• Udany start biegaczy!

            W 15 już edycji imprezy biegowej "Błękitna Wstęga Balatonu" organizowanej przez MOSIR Wodzisław Śląski nasz uczeń Dawid Wajsman zajął 2 miejsce a Szymon Wiewióra przybiegł na metę jako 6. Naszym biegaczom serdecznie gratulujemy! BRAWO! 

            Błękitna Wstęga Balatonu to klasyczny cross w terenie leśnym organizowany rokrocznie przez MOSiR Wodzisław Śląski na terenie ośrodka rekreacyjnego "BALATON". Urozmaiceniem dla biegaczy jest ukształtowanie terenu z trasami wiodącymi przez malownicze ścieżki leśne, gdzie znajduje się wiele podbiegów oraz zbiegów. Trasa w głównej mierze biegnie ścieżkami szutrowymi oraz leśnymi duktami z fragmentem asfaltu.

          • Dzień Sztuki w DZIESIĄTCE!

            W dniu urodzin włoskiego renesansowego artysty - Leonardo da Vinci, a właściwie Leonardo di ser Piero da VinciLeonardo di ser Piero da Vinci i w ramach Miedzynarodowego Dnia Sztuki w naszej szkole odbyło się wiele inspirujących działań twórczych. Ustawiono na korytarzu ogromną kompozycję martwej natury, która była pretekstem do aktywności malarskiej i rysunkowej. Przy wejściu głównych odbył się wernisaż wystawy Oleksandry Dolia. Młodsze klasy tworzyły prace wspólną na dużym formacie, a klasa 2B malowała w rytmie muzyki granej na żywo

          • O utopcu Zefliku i nie tylko...

            W oststnich dniach marca "DZIESIĄTKĘ" odwiedziły przedstawicielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które spotkały zapoznały uczniów z gwarą śląską, czyli językiem dawnych mieszkańców naszego rodzinnego miasta i ziemi wodzisławskiej oraz potrawami, zwyczajami Świąt Wielkanocnych na ziemi wodzisławskiej. Uczniowie klas trzecich i szóstych spotkali się z panią Lucyną Szłapką, znawczynią i autorką książek pisanych gwarą śląską. W czasie spotkania pani Szłapka ciekawie opowiadała gwarą o zwyczajach i obrzędach Wielkanocnych mieszkańców oraz wodzisławskich legendach np. o wodzisławskim utopcu Zefliku, który mieszka w Wodzisławiu w rzece Leśnicy oraz przy dawnym młynie Uherka.

            Uczniowie klasy piątej w pracowni zajęć technicznych wspólnie z paniami Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowywały potrawy wielkanocne np. sos tatarski, figurki wielkanocne. Umiejętność przyrządzania potraw śląskich, znajomość gwary śląskiej i zwyczajów wielkanocnych dawnych mieszkańców „małej ojczyzny” pozostaną w pamięci naszych uczniów. 

          • Alisa pierwsza w Miejskim Konkursie Ortograficznym!

            W murach Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wodzisławiu Śląskim odbyła się XXIX edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas I-III. W konkursie "Dziesiątkę" reprezentowały Alisa Urban i Laura Dudek. Z radością informujemy, że Alisa Urban okazała się bezbłędna i zdobyła 1 miejsce!!! Alisa będzie reprezentowała naszą szkołę na szczeblu powiatowym i wystartuje w Powiatowym Konkursie Ortograficznym organizowanym przez PODN w Wodzisławiu Śląskim. Obu uczennicom DZIĘKUJEMY za zaangażowanie a zwyciężczyni oczywiście GRATULUJEMY i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie!

          • Kolejna edycja spotkania "Dziesiątka dla Rodziców"

            Pedagodzy Dziesiątki zapraszają Rodziców na kolejną juz edycję warsztatów kompetencji wychowawczych. Tym razem, na spotkaniu z trenerami Instytutu Rozwoju i Edukacji ,,PROGRES", wspólnie będzie można podyskutować o motywowaniu dzieci do nauki, stylach uczenia, technikach przeciwdziałających niechęci i braku motywacji. Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia br. o godzinie 17:00 w szkolnej jadalni. SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

          • Dominika TRZECIA w konkursie powiatowym!

            W siedzibie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 odbyła się V edycja Powiatowego Konkursu Informatycznego „Doskonały informatyk”. Bardzo milo nam poinformowwać, że laureatką konkursu została Dominika Kłosok z klasy 3A, która w informatycznej rywalizacji zajęła 3 miejsce! GRATULUJEMY SERDECZNIE Dominice!!

          • Tydzień Korczakowski w "10"

            „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.” Słowa te wypowiedział przyjaciel dzieci, patron naszej szkoły, Janusz Korczak.Naszą dobrą tradycją stał się Tydzień Korczakowski. Na zajęciach prowadzone są wówczas prelekcje na temat biografii Janusza Korczaka, praw dziecka, a także konkursy tematyczne.

            W tym roku dzieci poznały również życie i twórczość literacką Janusza Korczaka w czasie pisania Szkolnego Konkursu Ortograficznego: Kim był ten wyjątkowy człowiek? Był lekarzem, wychowawcą, pisarzem, ale przede wszystkim - wielkim przyjacielem i obrońcą dzieci.(…) Najbardziej znana książka Janusza Korczaka to na pewno „Król Maciuś Pierwszy”. Powieść ta mówi o chłopcu marzącym o czapce-niewidce, która pomoże mu przemierzyć wzdłuż i wszerz swoje królestwo.” Z tekstem dyktanda najlepiej poradzili sobie: wśród uczniów kl. 4-6: Mikołaj Bodak i Wiktoria Prochasek wśród uczniów kl. 7-8: Natasza Mazurek i Wiktor Szefczyk otrzymując w ten sposób tytuł Bezbłędnego ucznia Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka. Odbył się także Szkolny Konkurs Recytatorski, którego zwyciężczynią została Magdalena Onyszkiewicz z klasy 4a. Zaprezentowała fragment „Króla Maciusia Pierwszego”. Magda dumnie reprezentowała naszą szkołę w XXII Wodzisławskim Konkursie Recytatorskim. “Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy.” (J. Korczak) Tak właśnie chcemy edukować wychowanków „Dziesiątki”.

          • Tosia recytowała z SUKCESEM!!!

            5 marca w SP Nr 15 odbył się XXXI Miejski Konkurs Recytatorski :,, Mój Przyjaciel". Laureatką została nasza uczennica Antonina Iglikowska z kl I A, która zajęła 2 miejsce. Tosia będzie reprezentować naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim. Życzymy dalszych sukcesów i trzymamy mocno kciuki. BRAWO TOSIA!!

          • O historii Wodzisławia wiemy... najwięcej!!

            19 lutego br. w murach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 odbyła się coroczna edycja konkursu dla uczniów wodzisławskich szkół podstawowych na temat: „Przeszłość i zabytki Wodzisławia Śląskiego”. W konkursie wzięło udział dziesięć drużyn reprezentujących osiem szkół podstawowych z terenu miasta Wodzisławia Śląskiego. Bardzo miło nam poinformować, że NASZE DWIE startujące w konkursie DRUŻYNY wykazały się największym zasobem wiedzy o historii i zabytkach miasta i zajęły dwa pierwsze miejsca na podium. GRATULACJE!!!  

            Przygotowując się do konkursu, nasze reprezentacje pod okiem naszego historyka - p. Mirosława Gronia poznawali wodzisławskie legendy, historię niektórych budynków, biogramy zasłużonych dla rozwoju naszego miasta osób od średniowiecza do XX wieku. Praca zaowocowała wspaniałym sukcesem. 

          • Ekipa BOZONA znowu w trasie!

            16 marca niezmordowani turyści z "TEAM BOZON" udają się na kolejną "wyprawę". Tym razem celem naszch globtroterów jest Szczyrk, a dokładniej Hala Skrzyczeńska. W programie VII edycji rajdu oczywiście tylko i wyłącznie dobra zabawa w "pięknych okolicznościach przyrody" Beskidów. Cieszymy się bardzo, że do ekipy BOZONA dołącza coraz więcej rodziców naszych uczniów. Wspólnie spędzony czas jest BEZCENNY i z pewnością pozostanie w pamięci!

          • zaPROJEKTowali!

            W ramach korelacji międzyprzedmiotowej uczniowie klasy 4 wykonali projekt „My ideal room”Najpierw na zajęciach informatycznych uczniowie uczyli się projektować wnętrza, a następnie zaprojektowali swój własny pokój marzeń. Projekty zostały wydrukowane Na lekcjach języka angielskiego uczniowie tworzyli opis wymarzonego pokoju, utrwalając i poszerzając znajomość słownictwa związanego z meblami i wyposażeniem domu Jednocześnie czwartoklasiści samodzielnie stworzyli pierwszą dłuższą wypowiedź pisemną w języku angielskim Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i powstały ciekawe projekty

          • Teatr w treningu umiejętności społecznych!

            Ferie powoli dobiegaja końca a my dla naszych pierwszoklasistów przygotowaliśmy niespodziankę. Od poniedziałku 12 lutego, już na stałe, ruszają w szkole zajęcia teatralno-darmowe skierowane do wszystkich uczniów klas I-szych. Zajęcia wpisują się w naszą strategię pracy szkoły realizowaną pod hasłem "Edukacja przez sztukę", będą odbywać się raz w tygodniu do końca roku szkolnego. Zajęcia będą prowadzone metodą warsztstową przez wykwalifikowanych instruktorów a ich głównym celem jest poszerzanie kompetencji społecznych naszych uczniów.  

            Dzieci od najmłodszych lat podlegają wpływowi bodźców płynących z różnego typu urządzeń elektronicznych (komputer, laptop, telefon komórkowy, czytniki e-booków, tablety, konsole do gier itd.). Długie przebywanie w wirtualnym świecie powoduje trudności w nawiązywaniu relacji, nieumiejętność skupiania się na jednej czynności, rozpoznawania, nazywania i rozumienia własnych emocji oraz emocji innych, wewnętrznym rozedrganiu. Idealnym narzędziem do niwelowania tych zagrożeń jest teatr jako naturalne środowisko, rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne. 

            Jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie, uczestnicząc w warsztatach, wchodząc w różne role będą poszerzać swoje kompetencje społeczne, nauczą się oswajać stres i odpowiednio na niego reagować, oraz nauczą się partnerowania opartego na zaufaniu, odpowiedzialności za siebie i innych. Chcemy aby, w bezpiecznych warunkach i pod kontrolą doświadczonych instruktorów, uczniowie nauczyli się nazywać i przeżywać swoje emocje, nauczyli się skupienia i koncentracji, pewności siebie, aby umieli uwalniać napięcia, zgromadzone w różnych częściach ciała, budować czucie głębokie. Chcemy aby umieli wchodzić w interakcje z innymi, animować przedmioty, improwizować, doskonalić własną dykcję i artykulację, pracować nad elastycznością własnego ciała i prawidłową postawą. Ponadto zajęcia mają rozwijać wyobraźnię, umiejętność abstrakcyjnego myślenia, posługiwania się metaforą. 

            Zajęcia prowadzone będą pod kierunkiem p. Izabeli Karwot. - pedagożki teatru, reżyserki, trenerki dramy, specjalistki teatru dziecięcego i młodzieżowego. Pani Izabela wypracowała swoją autorską metodę pracy. Od 29 lat zaraża teatrem i miłością do teatru dzieci, młodzież i dorosłych. Jej siłą jest bardzo pozytywna energia, wrażliwość, wnikliwość, świetna znajomość języka teatru, którym biegle operuje na scenie. Reżyseruje małe i duże formy sceniczne. Teatr - to jej świat - który postrzega między innymi jako bezpieczną przestrzeń terapeutyczną. 

          • Aby ferie były BEZPIECZNE!!

            Tuż przed feriami nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w prelekcji prowadzonej przez Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim na temat bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych. Najmłodsi mogli usłyszeć od policjantów wiele cennych rad i wskazówek, po to, by czas odpoczynku i zabawy był dla nich bezpieczny.

          • Kolędowali z sukcesem!

            19 stycznia uczniowie naszej szkoły, w składzie: Magdalena Onyszkiewicz 4a, Laura Janus 4a, Michalina Przybylska 7a, Aleksander Adamczak 8a, wzięli udział w XIV Powiatowym Konkursie Polskich Kolęd i Pastorałek, zorganizowanym w SP28. Z radością informujemy, że: Michalina zdobyła Nagrodę, Aleksander Nagrodę, a Laura Wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy !!!

          • O cyberprzemocy...artystycznie!

            Dzięki współpracy pedagogów z Teatrem Edukacyjnym z Krakowa zostało zorganizowane w naszej szkole spotkanie artystyczne dotyczące problemu cyberprzemocy.

            Aktorki przedstawiały scenki ukazujące konsekwencje problematycznego korzystania z Internetu. Prezentowane treści prowokowały uczniów do komentowania, podjęcia dyskusji, przemyśleń. Ponadto skupiono się na omówieniu bardzo niepokojących zjawisk, do których bez wątpienia należą cyberagresja, stalking, szkodliwe grupy online, scam, patostreaming czy happy slapping.

          • Idą ŚWIĘTA więc...był KIERMASZ! był KONCERT!...było w DYCHĘ!

            18 grudnia 2023 roku społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim zorganizowała wyjątkową imprezę świąteczną, która przyciągnęła liczne grono uczestników - rodziców, uczniów i nauczycieli, wprowadzając wszystkich w magię nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Oczywiście wydarzenie zrelacjonowała szkolna telewizja Info NEWS TV10!  

            Główną atrakcją wydarzenia był pełen emocji i uroku Koncert Świąteczny przygotowany i wykonany przez utalentowanych uczniów szkoły. Młodzi artyści zaprezentowali repertuar tradycyjnych kolęd i świątecznych pieśni i tańca wnosząc do serc słuchaczy niepowtarzalną atmosferę radości i nadziei. Kiermasz Ozdób Świątecznych, to kolejny element programu, który stanowił doskonałą okazję do zakupu oryginalnych i pięknie wykonanych ozdób choinkowych oraz dekoracji świątecznych. Uczniowie ze zapałem prezentowali swoje prace, zainspirowane tradycją i kreatywnością, co sprawiło, że stoiska pełne ozdób cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Nieocenioną rolę odegrała również Licytacja Upominków, w której uczestniczyli zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i zaproszeni goście. Dzięki hojności sponsorów i dobroczyńców szkoły, licytowano różnorodne prezenty, a zebrane środki przeznaczone zostaną na cele charytatywne i potrzeby szkolne. Słodka Kawiarenka z kawą, herbatą i przepysznymi wypiekami dostarczonymi przez zaangażowanych rodziców uczniów była miejscem relaksu i spotkań. Atmosfera przy kawie i herbatce sprzyjała nawiązywaniu rozmów i dzieleniu się świątecznym nastrojem. Dodatkową atrakcją dla uczestników była Świąteczna Fotobudka, gdzie każdy mógł uwiecznić chwilę swojej radości i świątecznej zabawy, tworząc pamiątkowe zdjęcia, które z pewnością bedą miłym wspomnieniem tej uroczystości. 

            Kiermasz Świąteczny w Szkole Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim okazał się pełen wspólnotowego ducha, tworząc niezapomnianą atmosferę przedświątecznego radosnego czasu. Wydarzenie to stanowi doskonały przykład tego, jak działania szkolne mogą przyczynić się do budowania więzi społecznościowej i wspierania szlachetnych celów. WSZYSTKIM WYSTĘPUJĄCYM GRATULUJEMY, WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM w organizację, podobnie jak wszystkim OBECNYM  BARDZO DZIĘKUJEMY.   

          • Witajcie w naszej bajce... czyli Pan Kleks w 3D!

            Nie ma nic bardziej nudnego niż przerabianie lektur. W DZIESIĄTCE robimy więc inaczej! - przenosimy do realu to, co czytaliśmy w książce Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”. Na zajęciach języka polskiego uczniowie klas czwartych zostali zaproszeni do pracy metodą projektu. Pracując w grupach, połączyli swoje umiejętności, pomysły i różnorodne materiały. Poznając zasady współpracy, określania celu, korzystania z własnych zasobów i pomysłów, stworzyli postać Ambrożego Kleksa w wymiarze 3D (w oparciu o wcześniej przygotowany opis postaci nauczyciela). Powstały także makiety akademii, w której znajdowały się: szpital chorych sprzętów, sypialnie uczniów, kuchnia, jadalnia, tajemny pokój z sekretami pana Kleksa. Nauka poprzez współpracę, zabawę, doświadczenie – o to chodzi!

          • Sukces Aleksandra w Powiatowym Konkursie Retorycznym!

            Sukcesem zakończył swój udział w III edycji Powiatowego Konkursu Retorycznego pod hasłem "Słowa jak płomienie" uczeń klasy VIII A  - Aleksander Adamczak. Aleksander, w tym polonistycznym konkursie, okazał się bezkonkurencyjny i zajął I miejsce. Do konkursu naszego ucznia przygotowywała p. Wioletta Kuśmierczyk. Gratulujemy Aleksandrowi oraz p. Wiolecie tego sukcesu.  

            Powiatowy Konkurs Retoryczny "Słowa jak promienie" to indywidualny konkurs polonistyczny adresowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z całego powiatu wodzisławskiego. Zadaniem uczestników było napisanie w dniu konkursu przemówienia na jeden z trzech zaproponowanych tematów, a następnie wygłoszenie go zgodnie ze sztuką retoryki. Przygotowane i wygłoszone przemówienie nie mogło zawierać wulgaryzmów ani treści obraźliwych, uwłaczających czyjejś godności lub naruszających inne dobra osobiste kogokolwiek.

          • Spotkania wychowawców klas z rodzicami!

            Serdecznie zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami. Spotkania odbędą się w dniach 21-23 listopada w godzinach podanych w harmonogramie.

            Klasa 1A - 22 listopada godz. 16:30 sala 21 Klasa 1B - 23 listopada godz. 16:30 sala 22

            Klasa 2A - 22 listopada godz. 16:30 sala 20 Klasa 2B - 22 listopada godz. 16:30 sala 19