• Pole nadziei zakwitnie wiosną!

      Uczniowie klasy 6a włączyli się po raz kolejny w projekt Hospicjum Domowego w Rybniku. Wspólnie z wychowawcą klasy Zuzanną Konsek wysadzili 60 cebulek żonkili, tworząc szkolne Pole nadziei, które mamy nadzieję zakwitnie w całej okazałości wiosną. Jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu. Bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzinom. ​​​​​​​

      Akcja jest dopasowana do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Pomoc dla drugiego człowieka, chorego i oczekującego wsparcia trwa zawsze, zmieniają się tylko sposoby i narzędzia pomocy. Celem akcji jest edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los  chorego człowieka. Symbolem akcji jest żonkil, uznawany za międzynarodowy symbol nadziei. Kwiat żonkila staje się znakiem jedności i solidarności ludzi zdrowych z chorymi.

     • U nas... DZIECI UCZĄ RODZICÓW!

      Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej, trwającej do końca roku szkolnego 2021/2022 akcji edukacyjnej pt. „Dzieci uczą rodziców”. Akcja – organizowana przez Centrum Rozwoju Lokalnego – skierowana jest do klas 1-3 szkół podstawowych i jest objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym dzieci świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji.

     • "Życzliwa DZIESIĄTKA" również dla czworonogów!

      4 października przypadały imieniny św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, tego dnia obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ZWIERZĄT, a cały miesiąc październik został ustanowiony miesiącem DOBROCI DLA ZWIERZĄT. Uczniowie dziesiątki chętnie przyłączyli się do akcji rozszerzając tym samym akcję "Życzliwa DZIESIĄTKA" na czworonogi. Szkolne koło wolontariatu pod opieką p. Elżbiety Szymiczek zorganizowało wśród naszych uczniów zbiórkę karmy, koców i innych potrzebnych rzeczy, które następnie zostały przekazane do pobliskiego schroniska. Ilośc zebranych "darów" była bardzo duża  wiec WSZYSTKIM DARCZYŃCOM należą się SERDECZNE PODZIĘKOWANIA, a WOLONTARIUSZOM GRATULACJE ZA UDANĄ AKCJĘ! 

     • Drzewa...lekarze dusz i ciał!

      Codziennie widzimy je z naszych domów, przechodzimy obok nich, nie zastanawiając się , jak cenną rolę odgrywają w naszym życiu. Dlatego tegoroczne obchody "Święta Drzewa" odbyły się w takim celu, aby zatrzymać się na chwilę i zwrócić na nie uwagę, popatrzeć, dotknąć , poobserwować. Dzień Drzewa wymyślił w 1872 r. w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem. Do Europy trafiła w 1951 roku.

     • Telefony zaufania dla uczniów i dorosłych!

      Złość, smutek, lęk, trudne relacje rówieśnicze czy domowe, przemoc fizyczna, psychiczna wszystkie te sytuacje pwowodują u wielu ludzi poczucie zagubienia i osamotnienia. Aby dać im wsparcie uruchomiona jest cała sieć "telefonów zaufania" pod którymi dyżurują wykwalifikowani terapeuci, psycholodzy. Apelujemy do wszystkich, a zwłaszcza do uczniów borykających się z problemami - nie zostawajcie sami w trudnych momentach. Rozmawiajcie z najbliższymi, z dorosłymi, ktorych dażycie zaufaniem. Jeśli nie macie takich mozliwości lub czegoś się obawiacie skorzystajcie z pomocy dzwoniąc pod przedstawione niżej numery telefonów.    

     • ...z wizytą w teatrze Ateneum!

      13 października bieżącego roku grupa naszych najmłodszych uczniów wyruszyła do Katowic, a dokładnie do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach jednego z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce, który swoją działalność prowadzi od 1945 roku!. Aktualny repertuar teatru, adresowany głównie do widowni dziecięcej − to zarówno baśniowa klasyka jak i pozycje współczesne realizowane z wykorzystaniem głównie teatru lalkowego, ale też sceny żywego planu. Celem wyjazdu było, oprócz zwiedzenia teatru i obejrzenia spektaklu pod tytułem „Miłość do trzech pomarańczy”, również uczestnictwo w warsztatach teatralnych prowadzonych przez pracowników teatru Ateneum. W trakcie zajęć warsztatowych uczniowie mieli okazję między innymi poznać techniki operowania lalkami.

     • "Dziesiątka" partnerem strategicznym kampanii!

      Czas popandemiczny to w wielu szkołach trudny okres odbudowywania więzi społecznych i relacji koleżeńskich w grupach i całych zespołach klasowych. Już w poprzednim roku szkolnym zauważyliśmy, że po powrocie uczniów do szkoły pojawiły się kłopoty z wzajemnymi relacjami naszych uczniów względem siebie i dorosłych. Ruszyliśmy z akcją „Życzliwa DZIESIĄTKA”, którą kontynuujemy również i w tym roku szkolnym. Wzmocnieniem naszych działań jako szkoły będzie z całą pewnością udział w kampanii "Bądź Człowiek nie cZŁOwiek", która w założeniu jest odpowiedzią na obserwowane w wielu środowiskach zachowania nienawistne w relacjach międzyludzkich takie jak na przykład hejt.

      W akcji pragniemy zwrócić uwagę naszym uczniom na skutki jakie niesie za sobą hejt. Chcemy aby dzieci zrozumiały jak niegatywne wpływa na innych używana wobec nich mowa nienawiści. Osoby doświadczające słownej agresji często nie wiedzą, jak radzić sobie z tym problem. W kampanię zaangażować chcemy wszystkich uczniów "DZIESIĄTKI" oraz Samorząd Uczniowski, wychowawców klas, specjalistów szkolnych - pedagoga, psychologa. Korzystać też będziemy z pomocy wyspecjalizowanych instytucji oraz fachowców.  

     • Sztafeta "DZIESIĄTKI" piąta w województwie!

      Nadrabiamy zaległości informacyjne! 12.09.2021 pod Częstochową, w miejscowości Konopiska rozegrany został Finał Wojewódzki w sztafetowych biegach przełajowych - zawody rozgrywane w ramach kalendarza imprez Szkolnego Związku Sportowego. Nasze sztafeta dziewcząt, po sukcesach w zawodach powiatowych i rejonowych znowu spisała się rewelacyjnie i zajęłą bardzo wysokie V miejsce. Konkurencja była bardzo duża, a naszym biegaczkom do osiągnięcia sukcesu zabrakło podbiegów, ktore są ich mocną stroną. Brawo BRAWO dla dziewczyn, które reprezentowały naszą szkołę i miasto. Sztafeta biegła w składzie: Kinga Tkocz, Amelia Józefiak, Paulina Kądziela, Jagoda Glimasińska, Martyna Karbowniczyn, Aleksandra Ryszka. Trener Edyta Zając

     • Kolejne wyróżnienie w konkursie artystycznym!

      Bardzo miło nam poinformować, że w rozstrzygniętym już, Powiatowym Konkursie Poetycko-Plastycznym dla uczniów klas I-III „Wierszem malowane”, praca naszej uczennicy – Mai Pineckiej z klasy III zyskała uznanie jurorów i została wyróżniona. Konkurencja w tym roku była wyjątkowo duża bo na konkurs napłynęła rekordowa liczba prac plastycznych - aż 66, z 24 placówek powiatu wodzisławskiego więc tym bardziej GRATULUJEMY Mai i przygotowującej ją p. Anety Żok-Tomali sukcesu.

      Głównym celem konkursu była popularyzacja wśród dzieci polskiej poezji, rozwijanie wyobraźni twórczej i doskonalenie umiejętności plastycznych uczniów. Z każdej placówki mogły wziąć udział maksymalnie 3 prace a organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie. 

     • Obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk!

      Zakończyliśmy właśnie akcję "Wirusoochrona" prowadzoną w klasach I-III, której motywem przewodnim było propagowanie codziennych, prostych zabiegów i czynności higienicznych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wszelkich wirusów. Zwieńczeniem akcji jest powstały klip przygotowany na obchody Światowego Dnia Mycia Rąk - święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

     • Życzenia na Dzień Edukacji

      Jak co roku, 14 października obchodzimy  Święto Edukacji Narodowej upamiętniając powołanie właśnie w tym dniu, w roku 1773, pierwszej  w Polsce i pierwszej w ówczesnej Europie władzy oświatowej o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej - Komisji Edukacji Narodowej, a właściwie Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej.  W tym roku nie w formie akademii ale krótkiego "klipu" z życzeniami dla pracowników oświaty wystąpili nasi uczniowie. 

     • Pierwszoklasiści...doPASOWANI!

      Od momentu kiedy nasi pierwszoklasiści usłyszeli pierwszy dzwonek szkolny minął już ponad miesiąc. W tym czasie, z całą pewnością, sporo się w ich szkolnym życiu wydarzyło - odbyli pierwsze lekcje, za nimi pierwsze emocje, pewnie mają już wiele nowych koleżanek i wielu kolegów ale ciągle brakowało jednego - ciągle nie byli oficjalnie przyjęci w poczet uczniów „DZIESIĄTKI”. Zmiana nastąpiła 7 października 2021 roku.

     • Sukcesów w "przełajach" ciąg dalszy!

      Po zwycięstwach w zawodach powiatowych nasi biegacze przełajowi poszli za ciosem i w zawodach rejonowych również pokazali moc. Sztafeta dziewcząt w składzie: Kinga Tkocz, Amelia Józefiak,Paulina Kądziela, Jagoda Glimasińska, Martyna Karbowniczyn, Aleksandra Ryszka w pięknym stylu pokonała rywalki przybiegając na metę zawodów z 2 minutową przewagą i zdobywając bezapelacyjnie I miejsce. Zwycięstwo dziewcząt w zawodach rejonowych oznacza, że reprezentować będą szkołę i miasto W ZAWODACH WOJEWÓDZKICH! które odbędą się już 12 października bieżącego roku.

      Bardzo dobry występ zanotowali też nasi panowie. Sztafeta chłopców w składzie: Dawid Wiewióra, Aleksander Kłosok, Szymon Mika, Aurelio Latuszewski, Radek Zieliński, Piotr Zając przybiegła na metę biegu na II miejscu z minimalną tylko stratą do zwycięskiej drużyny. Obie nasze ekipy to biathloniści z klas sportowych SP10 przygotowywani przez p. Edytę Zając. GRATULACJE DLA BIEGACZY i TRENERKI. Z niecierpliwością oczekiwać będziemy na wiadomości z trasy biegu sztafety dziewcząt w zawodach wojewódzkich. TRZYMAMY KCIUKI i ŻYCZYMY OCZYWIŚCIE POWODZENIA!  

     • Złote sztafety "DZIESIĄTKI"

      Bardzo dobre informacje dotarły do szkoły po rozegranych 5 października zawodach powiatowych w sztafetowych biegach przełajowych. Okazało się, że zarówno sztafeta dziewcząt jak i sztafeta chłopców okazały się bezkonkurencyjne i obie zameldowały się na pierwszych miejscach podium zdobywając tytuły Mistrzów Powiatu Wodzisławskiego. GRATULACJE DLA BIEGACZY i TRENERÓW!

     • "Dobra KARMA wraca" czyli...POMAGAMY!

      Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim uruchomiło zbiórkę karmy dla podopiecznych  Stowarzyszenia Na Rzecz Zwierząt – Koty Psy i My. Zbiórka dla „czworonogów” trwać będzie przez cały październik w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim mieszczącym się na wodzisławskim rynku.  Wszystkich zainteresowanych zbiórką informujemy, że karmę dostarczać można osobiście do siedziby CAS-u w następujących dniach i godzinach: poniedziałek, wtorek,  środa w godzinach 8:00 - 16:00, w czwartek w godzinach 8:00 - 18:00 i piątek 8:00 - 14:00

      Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt – Koty Psy i My w Wodzisławiu Śląskim jest grupą wspaniałych osób, której celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom w naszym regionie. Wolontariusze poświęcają każdą wolną chwilę w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym psom i kotom. Poprzez szereg działań starają się odmienić ich los na lepszy: codziennie opiekują się zwierzętami w przytulisku, koordynują domy tymczasowe, szukają ich właścicieli, w ostateczności nowych domów, resocjalizują zwierzęta, które w wyniku złych doświadczeń straciły zaufanie do człowieka. Oprócz działań doraźnych wolontariusze zajmują się również szeroko pojętą profilaktyką, poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.

      Jak pomóc?

      Najważniejszą potrzebą jest właściwa karma. Jej jakość jest istotna, bowiem do przytuliska nierzadko trafiają zwierzęta, które miały kiepskie życie, będące w złym stanie fizycznym, wycieńczone.

      – Chciałbym zaapelować, jeśli ktoś chce nam i psiakom zrobić prezent to nie musi kupować w markecie ogromnych worów karmy. Zdecydowanie lepiej będzie, gdyby te środki, które zostawiłby w markecie przeznaczy na zakup woreczka karmy na wagę w sklepie zoologicznym. Będzie to karma bardzo pożywna i jakościowo dobra – mocno podkreśla wolontariusz.

      Zostań wolontariuszem

      Pomoc bezdomnym zwierzętom to nie tylko ich adopcja. Bardzo ważna jest codzienna opieka nad psami i kotami znajdującymi się w przytulisku. Podawanie jedzenia, wymiana wody, sprzątanie kojców, spacery a przede wszystkim poświęcenie uwagi zwierzętom to nieodłączna część życia wolontariusza. Ty decydujesz ile czasu jesteś w stanie poświęcić zwierzętom i w jaki sposób chcesz im pomagać.

      Zostań opiekunem tymczasowym

      Część zwierząt nie radzi sobie z różnych powodów w warunkach przytuliskowych. Spowodowane może to być ich psychiką, wiekiem lub wieloma innymi czynnikami. Takie zwierzęta szukają wówczas tymczasowego opiekuna, który przyjmie je do momentu znalezienia nowego właściciela. Tymczasowy opiekun ma za zadanie dbanie o zwierzaka i podstawową opiekę nad nim. Koszty związane z utrzymaniem i ewentualnym leczeniem są pokrywane przez stowarzyszenie.

      Znalazłeś psa lub kota?

      Codziennie rozgrywają się ciche dramaty. Jeśli widzisz zwierzę pozbawione opieki właściciela, nie bądź obojętny. Twoja reakcja może pomóc mu uzyskać niezbędną pomoc. Zadzwoń na Straż Miejską pod numer 986, a następnie opisz dokładnie w jakim stanie jest zwierzę i gdzie przebywa. Dzięki temu zwierzę trafi do przytuliska, gdzie uzyska pomoc i być może odnajdzie właściciela.

      Zgubiłeś psa lub kota?

      Twój pupil zaginął? W pierwszej kolejności odwiedź przytulisko. Możesz również wejść na stronę https://bit.ly/3aCIquH, gdzie na bieżąco umieszczane są zdjęcia znajdujących się tam zwierząt. Jeśli mimo wszystko zwierzę nie przebywa w przytulisku, skontaktuj się z wolontariuszami. Zamieszczą na stronie zdjęcie pupila oraz informacje.

     • Czytaliśmy... GŁOŚNO!

      W dniu 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i jest jednym z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. W „Dziesiątce” dzień ten obchodziliśmy we współpracy z Filią nr 13 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim organizując sesję czytelniczą dla naszych najmłodszych uczniów. W rolę czytających popularne bajki, legendy i wiersze wcielili się nauczyciele „Dziesiątki” oraz pracownicy Biblioteki, a słuchaczami byli uczniowie klas I-szych.