• "Mały" Teatr wznawia działalność!

      Ruszyły zajęcia teatralne! Po kilku teatralnych zabawach i obejrzeniu bajki " Księżniczka na ziarnku grochu"w teatrze Kamishibai niektóre aktorki od razu odnalazły się w roli. Następne zajęcia odbędą się w najbliższą środę w godz. 12.40 - 13.35 w holu na pierwszym piętrze.

      Wszystkie chętne uczennice oraz UCZNIOWIE mogą zgłaszać się do p. Blanki Chocyk - opiekunki koła teatralnego. ZAPRASZAMY DO ZABAWY W TEATR!    

     • WF z AWF...czyli SPORT TO ZDROWIE!

      Ruszyły zapisy uczniów klas IV-VIII na dodatkwe zajęcia sportowe organizowane w "Dziesiątce" w ramach programu "WF z AWF - aktywny powrót do szkoły". Celem projektu jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych – walka ze skutkami pandemii koronawirusa. Warunkiem organizacji zajęć jest utworzenie grup minumum 15 osobowych.

     • Myślę, więc nie śmiecę.

      W trzeci weekend września ruszyła 28 akcja Sprzątania świata i jak co roku, aktywnie włączyliśmy się do obchodów. Tegoroczne hasło kampanii  brzmi: " Myślę, więc nie śmiecę". Akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest jednocześnie lekcją poszanowania środowiska jak również promowaniem ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów. Nie chodzi w niej  o to, aby sprzątać , ale o to, aby nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Hasło tegorocznej akcji nie przypadkowo jest parafrazą słynnego powiedzenia Kartezjusza "Cogito ergo sum", każdy bowiem powinien pomyśleć i wziąć sobie do serca fakt, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne zdrowie oraz zdrowie przyszłych pokoleń musimy ograniczać ilość wytwarzanych odpadów. 

      Mając na uwadze tegoroczne hasło szczególnie zależało nam na tym, aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych odpadów. W tym roku uczniowie dziesiątki, w ramach akcji mogli udowodnić, że przyczyniają się do zmniejszania ilości śmieci, robiąc ODPOWIEDZIALNE ZAKUPY. Nasi uczniowie wykonywali  zdjęcia, na których widoczne są sposoby na ekologiczne zakupy, dzięki którym można zmniejszać  ilość wytwarzanych odpadów. Aby przyczynić się do ograniczania ilości zużywanego papieru, został ogłoszony konkurs" Papieru nie marnuję - twórczo go wykorzystuję". Podczas kolejnych lekcji wychowawczych uczniowie będą mogli poznawać  sposoby na niemarnowanie jedzenia, w ramach ogólnopolskiego projektu Federacji Polskich Banków Żywności : EkoMisja- nie marnuję!

     • "Wirusoochrona" w DZIESIĄTCE!

      Od 15 września bieżącego roku na terenie województwa śląskiego realizowana jest II edycja akcji informacyjno-edukacyjnej pod tytułem "WIRUSOOCHRONA" W akcji, która trwać będzie do 15 października, czyli do dnia Światowego Dnia Mycia Rąk wezmą udział również uczniowie klas I-III naszej szkoły.

      Głównym celem akcji jest promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci i ich rodziców oraz zwrócenie uwagi na znaczącą role higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszeniu się wirusów i chorób zakaźnych. Przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych ma na celu ograniczanie zachorowań wśród dzieci i transmisji wirusów na najbliższych. Akcja prowadzona jest w koordynacji z Państwowym Powiartowym Inspektorem Sanitarnym w Wodzisławiu Śląskim.

     • Zapraszamy na spotkania z wychowawcami!

      Pierwsze dwa tygodnie nauki praktycznie za nami czyli nadchodzi czas spotkań rodziców z wychowawcami. Sytuacja pandemiczna jest, jak do tej pory, w miarę stabilna więc zdecydowaliśmy się zorganizować spotkania w szkole. Terminy spotkań wyznaczyliśmy na dwa dni (środa 15.09 oraz czwartek 16.09), zróżnicowaliśmy też godziny rozpoczęcia tak by ograniczać tłok w szkole. ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW NA SPOTKANIA WEDŁUG HARMONOGRAMU.  

      HARMONOGRAM SPOTKAN RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI KLAS I-VIII

      15.09.2021 ŚRODA 

      • I A - p. Wieczorek - sala 24 godz. 16:30
      • I B - p. Misiewicz - sala 23 godz. 16:30
      • IV A - p. Mazurek - sala 31 godz. 17:00
      • IV B - p. Jasiak - sala 33 godz. 17:00 
      • V A - p. Wala - sala 16 godz. 16:30
      • V B - p. Grzybek - sala 34 godz. 16:30
      • VI A - p. Konsek  - sala 29 godz. 16:30
      • VII A - p. Rasińska - sala 8 godz. 17:00
      • VII B - p. Pradelok - sala 7 godz. 16:30
      • VII C - p. Gadaj - sala 26 godz. 17:00
      • VII D - p. Kocoń - sala 36 godz. 17:00 
      • VIII A - p. Żok-Tomala - sala 1 godz. 17:00
      • VIII B - p. Pawłowska - sala 35 godz. 16:30
      • VIII C - p. Borońska - sala 32 godz. 17:00 

      16.09.2021 CZWARTEK

      • II A - p. Blutko - sala 21 godz. 17:00
      • II B - p. Misiewicz - sala 22 godz. 17:00
      • III A - p. Maciejewska - sala 20 godz. 16:15
      • III B - p. Smołka - sala 19 godz. 17:00 
     • RUSZA STOŁÓWKA SZKOLNA!

      Już od poniedziałku 20 września 2021 r. wznowi działalnośc stołówka szkolna. W tym roku żywieniem dzieci w "Dziesiątce" zajmować się będzie firma cateringowa FHU "ORION" z Wodzisławia Śląskiego. W trosce o ekologię oraz o "normalność" nasi uczniowie, dostarczane przez firmę obiady, konsumować będą z tradycyjnych "porcelanowych" talerzy przy użyciu metalowych sztućców. Deklaracje chęci korzystania z obiadów rozdawane będą rodzicom podczas spotkań z wychowawcami, które przypominamy odbędą się w środę 15 września i czwartek 16 września w godzinach wskazanych przez wychowawców.

     • No i zaczęło się... :-)

      Za nami pierwszy dzień w nowym roku szkolnym. Z oczywistych względów nie mogliśmy  zainaugurować go w sposób uroczysty i odświętny, ale w szkole bylo nareszcie znowu gwarnie i tłumnie. Uczniowie klas starszych spotkali się z wychowawcami w przydzielonych salach, by powspominać jeszcze wakacje, ale też porozmawiać o nowych wyzwaniach. "Pierwszaki" zaś z klasy A i B, w obecności swoich rodziców i wychowawców , spotkały się w sali gimnastycznej z dyrektorem szkoły, który powitał ich w murach "Dziesiątki" i obdarował ufundowanymi przez miasto tradycyjnymi "Tytami" Od jutra wszyscy nasi uczniowie rozpoczynają zajęcia lekcyjne. Trzymamy za wszystkich kciuki i życzymy aby ten rok szkolny upłynął przede wszystkim w zdrowiu i bezpiecznie. POWODZENIA!  

     • Jesteśmy GOTOWI!

      Nowy Rok Szkolny 2021/2022 czas zacząć! W "DZIESIĄTCE" do ostatnich dni trwały intensywne przygotowania aby przyjąć naszych uczniów w czystej i bezpiecznej szkole. Udało się. "Starszaki" rozpoczną ten rok spotkaniami z wychowawcami klas, w salach lekcyjnych natomiast "pierwszaki" skorzystają z przywileju i rozpoczną nowy rok szkolny w naszej wyremontowanej sali gimnastycznej.

     • "JĘZYKOWO" mocni!

      Bardzo dobre informacje dotarły do nas z Centralnej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Z opublikowanych podsumowań tegorocznych wyników egzaminu ósmoklasisty wynika, że nasi uczniowie „językowo” należą do czołówki szkół miejskich oraz powiatowych. Nasi ósmoklasiści REWELACYJNIE spisali się zwłaszcza na egzaminie z języka angielskiego osiągając średnią na poziomie 76% możliwych do zdobycia punktów. Tak wysoka średnia plasuje nas zdecydowanie na I MIEJSCU WŚRÓD WSZYSTKICH, WODZISŁAWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH i jest też zdecydowanie wyższa od średniej powiatowej, wojewódzkiej i krajowej.

      Bardzo dobrze „poszedł” też naszym uczniom egzamin z języka polskiego. Nasi, już teraz, absolwenci uzyskali średnią na poziomie 63% co jest trzecim wynikiem wśród wodzisławskich szkół podstawowych i jest to średnia również wyższa od średniej powiatowej, wojewódzkiej i krajowej. OLBRZYMIE GRATULACJE należą się zatem uczniom jak i przygotowującym ich nauczycielom. W trudnej rzeczywistości pandemicznej poradzili sobie…. W DYCHĘ!!! BRAWO WY!!!

     • UKS STRZAŁ Wodzisław Śl. z medalami Mistrzostw Polski w Biathlonie Letnim!

      W ubiegły piątek, w Czarnym Borze, wystartowały Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim. Pierwsze medale w biegach indywidualnych zostały rozdane w piątek. W sobotę rozegrano biegi sprinterskie, a na zakończenie mistrzostw, w niedzielę zaplanowano biegi masowe oraz sztafetowe. Każdorazowo zawody rozgrywane były w pięciu kategoriach wiekowych – seniorzy, juniorzy i juniorzy młodsi oraz młodzicy i młodzicy młodsi.

     • WYNIKI EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY DOSTĘPNE!

      Na stronie www.wyniki.edu.plpo zalogowaniu się, są dostępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Wyniki z egzaminów pisemnego wyrażone są w dwóch formach: w procentach oraz w skali centylowej. Pierwsza z nich nie budzi wątpliwości - wynik w procentach to odsetek całkowitej, możliwej do zdobycia liczby punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń uzyskał za rozwiązanie zadań z arkusza egzaminacyjnego

      Problemem jest natomiast wynik oszacowany w skali centylowej.  Wynik na skali centylowej to odsetek liczby uczniów zdających egzamin (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu na określonym poziomie wynik taki sam lub niższy.  W praktyce oznacza to po prostu, że jeśli np. z części humanistycznej uczeń uzyskał wynik, który na skali centylowej wynosi 92, to znaczy, że 92% wszystkich zdających uzyskało taki sam lub niższy wynik, a tylko 8% uzyskało wynik wyższy.  Wynik podany w tej skali pozwala ocenić osiągnięcia ucznia na tle osiągnięć innych zdających egzamin. Dzięki temu można zobaczyć, jak wynik egzaminu wypadł na tle pozostałych zdających, a potocznie mówiąc - pomaga on w ocenie, czy ósmoklasista w tym roku napisał lepiej lub trochę gorzej od większości uczniów w Polsce. 

     • Dni Korczakowskie w "Dziesiątce"

      Co prawda wakcaje w toku ale "zaległości" informacyjne trzeba odrobić. Od 1998 roku Janusz Korczak jest patronem naszej szkoły. Jako społeczność szkolna jesteśmy z tego bardzo dumni, ponieważ wiemy, że to człowiek o wielkim sercu, który był w stanie zrobić wszystko dla dobra dzieci, nawet oddać za nie życie. Dlatego postanowiliśmy, że w tym roku szkolnym w czerwcu, kiedy świętowaliśmy Dzień Dziecka, obchodziliśmy również Dni Korczakowskie w naszej szkole.

     • Ruszył nabór wolontariuszy programu "Szlachetna Paczka"

      Stowarzyszenie WIOSNA rozpoczęło poszukiwania Liderów i Wolontariuszy, bez których mądra pomoc dla potrzebujących nie będzie możliwa. To właśnie oni będą docierać do rodzin w potrzebie, samotnych seniorów czy dotkniętych przez los w prawie 700 lokalizacjach w całej Polsce, po to, by pomóc im wyrwać się z pułapki biedy, trudności i bezsilności i odzyskać godność. Zainteresowanych zapraszamy na stronę: ZGŁOSZENIA KANDYDATÓW

      Stowarzyszenie WIOSNA jest organizacją powstałą w 2001 roku. Działa ona na terenie całej Polski, realizując takie programy jak SZLACHETNA PACZKA, czy AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI.  

      Szlachetna Paczka od blisko 20 lat pomaga najbardziej potrzebującym, przywracając godność, marzenia i dając nadzieję na zmianę tym, którzy już dawno ją stracili. Szlachetna Paczka to nie jednorazowy prezent - to skuteczny, całoroczny i jedyny na świecie system pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi.  

      W ubiegłej edycji Szlachetna Paczka dotarła z pomocą do 14 000 rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Udało się to dzięki pomocy naszych wolontariuszy.  

     • Kolejne ekologiczne wyróżnienie dla "DZIESIĄTKI"!

      Zakończyła się IX Edycja projektu „Zbieraj Baterie i Telefony!” realizowanego w ramach kampanii Włącz Eco Wyobraźnię”. Wśród szkół uczestniczących w projekcie nie mogło zabraknąć „DZIESIĄTKI”. Nasza szkoła, z wynikiem 609 kg zebranych zużytych baterii i akumulatorów, znalazła się w gronie SPECJALNIE WYRÓŻNIONYCH dużych szkół podstawowych z całej Polski.

     • ODBIERAMY tytuł EKO-SZKOŁY!

      Mimo, że rok szkolny 2020/2021 zakończył się w dniu 25 czerwca nasi uczniowie, dzień później czyli 26 czerwca, mieli jeszcze okazję uczestniczyć w miłej uroczystości. W trakcie trwania Festiwalu Górnej Odry połączonego z Festiwalem Kultury Powiatu Wodzisławskiego „DZIESIĄTCE został przyznany zaszczytny tytuł EKO-SZKOŁY wraz z czekiem na 2 tyś. złotych,  a uczniom naszej szkoły oraz ich opiekunom zostały wręczone upominki za osiągnięte sukcesy w konkursach dla dzieci i młodzieży ze szkół powiatu wodzisławskiego organizowanych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w ramach obchodów Świtowego Dnia Ziemi. Nagrodę i upominki wręczał nam Prezes Zarządu PWiK pan Marek Chrószcz 

      Przypominamy, że celem konkursów było promowanie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu wodzisławskiego objętych projektem pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Wodzisław Śląski”, kształtowanie u młodzieży poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą oraz promowanie zachowań mających na celu ochronę przyrody.  Wyniki konkursu były dla nas bardzo dobre.  W kategorii konkursu dla uczniów klas IV-VI "Maskotka wodociągowa" nasz uczeń - Radosław Zielinski zdobył II miejsce, a w tej samej grupie wiekowej, w kategorii "Graj w niebieskie" wyróżnienia zdobyli kolejni "nasi": Ania Biekiesza, Oliwier Kwapisz, Antonina Podsiadło, Marta Szeremeta, Ismena Wutke.  Jeszcze lepiej wypadliśmy w konkursie multimedialnym dla uczniów klas VII-VIII, w którym zajęliśmy... WSZYSTKIE TRZY MIEJSCA PODIUM!!!   -  I miejsce: Kamil Pasternak,  II miejsce: Aleksandra Ryszka, Martyna Karbowniczyn i III miejsce: Michał Kowalewski, Grzegorz Grabski  ex aequo z Julia Kubek, Kamila Onyszkiewicz.  Nagrodzonych uczniów do konkursów przygotowywały panie: Zuzanna Konsek oraz Aneta Żok-Tomala.

     • Pożegnanie absolwentów "DZIESIĄTKI"

      Ostatnim akordem dziwnego, bo w dużej części pandemicznego, roku szkolnego 2020/2021 były „kameralne”, prowadzone w zespołach klasowych, uroczystości rozdania świadectw dla uczniów klas I-VII oraz również mocno ograniczona pod względem uczestników uroczystość wręczenia świadectw uczniom klas VIII. Schodzących kolejno do sali gimnastycznej absolwentów żegnał, w obecności wychowawcy klasy oraz części grona pedagogicznego, dyrektor szkoły - Grzegorz Korzeń. Całą uroczystość uświetniła swoim, ostatnim już w murach szkoły, wstępem Alicja Strączek, która zaśpiewała, do muzyki zespołu KOMBI, napisaną przez siebie piosenkę z podziękowaniami dla nauczycieli i pracowników obsługi.

     • Szczepienia dzieci w wieku lat 12 i starszych.

      Szanowni Rodzice, Opiekunowie prawni uczniów. W zakładce MATERIAŁY DLA RODZICÓW naszej strony internetowej znajdziecie Państwo informcję na temat organizacji i harmonogramu akcji szczepień dzieci w wieku lat 12 i starszych.  W informacji znajdziecie Państwo również materiał filmowy z wystąpieniem śląskiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych - prof. dr hab. n. med. Włodzimierza Mazura. ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ! 

     • Zakończenie roku szkolnego!

      Już tylko godziny dzielą nas od zasłużonych wakacji. Przed nami jeszcze ostatnia uroczystość - rozdanie świadectw oraz wyróżnień i dyplomów. Ponieważ ciągle jeszcze obowiązują nas przepisy o zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa rezygnujemy z wspólnej uroczystości, a świadectwa i dyplomy wręczą naszym uczniom wychowawcy klas w salach lekcyjnych. ZAPRASZAMY więc uczniów klas I-VII w piątek o godzinie 8:30 do wyznaczonych sal lekcyjnych na ostatnią w tym roku „lekcję wychowawczą”. Uczniowie klas ósmych, jako absolwenci, opuszczają mury „Dziesiątki” więc żegnać Ich będziemy bardziej oficjalnie. Naszych absolwentów ZAPRASZAMY w piątek, kolejno do sali gimnastycznej - klasę VIII A o godzinie 9:00, klasę VIII B o godzinie 10:00 i klasę VIII C o godzinie 11:00

     • Medale w Pucharze Polski w Biathlonie letnim!

      ​​​​W dniach 12-13 czerwca na Tauron Duszniki Arena odbyły się zawody Pucharu Polski w biathlonowym crossie. Byla to inauguracja sezonu letniego na poziomie ogólnopolskim 

      W rywalizacji na Jamrozowej Polanie w Dusznikach-Zdroju uczestniczyli zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski w gronie, których byli również uczniowie 'Dziesiątki". Po dwóch dniach zawodów spłynęły bardzo dobre informacje:  Małgosia Ryszka zdobyła złoty medal Pucharu Polski! w biathlonie letnim w biegu indywidualnym młodziczek młodszych natomiast w biegu sprinterskim, w kategorii młodziczek, Amelia Józefiak wywalczyła medal srebrny!​​​​​​​​​​​​​​

      Wszyscy zawodnicy startujący w zawodach zdaniem trenerki p. Edyty Zając spisali się bardzo dorze, i zajmowali wysokie miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Biegi indywidualne -  Młodziczki: 4. Ryszka Aleksandra, 7. Tkocz Kinga 12.Józefiak Amelia 13. Kocur Otylia 23. Karbowniczyn Martyna 29. Tatarczuk Nadia.  Młodzicy młodsi: 6. Zieliński Radosław 7. Zając Piotr 13. Mika Szymon 17. Latuszewski Aurelio 19. Wiewióra Dawid 23. Kłosok Aleksander Młodziczki młodsze: 1.Ryszka Małgorzata 6. Kądziela Paulina 8. Glimasińska Jagoda 11.Grabiec Kamila.

      Biegi sprinterskie: Młodziczki: 2. Amelia Józefiak 10.Ola Ryszka 12. Otylia Kocur 13. Martyna Karbowniczyn 16. Kinga Tkocz 28. Nadia Tatarczuk.  Młodzicy mł: 7.Zieliński Radosław 12. Piotr Zając 13. Szymon Mika 19. Wiewióra Dawid 22. Aurelio Latuszewski 25. Kłosok Aleksander.  Młodziczki mł. 4. Ryszka Malgorzata 6. Paulina Kądziela 13.Jagoda Glimasińska 18. Kamila Grabiec

      Warto dodać, że mistrzostwa Polski w tej odmianie biathlonu planowane są w dniach 1-4 lipca w Czarnym Borze.

     • Wojsko w "Dziesiątce"

      9 czerwca br. naszą szkołę odwiedzili oficerowie Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku. W czasie prelekcji przygotowanej dla uczniów klas VIII żołnierze przedstawili perspektywy dalszej edukacji w klasach o profilu mundurowym. Zajęcia nastawione były na zainteresowanie uczniów wyborem zawodu żołnierza i pełnieniem czynnej służby wojskowej. W trakcie zajęć nasi ósmoklasiści zostali zapoznani ze współczesnym umundurowaniem, wyposażeniem oraz ekwipunkiem żołnierzy, pełniących służbę we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Żołnierze udostępnili ciekawą prezentację, była też okazja do indywidualnej rozmowy i do zadawania pytań. Spotkanie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży, stojącej przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Dziękujemy pięknie żołnierzom za interesujące i wartościowe spotkanie