• Kamila w III etapie Wojewódzkiego Konkursu z matematyki!

      Na platformie internetowej Śląskiego Kuratorium Oświaty ukazały się wyniki II etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki. Bardzo miło nam poinformować, że w gronie uczniów, którzy awansowali do III etapu znalazła się nasza uczennica - Kamila Onyszkiewicz z VIII A. Oznacza to że Kamila, przygotowująca się do konkursu pod okiem p. Hanny Gadaj, została finalistką tej prestizowej "imprezy" i walczyć będzie o tytuł laureatki. Warto też dodać, że Kamila ma już w swoim dorobku tytuł Laureatki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografi uzyskany w ubegłym roku szkolnym. SERDECZNIE GRATULUJEMY zarówno Kamili jak i p. Hannie i życzymy POWODZENIA W FINALE!!.     

    • Kamila w III etapie Wojewódzkiego Konkursu z matematyki!
     • Wychowanie przez sztukę...

      W dniu 29 listopada bieżącego roku uczniowie najmłodszych klas "Dziesiątki" odwiedzili Bielsko-Białą a dokładniej mieszczący się w tym mieście teatr "Banialuka". Po wizycie w teatrze Ateneum to już drugi taki wyjazd organizowany w ramach prowadzonej w szkole innowacji pedagogicznej "Wychowanie przez sztukę", w której prowadzący zajęcia artystyczne nauczyciele oraz wychowawcy klas starają się włączyć dzieci do szeroko pojętej aktywności artystycznej oraz uczestnictwa w kulturze.

     • "Bądź Człowiek nie cZŁOwiek" w "Dziesiątce"

      Z początkiem roku szkolnego nasza szkoła stała się partnerem kampanii wodzisławskiego magistratu ,,Bądź człowiek, nie cZŁOwiek’’. Przypomnijmy - akcja ma na celu zwalczanie mowy nienawiści oraz zwrócenie uwagi na jej powszechność i powagę. Minął już ponad miesiąc od naszego „wejścia” w akcję więc nadszedł czas na pierwsze podsumowanie i sprawozdanie z tego co już w ramach akcji udało się nam zrobić.

      Włączając się do akcji, w pierwszej kolejności przeprowadziliśmy ankiety wśród uczniów klas 7 i 8 w celu poznania skali zjawiska hejtu i cyberprzemocy. Dane nie napawały optymizmem. Jak się okazało, w przeprowadzonym badaniu ponad połowa ankietowanych przyznała, że co najmniej raz stała się ofiarą przemocy w sieci. Wśród najczęściej wybieranych form tego zjawiska znalazły się: wulgaryzmy, poniżanie, ośmieszanie, rozsyłanie kompromitujących materiałów, zastraszanie czy szantaż. Jak wskazują respondenci, sprawcami tych czynów są zwykle osoby nieznajome, przypadkowo poznane w sieci, jednakże wiele osób wskazało jako sprawców swoich rówieśników czy kolegów i koleżanki z klasy czy szkoły. W związku z powyższym oraz faktem, że niepokojące sygnały docierały też do nas ze strony rodziców naszych uczniów wychowawcy klas, pedagog    i psycholog szkoły jako zadanie na najbliższe tygodnie przyjęli uruchomienie działań profilaktycznych i informacyjnych dotyczących zjawiska mowy nienawiści i hejtu oraz. Celem podjętych działań było ukazywanie negatywnych skutków zjawiska, pokazywanie jak bardzo „złe” słowa mogą być krzywdzące i druzgocące dla osób nimi dotkniętych. Podjęliśmy te działania, mając nadzieję, że hasło akcji zakorzeni się w świadomości dorastającej młodzieży na całe życie, a nie tylko na czas prowadzonej kampanii i spowoduje i zmusi do refleksji.

      Do podjętych działań włączyliśmy rodziców uczniów z klas szczególnie dotkniętych zjawiskami hejtu i cyberprzemocy organizując cykl spotkań w celu uświadomienia wagi problemu. Przeprowadzone zostały spotkania specjalistów: psychologa i pedagoga szkolnego z rodzicami uczniów wybranych klas. Podczas spotkania omówione zostały problem przemocy rówieśniczej, ze szczególnym uwzględnieniem rozpowszechnionego w ostatnim czasie zjawiska cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży. Podane zostały przykłady zachowań przemocowych, poinformowano również o podjętych działaniach profilaktycznych. Zaproponowano rodzicom formy zapobiegania zachowaniom przemocowym, które mogą wykorzystać w stosunku do swoich dzieci. Podkreślona została także waga właściwej relacji: rodzic-dziecko jako elementu kluczowego w wychowaniu młodego pokolenia.

      Wychowawcy klas 4-8 przeprowadzili godziny wychowawcze, w trakcie których omawiali przyczyn powstawania mowy nienawiści oraz pokazywali sposoby na jej powstrzymanie.

      Wychowawcy przeprowadzali klasowe dyskusje na temat wypowiadanych słów, wzajemnych zachowań oraz tego, jak w łatwy sposób skrzywdzić drugiego człowieka. Podsumowaniem dyskusji było wspólne przygotowanie plakatów promujących akcję ,,Bądź człowiek, nie cZŁOwiek”, które oprócz tego że zaprezentowane są na szkolnych korytarzach, to wezmą także udział w konkursie ogłoszonym z okazji akcji przez Urząd Miasta Wodzisławia Śl.

      ,,Dzień postaci z bajek”

      W klasach młodszych okazją do wejścia w akcję był ,,Dzień postaci z bajek”. Uczniowie przebierali się za znane z bajek postacie, które wyrażały dobro. Zadaniem utożsamiających się z wybranymi bohaterami uczniów było przybliżenie rówieśnikom „swojej” bajkowej postaci – opisanie jej wyglądu, historii, ale przede wszystkim podkreślenie jej zalet, pozytywnych cech charakteru i osobowości, wyjaśnienie, dlaczego dany bohater może służyć za przykład do naśladowania.

      ,,Życzliwa kartka”

      Sposobem na poprawę wzajemnych relacji uczniowskich była kolejna, podjęta przez uczniów i nauczycieli „Dziesiątki” akcja „Życzliwa kartka”, w ramach której uczniowie pisali na kartkach życzliwe pozdrowienia dla swoich kolegów i koleżanek. Takie życzliwe kartki trafiały, za pośrednictwem szkolnych „listonoszy”, w ręce adresatów, sprawiając im dużo radości. W rolę szkolnych „listonoszy” wcielili się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy odpowiadali za organizację tego przedsięwzięcia.

      Spotkania w poszczególnych klasach w ramach kampanii informacyjnej ,,Człowiek nie cZŁOwiek”, prowadzone przez pedagoga i psychologa szkolnego we współpracy z Dzielnicowymi KPP Wodzisław Śląski

      Aby wzmocnić oddziaływanie akcji do współpracy zaprosiliśmy „naszych” dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim. Spotkania odbyły się do tej pory w wybranych klasach 7 i 8. Podczas nich omówiona została tematyka hejtu, jak i cyberprzemocy. Uczestnikom starano się uświadomić problem niebezpiecznych skutków upokorzenia drugiej osoby. Poruszono sprawę odpowiedzialności karnej związanej ze świadomym i nieświadomym stosowaniem cyberprzemocy, nawiązano do autentycznych zdarzeń w celu uświadomienia młodzieży istniejącego problemu, jak również zilustrowano za pomocą filmików oraz prezentacji prawdziwy obraz omawianego zjawiska.

      Oczywiście to jeszcze nie koniec. Na kolejne tygodnie i miesiące przygotowujemy kolejne akcje i działania - między innymi w ramach naszej kampanii „Życzliwa DZIESIĄTKA” - w których z całą pewnością znajdzie się profilaktyka cyberprzemocy, agresji słownej i hejtu oraz kształtowanie pozytywnych relacji rówieśniczych oraz nawyków życzliwości, grzeczności koleżeństwa wśród naszych uczniów. 

     • DZIESIĄTKA do... HYMNU!

      Jak co roku, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie DZIESIĄTKI wzięli udział we wspólnym odśpiewaniu naszego Hymnu narodowego. Ze względów bezpieczeństwa tym razem we wspólnym śpiewie nie wzięli udziału wszyscy nasi uczniowie ale i tak reprezentacja było liczna. Punktualnie o godzinie 11:11 w dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości podobnie jak inni uczniowie z 21 tysięcy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w całym kraju odśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego".

     • Premiera w teatrze lalek!

      Nasi najmłodsi artyści pracujący pod okiem p. Blanki Chocyk zaprezentowali swoją pierwszą sztukę w tetrze lalek. W swoim premierowym występie zinterpretowali dzieło muzyczne Edvarda Griega "W grocie Króla Gór" skomponowane do sztuki Henrika Ibsena "Peer Gynt".  Spektakl opowiada historię, uwięzionej  przez złego Króla Gór, Księżniczki pilnowanej przez złe i złośliwe trolle. Na ratunek Księżniczce rusza dzielny jak zawsze Książe, który uwalnia nieszczęsną, zamienia trolle w skały i wszystko kończy się tradycyjnym w bajkach happy end'em. Zespół aktorski tworzą uczennice klas II - Magda Onyszkiewicz, Iza Bańczyk, Jagoda Jęczmionka, Arleta Kierc, Liliana Krzyżanowska, Wiktoria Wolny, Wiktoria Winisławska. Lalki wykorzystane w spektaklu zostały  przygotowane przez samych aktorów  z niewielką tylko pomocą opiekuna - p. Blanki Chocyk.    

      Muzyczny podkład sztuki to jak pisaliśmy wcześniej dzieło muzyczne Edvarda Griega "W grocie Króla Gór" w którym początek utworu, imitujący ostrożne kroki człowieka, grany jest na fagocie. Gdy rozpoczyna się pogoń, dołączają się kolejne instrumenty, grając coraz szybciej i głośniej. Utwór kończy się gwałtownym uderzeniem.

     • "Niebieskie migdały" na gościnnych występach!

      5 listopada przypadało jedno z najsympatyczniejszych świąt - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji nasz szkolny teatr Niebieskie migdały zaproszony został na gościnne występy do Szkoły Podstawowej nr 2 w Wodzisławiu Śl. Dzięki zaproszeniu uczniowie młodszych klas tamtejszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w przedstawieniu o Kopciuszku. Dzieci z zachwytem wpatrywały się w poczynania naszych aktorów i z uwagą chłonęły każde słowo. Brawa, jakie na koniec spektaklu otrzymali aktorzy teatru "Niebieskie migdały", świadczyły, że widzowie docenili kunszt artystów. Gratulujemy artystom oraz pracującej z grupą p. Blance Chocyk.

     • Pole nadziei zakwitnie wiosną!

      Uczniowie klasy 6a włączyli się po raz kolejny w projekt Hospicjum Domowego w Rybniku. Wspólnie z wychowawcą klasy Zuzanną Konsek wysadzili 60 cebulek żonkili, tworząc szkolne Pole nadziei, które mamy nadzieję zakwitnie w całej okazałości wiosną. Jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu. Bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzinom. ​​​​​​​

      Akcja jest dopasowana do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Pomoc dla drugiego człowieka, chorego i oczekującego wsparcia trwa zawsze, zmieniają się tylko sposoby i narzędzia pomocy. Celem akcji jest edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los  chorego człowieka. Symbolem akcji jest żonkil, uznawany za międzynarodowy symbol nadziei. Kwiat żonkila staje się znakiem jedności i solidarności ludzi zdrowych z chorymi.

     • U nas... DZIECI UCZĄ RODZICÓW!

      Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej, trwającej do końca roku szkolnego 2021/2022 akcji edukacyjnej pt. „Dzieci uczą rodziców”. Akcja – organizowana przez Centrum Rozwoju Lokalnego – skierowana jest do klas 1-3 szkół podstawowych i jest objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym dzieci świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji.

     • "Życzliwa DZIESIĄTKA" również dla czworonogów!

      4 października przypadały imieniny św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, tego dnia obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ZWIERZĄT, a cały miesiąc październik został ustanowiony miesiącem DOBROCI DLA ZWIERZĄT. Uczniowie dziesiątki chętnie przyłączyli się do akcji rozszerzając tym samym akcję "Życzliwa DZIESIĄTKA" na czworonogi. Szkolne koło wolontariatu pod opieką p. Elżbiety Szymiczek zorganizowało wśród naszych uczniów zbiórkę karmy, koców i innych potrzebnych rzeczy, które następnie zostały przekazane do pobliskiego schroniska. Ilośc zebranych "darów" była bardzo duża  wiec WSZYSTKIM DARCZYŃCOM należą się SERDECZNE PODZIĘKOWANIA, a WOLONTARIUSZOM GRATULACJE ZA UDANĄ AKCJĘ! 

     • Drzewa...lekarze dusz i ciał!

      Codziennie widzimy je z naszych domów, przechodzimy obok nich, nie zastanawiając się , jak cenną rolę odgrywają w naszym życiu. Dlatego tegoroczne obchody "Święta Drzewa" odbyły się w takim celu, aby zatrzymać się na chwilę i zwrócić na nie uwagę, popatrzeć, dotknąć , poobserwować. Dzień Drzewa wymyślił w 1872 r. w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem. Do Europy trafiła w 1951 roku.

     • Telefony zaufania dla uczniów i dorosłych!

      Złość, smutek, lęk, trudne relacje rówieśnicze czy domowe, przemoc fizyczna, psychiczna wszystkie te sytuacje pwowodują u wielu ludzi poczucie zagubienia i osamotnienia. Aby dać im wsparcie uruchomiona jest cała sieć "telefonów zaufania" pod którymi dyżurują wykwalifikowani terapeuci, psycholodzy. Apelujemy do wszystkich, a zwłaszcza do uczniów borykających się z problemami - nie zostawajcie sami w trudnych momentach. Rozmawiajcie z najbliższymi, z dorosłymi, ktorych dażycie zaufaniem. Jeśli nie macie takich mozliwości lub czegoś się obawiacie skorzystajcie z pomocy dzwoniąc pod przedstawione niżej numery telefonów.    

     • ...z wizytą w teatrze Ateneum!

      13 października bieżącego roku grupa naszych najmłodszych uczniów wyruszyła do Katowic, a dokładnie do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach jednego z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce, który swoją działalność prowadzi od 1945 roku!. Aktualny repertuar teatru, adresowany głównie do widowni dziecięcej − to zarówno baśniowa klasyka jak i pozycje współczesne realizowane z wykorzystaniem głównie teatru lalkowego, ale też sceny żywego planu. Celem wyjazdu było, oprócz zwiedzenia teatru i obejrzenia spektaklu pod tytułem „Miłość do trzech pomarańczy”, również uczestnictwo w warsztatach teatralnych prowadzonych przez pracowników teatru Ateneum. W trakcie zajęć warsztatowych uczniowie mieli okazję między innymi poznać techniki operowania lalkami.

     • "Dziesiątka" partnerem strategicznym kampanii!

      Czas popandemiczny to w wielu szkołach trudny okres odbudowywania więzi społecznych i relacji koleżeńskich w grupach i całych zespołach klasowych. Już w poprzednim roku szkolnym zauważyliśmy, że po powrocie uczniów do szkoły pojawiły się kłopoty z wzajemnymi relacjami naszych uczniów względem siebie i dorosłych. Ruszyliśmy z akcją „Życzliwa DZIESIĄTKA”, którą kontynuujemy również i w tym roku szkolnym. Wzmocnieniem naszych działań jako szkoły będzie z całą pewnością udział w kampanii "Bądź Człowiek nie cZŁOwiek", która w założeniu jest odpowiedzią na obserwowane w wielu środowiskach zachowania nienawistne w relacjach międzyludzkich takie jak na przykład hejt.

      W akcji pragniemy zwrócić uwagę naszym uczniom na skutki jakie niesie za sobą hejt. Chcemy aby dzieci zrozumiały jak niegatywne wpływa na innych używana wobec nich mowa nienawiści. Osoby doświadczające słownej agresji często nie wiedzą, jak radzić sobie z tym problem. W kampanię zaangażować chcemy wszystkich uczniów "DZIESIĄTKI" oraz Samorząd Uczniowski, wychowawców klas, specjalistów szkolnych - pedagoga, psychologa. Korzystać też będziemy z pomocy wyspecjalizowanych instytucji oraz fachowców.  

     • Sztafeta "DZIESIĄTKI" piąta w województwie!

      Nadrabiamy zaległości informacyjne! 12.09.2021 pod Częstochową, w miejscowości Konopiska rozegrany został Finał Wojewódzki w sztafetowych biegach przełajowych - zawody rozgrywane w ramach kalendarza imprez Szkolnego Związku Sportowego. Nasze sztafeta dziewcząt, po sukcesach w zawodach powiatowych i rejonowych znowu spisała się rewelacyjnie i zajęłą bardzo wysokie V miejsce. Konkurencja była bardzo duża, a naszym biegaczkom do osiągnięcia sukcesu zabrakło podbiegów, ktore są ich mocną stroną. Brawo BRAWO dla dziewczyn, które reprezentowały naszą szkołę i miasto. Sztafeta biegła w składzie: Kinga Tkocz, Amelia Józefiak, Paulina Kądziela, Jagoda Glimasińska, Martyna Karbowniczyn, Aleksandra Ryszka. Trener Edyta Zając

     • Kolejne wyróżnienie w konkursie artystycznym!

      Bardzo miło nam poinformować, że w rozstrzygniętym już, Powiatowym Konkursie Poetycko-Plastycznym dla uczniów klas I-III „Wierszem malowane”, praca naszej uczennicy – Mai Pineckiej z klasy III zyskała uznanie jurorów i została wyróżniona. Konkurencja w tym roku była wyjątkowo duża bo na konkurs napłynęła rekordowa liczba prac plastycznych - aż 66, z 24 placówek powiatu wodzisławskiego więc tym bardziej GRATULUJEMY Mai i przygotowującej ją p. Anety Żok-Tomali sukcesu.

      Głównym celem konkursu była popularyzacja wśród dzieci polskiej poezji, rozwijanie wyobraźni twórczej i doskonalenie umiejętności plastycznych uczniów. Z każdej placówki mogły wziąć udział maksymalnie 3 prace a organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie. 

     • Obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk!

      Zakończyliśmy właśnie akcję "Wirusoochrona" prowadzoną w klasach I-III, której motywem przewodnim było propagowanie codziennych, prostych zabiegów i czynności higienicznych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wszelkich wirusów. Zwieńczeniem akcji jest powstały klip przygotowany na obchody Światowego Dnia Mycia Rąk - święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

     • Życzenia na Dzień Edukacji

      Jak co roku, 14 października obchodzimy  Święto Edukacji Narodowej upamiętniając powołanie właśnie w tym dniu, w roku 1773, pierwszej  w Polsce i pierwszej w ówczesnej Europie władzy oświatowej o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej - Komisji Edukacji Narodowej, a właściwie Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej.  W tym roku nie w formie akademii ale krótkiego "klipu" z życzeniami dla pracowników oświaty wystąpili nasi uczniowie. 

     • Pierwszoklasiści...doPASOWANI!

      Od momentu kiedy nasi pierwszoklasiści usłyszeli pierwszy dzwonek szkolny minął już ponad miesiąc. W tym czasie, z całą pewnością, sporo się w ich szkolnym życiu wydarzyło - odbyli pierwsze lekcje, za nimi pierwsze emocje, pewnie mają już wiele nowych koleżanek i wielu kolegów ale ciągle brakowało jednego - ciągle nie byli oficjalnie przyjęci w poczet uczniów „DZIESIĄTKI”. Zmiana nastąpiła 7 października 2021 roku.

     • Sukcesów w "przełajach" ciąg dalszy!

      Po zwycięstwach w zawodach powiatowych nasi biegacze przełajowi poszli za ciosem i w zawodach rejonowych również pokazali moc. Sztafeta dziewcząt w składzie: Kinga Tkocz, Amelia Józefiak,Paulina Kądziela, Jagoda Glimasińska, Martyna Karbowniczyn, Aleksandra Ryszka w pięknym stylu pokonała rywalki przybiegając na metę zawodów z 2 minutową przewagą i zdobywając bezapelacyjnie I miejsce. Zwycięstwo dziewcząt w zawodach rejonowych oznacza, że reprezentować będą szkołę i miasto W ZAWODACH WOJEWÓDZKICH! które odbędą się już 12 października bieżącego roku.

      Bardzo dobry występ zanotowali też nasi panowie. Sztafeta chłopców w składzie: Dawid Wiewióra, Aleksander Kłosok, Szymon Mika, Aurelio Latuszewski, Radek Zieliński, Piotr Zając przybiegła na metę biegu na II miejscu z minimalną tylko stratą do zwycięskiej drużyny. Obie nasze ekipy to biathloniści z klas sportowych SP10 przygotowywani przez p. Edytę Zając. GRATULACJE DLA BIEGACZY i TRENERKI. Z niecierpliwością oczekiwać będziemy na wiadomości z trasy biegu sztafety dziewcząt w zawodach wojewódzkich. TRZYMAMY KCIUKI i ŻYCZYMY OCZYWIŚCIE POWODZENIA!  

     • Złote sztafety "DZIESIĄTKI"

      Bardzo dobre informacje dotarły do szkoły po rozegranych 5 października zawodach powiatowych w sztafetowych biegach przełajowych. Okazało się, że zarówno sztafeta dziewcząt jak i sztafeta chłopców okazały się bezkonkurencyjne i obie zameldowały się na pierwszych miejscach podium zdobywając tytuły Mistrzów Powiatu Wodzisławskiego. GRATULACJE DLA BIEGACZY i TRENERÓW!