• "Dziesiątka" w akcji "Talenciaki"

      Uwaga! Uwaga! Zaangażowaliśmy sie w akcję "Talenciaki", której celem jest działanie na rzecz społeczności lokalnej, przekazanie zaangażowanym w akcję szkołom sprzętu sportowego oraz elektronicznego. Ideą akcji jest pozyskiwanie, dzięki zakupom w sklepach Lidl, kuponów, które później są przekazywane na konkretnie wskazane szkoły uczestniczące w programie. Wystarczy dokonać zakupów za min. 50 zł, wśród których znajdzie się świeże warzywo lub owoc (każde 50 zł to jeden kupon- Talenciak) i przekazać otrzymany kupon - "Talenciak"  naszej szkole. ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI!! 

      Jak przekazać Talenciaka naszej szkole?

      Są na to trzy sposoby:

      1️⃣ Zeskanowanie kodu QR, który znajduje się na kuponie- Talenciaku.

      2️⃣ Wejście na stronę: szkoly.lidl.pl i przepisanie kodu alfanumerycznego.

      3️⃣ Wrzucenie kuponu-Talenciaka do specjalnie przygotowanego pudełka, które znajduje się w szkolnej świetlicy.

     • Biathloniści znowu NA MEDAL!

      Kolejne, bardzo dobre informacje dotarły z areny sportowej rywalizacji biathlonistów w Mistrzostwach Polski w Biathlonie Letnim. Po sukcesach w biegu indywidualnym zawodniczki i zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski, wśród których są uczniowie klasy sportowej "Dziesiątki" MEDALOWO zaprezentowali się w biegach sprinterskich oraz w sztafecie. W sprincie młodziczek ZŁOTY MEDAL i tytuł mistrzowski wywalczyła Kinga Tkocz, w tej samej konkurencji, ale w kategorii młodzik młodszy ZŁOTY MEDAL zdobył Aurelio Latuszewski, na miejscu trzecim z BRĄZOWYM MEDALEM zameldował się Piotr Zając.​​​​​​​​​​​​​​​

     • Biathloniści z sukcesami w zawodach letnich!

      W dniach 27-30 czerwca rozegrano Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim. Impreza ta podobnie jak rok temu odbyła się na stadionie Melafiru w Czarnym Borze. Była to druga impreza zaliczana do klasyfikacji generalnej „Celuj w Igrzyska – Lato 2022”. W zawodach rewelacyjnie wystartowali zawodnicy UKS „Strzał” Wodzisław, wśród których są uczniowie klas sportowych „Dziesiątki”. W biegu indywidualnym w kategorii Młodzik Młodszy Piotr Zając - uczeń klasy VII D stanął na najwyższym stopniu podium, a stopień niżej zameldował się drugi z naszych uczniów - Aurelio Latuszewski (VII D). Złotemu i srebrnemu medaliście oraz trenerce - p. Edycie Zając GRATULUJEMY SUKCESU!!

      Dodać należy, że bardzo dobre wyniki w tej samej konkurencji uzyskali jeszcze Radosław Zieliński - 5 miejsce, Szymon Mika - 14 miejsce i Aleksander Kłosok - 22 miejsce. W zawodach dziewcząt w kategorii Młodzik Młodszy nasze uczennice: Kamila Grabiec została sklasyfikowana na miejscu 7, Magdalena Oślizło 19, Małgorzata Ryszka na miejscu 29.

     • Pożegnaliśmy ABSOLWENTÓW!

      24 czerwca zakończyliśmy naukę w roku szkolnym 2021/2022. W pierwszej kolejności pożegnaliśmy uczniów klas I-VII, którzy w salach lekcyjnych z rąk wychowawców odebrali świadectwa i nagrody za całoroczną aktywność. Następnie, bardziej uroczyście w sali gimnastycznej, powiedzieliśmy do widzenia, powodzenia naszym absolwentom. Uroczystość rozpoczął Hymn oraz tradycyjne przekazaniem sztandaru szkoły w ręce obecnych siódmoklasistów. Później, odwołując się do konwencji dekoracji uroczystości, pan dyrektor zwrócił się do „schodzących z pokładu łódki pod nazwą „Dziesiątka” naszych absolwentów z życzeniami powodzenia oraz sukcesów w kolejnych „edukacyjnych rejsach”.

     • Ostatni akcent kampanii "Bądź człowiek nie cZŁOwiek"

      Za kilka dni kończymy rok szkolny więc do końca zmierza również i nasz udział w kampanii "Bądź człowiek nie cZŁOwiek" Ostatnim akcentem realizowanych przez cały rok szkolny działań jest krótki spot, który został zrealizowany przy udziale naszych uczniów i nauczycieli oraz z gościnnym udziałem policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim - mł.asp. Sebastianem Marciniakiem i sierż. szt. Andrzejem Ulążka. Autorem zdjęć oraz montażu jest Dawid Margiela - absolwent Dziesiątki a koordynatorkami i scenarzystkami spotu były panie: Monika Mendrela oraz Wioletta Kuśmierczyk. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom zaangażowanym w całoroczną akcję, dziękujemy też za pomoc naszym niezawodnym dzielnicowym Komendy Powiatowej Policji. 

      Spot został zrealizowany w ramach kampanii „Bądź człowiek nie cZŁOwiek”, organizowanej przez miasto Wodzisław Śląski, której partnerem jest Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka. Celem akcji jest przeciwstawienie się mowie nienawiści, hejtowi oraz wszelkim formom przemocy wśród dzieci i młodzieży.

      „Bądź człowiek nie cZŁOwiek” to znacznie więcej nie hasło kampanii. To jednoznaczne przesłanie - DOBRO ponad zło. Wybieram DOBRO w tym, co myślę o sobie i o innych. Wybieram DOBRO w tym, co mówię.

      Wybieram DOBRO w tym, co robię względem innych. Wybieram bycie dobrym człowiekiem.

     • Poloneza czas zacząć...!

      10 czerwca uczniowie klas ósmych - już za chwilę absolwenci „Dziesiątki” zebrali się przed wejściem do restauracji hotelu „Amadeus” w Wodzisławiu Śląskim, by tam odbyć ostatnią imprezę w składzie, w którym przebywali ze sobą przez ostatnie 8 lat. Dziewczyny w pięknych sukienkach, fryzurach, makijażach, chłopacy w eleganckich garniturach, muszkach i krawatach wyglądali…. ZJAWISKOWO! Inaczej niż zwykle wyglądali też przybyli nauczyciele naszej szkoły, ale nie mogło być inaczej. Celem spotkania był oczywiście KOMERS – uroczysty bankiet, który tradycyjnie kojarzy się z końcem edukacji na jej określonym etapie.

     • Wojsko w "Dziesiątce".

      W dniu 9 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 10 w ramach doradztwa zawodowego odbyło się spotkanie uczniów klas ósmych z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku – szer. Martyną Tomasiki p. Żanetą Kąsek. W czasie prelekcji przybyli goście zaprezentowali ósmoklasistom współczesne Wojsko Polskie oraz przedstawili  specyfikę służby wojskowej. Wizyta przedstawicieli WCR spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów i stała się nie tylko okazją do promowania wojska wśród młodzieży kończącej szkołę podstawową, ale także do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich.

      Ósmoklasiści dowiedzieli się o różnych rodzajach sił zbrojnych, zadaniach wojska na czas pokoju i wojny, zasadach działania, strukturze, wyposażeniu i uzbrojeniu.Szczególnie przydatne dla uczniów kończących szkołę podstawową, stojących przed wyborem swojej ścieżki zawodowej, było przekazanie informacji o szkolnictwie wojskowym, przygotowującym do pełnienia w przyszłości czynnej służby wojskowej w różnych rodzajach sił zbrojnych. Omówiono nową ustawę o obronie ojczyzny, która uwzględnia również nowe, niepraktykowane wcześniej, formy służby wojskowej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o możliwości kontynuowania nauki w klasach o profilu mundurowym oraz poznali dalsze perspektywy związane ze służbą zawodową w wojsku, w tym również warunki związane z pełnieniem służby w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Otrzymali informację o przebiegu kwalifikacji wojskowej. Słuchając prowadzącej prelekcję szeregowej Martyny Tomasik mogli się jednocześnie przekonać, że w dzisiejszym wojsku jest miejsce nie tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet, Udostępniona została także prezentacja multimedialna, dzięki której uczniowie zobaczyli zdjęcia i filmiki przedstawiające różne działania wojskowe. Był także czas na zadawanie pytań i indywidualne rozmowy.

     • Ostatnie działania w ramach akcji "Bądź człowiek nie cZŁOwiek"

      Rozpoczęta w "Dziesiątce", na początku roku szkolnego, akcja "Bądź człowiek nie cZŁOwiek" powoli dobiega końca. jednym z ostatnich jej elementów był zorganizowany 7 czerwca happening, w którym uczestniczyli uczniowie klas 4-8. Uczniowie w przemarszu, niosąc transparenty, banery i skandując hasła przeciwko hejtowi i mowie nienawiści wyrazili swój sprzeciw wobec tych zjawisk. Przemarsz rozpoczął się na Osiedlu Trzydziestolecia, dalej uczniowie przeszli przez park Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza", aż do wodzisławskiego rynku. Akcja miała na celu wzmocnienie działań jakie podejmujemy w szkole aby promować pozytywne relacje rówieśnicze.​

     • Sukces w konkursie powiatowym!

      2 czerwca uczniowie klas 8: Hanna Sukiennik, Filip Grabas, Julia Kubek, Kamila Onyszkiewicz, Oskar Skoczylas i Amelia Józefiak, wzięli udział w VI powiatowym konkursie wiedzy pod nazwą “W świecie żywiołów – OGIEŃ”. W konkursie pasjonaci przedmiotów matematyczno – przyrodniczych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z tego zakresu. Drużynowo (po 2 osoby) rozwiązywali zadania konkursowe, a ich wyniki przełożyły się na sukces naszej ekipy - na 54 zespoły startujące w konkursie, team Dziesiątki w składzie: Amelia Józefiak i Oskar Skoczylas zajął 3 miejsce.  Serdecznie gratulujemy!!!

     • Aby czuć się bezpiecznie na drodze...

      W dniach 2 i 3 czerwca w "Dziesiątce" przeprowadzone zostały egzaminy dla uczniów chcących posiadać kartę rowerową. Egzamin składał się z części teoretycznej - testu wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego i znajomości znaków drogowych oraz testu umiejętności jazdy rowerem. Przypominamy, że wedle obowiązujących w Polsce przepisów, osoby w wieku od 10 do 18 roku życia, kierujące rowerem czy kierujące hulajnogą elektryczną powinny posiadać kartę rowerową.

     • Reprezentacja "Dziesiątki" trzecia w Festiwalu Sztafet Biegowych!

      1 czerwca na stadionie MOSiR Centrum Wodzisław Śląski spotkały się reprezentacje dziewcząt i chłopców wodzisławskich szkół podstawowych uczestniczące w kolejnej już edycji Festiwalu Sztafet Biegowych Szkół Podstawowych.  Organizatorem zawodów będących częścią obchdów Dnia Dziecka był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Centrum Wodzisław Śląski oraz Urząd Miasta Wodzisław Śląski. 

      Na starcie festiwalu nie mogło zabraknąć naszych uczniów. „Dziesiątkę”  reprezentowało pięć zespołów sztafetowych, które startując kolejno w kategoriach wiekowych zajmowały odpowiednio: sztafeta dziewcząt rocznik 2009-2010 w składzie Małgorzata Ryszka,  Kamila Grabiec, Magdalena Oślizło - I miejsce, sztafeta chłopców rocznik 2009-2010 w składzie: Piotr Zając, Aurelio Latuszewski, Szymon Mika, Dawid Wiewióra - I miejsce, sztafeta chłopców 2 rocznik 2009-2010 w składzie: Aleksander Kłosok, Filip Czupryniak, Radosław Zieliński, Nataniel Boroń - 3 miejsce, sztafeta dziewcząt rocznika 2008-2007 w składzie: Kinga Tkocz, Ryszka Aleksandra, Amelia Józefiak, Paulina Kądziela - zdobyła 2 miejsce i sztafeta chłopców rocznika 2008-2007 w składzie: Paweł Malina, Oliwier Mazur, Bartek Nowakowski, Joel Kim - zajęła miejsce 6.

      Zsumowane wyniki sztafet w poszczególnych kategoriach wiekowych pozwoliły reprezentacji Dziesiątki uplasować się na III miejscu w klasyfikacji końcowej Festiwalu Sztafet Biegowych. GRATULUJEMY naszym brązowym medalistom sukcesu.     

     • Zielona szkoła ruszyła!

      Uczniowie klas trzecich po długiej ale spokojnej podróży dotarli na drugi koniec polski - do Jastrzębiej Góry. Ta piękna i zielona miejscowość nad Bałtykiem będzie przez najbliższe 10 dni miejscem nauki i odpoczynku naszych uczniów. Wyjazd zorganizowany w ramach "Zielonej Szkoły" i realizacji zadania "Profilaktyka zdrowotna dzieci realizowana w trakcie wyjazdu śródrocznego w roku szkolnym 2021/2022", został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

     • Kacper po raz drugi w gronie laureatów wojewódzkiego konkursu plastycznego!

      W dniu dzisiejszym nasz uczeń Kacper Szopa wraz z p. Anetą Żon-Tomalą udali się do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach aby z rąk Wicewojewody Śląskiego  - pana Jana Chrząszcza oraz Wicekuratora Śląskiego - pana Jacka Szczotki odebrać nagrodę za zajęcie II miejsca w II edycji konkursu plastycznego „Bezpieczny Internet oknem na świat”. Kacper już drugi raz wystartował w konkursie i ponownie jego praca została doceniona przez jury konkursowe w składzie: Magdalena Szewczuk-Szturc, Elżbieta Sołtysek (Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach), Monika Starowicz (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) mjr Marek Przygoda (Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu), kom. Tomasz Bratek (Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach).

      Śląski Urząd Wojewódzki we współpracy z Wojewódzkim Zespołem do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi już na początku października 2021 r. zaprosił  uczniów klas VI-VIII  szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa śląskiego do udziału w konkursie plastycznym na najlepszy plakat pod hasłem „Bezpieczny Internet oknem na świat”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na tematykę bezpieczeństwa w sieci, umiejętnego korzystania z internetowych treści, zważania na ich charakter, a także podkreślenie, że Internet jest źródłem wielu ciekawych informacji, daje możliwość zawierania nowych znajomości, poznawania przyjaciół oraz pozyskiwania różnego rodzaju danych, tak do nauki, jak i poznawania świata.  Jury oceniając i wybierając do nagrody prace kierowało się następującymi kryteriami: czy praca porusza tematykę bezpiecznego Internetu, rozumianą jako umiejętne korzystanie z jego zasobów, przeciwdziałanie cyberprzemocy, wyszukiwanie wartościowych treści.

     • Paulina trzecia w Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego!

      Bardzo dobre wiadomości dotarły do DZIESIĄTKI po pierwszej edycji Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego. Nasza uczennica Paulina Wróbel z klasy 7d z powodzeniem wystartowała w konkursie zajmując w nim trzecie miejsce. Oczywiście Paulinie jak i przygotowującej Ją nauczycielce - p. Katarzynie Balińskiej serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. BRAWO!

     • Ciasteczkowy gang wygrywa VI edycję Festiwalu Kreatywności!

      16 i 17 maja Wodzisław Śląski zamienił się w kreatywne miasto młodych ludzi. 39 startujących w VI już edycji Festiwalu Kreatywności drużyn zachwycało swoimi talentami i pomysłowością. Wśród rywalizujących drużyn nie mogło zabraknąć i naszych reprezentacji a nasz "CIASTECZKOWY GANG" w składzie Karol Konsek, Aleksandra Kicka , Wanessa Krajewska, Jagoda Iglikowska, Kamila Onyszkiewicz i Hania Sukiennik pracujący pod kierunkiem p. Jadwigi Sikory okazał się najlepszy w kategorii uczniów klas VII-VIII.

      Grupa ta zaczęła swoje zmagania od klasy czwartej kiedy pod opieką pani Hanny Gadaj pojechali na Wrocławski Festiwal Kreatywności. W klasie piątej drużyna pod okiem pani Marzeny Marszolik i Jadwigi Sikory zwyciężyła po raz pierwszy, ale pandemia pokrzyżowała im plany i grupa nie pojechała na kolejne zmagania do Wrocławia. Członkowie Ciasteczkowego Gangu od lat brali udział w zajęciach dodatkowych, podczas których rozwiązywali zadania STEAM, zadania techniczne, ale najwięcej frajdy mieli podczas przygotowań do wyzwań artystycznych, gdzie musieli własnoręcznie stworzyć scenografię, rekwizyty a przede wszystkim wymyślić przedstawienie teatralne. Uczniowie "gangu" przez ten cały czas rozwijali kreatywne myślenie, umiejętność pracy w zespole oraz umiejętność pracy pod presją czasu. Gratulujemy całej grupie i życzymy dalszego kreatywnego rozwoju.

     • Lekcja...odwrócona!?

      Czy można zmniejszyć stres przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego? Jak utrwalić wiedzę i nie zasnąć na lekcji? Odpowiedź jest bardzo prosta – niech lekcje poprowadzą uczniowie. Nasi ósmoklasiści przygotowali cykl zajęć z języka polskiego, których celem było powtórzenie materiału z lektur, z którymi spotkać się mogą na egzaminie. Pracując w grupach przygotowali prezentacje wcześniej wylosowanej książki - lektury szkolnej. Ich zadaniem było zaprezentowanie swojej pracy przed całą klasą.

     • Piknik rodzinny w szczytnym celu!

      29 maja od godziny 15:00 w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" rusza piknik rodzinny będący częścią akcji mającej na celu pomoc małemu mieszkańcowi Wodzisławia Śląskiego - Mikołajkowi, u którego zdjagnozowano Rdzeniowy Zanik Mięśni. Aby mógł wyzdrowieć potrzebne jest zgromadzenie 9,4 mln złotych na zakup najdroższego leku świata. W imieniu małego MIKOŁAJKA i jego RODZICÓW ZAPRASZAMY serdecznie do udziału w pikniku i przyłączenia się do akcji. 


     • Wizyta w teatrze w Bielsku i warsztaty kukiełkowe w WCK!

      Końcówka roku szkolnego to, oprócz działań czysto edukacyjnych, również czas, w którym zbliżamy się do końca realizacji projektu „Edukacja przez sztukę”. Kończymy zaplanowane na ten rok szkolny cykle spotkań z teatrem w ramach innowacji, a zwieńczeniem tegorocznych działań był wyjazd do Teatru w Bielsku - Białej na przedstawienie Smoki oraz fantastyczne warsztaty kukiełkowe przeprowadzone przez instruktora teatralnego, p Dorotę Krawczyk w Wodzisławskim Centrum Kultury.

     • UWAGA konkurs dla amatorów fotografii!!!

      Wszystkich amatorów fotografii – uczniów „Dziesiątki” zapraszamy serdecznie do udziału w Szkolnym Konkursie Fotograficznym pod nazwą ,,Z przyjacielem nie przez telefon” Celem konkursu jest ukazanie innych niż telefon, komputer czy laptop form komunikacji, ma też wskazywać telefon jako narzędzie do artystycznej aktywności i kreatywnego spędzania wolnego czasu. Ogłoszony konkurs jest również elementem akcji „Bądź człowiek nie cZŁOwiek”, którą prowadzimy w szkole od września. Z najciekawszych prac stworzona zostanie wystawa a, ich autorzy zostaną nagrodzeni! ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z REGULAMINEM KONKURSU oraz oczywiście DO UDZIAŁU!

      Regulamin szkolnego konkursu fotograficznego ,,Z przyjacielem nie przez telefon”

       

      1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Wodzisławiu Śląskim

       

      2. Przedmiotem konkursu jest przedstawienie sposobów komunikacji oraz spędzania czasu wolnego innego niż przez telefon.

       

      3. Cele konkursu:

      - Propagowanie pozytywnych relacji koleżeńskich,

      - Ukazanie innych alternatyw spędzania czas wolnego oraz komunikacji niż telefon komórkowy, tablet czy laptop,

      - Popularyzacja fotografii jako aktywnej i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu,

      - Prezentacja fotografii jako formy wyrazu artystycznego i wrażliwości estetycznej.

       

      4. Sposób przeprowadzenia konkursu:

      - Każdy uczestnik zgłasza do 3 prac,

      - Oryginalne fotografie zapisane w formacie JPG.

       

      5. Zdjęcia należy wysłać na adres e-mail: konkursfotograficznysp10@op.pl w dniach 09.05.-3.06.2022r.. podpisane imieniem i nazwiskiem autora, tytułem pracy, numerem kontaktowym. Oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do fotografii oraz zgodę rodzica należy złożyć w tym samym dniu w gabinecie pedagoga szkolnego.

       

      6. Kryteria oceny prac konkursowych:

      - Komisja będzie najwyżej oceniała prace:  prezentujące temat w sposób interesujący i przyciągający uwagę,  charakteryzujące się oryginalnym ujęciem tematu i ciekawymi obserwacjami,  oceniana będzie również: estetyka i efekt wizualny, przejrzystość, techniczna poprawność wykonania.

       

      7. Wyniki konkursu oraz fotografie zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły: Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka (sp10wodzislaw.pl) oraz wyeksponowane na Wirtualnej Gazetce Szkolnej (6.06.-20.06.2022r.)

       

      8. Najlepsze prace zostaną nagrodzone (nagrody przewidziane zostały za I,II,III miejsce oraz wyróżnienia).

       

      9. Oceny zdjęć dokona jury powołane przez organizatora. Decyzje jury są ostateczne.

       

      10. Prace bez załączonego oświadczenia o posiadaniu praw autorskich zostaną zdyskwalifikowane.

       

      13. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez os(oby uczestniczące zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby konkursu (ustawa o ochronie danych osobowych z dn.29.08.1997 r. Dz.U. Nr 133 poz.833 z póz. zm.).

       

      Oświadczenie o prawach autorskich oraz o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych jest do pobrania u organizatorów konkursu  (pedagog szkolny - p. Monika Mendrela)

       

       

     • UWAGA ósmoklasiści!

      w związku ze zbliżającą się rekrutacją na rok szkolny 2022/2023,z myślą o tegorocznych ósmoklasistach w zakładce "RODZICE i UCZNIOWIE / ÓSMOKLASIŚCI" zamieściliśmy krótką prezentację, która pomoże „przejść” kandydatom przez całyproces rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.Oprócz informacji na temat ważnych terminów i zasad związanychz wyborem przyszłej szkoły, prezentacja zawiera również informacjęna temat szkół ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego i ilości zaplanowanych oddziałów (klas I).