• Mikołaj...MIKOŁAJ w DZIESIĄTCE!

      Z początkiem grudnia, w każdym chyba miejscu na Świecie, dzieci przygotowują się do wizyty Św. Mikołaja. Nie inaczej było i w „DZIESIĄTCE”. Przygotowywanie kalendarzy adwentowych, pisanie listów do Św. Mikołaja czy „produkcja” skarpet na prezenty to tylko kilka wybranych działań, które poprzedziły oczekiwaną wizytę. Gdy już wszystko zostało przygotowane, ze szczególną niecierpliwością na tę chwilę czekali zwłaszcza nasi najmłodsi czyli uczniowie klas I-III. Wszystko wskazuje na to, że nasze maluchy i w tym roku były grzeczne bo mieli oni okazję spotkać Św. Mikołaja nie tylko w szkole, ale również w Wodzisławskim Centrum Kultury.

      Te niecodzienne spotkania jak zwykle obserwowało "oko kamery" naszej szkolnej telewizji Info News TV10. Relacja mogła powstać dzieki udziałowi szkoły w programie #LaboratoriaPrzyszłości  

     • Dobra... NOCKA w szkole!

      DOBRAnocka to jedno z tych wydarzeń, które zapewne na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. Nauczyciele zorganizowali dla dzieci wiele nocnych atrakcji. Uczniowie pokazali swoje kulinarne umiejętności przygotowując w szkolnym ArtPunkcie kolację – tortille, tosty, gofry, słodkie napoje. Kolejną atrakcją były zabawy integracyjne – just dance, wyścigi w śpiworach, karaoke. Wiele frajdy sprawiło dzieciom wspólne tworzenie tanecznej choreografii. Nie mogło zabraknąć gry w „siatę”, której fanami były uczestniczki nocki. Zdecydowanie najlepszym punktem programu była zabawa w chowanego, bo przecież nie ma nic lepszego jak ciemna przestrzeń szkoły, która w nocy wygląda zupełnie inaczej niż za dnia.

     • Nasza grupa teatralna wystąpiła w Pałacu Młodzieży w Katowicach

      Szkolna grupa teatralna złożona z uczennic klasy VIIIB wzięła udział w XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną o charakterze profilaktycznym „PROFORMA”. Zadaniem w konkursie ogłoszonym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego była realizacja indywidualnej lub zespołowej prezentacji małej formy teatralnej o charakterze profilaktycznym. Prezentacje konkursowe odbyły się w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach. 

      Zgodnie z regulaminem konkursu scenariusze form teatralnych swoją treścią miały budować optymizm i wiarę w możliwość funkcjonowania społecznego bez substancji psychoaktywnych, e-uzależnień, agresji, przemocy. Konkurs realizował założenia programu ograniczenia przestępstw i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka ” na terenie województwa śląskiego.

      Głównymi celami konkursu było:

      • Wskazywanie korzyści płynących ze zdrowego i aktywnego stylu życia wolnego od alkoholu, narkotyków, e-uzależnień, „dopalaczy” i innych substancji psychoaktywnych.
      • Edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie konstruktywnego rozwiązywania konfliktów,współdziałania i zysków płynących z budowania dobrego klimatu w swoim środowisku.
      • Kreowanie wizerunku młodego człowieka aktywnego, dbającego o kondycję fizyczną oraz wolnego od przemocy, e-uzależnień, w tym cyberprzemocy.
      • Inspirowanie środowiska szkolnego do działań w zakresie profilaktyki agresji i przemocy poprzez formy aktywne, w tym grupowe i indywidualne formy teatralne.
      • Promowanie wśród dzieci i młodzieży zachowań wyrażających empatię, koleżeństwo, współpracę, dobrą komunikację, budowanie pozytywnych relacji, pomoc i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.
     • ZŁOTA Naomi!

      Z wielkim sukcesem w zawodach Otwartych Mistrzostw Polski w Ju-Jitsu wystartowała uczennica "Dziesiątki" Naomi Palka. W konkurencji Ne-Waza kategoria 48 kg/U12 Naomi okazała się bezkonkurencyjna i zajęła I miesce zdobywając tym samym tytuł Mistrzyni Polski. GRATULUJEMY Naomi i jej trenerom oraz rodzicom wielkiego SUKCESU. BRAWO! BRAWO! BRAWO!

     • II Rajd Profilaktyczny TEAM-Bozon za nami!

      II Rajd Profilaktyczny uczniów "Dziesiątki" tym razem w klimacie andrzejkowo - mikołajkowym. Rajdowa "Drużyna BOZONA" udała się na przełęcz Kubalonki, którą pokonała zaprzęgiem konnym. Po "kuligu", jeszcze wozami na kołach, nasi wędrowcy w beskidzkiej kolibie zjedli pyszną kiełbasę z grilla, wypili herbatę, a następnie oddali się andrzejkowym wróżbom koniecznie z terapeutycznym przesłaniem. Nad wszystkim czuwały nasze panie pedagżki, pani psycholog no i oczywiście BOZON! Było jak zawsze W DYCHĘ! #Dziesiątka_w_DYCHĘ

     • Włączamy się!

      Nasza szkoła włącza się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. Celem tej akcji jest wspomaganie rodzin, które są w trudnej sytuacji i potrzebują pomocy. Program działa w myśl idei niesienia mądrej pomocy. Nie jest to wyłącznie świąteczny prezent, ale przede wszystkim próba nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Zachęcamy całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w akcji Szlachetna Paczka.

     • "GÓRA GROSZA" trwa!

      Nasza szkoła ponownie przystępuje do akcji ,,GÓRA GROSZA”. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Pośrednim, ale jakże ważnym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie uczniom, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działania dla dobra potrzebujących. Uczniowie nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

      Monety można oddawać do szkolnych koordynatorów akcji: Pani Pauliny Burek (sala 24) oraz Pani Natalii Kubica (sala 19). Bardzo prosimy, aby w miarę możliwości monety były już podliczone.Ponadto w przyszłym tygodniu, przez 3 dni (tj. 28-30 listopada) Szkolne Koło Wolontariatu zawita do wszystkich klas ze specjalną skrzynką, do której również będzie można wrzucić monety! Bądźcie z nami !!!

     • Śniadanie Daje Moc..."pyszne" zajęcia w klasach I-III

      ​​​​​​Uczniowie klas I-III "Dziesiątki" wzięli udział w akcji "Śniedania Daje Moc". W trakcie zajęć nasi najmłodsi poznawali nie tylko zasady posługiwania się narzędziami kucharza, ale przede wszystkim zdobywali cenną wiedzę o roli prawidłowego żywienia przygotowanego według 12 zasad zdrowego odżywiania się. Wszyscy uczestnicy "pysznej" zabawy spisali się na medal. Wspólne przygotowanie śniadania było okazją do wymiany wielu cennych uwag dotyczących zasad zdrowego żywienia, zaś degustacja była najprzyjemniejszą chwilą tego dnia. BRAWO WCZESNOSZKOLNI!!!

     • Obchodziliśmy Dzień Życzliwości...

      W związku z obchodami ŚWIATOWEGO DNIA ŻYCZLIWOŚCI ŻYCZLIWA ”10” uruchomiła „Szkolną skrzynkę życzeń i pozdrowień”, do której uczniowie mogli wrzucać karteczki z pozdrowieniami dla kolegów, koleżanek, nauczycieli i pracowników szkoły. W piątek szkolna poczta dostarczy je adresatom. Przesłanie akcji było proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Akcja miała na celu uzmysłowić naszym uczniom, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką, bo przecież ŻYCZLIWOŚĆ PODZIELONA TO ŻYCZLIWOŚĆ PODWOJONA!

      W ramach obchodów ogłoszony został KONKURS na najlepsze zdjęcie pt. „Życzliwość w kadrze”. Uczestnicy mogli zgłosić do Konkursu wyłącznie fotografie własnego autorstwa, do których posiadają pełnię praw autorskich. O wynikach konkursu z całą pewnością poinformujemy w kolejnych aktualnościach.

      Światowy Dzień Życzliwości (World Hello Day) został ustanowiony w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie braci Briana i Michaela McCormacka do pokoju w odpowiedzi na wojnę „Jom Kippur” między Izraelem a Egiptem. Konflikt był dość poważny, zginęło tysiące żołnierzy i niewinnych cywilów, więc wielu ludzi zaczęło się obawiać, że dojdzie do kolejnej wielkiej wojny. Pomysł braci zyskał wielu zwolenników, dziś World Hello Day obchodzone jest w ponad 180 krajach, zaś Polska do zabawy przyłączyła się w 2006 roku. Wrocław był pierwszym miastem, które zapoczątkowało celebrację Światowego Dnia Życzliwości. Głównym celem Dnia jest zachęcanie do czynienia dobrych uczynków oraz promowanie życzliwości, jak najlepszej formy kontaktu międzyludzkiego. Najważniejszym elementem World Hello Day jest jednak wymóg, aby uczestnicy powitali 21 listopada co najmniej 10 osób. Mogą to być krewni i przyjaciele, choć najlepiej witać się z nieznajomymi. W jaki sposób można świętować ten Dzień? Życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale także drobne gesty, które świadczą o pozytywnych emocjach, jak choćby pamięć o bliskich osobach oraz troska o siebie i innych. Zawsze warto być życzliwym, bowiem proste gesty, zwykłe miłe słowo mogą odmienić czyjś dzień. Niewymuszona uprzejmość czasami może zdziałać więcej niż wielki, ale nieszczery gest.

     • BOZON ciągle w "pracy"!

      Nasz czworonożny terapeuta nie zwalnia tempa. Po zajęciach z emocji przyszedł czas na pomoc w… NAUCE CZYTANIA. Obecność cierpliwego i przyjemnego w dotyku „pluszaka” nawet najtrudniejsze i monotonne zajęcia czyni ciekawymi i mniej stresującymi.

     • W Dziesiątce zamieszkały... KASZTANIAKI

      Nasi uczniowie pozazdrościli miastu Wodzisław Śląski krasnali i postanowili przygotować "lokum" dla niecodziennych gości czyli - KASZTANIAKÓW. Prodkcja "Aquaparku" czy innych "lokali mieszkalnych" przebiegła sprawnie w naszym ArtPunkcie czyli pracowni przygotowanej i wyposażonej dzięki udziałowi szkoły w programe #LaboratoriaPrzyszlosci #LaboratoriaPrzyszłości. Całą pracę wykonywali uczniowie, a akcją "zasiedlania" zarządzała pani Aneta - nasza nauczycielka plastyki i techniki.  

     • Narodowe Święto Niepodległości...

      11 listopada 2022 roku odbyły się w naszym mieście uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystościach, oprócz licznie zgromadzonych grup mundurowych, pocztów sztandarowych szkół i jednostek oraz organizacji działających na terenie miasta i powiatu, udział wzięli również uczniowie „Dziesiątki”, a dokładanie nasz poczet sztandarowy. Przebieg uroczystości można zobaczyć w krótkiej relacji przygotowanej przez „redakcję” Info News TV”10”

     • Lekcja dla... nauczycieli?!

      Za nami nietypowy pokaz możliwości naszego wirtualnego laboratorium chemicznego EMPIRIUSZ. Po lekcjach, w których z goglami VR mieli okazję pracować i wykonywać doświadczenia chemiczne uczniowie, przyszedł czas na „odwróconą” lekcję dla naszych nauczycieli. W rolę prowadzących i prezentujących wcieliły się uczennice klasy VIII, a odbiorcami lekcji były zainteresowane nauczycielki „DZIESIĄTKI”.

      W pierwszej części pokazu, przygotowanego przez p. Izę Pawłowską - nauczycielkę chemii i fizyki, uczennice zaprezentowały kilka wirtualnych doświadczeń chemicznych, a później swoich sił w operowaniu kontrolerami, i swoją wiedzę chemiczną sprowadzały obecne w EMPIRIUM nauczycielki. Przypomnieć należy, że nasze szkolne laboratorium Empiriusz zostało zakupione w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości

     • Bajkowo w "Dziesiątce"

      4 listopada wczesnoszkolni obchodzili jedno z najsympatyczniejszych świąt - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek!!! U dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci... w zasadzie zawsze jest aktualne. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa

     • Ma BOZON-a i nie waha się go "używać"!

      Miło nam poinformować, że w naszej szkole pojawił się nowy pracownik - przesympatyczny, przyjazny piesek rasy sznaucer o imieniu BOZON. Nowy "trener-terapeuta"  właśnie rozpoczął swoją terapeutyczną misję w Dziesiątce dzięki wprowadzonej do realizacji, innowacji autorstwa naszej pedagog specjalnej - p. Gizeli Żmijewskiej-Stec "W dychę Asy z psem chodzą do klasy". Pani Gizela kończąc kurs kwalifikacyjny zdobyła kolejne uprawnienia  - tym razem do prowadzenia zajęć DOGOTERAPII i z powodzeniem wprowadza je do oferty zajęć DZIESIATKI. Za nami już pierwsze spotkania oraz mini rajd z udziałem BOZONA.  

      Czemu dogoterapia? Wieloletnie badania prowadzone w wielu krajach w tym i w Polsce dowodzą, że obecność, nawet chwilowa, psów na zajęciach w szkołach przyczynia się do redukcji lęków i napięć, powoduje spadek poziomu agresji, przyczynia się też do wzrostu kompetencji społecznych i łagodzi zachowania ekstremalne. Dzieci obcując z psem mają okazję trenować nawiązywanie relacji, okazywanie i odczytywanie uczuć. Jesteśmy przekonani, że taka forma zajęć będzie wielce interesująca i pożyteczna dla naszych uczniów. Pani GIZELI i BOZONOWI życzymy POWODZENIA!  

     • Telefon zaufania działa!

      UWAGA! Przypominamy, że od 2021 roku całodobowo działa darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 oraz specjalny czat internetowy na stronie: czat.brpd.gov.pl Są to specjalne linie kontaktowe dla wszystkich młodych ludzi, za pomocą których mogą być wysłuchani i otrzymać pełne wsparcie specjalistów. Przy telefonach i czacie dyżurują specjaliści posługujący się językami zarówno polskim jak i ukrainskim, którzy prowadzą rozmowy wspierające, ukierunkowujące na radzenie sobie z trudnościami.

     • "Nasi" na Obchodach Dnia Edukacji Narodowej!

      14 października w Wodzisławiu Śląskim, a dokładnie w sali Wodzisławskiego Centrum Kultury odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. W obecności wielu zaproszonych gości oraz dyrektorów szkół miejskich pracownikom wodzisławskiej oświaty życzenia z okazji święta składali: Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego - p. Mieczysław Kieca, Poseł na Sejm RP - p. Krzysztof Gadowski. Życzenia składali również p. Roman Kapciak w imieniu parlamentarzystów - p. Senator Ewy Gawędy i Posła na Sejm RP Adama Gawędy oraz przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych - p. Marlena Puzoń (ZNP) i Arkadiusz Gajda (Solidarność). Oprawę artystyczną przygotowali  uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej nr 16 z Kokoszyc oraz Młodzieżowy Chór Miejski Canticum Novum. 

      W trakcie uroczystości wręczono również nagrody Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego dla nauczycieli, którzy wyróżnili się swoją pracą i sukcesami w roku szkolnym 2021/2022. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazły sią aż dwie nauczycielki z „Dziesiątki” - p. Zofia Blutko oraz p. Hanna Gadaj. Nagrodzonym nauczycielkom składamy serdeczne Gratulacje. Obchody Dnia Edukacji były również okazją do wręczenia aktów nadania nauczycielom dyplomowanym i mianowanym. I w tej części mieliśmy swoich przedstawicieli. Swoje akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego odebrały p. Hanna Gadaj i Edyta Zając. Uroczystość zakończyła się podziękowaniami dla nauczycieli, którzy w tym roku odeszli na zasłużoną emeryturę. Wsród zegnanych były też nauczycielki SP10 - p. Bramka Chocyk i Elżbieta Jasiak. Obu Paniom DZIĘKUJEMY za lata pełnej poświęcenia pracy.  Relację z uroczystości przygotowała szkolna telewizja TV "10" Info News wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości     

     • Pierwszoklasiści oficjalnie w...Pasowani!

      6 października odbyła się w szkole ważna uroczystość. Nasi najmłodsi zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów "DZIESIĄTKI". Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego pierwszoklasiści najpierw przeszli "cytrynowy" test uśmiechu, później w obecności sztandaru złożyli uroczyste ślubowanie by na koniec oficjalnej części uroczystości zostać pasowanym na ucznia Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka. W uroczystości, oprócz dyrektora i wychowawców uczestniczyli tłumnie rodzice oraz najbliżsi pierwszoklasistów, a także zaproszeni goście: radna Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego - p. Grażyna Pietyra, przewodnicząca Rady Dzielnicy "Trzy Wzgórza" - p. Izabela Grela, przewodniczący Rady Rodziców - p. Michał Magiera, zastępczyni przewodniczącego Rady Rodziców - p. Danuta Jędrasik.

     • Dzień Tabliczki Mnożenia

      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) w tym roku przypadł na piątek 7 października.  To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Głównym mottem akcji było hasło: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W „DZIESIĄTCE” akcja miała ciekawy przebieg - wybrani uczniowie, pod opieką pani Hanny Gadaj i Aleksandry Bąk wcielili się w role egzaminatorów i przepytywali nie tylko koleżanki i kolegów ze znajomości tabliczki mnożenia. Odświeżenie, w formie zabawy tabliczki mnożenia nikomu z całą pewnością nie zaszkodzi a Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję.

     • UWAGA POTRZEBNA POMOC!

      Działające na terenie naszego miasta Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt - Koty Psy i My to grupa osób, której celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom w naszym regionie. Wolontariusze poświęcając bezinteresownie swój wolny czas zajmują się niesieniem pomocy najbardziej potrzebującym psom i kotom. W bogatyum wachlarzu czynności które wykonują znajdują się między innymi: codzienna opieka nad zwierzętami w przytulisku, koordynacja domów tymczasowych, poszukiwanie nowych domów dla podopiecznych, resocjalizacja zwierząt, które w wyniku złych doświadczeń straciły zaufanie do człowieka.