formie zabawy tabliczki mnożenia nikomu z całą pewnością nie zaszkodzi a Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję.

     • UWAGA POTRZEBNA POMOC!

      Działające na terenie naszego miasta Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt - Koty Psy i My to grupa osób, której celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom w naszym regionie. Wolontariusze poświęcając bezinteresownie swój wolny czas zajmują się niesieniem pomocy najbardziej potrzebującym psom i kotom. W bogatyum wachlarzu czynności które wykonują znajdują się między innymi: codzienna opieka nad zwierzętami w przytulisku, koordynacja domów tymczasowych, poszukiwanie nowych domów dla podopiecznych, resocjalizacja zwierząt, które w wyniku złych doświadczeń straciły zaufanie do człowieka.

      Centrum Aktywności Społecznej ogłoisło zbiórkę karmy dla podopiecznych stwoarzyszenia. Wolontariusze wskazują aby pomogać kupując karmę na wagę w sklepie zoologicznym stąd ich apel: "....jeśli ktoś chce nam i psiakom zrobić prezent to nie musi kupować w markecie ogromnych worów karmy. Zdecydowanie lepiej będzie, gdyby te środki, które zostawiłby w markecie przeznaczy na zakup woreczka karmy na wagę w sklepie zoologicznym. Będzie to karma bardzo pożywna i jakościowo dobra" Wszystkich uczniów zapraszamy do udziału w akcji.  POMÓŻMY PUPILOM  z przytuliska prowadzonego przez stowarzyszenie!! 

     • #SprzątamyDlaPolski... sprzątamy dla NASZEGO MIASTA!

      4 października, podobnie jak wiele szkół w Polsce, wzięliśy udział w akcji #SprzątamyDlaPolski. Jest to już IV edycja wydarzenia, które organizuje i koordynuje Stowarzyszenie "Dla Polski". Nasz udział polegał na sprzątaniu, usuwaniu śmieci z naszej najbliższej okolicy. Sprzątaliśmy więc tereny zielone osiedla XXX-lecia przylegające do szkoły oraz Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza", z którego bardzo często korzystamy. Mimo, że sprzątaliśmy mały wycinek miasta, to zebraliśmy całkiem sporo butelek, opon, plastikowych opakowań. To była ważna i potrzebna akcja, dzięki której jest trochę czyściej. BRAWO MY!!

     • Samorząd "starszaków" wybrany!

      Po wyborach "małego" Samorządu Uczniowskiego przyszedl czas na ogłoszenie wyników aktu wyborczego w grupie uczniów klas IV - VIII. Miło nam poinformować, że w wyniku przeprowadzonej kampanii wyborczej, a później wyborów wyłoniony został Samorząd Uczniowski dla klas IV-VIII. PRZEWODNICZĄCĄ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO została TURKUMAN YEVA jej zastępcą ADAMCZAK ALEKSANDER. Zarząd Samorządu Uczniowskiego tworzą Maja Dąbrowska, Martyna Pukowiec, Julia Pyszczek, Livia Kurzyńska, Laura Górecka i Weronika Marszałek. Nowo wybranym władzom Samorządu Uczniowskiego GRATULUJEMY oraz życzymy wielu pomysłów i owocnej pracy na rzecz szkoły. 

     • "Empirium" działa!

      Dzięki udziałowi szkoły w programie #LaboratoriaPrzyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów możemy pochwalić się, jako jedna z dwóch miejskich szkół, nowoczesną, wirtualną pracownią chemiczną. Zajęcia z wykorzystaniem gogli VR oraz empiriusza są atrakcyjną formą poszerzania wiedzy oraz prowadzenia wirtualnych doświadczeń z chemii.

     • Sztafety na podium!

      19 września, w nietypowych okolicznościach bo na terenie ogródków działkowych "Rozkwit" w Wodzisławiu Śląskim, odbyły się powiatowe zawody w biegach przełajowych. Organizatorem zawodów był MOSiR Centrum Wodzisław oraz koordynator SZS. W zawodach "Dziesiątkę" reprezentowały sztafety dziewcząt i chłopców i obie zanotowały bardzo dobre wyniki. Zarówno sztafeta dziewcząt jak i sztafeta chłopców przybiegły na II miejscu, co oznacza nie tylko puchar w rywalizacji powiatowej, ale równiez awans do kolejnego etapu tych zawodów. Naszym biegaczom i opiekunce p. Weronice Kocoń GRATULUJEMY SUKCESU i jak zawsze trzymamy kciuki w następnym etapie. BRAWO! #Dziesiątka_w_DYCHĘ!