• Dzisiaj ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI!

      Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell - amerykański aktywista, który na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. przedstawił propozycję obchodów takiego święta. Idea McConnella spotkała się z poparciem burmistrza San Francisco Josepha Alioto, który 21 marca 1970 r. zorganizował w mieście pierwsze obchody zaś U Thant, ówczesny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisał 26 lutego 1971 r. proklamację o ustanowieniu Dnia Ziemi. Zgodnie z nią odbywa się on w równonoc wiosenną na półkuli północnej, czyli 20/21 marca.

      W 1970 roku Senator Gaylord Nelson, przejęty postępującą degradacją środowiska, w tym wycieków ropy u wybrzeża Kalifornii, zaproponował przeprowadzenie ogólnonarodowego protestu (również nazywanego Dniem Ziemi), który ostatecznie odbył się on 22 kwietnia 1970 r. i wzięło w nim udział ok. 20 mln Amerykanów. Choć oficjalnie ONZ obchodzi Dzień Ziemi w marcu, to w wielu krajach na całym świecie bardziej popularną datą stał się 22 kwietnia a Zgromadzenie Ogólne ONZ dodatkowo ustanowiło w tym terminie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

      Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. Wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje w Dniu Ziemi imprezy i wydarzenia plenerowe. Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi  odbywa się pod nowym hasłem "Przywróć naszą Ziemię"

     • Uczniowie "Dziesiątki" pamiętają o żołnierzach służących na misjach zagranicznych!

      Tradycji stało się zadość - jak co roku uczniowie naszej szkoły wykonali dla polskich żołnierzy, pełniących służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami kraju, kartki i dekoracje świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia. Kartki pod koniec listopada ubiegłego roku zostały przekazane do WKU w Gliwicach, a następnie, za pośrednictwem X Brygady Logistycznej w Opolu, trafiły do żołnierzy przebywających na misjach zagranicznych. Akcja Kartka dla misjonarza stała się już chlubną tradycją naszej szkoły. Prace uczniów są wyrazem szacunku i wdzięczności naszych wychowanków dla trudnej, odpowiedzialnej służby żolnierzy-misjonarzy. Zapewne przyniosły odrobinę radości żołnierzom, którzy spędzali święta w trudnych warunkach, z dala od swych rodzin. W akcji brali udział uczniowie klas IV -VI pod kierunkiem pani A. Żok -Tomali, p. W Kuśmierczyk. p. W. Wali i p. B. Mazurek.

     • Sukces naszych "artystów"!

      Ogłoszone zostały wyniki regionalnego konkursu plastycznego "Spacer po wyobraźni" organizowanego przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim.  Miło nam poinformować, że w gronie nagrodzonych oraz wyróżnionych znalazły się prace uczniów "Dziesiątki".  Wyróżnienia zdobyły: Julia Pyszczek z klasy VIB oraz Maria Mazur-Adamczyk z klasy VIA, natomiast  do wystawy online wybrane zostały prace Anny Bekieszy oraz Antoniny Podsiadło. Wyróżnionym autorkom GRATULUJEMY SUKCESU! Wyróżnione prace można zobaczyć w naszej galerii.      

      Mottem tegotrocznego konkursu były słowa Stanisława Lema: "Gdyby ludzie robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzielibyśmy w jaskiniach..." a sam jego przebieg dość nietypowy. Tym razem organizatorzy, z wiadomych względów, odstąpili od formy bezpośredniego spotkania młodych artystów i tworzenia prac na żywo. Obrazy powstawały w domach uczestników a po skończeniu przesyłane były do organizatorów. Jak napisano na stronie internetowej szkoły organizującej konkurs: "...na szczęście chęć tworzenia i uczestniczenia w tym projekcie wzięła górę i spłynęło do nas mnóstwo prac, świadczących o tym, że wyobraźnia uczestników jest w doskonałej kondycji, a temat, na pierwszy rzut oka trudny, może być na wiele interesujących oraz niejednokrotnie, zaskakujących, sposobów interpretowany."

     • Dziesiątka też na niebiesko

      2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, inaugurujący Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Tego dnia organizowana jest akcja Zaświeć się na niebiesko (Light it up blue) zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Jedną z takich akcji jest iluminacja budynków w kolorze niebieskim. My co prawda nie możemy rozświetlić budynku szkoły na niebiesko, ale na znak solidarności i wsparcia dla wszystkich osób z autyzmem i ich rodziców "zaświecimy"... nasze LOGO w tym właśnie kolorze.

     • SUKCES naszej szachistki!

      W Pawłowicach, w dniach 13 i 14 marca 2021 roku odbyły się klasyfikacyjne turnieje szachowe dzieci szkół podstawowych o kategorie szachowe. Turniej sprawnie przeprowadzili członkowie Stowarzyszenia Szachowego Gminy Pawłowice, z zachowaniem należytych obostrzeń związanych z epidemią covid-19. Startujący w nim szachiści zostali podzieleni na trzy grupy. W każdej grupie, dzięki odpowiedniej ilości wywalczonych punktów można było zdobyć kategorię szachową. W turnieju rewelacyjnie zaprezentowała się uczennica naszej szkoły - Maja GŁOMSKA, która na 18 startujących dziewcząt reprezentujących między innymi miasta: Częstochowę, Katowice czy Wrocław zajęła I miejsce.

      Nasza młoda szachistka  - uczennica klasy II w drodze do zwycięstwa odnotowała pięć zwycięskich partii oraz dwa remisy co pozwoliło jej, nie tylko wygrać turniej, ale i zdobyć III kategorię szachową. Gratulujemy Mai oraz prowadzącemu zajęcia szachowe dla wszystkich uczniów klas II w "DZIESIĄTCE" -  p. Mariuszowi Kiesiowi. BRAWO! BRAWO! BRAWO!       

     • Światowy dzień zespołu Downa

      Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Celem święta jest promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. W ten wyjątkowy dzień na naszej stronie wyjatkowy klip muzyczny poświęcony osobom z zespołem Downa.

     • "Telewizyjna" premiera "KOPCIUSZKA"

      Na szkolnym kanale YouTube wyemitowana została "telewizyjna" premiera spektaklu grupy teatralnej "Niebieskie Migdały" od dwóch lat istniejącej i działającej w "DZIESIĄTCE". Po wcześniejszej premierze „Księżniczki na ziarnku grochu”, teraz przyszła pora na kolejnego klasyka czyli „Kopciuszka”. Rewelacyjną grę zespołu w składzie Milena Brzóska, Aleksandra Kicka, Karolina Konieczny, Wanessa Krajewska, Julia Kubek, Kamila Onyszkiewicz, Syndia Mandel i Julia Zielińska WARTO, a nawet NALEŻY ZOBACZYĆ. ZAPRASZAMY do obejrzenia zapisu nagrodzonego brawami widowni spektaklu w reżyserii p. Blanki Chocyk - nauczycielki muzyki,  ze scenografią nauczycielki plastyki - p. Anety Żok-Tomali. ​​​​​​​

      Działalność szkolnego teatru Niebieskie Migdały to jeden z elementów nowego "otwarcia", nowej oferty edukacyjnej  DZIESIĄTKI.  Stawiamy na aktywność twórczą naszych uczniów wierząc, że taka aktywność napędza kreatywną postawę dziecka przejawiającą się w szczególnym sposobie postrzegania świata, w którym dominuje zaciekawienie, poszukiwanie nowości a zarazem zdolność do działania opartego na pracy umysłowej  konkretnej i racjonalnej   

     • NIESTETY WRACAMY DO NAUKI ZDALNEJ!

      Zgodnie z dzisiejszymi informacjami podanymi na konferencji prasowej Ministra Zdrowia od 20 marca na terenie Polski obowiązywać będą kolejne obostrzenia. W przypadku szkół oznacza to niestety POWRÓT DO NAUKI ZDALNEJ UCZNIÓW KLAS I-III. Minister Niedzielski poinformował: "za chwilę czeka nas okres ferii wielkanocnych, dlatego zdecydowaliśmy, że na najbliższe trzy tygodnie, czyli do 9 kwietnia wprowadzamy naukę zdalną dla klas I-III. Po świętach najprawdopodobniej podejmiemy decyzję o przejściu do nauki hybrydowej najmłodszych klas"

     • Alicja PIERWSZA w powiecie wodzisławskim!

      Bardzo dobre informacje dotarły dzisiaj do "Dziesiątki". Nasza uczennica, Alicja Strączek z klasy VIII a, zdobyła pierwsze miejsce  w Powiatowym Konkursie  Logopedycznym zorganizowanym  przez Sportową Szkołę Podstawową nr 2 w Radlinie. Celem tego konkursu było rozwijanie kreatywności uczniów, propagowanie działań logopedycznych, dążenie do kształtowania  prawidłowej wymowy i zdobycie nowych doświadczeń językowych oraz  plastycznych. Alicja na konkurs napisała wierszyk logopedyczny pt. "Polna ch-cha" i wykonała pracę plastyczną do wierszyka pod opieką nauczyciela-logopedy mgr Elżbiety Jasiak.  GRATULACJE DLA ALICJI i p. ELI JASIAK!! 

      Wszystkim chętnym uczniom, a nawet rodzicom proponujemy, wykorzystując tekst Alicji, "poćwiczyć" aby, jak mawiał  Juliusz Słowacki, "język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa..."  

      Tekst nagrodzonego wiersza:

      "Polna Cha-Cha" autor: Alicja Strączek.

      Żył  raz sobie pewien chrząszcz, zamieszkiwał dziki gąszcz. 

      Dnia dżdżystego o poranku dwóch napotkał muzykantów. 

      Konik polny wraz z świerszczykiem - doświadczonym już muzykiem. 

      Tak spiewają, przygrywają, aż do tańca zachęcają.

      Chrząszcz więc ruszył w rytmie cha-cha, jakaż radość go otacza

      I przeprosty, i chasse, w swym żywiole znalazł się.

      W kroplach deszczu pląs, pląs, pląs gdy się nagle zjawił wąż! 

      Oburzony już niezmiernie: - ssssss! to koncert jest beze mnie?!

      Żabka przyszła niespodzianie: - cóż za tańce na polanie?  

      Dołączyła też gżegżółka i powstała niezła spółka.

      Wywijali na "parkiecie" cha-chę solo i w duecie! 

     • W zabawę zmienia się występ!

      ​​​"...Stań i śpiewaj dla siebie i dla nas. Stań, masz teraz swój czas. Stań i śpiewaj dla siebie i dla nas, swoje pięć minut tu masz. Tak dobrze idzie ci to, naprawdę nieźle brzmi głos naprawdę nieźle, śpiewaj dla nas jeszcze, wszędzie się rozniesie, szansę na sukces masz. Już klaszczą wszyscy ten rytm, w zabawę zmienia się występ i niknie trema wśród braw, zaczyna wciągać cię ten nowy świat..." Kolejny występ, tym razem naszych najmłodszych ucznów, pod kierunkiem p. Blanki - nauczycielki muzyki zarejestrowany i opublikowany na szkolnym kanale YouTube. Jak widać w "Dziesiątce" spiewać każdy może bo wcale nie chodzi nam o nagrodę "Grammy" ale o dobrą zabawę i uwalnianie pozytywnych emocji - to ważne zwłaszcza w TAK DZIWNYM CZASIE!

     • MAMY LAUREATKĘ!!

      Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach ogłoszono wyniki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii. Miło nam zakomunikować, że w gronie wyróżnionych jest uczennica Dziesiątki - Kamila Onyszkiewicz. Kamila, mimo że jest uczennicą dopiero VII klasy, przeszła dwa stopnie konkursów eliminacyjnych i w finale, zdobywając 57 punktów na 60 możliwych do zdobycia, uzyskała tytuł LAUREATKI. Dziękujemy i GRATULUJEMY Kamili sukcesu. Dziękujemy i gratulujemy też naszej nauczycielce geografii - p. Izabeli Pradelok, pod okiem której Kamila przygotowywała się do kolejnych etapów konkursów. WIELKIE GRATULACJE!!!

     • PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY!

      Ważna informacja dla ósmoklasistów! W dniach 17.03 - 19.03.2021 (środa-piątek) przeprowadzony zostanie w szkole drugi PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY.  Procedury oraz zasady jego przeprowadzenia pozostają bez zmian i są do wglądu w zakładce "ÓSMOKLASIŚCI"  strony internetowej naszej szkoły.     

      W pierwszym egzaminie próbnym koncentrowaliśmy się głównie na procedurach oraz dyscyplinie pracy. Najczęstszymi problemami jakie stwierdziliśmy w trakcie jego przeprowadzania były przypadki spóźnień uczniów, brak odpowiednich przyborów potrzebnych do napisania egzaminu czyli długopisu z CZARNYM wkładem czy też przypadki bardzo szybkiego kończenia pracy z arkuszem lub brak zaznaczonych odpwiedzi na karcie odpowiedzi. Tym razem chcemy skoncentrowac Waszą uwagę nie tylko na aspektach technicznych czy proceduralnych, ale przede wzystkim na sprawdzeniu poziomu Waszej wiedzy na parę tygodni przed egzaminem właściwym. Zachęcamy abyście skupili całą swoją uwagę na "przepracowaniu" całego arkusza i WSZYSTKICH zawartych tam zadań. Zwracamy Waszą uwagę na zadania otwarte. Ten typ zadań pozwala na zdobycie przeważnie sporej liczby punktów. Nawet jeśli nie jesteście pewni rozwiązania podejmujcie próby. Wypisanie danych z zadania czy wskazanie wzoru do wykorzystania może być cenną podpowiedzią rozwiązania, a co ważne podlega już punktowaniu.  ŹYCZYMY POWODZENIA! 

     • "Reporter" TV10 o "Dziesiątce"

      W ostatnich dniach po korytarzach i salach lekcyjnych naszej szkoły z kamerą przemieszczał się reporter szkolnej telewizji TV10. Na kanale YouTube Sp10 oraz na stronie internetowej szkoły można zobaczyć jakie, zdaniem reportera, są atuty szkoły. ZAPRASZAMY do obejrzenia materiału.

     • Biathloniści na medal!

      W ubiegłą niedzielę zakończyły się trzydniowe zmagania biatlonistów w Mistrzostwach Polski Młodzików i Młodzików Młodszych. Zawody rozgrywano na obiektach Tauron Areny w Dusznikach w konkurencjach bieg indywidualny, bieg sprinterski oraz zawody sztafet. W mistrzostwach bardzo dobrze spisywali się zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski na co dzień uczennice i uczniowie 'Dziesiątki"  W indywidualnym biegu sprinterskim w kategorii młodziczek młodszych srebrny medal i tytuł Wicemisrzyni Polski zdobyła  Jagoda Glimasińska. Równie udany występ zaliczyły sztafety - w kategorii zarówno młodziczek młodszych jak i młodzików młodszych sztafety UKS Strzał Wodzisław Śląski zdobyły brązowe medale. "Brązowa" sztafeta dziewcząt wystąpiła w składzie: Glimasińska Jagoda, Kądziela Paulina, Ryszka Małgorzata natomiast "brązową"  sztafetę chłopców tworzyli: Wiewióra Dawid, Zieliński Radosław i Zając Piotr.  

      GRATULACJE DLA CAŁEGO TEAMU - zawodników i trenerki UKS Strzał Wodzisław Śląski.  ​

      Komplet wyników naszych uczniów - zawodników UKS Strzał Wodzisław Śląski wygląda następująco:

      W pierwszym dni mistrzostw - 26 lutego rozgrywano biegi indywidualne. W kategorii  młodzik 23 miejsce zdobył Wajsman Dawid, w biegu młodziczek zaś 8 miejsce zdobyła Otylia Kocur, 9 była Aleksandra Ryszka 12 miejsce zajęła Tkocz Kinga, 22 Karbowniczyn Martyna, 34 Kozłowska Oliwia, 38 Tatarczuk Nadia.

      W kategorii młodzików młodszych 7 lokatę wywalczył Zając Piotr, 9 był Wiewióra Dawid  13 miejsce zdobył Zieliński Radosław, a na kolejnym 14 miejscu przybiegł Mika Szymon. 21 miejsce zajął Latuszewski Aurelio. W biegach młodziczek młodszych 9 miejsce wywalczyła Glimasińska Jagoda, 12 miejsce zajęła Kądziela Paulina, 14 była Ryszka Małgorzata 17 Grabiec Kamila.

      27 lutego rozgrywano sprinty W kategorii młodzik 22 miejsce zajął Dawid Wajsman, a w kategorii młodziczka 5 miejsce zajęła Otylia Kocur, 10 miejsce Tkocz Kinga, 16 Ryszka Aleksandra 25 Karbowniczyn Martyna, 34 Kozłowska Oliwia, 35 Tatarczuk Nadia. W kategorii młodzik młodszy 9 miejsce zdobył Wiewióra Dawid, 13 Zieliński Radosław, 14 Mika Szymon 18 Zając Piotr, 23 Latuszewski Aurelio.  W kategorii młodziczka młodsza srebrny medal i tytuł Wicemistrzyni Polski  wywalczyła uczennica klasy 6D - Jagoda Glimasińska, 16 była Kądziela Paulina, 17 Ryszka Małgorzata, a 27 Grabiec Kamila.

      28 lutego rywalizację prowadziły sztafety. W kategorii młodzik sztafety UKS Strzał zajęły 5 i 9 miejsce natomiast w kategorii młodzik młodszy i młodziczka młodsza sztafety UKS Strzał zajęły 3 miejsca i zdobyły brązowe medale Mistrzostw Polski 

      W naszej galerii zobaczyć można zdjęcia z Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodzików Młodszych w Biathlonie Tauron Arena Duszniki 

    • Biathloniści na medal!
     • Obchodzimy dzień BEZPIECZNEGO INTERNETU!

      We wtorek, 9 lutego, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Nasza szkoła oczywiście aktywnie włączyła się w obchody. Hasło tegorocznej kampanii w "Dziesiątce" brzmiało:„#10@BEZPIECZNIWSIECI”. Efekty pracy można zobaczyć na naszym kanale YouTube.

     • Serce dla KENII!

      Spełniając funkcję wychowawczą za priorytet wyznaczyliśmy sobie kształtowanie wśród naszych uczniów postaw nastawionych na pomoc.  Realizując ten postualat zorganizowaliśmy w szkole akcję charytatywną pod nazwą SERCE DLA KENII. Celem akcji jest zebranie środków finansowych, które wspomogą potrzebujące dzieci z Maryland Academy w Nairobii. W akcję zaangażowali się uczniowie klas 1-3, liczymy na wasze otwarte serca i z góry dziękujemy za każdy datek na ten cel. 

    • Próbny egzamin ósmoklasisty.
     • Próbny egzamin ósmoklasisty.

      ​​​​​​Zapraszamy wszystkich ósmoklasistów do zapoznania się z informacjami na temat próbnego egzaminu ósmoklasisty. W zakładce "ÓSMOKLASIŚCI" naszej strony internetowej znajdziecie informacje na temat terminów, procedur sanitarno-epidemiologicznych obowiązujących w trakcie egzaminu próbnego

     • Jak pracujemy od 1 lutego 2021 r.

      Od poniedziałku, 1 lutego br. obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół i placówek. Zmienione zostały rozwiązania o organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły, wprowadzono między innymi możliwość organizowania tzw. próbnych egzaminów szkolnych na terenie szkoły.

      Uczniowie klas I–III szkół podstawowych kontynuują naukę stacjonarną z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zgodnie z WEWNĘTRZNYMI PROCEDURAMI szkoły.

      Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży do 14 lutego br. nadal uczą się zdalnie.

      Inne zmiany wprowadzone w rozporządzeniu

      Organizacja zajęć zdalnych w szkole dla uczniów

      Od 1 lutego dyrektor szkoły nadal ma obowiązek organizować zajęcia lub zajęcia zdalne dla uczniów klas IV–VIII oraz szkół ponadpodstawowych, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą uczyć się w domu.  Dla uczniów, którzy z innych przyczyn nie mogą uczyć się zdalnie w domu, dyrektor MOŻE takie zajęcia zorganizować.

      Możliwość prowadzenia w szkołach tzw. egzaminów próbnych

      W szkole będzie można zorganizować, w ramach konsultacji z nauczycielami, testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego, tzw. egzaminy próbne przeprowadzane przez szkołę. Rozwiązanie to zostało wprowadzone na prośbę dyrektorów szkół.

      Opieka świetlicowa dla najmłodszych uczniów

      Dyrektorzy szkół podstawowych,są zobowiązani do prowadzenia działalności opiekuńczej dla uczniów klas I-III.

      Konsultacje dla zdających egzaminy

      Dyrektorzy szkół  mogą organizować uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

      Organizacja konkursów, olimpiad lub turniejów w szkole, centrum lub placówce

      Dyrektor szkoły, może udostępnić pomieszczenia w szkoledo przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

      Szkolenie sportowe w szkołach i oddziałach sportowych oraz szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego

      Zachowana jest możliwość realizacji szkolenia sportowego w formie stacjonarnej w oddziałach i szkołach sportowych oraz oddziałach i szkołach mistrzostwa sportowego.

    • Terminy naborowe do szkół ponadpodstawowych!
     • Terminy naborowe do szkół ponadpodstawowych!

      Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Więcej informacji w zakładce "ÓSMOKLASIŚCI" ZAPRASZAMY DO LEKTURY.