• „Zielone zabawy” na Dzień Ziemi

      Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Ziemi jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi  z powodu epidemii koronawirusa obchody święta w tym roku są szczególne. Wiele rzeczy musimy robić inaczej ale pomimo obostrzeń i ograniczeń  uczniowie „Dziesiątki’ pokazują, że pamiętają o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i potrafią to robić nawet w tak trudnym czasie!

      W tym roku  zachęcamy uczniów i ich rodziny do celebrowania Dnia Ziemi w zupełnie inny sposób. Proponujemy, aby wyjść z domu na poszukiwanie  PRZYRODY: na łąkę, do lasu parku,  najbliższego otoczenia.  Musimy zwrócić  uwagę na drzewa, które mijamy codzienne, sprawdzić, co oprócz trawy, rośnie na skwerku. Wytropić  Przyrodę w nietypowych miejscach np.  poszukać   mchów, wyrastających  z murów, w pęknięciach asfaltu, pomiędzy  płytkami chodnika, krawężnikami. Chcemy pamiętać też o glebie, która jest niezbędna do życia organizmów.   Zależy nam na tym, żeby  poświęcić  czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.   Aby zachęcić uczniów do tego i zaprzyjaźnić się z przyrodą, zaproponowaliśmy trzy kreatywne zabawy:

      1. BOMBY NASIENNE - „Życionośne”  bomby, czyli kulki ulepione z gliny, torfu czy ziemi i nasion, pomysł – bomba :), które można  schować do kieszeni i rozrzucać wszędzie tam, gdzie kilka tygodni później chcielibyśmy  zobaczyć kawałek kwietnej łąki.

      2. KWIATOUMILACZE - „Artystyczno-ekologiczny misz masz”, czyli rośliny kwitnące , posadzone do recyklingowych doniczek , porozwieszane tam , gdzie można w naszym otoczeniu

      3. ZIELONE SŁOIKI -  ekosystemy zamknięte w szkle, aby być bliżej natury nawet w domu.

      Zabawy w „zielone bombardowanie”  oraz kwiatoumilacze , to  łączenie przyjemnego  z pożytecznym. Nie tylko  dla upiększenie naszego środowiska- miejskiego krajobrazu - ale też wzbogacenie go o nowe gatunki roślin oraz  przyciąganie przez nie liczne drobne stworzenia, jak owady czy ptaki.

      Zielony słoik to okazja, aby część przyrody przenieść  do naszych domów i prowadzić obserwacje procesów zachodzących w otaczających nas ekosystemach.  Poprzez zajmowanie się słoikiem, dzieci uczą się odpowiedzialności oraz wrażliwości na piękno przyrody. Wzmacniają one swoją więź z naturą, a bliskość roślin, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i łagodzi nastój. Zielone słoiki są nie tylko modną ozdobą, ale mają także dobroczynny wpływ na organizm człowieka.

      Kochamy Wodzisław i nie jest nam obojętna zieleń, dlatego postanowiliśmy  naszemu osiedlu dodać trochę koloru , a tym samym radości  w tym trudnym dla wszystkim czasie.  Mamy nadzieję, że nasz mały wkład sprawi, że otoczenie będzie jeszcze piękniejsze, a planeta Ziemia bardziej nasza.

      Oprócz „ Zielonych zabaw” uczniowie mogli zapoznać się z prezentacją multimedialną  z wieloma atrakcjami. Między innymi ze stacjami przedmiotowymi na Dzień Ziemi, quizami, ciekawostkami, filmikami, przykładami działań, historią i ideą tego święta.

      Zabawy, które zaproponowaliśmy z okazji Dzień Ziemi, to świetna okazja, aby zrobić coś dobrego nie tyko dla siebie, ale dla wszystkich ludzi, którzy są  częścią przyrody,  dla całej planety.

      Dostrzegajmy, doceniajmy i dbajmy o  przyrodę, jak często się da, tak, jakby Dzień Ziemi był każdego dnia!

     • Dzisiaj ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI!

      Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell - amerykański aktywista, który na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. przedstawił propozycję obchodów takiego święta. Idea McConnella spotkała się z poparciem burmistrza San Francisco Josepha Alioto, który 21 marca 1970 r. zorganizował w mieście pierwsze obchody zaś U Thant, ówczesny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisał 26 lutego 1971 r. proklamację o ustanowieniu Dnia Ziemi. Zgodnie z nią odbywa się on w równonoc wiosenną na półkuli północnej, czyli 20/21 marca.

     • Uczniowie "Dziesiątki" pamiętają o żołnierzach służących na misjach zagranicznych!

      Tradycji stało się zadość - jak co roku uczniowie naszej szkoły wykonali dla polskich żołnierzy, pełniących służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami kraju, kartki  i dekoracje świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia. Kartki pod koniec listopada ubiegłego roku zostały przekazane do WKU w Gliwicach, a następnie, za pośrednictwem X Brygady Logistycznej w Opolu, trafiły do żołnierzy przebywających na misjach zagranicznych. Akcja Kartka dla misjonarza stała się już chlubną tradycją naszej szkoły. Prace uczniów są wyrazem szacunku i wdzięczności naszych wychowanków dla trudnej, odpowiedzialnej służby żolnierzy-misjonarzy. Zapewne przyniosły odrobinę radości żołnierzom, którzy spędzali święta w trudnych warunkach, z dala od swych rodzin. W akcji brali udział uczniowie klas IV -VI pod kierunkiem pani A. Żok -Tomali, p. W Kuśmierczyk. p. W. Wali i p. B. Mazurek.

      Rosyjskie działania zbrojne wymierzone w integralność Ukrainy (aneksja Krymu przez Rosję i wojna w Donbasie) znacząco zmieniły sytuację geopolityczną w środkowej i wschodniej Europie. Koniecznością stało się zagwarantowanie bezpieczeństwa nowym państwom członkowskim Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, tj. przyjętych do Sojuszu po 1999 r., zwłaszcza w rejonie tzw. wschodniej flanki NATO (przede wszystkim Polska i państwa bałtyckie, a także Rumunia i Bułgaria).

      Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z 27 kwietnia 2017 r. do Rumunii został skierowany polski kontyngent wojskowy w składzie kompanii piechoty zmotoryzowanej z elementem wsparcia logistycznego, łącznie ok. 230 żołnierzy i pracowników wojska oraz 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Kontyngent wystawiony jest rotacyjnie przez bataliony piechoty zmotoryzowanej 17 Brygady Zmechanizowanej 11 Dywizji Kawalerii Pancernej ze wsparciem z innych jednostek.

     • Sukces naszych "artystów"!

      Ogłoszone zostały wyniki regionalnego konkursu plastycznego "Spacer po wyobraźni" organizowanego przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim. Miło nam poinformować, że w gronie nagrodzonych oraz wyróżnionych znalazły się prace uczniów "Dziesiątki". Wyróżnienia zdobyły: Julia Pyszczek z klasy VIB oraz Maria Mazur-Adamczyk z klasy VIA, natomiast do wystawy online wybrane zostały prace Anny Bekieszy oraz Antoniny Podsiadło. Wyróżnionym autorkom GRATULUJEMY SUKCESU! Wyróżnione prace można zobaczyć w naszej galerii.

     • Dziesiątka też na niebiesko

      2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, inaugurujący Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Tego dnia organizowana jest akcja Zaświeć się na niebiesko (Light it up blue) zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Jedną z takich akcji jest iluminacja budynków w kolorze niebieskim. My co prawda nie możemy rozświetlić budynku szkoły na niebiesko, ale na znak solidarności i wsparcia dla wszystkich osób z autyzmem i ich rodziców "zaświecimy"... nasze LOGO w tym właśnie kolorze. 

      Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.​​​​​​​​​​​​​