• Ruszyła akcja "Życzliwa Dziesiątka"

      Już niebawem, bo 21 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i pozdrowień. W związku z tym świętem chcemy, aby cała społeczność naszej szkoły zaangażowała się w działania, których celem będzie  kształcenie postaw szacunku i życzliwości wobec innych osób. Ogłaszamy zatem akcję "Życzliwa Dziesiątka".

        W ramach wspomnianej akcji planujemy następujące działania: 

      • spotkania profilaktyczne z psychologiem,  pedagogiem szkolnym oraz specjalistą do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej
      • warsztaty profilaktyczne prowadzone przez trenera, coacha Teamu Johna Maxwella w ramach Global Youth Initiative.
      • "życzliwe lodołamacze" - działanie polegające na tym, że każdy nauczyciel przedmiotu co najmniej raz w tygodniu przeznaczy kilka minut lekcji na stworzenie sytuacji, w której uczniowie będą mieli okazję wykazać się wobec rówieśników życzliwością. 
      • lekcje wychowawcze poświęcone tematom związanym z życzliwością i szacunkiem
      • szkolny plebiscyt: "Ludzioluby" (wybory najbardziej życzliwych uczniów)
      • cykl zajęć praktycznych poświęconych postawom szacunku i życzliwości - konkurs "Życzliwa kartka z pozdrowieniami",  konkurs graficzny "Photovoice"

      Jesteśmy przekonani, ze przed nami bardzo dobre, pełne wzajemnej życzliwości chwile. Życzliwość i wzajemna pomoc są ważne ZAWSZE, ale szczególnie teraz. Człowiek życzliwy to człowiek szczęśliwy - pamiętajmy o tym!

     • Wspaniały występ teatru Niebieskie Migdały!

      Szkoła bez teatru? Nie w "Dziesiątce"! Mimo trudnych czasów dla teatrów wszelkich nasza grupa teatralna Niebieskie Migdały, pod kierunkiem p. Blanki Chocyk, istnieje i działa. Od dwóch lat, przynajmniej raz w roku grupa prezentuje premierowy spektakl dla najmłodszych klas "Dziesiątki" więc i w tym roku nie mogło być inaczej. Po zeszłorocznej premierze "Księżniczki na ziarnku grochu", przyszła pora na "Kopciuszka"

     • X Światowe Dni Tabliczki Mnożenia

      Chętni Rodzice i Uczniowie z naszej szkoły, wzięli udział w internetowym konkursie matematyczno-logicznym "ARCYMISTRZ MNOŻENIA" organizowanym w ramach obchodów X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W ramach konkursu, na indywidualnych kontach uczestników, przez trzy kolejne dni były zamieszczane zestawy zadań składające się z 6 zadań, na których rozwiązanie każdy miał aż lub tylko 24 godziny. Łamigłówki wymagały logicznego myślenia oraz umiejętności mnożenia i dzielenia liczb.

      Efektem działań naszych "arcymistrzów mnożenia" jest awans finału uczennicy Kamila Onyszkiewicz oraz rodziców:  Pani Małgorzaty Wiewióry i Pani Barbary Onyszkiewicz. Serdecznie gratulujemy.  Trzymamy kciuki - już w sobotę wielki finał. Koordynatorem konkursu była p. Hanna Gadaj - nauczycielka matematyki i informatyki. 

     • "Święto Drzewa" w Dziesiątce

      Uczniowie "Dziesiątki" pod okiem p. Z. Konsek tradycyjnie przyłączyli się do ogólnopolskich obchodów „Święta Drzewa”, Święto obchodzone jest każdego roku 10 października. Tym razem była to już 18 edycja tego programu, która przebiegła pod hasłem„Święto Drzewa dla zwierząt”. W tym roku święto to obchodzimy z myślą o zwierzętach, dla których drzewa to często jedyny dom na Ziemi.

      W naszych ogrodach i parkach możemy stworzyć dla nich przyjazne zakątki sadząc gatunki miododajne i owocowe. Pomyślmy też o przygotowaniu dla naszych dzikich przyjaciół odpowiednich schronień, budek lęgowych i poidełek. W ramach akcji, w szkole uczniowie wykonywali zielniki liści drzew Wodzisławia Śląskiego, zakładali własne hodowle drzewek z nasion, owoców i pestek. Z głównym przesłaniem akcji oraz powodami, dla których należy sadzić drzewa, uczniowie mogli się zapoznać, analizując informacje z gazetki ściennej. Wszyscy uczniowie zaangażowani w akcję otrzymali upominki ufundowane przez Nadleśnictwo w Rybniku. Zależy nam na tym, aby zwracać uwagę na te żywe elementy przyrody, z których każdy jestw yjątkowy i zasługuje na szacunek. Pamiętamy, że przyszłość Ziemi i los jej mieszkańców nadal jest w naszych rękach.

     • Pasowanie na ucznia SP10

      W ubiegłą środę (07.10.2020), w godzinach popołudniowych, odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Janusza Korczaka. Po wrześniowym "prologu" w postaci wręczenia "tyt pierwszaka" był to ostatni, ale najważniejszy, akt wprowadzenia naszych najmłodszych w społeczność "Dziesiątki"

     • Kolejny sukces Otylii!

      W dniach 3-4 października w Dusznikach Zdroju odbyły się Mistrzostwa Polski w biathlonie na nartorolkach.  W zawodach znowu z sukcesem wystartowała Otylia Kocur - uczennica klasy sportowej naszej szkoły. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (silny wiatr), Otylia tylko dwa razy spudłowała na strzelnicy ale bardzo dobry bieg na nartorolkach zagwarantował  naszej zawodniczce brązowy medal. BRAWO OTYLIA!
       

     • Smart-granie na ekranie!

      Mówi się, że przezwyciężanie trudności rodzi możliwości. W dobie pandemii w "Dziesiątce" na lekcja muzyki radzimy sobie nieźle. Klasa VIb do zajęć muzycznych "zaprzęgła" smartfony - granie na... ekranie pokazało, że telefon może być całkiem fajnym instrumentem.

     • Tabliczka mnożenia w roli głównej!

      2 października 2020 r., Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim, wzięła udział po raz kolejny w obchodach X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

      Akcja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Nauczycielki matematyki przeprowadzały akcję w klasach. Uczniowie zmierzali się w pojedynkach tabliczkowych, czy to na kartkach, czy to na komputerach. Chętni uczniowie wykonywali plakaty, na których przedstawili ciekawe sposoby obliczeń oraz lapbooki. Była również przygotowana prezentacja multimedialna. Dzień ten nie mógł się odbyć bez samo sprawdzenia. Uczniowie dostali karty z 45 działaniami z tabliczki mnożenia. W ciągu 2 minut zapisywali jak najwięcej wyników. Po tym czasie wspólnie czytaliśmy działania oraz podawaliśmy poprawne wyniki. Uczniowie sami weryfikowali swoje odpowiedzi. Graliśmy także w bingo matematyczne, w statki z mnożeniem liczb całkowitych, karty pamięciowe, poznaliśmy nową grę węża, rozwiązywaliśmy krzyżówki matematyczne. 

     • Kolejne medale biathlonistów SP10!

      23-24.09.2020, w osodku biathlonowym Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" w Wodzisławiu Śląskim rozegrano Wojewódzkie Mistrzostwa Śląska młodzików w biathlonie letnim. W zawodach z sukcesami wystartowali też zawodnicy i zawodniczki UKS Strzał Wodzisław Śląski na co dzień uczniowie klas sportowych SP10.

     • "Pola Nadziei" w SP10!

      Pola Nadziei to coroczna kampania na rzecz hospicjów, której pomysł narodził się w Wielkiej Brytanii, a do Polski trafił 14 lat temu Jej celem akcji jest edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na losy chorego człowieka. Symbolem akcji jest żonkil, uznawany za międzynarodowy symbol nadziei. Kwiat żonkila staje się znakiem jedności i solidarności ludzi zdrowych z chorymi.

      Akcja przebiega w dwóch etapach: jesienią sadzi się cebulki żonkili a wiosną, kiedy żonkile rozkwitają i tworzą żółte pola nadziei, organizuje się różnego rodzaju imprezy okolicznościowe związane z pomocą dla ludzi chorych, przebywających w hospicjach. W ramach akcji Pola Nadziei przeprowadzane są w szkołach konkursy związane z nadzieją niesioną chorym.
      Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy przystąpili do tej międzynarodowej kampanii. W dniu 23 września uczniowie klasy VA zasadzili 50 cebulek żonkili, tworząc symboliczne poletko nadziei w kształcie serca. Wiosną, kwiaty które z nich wyrosną, zostaną zawiezione do hospicjum domowego Rybniku. Rośliny, o delikatnych kwiatach, które zasadzili uczniowie, mają zachęcać wszystkich do tego, aby w naszych sercach kwitła miłość i nadzieja dla drugiego człowieka.

     • Wirtualny kiermasz książki!

      Biblioteka SP nr 10 w Wodzisławiu Śl. zachęca do wzięcia udziału w kiermaszu książek za pośrednictwem sklepu internetowego www.ksiegarnia-tuliszkow.pl. Pomimo wielu ograniczeń związanych z pandemią, dzięki tej formie księgarnia internetowa może dotrzeć do czytelników a dostęp do książek jest bezpieczny i nieograniczony.

     • Stołówka szkolna wznawia działalność!

      Od poniedziałku 28.09.2020 r wznawia działalność stołówka szkolna. Dwudaniowie posiłki dostarczać i wydawać będzie firma "Jordan Catering".

      posiłki wydawane będą w stołowce skolnej według harmonogramu: 11:30-11:50 uczniowie klas IV-VIII, 11:50-12:50 uczniowie klas I-III. Informacje na temat sposobu płatności oraz rozliczania płatności można uzyskać pod numerem telefonu Intendentki firmy: 786 199 200. W przypadku gdy uczeń w danym dniu nie będzie korzystał z obiadu informację taką należy przesłać sms-owo pod numer telefonu Intendentki do godz. 7:00. Za miesiąc wrzesień opłaty zbierane będą łącznie z opłatą październikową. Wpłaty przyjmować będzie Intendentka 13 dnia każdego miesiąca (Pierwsza wpłata 13.10.2020 r.). 

     • Warsztaty fotograficzne ruszają!

      W Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Wodzislawiu Śląskim mieszczącym się w budynku dawnego Gimnazjum nr 2, a obecnie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 przy ulicy 26 Marca 66, od października tego roku ruszają zajęcia warsztatowe dla młodych adeptów fotografii. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu (32) 456 29 36. Zapraszamy wszystkich uczniów (minimum ukończone 9 lat) do skorzystania z oferty OPP 1.

     • Ekologia to jeden z naszych priorytetów!

      Międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września obchodzona była również i w naszej szkole. Dzień bez Samochodu w ,,Dziesiątce" zaznaczyliśmy na lekcjach wf-u pod hasłem ,,Żyjmy zdrowo na sportowo". Nie biegaliśmy, nie skakaliśmy, nie rzucaliśmy ale jeździliśmy! Były zabawy i rywalizacja na kółkach jako forma promocji wykorzystywania do przemmieszczania się ekologicznych środków transportu.

      Również w świetlicy szkolnej uczniowie SP10 obchodzili Międzynarodowy Dzeń bez Samochodurównież. Odbyły się zajęcia pro - eco, których tematem przewodnim był rower jakośrodek lokalnej komunikacji, turystyki, wypoczynku i sportu. Dzieci poznały historię roweru, rodzaje  współczesnych rowerów i ichzastosowanie. Sporo uwagi poświęcono bezpiecznej jeździe rowerem.Podczas tych zajęć dzieci projektowały rower marzeń, a ich prace umieszczono na gazetce świetlicowej.

     • Kolejny raz sprzątamy Świat!

      Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączają się w akcję Sprzątanie świata – Polska, organizowaną przez Fundację Nasza Ziemia. Tegoroczna 27 akcja odbywa się w dniach 18- 20 września pod hasłem ,,Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Wybuch epidemii koronawirusa to wyraźny sygnał, że Matka Ziemia tym razem nie prosi, a woła o troskę, o mądrą gospodarkę odpadami, o ochronę klimatu, o redukcję konsumpcjonizmu, o naszą uwagę. Z tej okazji w szkole zorganizowano m.in. konkurs na lapbooka , którego tematyka była związana z tegorocznym hasłem. Zwycięzcami konkursu zostały uczennice: Kubek Julia ( VIIa), Gilewicz Kinga( VIIIc), Ismena Wutke ( VIa). Uczniowie wykonywali memy związane z problematyką śmieci. Na podstawie gazetki ściennej uczniowie poznawali fakty dotyczące inwazji plastiku, sposoby na zatrzymanie fali plastikowych śmieci, zasady stylu życia zero waste, alternatywy d

     • Wpłaty na Radę Rodziców

      Szanowni Państwo. Na prośbę skarbnika Rady Rodziców działającej przy SP10 informujemy, że wpłaty na Radę Rodziców można dokonywać przelewem elektronicznym na konto:

      Mikołowski Bank Spółdzielczy 36 8436 0003 0101 0447 4247 0002

      W tytule wpłaty proszę wpisać: "Wpłata na Radę Rodziców SP10 - imię i nazwisko ucznia, klasa"  

    • Wpłaty na Radę Rodziców
     • Dzień kropki.

      Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

     • Udany debiut młodej szachistki!

      Bardzo dobre wiadomości dotarły do nas z klubu szachowego "Baszta" w Wodzisławiu Śląskim. Z informacji jakie zostały nam przekazane  wynika, że uczennica "Dziesiątki" - Maja Głomska (II klasa), startując po raz pierwszy w zawodach szachowych Mistrzostw Polski Młodzików i Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych rozgrywanych w dniach 25-30 sierpnia we Wrocławiu, została sklasyfikowana na bardzo wysokim - 19 miejscu w obu kategoriach!!!. Wrocławskie zawody nie były jedynym sukcesem Mai. Już dwa tygodnie po mistrzostwach rozgrywanych we Wrocławiu Maja wystartowała w kolejnych zawodach. Tym razem w Katowicach (13 wrzesnia) stanęła do rywalizacji w VIII Międzynarodowym Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w szachach szybkich i... wywalczyła bardzo wysokie III miejsce. Jak na debiutantkę w zawodach tej rangi występy Mai uznać należy za bardzo udane. Gratulacje dla Mai i jej trenerów!!

    • Udany debiut młodej szachistki!
    • Sportowa niedziela naszych biegaczek!
     • Sportowa niedziela naszych biegaczek!

      Po tygodniowym "rozruchu" realizowanym pod okiem p. Weroniki Kocoń na lekcjach wychowania fizycznego uczennice naszej szkoły wzięły udział w pierwszych zawodach lekkoatletycznych w tym roku szkolnym. 13 września uczennice klasy 7A i 8C wzięły udział, w rogrywanych w Godowie, zawodach biegowych "Czekoladowe kolce". Rywalizacja przebiegała na dystansach 400, 600 metrów, a nasze zawodniczki zajęły miejsca: w biegu na 400 m - Julia Zielińska 4 miejsce, Aleksandra Kicka 6 miejsce, Milena Brzóska 7 miejsce i Wanesa Krajewska 8 miejsce (wszystkie uczennice z klasy 7A) W biegu na 600 metrów Eliza Słonina uplasowała się na 6 pozycji.