• Była GALA! byli NASI więc była też... nasza Info News TV10!

      Wodzisławskie Centrum Kultury gościło w połowie czerwca coroczną Galę Laureatów miejskich i wojewódzkich konkursów przedmiotowych, przeglądów artystycznych oraz zawodów sportowych zorganizowanych w mijającym roku szkolnym. Uroczystość przygotowała społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 w Wodzisławiu Śląskim, a gospodarzem wydarzenia był Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego, pan Mieczysław Kieca.

      Podczas uroczystości wręczano listy gratulacyjne oraz nagrody dla uczniów i ich nauczycieli, a występy artystyczne uzdolnionej wodzisławskiej młodzieży przeplatały ceremonię. Wśród nagradzanych uczniów i nauczycieli nie mogło też zabraknąć uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim oraz przygotowujących Ich do konkursów i przeglądów nauczycieli. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło okazję do uhonorowania osiągnięć uczniów oraz docenienia ich zaangażowania i wysiłku w nauce, sztuce i sporcie.

     • Ósmoklasiści zostali ABSOLWENTAMI!

      Ostatni tydzień roku szkolnego 2023/2024 był dla naszych jeszcze ósmoklasistów intensywny i bogaty w oczekiwane przez nich wydarzenia. Najpierw, w sobotę 15 czerwca, dzięki zaangażowaniu rodziców, uczniowie uczestniczyli w tradycyjnym balu absolwentów, czyli komersie. Była to niezapomniana uroczystość i niezapomniany wieczór, pełen tańca, śmiechu i wspomnień. Rodzice zadbali o każdy szczegół, tworząc wspaniałą atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Następnie, 21 czerwca, odbyło się uroczyste pożegnanie naszych najstarszych uczniów, połączone z wręczeniem świadectw, wyróżnień i podziękowań GALERIA ZDJĘĆ.

     • Sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX!

      Miło nam przekazać informacje o kolejnych sukcesach językowych naszych uczniów osiągniętych tym razem Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX.  Robin Moskwik z klasy IIIB uzyskał tytuł laureata zdobywając w tym konkursie I miesjece, natomiast Arleta Kierc z klasy IVA została laureatką III miejsca.  Nasi laureaci oprócz dyplomów otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych, a dzięki uzyskanym przez Nich wynikom nasza szkoła uplasowała się na wysokim - 13 miejscu w ogólnopolskim rankingu szkół pod względem najlepszego wyniku w kategorii wiekowej klas III-IV.

      Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "FOX" pomyślany jest jako forma intelektualnej zabawy językowej. Udział w nim polega na rozwiązaniu jednorazowego testu złożonego z zadań wielokrotnego wyboru i daje uczniom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, wiedzy językowej oraz kulturoznawczej (vide: Materiały przygotowawcze). Zadania z obowiązkowej lekturki mają na celu pokazać, że język stanowi całość, a jego poszczególne komponenty "spotykają się" w literaturze, w tym przypadku w beletrystyce na poziomie odpowiadającym danej kategorii wiekowej. Ze względu na swoją zawartość i urozmaicony charakter - co jest odbiciem złożoności językowej oraz naturalnej nieprzewidywalności sytuacji językowych - zadania stanowią wyzwanie oraz pobudzają dociekliwość.

     • Królewska gra... umiemy!

      W dniu 23 maja br. w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się Drużynowy Turniej Szachowy Klas II. Naszą szkołę reprezentowały, aż dwie drużyny . Ostatecznie uczniowie zajęli 8 i 10 miejsce w rozgrywkach drużynowych . Natomiast indywidualnie za rozgrywki zostały nagrodzone Zofia Krzyżak, która zajęła III miejsce na IV szachownicy oraz Anna Ledwoń, która zajęła II miejsce na IV szachownicy. Wszystkim uczestnikom Turnieju serdecznie GRATULUJEMY sukcesów, zaangażowania i godnego reprezentowania "DZIESIĄTKI"! 

     • II edycja akcji "Kolorowe Popołudnia z DZIESIĄTKĄ"

      Uwaga! Uwaga! Wolontariusze "DZIESIĄTKI" wraz z opiekunami i nauczycielami zapraszają WSZYSTKIE DZIECI wraz z rodzicami, opiekunami na drugą już edycję wydarzenia "Kolorowe Popołudnia z DZIESIĄTKĄ". Tradycyjnie od godziny 15:00 do 17:00 we wtorek 28 maja oczekiwać będziemy na chętnych do wspólnej zabawy. Miejsce spotkania - boisko sportowe "DZIESIĄTKI". WSTĘP WOLNY!!!. ZAPRASZAMY!!!

     • Marta II w przeglądzie "Utalentowany Wodzisław"!

      W dniu wczorajszym w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się kolejna edycja przeglądu "Utalentowany Wodzisław" organizowana przez Wydział Edukacji Miasto Wodzisław Śląski, Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim.  W ramach przeglądu, na scenie WCK swoje talenty prezentowali uczniowie wodzisławskich szkół. Wśród występujących nie mogło zabraknąć reprezentantów 'DZIESIĄTKI" w składzie: Maja Kiepas, Wiktoria Bujok oraz Marta Musik. Wszyscy występujący mogli być dumni ze swoich prezentacji a nam miło jest poinformować, że w kategorii uczniów klas VII-VIII nasza Marta zajęła II miejsce prezentując się w układzie tanecznym. GRATULUJEMY!!!  

     • Sukces LENY w konkursie ekologicznym!!!

      Nadrabiamy zaległości infomacyjne i spieszymy donieśc o sukcesie Leny, uczennicy klasy 6b, która zajęła 3 miejsce w XXVI Miejskim Konkursie Ekologicznym. Konkurs ten organizowany był z okazji Dnia Ziemi. Mimo tego, że uczennica jest dopiero w szóstej klasie, wykazała się ogromem wiedzy, podobnie jak jej klasowa koleżanka Wiktoria Wiaderek. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się szeroko pojętą wiedzą ekologiczną , wiedzą o ochronie przyrody, zależnościach między organizmami oraz między organizmami a środowiskiem ich życia. Jest to materiał znacznie wykraczający poza ten, który realizowany jest na lekcjach. Lena zdobyła miejsce na podium dzięki pomocy p. Zuzanna Konsek, która przygotowywała uczennice do konkursu. GRATULUJEMY!!!

     • Sukces w konkursie powiatowym!... Yes! They can!

      Nasi uczniowie z klas trzecich, Alisa oraz Robin uczestniczyli w I edycji Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego YES, I CAN!, w którym obydwoje zdobyli ex aequo I miejsce pokonując niemal czterdziestu innych uczestników. Należą się im wielkie gratulacje, jest to już ich kolejny sukces w tej dziedzinie Brawo!

     • Kolejne bliskie spotkania ze sztuką...

      W ramach naszego programu "Edukacja przez sztukę" klasy 2a, 2b i 3a odwiedziły Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. W. Kilara w Wodzisławiu Śląskim. Na spotkaniu z młodymi muzykami, dzieci wysłuchały koncertu, podczas którego artyści zagrali na różnych instrumentach, m.in. na skrzypcach, akordeonie, fortepianie i trąbce. Za muzyczne popisy otrzymali oni gromkie brawa. Wizyta w szkole była dla nas wyjątkową i bardzo ciekawą lekcją muzyki wykonywanej na żywo. DZIĘKUJEMY WYKŁADOWCOM i UCZNIOM Państwowej Szkoły Muzyczną I st. im. W. Kilara w Wodzisławiu Śląskim za to niezwykłe i inspirujące wydarzenie kulturalne!!!.

     • I edycja konkursu "Grammar and Vocabulary Master" za nami.

      Dnia 18 kwietnia w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja Miejskiego Konkursu Języka Angielskiego Grammar and Vocabulary Master organizowana przy współudziale Centrum Językowego Perfectum. W konkursie tym uczniowie klas siódmych i ósmych wodzisławskich szkół podstawowych mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe w zadaniach obejmujących gramatykę i słownictwo. W kategorii klas siódmych pierwsze miejsce zajął Miłosz Magiera reprezentujący SP 10, drugie miejsce wywalczyła Emilia Sidor z SP 1, trzecie Maja Kamfoniak z ZSP nr 7. W klasach ósmych najlepszy okazał się Konrad Sobik z ZSP nr 7, na drugim miejscu uplasował się Maksymilian Rydz z SP 10, na trzecim Paweł Dziwok z ZSP nr 3.

      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom i opiekunom dziękujemy za zaangażowanie. Zapraszamy wszystkie wodzisławskie szkoły na drugą edycję, która odbędzie się w przyszłym roku.

     • Kolorowe popołudnia z DZIESIĄTKĄ!

      Wolontariusze Dziesiątki zorganizowali akcję KOLOROWE POPOŁUDNIE z Dziesiątką, skierowaną dla najmłodszych dzieci nie tylko z DZIESIĄTKI. Akcja miała na celu promowanie aktywnego trybu życia, zabawy i ukazanie alternatyw spędzania czasu wolnego bez użycia mediów. Było mnóstwo radości i wesołej zabawy. Dziękujemy za tak liczny udział. WOLONTARIUSZOM i OPIEKUNOM koła gratulujemy inwencji i DZIĘKUJEMY za zaangażowanie. JUŻ ZAPRASZAMY na kolejnej edycji za 3 tygodnie!

     • Rymowali o ważnych sprawach!

      ,,Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji! Żyj wartościami! Bądź sobą! Rozwijaj się!Myśl o przyszłości! Bądź kreatywny! Ryzykuj!" Taki przekaz otrzymała  nasza młodzież od RyMcerzy- Bęsia i DJ Jonasa, którzy dotarli do nas z projektem ,,Nie zmarnuj swojego życia". W rozmowach z uczniami oraz poprzez hip-hopowe kawałki podzielili się doświadczeniami ze swojego życia, walką z nałogami. Przekazali treści profilaktyczne i pozytywny komunikat ,,BEZ ZADĘCIA I PATOSU". Motywowali do nauki i inwestowania w swoją przyszłość oraz do ogólnego progresu w swoim życiu. DZIĘKUJEMY! 

     • Uczciliśmy 233 rocznicę uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA!

      W dniu 3 maja 2024 roku uczniowie z Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 10 wzięli udział w miejskich uroczystościach obchodów 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody święta państwowego tradycyjnie rozpoczęły się na placu przed Pałacem Dietrichsteinów skąd władze miasta, oficjalne delegacje, poczty sztandarowe harcerze przemaszerowały do Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Kolejnym punktem programu był przemarsz uczestników obchodów pod Pomnik Powstańców Śląskich gdzie po wystąpieniu prezydenta miasta złożone zostały wiązanki kwiatów.

     • Pokazali swoje TALENTY!

      19 kwietnia w DZIESIĄTCE odbył się przegląd talentów i pasji uczniów zorganizowany w formule popularnego talent show - MAM TALENT. Przegląd ten miał na celu odkrywanie i promowanie różnorodnych talentów oraz pasji uczniów. Wszystko to w duchu hasła szkoły: “Edukacja przez Sztukę”. Uczestnicy przeglądu prezentowali różnorodne umiejętności, w tym śpiew, taniec, gimnastykę artystyczną, a także inne zdolności i pasje.

      Dzięki temu wydarzeniu, szkoła podkreśliła swoje zaangażowanie w rozwijanie nie tylko umiejętności "akademickich", ale także kreatywności i pasji uczniów. Wspierając i pokazując ich talenty, szkoła tworzy inspirujące środowisko, w którym każdy może się rozwijać i wyrażać siebie. Takie inicjatywy są nie tylko źródłem radości i rozrywki, ale także mają wpływ na ogólny rozwój uczniów. Badania pokazują, że uczestnictwo w działaniach artystycznych redukuje stres i zwiększa pozytywne emocje. Dzieci, które angażują się w sztukę, osiągają również lepsze wyniki na egzaminach. 

      Organizacja tego przeglądu ma inspirować uczniów do odkrywania swoich pasji i rozwijania swoich umiejętności. Warto wspierać takie inicjatywy, aby uczniowie mogli wyrazić siebie i czerpać radość z twórczości. Szkoła, jako miejsce edukacji, powinna stawiać na rozwijanie talentów i pasji swoich uczniów, a przegląd talentów jest doskonałą okazją do tego. Wszyscy startujący w przeglądzie uczniowie zaprezentowali się wspaniale! Szczególnie GRATULUJEMY wszystkim nagrodzonym!

      W kategorii klas 1-3:

      1 miejsce - Maja Kiepas

      2 miejsce - Natalia Wyciszczok

      3 miejsce - Antonina Iglikowska

      wyróżnienie - Aleksander Beta

      W kategorii klas 4-6:

      1 miejsce - Wiktoria Bujok

      W kategorii klas 7-8:

      1 miejsce - Marta Musik

      Zdobywcy pierwszych miejsc zmierzą się 20 maja w konkursie "Utalentowany Wodzisław" w WCK.

     • Eko-potyczki czyli o ekologii inaczej!

      Z okazji Dnia Ziemi nasi uczniowie zmagali się z zadaniami ,,Potyczek ekologicznych". Wykonywali je z ogromnym zaangażowaniem, przy dźwiękach piosenek dotyczących troski o planetę. Największą wiedzą oraz umiejętnościami wykazali się uczniowie klasy 8a Aleksander Adamczak, Anna Bojko oraz uczennica klasy 4a Magdalena Onyszkiewicz . Nagrodę otrzymał również uczeń klasy 6b Wojtek Walas za 1 miejsce w konkursie na filmik,, STOP - dla plastiku". Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim, którzy spróbowali swoich sił. Organizatorkami imprezy ekologicznej były Zuzanna Konsek oraz Izabela Pradelok.

     • Udany start biegaczy!

      W 15 już edycji imprezy biegowej "Błękitna Wstęga Balatonu" organizowanej przez MOSIR Wodzisław Śląski nasz uczeń Dawid Wajsman zajął 2 miejsce a Szymon Wiewióra przybiegł na metę jako 6. Naszym biegaczom serdecznie gratulujemy! BRAWO! 

      Błękitna Wstęga Balatonu to klasyczny cross w terenie leśnym organizowany rokrocznie przez MOSiR Wodzisław Śląski na terenie ośrodka rekreacyjnego "BALATON". Urozmaiceniem dla biegaczy jest ukształtowanie terenu z trasami wiodącymi przez malownicze ścieżki leśne, gdzie znajduje się wiele podbiegów oraz zbiegów. Trasa w głównej mierze biegnie ścieżkami szutrowymi oraz leśnymi duktami z fragmentem asfaltu.

     • Dzień Sztuki w DZIESIĄTCE!

      W dniu urodzin włoskiego renesansowego artysty - Leonardo da Vinci, a właściwie Leonardo di ser Piero da VinciLeonardo di ser Piero da Vinci i w ramach Miedzynarodowego Dnia Sztuki w naszej szkole odbyło się wiele inspirujących działań twórczych. Ustawiono na korytarzu ogromną kompozycję martwej natury, która była pretekstem do aktywności malarskiej i rysunkowej. Przy wejściu głównych odbył się wernisaż wystawy Oleksandry Dolia. Młodsze klasy tworzyły prace wspólną na dużym formacie, a klasa 2B malowała w rytmie muzyki granej na żywo

     • O utopcu Zefliku i nie tylko...

      W oststnich dniach marca "DZIESIĄTKĘ" odwiedziły przedstawicielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które spotkały zapoznały uczniów z gwarą śląską, czyli językiem dawnych mieszkańców naszego rodzinnego miasta i ziemi wodzisławskiej oraz potrawami, zwyczajami Świąt Wielkanocnych na ziemi wodzisławskiej. Uczniowie klas trzecich i szóstych spotkali się z panią Lucyną Szłapką, znawczynią i autorką książek pisanych gwarą śląską. W czasie spotkania pani Szłapka ciekawie opowiadała gwarą o zwyczajach i obrzędach Wielkanocnych mieszkańców oraz wodzisławskich legendach np. o wodzisławskim utopcu Zefliku, który mieszka w Wodzisławiu w rzece Leśnicy oraz przy dawnym młynie Uherka.

      Uczniowie klasy piątej w pracowni zajęć technicznych wspólnie z paniami Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowywały potrawy wielkanocne np. sos tatarski, figurki wielkanocne. Umiejętność przyrządzania potraw śląskich, znajomość gwary śląskiej i zwyczajów wielkanocnych dawnych mieszkańców „małej ojczyzny” pozostaną w pamięci naszych uczniów. 

     • Alisa pierwsza w Miejskim Konkursie Ortograficznym!

      W murach Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wodzisławiu Śląskim odbyła się XXIX edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas I-III. W konkursie "Dziesiątkę" reprezentowały Alisa Urban i Laura Dudek. Z radością informujemy, że Alisa Urban okazała się bezbłędna i zdobyła 1 miejsce!!! Alisa będzie reprezentowała naszą szkołę na szczeblu powiatowym i wystartuje w Powiatowym Konkursie Ortograficznym organizowanym przez PODN w Wodzisławiu Śląskim. Obu uczennicom DZIĘKUJEMY za zaangażowanie a zwyciężczyni oczywiście GRATULUJEMY i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie!