• Kamila NIEZAWODNA!

      Po raz kolejny nasza uczennica Kamila Onyszkiewicz nie zawiodła w wojewódzkich konkursach przedmiotowych. Po ubiegłorocznym sukcesie i uzyskaniu tytułu LAUREATA w konkursie geograficznym w tym roku Kamila sięgnęła po tytuł LAUREATKI z MATEMATYKI oraz FINALISTKI ponownie z GEOGRAFII. Sukces w konkursie matematycznym, oprócz oczywiście waloru prestiżowego, przynosi Kamili również wymierne korzyści w postaci zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki, a to z kolei oznacza, że nasza zdolna i pracowita uczennica już dzisiaj wie, że w egzaminie ósmoklasisty z matematyki osiągnie maksymalną liczbę punktów.

      Uzyskane tytułu laureatki i finalistki pozwalają również Kamili już dziś, ze spokojem oczekiwać na wyniki rekrutacji do szkół średnich – taki talent każda szkoła średnia z pewnością przyjmie bez problemu. Gratulujemy Kamili sukcesów, przygotowującym ją nauczycielkom – p. Hannie Gadaj (matematyka) i Izabeli Pradelok (geografia) DZIĘKUJEMY za poświęcenie i pomoc w przygotowaniu do konkursów, a wszystkim uczniom „Dziesiątki” mówimy: WARTO! PRÓBUJCIE!.

     • Edukacja przez sztukę...

      W ramach prowadzonej w "Dziesiątce" innowacji "Wychowanie przez sztukę" uczniowie najmłodszych klas mogli zagościć w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie. Uczniowie tym razem mieli okazję zobaczyć spektakl o przygodach tytułowego bohatera Nońka, który poszukiwał dobrego humoru, a swoje nietypowe imię zawdzięczał temu, że nieustannie powtarzał zwrot "no nie". Po spektaklu jak zawsze była okazja do zwiedzenia i poznania historii teatru. Był to już trzeci, w tym roku szkolnym, wyjazd uczniów w ramach prowadzonej innowacji, a ciągle wzrastająca frekwencja świadczy o rosnącym zainteresowaniu naszych uczniów oraz ich rodziców uczestnictwem w kulturze.

     • Wiosna w "Korczakowskiej Dziesiątce"!

      Co prawda 21 marca czyli pierwsży Dzień Wiosny juz za nami ale warto jeszcze wrócić do zajęć i "iwentów", w których uczestniczyli uczniowie dziesiątki. Zacząć wypada od obchodów dni "Kolorowej Skarpetki" czyli obchodów "Światowego Dnia Zespołu Downa" wypadającego rokrocznie właśnie 21 marca. Uczniowie "Dzieśiątki" pamiętali i symbolicznie, ubierając kolorowe skarpetki, okazali wsparcie wszystkim osobom dotkniętym Zespołem Downa.     

      Przy okazji Dnia Wiosny nasi uczniowie zdecydowali się również zadbać o rośliny, których "obecność" nie tylko istotnie wpływa na nasze zdrowie ale jest też miłym akcentem dekoracyjnym. Miejscem intensywnych działań "ogrodniczych" stała się sala nr 1.   

     • Wyjazd z przesłaniem...

      16 marca 2022r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły wyjechali do Oświęcimia, by zwiedzić niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau w którym zamordowano ok. miliona Żydów i 90 tysięcy Polaków. W trakcie zwiedzania obozu uczniowie mieli okazję zobaczyć film o historii obozu, okrucieństwach niemieckich strażników, zagładzie Żydów i ciężkich warunkach życia i pracy więźniów. Wyjzad ten nabiera szczególnego wymiaru zwłaszcza dzisiaj, w momencie gdy tuż za naszymi granicami rozgrywa się dramat wojny.

     • Solidarni z Ukrainą!

      Solidaryzujemy się z obywatelami Ukrainy rozpowszechniając tę szczególną "modlitwę". Modlitwę o wolność dla Ukrainy, o koniec rosyjskiej agresji, modlitwę o siłę przeciwko złu. Tą modlitwą przyłączamy się do apelu Wołodymyra Zełenskiego skierowanego do Rosjan: „Jeśli będziecie milczeć teraz, to później będzie przemawiać tylko wasza nędza. A odpowiadać jej będą represje. Nie milczcie!”. „Modlitwę…” śpiewają razem Ukrainka Sofiia Popova i Rosjanka Alona Sobczak, obie o ukraińsko-rosyjskich korzeniach. „Modlitwa za Ukrainę” jest dostępna na kanale YT Teatru Groteska oraz na profilu Teatru na Facebooku.

      Alona Szostak

      Urodziłam się w Związku Radzieckim. Mama Rosjanka, tata Ukrainiec. Mieszkaliśmy w Leningradzie, w Wołgogradzie, w Duszanbe (Tadżykistan), w Kazachstanie i wszędzie mieliśmy przyjaciół o różnym pochodzeniu. W domu mówiliśmy po rosyjsku, ale tata uczył mnie ukraińskiego, czytając wiersze i prozę Tarasa Szewczenki. Uczyli mnie zawsze, żeby szanować każdy naród i jego kulturę. Skończyłam szkołę teatralną w Moskwie. Pracowałam w teatrze w Moskwie i Wilnie. W marcu 1992 przyjechałam do Polski i tu znalazłam swój dom. Od 1992 do 2019 roku pracowałam w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, od 2019 roku gram w Teatrze Polskim w Poznaniu.

      Sofiia Popova

      Jestem Ukrainką. Urodziłam się w Nikopolu, małym mieście na południowym wschodzie Ukrainy, nad Dnieprem. Mama i tata są Ukraińcami, chociaż dziadkowie taty mieli korzenie rosyjskie. Cała moja rodzina to ukraińscy patrioci. Cztery lata temu mój tata Evgen zginął na wojnie na Donbasie, walcząc za wolność Ukrainy i nas wszystkich. Od pięciu lat mieszkam, studiuję i pracuję w Polsce. Jestem absolwentką Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Pracę artystyczną zaczęłam w teatrze V6 w Łodzi w 2018 r. jako tancerka i wokalistka. Od 2021 r. jestem tancerką w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.