• Dziesiątka kolęduje online!

      W pierwotnej wersji wydarzenie miało być na żywo i z udziałem publicznośći. COVID-19 zmienił sporo ale nie wszystko. Organizatorzy i wykonawcy podjęli wyzwanie i jest. Pierwszy w historii szkoły Koncert Kolędowy online. Z ogromną tremą ale i przyjemnością prezentujemy efekty pracy sporej gupy ludzi. Obejrzyjcie koncert dedykowany Wszystkim Wam. UWAGA!  KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ!. 

      Prezentowany koncert nie powstałby gdyby nie bezinteresowna praca grupy ludzi. Mózgiem i reżyserem całego przedsięwzięcia była pani Blanka Chocyk. To Ona przygotowała scenariusz,  artystów a także dekorację. Swojej pomocy nie tylko w pracy, ale także i WOKALNIE, udzieliły panie: Katarzyna Balińska, Alina Kowol, Ewa Smołka, Diana Maskiera, Beata Mazurek. Gratulujemy i DZIĘKUJEMY!!!  

      W podziękowaniach nie sposób pominąć  licznego grona artystek i artystów - uczniów "Dziesiątki".  

      Za brawurowe wykonanie kolędy "Wśród nocnej ciszy" odpowiada "Anielski Chór" w składzie: Laura Janus, Magda Onyszkiewicz, Lena Pałczyńska, Wiktoria Winsławska, Maja Kuliberda, Kamila Leszcz, Natalia Węglarz, Martyna Wiechoczek Lilianna Prudel

      W kolędach "Dzisiaj w Betlejem" oraz "Dziś w stajence" zaprezentowali się: Maja Dąbrowska, Agata Ledwoń, Naomi Palka, Zuzanna Gładysiak, Emilia Karbowniczyn, Natalia Konieczny i Wiktoria Szkatuła.   

      W kolędzie "Przybieżeli do Betlejem" wystąpili: Emilia Karbowniczyn, Natalia Konieczny, Wiktoria Szkatuła, Marta Musik, Lena Wiewióra, Michalina Przybylska. 

      Utwór "Święta w Nas" wykonali: Oliwier Kwapisz, Maria Mazur - Adamczyk, Weronika Palka, Ismena Wutke, Milena Piguła.  

      Kolędę "Gdy śliczna Panna" wykonała Anna Bekiesza.

      Kolędę "Bóg się rodzi" usłyszeliśmy w wykonaniu Alicji Strączek.   

      Duet: Oliwia Samul, Martyna Pukowiec wykonał kolędę: "Narodził się Jezus Chrystus"

      Ukraińską pieśń Świąteczną wykonała Yewa Turkuman.

      W duecie z p. Beatą Mazurek nastrojową kolędę "Cicha noc" zaśpiewał Karol Konsek 

      Wreszcie połączone siły "Anielskiego Chóru" i nauczycieli w składzie: Blanka Chocyk, Alina Kowol, Ewa Smołka, Beata Mazurek wykonały niezapomniany utwór świąteczny "Jest taki dzień". 

      Całość wydarzenie słowem "opowiedzieli" narratorzy: Alicja Strączek, Kamila Onyszkiewicz, Julia Kubek i Karol Konsek. 

      Wszystkim zaangażowanym GRATULUJEMY i DZIĘKUJEMY - BRAWO WY!!!!  

       

         

       

     • Plastyczny Teatr Jasełek!

      Ze Świętami Bożego Narodzenia wiążą się piękne tradycje i zwyczaje. Jedną z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. Tegoroczne jasełka w Szkole Podstawowej nr 10 to bardzo wyjątkowy spektakl.

      Na początku grudnia uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem zabrali się do tworzenia prac plastycznych aby uświetnić przedstawienie jasełkowe, a przygotowania do nich przeniosły się ze szkoły do naszych domów. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas chętni uczniowie klas szóstych oraz Alicja z klasy 8a. Przygotowali oni plastyczne przedstawienie jasełkowe pod okiem Pani Elżbiety Szymiczek (katechetki). Wszyscy uczniowie włożyli wiele trudu, by przekazać treść opowiadania o Bożym Narodzeniu. Zaprezentowali je społeczności szkolnej, przypominając w ten sposób tamte wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Magicznego uroku inscenizacji dodały kolędy, które n

     • UWAGA ÓSMOKLASIŚCI!

      Na stronie Ministrstwa Edukacji ukazała się informacja o podpisanym w dniu 16 grudnia rozporządzeniu w sprawie zmian w wymaganiach na egzaminach ósmoklasisty. Po analizie przesłanych do MEN opinii, zespoły merytoryczne wprowadziły kolejne zmiany w wymaganiach.   

      W przypadku egzaminu ósmoklasisty zmiany dotyczą:

      1. z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,
      2. z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
      3. z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

      Egzamin ósmoklasisty w 2021 r.

      Język polski

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
      • Czas trwania: 120 minut.
      • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),część 2: wypracowanie – 20 pkt.
      • Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
      • W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.

      Matematyka

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
      • Czas trwania: 100 minut.
      • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
      • Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).

      Język obcy nowożytny

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
      • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
      • Czas trwania: 90 minut.
      • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
      • Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
     • Kamila w III etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii!!

      Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach opublikowane zostały wyniki II etepu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii. Miło nam zakomunikować, że wśród uczniów zakwalifikowanych do III etapu jest uczennica klasy VII A naszej szkoły - Kamila Onyszkiewicz.

      Dzięki swojej ciężkiej "pracy" prowadzonej pod opieką p. Pardelok Kamila, znalazła się w elitarnej grupie uczniów, którzy walczyć będą o status finalisty bądź laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii. GRATULUJEMY i oczywiście życzymy Kamili zdobycia zaszczytnego tytułu LAUREATKI. Gratulacje i podziękowania za trud przygotowywania Kamili do kolejnych etapów konkursu nalezą się również pani Izabeli Pradelok - nauczycielce geografii.

     • Pomoc psychologiczna dla rodziców.

      Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla”od dnia 7 grudnia zaprasza na konsultacje telefoniczne! 

      W okresie pandemii przed dziećmi i rodzicami pojawiły się nowe obowiązki i wyzwania. Dla wielu rodzin czas ten niesie trudności, których nie udaje się rozwiązać wewnątrz  systemu rodzinnego. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi WPWD "Dziupla" mieszcząca się przy ulicy Czyżowickiej 29B w Wodzisławiu Śląskim.  Placówka proponuje konsultacje telefoniczne dla rodziców z pedagogami-asystentami rodzin, którzy na co dzień prowadzą pracę z rodzinami, pedagogami pracującymi w świetlicach a także  z psychologiem. W razie potrzeby jest możliwosć spotkania na terenie siedziby WPWD „Dziupla” 

      Dzwońcie! Nie pozostawajcie z problemami sami

      Szanowni Państwo! Jeśli czujecie się bezradni w wypełnianiu rodzicielskich obowiązków, chcecie porozmawiać o trudnościach, poszukać nowych rozwiązań, zasięgnąć informacji zapraszamy do kontaktu! 

      Numery telefonów pracowników WPWD "Dziupla"

      Pedagodzy nr tel: 723724684, 723724683 

      od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 11:00 i od 15:00 do 16:00

      Psycholog  - Żaneta Stanowska nr tel: 690 075 577

       wtorek- 15:00-16:00,  piątek- 10:00-11:00 

    • Pomoc psychologiczna dla rodziców.
     • Człowiek życzliwy - człowiek szczęśliwy!

      W ramach akcji „Życzliwa Dziesiątka” uczniowie klas 4-8 odbyli zajęcia z psychologiem na temat życzliwości pod hasłem „Człowiek życzliwy – człowiek szczęśliwy”. Zajęcia przeprowadzone zostały na godzinach wychowawczych zorganizowanych na platformie TEAMS. Głównym celem było uwrażliwienie uczniów na wzajemną życzliwość oraz wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.

     • "Face lifting" sali gimnastycznej.

      Korzystając z czasowej, mamy nadzieję, nieobecności uczniów w szkole pracujemy nad reorganizacją i  modernizacją przestrzeni wewnętrznej szkoły. Zmienia swoje "oblicze" nasza sala gimnastyczna.

      Pierwsze efekty pracy już są widoczne jednak ostateczna zmiana nastąpi po pomalowaniu ścian i zabezpieczeniu filarów nośnych. Mamy nadzieję, że nowy "look" sali gimnastycznej Wam się spodoba. W planie mamy jeszcze jedną "niespodziankę" ale o tym później ;-)

    • Kartki dla żołnierzy służących na misjach wojskowych.
     • Kartki dla żołnierzy służących na misjach wojskowych.

      Tradycją naszej szkoły jest zaangażowanie uczniów w akcję przesyłania kartek Bożonarodzeniowych dla żołnierzy pełniących służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych za granicą. Do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach trafiło już wiele pięknych, wykonanych przez naszych uczniów, kolorowych kartek z życzeniami wraz z oryginalnymi upominkami.

     • Kolejne laptopy dla "Dziesiątki"

      ​​​​Zakwalifikowaliśmy się do kolejnej edycji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 –„Aktywna tablica” edycja 2020. Program opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole​​​​

      Program „Aktywna tablica” będzie realizowany w latach 2020–2024. Na program w latach 2020–2024 przewidziana jest łączna kwota 361 455 000 zł,z budżetu państwa, z czego 35 000 000 zł w 2020 r., Program będzie finansowany w 80 procentach ze środków budżetu państwa i w 20 procentach z wkładu własnego organów prowadzących szkołę. 

      Złożony przez nas wniosek został pozytywnie rozpatrzony i w ramach programu otrzymamaliśmy wsparcie finasowe w wysokości 17.500,00 złotych z czego 3500 złotych to środki pochodzące od organu prowadzącego czyli Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego. Za otrzymaną kwotę zakupimy w najbliższym czasie 6 laptopów, które podobnie jak komputery z programów "Zdalna szkoła" i "Zdalna szkoła+", będą mogły być wypożyczone potrzebującym uczniom do nauki zdalnej.

     • Uwaga ZMIANY W ARKUSZACH EGZAMINACYJNYCH ósmoklasistów!

      Minister Edukacji i Nauki, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, uznał, że w 2021 r. egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony zatem wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowuje propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą zostaną poddane publicznej dyskusji. Zmianie ulegną również arkusze egzaminacyjne. WIĘCEJ INFORMACJI

     • KOLEJNA ZMIANA W FORMACH NAUCZANIA!!

      Zgodnie z informacją podaną na konferencji prasowej PREMIERA M. MORAWIECKIEGO od poniedziałku 09.11.2020 r. do 29.11.2020 r. szkoły podstawowe, zmieniają formę prowadzenia edukacji.

      Klasy I-III oraz klasy IV - VIII uczyć się będą  WYŁĄCZNIE W SYSTEMIE NAUKI ZDALNEJ.

      Od poniedziałku, 9 listopada br. świetlica szkolna funkcjonuje w normalnych godzinach jednak w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.

      Zajęcia, zgodnie z Regulaminem Nauki Zdalnej, prowadzone będą wdług dotychczasowego planu lekcji.

      Więcej informacji na stronie MEN 

     • "Dziesiątka" beneficjentem ogólnopolskich programów!

      ​​​​​​​Projekt „Zdalna szkoła" jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa wynikającą z pandemii. Podczas zawieszenia zajęć w szkołach, sprzęt komputerowy jest niezbędny do prowadzenia lekcji na odległość. Przy wsparciu funduszy unijnych szkoły doposażane są w sprzęt, który udostępniają potrzebującym uczniom i nauczycielom.

     • Mateusz na podium turnieju w Skale!

      ​​​​​​24 października w Skale (woj. małoposlkie) odbył się Powiatowy Turniej Jujitsu. Pośród ponad 120 zawodników, którzy rywalizowali w 5 kategoriach wiekowych znalazł się również uczeń naszej szkoły - Mateusz Klon - zawodnik Akademii Sportowej Top Team.  Udział w turnieju zakończył się dla Mateusza bardzo udanie. Po wielu emocjonujących walkach zajął trzecie miesjce w swojej kategorii wiekowej i przywiózł do Wodzisławia brązowy medal. GRATULUJEMY SUKCESU MATEUSZOWI i oczywiście trenerce - p. Sandrze Pniak. 

    • Nie daj się! Zacznij się liczyć!
     • Nie daj się! Zacznij się liczyć!

      W ramach akcji "Życzliwa Dziesiątka" uczniowie wybranych klas uczestniczyli w warsztatych prowadzonych przez trenerkę - wolontariuszkę John Maxwell Team w ramach Global Youth Initiative panią Reginę Burdaś. tematem nietypowej lekcji było hasło: „Nie daj się i zacznij się liczyć”. Młodzież klas VIC i VID uczyła się, jak radzić sobie z zastraszaniem w pozytywny sposób, nabierając pewności siebie, używając swoich możliwości, aby powstrzymać dręczenie i pomóc prześladowanym, podnosząc ich na duchu.​​​​​

     • Ruszyła akcja "Życzliwa Dziesiątka"

      Już niebawem, bo 21 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i pozdrowień. W związku z tym świętem chcemy, aby cała społeczność naszej szkoły zaangażowała się w działania, których celem będzie  kształcenie postaw szacunku i życzliwości wobec innych osób. Ogłaszamy zatem akcję "Życzliwa Dziesiątka".

        W ramach wspomnianej akcji planujemy następujące działania: 

      • spotkania profilaktyczne z psychologiem,  pedagogiem szkolnym oraz specjalistą do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej
      • warsztaty profilaktyczne prowadzone przez trenera, coacha Teamu Johna Maxwella w ramach Global Youth Initiative.
      • "życzliwe lodołamacze" - działanie polegające na tym, że każdy nauczyciel przedmiotu co najmniej raz w tygodniu przeznaczy kilka minut lekcji na stworzenie sytuacji, w której uczniowie będą mieli okazję wykazać się wobec rówieśników życzliwością. 
      • lekcje wychowawcze poświęcone tematom związanym z życzliwością i szacunkiem
      • szkolny plebiscyt: "Ludzioluby" (wybory najbardziej życzliwych uczniów)
      • cykl zajęć praktycznych poświęconych postawom szacunku i życzliwości - konkurs "Życzliwa kartka z pozdrowieniami",  konkurs graficzny "Photovoice"

      Jesteśmy przekonani, ze przed nami bardzo dobre, pełne wzajemnej życzliwości chwile. Życzliwość i wzajemna pomoc są ważne ZAWSZE, ale szczególnie teraz. Człowiek życzliwy to człowiek szczęśliwy - pamiętajmy o tym!

     • Wspaniały występ teatru Niebieskie Migdały!

      Szkoła bez teatru? Nie w "Dziesiątce"! Mimo trudnych czasów dla teatrów wszelkich nasza grupa teatralna Niebieskie Migdały, pod kierunkiem p. Blanki Chocyk, istnieje i działa. Od dwóch lat, przynajmniej raz w roku grupa prezentuje premierowy spektakl dla najmłodszych klas "Dziesiątki" więc i w tym roku nie mogło być inaczej. Po zeszłorocznej premierze "Księżniczki na ziarnku grochu", przyszła pora na "Kopciuszka"

     • X Światowe Dni Tabliczki Mnożenia

      Chętni Rodzice i Uczniowie z naszej szkoły, wzięli udział w internetowym konkursie matematyczno-logicznym "ARCYMISTRZ MNOŻENIA" organizowanym w ramach obchodów X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W ramach konkursu, na indywidualnych kontach uczestników, przez trzy kolejne dni były zamieszczane zestawy zadań składające się z 6 zadań, na których rozwiązanie każdy miał aż lub tylko 24 godziny. Łamigłówki wymagały logicznego myślenia oraz umiejętności mnożenia i dzielenia liczb.

      Efektem działań naszych "arcymistrzów mnożenia" jest awans finału uczennicy Kamila Onyszkiewicz oraz rodziców:  Pani Małgorzaty Wiewióry i Pani Barbary Onyszkiewicz. Serdecznie gratulujemy.  Trzymamy kciuki - już w sobotę wielki finał. Koordynatorem konkursu była p. Hanna Gadaj - nauczycielka matematyki i informatyki. 

     • "Święto Drzewa" w Dziesiątce

      Uczniowie "Dziesiątki" pod okiem p. Z. Konsek tradycyjnie przyłączyli się do ogólnopolskich obchodów „Święta Drzewa”, Święto obchodzone jest każdego roku 10 października. Tym razem była to już 18 edycja tego programu, która przebiegła pod hasłem„Święto Drzewa dla zwierząt”. W tym roku święto to obchodzimy z myślą o zwierzętach, dla których drzewa to często jedyny dom na Ziemi.

      W naszych ogrodach i parkach możemy stworzyć dla nich przyjazne zakątki sadząc gatunki miododajne i owocowe. Pomyślmy też o przygotowaniu dla naszych dzikich przyjaciół odpowiednich schronień, budek lęgowych i poidełek. W ramach akcji, w szkole uczniowie wykonywali zielniki liści drzew Wodzisławia Śląskiego, zakładali własne hodowle drzewek z nasion, owoców i pestek. Z głównym przesłaniem akcji oraz powodami, dla których należy sadzić drzewa, uczniowie mogli się zapoznać, analizując informacje z gazetki ściennej. Wszyscy uczniowie zaangażowani w akcję otrzymali upominki ufundowane przez Nadleśnictwo w Rybniku. Zależy nam na tym, aby zwracać uwagę na te żywe elementy przyrody, z których każdy jestw yjątkowy i zasługuje na szacunek. Pamiętamy, że przyszłość Ziemi i los jej mieszkańców nadal jest w naszych rękach.

     • Pasowanie na ucznia SP10

      W ubiegłą środę (07.10.2020), w godzinach popołudniowych, odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Janusza Korczaka. Po wrześniowym "prologu" w postaci wręczenia "tyt pierwszaka" był to ostatni, ale najważniejszy, akt wprowadzenia naszych najmłodszych w społeczność "Dziesiątki"