• Złote sztafety "DZIESIĄTKI"

      Bardzo dobre informacje dotarły do szkoły po rozegranych 5 października zawodach powiatowych w sztafetowych biegach przełajowych. Okazało się, że zarówno sztafeta dziewcząt jak i sztafeta chłopców okazały się bezkonkurencyjne i obie zameldowały się na pierwszych miejscach podium zdobywając tytuły Mistrzów Powiatu Wodzisławskiego. GRATULACJE DLA BIEGACZY i TRENERÓW! 

      Zawody rozgrywane były w ramach kalendarza Igrzysk Dzieci nad którymi patronat sprawują: Ministerstwa Sportu, Szkolny Związek Sportowy i Samorząd Województwa Śląskiego. Zwycięstwo biegaczy przełajowych "Dziesiątki" oznacza również, że oprócz tytułów mistrzów powiatu obie nasze "złote" sztafety zakwalifikowały się do kolejnego etapu Igrzysk Dzieci. GRATULUJEMY naszym "przełajowcom" sukcesu i z niecerpliwością czekamy na wyniki w kolejnym etapie rywalizacji. Opiekę nad sztafetami w dniu zawodów sprawowala p. Weronika Kocoń, a w składach obu sztafet pobiegli biathloniści klas sportowych trenowani przez p. Edytę Zając. BRAWO! BRAWO!     

     • "Dobra KARMA wraca" czyli...POMAGAMY!

      Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim uruchomiło zbiórkę karmy dla podopiecznych Stowarzyszenia Na Rzecz Zwierząt – Koty Psy i My. Zbiórka dla „czworonogów” trwać będzie przez cały październik w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim mieszczącym się na wodzisławskim rynku. Wszystkich zainteresowanych zbiórką informujemy, że karmę dostarczać można osobiście do siedziby CAS-u w następujących dniach i godzinach: poniedziałek, wtorek, środa w godzinach 8:00 - 16:00, w czwartek w godzinach 8:00 - 18:00 i piątek 8:00 - 14:00

     • Czytaliśmy... GŁOŚNO!

      W dniu 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i jest jednym z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. W „Dziesiątce” dzień ten obchodziliśmy we współpracy z Filią nr 13 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim organizując sesję czytelniczą dla naszych najmłodszych uczniów. W rolę czytających popularne bajki, legendy i wiersze wcielili się nauczyciele „Dziesiątki” oraz pracownicy Biblioteki, a słuchaczami byli uczniowie klas I-szych.    

      Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych bo książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, rozwijające wyobraźnię, pamięć, poszerzające słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalające przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest też dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dorosłymi. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces. A WIĘC... CZYTAJCIE! 

     • Dzisiaj świętują CHŁOPCY!

      30 września w Polsce swoje świeto obchodzą wszyscy chłopcy. Z tej okazji piękniejsza cześć "Dziesiątki" przygotowała multimedialne i multijęzykowe życzenia dla chłopców dużych i małych. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DRODZY "CHŁOPCY"

      W innych krajach dzień ten obchodzony jest w innych terminach. W Norwegii Dzień Chłopaka obchodzony jest 7 października, w Indiach i Meksyku - 19 października, a w Kanadzie - 25 listopada. W Wielkiej Brytanii Dzień Chłopaka świętuje się 5 kwietnia. W Japonii święto to ma swoją najdłuższą tradycję (obchodzono je tam już w VI w.n.e.), po II wojnie światowej zostało przemianowane na Dzień Dziecka i w takiej formie obchodzone jest co roku 5 maja. Dzień Chłopaka to nie jest to samo święto co Dzień Mężczyzny. Oba dni obchodzone są w inne dni w roku. Dwa święta wpisały się także na stałe w kalendarz. Kiedyś przyjmowało się, że pierwsze święto obchodzą raczej młodsi mężc

     • Oferta dla lubiących śpiewać!

      Młodzieżowy Chór Miejski „Canticum Novum”, który w Wodzisławiu Śląskim działa z sukcesami już od października 2012 roku, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-9 lat lubiące i chcące śpiewać do tworzonej właśnie grupy dziecięcej.  Otwarte próby dla chętnych odbywają się w każdy czwartek od godziny 16:00 do 17:00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II przy ulicy 26 marca 9. WIęcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 699833102 lub (32) 4562936.   ZAPRASZAMY!!!

     • Kolejne wyróżnienie w wojewódzkim konkursie plastycznym!

      Sejmik Województwa Śląskiego, uchwałą z dnia 14 grudnia 2021 r., ogłosił rok 2021 w województwie śląskim „Rokiem Górali”. Z tej okazji Marszałek Województwa Śląskiego objął swoim patronatem wojewódzki konkurs plastyczny "Muzyką malowane. Na góralską nutę", w którym z sukcesem wystartował nasz uczeń - Mateusz Janeta z klasy V B.

     • Mamy nowy SAMORZĄD UCZNIOWSKI!

      23 września 2021 r. przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W trosce o środowisko i zgodnie z hasłem "Myślę więc nie śmiecę" zrezygnowaliśmy z ulotek wyborczych, a kandydaci swoje programy prezentowali w formie e-kampanii wyborczej. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie szkoły klas IV-VIII. Wzięło w nim udział 205 uczniów (na 253 uprawnionych) wybierających swoich przedstawicieli spośród 5 kandydatów. Wśród wszystkich głosów oddanych 4 były nieważne. Komisja wyborcza w składzie: Amelia Józefiak, Aleksandra Bonar, Aldona Jaśkiewicz, Aleksandra Kicka oraz Karolina Konieczny czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.

      Miło nam poinformować, że nowy SAMORZĄD UCZNIOWSKI "DZIESIĄTKI" tworzą: Kamila Onyszkiewicz - Przewodnicząca SU oraz członkowie Zarządu SU: Maja Dąbrowska, Aleksander Adamczak, Ryszard Dzierżęga.  Opiekunami Samorządu Uczniowskiego będą p. Katarzyna Balińska oraz p. Elżbieta Szymiczek. Nowym członkom SU oraz ich opiekunom gratulujemy wyboru, życzymy wielu ciekawych inicjatyw oraz owocnej pracy dla dobra całej społeczności szkolnej bo jak mawiał nasz patron - Janusz Korczak  "SAMORZĄD to właśnie praca, żeby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem pracują, uczą się i pół dnia razem spędzają, żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał, nie wyśmiewał, a przeciwnie, żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się i pilnował porządku".

     • "Mały" Teatr wznawia działalność!

      Ruszyły zajęcia teatralne! Po kilku teatralnych zabawach i obejrzeniu bajki " Księżniczka na ziarnku grochu"w teatrze Kamishibai niektóre aktorki od razu odnalazły się w roli. Następne zajęcia odbędą się w najbliższą środę w godz. 12.40 - 13.35 w holu na pierwszym piętrze.

      Wszystkie chętne uczennice oraz UCZNIOWIE mogą zgłaszać się do p. Blanki Chocyk - opiekunki koła teatralnego. ZAPRASZAMY DO ZABAWY W TEATR!

     • WF z AWF...czyli SPORT TO ZDROWIE!

      Ruszyły zapisy uczniów klas IV-VIII na dodatkwe zajęcia sportowe organizowane w "Dziesiątce" w ramach programu "WF z AWF - aktywny powrót do szkoły". Celem projektu jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych – walka ze skutkami pandemii koronawirusa. Warunkiem organizacji zajęć jest utworzenie grup minumum 15 osobowych. 

      Już od jutra uczniowie klas IV - VIII mogą zgłaszać się do nauczycieli wf "Dziesiątki" aby zapisać się na zajęcia sportowe prowadzone pod ich kierunkiem. Nasi nauczyciele odbyli, specialnie dla tego programu dedykowane, szkolenie i są gotowi do organizacji interesujących, a przede wszystkim aktywnych zajęć sportowych.  Więcej informacji można uzyskać u p. Sebastiana Kuliga, Tomasza Babuchowskiego i Weroniki Kocoń. ZAPRASZAMY DO SPORTOWEJ AKTYWNOŚCI.    

     • Myślę, więc nie śmiecę.

      W trzeci weekend września ruszyła 28 akcja Sprzątania świata i jak co roku, aktywnie włączyliśmy się do obchodów. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: " Myślę, więc nie śmiecę". Akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest jednocześnie lekcją poszanowania środowiska jak również promowaniem ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów. Nie chodzi w niej o to, aby sprzątać , ale o to, aby nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Hasło tegorocznej akcji nie przypadkowo jest parafrazą słynnego powiedzenia Kartezjusza "Cogito ergo sum", każdy bowiem powinien pomyśleć i wziąć sobie do serca fakt, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne zdrowie oraz zdrowie przyszłych pokoleń musimy ograniczać ilość wytwarzanych odpadów.

     • "Wirusoochrona" w DZIESIĄTCE!

      Od 15 września bieżącego roku na terenie województwa śląskiego realizowana jest II edycja akcji informacyjno-edukacyjnej pod tytułem "WIRUSOOCHRONA" W akcji, która trwać będzie do 15 października, czyli do dnia Światowego Dnia Mycia Rąk wezmą udział również uczniowie klas I-III naszej szkoły.  

      Głównym celem akcji jest promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci i ich rodziców oraz zwrócenie uwagi na znaczącą role higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszeniu się wirusów i chorób zakaźnych. Przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych ma na celu ograniczanie zachorowań wśród dzieci i transmisji wirusów na najbliższych. Akcja prowadzona jest w koordynacji z Państwowym Powiartowym Inspektorem Sanitarnym w Wodzisławiu Śląskim. 

     • Zapraszamy na spotkania z wychowawcami!

      Pierwsze dwa tygodnie nauki praktycznie za nami czyli nadchodzi czas spotkań rodziców z wychowawcami. Sytuacja pandemiczna jest, jak do tej pory, w miarę stabilna więc zdecydowaliśmy się zorganizować spotkania w szkole. Terminy spotkań wyznaczyliśmy na dwa dni (środa 15.09 oraz czwartek 16.09), zróżnicowaliśmy też godziny rozpoczęcia tak by ograniczać tłok w szkole. ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW NA SPOTKANIA WEDŁUG HARMONOGRAMU.

     • RUSZA STOŁÓWKA SZKOLNA!

      Już od poniedziałku 20 września 2021 r. wznowi działalnośc stołówka szkolna. W tym roku żywieniem dzieci w "Dziesiątce" zajmować się będzie firma cateringowa FHU "ORION" z Wodzisławia Śląskiego. W trosce o ekologię oraz o "normalność" nasi uczniowie, dostarczane przez firmę obiady, konsumować będą z tradycyjnych "porcelanowych" talerzy przy użyciu metalowych sztućców. Deklaracje chęci korzystania z obiadów rozdawane będą rodzicom podczas spotkań z wychowawcami, które przypominamy odbędą się w środę 15 września  i czwartek 16 września w godzinach wskazanych przez wychowawców.   

     • No i zaczęło się... :-)

      Za nami pierwszy dzień w nowym roku szkolnym. Z oczywistych względów nie mogliśmy zainaugurować go w sposób uroczysty i odświętny, ale w szkole bylo nareszcie znowu gwarnie i tłumnie. Uczniowie klas starszych spotkali się z wychowawcami w przydzielonych salach, by powspominać jeszcze wakacje, ale też porozmawiać o nowych wyzwaniach. "Pierwszaki" zaś z klasy A i B, w obecności swoich rodziców i wychowawców , spotkały się w sali gimnastycznej z dyrektorem szkoły, który powitał ich w murach "Dziesiątki" i obdarował ufundowanymi przez miasto tradycyjnymi "Tytami" Od jutra wszyscy nasi uczniowie rozpoczynają zajęcia lekcyjne. Trzymamy za wszystkich kciuki i życzymy aby ten rok szkolny upłynął przede wszystkim w zdrowiu i bezpiecznie. POWODZENIA!

     • Jesteśmy GOTOWI!

      Nowy Rok Szkolny 2021/2022 czas zacząć! W "DZIESIĄTCE" do ostatnich dni trwały intensywne przygotowania aby przyjąć naszych uczniów w czystej i bezpiecznej szkole. Udało się. "Starszaki" rozpoczną ten rok spotkaniami z wychowawcami klas, w salach lekcyjnych natomiast "pierwszaki" skorzystają z przywileju i rozpoczną nowy rok szkolny w naszej wyremontowanej sali gimnastycznej.       

     • "JĘZYKOWO" mocni!

      Bardzo dobre informacje dotarły do nas z Centralnej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Z opublikowanych podsumowań tegorocznych wyników egzaminu ósmoklasisty wynika, że nasi uczniowie „językowo” należą do czołówki szkół miejskich oraz powiatowych. Nasi ósmoklasiści REWELACYJNIE spisali się zwłaszcza na egzaminie z języka angielskiego osiągając średnią na poziomie 76% możliwych do zdobycia punktów. Tak wysoka średnia plasuje nas zdecydowanie na I MIEJSCU WŚRÓD WSZYSTKICH, WODZISŁAWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH i jest też zdecydowanie wyższa od średniej powiatowej, wojewódzkiej i krajowej.

     • UKS STRZAŁ Wodzisław Śl. z medalami Mistrzostw Polski w Biathlonie Letnim!

      W ubiegły piątek, w Czarnym Borze, wystartowały Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim. Pierwsze medale w biegach indywidualnych zostały rozdane w piątek. W sobotę rozegrano biegi sprinterskie, a na zakończenie mistrzostw, w niedzielę  zaplanowano biegi masowe oraz sztafetowe. Każdorazowo zawody rozgrywane były w pięciu kategoriach wiekowych – seniorzy, juniorzy i juniorzy młodsi oraz młodzicy i młodzicy młodsi.

      W najmłodszych kategoriach wiekowych, z sukcesami,  wystartowali zawodnicy i zawodniczki UKS Strzał Wodzisław Śląski - uczniowie klas sportowych „Dziesiątki”. Olbrzymi sukces przyniósł starty „naszych” zawodniczek w sztafecie młodziczek. Sztafeta w składzie: Aleksandra Ryszka, Maryna Karbowniczyn i Otylia Kocur zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzyń Polski. W tej samej kategorii wiekowej sztafeta chłopców UKS Strzał Wodzisław Śląski w składzie: Radosław Zieliński, Aurelio Latuszewski, Piotr Zając zajęła bardzo dobre 4 miejsce.  Na tym samym miejscu na mecie zameldowała się też sztafeta młodziczek młodszych w składzie: Jagoda Glimasińska, Paulina Kądziela i  Małgorzata Ryszka.   W biegach indywidualnych, w kategorii młodzik młodszy Piotr Zając przybiegł na 2 miejscu zdobywając tym samym srebrny medal Mistrzostw Polski kolejni zawodnicy UKS Strzał w tej kategorii wiekowej zajmowali miejsca: Radosław Zieliński 10, Aleksander Kłosok 16, Aurelio Latuszewski 19, Dawid Wiewióra 21. W kategorii Młodziczka zawodniczki UKS Strzał kończyły rywalizację na miejscach: Aleksandra Ryszka 5, Kinga Tkocz 7, Otylia Kocur 8, Martyna Karbowniczyn 18. W rywalizacji młodziczek młodszych zawodniczki z Wodzisławia zajmowały miejsca: Jagoda Glimasińska 16, Małgorzata Ryszka 19, Paulina Kądziela 22, Kamila Grabiec 25.

      Wszystkim medalistom, startującym oraz trenerce - p. Edycie Zając GRATULUJEMY medali oraz udanych startów.      

     • WYNIKI EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY DOSTĘPNE!

      Na stronie www.wyniki.edu.pl, po zalogowaniu się, są dostępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Wyniki z egzaminów pisemnego wyrażone są w dwóch formach: w procentach oraz w skali centylowej. Pierwsza z nich nie budzi wątpliwości - wynik w procentach to odsetek całkowitej, możliwej do zdobycia liczby punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń uzyskał za rozwiązanie zadań z arkusza egzaminacyjnego

     • Dni Korczakowskie w "Dziesiątce"

      Co prawda wakcaje w toku ale "zaległości" informacyjne trzeba odrobić. Od 1998 roku Janusz Korczak jest patronem naszej szkoły. Jako społeczność szkolna jesteśmy z tego bardzo dumni, ponieważ wiemy, że to człowiek o wielkim sercu, który był w stanie zrobić wszystko dla dobra dzieci, nawet oddać za nie życie. Dlatego postanowiliśmy, że w tym roku szkolnym w czerwcu, kiedy świętowaliśmy Dzień Dziecka, obchodziliśmy również Dni Korczakowskie w naszej szkole.

      Zaplanowaliśmy cykl działań, których celem było przede wszystkim upamiętnienie sylwetki patrona naszej szkoły. Opiekunkami całego projektu zostały szkolne polonistki: p. Katarzyna Wala, p. Wioletta Kuśmierczyk i p. Beata Mazurek. W ramach podjętych działań odbyły się konkursy i spotkania poetyckie związane z życiem i działalnością Janusza Korczaka:

      • Szkolny Konkurs Ortograficzny „Dyktando z Korczakiem” dla klas IV- VI oraz VII – VIII, w czasie którego uczestnicy pisali ze słuchu tekst dotyczący życia i twórczości Janusza Korczaka.

      Laureatami tego konkursu zostali: I miejsce – Julia Musik z kl. VII c, II miejsce – Kamila Onyszkiewicz      z VIIa i Alicja Strączek z VIIIa, III miejsce – Hanna Sukiennik z VIIa

      Wśród najmłodszych uczestników konkursu najlepiej poradził sobie Miłosz Magiera z kl. IVa, który otrzymał wyróżnienie.

      • Spotkanie poetyckie pod hasłem „Świat dziecka w poezji”, w czasie którego uczniowie prezentowali utwory poetyckie związane z uczuciami dzieci.

      Laureatkami tego konkursu zostały: I miejsce - Naomi Palka z kl. IVb, II miejsce Marta Musik z kl. IVa, III miejsce Hanna Szklarz z kl. IVb

      • Konkurs na najciekawszą rymowankę - wiersz związany z Januszem Korczakiem – uczniowie wymyślali wierszyki poświęcone patronowi naszej szkoły i przesyłali je pocztą elektroniczną. Przesłane prace były bardzo ciekawe i pomysłowe. Wierszyki w zwięzły i oryginalny sposób przedstawiały najważniejsze fakty  z biografii Janusza Korczaka. Komisja składająca się z polonistów wyróżniła najciekawsze prace.

      W tym konkursie zwycięzcami zostali: I miejsce – Ismena Wutke z kl. VIa, II miejsce – Alicja Strączek z kl. VIIIa,  III miejsce – Martyna Pukowiec z kl.VIb Zostało również przyznanych kilka wyróżnień. Otrzymali je: Zuzanna Gładysiak, Naomi Palka, Alex Żygadło, Bartek Gabor, Franek Fibic.

      Dla wszystkich zwycięzców oraz osób wyróżnionych w konkursach przyznano nagrody, które wręczone zostaną podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

     • Ruszył nabór wolontariuszy programu "Szlachetna Paczka"

      Stowarzyszenie WIOSNA rozpoczęło poszukiwania Liderów i Wolontariuszy, bez których mądra pomoc dla potrzebujących nie będzie możliwa. To właśnie oni będą docierać do rodzin w potrzebie, samotnych seniorów czy dotkniętych przez los w prawie 700 lokalizacjach w całej Polsce, po to, by pomóc im wyrwać się z pułapki biedy, trudności i bezsilności i odzyskać godność. Zainteresowanych zapraszamy na stronę: ZGŁOSZENIA KANDYDATÓW