• Efekty "Zielonych zabaw"

      Uczniowie "Dziesiątki' pochwalili się efektami "Zielonych zabaw" realizowanych w ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi.  Zabawy w „zielone bombardowanie” oraz kwiatoumilacze, stały się okazją do połączenia przyjemnego z pożytecznym - dzięki wykonanym "pracom" nastąpiło upiększenie naszego miejskiego krajobrazu, ale też wzbogacenie go o nowe gatunki roślin, które  z kolei przyciągają liczne, pożyteczne dla nas, drobne stworzenia jak owady czy ptaki.​​​​​​​​​​​​​​

      Wykonane  "Zielone słoiki", pozwoliły zaś przenieść część przyrody do naszych domów, i umożliwiły między innymi  prowadzenie obserwacji procesów zachodzących w otaczających nas ekosystemach. Poprzez zajmowanie się słoikiem nasi  uczniowie mogą wzmacniać swoją więź z naturą, a bliskość roślin zwiększa poczucie bezpieczeństwa i łagodzi nastrój. "Zielone słoiki" stały się więc nie tylko modną ozdobą, ale mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka co ważne zwłaszcza w trudnym czasie pandemii.

    • Efekty "Zielonych zabaw"
     • „Zielone zabawy” na Dzień Ziemi

      Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Ziemi jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi z powodu epidemii koronawirusa obchody święta w tym roku są szczególne. Wiele rzeczy musimy robić inaczej ale pomimo obostrzeń i ograniczeń uczniowie „Dziesiątki’ pokazują, że pamiętają o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i potrafią to robić nawet w tak trudnym czasie!

     • Dzisiaj ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI!

      Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell - amerykański aktywista, który na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. przedstawił propozycję obchodów takiego święta. Idea McConnella spotkała się z poparciem burmistrza San Francisco Josepha Alioto, który 21 marca 1970 r. zorganizował w mieście pierwsze obchody zaś U Thant, ówczesny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisał 26 lutego 1971 r. proklamację o ustanowieniu Dnia Ziemi. Zgodnie z nią odbywa się on w równonoc wiosenną na półkuli północnej, czyli 20/21 marca.

      W 1970 roku Senator Gaylord Nelson, przejęty postępującą degradacją środowiska, w tym wycieków ropy u wybrzeża Kalifornii, zaproponował przeprowadzenie ogólnonarodowego protestu (również nazywanego Dniem Ziemi), który ostatecznie odbył się on 22 kwietnia 1970 r. i wzięło w nim udział ok. 20 mln Amerykanów. Choć oficjalnie ONZ obchodzi Dzień Ziemi w marcu, to w wielu krajach na całym świecie bardziej popularną datą stał się 22 kwietnia a Zgromadzenie Ogólne ONZ dodatkowo ustanowiło w tym terminie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

      Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. Wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje w Dniu Ziemi imprezy i wydarzenia plenerowe. Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi  odbywa się pod nowym hasłem "Przywróć naszą Ziemię"

     • Uczniowie "Dziesiątki" pamiętają o żołnierzach służących na misjach zagranicznych!

      Tradycji stało się zadość - jak co roku uczniowie naszej szkoły wykonali dla polskich żołnierzy, pełniących służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami kraju, kartki i dekoracje świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia. Kartki pod koniec listopada ubiegłego roku zostały przekazane do WKU w Gliwicach, a następnie, za pośrednictwem X Brygady Logistycznej w Opolu, trafiły do żołnierzy przebywających na misjach zagranicznych. Akcja Kartka dla misjonarza stała się już chlubną tradycją naszej szkoły. Prace uczniów są wyrazem szacunku i wdzięczności naszych wychowanków dla trudnej, odpowiedzialnej służby żolnierzy-misjonarzy. Zapewne przyniosły odrobinę radości żołnierzom, którzy spędzali święta w trudnych warunkach, z dala od swych rodzin. W akcji brali udział uczniowie klas IV -VI pod kierunkiem pani A. Żok -Tomali, p. W Kuśmierczyk. p. W. Wali i p. B. Mazurek.

     • Sukces naszych "artystów"!

      Ogłoszone zostały wyniki regionalnego konkursu plastycznego "Spacer po wyobraźni" organizowanego przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim.  Miło nam poinformować, że w gronie nagrodzonych oraz wyróżnionych znalazły się prace uczniów "Dziesiątki".  Wyróżnienia zdobyły: Julia Pyszczek z klasy VIB oraz Maria Mazur-Adamczyk z klasy VIA, natomiast  do wystawy online wybrane zostały prace Anny Bekieszy oraz Antoniny Podsiadło. Wyróżnionym autorkom GRATULUJEMY SUKCESU! Wyróżnione prace można zobaczyć w naszej galerii.      

      Mottem tegotrocznego konkursu były słowa Stanisława Lema: "Gdyby ludzie robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzielibyśmy w jaskiniach..." a sam jego przebieg dość nietypowy. Tym razem organizatorzy, z wiadomych względów, odstąpili od formy bezpośredniego spotkania młodych artystów i tworzenia prac na żywo. Obrazy powstawały w domach uczestników a po skończeniu przesyłane były do organizatorów. Jak napisano na stronie internetowej szkoły organizującej konkurs: "...na szczęście chęć tworzenia i uczestniczenia w tym projekcie wzięła górę i spłynęło do nas mnóstwo prac, świadczących o tym, że wyobraźnia uczestników jest w doskonałej kondycji, a temat, na pierwszy rzut oka trudny, może być na wiele interesujących oraz niejednokrotnie, zaskakujących, sposobów interpretowany."

     • Dziesiątka też na niebiesko

      2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, inaugurujący Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Tego dnia organizowana jest akcja Zaświeć się na niebiesko (Light it up blue) zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Jedną z takich akcji jest iluminacja budynków w kolorze niebieskim. My co prawda nie możemy rozświetlić budynku szkoły na niebiesko, ale na znak solidarności i wsparcia dla wszystkich osób z autyzmem i ich rodziców "zaświecimy"... nasze LOGO w tym właśnie kolorze.