• #SprzątamyDlaPolski... sprzątamy dla NASZEGO MIASTA!

      4 października, podobnie jak wiele szkół w Polsce, wzięliśy udział w akcji #SprzątamyDlaPolski. Jest to już IV edycja wydarzenia, które organizuje i koordynuje Stowarzyszenie "Dla Polski". Nasz udział polegał na sprzątaniu, usuwaniu śmieci z naszej najbliższej okolicy. Sprzątaliśmy więc tereny zielone osiedla XXX-lecia przylegające do szkoły oraz Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza", z którego bardzo często korzystamy. Mimo, że sprzątaliśmy mały wycinek miasta, to zebraliśmy całkiem sporo butelek, opon, plastikowych opakowań. To była ważna i potrzebna akcja, dzięki której jest trochę czyściej. BRAWO MY!!    

     • Samorząd "starszaków" wybrany!

      Po wyborach "małego" Samorządu Uczniowskiego przyszedl czas na ogłoszenie wyników aktu wyborczego w grupie uczniów klas IV - VIII. Miło nam poinformować, że w wyniku przeprowadzonej kampanii wyborczej, a później wyborów wyłoniony został Samorząd Uczniowski dla klas IV-VIII. PRZEWODNICZĄCĄ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO została TURKUMAN YEVA jej zastępcą ADAMCZAK ALEKSANDER. Zarząd Samorządu Uczniowskiego tworzą Maja Dąbrowska, Martyna Pukowiec, Julia Pyszczek, Livia Kurzyńska, Laura Górecka i Weronika Marszałek. Nowo wybranym władzom Samorządu Uczniowskiego GRATULUJEMY oraz życzymy wielu pomysłów i owocnej pracy na rzecz szkoły.

     • "Empirium" działa!

      Dzięki udziałowi szkoły w programie #LaboratoriaPrzyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów możemy pochwalić się, jako jedna z dwóch miejskich szkół, nowoczesną, wirtualną pracownią chemiczną. Zajęcia z wykorzystaniem gogli VR oraz empiriusza są atrakcyjną formą poszerzania wiedzy oraz prowadzenia wirtualnych doświadczeń z chemii.    

     • Sztafety na podium!

      19 września, w nietypowych okolicznościach bo na terenie ogródków działkowych "Rozkwit" w Wodzisławiu Śląskim, odbyły się powiatowe zawody w biegach przełajowych. Organizatorem zawodów był MOSiR Centrum Wodzisław oraz koordynator SZS. W zawodach "Dziesiątkę" reprezentowały sztafety dziewcząt i chłopców i obie zanotowały bardzo dobre wyniki. Zarówno sztafeta dziewcząt jak i sztafeta chłopców przybiegły na II miejscu, co oznacza nie tylko puchar w rywalizacji powiatowej, ale równiez awans do kolejnego etapu tych zawodów. Naszym biegaczom i opiekunce p. Weronice Kocoń GRATULUJEMY SUKCESU i jak zawsze trzymamy kciuki w następnym etapie. BRAWO! #Dziesiątka_w_DYCHĘ! 

     • Czas na WYBORY!

      Wyboru "małego" Samorządu Uczniowskiego już za nami. W drodze kampanii wyborcej, a później wyborów przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego klas I-III została Magda Onyszkiewicz z klasy III A. Skład małego samorządu uzupełniły Amelia Andrzejewska z klasy IIIB i Anna Lauko z klasy II A. Malemu samorządowi życzymy owocnej kadencji! Już w najbliższy czwartek 22 września w wyborcze szranki staną kandydaci do Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII. Do środy 21.09.2022 r. jest jeszcze czas na zgłoszenie przemyślanych kandydatur lub na "przepytanie" zgłoszonych już kandydatów jaki mają pomysł na działaność samorządu - NIECH WASZ WYBÓR BĘDZIE ŚWIADOMY!

     • Sukcesy w biegu im. Leszka Kowalczyka!

      W rozegranym dzisiaj, w ramach  akcji Wodzisław na sportowo, biegu im. Leszka Kowalczyka bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie. W rywalizacji prowadzonej na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" reprezentujący "Dziesiątkę"  uczniowie zajmowali wysokie lokaty. W biegu chłopców Piotr Zając z klasy 8d zdobył 1 miejsce, a w rywalizacji dziewcząt 2 miejsce wywalczyła Gosia Zielińska z 5a.  W pierwszej dziesiątce uplasowała się Wiktoria Bujok, Olek Klosok, Gosia Ryszka, Paulina Kądziela oraz Weronika Palka, Jagoda Glimasińska i Julka Kowalek. Ogromne gratulacje dla naszych biegaczy! #Dziesiątka w DYCHĘ! 

     • Test COOPERA zamiast...testu na COVID!

      Obchodząc Europejski Tydzień Sportu Dla Wszystkich uczennice "Dzisiątki" pod kierunkiem p. Weroniki Kocoń postanowiły wystartować w zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ,,CENTRUM'' ogólnomiejskim TEŚCIE COOPERA czyli próbie wytrzymałościowej opracowanej przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku. Test polegający na 12-minutowym nieprzerwanym biegu jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. BRAWA dla UCZESTNICZEK i p. Weroniki, której udało się zmotywować nasze uczennice do udziału.

     • "Dziesiątka" w akcji "Talenciaki"

      Uwaga! Uwaga! Zaangażowaliśmy sie w akcję "Talenciaki", której celem jest działanie na rzecz społeczności lokalnej, przekazanie zaangażowanym w akcję szkołom sprzętu sportowego oraz elektronicznego. Ideą akcji jest pozyskiwanie, dzięki zakupom w sklepach Lidl, kuponów, które później są przekazywane na konkretnie wskazane szkoły uczestniczące w programie. Wystarczy dokonać zakupów za min. 50 zł, wśród których znajdzie się świeże warzywo lub owoc (każde 50 zł to jeden kupon- Talenciak) i przekazać otrzymany kupon - "Talenciak"  naszej szkole. ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI!! 

      Jak przekazać Talenciaka naszej szkole?

      Są na to trzy sposoby:

      1️⃣ Zeskanowanie kodu QR, który znajduje się na kuponie- Talenciaku.

      2️⃣ Wejście na stronę: szkoly.lidl.pl i przepisanie kodu alfanumerycznego.

      3️⃣ Wrzucenie kuponu-Talenciaka do specjalnie przygotowanego pudełka, które znajduje się w szkolnej świetlicy.

     • Biathloniści znowu NA MEDAL!

      Kolejne, bardzo dobre informacje dotarły z areny sportowej rywalizacji biathlonistów w Mistrzostwach Polski w Biathlonie Letnim. Po sukcesach w biegu indywidualnym zawodniczki i zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski, wśród których są uczniowie klasy sportowej "Dziesiątki" MEDALOWO zaprezentowali się w biegach sprinterskich oraz w sztafecie. W sprincie młodziczek ZŁOTY MEDAL i tytuł mistrzowski wywalczyła Kinga Tkocz, w tej samej konkurencji, ale w kategorii młodzik młodszy ZŁOTY MEDAL zdobył Aurelio Latuszewski, na miejscu trzecim z BRĄZOWYM MEDALEM zameldował się Piotr Zając.​​​​​​​​​​​​​​​

     • Biathloniści z sukcesami w zawodach letnich!

      W dniach 27-30 czerwca rozegrano Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim. Impreza ta podobnie jak rok temu odbyła się na stadionie Melafiru w Czarnym Borze. Była to druga impreza zaliczana do klasyfikacji generalnej „Celuj w Igrzyska – Lato 2022”. W zawodach rewelacyjnie wystartowali zawodnicy UKS „Strzał” Wodzisław, wśród których są uczniowie klas sportowych „Dziesiątki”. W biegu indywidualnym w kategorii Młodzik Młodszy Piotr Zając - uczeń klasy VII D stanął na najwyższym stopniu podium, a stopień niżej zameldował się drugi z naszych uczniów - Aurelio Latuszewski (VII D). Złotemu i srebrnemu medaliście oraz trenerce - p. Edycie Zając GRATULUJEMY SUKCESU!!

      Dodać należy, że bardzo dobre wyniki w tej samej konkurencji uzyskali jeszcze Radosław Zieliński - 5 miejsce, Szymon Mika - 14 miejsce i Aleksander Kłosok - 22 miejsce. W zawodach dziewcząt w kategorii Młodzik Młodszy nasze uczennice: Kamila Grabiec została sklasyfikowana na miejscu 7, Magdalena Oślizło 19, Małgorzata Ryszka na miejscu 29.

     • Pożegnaliśmy ABSOLWENTÓW!

      24 czerwca zakończyliśmy naukę w roku szkolnym 2021/2022. W pierwszej kolejności pożegnaliśmy uczniów klas I-VII, którzy w salach lekcyjnych z rąk wychowawców odebrali świadectwa i nagrody za całoroczną aktywność. Następnie, bardziej uroczyście w sali gimnastycznej, powiedzieliśmy do widzenia, powodzenia naszym absolwentom. Uroczystość rozpoczął Hymn oraz tradycyjne przekazaniem sztandaru szkoły w ręce obecnych siódmoklasistów. Później, odwołując się do konwencji dekoracji uroczystości, pan dyrektor zwrócił się do „schodzących z pokładu łódki pod nazwą „Dziesiątka” naszych absolwentów z życzeniami powodzenia oraz sukcesów w kolejnych „edukacyjnych rejsach”.

     • Ostatni akcent kampanii "Bądź człowiek nie cZŁOwiek"

      Za kilka dni kończymy rok szkolny więc do końca zmierza również i nasz udział w kampanii "Bądź człowiek nie cZŁOwiek" Ostatnim akcentem realizowanych przez cały rok szkolny działań jest krótki spot, który został zrealizowany przy udziale naszych uczniów i nauczycieli oraz z gościnnym udziałem policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim - mł.asp. Sebastianem Marciniakiem i sierż. szt. Andrzejem Ulążka. Autorem zdjęć oraz montażu jest Dawid Margiela - absolwent Dziesiątki a koordynatorkami i scenarzystkami spotu były panie: Monika Mendrela oraz Wioletta Kuśmierczyk. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom zaangażowanym w całoroczną akcję, dziękujemy też za pomoc naszym niezawodnym dzielnicowym Komendy Powiatowej Policji. 

      Spot został zrealizowany w ramach kampanii „Bądź człowiek nie cZŁOwiek”, organizowanej przez miasto Wodzisław Śląski, której partnerem jest Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka. Celem akcji jest przeciwstawienie się mowie nienawiści, hejtowi oraz wszelkim formom przemocy wśród dzieci i młodzieży.

      „Bądź człowiek nie cZŁOwiek” to znacznie więcej nie hasło kampanii. To jednoznaczne przesłanie - DOBRO ponad zło. Wybieram DOBRO w tym, co myślę o sobie i o innych. Wybieram DOBRO w tym, co mówię.

      Wybieram DOBRO w tym, co robię względem innych. Wybieram bycie dobrym człowiekiem.

     • Poloneza czas zacząć...!

      10 czerwca uczniowie klas ósmych - już za chwilę absolwenci „Dziesiątki” zebrali się przed wejściem do restauracji hotelu „Amadeus” w Wodzisławiu Śląskim, by tam odbyć ostatnią imprezę w składzie, w którym przebywali ze sobą przez ostatnie 8 lat. Dziewczyny w pięknych sukienkach, fryzurach, makijażach, chłopacy w eleganckich garniturach, muszkach i krawatach wyglądali…. ZJAWISKOWO! Inaczej niż zwykle wyglądali też przybyli nauczyciele naszej szkoły, ale nie mogło być inaczej. Celem spotkania był oczywiście KOMERS – uroczysty bankiet, który tradycyjnie kojarzy się z końcem edukacji na jej określonym etapie.

     • Wojsko w "Dziesiątce".

      W dniu 9 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 10 w ramach doradztwa zawodowego odbyło się spotkanie uczniów klas ósmych z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku – szer. Martyną Tomasiki p. Żanetą Kąsek. W czasie prelekcji przybyli goście zaprezentowali ósmoklasistom współczesne Wojsko Polskie oraz przedstawili  specyfikę służby wojskowej. Wizyta przedstawicieli WCR spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów i stała się nie tylko okazją do promowania wojska wśród młodzieży kończącej szkołę podstawową, ale także do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich.

      Ósmoklasiści dowiedzieli się o różnych rodzajach sił zbrojnych, zadaniach wojska na czas pokoju i wojny, zasadach działania, strukturze, wyposażeniu i uzbrojeniu.Szczególnie przydatne dla uczniów kończących szkołę podstawową, stojących przed wyborem swojej ścieżki zawodowej, było przekazanie informacji o szkolnictwie wojskowym, przygotowującym do pełnienia w przyszłości czynnej służby wojskowej w różnych rodzajach sił zbrojnych. Omówiono nową ustawę o obronie ojczyzny, która uwzględnia również nowe, niepraktykowane wcześniej, formy służby wojskowej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o możliwości kontynuowania nauki w klasach o profilu mundurowym oraz poznali dalsze perspektywy związane ze służbą zawodową w wojsku, w tym również warunki związane z pełnieniem służby w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Otrzymali informację o przebiegu kwalifikacji wojskowej. Słuchając prowadzącej prelekcję szeregowej Martyny Tomasik mogli się jednocześnie przekonać, że w dzisiejszym wojsku jest miejsce nie tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet, Udostępniona została także prezentacja multimedialna, dzięki której uczniowie zobaczyli zdjęcia i filmiki przedstawiające różne działania wojskowe. Był także czas na zadawanie pytań i indywidualne rozmowy.

     • Ostatnie działania w ramach akcji "Bądź człowiek nie cZŁOwiek"

      Rozpoczęta w "Dziesiątce", na początku roku szkolnego, akcja "Bądź człowiek nie cZŁOwiek" powoli dobiega końca. jednym z ostatnich jej elementów był zorganizowany 7 czerwca happening, w którym uczestniczyli uczniowie klas 4-8. Uczniowie w przemarszu, niosąc transparenty, banery i skandując hasła przeciwko hejtowi i mowie nienawiści wyrazili swój sprzeciw wobec tych zjawisk. Przemarsz rozpoczął się na Osiedlu Trzydziestolecia, dalej uczniowie przeszli przez park Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza", aż do wodzisławskiego rynku. Akcja miała na celu wzmocnienie działań jakie podejmujemy w szkole aby promować pozytywne relacje rówieśnicze.​

     • Sukces w konkursie powiatowym!

      2 czerwca uczniowie klas 8: Hanna Sukiennik, Filip Grabas, Julia Kubek, Kamila Onyszkiewicz, Oskar Skoczylas i Amelia Józefiak, wzięli udział w VI powiatowym konkursie wiedzy pod nazwą “W świecie żywiołów – OGIEŃ”. W konkursie pasjonaci przedmiotów matematyczno – przyrodniczych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z tego zakresu. Drużynowo (po 2 osoby) rozwiązywali zadania konkursowe, a ich wyniki przełożyły się na sukces naszej ekipy - na 54 zespoły startujące w konkursie, team Dziesiątki w składzie: Amelia Józefiak i Oskar Skoczylas zajął 3 miejsce.  Serdecznie gratulujemy!!!

     • Aby czuć się bezpiecznie na drodze...

      W dniach 2 i 3 czerwca w "Dziesiątce" przeprowadzone zostały egzaminy dla uczniów chcących posiadać kartę rowerową. Egzamin składał się z części teoretycznej - testu wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego i znajomości znaków drogowych oraz testu umiejętności jazdy rowerem. Przypominamy, że wedle obowiązujących w Polsce przepisów, osoby w wieku od 10 do 18 roku życia, kierujące rowerem czy kierujące hulajnogą elektryczną powinny posiadać kartę rowerową.

     • Reprezentacja "Dziesiątki" trzecia w Festiwalu Sztafet Biegowych!

      1 czerwca na stadionie MOSiR Centrum Wodzisław Śląski spotkały się reprezentacje dziewcząt i chłopców wodzisławskich szkół podstawowych uczestniczące w kolejnej już edycji Festiwalu Sztafet Biegowych Szkół Podstawowych.  Organizatorem zawodów będących częścią obchdów Dnia Dziecka był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Centrum Wodzisław Śląski oraz Urząd Miasta Wodzisław Śląski. 

      Na starcie festiwalu nie mogło zabraknąć naszych uczniów. „Dziesiątkę”  reprezentowało pięć zespołów sztafetowych, które startując kolejno w kategoriach wiekowych zajmowały odpowiednio: sztafeta dziewcząt rocznik 2009-2010 w składzie Małgorzata Ryszka,  Kamila Grabiec, Magdalena Oślizło - I miejsce, sztafeta chłopców rocznik 2009-2010 w składzie: Piotr Zając, Aurelio Latuszewski, Szymon Mika, Dawid Wiewióra - I miejsce, sztafeta chłopców 2 rocznik 2009-2010 w składzie: Aleksander Kłosok, Filip Czupryniak, Radosław Zieliński, Nataniel Boroń - 3 miejsce, sztafeta dziewcząt rocznika 2008-2007 w składzie: Kinga Tkocz, Ryszka Aleksandra, Amelia Józefiak, Paulina Kądziela - zdobyła 2 miejsce i sztafeta chłopców rocznika 2008-2007 w składzie: Paweł Malina, Oliwier Mazur, Bartek Nowakowski, Joel Kim - zajęła miejsce 6.

      Zsumowane wyniki sztafet w poszczególnych kategoriach wiekowych pozwoliły reprezentacji Dziesiątki uplasować się na III miejscu w klasyfikacji końcowej Festiwalu Sztafet Biegowych. GRATULUJEMY naszym brązowym medalistom sukcesu.     

     • Zielona szkoła ruszyła!

      Uczniowie klas trzecich po długiej ale spokojnej podróży dotarli na drugi koniec polski - do Jastrzębiej Góry. Ta piękna i zielona miejscowość nad Bałtykiem będzie przez najbliższe 10 dni miejscem nauki i odpoczynku naszych uczniów. Wyjazd zorganizowany w ramach "Zielonej Szkoły" i realizacji zadania "Profilaktyka zdrowotna dzieci realizowana w trakcie wyjazdu śródrocznego w roku szkolnym 2021/2022", został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.