• Dzisiaj świętują CHŁOPCY!

      30 września w Polsce swoje świeto obchodzą wszyscy chłopcy. Z tej okazji piękniejsza cześć "Dziesiątki" przygotowała multimedialne i multijęzykowe życzenia dla chłopców dużych i małych. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DRODZY "CHŁOPCY" 

      W innych krajach dzień ten obchodzony jest w innych terminach. W Norwegii Dzień Chłopaka obchodzony jest 7 października, w Indiach i Meksyku - 19 października, a w Kanadzie - 25 listopada. W Wielkiej Brytanii Dzień Chłopaka świętuje się 5 kwietnia.  W Japonii święto to ma swoją najdłuższą tradycję (obchodzono je tam już w VI w.n.e.), po II wojnie światowej zostało przemianowane na Dzień Dziecka i w takiej formie obchodzone jest co roku 5 maja. Dzień Chłopaka to nie jest to samo święto co Dzień Mężczyzny. Oba dni obchodzone są w inne dni w roku. Dwa święta wpisały się także na stałe w kalendarz. Kiedyś przyjmowało się, że pierwsze święto obchodzą raczej młodsi mężczyźni, a drugie starsi. Teraz taki podział nie istnieje. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby również młodsi świętowali Dzień Mężczyzny, a starsi - Dzień Chłopaka. W Polsce Dzień Mężczyzny obchodzony jest 10 marca, czyli dwa dni po Dniu Kobiet. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie przypada natomiast na 19 listopada. Święto to jest obchodzone w ponad 80 państwach, między innymi w Holandii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych czy Republice Południowej Afryki. (źrdło: wiadomości.wp.pl)

     • Oferta dla lubiących śpiewać!

      Młodzieżowy Chór Miejski „Canticum Novum”, który w Wodzisławiu Śląskim działa z sukcesami już od października 2012 roku, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-9 lat lubiące i chcące śpiewać do tworzonej właśnie grupy dziecięcej. Otwarte próby dla chętnych odbywają się w każdy czwartek od godziny 16:00 do 17:00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II przy ulicy 26 marca 9. WIęcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 699833102 lub (32) 4562936. ZAPRASZAMY!!!

     • Kolejne wyróżnienie w wojewódzkim konkursie plastycznym!

      Sejmik Województwa Śląskiego, uchwałą z dnia 14 grudnia 2021 r., ogłosił rok 2021 w województwie śląskim „Rokiem Górali”. Z tej okazji Marszałek Województwa Śląskiego objął swoim patronatem wojewódzki konkurs plastyczny "Muzyką malowane. Na góralską nutę", w którym z sukcesem wystartował nasz uczeń - Mateusz Janeta z klasy V B.  

      Intencją organizatorów obchodów było podkreślenie faktu, że w obrębie województwa śląskiego mamy trzy pasma górskie - Beskid Śląski, Żywiecki i Mały oraz dwie grupy góralskie - górale śląscy oraz żywieccy z bogatą tradycją wpisującą się w polską kulturę. Wśród wielu uroczystości i imprez okolicznościowych przygotowanych na tę okazję znalazł się również Wojewódzki Konkurs Muzyczno-Plastyczny „Muzyką malowane. Na góralską nutę”. Jak pisaliśmy wczśniej, duży sukces w tym konkursie stał się udziałem Mateusza Janety, którego praca zyskała uznanie kapituły konkursu i została wyróżniona. Oznacza to, że nasz uczeń, podczas konferencji podsumowującej „Rok Górali” organzowanej w gmachu Urzędu Wojewódzkiego, odbierze swoją nagrodę, a jego praca będzie wystawiona w tymże budynku w dniach od 4 do 20 października br. GRATULACJE dla Mateusza oraz przygotowującej naszego artystę -  p. Blanki Chocyk.   

     • Mamy nowy SAMORZĄD UCZNIOWSKI!

      23 września 2021 r. przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W trosce o środowisko i zgodnie z hasłem "Myślę więc nie śmiecę" zrezygnowaliśmy z ulotek wyborczych, a kandydaci swoje programy prezentowali w formie e-kampanii wyborczej. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie szkoły klas IV-VIII. Wzięło w nim udział 205 uczniów (na 253 uprawnionych) wybierających swoich przedstawicieli spośród 5 kandydatów. Wśród wszystkich głosów oddanych 4 były nieważne. Komisja wyborcza w składzie: Amelia Józefiak, Aleksandra Bonar, Aldona Jaśkiewicz, Aleksandra Kicka oraz Karolina Konieczny czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.

     • "Mały" Teatr wznawia działalność!

      Ruszyły zajęcia teatralne! Po kilku teatralnych zabawach i obejrzeniu bajki " Księżniczka na ziarnku grochu"w teatrze Kamishibai niektóre aktorki od razu odnalazły się w roli. Następne zajęcia odbędą się w najbliższą środę w godz. 12.40 - 13.35 w holu na pierwszym piętrze.

      Wszystkie chętne uczennice oraz UCZNIOWIE mogą zgłaszać się do p. Blanki Chocyk - opiekunki koła teatralnego. ZAPRASZAMY DO ZABAWY W TEATR!    

     • WF z AWF...czyli SPORT TO ZDROWIE!

      Ruszyły zapisy uczniów klas IV-VIII na dodatkwe zajęcia sportowe organizowane w "Dziesiątce" w ramach programu "WF z AWF - aktywny powrót do szkoły". Celem projektu jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych – walka ze skutkami pandemii koronawirusa. Warunkiem organizacji zajęć jest utworzenie grup minumum 15 osobowych.

     • Myślę, więc nie śmiecę.

      W trzeci weekend września ruszyła 28 akcja Sprzątania świata i jak co roku, aktywnie włączyliśmy się do obchodów. Tegoroczne hasło kampanii  brzmi: " Myślę, więc nie śmiecę". Akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest jednocześnie lekcją poszanowania środowiska jak również promowaniem ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów. Nie chodzi w niej  o to, aby sprzątać , ale o to, aby nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Hasło tegorocznej akcji nie przypadkowo jest parafrazą słynnego powiedzenia Kartezjusza "Cogito ergo sum", każdy bowiem powinien pomyśleć i wziąć sobie do serca fakt, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne zdrowie oraz zdrowie przyszłych pokoleń musimy ograniczać ilość wytwarzanych odpadów. 

      Mając na uwadze tegoroczne hasło szczególnie zależało nam na tym, aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych odpadów. W tym roku uczniowie dziesiątki, w ramach akcji mogli udowodnić, że przyczyniają się do zmniejszania ilości śmieci, robiąc ODPOWIEDZIALNE ZAKUPY. Nasi uczniowie wykonywali  zdjęcia, na których widoczne są sposoby na ekologiczne zakupy, dzięki którym można zmniejszać  ilość wytwarzanych odpadów. Aby przyczynić się do ograniczania ilości zużywanego papieru, został ogłoszony konkurs" Papieru nie marnuję - twórczo go wykorzystuję". Podczas kolejnych lekcji wychowawczych uczniowie będą mogli poznawać  sposoby na niemarnowanie jedzenia, w ramach ogólnopolskiego projektu Federacji Polskich Banków Żywności : EkoMisja- nie marnuję!

     • "Wirusoochrona" w DZIESIĄTCE!

      Od 15 września bieżącego roku na terenie województwa śląskiego realizowana jest II edycja akcji informacyjno-edukacyjnej pod tytułem "WIRUSOOCHRONA" W akcji, która trwać będzie do 15 października, czyli do dnia Światowego Dnia Mycia Rąk wezmą udział również uczniowie klas I-III naszej szkoły.

      Głównym celem akcji jest promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci i ich rodziców oraz zwrócenie uwagi na znaczącą role higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszeniu się wirusów i chorób zakaźnych. Przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych ma na celu ograniczanie zachorowań wśród dzieci i transmisji wirusów na najbliższych. Akcja prowadzona jest w koordynacji z Państwowym Powiartowym Inspektorem Sanitarnym w Wodzisławiu Śląskim.

     • Zapraszamy na spotkania z wychowawcami!

      Pierwsze dwa tygodnie nauki praktycznie za nami czyli nadchodzi czas spotkań rodziców z wychowawcami. Sytuacja pandemiczna jest, jak do tej pory, w miarę stabilna więc zdecydowaliśmy się zorganizować spotkania w szkole. Terminy spotkań wyznaczyliśmy na dwa dni (środa 15.09 oraz czwartek 16.09), zróżnicowaliśmy też godziny rozpoczęcia tak by ograniczać tłok w szkole. ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW NA SPOTKANIA WEDŁUG HARMONOGRAMU.  

      HARMONOGRAM SPOTKAN RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI KLAS I-VIII

      15.09.2021 ŚRODA 

      • I A - p. Wieczorek - sala 24 godz. 16:30
      • I B - p. Misiewicz - sala 23 godz. 16:30
      • IV A - p. Mazurek - sala 31 godz. 17:00
      • IV B - p. Jasiak - sala 33 godz. 17:00 
      • V A - p. Wala - sala 16 godz. 16:30
      • V B - p. Grzybek - sala 34 godz. 16:30
      • VI A - p. Konsek  - sala 29 godz. 16:30
      • VII A - p. Rasińska - sala 8 godz. 17:00
      • VII B - p. Pradelok - sala 7 godz. 16:30
      • VII C - p. Gadaj - sala 26 godz. 17:00
      • VII D - p. Kocoń - sala 36 godz. 17:00 
      • VIII A - p. Żok-Tomala - sala 1 godz. 17:00
      • VIII B - p. Pawłowska - sala 35 godz. 16:30
      • VIII C - p. Borońska - sala 32 godz. 17:00 

      16.09.2021 CZWARTEK

      • II A - p. Blutko - sala 21 godz. 17:00
      • II B - p. Misiewicz - sala 22 godz. 17:00
      • III A - p. Maciejewska - sala 20 godz. 16:15
      • III B - p. Smołka - sala 19 godz. 17:00 
     • RUSZA STOŁÓWKA SZKOLNA!

      Już od poniedziałku 20 września 2021 r. wznowi działalnośc stołówka szkolna. W tym roku żywieniem dzieci w "Dziesiątce" zajmować się będzie firma cateringowa FHU "ORION" z Wodzisławia Śląskiego. W trosce o ekologię oraz o "normalność" nasi uczniowie, dostarczane przez firmę obiady, konsumować będą z tradycyjnych "porcelanowych" talerzy przy użyciu metalowych sztućców. Deklaracje chęci korzystania z obiadów rozdawane będą rodzicom podczas spotkań z wychowawcami, które przypominamy odbędą się w środę 15 września i czwartek 16 września w godzinach wskazanych przez wychowawców.

     • No i zaczęło się... :-)

      Za nami pierwszy dzień w nowym roku szkolnym. Z oczywistych względów nie mogliśmy  zainaugurować go w sposób uroczysty i odświętny, ale w szkole bylo nareszcie znowu gwarnie i tłumnie. Uczniowie klas starszych spotkali się z wychowawcami w przydzielonych salach, by powspominać jeszcze wakacje, ale też porozmawiać o nowych wyzwaniach. "Pierwszaki" zaś z klasy A i B, w obecności swoich rodziców i wychowawców , spotkały się w sali gimnastycznej z dyrektorem szkoły, który powitał ich w murach "Dziesiątki" i obdarował ufundowanymi przez miasto tradycyjnymi "Tytami" Od jutra wszyscy nasi uczniowie rozpoczynają zajęcia lekcyjne. Trzymamy za wszystkich kciuki i życzymy aby ten rok szkolny upłynął przede wszystkim w zdrowiu i bezpiecznie. POWODZENIA!