• Praca Kacpra nagrodzona!

      Na stronie internetowej Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Wodzisławia Śląskiego ukazały się wyniki  Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Zatrzymać smog” dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego. Miło nam poinformować, że pierwsze miejsce w tym konkursie uzyskał uczeń "DZIESIĄTKI" - Kacper Szopa. KACPROWI i opiekującej się naszym artystą p. Anecie Żok-Tomali GRATULUJEMY SUKCESU!  

      Laureaci konkursu: 

      I miejsce: Kacper Szopa z SP Nr 10 Wodzisławiu Śl.

      II miejsce: Jakub Bugla z SP Nr 1 Wodzisławiu Śl.

      III miejsce: Karolina Jaroch z SP Nr 16 Wodzisławiu Śl.

      Konkurs organizowany przez wodzisławski PODN to odpowiedź na założenia polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 „Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.” Motywem przewodnim, po raz pierwszy organizowanego przez PODN konkursu, była walka ze smogiem.

     • BEZPIECZNE FERIE!

      Do rozpoczęcia oczekiwanych ferii zimowych pozostało już tylko kilka dni. Przed udaniem się na zasłużony odpoczynek nasi najmłodsi uczniowie spotkali się z wodzisławskimi policjantami i strażakami aby nie tylko poznać sprzęt jakim posługują się w swojej pracy, ale przede wszystkim usłyszeć JAK SPĘDZIĆ FERIE BEZPIECZNIE!

     • Kolejne podsumowanie akcji "Bądź człowiek nie cZŁOwiek"

      Okres Świąteczny i poświąteczny to czas, w którym ideę akcji ,,Bądź człowiek, nie cZŁOwiek” można było zrealizować w sposób szczególny. Jak powiedział Blaise Pascal: ,,Dobre słowa i gesty nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego”, dlatego dawanie świątecznych upominków, wspólne wykonywanie dekoracji świątecznych, tworzenie łańcucha życzliwości, wspólne rozmowy przy stole, składanie sobie życzliwych życzeń to znakomite przykłady czynienia dobra, a tym samym przeciwstawiania się negatywnym postawom przejawiającym się w stosowaniu mowy nienawiści. ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      Choinkowy łańcuch IV a 

      Uczniowie klasy IV a wykonali wspólnie klasowy, świąteczny łańcuch. To symbol współpracy, wsparcia, wzajemnego szacunku. Uczniowie tworząc łancuch utrwalali w sobie przekonanie, że nie będzie to moja praca, ale NASZA, to nie będzie mój łańcuch, ale NASZ, to nie będzie moja choinka, ale WSPÓLNA, bo RAZEM JEST NAM LEPIEJ. 

       

      Kartka dla żołnierza 

      Uczniowie naszej szkoły wykonali piękne kartki z życzeniami świątecznymi dla polskich żołnierzy przebywających na misjach zagranicznych. Kartki i dekoracje świąteczne zostały wysłane do Opolskiej Brygady Logistycznej, a stamtąd trafiły do różnych zakątków świata, gdzie swoją misję pełnią żołnierze Wojska Polskiego. W tym roku uczniowie wysłali również życzenia w języku angielskim dla żołnierzy innych narodowości, którzy być może nie otrzymają życzeń świątecznych od dzieci ze swojego kraju. Akcja uczy patriotyzmu, szacunku dla żołnierzy pełniących trudną i niebezpieczną służbę poza granicami kraju ale przede wszystkim jest LUDZKIM ODRUCHEM życzliwości. 

      Bilecik z dobrym słowem klasy VII c 

      Lekcje informatyki były okazją by młodzież mogła przygotować bileciki- zrywki z dobrym słowem, które w ramach życzliwości można było przekazać bliskim. Bileciki zawisły na drzwiach, promowały dobro, a także były jednym z elementów wprowadzających modę na życzliwość w naszej szkole. 

      Wigilijki klasowe 

      Uczniowie wszystkich klas wraz ze swoimi wychowawcami i zaproszonymi nauczycielami zasiedli przy pięknie udekorowanych stołach do wigilijek klasowych. Podzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia i wspólnie kolędowali przy świątecznie przygotowanych stołach. W trakcie ich trwania szczególnie podkreślano rangę koleżeństwa, wzajemnej pomocy, pamięci o potrzebujących, a także o mocy wypowiadanych słów, które potrafią bardzo ranić. 

      Bezpieczeństwo seniorów 

      Kampanię ,,Bądź człowiek nie cZŁOwiek” skierowaliśmy również "naszych" seniorów - do babć i dziadków. Dzięki współpracy z KPP Wodzisław Śląski uczniowie klas trzeci zasięgnęli rad w jaki sposób mogą pomóc swoim dziadkom i ostrzec ich przed oszustami oraz niebezpieczeństwami, które czyhają na nich w sieci, podczas korzystania z połączeń telefonicznych oraz w różnych codziennych sytuacjach. 

      Warsztaty zwalczające mowę nienawiści

      Dzięki współpracy z Ośrodkiem Opieki Środowiskowej Psychologii i Psychoterapii dla Dzieci i Młodzieży w Wodzisławiu Śląskim w dwóch klasach przeprowadzony został przez pracowników ośrodka cykl warsztatów zwalczających mowę nienawiści wśród młodzieży. 

     • Wraca nauczanie zdalne!

      Na podstawie decyzji Ministra Edukacji i Nauki (brak jeszcze stosownego rozporządzenia) ogłoszonej wczoraj, na konferencji prasowej informuję, że od czwartku 27.01.2022 r do 13.02.2022 r. (do rozpoczęcia ferii zimowych) WSZYSCY uczniowie klas V-VIII Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Janusza Korczaka przechodzą na SYSTEM NAUKI ZDALNEJ z wykorzystaniem platform MS TEAM oraz LIBRUS. Zajęcia odbywać się będą zgodnie z planem lekcji oraz harmonogramem zajęć wprowadzonym do kalendarza platformy MS TEAMS.

     • Akcja "Bądź człowiek nie cZŁOwiek" trwa!

      Kolejna już odsłona akcji "Badź człowiek nie cZŁOwiek" w "DZIESIĄTCE". Tym razem do udziału zaangażowaliśmy uczniów klas III. W trakcie zajęć rozmawialiśmy o hejcie - przedstawialiśmy uczniom przykłady mowy nienawiści w grach i w sieci, a także uświadomialiśmy jak groźne są tego konsekwencje. Ważnym elementem zajęć było udzielanie wskazówek jak radzić sobie w przypadku, gdy ktoś staje się ofiarą hejtu. Dzieci mogły podzielić się również swoimi doświadczeniami. Efektem zajęć jest też clip dotyczący zjawiska hejtu i zapewnienie uczniów: Od teraz gramy po koleżeńsku!

     • Kamila znowu z sukcesem!

      Miło nam poinformować, że nasza uczennica Kamila Onyszkiewicz z klasy VIII kolejny raz udanie wystartowała w konkursie wiedzy. Tym razem Kamila bardzo dobrze zaprezentowała się w XVI edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego "Bóbr". Nasza uczennica, na 120 możliwych do zdobycia w konkursie punktów, zdobyła ich 113,75 zajmując tym samym w kategorii Junior (uczniowie klas VII-VIII) I miejsce. GRATULACJE DLA KAMILI

     • Zmian ciąg dalszy...

      Końcówka roku kalendarzowego 2021 przyniosła kolejny "lifting" wizerunku "Dziesiątki". Dwuletnie starania o usunięcie nie grzeszących urodą, ale przede wszystkim niebezpiecznych oszklonych witryn i drzwi stalowych naszej jadalni i świetlicy  oraz sali gimnastycznej wreszcie zostały uwieńczone sukcesem. Dzięki przychylności i pomocy finansowej jaką uzyskaliśmy od Rady Dzielnicy "Trzy Wzgórza" poprzedniej i obecnej kadencji udało się zamontować nowe, tym razem bezpieczne, witryny i drzwi. Dziękujemy zarządom oraz członkom obecnej i poprzedniej kadencji Rady Dzielnicy "Trzy Wzgórza" za zrozumienie i okazaną pomoc przy realizacji przedsięwzięcia.      

     • ...krok po kroczku, najpiękniejsze w całym roczku IDĄ ŚWIĘTA!

      Niech magia Świąt Bożego Narodzenia wypełni ciepłem i dobrocią wszystkie dni i przyniesie radość, pokój i wzajemną życzliwość. Niechaj te ŚWIĘTA staną się źródłem wzmacniania ducha, który pomoże spełnić wszystkie, nawet te najskrytsze i najśmielsze marzenia! Żyjcie w zgodzie ze sobą i bliskimi, ale przede wszystkim ŻYJCIE W ZDROWIU i SZCZĘŚCIU!. Radosnych, pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim naszym uczniom, ich rodzinom, wszystkim pracownikom szkoły i ich najbliższym. Życzenia te kierujemy również do naszych absolwentów, do byłych pracowników szkoły, a także wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób są, bądź byli związani z „Dziesiątką” Oprócz życzeń przynosimy w prezencie drugą już edycję KONCRTU KOLĘDOWEGO! Zapraszamy do obejrzenia i raz jeszcze życzymy WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

     • Amelia w finale wojewódzkim konkursu z biologii!

      Po bardzo dobrych informacjach jakie napłynęły do DZIESIĄTKI po II etapach konkursów z geografii i matematyki nadeszła kolejna -  tym razem cieszymy się z sukcesu Amelii Józefiak z klasy VIIIC. Ciężka i wytrwała "praca" Amelii pod okiem p. Zuzanny Konsek zaowocowała sukcesem w II etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z biologii i awansem uczennicy do finału wojewódzkiego. Gratulujemy zarówno Amelii jak i p. Zuzannie, tradycyjnie trzymamy kciuki i ŻYCZYMY POWODZENIA W FINALE! 

     • "EMPIRIUSZ" w DZIESIĄTCE!

      No i stało się! Przed Świętami dotarł do szkoły kolejny nowoczesny sprzęt. Tym razem, korzystając ze środków programu MEiN „Laboratoria przyszłości” Dziesiątka jako druga szkoła miejska wzbogaciła się o wirtualną pracownię chemiczną EMPIRIUSZ. System ten to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala w przyjazny, bezpieczny i ekonomiczny sposób realizować podstawę programową nauczania chemii, a w przyszłości także fizyki w szkołach podstawowych. System składa się z wydajnego komputera z oprogramowaniem, gogli VR z kontrolerami ruchu, nowoczesnego monitora typu Flip oraz projektora multimedialnego i umożliwia przeprowadzenie w wirtualnej przestrzeni 26 różnych doświadczeń chemicznych z zakresu podstawy programowej szkoły podstawowej.

     • Kamila w kolejnym finale konkursu wojewódzkiego!

      Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza uczennica - Kamila Onyszkiewicz z klasy VIII A właśnie awansowała do kolejnego finału Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego. Po sukcesie w konkursie matematycznym tym razem Kamila osiągnęła sukces w konkursie z geografii. Kamili oraz przygotowującej Ją do konkursu p. Izabeli Pradelok SERDECZNIE GRATULUJEMY i oczywiście trzymamy kciuki za powodzenie w konkursie finałowym. BRAWO!!    

     • W konkursie "Bądź człowiek nie cZŁOwiek" całe "podium" dla NAS!

      Poznaliśmy laureatów miejskiego konkursu artystycznego organizowanego w ramach trwającej w Wodzisławiu Śląskim kampanii „Bądź człowiek nie cZŁOwiek”, której celem jest zwrócenie uwagi między innymi na obecny w przestrzeni publicznej hejt oraz używanie mowy nienawiści. Do konkursu zgłosić można było prace odnoszące się do hasła i przesłania akcji wykonane dowolną techniką. Jako szkoła partnerska akcji oczywiście nie mogliśmy nie wziąć w niej udziału a wyniki konkursu przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Pierwsze trzy miejsca oraz wyróżnienie przypadły w udziale uczennicom i uczniom DZIESIĄTKI.

     • Pierwsza w mieście Wirtualna Gazetka Szkolna ruszyła!

      Okres Świąteczny to czas prezentów również w naszej szkole. Na początku grudnia w rolę Mikołaja wcielił się instalator firmy REWERS z Gdańska, który zamontował w DZIESIĄTCE PIERWSZĄ W SZKOŁACH MIEJSKICH Wirtualną Gazetkę Szkolną. Nasz system składa się z trzech, niezależnie działających monitorów, na których wyświetlane mogą być wszelkiego typu informacje w postaci prezentacji, slajdów, ogłoszeń czy krótkich filmów.  Wirtualna gazetka jest nie tylko narzędziem ułatwiającym komunikację w szkole, ale jest też kolejnym etapem w procesie cyfryzacji pracy szkoły.

      Zainstalowane na korytarzach parteru, I i II piętra ekrany w przyszłości będą służyć również uczniom, którzy pod kontrola nauczyciela będą mogli przygotowywać i prezentować swoje własne materiały. Już dzisiaj zapraszamy uczniów, zwłaszcza klas starszych, mających „zacięcie” reporterskie oraz umiejętności posługiwania się aparatem fotograficznym do kontaktu z p. Beatą Mazurek  w celu stworzenia grupy REPORTERÓW DZIESIĄTKI.         

    • Kamila w III etapie Wojewódzkiego Konkursu z matematyki!
     • Kamila w III etapie Wojewódzkiego Konkursu z matematyki!

      Na platformie internetowej Śląskiego Kuratorium Oświaty ukazały się wyniki II etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki. Bardzo miło nam poinformować, że w gronie uczniów, którzy awansowali do III etapu znalazła się nasza uczennica - Kamila Onyszkiewicz z VIII A. Oznacza to że Kamila, przygotowująca się do konkursu pod okiem p. Hanny Gadaj, została finalistką tej prestizowej "imprezy" i walczyć będzie o tytuł laureatki. Warto też dodać, że Kamila ma już w swoim dorobku tytuł Laureatki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografi uzyskany w ubegłym roku szkolnym. SERDECZNIE GRATULUJEMY zarówno Kamili jak i p. Hannie i życzymy POWODZENIA W FINALE!!.

     • Wychowanie przez sztukę...

      W dniu 29 listopada bieżącego roku uczniowie najmłodszych klas "Dziesiątki" odwiedzili Bielsko-Białą a dokładniej mieszczący się w tym mieście teatr "Banialuka". Po wizycie w teatrze Ateneum to już drugi taki wyjazd organizowany w ramach prowadzonej w szkole innowacji pedagogicznej "Wychowanie przez sztukę", w której prowadzący zajęcia artystyczne nauczyciele oraz wychowawcy klas starają się włączyć dzieci do szeroko pojętej aktywności artystycznej oraz uczestnictwa w kulturze.   

      W trakcie wizyty nasi najmłodsi najpierw zwiedzili teatr, później obejrzeli spektakl, którego treść ukazuje trudne życie Amelki. Bohaterlka sztuki mieszka w kurniku. Musi zawsze wypełniać rozkazy swojej przybranej matki Frygi i jej córki. Wszystko się zmienia pewnego poranka, kiedy Fryga wysyła ją do Szepczącego Lasu po garnek czarnego miodu. Amelka musi zdążyć przed zachodem słońca. W nocy lasem rządzi sowa, której zła sława budzi strach mieszkańców krainy. Amelka ma mało czasu, jednak po drodze co chwilę się zatrzymuje, by pomóc wszystkim, których spotyka. Wędrówka okazuje się nie tylko wyprawą po miód, ale także podróżą w głąb siebie, pozwalającą odkryć Amelce, że jest porwaną córką Króla. Po spektaklu uczniowie "Dziesiątki"  wzięli udział w warsztatach "aktorskich" prowadzonych przez aktorkę teatru "Banialuka" - p. Katarzynę Pohl.  Cały wyjazd zorganizowała p. Blanka Chocyk przy udziale p. Bożeny Misiewicz.

     • "Bądź Człowiek nie cZŁOwiek" w "Dziesiątce"

      Z początkiem roku szkolnego nasza szkoła stała się partnerem kampanii wodzisławskiego magistratu ,,Bądź człowiek, nie cZŁOwiek’’. Przypomnijmy - akcja ma na celu zwalczanie mowy nienawiści oraz zwrócenie uwagi na jej powszechność i powagę. Minął już ponad miesiąc od naszego „wejścia” w akcję więc nadszedł czas na pierwsze podsumowanie i sprawozdanie z tego co już w ramach akcji udało się nam zrobić.

     • DZIESIĄTKA do... HYMNU!

      Jak co roku, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie DZIESIĄTKI wzięli udział we wspólnym odśpiewaniu naszego Hymnu narodowego. Ze względów bezpieczeństwa tym razem we wspólnym śpiewie nie wzięli udziału wszyscy nasi uczniowie ale i tak reprezentacja było liczna. Punktualnie o godzinie 11:11 w dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości podobnie jak inni uczniowie z 21 tysięcy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w całym kraju odśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego".  

     • Premiera w teatrze lalek!

      Nasi najmłodsi artyści pracujący pod okiem p. Blanki Chocyk zaprezentowali swoją pierwszą sztukę w tetrze lalek. W swoim premierowym występie zinterpretowali dzieło muzyczne Edvarda Griega "W grocie Króla Gór" skomponowane do sztuki Henrika Ibsena "Peer Gynt". Spektakl opowiada historię, uwięzionej przez złego Króla Gór, Księżniczki pilnowanej przez złe i złośliwe trolle. Na ratunek Księżniczce rusza dzielny jak zawsze Książe, który uwalnia nieszczęsną, zamienia trolle w skały i wszystko kończy się tradycyjnym w bajkach happy end'em. Zespół aktorski tworzą uczennice klas II - Magda Onyszkiewicz, Iza Bańczyk, Jagoda Jęczmionka, Arleta Kierc, Liliana Krzyżanowska, Wiktoria Wolny, Wiktoria Winisławska. Lalki wykorzystane w spektaklu zostały przygotowane przez samych aktorów z niewielką tylko pomocą opiekuna - p. Blanki Chocyk.

     • "Niebieskie migdały" na gościnnych występach!

      5 listopada przypadało jedno z najsympatyczniejszych świąt - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji nasz szkolny teatr Niebieskie migdały zaproszony został na gościnne występy do Szkoły Podstawowej nr 2 w Wodzisławiu Śl. Dzięki zaproszeniu uczniowie młodszych klas tamtejszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w przedstawieniu o Kopciuszku. Dzieci z zachwytem wpatrywały się w poczynania naszych aktorów i z uwagą chłonęły każde słowo. Brawa, jakie na koniec spektaklu otrzymali aktorzy teatru "Niebieskie migdały", świadczyły, że widzowie docenili kunszt artystów. Gratulujemy artystom oraz pracującej z grupą p. Blance Chocyk.  

     • Pole nadziei zakwitnie wiosną!

      Uczniowie klasy 6a włączyli się po raz kolejny w projekt Hospicjum Domowego w Rybniku. Wspólnie z wychowawcą klasy Zuzanną Konsek wysadzili 60 cebulek żonkili, tworząc szkolne Pole nadziei, które mamy nadzieję zakwitnie w całej okazałości wiosną. Jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu. Bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzinom. ​​​​​​​