• Raport z "placu budowy".

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Remont boiska trwa! .

      Ekipa remontująca nasze boisko wielofunkcyjne dotrzymuje składanych obietnic. Remont trwa pełną parą i wszystko wskazuje na to, że zostanie ukończony przed terminem. Zamontowany został już piłkochwyt, usunięte zostały zniszczone fragmenty nawierzchni starego boiska oraz uzupełnione  wyrwy i ubytki.  Teraz trwają prace przygotowawcze do natrysku nowej nawierzchni, po którym przyjdzie kolej na malowanie linii boisk do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej.      

    • Raport z "placu budowy".
     • Sukces w konkursie plastycznym!

      Wydawnictwo Media Rodzina było organizatorem konkursu plastycznego pod tytułem KOSMOS. W konkursie tym wystartowała z sukcesem nasza uczennica - Marta Musik z klasy IIIB. Miło nam poinformować, że Marta została LAUREATKĄ tego konkursu. Artystce gratulujemy sukcesu. BRAWO MARTYNA!

     • Zostań Pomocnikiem Ziemi!

      Mimo trwającej pandemii społeczność „Dziesiątki” nie rezygnuje z obchodów ważnych dla Świata dni. Nie inaczej jest i tym razem. 22 kwietnia w światowym kalendarzu mamy Dzień Ziemi - to symboliczna data i międzynarodowe święto, które pierwszy raz w  historii odbyło się 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. 20 lat później zorganizowano pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemi.  Dzień ten przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa i każdy z nas może przyłączyć się do niej.  Dlatego Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo w trakcie 365 dni (w tym roku nawet 366 - rok przestępny) mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi. W 2020 roku z racji światowej pandemii koronawirusa, obchody tego święta całkowicie musiały się przenieść do świata online. Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie cyfrowy, cel pozostaje ten sam: zmobilizować świat do walki o zmianę klimatu, aby działalność człowieka nie przyczyniała się do pogorszenia stanu środowiska naturalnego.

      Elementem obchodów święta w naszej szkole jest „gra” online pod tytułem „Chora planeta” Nasze nauczycielki - p. Zuzanna Konsek, p. Izabela Pradelok oraz p. Hanna Gadaj zapraszają do uczestnictwa. Osoby, które rozwiążą wszystkie zadania otrzymają certyfikat Pomocnika Ziemi oraz…. więcej po rozwiązaniu zadań. 

      Link do gry: 

    • Zostań Pomocnikiem Ziemi!
     • Podziel się swoją codziennością...

      "Jak spędzasz czas w okresie kwarantanny? Podziel się swoją codziennością.Bądź inspiracją dla rówieśników." To wyzwanie, które zostało postawione przed uczniami "Dziesiątki". Jako pierwsza podjęła je Alicja Strączek z klasy 7a Wielki szacunek dla Ali. Jej odwaga, kreatywność a zarazem determinacja zasługują na uznanie. Ala nie tylko udowodniła, że można rozwijać swoje pasje pozostając w domu, ale pokazała, jak pięknie potrafi pracować z kamerą. Wielkie brawa! Film można zobaczyć na naszym szkolnym kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=5JBVU6hz7Ps

     • Matematyka i Wielkanoc - da się!

      Przed Świętami Wielkanocnymi nasza nauczycielka matematyki - p. Hania zaprosiła swoich uczniów do zabawy matematyką. Ideą było połączenie w sposób kreatywny matematyki z Wielkanocą. Korzystając z możliwości techniki origami uczniowie mieli wykonać jedno z trzech zaproponowanych zadań: ułożenie świątecznego wzoru z Jajka Kolumba, wykonanie techniką origami zajączka wielkanocnego, wykonanie jajka świątecznego techniką matematycznego origami. Efekty swoich prac uczniowie udokumentowali fotograficznie.        

      Co wiemy o origami?  Sztuka orgiami znana jest od dawien dawna. Narodziła się około roku 700 w Chinach, ale rozwinęła się w Japonii, przez co kojarzona jest właśnie z krajem kwitnącej wiśni. Początkowo z origami tworzono dekoracje na ceremonie religijne, jednak po opanowaniu przez Japończyków technik wytwarzania papieru, nastąpiło przemianowanie na sztukę świecką, związaną z przyjemnością i zabawą. Obserwowano naturę, a następnie starano się odzwierciedlać tę rzeczywistość. We współczesnej Japonii origami jest jednym z elementów wychowania dzieci. Warto pamiętać, iż ta japońska sztuka nie cechuje się tylko walorami estetycznymi, ale także ma ciekawą stronę matematyczną. Zapewne prekursorzy nie przewidzieli zastosowania origami w tej dziedzinie nauki, jednak rozwój cywilizacji i zainteresowań społeczeństwa spowodował właśnie zmianę postrzegania origami. Składanie papieru staje się okazją, by w sposób empiryczny, ciekawy i zabawny poznawać tajniki Królowej Nauk. Z kwadratowego bądź prostokątnego arkusza papieru dość łatwo można otrzymać trójkąty foremne, kwadraty, sześciokąty, ośmiokąty. Zawodowcy idą nawet o krok dalej, od pięciokąta foremnego, poprzez kolejne wielościany i tak odkrywają świat brył platońskich. 

     • ZERO WASTE czyli...życie bezodpadowe.

      W trudnych czasach kwarantanny i "szalejącego" koronawirusa uczniowie „Dziesiątki” nie zapominają o ekologii. Impulsem do działania stały się nadchodzące Święta Wielkanocne. Uczniowie klas I-III oraz IV - VIII, stosując zasadę ZERO WASTE (zero odpadów), postanowili przygotować ozdoby świąteczne wykorzystując do tego celu surowce wtórne, odpady i zużyte opakowania. W ruch poszły słoiki, sznurki, rolki po papierze toaletowym, wytłoczki po jajkach i tym podobne „materiały”, które w rękach kreatywnych uczniów naszej szkoły, i w połączeniu z barwionymi naturalnymi barwnikami np. z łusek cebuli, soku z buraka czy czerwonej kapusty jajkami szybko stały się niebanalnymi, pięknymi ozdobami. Przyjemne z pożytecznym! Brawo!​​​​​​​​​​​​​​

     • Wiosna na parapecie.

      Z okazji pierwszego Dnia Wiosny - 21 marca cała społeczność szkolna dostała zaproszenie do wzięcia udziału w akcji „Wiosna na parapecie”. Wyzwaniem było stworzenie wiosennego ogródka warzywnego lub kwiatowego. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. 

      Ze względu na czas kwarantanny, bez wychodzenia z domu, uczniowie zakładali hodowle roślin np. z nasion i cebulek . Po około dwóch tygodniach poczuliśmy zapach wiosny, oglądając efekty ich pracy. W donicach rosła cebula, szczypiorek, rzeżucha, rzodkiewka, pietruszka. U niektórych kwitły bratki, kiełkowały nasiona fasoli, wyrastały rośliny pomidorów i inne. Akcja przerosła nasze oczekiwania, gdyż ilość nadesłanych zdjęć z prowadzonych hodowli była ogromna. Na podstawie większości z nich został wykonany filmik, na którym można oglądać, co hodowali nasi milusińscy.

     • E-szkoła na YouTube!

      16 marca ruszyły zajęcia Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Inicjatywa powstała w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i jest realizowana pod patronatem marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego - pana Piotra Całbeckiego. Zajęcia nadawane są równocześnie w dwóch studiach w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.

     • Kolejne restrykcje w związku z pandemią

      Uwaga! Rząd wprowadził nowe, bardziej restrykcyjne zasady wychodzenia z domu. Wszystko po to aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Wśród wielu nowych obostrzeń znalazł się również zapis, który bezpośrednio dotyczy wszystkich uczniów.  Od dzisiaj obowiązuje zakaz wyjścia z domu bez opieki dorosłych dla wszystkich poniżej 18 roku życia.   

     • UWAGA ÓSMOKLASIŚCI!

      Na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie ukazał się komunikat o planowanym egzaminie próbnym ósmoklasistów. Egzamin przeprowadzony zostanie w dniach  od 30 marca do 1 kwietnia bieżącego roku, a w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną będzie zdalny czyli odbywać się będzie w domach uczniów.

      Aby do niego przystąpić zainteresowani uczniowie będą musieli pobrać arkusze i materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań  na  rozumienie  ze  słuchu  w arkuszach  z  języków  obcych nowożytnych, ze strony internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej(www.cke.gov.pl) lub ze  strony okręgowej komisji egzaminacyjnej w Jaworznie (http://www.oke.jaworzno.pl/www2/) w  następujących terminach:

      30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 - język polski

      31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 - matematyka

      1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 - języki obce nowożytne.

      W materiałach znajdziecie zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i  te  dostosowane do potrzeb uczniów  z niepełnosprawnościami.  

      Informujemy, że zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Edukacji Narodowej EGZAMIN TEN jest DOBROWOLNY.  Zachęcamy jednak aby, w sytuacji kiedy macie możliwość, przystąpić do egzaminu.   

      Uczniowie, którzy chcą przystąpić do egzaminu powinni przede wszystkim zgłosić taką chęć nauczycielowi uczącemu dany przedmiot egzaminacyjny a później postępować według poniższej instrukcji:

      1. Pobieracie materiały ze stron Centralnej lub Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w dniu wyznaczonym dla konkretnego przedmiotu.
      2. Po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE - rozwiązujecie zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie
      3. Zapisujecie swoje rozwiązania w ustalonej wcześniej z nauczycielem formie,  np. w  odrębnie  stworzonym  pliku  w  edytorze  tekstów,  numerując  kolejno  rozwiązywane zadania; na wydruku (jeśli macie w domu drukarkę); korzystając z zeszytu rozwiązań, który  będzie zamieszczony  na stronie razem z arkuszem (plik  edytowalny,  w którym  odpowiedzi  będzie  można  zapisać  komputerowo  albo odręcznie - po wydrukowaniu); na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.
      4. Swoje rozwiązania przesyłacie do nauczyciela uczącego danego przedmiotu  (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć/skanów poszczególnych kartek rozwiązań.)
      5. Nauczyciele,  korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań  (otrzymają je po 8 kwietnia) sprawdzą Wasze odpowiedzi i przekażą Wam informację zwrotną, np. w postaci krótkiego komentarza w e-mailu;  podczas spotkania on-line - indywidualnego albo z grupą; w  postaci  komentarzy  w  pliku  -  w  przypadku,  jeśli przesłałailiście odpowiedzi w  pliku edytowalnym.

      Udział w  próbnym egzaminie ósmoklasisty,  przypomnę raz jeszcze, jest DOBROWOLNY!.  Jeśli jednak zechcecie przystąpić to proponuję, aby został on przeprowadzony  w  WARUNKACH ZBLIŻONYCH  do  obowiązujących podczas właściwego egzaminu to znaczy zgodnie z obowiązującym Was czasem wykonania zadań zawartych w arkuszach i  SAMODZIELNE. Egzamin ten jest organizowany przede wszystkim dla Wad -  odpowiedzialność za samodzielność pracy leży po Waszej stronie. Próbny egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym. Udział w nim da Wam kolejną szansę pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie. Zmierzenie się z zadaniami egzaminu pozwoli Wam również zidentyfikować wiadomości i umiejętności,  które  już opanowaliście  w  stopniu  zadowalającym,  oraz  wiadomości i umiejętności,  które wymagają jeszcze doskonalenia. Uzyskany wynik NIE BĘDZIE PODLEGAŁ OCENIE więc ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU! Tym z Was, którzy zdecydują się przystąpić już teraz GRATULUJEMY DECYZJI i ŻYCZYMY POWODZENIA.

     • Nabór do szkół ponadpodstawowych!

      Uwaga ósmoklasiści! Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim zaprasza do obejrzenia filmu informacyjno-instruktażowego odnośnie naboru do szkół ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego.

     • Remont boiska "Dziesiątki" FAKTEM!

      W "trudnych czasach" są jednak i takie wiadomości, które napawają radością i optymizmem. Długo wyczekiwany remont naszego, wysłużonego już boiska, został ostatecznie potwierdzony.

      Po pozytywnym rozpatrzeniu przez władze miasta wniosku dyrektora szkoły o remont nawierzchni naszego boiska wielofunkcyjnego i przejściu procedur związanych z wyborem wykonawcy przyszedł wreszcie czas na podpisanie stosownych dokumentów. Wczoraj, w budynku szkoły, doszło do podpisania umowy z właścicielem firmy remontowej z Rudy Śląskiej i...KLAMKA ZAPADŁA! Gdy tylko pogoda pozwoli ruszy oczekiwany remont. Jak zapewnia wykonawca "przy dobrej pogodzie skończymy pracę z całą pewnością jeszcze przed wakacjami". W planach remontowych jest nie tylko remont nawierzchni ale też reorganizacja funkcjonalności boiska tak by można było jednocześnie grać i w siatkówkę i koszykówkę. Boisko zyska też dodatkową funkcję -

     • UWAGA! od 25 marca reorganizujemy nauczanie zdalne.

       

       

      Dordzy Uczniowie, Szanowni Rodzice oraz Wy koleżanki i koledzy Nauczyciele. 

      Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej (opublikowanym w piątek 20 marca) od 25 marca nauczanie zdalne przybierze formę ZAJĘĆ OBOWIĄZKOWYCH. Przed NAMI WSZYSTKIMI stanie trudne i zupełnie nowe zadanie, w którym nie będzie już tylko powtórek zrealizowanego wcześniej materiału, ale wprowadzać  będziemy też nowe treści wynikające z podstawy programowej. Zapewniam zwłaszcza Uczniów i ich Rodziców, że w tej trudnej rzeczywistości, w której wszyscy się znaleźliśmy, nauczyciele "Dziesiątki"  zrobią wszystko co w ich mocy, aby w  możliwie pełnym zakresie te podstawy zrealizować i udzielić wszelkiej możliwej pomocy zarówno Wam Uczniowie jak i Waszym Rodzicom.

      Mamy świadomość, jak trudne to będzie zadanie dla każdej ze stron. My, nauczyciele, musimy nauczyć się stosować zupełnie nowe techniki przekazu wiadomości, a Uczniowie, przy pomocy Rodziców, muszą nauczyć się jak z tak przekazywanych wiadomości skorzystać. To jasne - TRUDNOŚCI, ZWŁASZCZA NA POCZĄTKU, BĘDZIE WIELE. Jestem jednak przekonany, że przy wzajemnej wyrozumiałości i pomocy sprostamy zadaniu. Publikując ten post na stronie internetowej szkoły pragnę prosić: BĄDŹMY WYROZUMIALI, POMAGAJMY DZIECIOM ALE I SOBIE WZAJEMNIE, INFORMUJMY SIĘ O TRUDNOŚCIACH I PROBLEMACH, SZUKAJMY MOŻLIWE NAJLEPSZYCH ROZWIĄZAŃ.  

      Obecnie pracujemy nad usystematyzowaniem i opracowaniem harmonogramu zajęć tak by z jednej strony, w możliwe pełnym zakresie, realizować podstawy programowe z poszczególnych przedmiotów, a z drugiej nie obciążać nadmiernie dodatkowymi zadaniami i obowiązkami Was drodzy Uczniowie czy Waszych Rodziców. Pracujemy również nad dostosowaniem zakresu materiału do tych specyficznych warunków pracy. Postaramy się do środy (25 marca) dostarczyć poprzez Librusa możliwie najwięcej informacji o sposobie organizacji zajęć oraz możliwościach kontaktu z nauczycielami. 

      Życzę Wszystkim ZDROWIA i mimo wszystko SPOKOJU. Jestem przekonany, że przebrniemy przez ten trudny czas. DZIĘKUJĘ też Wszystkim zaangażowanym w to co zrobiliśmy do tej pory.   

      G. Korzeń   

    • UWAGA! od 25 marca reorganizujemy nauczanie zdalne.
     • #zespolkolorowychskarpetek

      ​​​​​​Mimo nietypowej sytuacji panującej w kraju nie zapomnieliśmy o blisko 60 tysiącach ludzi żyjących w Polsce z "modyfikacją" genetyczną. W dniu 21 marca, jak co roku, ubierając kolorowe skarpetki, okazaliśmy szacunek, tolerancję i akceptację dla osób z Zespołem Downa. ​​​

      Obchodząc ten dzień staramy się nie tylko wspierać osoby z Zespołem Downa ale i samemu dowiedzieć się jak najwięcej o tej przypadłości genetycznej. Czym zatem jest Zespół Downa? W dostępnej literaturze naukowej zespół ten określa się jako odmienność biologiczna człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ta dodatkowa „informacja” właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi.

     • Ruszyły zapisy! Termin składania dokumentów PRZEDŁUŻONY!

      Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Wodzisławia Ślskiego z dnia 29 stycznia 2020 r. w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2020/2021 do publicznych przedszkoli, dla których Miasto Wodzisław Śląski jest organem prowadzącym 16 marca 2020 r. o godzinie 8:00 ruszają zapisy uczniów do klas I-szych na rok szkolny 2020/2021.   

      Przypominamy, że proces rekrutacji odbywa się TYLKO ZA POŚREDNICTWEM platformy elektronicznej Vulcan Pomimo zawieszenia działaności szkół, w związku z sytuacją epidemiologiczną, sekretariat Szkoły Podstawowej Nr 10 czynny jest codziennie w godzinach 7:30 - 15:30. Wygenerowane w systemie rekrutacji wnioski można dostarczyć do szkoły w godzinach pracy sekretariatu. Informujemy również, że decyzją Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego nabór uczniów do klas I-szych zostaje przedłużony do dnia 03.04.2020 r. 

     • E-Lekcje do wykorzystania!

      Olbrzymią popularnością cieszą sie obecnie w Polsce akcje: internetowa #zostanwdomu oraz facebook-owa bądź jak Kevin #zostanwdomu. Pomysłodawcy akcji zachęcają do pozostania w domu i dokumentowania swoich pomyslów jak zagospodarować ten czas pożytecznie i rodzinnie. Materiały filmowe i zdjęciowe opublikować można z hasztagiem #zostanwdomu. My mamy inną propozycję!

    • ODWOŁANE ZAJĘCIA W SZKOLE!
     • ODWOŁANE ZAJĘCIA W SZKOLE!

      ​​​​​​Decyzją Premiera RP, w związkuz z sytuacją epidemiologiczną, zawieszone zostają zajęcia szkolne od dnia 12.03.2020 r. do 25.03.2020 r. włącznie. ​​​​​​ W związku z powyższym informuję, że w dniach 12-13.03.2020 r do szkoły mogą przyjść TYLKO CI UCZNIOWIE, KTÓRYM RODZICE NIE SĄ W STANIE ZAPEWNIĆ OPIEKI. Od poniedziałku natomiast SZKOŁA JEST CAŁKOWICIE ZAMKNIĘTA.