• Ma BOZON-a i nie waha się go "używać"!

      Miło nam poinformować, że w naszej szkole pojawił się nowy pracownik - przesympatyczny, przyjazny piesek rasy sznaucer o imieniu BOZON. Nowy "trener-terapeuta"  właśnie rozpoczął swoją terapeutyczną misję w Dziesiątce dzięki wprowadzonej do realizacji, innowacji autorstwa naszej pedagog specjalnej - p. Gizeli Żmijewskiej-Stec "W dychę Asy z psem chodzą do klasy". Pani Gizela kończąc kurs kwalifikacyjny zdobyła kolejne uprawnienia  - tym razem do prowadzenia zajęć DOGOTERAPII i z powodzeniem wprowadza je do oferty zajęć DZIESIATKI. Za nami już pierwsze spotkania oraz mini rajd z udziałem BOZONA.  

      Czemu dogoterapia? Wieloletnie badania prowadzone w wielu krajach w tym i w Polsce dowodzą, że obecność, nawet chwilowa, psów na zajęciach w szkołach przyczynia się do redukcji lęków i napięć, powoduje spadek poziomu agresji, przyczynia się też do wzrostu kompetencji społecznych i łagodzi zachowania ekstremalne. Dzieci obcując z psem mają okazję trenować nawiązywanie relacji, okazywanie i odczytywanie uczuć. Jesteśmy przekonani, że taka forma zajęć będzie wielce interesująca i pożyteczna dla naszych uczniów. Pani GIZELI i BOZONOWI życzymy POWODZENIA!  

     • Telefon zaufania działa!

      UWAGA! Przypominamy, że od 2021 roku całodobowo działa darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 oraz specjalny czat internetowy na stronie: czat.brpd.gov.pl Są to specjalne linie kontaktowe dla wszystkich młodych ludzi, za pomocą których mogą być wysłuchani i otrzymać pełne wsparcie specjalistów. Przy telefonach i czacie dyżurują specjaliści posługujący się językami zarówno polskim jak i ukrainskim, którzy prowadzą rozmowy wspierające, ukierunkowujące na radzenie sobie z trudnościami.

     • "Nasi" na Obchodach Dnia Edukacji Narodowej!

      14 października w Wodzisławiu Śląskim, a dokładnie w sali Wodzisławskiego Centrum Kultury odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. W obecności wielu zaproszonych gości oraz dyrektorów szkół miejskich pracownikom wodzisławskiej oświaty życzenia z okazji święta składali: Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego - p. Mieczysław Kieca, Poseł na Sejm RP - p. Krzysztof Gadowski. Życzenia składali również p. Roman Kapciak w imieniu parlamentarzystów - p. Senator Ewy Gawędy i Posła na Sejm RP Adama Gawędy oraz przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych - p. Marlena Puzoń (ZNP) i Arkadiusz Gajda (Solidarność). Oprawę artystyczną przygotowali  uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej nr 16 z Kokoszyc oraz Młodzieżowy Chór Miejski Canticum Novum. 

      W trakcie uroczystości wręczono również nagrody Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego dla nauczycieli, którzy wyróżnili się swoją pracą i sukcesami w roku szkolnym 2021/2022. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazły sią aż dwie nauczycielki z „Dziesiątki” - p. Zofia Blutko oraz p. Hanna Gadaj. Nagrodzonym nauczycielkom składamy serdeczne Gratulacje. Obchody Dnia Edukacji były również okazją do wręczenia aktów nadania nauczycielom dyplomowanym i mianowanym. I w tej części mieliśmy swoich przedstawicieli. Swoje akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego odebrały p. Hanna Gadaj i Edyta Zając. Uroczystość zakończyła się podziękowaniami dla nauczycieli, którzy w tym roku odeszli na zasłużoną emeryturę. Wsród zegnanych były też nauczycielki SP10 - p. Bramka Chocyk i Elżbieta Jasiak. Obu Paniom DZIĘKUJEMY za lata pełnej poświęcenia pracy.  Relację z uroczystości przygotowała szkolna telewizja TV "10" Info News wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości     

     • Pierwszoklasiści oficjalnie w...Pasowani!

      6 października odbyła się w szkole ważna uroczystość. Nasi najmłodsi zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów "DZIESIĄTKI". Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego pierwszoklasiści najpierw przeszli "cytrynowy" test uśmiechu, później w obecności sztandaru złożyli uroczyste ślubowanie by na koniec oficjalnej części uroczystości zostać pasowanym na ucznia Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka. W uroczystości, oprócz dyrektora i wychowawców uczestniczyli tłumnie rodzice oraz najbliżsi pierwszoklasistów, a także zaproszeni goście: radna Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego - p. Grażyna Pietyra, przewodnicząca Rady Dzielnicy "Trzy Wzgórza" - p. Izabela Grela, przewodniczący Rady Rodziców - p. Michał Magiera, zastępczyni przewodniczącego Rady Rodziców - p. Danuta Jędrasik.

     • Dzień Tabliczki Mnożenia

      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) w tym roku przypadł na piątek 7 października.  To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Głównym mottem akcji było hasło: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W „DZIESIĄTCE” akcja miała ciekawy przebieg - wybrani uczniowie, pod opieką pani Hanny Gadaj i Aleksandry Bąk wcielili się w role egzaminatorów i przepytywali nie tylko koleżanki i kolegów ze znajomości tabliczki mnożenia. Odświeżenie, w formie zabawy tabliczki mnożenia nikomu z całą pewnością nie zaszkodzi a Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję.

     • UWAGA POTRZEBNA POMOC!

      Działające na terenie naszego miasta Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt - Koty Psy i My to grupa osób, której celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom w naszym regionie. Wolontariusze poświęcając bezinteresownie swój wolny czas zajmują się niesieniem pomocy najbardziej potrzebującym psom i kotom. W bogatyum wachlarzu czynności które wykonują znajdują się między innymi: codzienna opieka nad zwierzętami w przytulisku, koordynacja domów tymczasowych, poszukiwanie nowych domów dla podopiecznych, resocjalizacja zwierząt, które w wyniku złych doświadczeń straciły zaufanie do człowieka.

     • #SprzątamyDlaPolski... sprzątamy dla NASZEGO MIASTA!

      4 października, podobnie jak wiele szkół w Polsce, wzięliśy udział w akcji #SprzątamyDlaPolski. Jest to już IV edycja wydarzenia, które organizuje i koordynuje Stowarzyszenie "Dla Polski". Nasz udział polegał na sprzątaniu, usuwaniu śmieci z naszej najbliższej okolicy. Sprzątaliśmy więc tereny zielone osiedla XXX-lecia przylegające do szkoły oraz Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza", z którego bardzo często korzystamy. Mimo, że sprzątaliśmy mały wycinek miasta, to zebraliśmy całkiem sporo butelek, opon, plastikowych opakowań. To była ważna i potrzebna akcja, dzięki której jest trochę czyściej. BRAWO MY!!    

     • Samorząd "starszaków" wybrany!

      Po wyborach "małego" Samorządu Uczniowskiego przyszedl czas na ogłoszenie wyników aktu wyborczego w grupie uczniów klas IV - VIII. Miło nam poinformować, że w wyniku przeprowadzonej kampanii wyborczej, a później wyborów wyłoniony został Samorząd Uczniowski dla klas IV-VIII. PRZEWODNICZĄCĄ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO została TURKUMAN YEVA jej zastępcą ADAMCZAK ALEKSANDER. Zarząd Samorządu Uczniowskiego tworzą Maja Dąbrowska, Martyna Pukowiec, Julia Pyszczek, Livia Kurzyńska, Laura Górecka i Weronika Marszałek. Nowo wybranym władzom Samorządu Uczniowskiego GRATULUJEMY oraz życzymy wielu pomysłów i owocnej pracy na rzecz szkoły.

     • "Empirium" działa!

      Dzięki udziałowi szkoły w programie #LaboratoriaPrzyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów możemy pochwalić się, jako jedna z dwóch miejskich szkół, nowoczesną, wirtualną pracownią chemiczną. Zajęcia z wykorzystaniem gogli VR oraz empiriusza są atrakcyjną formą poszerzania wiedzy oraz prowadzenia wirtualnych doświadczeń z chemii.