• Ma BOZON-a i nie waha się go "używać"!

      Miło nam poinformować, że w naszej szkole pojawił się nowy pracownik - przesympatyczny, przyjazny piesek rasy sznaucer o imieniu BOZON. Nowy "trener-terapeuta"  właśnie rozpoczął swoją terapeutyczną misję w Dziesiątce dzięki wprowadzonej do realizacji, innowacji autorstwa naszej pedagog specjalnej - p. Gizeli Żmijewskiej-Stec "W dychę Asy z psem chodzą do klasy". Pani Gizela kończąc kurs kwalifikacyjny zdobyła kolejne uprawnienia  - tym razem do prowadzenia zajęć DOGOTERAPII i z powodzeniem wprowadza je do oferty zajęć DZIESIATKI. Za nami już pierwsze spotkania oraz mini rajd z udziałem BOZONA.  

      Czemu dogoterapia? Wieloletnie badania prowadzone w wielu krajach w tym i w Polsce dowodzą, że obecność, nawet chwilowa, psów na zajęciach w szkołach przyczynia się do redukcji lęków i napięć, powoduje spadek poziomu agresji, przyczynia się też do wzrostu kompetencji społecznych i łagodzi zachowania ekstremalne. Dzieci obcując z psem mają okazję trenować nawiązywanie relacji, okazywanie i odczytywanie uczuć. Jesteśmy przekonani, że taka forma zajęć będzie wielce interesująca i pożyteczna dla naszych uczniów. Pani GIZELI i BOZONOWI życzymy POWODZENIA!  

     • Telefon zaufania działa!

      UWAGA! Przypominamy, że od 2021 roku całodobowo działa darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 oraz specjalny czat internetowy na stronie: czat.brpd.gov.pl Są to specjalne linie kontaktowe dla wszystkich młodych ludzi, za pomocą których mogą być wysłuchani i otrzymać pełne wsparcie specjalistów. Przy telefonach i czacie dyżurują specjaliści posługujący się językami zarówno polskim jak i ukrainskim, którzy prowadzą rozmowy wspierające, ukierunkowujące na radzenie sobie z trudnościami.

     • "Nasi" na Obchodach Dnia Edukacji Narodowej!

      14 października w Wodzisławiu Śląskim, a dokładnie w sali Wodzisławskiego Centrum Kultury odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. W obecności wielu zaproszonych gości oraz dyrektorów szkół miejskich pracownikom wodzisławskiej oświaty życzenia z okazji święta składali: Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego - p. Mieczysław Kieca, Poseł na Sejm RP - p. Krzysztof Gadowski. Życzenia składali również p. Roman Kapciak w imieniu parlamentarzystów - p. Senator Ewy Gawędy i Posła na Sejm RP Adama Gawędy oraz przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych - p. Marlena Puzoń (ZNP) i Arkadiusz Gajda (Solidarność). Oprawę artystyczną przygotowali  uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej nr 16 z Kokoszyc oraz Młodzieżowy Chór Miejski Canticum Novum. 

      W trakcie uroczystości wręczono również nagrody Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego dla nauczycieli, którzy wyróżnili się swoją pracą i sukcesami w roku szkolnym 2021/2022. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazły sią aż dwie nauczycielki z „Dziesiątki” - p. Zofia Blutko oraz p. Hanna Gadaj. Nagrodzonym nauczycielkom składamy serdeczne Gratulacje. Obchody Dnia Edukacji były również okazją do wręczenia aktów nadania nauczycielom dyplomowanym i mianowanym. I w tej części mieliśmy swoich przedstawicieli. Swoje akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego odebrały p. Hanna Gadaj i Edyta Zając. Uroczystość zakończyła się podziękowaniami dla nauczycieli, którzy w tym roku odeszli na zasłużoną emeryturę. Wsród zegnanych były też nauczycielki SP10 - p. Bramka Chocyk i Elżbieta Jasiak. Obu Paniom DZIĘKUJEMY za lata pełnej poświęcenia pracy.  Relację z uroczystości przygotowała szkolna telewizja TV "10" Info News wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości     

     • Pierwszoklasiści oficjalnie w...Pasowani!

      6 października odbyła się w szkole ważna uroczystość. Nasi najmłodsi zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów "DZIESIĄTKI". Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego pierwszoklasiści najpierw przeszli "cytrynowy" test uśmiechu, później w obecności sztandaru złożyli uroczyste ślubowanie by na koniec oficjalnej części uroczystości zostać pasowanym na ucznia Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka. W uroczystości, oprócz dyrektora i wychowawców uczestniczyli tłumnie rodzice oraz najbliżsi pierwszoklasistów, a także zaproszeni goście: radna Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego - p. Grażyna Pietyra, przewodnicząca Rady Dzielnicy "Trzy Wzgórza" - p. Izabela Grela, przewodniczący Rady Rodziców - p. Michał Magiera, zastępczyni przewodniczącego Rady Rodziców - p. Danuta Jędrasik.

     • Dzień Tabliczki Mnożenia

      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) w tym roku przypadł na piątek 7 października.  To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Głównym mottem akcji było hasło: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W „DZIESIĄTCE” akcja miała ciekawy przebieg - wybrani uczniowie, pod opieką pani Hanny Gadaj i Aleksandry Bąk wcielili się w role egzaminatorów i przepytywali nie tylko koleżanki i kolegów ze znajomości tabliczki mnożenia. Odświeżenie, w formie zabawy tabliczki mnożenia nikomu z całą pewnością nie zaszkodzi a Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję.

     • UWAGA POTRZEBNA POMOC!

      Działające na terenie naszego miasta Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt - Koty Psy i My to grupa osób, której celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom w naszym regionie. Wolontariusze poświęcając bezinteresownie swój wolny czas zajmują się niesieniem pomocy najbardziej potrzebującym psom i kotom. W bogatyum wachlarzu czynności które wykonują znajdują się między innymi: codzienna opieka nad zwierzętami w przytulisku, koordynacja domów tymczasowych, poszukiwanie nowych domów dla podopiecznych, resocjalizacja zwierząt, które w wyniku złych doświadczeń straciły zaufanie do człowieka.

     • #SprzątamyDlaPolski... sprzątamy dla NASZEGO MIASTA!

      4 października, podobnie jak wiele szkół w Polsce, wzięliśy udział w akcji #SprzątamyDlaPolski. Jest to już IV edycja wydarzenia, które organizuje i koordynuje Stowarzyszenie "Dla Polski". Nasz udział polegał na sprzątaniu, usuwaniu śmieci z naszej najbliższej okolicy. Sprzątaliśmy więc tereny zielone osiedla XXX-lecia przylegające do szkoły oraz Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza", z którego bardzo często korzystamy. Mimo, że sprzątaliśmy mały wycinek miasta, to zebraliśmy całkiem sporo butelek, opon, plastikowych opakowań. To była ważna i potrzebna akcja, dzięki której jest trochę czyściej. BRAWO MY!!    

     • Samorząd "starszaków" wybrany!

      Po wyborach "małego" Samorządu Uczniowskiego przyszedl czas na ogłoszenie wyników aktu wyborczego w grupie uczniów klas IV - VIII. Miło nam poinformować, że w wyniku przeprowadzonej kampanii wyborczej, a później wyborów wyłoniony został Samorząd Uczniowski dla klas IV-VIII. PRZEWODNICZĄCĄ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO została TURKUMAN YEVA jej zastępcą ADAMCZAK ALEKSANDER. Zarząd Samorządu Uczniowskiego tworzą Maja Dąbrowska, Martyna Pukowiec, Julia Pyszczek, Livia Kurzyńska, Laura Górecka i Weronika Marszałek. Nowo wybranym władzom Samorządu Uczniowskiego GRATULUJEMY oraz życzymy wielu pomysłów i owocnej pracy na rzecz szkoły.

     • "Empirium" działa!

      Dzięki udziałowi szkoły w programie #LaboratoriaPrzyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów możemy pochwalić się, jako jedna z dwóch miejskich szkół, nowoczesną, wirtualną pracownią chemiczną. Zajęcia z wykorzystaniem gogli VR oraz empiriusza są atrakcyjną formą poszerzania wiedzy oraz prowadzenia wirtualnych doświadczeń z chemii.    

     • Sztafety na podium!

      19 września, w nietypowych okolicznościach bo na terenie ogródków działkowych "Rozkwit" w Wodzisławiu Śląskim, odbyły się powiatowe zawody w biegach przełajowych. Organizatorem zawodów był MOSiR Centrum Wodzisław oraz koordynator SZS. W zawodach "Dziesiątkę" reprezentowały sztafety dziewcząt i chłopców i obie zanotowały bardzo dobre wyniki. Zarówno sztafeta dziewcząt jak i sztafeta chłopców przybiegły na II miejscu, co oznacza nie tylko puchar w rywalizacji powiatowej, ale równiez awans do kolejnego etapu tych zawodów. Naszym biegaczom i opiekunce p. Weronice Kocoń GRATULUJEMY SUKCESU i jak zawsze trzymamy kciuki w następnym etapie. BRAWO! #Dziesiątka_w_DYCHĘ! 

     • Czas na WYBORY!

      Wyboru "małego" Samorządu Uczniowskiego już za nami. W drodze kampanii wyborcej, a później wyborów przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego klas I-III została Magda Onyszkiewicz z klasy III A. Skład małego samorządu uzupełniły Amelia Andrzejewska z klasy IIIB i Anna Lauko z klasy II A. Malemu samorządowi życzymy owocnej kadencji! Już w najbliższy czwartek 22 września w wyborcze szranki staną kandydaci do Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII. Do środy 21.09.2022 r. jest jeszcze czas na zgłoszenie przemyślanych kandydatur lub na "przepytanie" zgłoszonych już kandydatów jaki mają pomysł na działaność samorządu - NIECH WASZ WYBÓR BĘDZIE ŚWIADOMY!

     • Sukcesy w biegu im. Leszka Kowalczyka!

      W rozegranym dzisiaj, w ramach  akcji Wodzisław na sportowo, biegu im. Leszka Kowalczyka bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie. W rywalizacji prowadzonej na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" reprezentujący "Dziesiątkę"  uczniowie zajmowali wysokie lokaty. W biegu chłopców Piotr Zając z klasy 8d zdobył 1 miejsce, a w rywalizacji dziewcząt 2 miejsce wywalczyła Gosia Zielińska z 5a.  W pierwszej dziesiątce uplasowała się Wiktoria Bujok, Olek Klosok, Gosia Ryszka, Paulina Kądziela oraz Weronika Palka, Jagoda Glimasińska i Julka Kowalek. Ogromne gratulacje dla naszych biegaczy! #Dziesiątka w DYCHĘ! 

     • Test COOPERA zamiast...testu na COVID!

      Obchodząc Europejski Tydzień Sportu Dla Wszystkich uczennice "Dzisiątki" pod kierunkiem p. Weroniki Kocoń postanowiły wystartować w zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ,,CENTRUM'' ogólnomiejskim TEŚCIE COOPERA czyli próbie wytrzymałościowej opracowanej przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku. Test polegający na 12-minutowym nieprzerwanym biegu jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. BRAWA dla UCZESTNICZEK i p. Weroniki, której udało się zmotywować nasze uczennice do udziału.

     • "Dziesiątka" w akcji "Talenciaki"

      Uwaga! Uwaga! Zaangażowaliśmy sie w akcję "Talenciaki", której celem jest działanie na rzecz społeczności lokalnej, przekazanie zaangażowanym w akcję szkołom sprzętu sportowego oraz elektronicznego. Ideą akcji jest pozyskiwanie, dzięki zakupom w sklepach Lidl, kuponów, które później są przekazywane na konkretnie wskazane szkoły uczestniczące w programie. Wystarczy dokonać zakupów za min. 50 zł, wśród których znajdzie się świeże warzywo lub owoc (każde 50 zł to jeden kupon- Talenciak) i przekazać otrzymany kupon - "Talenciak"  naszej szkole. ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI!! 

      Jak przekazać Talenciaka naszej szkole?

      Są na to trzy sposoby:

      1️⃣ Zeskanowanie kodu QR, który znajduje się na kuponie- Talenciaku.

      2️⃣ Wejście na stronę: szkoly.lidl.pl i przepisanie kodu alfanumerycznego.

      3️⃣ Wrzucenie kuponu-Talenciaka do specjalnie przygotowanego pudełka, które znajduje się w szkolnej świetlicy.

     • Biathloniści znowu NA MEDAL!

      Kolejne, bardzo dobre informacje dotarły z areny sportowej rywalizacji biathlonistów w Mistrzostwach Polski w Biathlonie Letnim. Po sukcesach w biegu indywidualnym zawodniczki i zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski, wśród których są uczniowie klasy sportowej "Dziesiątki" MEDALOWO zaprezentowali się w biegach sprinterskich oraz w sztafecie. W sprincie młodziczek ZŁOTY MEDAL i tytuł mistrzowski wywalczyła Kinga Tkocz, w tej samej konkurencji, ale w kategorii młodzik młodszy ZŁOTY MEDAL zdobył Aurelio Latuszewski, na miejscu trzecim z BRĄZOWYM MEDALEM zameldował się Piotr Zając.​​​​​​​​​​​​​​​

     • Biathloniści z sukcesami w zawodach letnich!

      W dniach 27-30 czerwca rozegrano Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim. Impreza ta podobnie jak rok temu odbyła się na stadionie Melafiru w Czarnym Borze. Była to druga impreza zaliczana do klasyfikacji generalnej „Celuj w Igrzyska – Lato 2022”. W zawodach rewelacyjnie wystartowali zawodnicy UKS „Strzał” Wodzisław, wśród których są uczniowie klas sportowych „Dziesiątki”. W biegu indywidualnym w kategorii Młodzik Młodszy Piotr Zając - uczeń klasy VII D stanął na najwyższym stopniu podium, a stopień niżej zameldował się drugi z naszych uczniów - Aurelio Latuszewski (VII D). Złotemu i srebrnemu medaliście oraz trenerce - p. Edycie Zając GRATULUJEMY SUKCESU!!

      Dodać należy, że bardzo dobre wyniki w tej samej konkurencji uzyskali jeszcze Radosław Zieliński - 5 miejsce, Szymon Mika - 14 miejsce i Aleksander Kłosok - 22 miejsce. W zawodach dziewcząt w kategorii Młodzik Młodszy nasze uczennice: Kamila Grabiec została sklasyfikowana na miejscu 7, Magdalena Oślizło 19, Małgorzata Ryszka na miejscu 29.

     • Pożegnaliśmy ABSOLWENTÓW!

      24 czerwca zakończyliśmy naukę w roku szkolnym 2021/2022. W pierwszej kolejności pożegnaliśmy uczniów klas I-VII, którzy w salach lekcyjnych z rąk wychowawców odebrali świadectwa i nagrody za całoroczną aktywność. Następnie, bardziej uroczyście w sali gimnastycznej, powiedzieliśmy do widzenia, powodzenia naszym absolwentom. Uroczystość rozpoczął Hymn oraz tradycyjne przekazaniem sztandaru szkoły w ręce obecnych siódmoklasistów. Później, odwołując się do konwencji dekoracji uroczystości, pan dyrektor zwrócił się do „schodzących z pokładu łódki pod nazwą „Dziesiątka” naszych absolwentów z życzeniami powodzenia oraz sukcesów w kolejnych „edukacyjnych rejsach”.

     • Ostatni akcent kampanii "Bądź człowiek nie cZŁOwiek"

      Za kilka dni kończymy rok szkolny więc do końca zmierza również i nasz udział w kampanii "Bądź człowiek nie cZŁOwiek" Ostatnim akcentem realizowanych przez cały rok szkolny działań jest krótki spot, który został zrealizowany przy udziale naszych uczniów i nauczycieli oraz z gościnnym udziałem policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim - mł.asp. Sebastianem Marciniakiem i sierż. szt. Andrzejem Ulążka. Autorem zdjęć oraz montażu jest Dawid Margiela - absolwent Dziesiątki a koordynatorkami i scenarzystkami spotu były panie: Monika Mendrela oraz Wioletta Kuśmierczyk. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom zaangażowanym w całoroczną akcję, dziękujemy też za pomoc naszym niezawodnym dzielnicowym Komendy Powiatowej Policji. 

      Spot został zrealizowany w ramach kampanii „Bądź człowiek nie cZŁOwiek”, organizowanej przez miasto Wodzisław Śląski, której partnerem jest Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka. Celem akcji jest przeciwstawienie się mowie nienawiści, hejtowi oraz wszelkim formom przemocy wśród dzieci i młodzieży.

      „Bądź człowiek nie cZŁOwiek” to znacznie więcej nie hasło kampanii. To jednoznaczne przesłanie - DOBRO ponad zło. Wybieram DOBRO w tym, co myślę o sobie i o innych. Wybieram DOBRO w tym, co mówię.

      Wybieram DOBRO w tym, co robię względem innych. Wybieram bycie dobrym człowiekiem.

     • Poloneza czas zacząć...!

      10 czerwca uczniowie klas ósmych - już za chwilę absolwenci „Dziesiątki” zebrali się przed wejściem do restauracji hotelu „Amadeus” w Wodzisławiu Śląskim, by tam odbyć ostatnią imprezę w składzie, w którym przebywali ze sobą przez ostatnie 8 lat. Dziewczyny w pięknych sukienkach, fryzurach, makijażach, chłopacy w eleganckich garniturach, muszkach i krawatach wyglądali…. ZJAWISKOWO! Inaczej niż zwykle wyglądali też przybyli nauczyciele naszej szkoły, ale nie mogło być inaczej. Celem spotkania był oczywiście KOMERS – uroczysty bankiet, który tradycyjnie kojarzy się z końcem edukacji na jej określonym etapie.