• Ferie z "DZIESIĄTKĄ"...było w DYCHĘ!

            W drugim tygodniu ferii zimowych grupa uczniów "DZIESIĄTKI" uczestniczyła w zorganizowanym przez zespół nauczycieli, psychologów i pedagogów obozie rekracyjno-profilaktycznym w Poroninie. Wyjazd mógł się odbyć dzięki zaangażowaniu finansowemu rodziców oraz dzięki uzyskaniu wsparcia finansowego z Urzędu Miasta Wodzisław Śląski w ramach programu profilaktyki uzależnień. Trwający od 22.01 do 27.01.2023 r. obóz obfitował w zajęcia rekreacyjne, sportowe, a także zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień. Nasz szkolny kanał "Info NEWS TV 10", wykorzystując sprzęt fotograficzny oraz mixer audio zakupione w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości, przygotował krótką relację z obozu.

            W ramach realizacji projektu odbywały się zajęcia ruchowe realizowane na stokach saneczkowych oraz w aqua parku  pod hasłem "My się ruszać nie boimy - bez komórki się bawimy”.  Nie zabrakło też zajęć artystycznych i integracyjnych, w ramach których  odbył się zajęcia arteterapii, wieczorek taneczny i turniej gier planszowych.  Opiekunki grupy zadbały o zorganizowanie warsztatów pod hasłami: „Radzę sobie ze stresem”, „Uwalniam napięcia” oraz zajęć relaksacyjnych, logarytmicznych. Dodatkowym uatrakcyjnieniem obozu był bogaty program wycieczek i wizyt. Obozowicze odwiedzili między innymi: Krupówki,  Śnieżny Labirynt i muzeum w Zakopanym, mieli też okazję przejść doliną Strążyska do Wodospadu Siklawica oraz uczestniczyć w przejeździe góralskimi saniami czy zwiedzić Poronin.  WIELKIE PODZIĘKOWANIA należą się organizatorkom wyjazdu: p. Monice, p. Wioletcie i p. Gizeli, które bezinteresownie poświęciły swój czas ferii na zorganizowanie i poźniej sprawne, bezpieczne i nad wyraz ATRAKCYJNE przeprowadzenie całego przedsięwzięcia. Podziękowania należą się także dla uczestników wyjazdu za zdyscyplinowanie, miłą atmosferę i dobry nastrój.             

          • Team BOZONA znowu w drogę!

            Kolejna "wyprawa" naszych uczniów już 18 lutego. Tym razem Team BOZONA wyruszy w kierunku szczytu Błatniej - wznoszącego się na wysokość 917 m. wzgórza w grupie Klimczoka w Paśmie Wiślańskiego Beskidu. "Mózgiem" wyprawy mającej, oprócz walorów czysto rekreacyjnych, róznież walor profilaktyczny są nasze panie psycholożki i pedagożki. ŻYCZYMY UDANEJ WYCIECZKI!

          • CAŁE PODIUM NASZE!

            W listopadzie miasto Wodzisław Śląski rozpoczęło kampanię informacyjną „Świeć przykładem. Przełącz się na oszczędzania”, która jest odpowiedzią na kryzys energetyczny, co prowadzi do coraz wyższych kosztów prądu. Wodzisławski magistrat zorganizował konkurs na interpretację kampanijnego hasła, który ma zwiększyć świadomość mieszkańców na temat praktycznego wykorzystywania prądu i racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w swoich domach, miejscach pracy inauki. Wyniki konkursu ogłoszone tuż przed rozpoczęciem ferii były dla nas wielce radosne - CAŁE PODIUM zajęli uczniowie "DZIESIĄTKI". 

            W konkursie przyznano trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Zwycięzcami konkursu zostało trzech uczniów naszej szkoły. I miejsce zajęła uczennica klsy 8a Marysia, która przygotowała techniką komputerową niezwykle interesującą prezentację multimedialną na zadany temat. II miejsce zajęła Wiktoria - uczennica klasy 6a, a miejsce III -  Aleksandra, uczennica klasy 4a, które wykonały bardzo ciekawe, pomysłowe prace plastyczne, przedstawiające przesłanie kampanii. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie zaangażowania w sprawy ekologii.

          • Drużyna "BOZONA" już wypoczywa!

            W niedzielę 22 stycznia bieżącego roku "Drużyna Bozona" rozpoczęła zimowisko u podnóża naszych Tatr, a dokładnie w PORONINIE. Uczniowie, korzystając z bajecznie zimowej aury, zdążyli się już zintegrować, "zaliczyć" okoliczne górki, zwiedzić Krupówki oraz przejść Dolinę Strążyska! Od jutra kolonistów czekają dalsze atrakcje.

          • Długopisy 3D w dłoń!

            Nasi uczniowie mają okazję na zajęciach techniki wykorzystywać kolejne nowoczesne narzędzie druku 3D. Po drukarce 3D  przyszła kolej na poznanie zasad pracy z wykorzystaniem długopisu 3D. Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że długopis 3D to zminiaturyzowana trójwymiarowa drukarka, która mieści się w dłoni. To urządzenie, podobnie jak drukarka 3D, również zasilane jest nitkami filamentów produkowanych na bazie termoplastików, a jego sercem jest wydajna głowica, przy pomocy której, tak jak tradycyjnym długopisem uczniowie "piszą" trójwymiarowe przedmioty.

            Wykorzystywanie nowoczesnych technologii druku 3D możliwe jest dzięki udziałowi szkoły w rządowym programie "Laboratoria Przyszłości" i zakupionym w ramach tego programu urządzeniom - drukarki 3D oraz długopisów 3D. #LaboratoriaPrzyszłościi #LaboratoriaPrzyszlosci  

          • Noworoczny Koncert Świąteczny!!

            Gorąca i z ogromną przyjemnością zapraszamy na Noworoczny Koncert Świąteczny, który odbędzie się w najbliższy czwartek - 12 stycznia o godzinie 17:00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 10. W trakcie koncertu, w Świątecznym repertuarze, na naszej „scenie” zaprezentują się uczniowie i nauczyciele „Dziesiątki”. Koncert jest kontynuacją nasze szkolnej tradycji ale tym razem będziemy mieli przyjemność wystąpić przed Państwem w formule „LIVE”. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

          • Program "Kształtowanie Przestrzeni" w "Dziesiątce"!

            Jeszcze w starym roku kalendarzowym uczniowie wybranych klas Dziesiątki, dzięki zaangażowaniu naszej plastyczki - p. Anety, zakończyli pierwszy cyklu zajęć prowadzonych przez Architektów-Edukatorów w ramach programu „Kształtowanie Przestrzeni”.  Program, realizowany pod patronatem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Architektów Polskich i firmy Fakro, skierowany do młodzieży szkół podstawowych, ponadpodstawowych i innych placówek, takich jak domy kultury czy świetlice wiejskie, zakłada uświadomienie młodzieży ich wpływu na przestrzeń, w której na co dzień funkcjonują.

            Program ten powstał po to, by kształtować świadome społeczeństwo: ludzi, którzy zgłaszają wartościowe projekty do budżetu obywatelskiego i potrafią zadbać o estetyczne szyldy swoich miejsc pracy; umieją czytać plan miejscowy i zadbać o ergonomię w mieszkaniu; doceniają lokalny koloryt swoich miast i są otwarci na nowoczesne rozwiązania architektoniczne; są częścią społeczeństwa obywatelskiego i nie boją się mieć indywidualnego podejścia do najbliższej przestrzeni; czują dumę płynącą z tożsamości lokalnej i bez kompleksów poruszają się poznając nowe rejony; są odpowiedzialni za swoje miejsce na ziemi. 

            W trakcie dyskusji, prezentacji i ćwiczeń warsztatowych edukatorzy pomagają odkryć, co w naszym otoczeniu jest najważniejsze. Odnoszą się do historii, teraźniejszości i przyszłości, żeby zwrócić uwagę na tożsamość kulturową i lokalne tradycje. Zadaniem edukatorów jest również uświadamiać młodym ludziom, że bez względu na role, jakie grają i będą grać w społeczeństwie mają wpływ na jakość otaczającej nas przestrzeni.

          • Taneczne życzenia Wesołych Świąt!

            Świąteczna atmosfera zapanowała w "Dziesiątce". W dniu dzisiejszym uczniowie uczestniczyli w Wigilijkach klasowych, składali sobie i nauczycielom życzenia. W osobliwy sposób życzenia postanowiła złożyć grupa taneczna Magic Dance. Dziewczynki na zajęciach tanecznych realizowanych pod okiem p. Pauliny, kształcąc swoją wytrwałość, systematyczność i postawę przygotowały i zaprezentowały świąteczne układy taneczne. Specjalne podziękowania należą się Radzie Rodziców, która sfinansowała zakup strojów naszym tancerkom.

          • Nasi w finałach olimpiad przedmiotowych!!

            Od września wielu naszych uczniów pod okiem naszych nauczycieli intensywnie pracowało i stratowało w olimpiadach przedmiotowych organizowanych pod patronatem Śląsiego Kuratorium Oświaty. Miło nam poinformować, że po przejściu eliminacji szkolnych oraz II etapu do Finałów Wojewódzkich Konkursów przedmiotowych z geografii i historii zakwalifikowała się trójka naszych uczniów. W konkursie z geografii bardzo wysokie wyniki i awans do finału uzyskali: Radosław Zielinski i Oliwier Kwapisz - oboje pracujący pod opieką p. Izabeli Pradelok, natomiast z historii miejsce w finale wywalczył sobie Bartosz Matuszczyk, którego do konkursu przygotowywał p. Mirosław Groń. Całej trójce uczniów oraz opiekunom SERDECZNIE GRATULUJEMY  i życzymy uzyskania tytułu LAUREATA!  

          • Ferie z Wodzisławskim Centrum Kultury!

            Ferie zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi beztroski czas dla wszystkich uczniów. Warto więc wykorzystać go w ciekawy i kreatywny sposób. Z pomocą jak zawsze przychodzi Wodzisławskie Centrum Kultury, które przygotowało ofertę na spędzenie tych dwóch tygodni. Od 16 do 29 stycznia 2023 roku trwać będzie Akcja Zima 2023, czyli artystyczne ferie w WCK. Tematyka zimowych zabaw oscylować będzie wokół leśnych opowieści, a na program akcji składają się warsztaty, wycieczki, baliki i projekcje filmowe.

          • Kolejna edycja akcji "Wirusoochrona" za nami.

            Zakończyliśmy udział uczniów klas I-III w kolejnej już edycji akcji edukacyjno-informacyjnej "Wirusoochrona" koordynowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach. Celem akcji było wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów​​​​​​.​​​​​​​​​​​​​​

            Przeprowadzone zajęcia profilaktyczne z całą pewnością przyczyniły się do pogłębienia wiedzy naszych najmłodszych w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy i pozwolą zachować bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w placówkach oświatowo-wychowawczych. W ramach akcji otrzymaliśmy pakiet materiałów edukacyjnych m.in.: plakat opracowany na potrzeby realizacji akcji, ulotki, tablicę edukacyjną z krzyżówką, kolorowanki.

          • Mikołaj...MIKOŁAJ w DZIESIĄTCE!

            Z początkiem grudnia, w każdym chyba miejscu na Świecie, dzieci przygotowują się do wizyty Św. Mikołaja. Nie inaczej było i w „DZIESIĄTCE”. Przygotowywanie kalendarzy adwentowych, pisanie listów do Św. Mikołaja czy „produkcja” skarpet na prezenty to tylko kilka wybranych działań, które poprzedziły oczekiwaną wizytę. Gdy już wszystko zostało przygotowane, ze szczególną niecierpliwością na tę chwilę czekali zwłaszcza nasi najmłodsi czyli uczniowie klas I-III. Wszystko wskazuje na to, że nasze maluchy i w tym roku były grzeczne bo mieli oni okazję spotkać Św. Mikołaja nie tylko w szkole, ale również w Wodzisławskim Centrum Kultury.

          • Dobra... NOCKA w szkole!

            DOBRAnocka to jedno z tych wydarzeń, które zapewne na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. Nauczyciele zorganizowali dla dzieci wiele nocnych atrakcji. Uczniowie pokazali swoje kulinarne umiejętności przygotowując w szkolnym ArtPunkcie kolację – tortille, tosty, gofry, słodkie napoje. Kolejną atrakcją były zabawy integracyjne – just dance, wyścigi w śpiworach, karaoke. Wiele frajdy sprawiło dzieciom wspólne tworzenie tanecznej choreografii. Nie mogło zabraknąć gry w „siatę”, której fanami były uczestniczki nocki. Zdecydowanie najlepszym punktem programu była zabawa w chowanego, bo przecież nie ma nic lepszego jak ciemna przestrzeń szkoły, która w nocy wygląda zupełnie inaczej niż za dnia.

            DOBRAnocka była ukoronowaniem zajęć prowadzonych w „Dziesiątce” w ramach projektu „Kształcenie umiejętności emocjonalno-społecznych”. Radość i wdzięczność dzieci były równie wielkie jak ich niewyspanie, ale kto powiedział, że na nockę przychodzisz, aby się wyspać? Dodajmy, że organizatorkami "przedsięwzięcia" były panie: Wioletta, Beata i Monika.  

          • Nasza grupa teatralna wystąpiła w Pałacu Młodzieży w Katowicach

            Szkolna grupa teatralna złożona z uczennic klasy VIIIB wzięła udział w XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną o charakterze profilaktycznym „PROFORMA”. Zadaniem w konkursie ogłoszonym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego była realizacja indywidualnej lub zespołowej prezentacji małej formy teatralnej o charakterze profilaktycznym. Prezentacje konkursowe odbyły się w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach.

          • ZŁOTA Naomi!

            Z wielkim sukcesem w zawodach Otwartych Mistrzostw Polski w Ju-Jitsu wystartowała uczennica "Dziesiątki" Naomi Palka. W konkurencji Ne-Waza kategoria 48 kg/U12 Naomi okazała się bezkonkurencyjna i zajęła I miesce zdobywając tym samym tytuł Mistrzyni Polski. GRATULUJEMY Naomi i jej trenerom oraz rodzicom wielkiego SUKCESU. BRAWO! BRAWO! BRAWO!     

            Wielu z nas pewnie zadaje sobie pytanie: "a co to jest to Ju-Jitsu?" Podając za wikipedią: systemy jūjutsu są oparte o zasadę jū yoku gō wo seisu co oznacza „miękkość pokonuje twardość”, „ustępliwość pokonuje siłę”, „elastyczną ustępliwością pokonać twardą siłę”. Na bazie tej koncepcji powstał pogląd, że chcąc pokonać silniejszego, słaby nie powinien mu stawiać oporu. Taka postawa w walce przyjęła się jako zasada, że słabszy musi ustąpić, dać się popchnąć lub pociągnąć, aby zniwelować przewagę przeciwnika. Jedna z późniejszych koncepcji jūjutsu zapoczątkowana  pod koniec XIX w. to znana zasada: „ustąp, aby zwyciężyć”. Później na początku XX w. na bazie judo dołączono kolejną zasadę: „minimum wysiłku, maksimum skuteczności”. Istnieje też trzecia, przyjęta głównie przez szkoły oparte na samoobronie: „czynić dobro sobie nawzajem, dla dobra ogółu”.

          • II Rajd Profilaktyczny TEAM-Bozon za nami!

            II Rajd Profilaktyczny uczniów "Dziesiątki" tym razem w klimacie andrzejkowo - mikołajkowym. Rajdowa "Drużyna BOZONA" udała się na przełęcz Kubalonki, którą pokonała zaprzęgiem konnym. Po "kuligu", jeszcze wozami na kołach, nasi wędrowcy w beskidzkiej kolibie zjedli pyszną kiełbasę z grilla, wypili herbatę, a następnie oddali się andrzejkowym wróżbom koniecznie z terapeutycznym przesłaniem. Nad wszystkim czuwały nasze panie pedagżki, pani psycholog no i oczywiście BOZON! Było jak zawsze W DYCHĘ! #Dziesiątka_w_DYCHĘ

          • Włączamy się!

            Nasza szkoła włącza się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. Celem tej akcji jest wspomaganie rodzin, które są w trudnej sytuacji i potrzebują pomocy. Program działa w myśl idei niesienia mądrej pomocy. Nie jest to wyłącznie świąteczny prezent, ale przede wszystkim próba nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Zachęcamy całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w akcji Szlachetna Paczka.

            Zbierać będziemy artykuły chemiczne (pasty do zębów, szczoteczki do zębów, proszki do prania, mydła, żele do mycia, płyny czyszczące, płyny do mycia naczyń, szampony itd.), przybory szkolne. Mile widziane będą również pościele oraz ręczniki. Rzeczy można oddawać do szkolnych koordynatorów akcji: Pani Natalii Kubica (sala 19) oraz Pani Pauliny Burek (sala 24). Akcja trwa do 5 grudnia. Ponadto do 5 grudnia włącznie szkolne Koło Wolontariatu będzie odwiedzać wszystkie klasy i również zbierać Wasze dary. Przyłącz się do nas, pomóż tym, którzy Twojej pomocy potrzebują! Dobro to wynik dzielenia!

          • "GÓRA GROSZA" trwa!

            Nasza szkoła ponownie przystępuje do akcji ,,GÓRA GROSZA”. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Pośrednim, ale jakże ważnym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie uczniom, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działania dla dobra potrzebujących. Uczniowie nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

          • Śniadanie Daje Moc..."pyszne" zajęcia w klasach I-III

            ​​​​​​Uczniowie klas I-III "Dziesiątki" wzięli udział w akcji "Śniedania Daje Moc". W trakcie zajęć nasi najmłodsi poznawali nie tylko zasady posługiwania się narzędziami kucharza, ale przede wszystkim zdobywali cenną wiedzę o roli prawidłowego żywienia przygotowanego według 12 zasad zdrowego odżywiania się.  Wszyscy uczestnicy "pysznej" zabawy spisali się na medal. Wspólne przygotowanie śniadania było okazją do wymiany wielu cennych uwag dotyczących zasad zdrowego żywienia, zaś degustacja była najprzyjemniejszą chwilą tego dnia.  BRAWO WCZESNOSZKOLNI!!!   

            Śniadanie Daje Moc to program edukacyjny, w którym Nauczyciele i uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, tworzą w klasach Kluby Śniadanie Daje Moc oraz obchodzą Dzień Zdrowego Śniadania. Zajęcia realizowane są w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), który został zainicjowany w Unii Europejskiej w 2007 roku przez Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy. Partnerstwo dla Zdrowia postanowiło obchodzić w Polsce dzień 8 listopada, jako: Dzień Zdrowego Śniadania. Dlaczego? Bo śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu nasze dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

          • Obchodziliśmy Dzień Życzliwości...

            W związku z obchodami ŚWIATOWEGO DNIA ŻYCZLIWOŚCI ŻYCZLIWA ”10” uruchomiła „Szkolną skrzynkę życzeń i pozdrowień”, do której uczniowie mogli wrzucać karteczki z pozdrowieniami dla kolegów, koleżanek, nauczycieli i pracowników szkoły. W piątek szkolna poczta dostarczy je adresatom. Przesłanie akcji było proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Akcja miała na celu uzmysłowić naszym uczniom, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką, bo przecież ŻYCZLIWOŚĆ PODZIELONA TO ŻYCZLIWOŚĆ PODWOJONA!