• Paulina trzecia w Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego!

      Bardzo dobre wiadomości dotarły do DZIESIĄTKI po pierwszej edycji Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego.  Nasza uczennica Paulina Wróbel z klasy 7d z powodzeniem wystartowała w konkursie zajmując w nim trzecie miejsce. Oczywiście Paulinie jak i przygotowującej Ją nauczycielce - p. Katarzynie Balińskiej serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. BRAWO!  

     • Ciasteczkowy gang wygrywa VI edycję Festiwalu Kreatywności!

      16 i 17 maja Wodzisław Śląski zamienił się w kreatywne miasto młodych ludzi. 39 startujących w VI już edycji Festiwalu Kreatywności drużyn zachwycało swoimi talentami i pomysłowością. Wśród rywalizujących drużyn nie mogło zabraknąć i naszych reprezentacji a nasz "CIASTECZKOWY GANG" w składzie Karol Konsek, Aleksandra Kicka , Wanessa Krajewska, Jagoda Iglikowska, Kamila Onyszkiewicz i Hania Sukiennik pracujący pod kierunkiem p. Jadwigi Sikory okazał się najlepszy w kategorii uczniów klas VII-VIII.

     • Lekcja...odwrócona!?

      Czy można zmniejszyć stres przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego? Jak utrwalić wiedzę i nie zasnąć na lekcji? Odpowiedź jest bardzo prosta – niech lekcje poprowadzą uczniowie. Nasi ósmoklasiści przygotowali cykl zajęć z języka polskiego, których celem było powtórzenie materiału z lektur, z którymi spotkać się mogą na egzaminie. Pracując w grupach przygotowali prezentacje wcześniej wylosowanej książki - lektury szkolnej. Ich zadaniem było zaprezentowanie swojej pracy przed całą klasą.

      Miłym zaskoczeniem były przygotowane quizy, zagadki, krzyżówki sprawdzające wiedzę kolegów i koleżanek – słuchaczy spotkania. Cel został osiągnięty! Utrwalona wiedza, maksymalne zaangażowanie uczniów i zmniejszenie poziomu stresu. Uczeń przygotowany jest mniej zestresowany. Życzymy powodzenia naszym ósmoklasistom. Wierzymy w Was!

     • Piknik rodzinny w szczytnym celu!

      29 maja od godziny 15:00 w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" rusza piknik rodzinny będący częścią akcji mającej na celu pomoc małemu mieszkańcowi Wodzisławia Śląskiego - Mikołajkowi, u którego zdjagnozowano Rdzeniowy Zanik Mięśni. Aby mógł wyzdrowieć potrzebne jest zgromadzenie 9,4 mln złotych na zakup najdroższego leku świata. W imieniu małego MIKOŁAJKA i jego RODZICÓW ZAPRASZAMY serdecznie do udziału w pikniku i przyłączenia się do akcji.

     • Wizyta w teatrze w Bielsku i warsztaty kukiełkowe w WCK!

      Końcówka roku szkolnego to, oprócz działań czysto edukacyjnych, również czas, w którym zbliżamy się do końca realizacji projektu „Edukacja przez sztukę”. Kończymy zaplanowane na ten rok szkolny cykle spotkań z teatrem w ramach innowacji, a zwieńczeniem tegorocznych działań był wyjazd do Teatru w Bielsku - Białej na przedstawienie Smoki oraz fantastyczne  warsztaty kukiełkowe przeprowadzone przez instruktora teatralnego, p Dorotę Krawczyk w Wodzisławskim Centrum Kultury.

      Wiedza, umiejętności, obycie teatralne, przeżycia, pozytywne emocje, rozszerzenie wyobraźni, radość nabyta podczas działań zrealizowanych w ramach projektu zarówno w szkole jak i w ‚sesjach” wyjazdowych wzbogaciły naszych uczniów w kompetencje niemożliwe do osiągnięcia innymi metodami. Z całą pewnością zasiane artystyczne ziarno zakiełkuje i przyniesie nadzwyczajne efekty.

     • UWAGA konkurs dla amatorów fotografii!!!

      Wszystkich amatorów fotografii – uczniów „Dziesiątki” zapraszamy serdecznie do udziału w Szkolnym Konkursie Fotograficznym pod nazwą ,,Z przyjacielem nie przez telefon” Celem konkursu jest ukazanie innych niż telefon, komputer czy laptop form komunikacji, ma też wskazywać telefon jako narzędzie do artystycznej aktywności i kreatywnego spędzania wolnego czasu. Ogłoszony konkurs jest również elementem akcji „Bądź człowiek nie cZŁOwiek”, którą prowadzimy w szkole od września. Z najciekawszych prac stworzona zostanie wystawa a, ich autorzy zostaną nagrodzeni! ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z REGULAMINEM KONKURSU oraz oczywiście DO UDZIAŁU!

     • UWAGA ósmoklasiści!

      w związku ze zbliżającą się rekrutacją na rok szkolny 2022/2023,z myślą o tegorocznych ósmoklasistach w zakładce "RODZICE i UCZNIOWIE / ÓSMOKLASIŚCI"  zamieściliśmy krótką prezentację, która pomoże „przejść” kandydatom przez całyproces rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.Oprócz informacji na temat ważnych terminów i zasad związanychz wyborem przyszłej szkoły, prezentacja zawiera również informacjęna temat szkół ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego i ilości zaplanowanych oddziałów (klas I).

      ZAPRASZAMY DO PRZEGLĄDANIA PREZENTACJI!!! Przed Wami CZAS DECYZJI! 

     • Po angielsku też z sukcesem!

      Uczniowie "Dziesiątki" kolejny raz udowadniają, że język angielski jest naszą silną stroną. W przeprowadzonym, po raz pierwszy po przerwie spowodowanej pandemią, powiatowym konkursie YOU CAN SPEAK ENGLISH przeznaczonym dla uczniów klas VII i VIII, w którym uczniowie zmagają się z zadaniami sprawdzającymi znajomość i umiejętność posługiwania się językiem mówionym bardzo dobrze wypadły uczennice naszej szkoły. Olga i Lena Urban zajęły 1 miejsce w kategorii klas siódmych, a Martyna Karbowniczyn i Zuzanna Łącka wywalczyły 2 miejsce w kategorii klas 8. Ogromne gratulacje! Congratulations! Well done! You are the best!

     • Sukces w Miejskim Konkursie Ekologicznym!

      W XXIV już edycji Miejskiego Konkursu Ekologicznego z sukcesem wystartowali uczniowie "Dzieisątki". Konkurs co roku jest organizowany z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie rozwiązywali zadania teoretyczne oraz praktyczne dotyczące m.in. ekologii, ochrony środowiska, stanu środowiska przyrodniczego i osobliwości Wodzisławia Śląskiego, form ochrony przyrody w Polsce. Z radiścią informjemy, że Filip Grabas (VIIIA) zajął w tym konkursie II miejsce, a Hanna Sukiennik (VIIIA) zajęła miejsce III. BRAWO! GRATULUJEMY uczniom oraz przygotowującej Ich - p. Zuzannie Konsek SUKCESU! 

     • Warsztatowo w Dniu Ziemi!

      Poznawanie świata przez udział i doświadczanie jest najlepszą drogą do poszerzania i rozumienia otaczających nas zjawisk. Konfucjusz twierdził: Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem” i właśnie ta maksyma stała się inspiracją aby w tym roku szkolnym Dzień Ziemi uczniowie klas 4-8 obchodzili warsztatowo wykonując doświadczenia, które pozwolą zrozumieć i zapamiętać zagrożenia globalne dla Ziemi i ich wpływ na ludzi oraz inne organizmy żywe. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów było hasło: Inwestujmy w naszą planetę!​​​​​​​

     • U nas można inaczej...

      Nietypowo i kreatywnie odbyły się lekcje języka polskiego w "Dziesiątce". Pierwsza przechadzka” Leopolda Staffa na szkolnym korytarzu. A kto powiedział, że koniecznie trzeba na polskim siedzieć w ławkach? Kiedy dzieci proszą, aby lekcja była pod ławkami jest frajda, jest cisza znacznie większa niż w ławkach i jest nauka. Można i tak! :-)

     • Sukces w konkursie powiatowym!

      Zuzanna Łącka uczennica klasy 8A zdobyła pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych "Are you ready for the final clash?" organizowanym przez LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. Wielkie brawa i gratulacje dla Zuzanny!

     • AMELIA też w gronie LAUREATÓW!

      Uwaga! Uwaga! Mamy kolejną uczennicę, która dzieki tytanicznej pracy i samozaparciu oraz dzięki pomocy naszej nauczycielki - Zuzanny Konsek uzyskała prestiżowy tytuł LAUREATKI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO. Naszą laureatką, tym razem z biologii, jest uczennica klasy VIII C - Amelia Józefiak. Amelia przebrneła z sukcesem eliminacje szkolne, eliminacje II stopnia, by w III etapie konkursu uzyskać 56 punktow na 60 możliwych do zdobycia zdobywając tym samym tytuł LAUREATKI.      

      Amelia jest naszą drugą w tym roku szkolnym laureatką konkursu kuratoryjnego i podobnie jak w przypadku Kamili również i Ona z całą pewnością nie będzie miała problemu z rekrutacja do szkół średnich. Wkład pracy w uzyskanie takich wyników jest duży ale na pewno WARTO PODJĄĆ WYZWANIE!

     • Kamila NIEZAWODNA!

      Po raz kolejny nasza uczennica Kamila Onyszkiewicz nie zawiodła w wojewódzkich konkursach przedmiotowych. Po ubiegłorocznym sukcesie i uzyskaniu tytułu LAUREATA w konkursie geograficznym w tym roku Kamila sięgnęła po tytuł LAUREATKI z MATEMATYKI oraz FINALISTKI ponownie z GEOGRAFII. Sukces w konkursie matematycznym, oprócz oczywiście waloru prestiżowego, przynosi Kamili również wymierne korzyści w postaci zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki, a to z kolei oznacza, że nasza zdolna i pracowita uczennica już dzisiaj wie, że w egzaminie ósmoklasisty z matematyki osiągnie maksymalną liczbę punktów.

     • Edukacja przez sztukę...

      W ramach prowadzonej w "Dziesiątce" innowacji "Wychowanie przez sztukę" uczniowie najmłodszych klas mogli zagościć w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie. Uczniowie tym razem mieli okazję zobaczyć spektakl o przygodach tytułowego bohatera Nońka, który poszukiwał dobrego humoru, a swoje nietypowe imię zawdzięczał temu, że nieustannie powtarzał zwrot "no nie". Po spektaklu jak zawsze była okazja do zwiedzenia i poznania historii teatru. Był to już trzeci, w tym roku szkolnym, wyjazd uczniów w ramach prowadzonej innowacji, a ciągle wzrastająca frekwencja świadczy o rosnącym zainteresowaniu naszych uczniów oraz ich rodziców uczestnictwem w kulturze.

     • Wiosna w "Korczakowskiej Dziesiątce"!

      Co prawda 21 marca czyli pierwsży Dzień Wiosny juz za nami ale warto jeszcze wrócić do zajęć i "iwentów", w których uczestniczyli uczniowie dziesiątki. Zacząć wypada od obchodów dni "Kolorowej Skarpetki" czyli obchodów "Światowego Dnia Zespołu Downa" wypadającego rokrocznie właśnie 21 marca. Uczniowie "Dzieśiątki" pamiętali i symbolicznie, ubierając kolorowe skarpetki, okazali wsparcie wszystkim osobom dotkniętym Zespołem Downa.

     • Wyjazd z przesłaniem...

      16 marca 2022r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły wyjechali do Oświęcimia, by zwiedzić niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau w którym zamordowano ok. miliona Żydów i 90 tysięcy Polaków. W trakcie zwiedzania obozu uczniowie mieli okazję zobaczyć film o historii obozu, okrucieństwach niemieckich strażników, zagładzie Żydów i ciężkich warunkach życia i pracy więźniów. Wyjzad ten nabiera szczególnego wymiaru zwłaszcza dzisiaj, w momencie gdy tuż za naszymi granicami rozgrywa się dramat wojny.   

      Nasi najstarsi uczniowie zwiedzanie obozu rozpoczęli przy głównej bramie z słynnym napisem ARBEIT MACHT FREI /praca czyni wolnym/, a następnie pod kierunkiem przewodników zwiedzili najważniejsze miejsca pamięci: plac apelowy, szubienicę zbiorową, ścianę śmierci, bloki obozowe. Uczniowie w skupieniu oglądali  zgromadzone w bloku nr 5  rzeczy pozostawione przez zamordowanych Żydów - walizki, buty, okulary, protezy, oraz ekspozycję w bloku nr 6, w której pokazano straszne warunki życia więźniów, oraz zdjęcia, więźniarek i więźniów, którzy zostali zamordowani przez esesmanów. Szczególne wrażenie na ósmoklasistach zrobił blok nr 11 zwany Blokiem Śmierci wraz z dziedzińcem, gdzie zamordowano ok. 20 tysięcy więźniów. Na koniec zwiedzania obozu Auschwitz uczniowie obejrzeli komorę gazową i krematorium nr 1.  

      W drugiej części wyjazdu uczniowie przejechali na teren obozu Auschwitz - Birkenau, weszli na teren obozu przez główną bramę , która pełniła funkcję wartowni SS, a następnie udali się na rampę  kolejową gdzie przewodnicy opowiadali o tragicznym losie  przybyłych do obozu Żydów, których większość natychmiast została zamordowana w komorach gazowych. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wagon, w którym do obozu przybywali  w strasznych warunkach Żydzi z całej Europy. W czasie zwiedzania baraków, uczniowie poznali straszliwe warunki codziennego życia więźniów -  dowiedzieli się od przewodników o chorobach, głodzie, zimnie, i strasznych warunkach higienicznych. Po zakończeniu zwiedzania Auschwitz - Birkenau uczniowie wrócili do Wodzisławia. Wizyta uczniów w obozie uświadomiła młodzieży do czego prowadzi brak tolerancji, antysemityzm i  nienawiść do innych ludzi. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych trudnych czasach.   

     • Solidarni z Ukrainą!

      Solidaryzujemy się z obywatelami Ukrainy rozpowszechniając tę szczególną "modlitwę". Modlitwę o wolność dla Ukrainy, o koniec rosyjskiej agresji, modlitwę o siłę przeciwko złu. Tą modlitwą przyłączamy się do apelu Wołodymyra Zełenskiego skierowanego do Rosjan: „Jeśli będziecie milczeć teraz, to później będzie przemawiać tylko wasza nędza. A odpowiadać jej będą represje. Nie milczcie!”. „Modlitwę…” śpiewają razem Ukrainka Sofiia Popova i Rosjanka Alona Sobczak, obie o ukraińsko-rosyjskich korzeniach. „Modlitwa za Ukrainę” jest dostępna na kanale YT Teatru Groteska oraz na profilu Teatru na Facebooku.

     • Kolejne sukcesy biathlonistów!

      W dniach 18-20.02.2022 r. Uczniowie klas sportowych zawodnicy UKS "Strzał" Wodzisław Śl. startowali z sukcesami w biathlonowych zawodach finałowych Mistrzostw Polski Młodzików „Celuj w Igrzyska” (Puchar Polski II kategorii) w Kościelisku zdobywając aż pięć medali!. Gratulujemy nie tylko medalistom ale wszystkim  naszym zawodnikom startującym w zawodach oraz trenerce p. Edycie Zając. BRAWO WY!

      W zawodach sprinterskich, w kategorii młodzik młodszy srebrny medal wywalczył Wiewióra Dawid, a tuż za nim, z medalem brązowym uplasował się Piotr Zając. Również występy naszych sztafet były bardzo udane. W biegu sztafetowym, w kategorii młodziczek sztafeta UKS „Strzał” Wodzisław  w składzie Tkocz Kinga Karbowniczyn Martyna i Glimasińska Jagoda zdobyła brązowy medal. W kategorii młodzików młodszy sztafeta w składzie Latuszewski Aurelio, Wiewióra Dawid i Zając Piotr zajęła 2 miejsce, a miejsce trzecie przypadło również zawodnikom UKS „Strzał” Wodzisław startującym w składzie: Mika Szymon, Zieliński Radosław i Kłosok Aleksander.Narodowy Program Rozwoju Biathlonu „Celuj w Igrzyska” jest ogólnopolskim programem o sportowo-społecznym charakterze, adresowanym do młodzieży trenującej biathlon. Każdego roku do udziału w „Celuj w Igrzyska” zapraszane są wszystkie biathlonowe kluby sportowe z Polski, w których trenują młodzi sportowcy marzący o sukcesach. To właśnie spośród tych młodych ludzi w najbliższych latach zostaną wyłonieni zawodnicy, którzy będą reprezentować biało czerwone barwy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich np. w  2026 roku. Popularyzacja oraz promocji idei olimpijskiej jest jednym z najważniejszych priorytetów w tym projekcie. Podstawowe cele programu to integracja środowiska biathlonowego wokół idei młodzieżowego współzawodnictwa, promocji zdrowej i opartej o zasady fair-play rywalizacji oraz tworzenie nowoczesnych form organizacji zawodów. „Celuj w Igrzyska” daje trenerom profesjonalne narzędzie do szkolenia, a rywalizującej młodzieży przedsmak emocji oraz możliwość stworzenia wizji seniorskiego uczestnictwa w zawodach najwyższej rangi międzynarodowej.

     • Biathloniści na medal w Pucharze Polski!

      04-06.02.2022 w Kościelisku odbyły się zawody Puchar Polski II w biathlonie, w których wystartowali uczniowie naszych klas sportowych 7d , oraz 8c. Pierwszego dnia rozegrany został bieg indywidualny na 6 km z trzema "wizytami" na strzelnicy, gdzie za każdy niecelny strzał dodawano 30 sekund kary do uzyskanego rezultatu. W kategorii młodziczek brązowy medal wywalczyła Kinga Tkocz, która bardzo dobrze strzelała, oraz zaprezentowała wysoką formę biegową. W kategorii młodzików młodszych świetnie spisali się chłopcy. Srebrny medal zdobył Aurelio Latuszewski, brąz przypadł Szymonowi Mika.