• Nasi w finałach olimpiad przedmiotowych!!

      Od września wielu naszych uczniów pod okiem naszych nauczycieli intensywnie pracowało i stratowało w olimpiadach przedmiotowych organizowanych pod patronatem Śląsiego Kuratorium Oświaty. Miło nam poinformować, że po przejściu eliminacji szkolnych oraz II etapu do Finałów Wojewódzkich Konkursów przedmiotowych z geografii i historii zakwalifikowała się trójka naszych uczniów. W konkursie z geografii bardzo wysokie wyniki i awans do finału uzyskali: Radosław Zielinski i Oliwier Kwapisz - oboje pracujący pod opieką p. Izabeli Pradelok, natomiast z historii miejsce w finale wywalczył sobie Bartosz Matuszczyk, którego do konkursu przygotowywał p. Mirosław Groń. Całej trójce uczniów oraz opiekunom SERDECZNIE GRATULUJEMY  i życzymy uzyskania tytułu LAUREATA!  

     • Ferie z Wodzisławskim Centrum Kultury!

      Ferie zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi beztroski czas dla wszystkich uczniów. Warto więc wykorzystać go w ciekawy i kreatywny sposób. Z pomocą jak zawsze przychodzi Wodzisławskie Centrum Kultury, które przygotowało ofertę na spędzenie tych dwóch tygodni. Od 16 do 29 stycznia 2023 roku trwać będzie Akcja Zima 2023, czyli artystyczne ferie w WCK. Tematyka zimowych zabaw oscylować będzie wokół leśnych opowieści, a na program akcji składają się warsztaty, wycieczki, baliki i projekcje filmowe.

     • Kolejna edycja akcji "Wirusoochrona" za nami.

      Zakończyliśmy udział uczniów klas I-III w kolejnej już edycji akcji edukacyjno-informacyjnej "Wirusoochrona" koordynowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach. Celem akcji było wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów​​​​​​.​​​​​​​​​​​​​​

      Przeprowadzone zajęcia profilaktyczne z całą pewnością przyczyniły się do pogłębienia wiedzy naszych najmłodszych w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy i pozwolą zachować bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w placówkach oświatowo-wychowawczych. W ramach akcji otrzymaliśmy pakiet materiałów edukacyjnych m.in.: plakat opracowany na potrzeby realizacji akcji, ulotki, tablicę edukacyjną z krzyżówką, kolorowanki.

     • Mikołaj...MIKOŁAJ w DZIESIĄTCE!

      Z początkiem grudnia, w każdym chyba miejscu na Świecie, dzieci przygotowują się do wizyty Św. Mikołaja. Nie inaczej było i w „DZIESIĄTCE”. Przygotowywanie kalendarzy adwentowych, pisanie listów do Św. Mikołaja czy „produkcja” skarpet na prezenty to tylko kilka wybranych działań, które poprzedziły oczekiwaną wizytę. Gdy już wszystko zostało przygotowane, ze szczególną niecierpliwością na tę chwilę czekali zwłaszcza nasi najmłodsi czyli uczniowie klas I-III. Wszystko wskazuje na to, że nasze maluchy i w tym roku były grzeczne bo mieli oni okazję spotkać Św. Mikołaja nie tylko w szkole, ale również w Wodzisławskim Centrum Kultury.

     • Dobra... NOCKA w szkole!

      DOBRAnocka to jedno z tych wydarzeń, które zapewne na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. Nauczyciele zorganizowali dla dzieci wiele nocnych atrakcji. Uczniowie pokazali swoje kulinarne umiejętności przygotowując w szkolnym ArtPunkcie kolację – tortille, tosty, gofry, słodkie napoje. Kolejną atrakcją były zabawy integracyjne – just dance, wyścigi w śpiworach, karaoke. Wiele frajdy sprawiło dzieciom wspólne tworzenie tanecznej choreografii. Nie mogło zabraknąć gry w „siatę”, której fanami były uczestniczki nocki. Zdecydowanie najlepszym punktem programu była zabawa w chowanego, bo przecież nie ma nic lepszego jak ciemna przestrzeń szkoły, która w nocy wygląda zupełnie inaczej niż za dnia.

      DOBRAnocka była ukoronowaniem zajęć prowadzonych w „Dziesiątce” w ramach projektu „Kształcenie umiejętności emocjonalno-społecznych”. Radość i wdzięczność dzieci były równie wielkie jak ich niewyspanie, ale kto powiedział, że na nockę przychodzisz, aby się wyspać? Dodajmy, że organizatorkami "przedsięwzięcia" były panie: Wioletta, Beata i Monika.  

     • Nasza grupa teatralna wystąpiła w Pałacu Młodzieży w Katowicach

      Szkolna grupa teatralna złożona z uczennic klasy VIIIB wzięła udział w XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną o charakterze profilaktycznym „PROFORMA”. Zadaniem w konkursie ogłoszonym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego była realizacja indywidualnej lub zespołowej prezentacji małej formy teatralnej o charakterze profilaktycznym. Prezentacje konkursowe odbyły się w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach.

     • ZŁOTA Naomi!

      Z wielkim sukcesem w zawodach Otwartych Mistrzostw Polski w Ju-Jitsu wystartowała uczennica "Dziesiątki" Naomi Palka. W konkurencji Ne-Waza kategoria 48 kg/U12 Naomi okazała się bezkonkurencyjna i zajęła I miesce zdobywając tym samym tytuł Mistrzyni Polski. GRATULUJEMY Naomi i jej trenerom oraz rodzicom wielkiego SUKCESU. BRAWO! BRAWO! BRAWO!     

      Wielu z nas pewnie zadaje sobie pytanie: "a co to jest to Ju-Jitsu?" Podając za wikipedią: systemy jūjutsu są oparte o zasadę jū yoku gō wo seisu co oznacza „miękkość pokonuje twardość”, „ustępliwość pokonuje siłę”, „elastyczną ustępliwością pokonać twardą siłę”. Na bazie tej koncepcji powstał pogląd, że chcąc pokonać silniejszego, słaby nie powinien mu stawiać oporu. Taka postawa w walce przyjęła się jako zasada, że słabszy musi ustąpić, dać się popchnąć lub pociągnąć, aby zniwelować przewagę przeciwnika. Jedna z późniejszych koncepcji jūjutsu zapoczątkowana  pod koniec XIX w. to znana zasada: „ustąp, aby zwyciężyć”. Później na początku XX w. na bazie judo dołączono kolejną zasadę: „minimum wysiłku, maksimum skuteczności”. Istnieje też trzecia, przyjęta głównie przez szkoły oparte na samoobronie: „czynić dobro sobie nawzajem, dla dobra ogółu”.

     • II Rajd Profilaktyczny TEAM-Bozon za nami!

      II Rajd Profilaktyczny uczniów "Dziesiątki" tym razem w klimacie andrzejkowo - mikołajkowym. Rajdowa "Drużyna BOZONA" udała się na przełęcz Kubalonki, którą pokonała zaprzęgiem konnym. Po "kuligu", jeszcze wozami na kołach, nasi wędrowcy w beskidzkiej kolibie zjedli pyszną kiełbasę z grilla, wypili herbatę, a następnie oddali się andrzejkowym wróżbom koniecznie z terapeutycznym przesłaniem. Nad wszystkim czuwały nasze panie pedagżki, pani psycholog no i oczywiście BOZON! Było jak zawsze W DYCHĘ! #Dziesiątka_w_DYCHĘ

     • Włączamy się!

      Nasza szkoła włącza się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. Celem tej akcji jest wspomaganie rodzin, które są w trudnej sytuacji i potrzebują pomocy. Program działa w myśl idei niesienia mądrej pomocy. Nie jest to wyłącznie świąteczny prezent, ale przede wszystkim próba nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Zachęcamy całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w akcji Szlachetna Paczka.

      Zbierać będziemy artykuły chemiczne (pasty do zębów, szczoteczki do zębów, proszki do prania, mydła, żele do mycia, płyny czyszczące, płyny do mycia naczyń, szampony itd.), przybory szkolne. Mile widziane będą również pościele oraz ręczniki. Rzeczy można oddawać do szkolnych koordynatorów akcji: Pani Natalii Kubica (sala 19) oraz Pani Pauliny Burek (sala 24). Akcja trwa do 5 grudnia. Ponadto do 5 grudnia włącznie szkolne Koło Wolontariatu będzie odwiedzać wszystkie klasy i również zbierać Wasze dary. Przyłącz się do nas, pomóż tym, którzy Twojej pomocy potrzebują! Dobro to wynik dzielenia!

     • "GÓRA GROSZA" trwa!

      Nasza szkoła ponownie przystępuje do akcji ,,GÓRA GROSZA”. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Pośrednim, ale jakże ważnym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie uczniom, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działania dla dobra potrzebujących. Uczniowie nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

     • Śniadanie Daje Moc..."pyszne" zajęcia w klasach I-III

      ​​​​​​Uczniowie klas I-III "Dziesiątki" wzięli udział w akcji "Śniedania Daje Moc". W trakcie zajęć nasi najmłodsi poznawali nie tylko zasady posługiwania się narzędziami kucharza, ale przede wszystkim zdobywali cenną wiedzę o roli prawidłowego żywienia przygotowanego według 12 zasad zdrowego odżywiania się.  Wszyscy uczestnicy "pysznej" zabawy spisali się na medal. Wspólne przygotowanie śniadania było okazją do wymiany wielu cennych uwag dotyczących zasad zdrowego żywienia, zaś degustacja była najprzyjemniejszą chwilą tego dnia.  BRAWO WCZESNOSZKOLNI!!!   

      Śniadanie Daje Moc to program edukacyjny, w którym Nauczyciele i uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, tworzą w klasach Kluby Śniadanie Daje Moc oraz obchodzą Dzień Zdrowego Śniadania. Zajęcia realizowane są w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), który został zainicjowany w Unii Europejskiej w 2007 roku przez Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy. Partnerstwo dla Zdrowia postanowiło obchodzić w Polsce dzień 8 listopada, jako: Dzień Zdrowego Śniadania. Dlaczego? Bo śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu nasze dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

     • Obchodziliśmy Dzień Życzliwości...

      W związku z obchodami ŚWIATOWEGO DNIA ŻYCZLIWOŚCI ŻYCZLIWA ”10” uruchomiła „Szkolną skrzynkę życzeń i pozdrowień”, do której uczniowie mogli wrzucać karteczki z pozdrowieniami dla kolegów, koleżanek, nauczycieli i pracowników szkoły. W piątek szkolna poczta dostarczy je adresatom. Przesłanie akcji było proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Akcja miała na celu uzmysłowić naszym uczniom, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką, bo przecież ŻYCZLIWOŚĆ PODZIELONA TO ŻYCZLIWOŚĆ PODWOJONA!

     • BOZON ciągle w "pracy"!

      Nasz czworonożny terapeuta nie zwalnia tempa. Po zajęciach z emocji przyszedł czas na pomoc w… NAUCE CZYTANIA. Obecność cierpliwego i przyjemnego w dotyku „pluszaka” nawet najtrudniejsze i monotonne zajęcia czyni ciekawymi i mniej stresującymi. 

     • W Dziesiątce zamieszkały... KASZTANIAKI

      Nasi uczniowie pozazdrościli miastu Wodzisław Śląski krasnali i postanowili przygotować "lokum" dla niecodziennych gości czyli - KASZTANIAKÓW. Prodkcja "Aquaparku" czy innych "lokali mieszkalnych" przebiegła sprawnie w naszym ArtPunkcie czyli pracowni przygotowanej i wyposażonej dzięki udziałowi szkoły w programe #LaboratoriaPrzyszlosci #LaboratoriaPrzyszłości. Całą pracę wykonywali uczniowie, a akcją "zasiedlania" zarządzała pani Aneta - nasza nauczycielka plastyki i techniki.

     • Narodowe Święto Niepodległości...

      11 listopada 2022 roku odbyły się w naszym mieście uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystościach, oprócz licznie zgromadzonych grup mundurowych, pocztów sztandarowych szkół i jednostek oraz organizacji działających na terenie miasta i powiatu, udział wzięli również uczniowie „Dziesiątki”, a dokładanie nasz poczet sztandarowy. Przebieg uroczystości można zobaczyć w krótkiej relacji przygotowanej przez „redakcję” Info News TV”10”

     • Lekcja dla... nauczycieli?!

      Za nami nietypowy pokaz możliwości naszego wirtualnego laboratorium chemicznego EMPIRIUSZ. Po lekcjach, w których z goglami VR mieli okazję pracować i wykonywać doświadczenia chemiczne uczniowie, przyszedł czas na „odwróconą” lekcję dla naszych nauczycieli. W rolę prowadzących i prezentujących wcieliły się uczennice klasy VIII, a odbiorcami lekcji były zainteresowane nauczycielki „DZIESIĄTKI”.

     • Bajkowo w "Dziesiątce"

      4 listopada wczesnoszkolni obchodzili jedno z najsympatyczniejszych świąt - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek!!! U dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci... w zasadzie zawsze jest aktualne. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa

      Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.

      Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych.

     • Ma BOZON-a i nie waha się go "używać"!

      Miło nam poinformować, że w naszej szkole pojawił się nowy pracownik - przesympatyczny, przyjazny piesek rasy sznaucer o imieniu BOZON. Nowy "trener-terapeuta" właśnie rozpoczął swoją terapeutyczną misję w Dziesiątce dzięki wprowadzonej do realizacji, innowacji autorstwa naszej pedagog specjalnej - p. Gizeli Żmijewskiej-Stec "W dychę Asy z psem chodzą do klasy". Pani Gizela kończąc kurs kwalifikacyjny zdobyła kolejne uprawnienia - tym razem do prowadzenia zajęć DOGOTERAPII i z powodzeniem wprowadza je do oferty zajęć DZIESIATKI. Za nami już pierwsze spotkania oraz mini rajd z udziałem BOZONA.

     • Telefon zaufania działa!

      UWAGA! Przypominamy, że od 2021 roku całodobowo działa darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 oraz specjalny czat internetowy na stronie: czat.brpd.gov.pl Są to specjalne linie kontaktowe dla wszystkich młodych ludzi, za pomocą których mogą być wysłuchani i otrzymać pełne wsparcie specjalistów. Przy telefonach i czacie dyżurują specjaliści posługujący się językami zarówno polskim jak i ukrainskim, którzy prowadzą rozmowy wspierające, ukierunkowujące na radzenie sobie z trudnościami.     

     • "Nasi" na Obchodach Dnia Edukacji Narodowej!

      14 października w Wodzisławiu Śląskim, a dokładnie w sali Wodzisławskiego Centrum Kultury odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. W obecności wielu zaproszonych gości oraz dyrektorów szkół miejskich pracownikom wodzisławskiej oświaty życzenia z okazji święta składali: Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego - p. Mieczysław Kieca, Poseł na Sejm RP - p. Krzysztof Gadowski. Życzenia składali również p. Roman Kapciak w imieniu parlamentarzystów - p. Senator Ewy Gawędy i Posła na Sejm RP Adama Gawędy oraz przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych - p. Marlena Puzoń (ZNP) i Arkadiusz Gajda (Solidarność). Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej nr 16 z Kokoszyc oraz Młodzieżowy Chór Miejski Canticum Novum.