• AMELIA też w gronie LAUREATÓW!

      Uwaga! Uwaga! Mamy kolejną uczennicę, która dzieki tytanicznej pracy i samozaparciu oraz dzięki pomocy naszej nauczycielki - Zuzanny Konsek uzyskała prestiżowy tytuł LAUREATKI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO. Naszą laureatką, tym razem z biologii, jest uczennica klasy VIII C - Amelia Józefiak. Amelia przebrneła z sukcesem eliminacje szkolne, eliminacje II stopnia, by w III etapie konkursu uzyskać 56 punktow na 60 możliwych do zdobycia zdobywając tym samym tytuł LAUREATKI.      

      Amelia jest naszą drugą w tym roku szkolnym laureatką konkursu kuratoryjnego i podobnie jak w przypadku Kamili również i Ona z całą pewnością nie będzie miała problemu z rekrutacja do szkół średnich. Wkład pracy w uzyskanie takich wyników jest duży ale na pewno WARTO PODJĄĆ WYZWANIE!

     • Kamila NIEZAWODNA!

      Po raz kolejny nasza uczennica Kamila Onyszkiewicz nie zawiodła w wojewódzkich konkursach przedmiotowych. Po ubiegłorocznym sukcesie i uzyskaniu tytułu LAUREATA w konkursie geograficznym w tym roku Kamila sięgnęła po tytuł LAUREATKI z MATEMATYKI oraz FINALISTKI ponownie z GEOGRAFII. Sukces w konkursie matematycznym, oprócz oczywiście waloru prestiżowego, przynosi Kamili również wymierne korzyści w postaci zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki, a to z kolei oznacza, że nasza zdolna i pracowita uczennica już dzisiaj wie, że w egzaminie ósmoklasisty z matematyki osiągnie maksymalną liczbę punktów.

     • Edukacja przez sztukę...

      W ramach prowadzonej w "Dziesiątce" innowacji "Wychowanie przez sztukę" uczniowie najmłodszych klas mogli zagościć w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie. Uczniowie tym razem mieli okazję zobaczyć spektakl o przygodach tytułowego bohatera Nońka, który poszukiwał dobrego humoru, a swoje nietypowe imię zawdzięczał temu, że nieustannie powtarzał zwrot "no nie". Po spektaklu jak zawsze była okazja do zwiedzenia i poznania historii teatru. Był to już trzeci, w tym roku szkolnym, wyjazd uczniów w ramach prowadzonej innowacji, a ciągle wzrastająca frekwencja świadczy o rosnącym zainteresowaniu naszych uczniów oraz ich rodziców uczestnictwem w kulturze.

     • Wiosna w "Korczakowskiej Dziesiątce"!

      Co prawda 21 marca czyli pierwsży Dzień Wiosny juz za nami ale warto jeszcze wrócić do zajęć i "iwentów", w których uczestniczyli uczniowie dziesiątki. Zacząć wypada od obchodów dni "Kolorowej Skarpetki" czyli obchodów "Światowego Dnia Zespołu Downa" wypadającego rokrocznie właśnie 21 marca. Uczniowie "Dzieśiątki" pamiętali i symbolicznie, ubierając kolorowe skarpetki, okazali wsparcie wszystkim osobom dotkniętym Zespołem Downa.

     • Wyjazd z przesłaniem...

      16 marca 2022r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły wyjechali do Oświęcimia, by zwiedzić niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau w którym zamordowano ok. miliona Żydów i 90 tysięcy Polaków. W trakcie zwiedzania obozu uczniowie mieli okazję zobaczyć film o historii obozu, okrucieństwach niemieckich strażników, zagładzie Żydów i ciężkich warunkach życia i pracy więźniów. Wyjzad ten nabiera szczególnego wymiaru zwłaszcza dzisiaj, w momencie gdy tuż za naszymi granicami rozgrywa się dramat wojny.   

      Nasi najstarsi uczniowie zwiedzanie obozu rozpoczęli przy głównej bramie z słynnym napisem ARBEIT MACHT FREI /praca czyni wolnym/, a następnie pod kierunkiem przewodników zwiedzili najważniejsze miejsca pamięci: plac apelowy, szubienicę zbiorową, ścianę śmierci, bloki obozowe. Uczniowie w skupieniu oglądali  zgromadzone w bloku nr 5  rzeczy pozostawione przez zamordowanych Żydów - walizki, buty, okulary, protezy, oraz ekspozycję w bloku nr 6, w której pokazano straszne warunki życia więźniów, oraz zdjęcia, więźniarek i więźniów, którzy zostali zamordowani przez esesmanów. Szczególne wrażenie na ósmoklasistach zrobił blok nr 11 zwany Blokiem Śmierci wraz z dziedzińcem, gdzie zamordowano ok. 20 tysięcy więźniów. Na koniec zwiedzania obozu Auschwitz uczniowie obejrzeli komorę gazową i krematorium nr 1.  

      W drugiej części wyjazdu uczniowie przejechali na teren obozu Auschwitz - Birkenau, weszli na teren obozu przez główną bramę , która pełniła funkcję wartowni SS, a następnie udali się na rampę  kolejową gdzie przewodnicy opowiadali o tragicznym losie  przybyłych do obozu Żydów, których większość natychmiast została zamordowana w komorach gazowych. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wagon, w którym do obozu przybywali  w strasznych warunkach Żydzi z całej Europy. W czasie zwiedzania baraków, uczniowie poznali straszliwe warunki codziennego życia więźniów -  dowiedzieli się od przewodników o chorobach, głodzie, zimnie, i strasznych warunkach higienicznych. Po zakończeniu zwiedzania Auschwitz - Birkenau uczniowie wrócili do Wodzisławia. Wizyta uczniów w obozie uświadomiła młodzieży do czego prowadzi brak tolerancji, antysemityzm i  nienawiść do innych ludzi. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych trudnych czasach.   

     • Solidarni z Ukrainą!

      Solidaryzujemy się z obywatelami Ukrainy rozpowszechniając tę szczególną "modlitwę". Modlitwę o wolność dla Ukrainy, o koniec rosyjskiej agresji, modlitwę o siłę przeciwko złu. Tą modlitwą przyłączamy się do apelu Wołodymyra Zełenskiego skierowanego do Rosjan: „Jeśli będziecie milczeć teraz, to później będzie przemawiać tylko wasza nędza. A odpowiadać jej będą represje. Nie milczcie!”. „Modlitwę…” śpiewają razem Ukrainka Sofiia Popova i Rosjanka Alona Sobczak, obie o ukraińsko-rosyjskich korzeniach. „Modlitwa za Ukrainę” jest dostępna na kanale YT Teatru Groteska oraz na profilu Teatru na Facebooku.

     • Kolejne sukcesy biathlonistów!

      W dniach 18-20.02.2022 r. Uczniowie klas sportowych zawodnicy UKS "Strzał" Wodzisław Śl. startowali z sukcesami w biathlonowych zawodach finałowych Mistrzostw Polski Młodzików „Celuj w Igrzyska” (Puchar Polski II kategorii) w Kościelisku zdobywając aż pięć medali!. Gratulujemy nie tylko medalistom ale wszystkim  naszym zawodnikom startującym w zawodach oraz trenerce p. Edycie Zając. BRAWO WY!

      W zawodach sprinterskich, w kategorii młodzik młodszy srebrny medal wywalczył Wiewióra Dawid, a tuż za nim, z medalem brązowym uplasował się Piotr Zając. Również występy naszych sztafet były bardzo udane. W biegu sztafetowym, w kategorii młodziczek sztafeta UKS „Strzał” Wodzisław  w składzie Tkocz Kinga Karbowniczyn Martyna i Glimasińska Jagoda zdobyła brązowy medal. W kategorii młodzików młodszy sztafeta w składzie Latuszewski Aurelio, Wiewióra Dawid i Zając Piotr zajęła 2 miejsce, a miejsce trzecie przypadło również zawodnikom UKS „Strzał” Wodzisław startującym w składzie: Mika Szymon, Zieliński Radosław i Kłosok Aleksander.Narodowy Program Rozwoju Biathlonu „Celuj w Igrzyska” jest ogólnopolskim programem o sportowo-społecznym charakterze, adresowanym do młodzieży trenującej biathlon. Każdego roku do udziału w „Celuj w Igrzyska” zapraszane są wszystkie biathlonowe kluby sportowe z Polski, w których trenują młodzi sportowcy marzący o sukcesach. To właśnie spośród tych młodych ludzi w najbliższych latach zostaną wyłonieni zawodnicy, którzy będą reprezentować biało czerwone barwy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich np. w  2026 roku. Popularyzacja oraz promocji idei olimpijskiej jest jednym z najważniejszych priorytetów w tym projekcie. Podstawowe cele programu to integracja środowiska biathlonowego wokół idei młodzieżowego współzawodnictwa, promocji zdrowej i opartej o zasady fair-play rywalizacji oraz tworzenie nowoczesnych form organizacji zawodów. „Celuj w Igrzyska” daje trenerom profesjonalne narzędzie do szkolenia, a rywalizującej młodzieży przedsmak emocji oraz możliwość stworzenia wizji seniorskiego uczestnictwa w zawodach najwyższej rangi międzynarodowej.

     • Biathloniści na medal w Pucharze Polski!

      04-06.02.2022 w Kościelisku odbyły się zawody Puchar Polski II w biathlonie, w których wystartowali uczniowie naszych klas sportowych 7d , oraz 8c. Pierwszego dnia rozegrany został bieg indywidualny na 6 km z trzema "wizytami" na strzelnicy, gdzie za każdy niecelny strzał dodawano 30 sekund kary do uzyskanego rezultatu. W kategorii młodziczek brązowy medal wywalczyła Kinga Tkocz, która bardzo dobrze strzelała, oraz zaprezentowała wysoką formę biegową. W kategorii młodzików młodszych świetnie spisali się chłopcy. Srebrny medal zdobył Aurelio Latuszewski, brąz przypadł Szymonowi Mika.

     • Praca Kacpra nagrodzona!

      Na stronie internetowej Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Wodzisławia Śląskiego ukazały się wyniki  Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Zatrzymać smog” dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego. Miło nam poinformować, że pierwsze miejsce w tym konkursie uzyskał uczeń "DZIESIĄTKI" - Kacper Szopa. KACPROWI i opiekującej się naszym artystą p. Anecie Żok-Tomali GRATULUJEMY SUKCESU!  

      Laureaci konkursu: 

      I miejsce: Kacper Szopa z SP Nr 10 Wodzisławiu Śl.

      II miejsce: Jakub Bugla z SP Nr 1 Wodzisławiu Śl.

      III miejsce: Karolina Jaroch z SP Nr 16 Wodzisławiu Śl.

      Konkurs organizowany przez wodzisławski PODN to odpowiedź na założenia polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 „Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.” Motywem przewodnim, po raz pierwszy organizowanego przez PODN konkursu, była walka ze smogiem.

     • BEZPIECZNE FERIE!

      Do rozpoczęcia oczekiwanych ferii zimowych pozostało już tylko kilka dni. Przed udaniem się na zasłużony odpoczynek nasi najmłodsi uczniowie spotkali się z wodzisławskimi policjantami i strażakami aby nie tylko poznać sprzęt jakim posługują się w swojej pracy, ale przede wszystkim usłyszeć JAK SPĘDZIĆ FERIE BEZPIECZNIE!

     • Kolejne podsumowanie akcji "Bądź człowiek nie cZŁOwiek"

      Okres Świąteczny i poświąteczny to czas, w którym ideę akcji ,,Bądź człowiek, nie cZŁOwiek” można było zrealizować w sposób szczególny. Jak powiedział Blaise Pascal: ,,Dobre słowa i gesty nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego”, dlatego dawanie świątecznych upominków, wspólne wykonywanie dekoracji świątecznych, tworzenie łańcucha życzliwości, wspólne rozmowy przy stole, składanie sobie życzliwych życzeń to znakomite przykłady czynienia dobra, a tym samym przeciwstawiania się negatywnym postawom przejawiającym się w stosowaniu mowy nienawiści. ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      Choinkowy łańcuch IV a 

      Uczniowie klasy IV a wykonali wspólnie klasowy, świąteczny łańcuch. To symbol współpracy, wsparcia, wzajemnego szacunku. Uczniowie tworząc łancuch utrwalali w sobie przekonanie, że nie będzie to moja praca, ale NASZA, to nie będzie mój łańcuch, ale NASZ, to nie będzie moja choinka, ale WSPÓLNA, bo RAZEM JEST NAM LEPIEJ. 

       

      Kartka dla żołnierza 

      Uczniowie naszej szkoły wykonali piękne kartki z życzeniami świątecznymi dla polskich żołnierzy przebywających na misjach zagranicznych. Kartki i dekoracje świąteczne zostały wysłane do Opolskiej Brygady Logistycznej, a stamtąd trafiły do różnych zakątków świata, gdzie swoją misję pełnią żołnierze Wojska Polskiego. W tym roku uczniowie wysłali również życzenia w języku angielskim dla żołnierzy innych narodowości, którzy być może nie otrzymają życzeń świątecznych od dzieci ze swojego kraju. Akcja uczy patriotyzmu, szacunku dla żołnierzy pełniących trudną i niebezpieczną służbę poza granicami kraju ale przede wszystkim jest LUDZKIM ODRUCHEM życzliwości. 

      Bilecik z dobrym słowem klasy VII c 

      Lekcje informatyki były okazją by młodzież mogła przygotować bileciki- zrywki z dobrym słowem, które w ramach życzliwości można było przekazać bliskim. Bileciki zawisły na drzwiach, promowały dobro, a także były jednym z elementów wprowadzających modę na życzliwość w naszej szkole. 

      Wigilijki klasowe 

      Uczniowie wszystkich klas wraz ze swoimi wychowawcami i zaproszonymi nauczycielami zasiedli przy pięknie udekorowanych stołach do wigilijek klasowych. Podzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia i wspólnie kolędowali przy świątecznie przygotowanych stołach. W trakcie ich trwania szczególnie podkreślano rangę koleżeństwa, wzajemnej pomocy, pamięci o potrzebujących, a także o mocy wypowiadanych słów, które potrafią bardzo ranić. 

      Bezpieczeństwo seniorów 

      Kampanię ,,Bądź człowiek nie cZŁOwiek” skierowaliśmy również "naszych" seniorów - do babć i dziadków. Dzięki współpracy z KPP Wodzisław Śląski uczniowie klas trzeci zasięgnęli rad w jaki sposób mogą pomóc swoim dziadkom i ostrzec ich przed oszustami oraz niebezpieczeństwami, które czyhają na nich w sieci, podczas korzystania z połączeń telefonicznych oraz w różnych codziennych sytuacjach. 

      Warsztaty zwalczające mowę nienawiści

      Dzięki współpracy z Ośrodkiem Opieki Środowiskowej Psychologii i Psychoterapii dla Dzieci i Młodzieży w Wodzisławiu Śląskim w dwóch klasach przeprowadzony został przez pracowników ośrodka cykl warsztatów zwalczających mowę nienawiści wśród młodzieży. 

     • Wraca nauczanie zdalne!

      Na podstawie decyzji Ministra Edukacji i Nauki (brak jeszcze stosownego rozporządzenia) ogłoszonej wczoraj, na konferencji prasowej informuję, że od czwartku 27.01.2022 r do 13.02.2022 r. (do rozpoczęcia ferii zimowych) WSZYSCY uczniowie klas V-VIII Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Janusza Korczaka przechodzą na SYSTEM NAUKI ZDALNEJ z wykorzystaniem platform MS TEAM oraz LIBRUS. Zajęcia odbywać się będą zgodnie z planem lekcji oraz harmonogramem zajęć wprowadzonym do kalendarza platformy MS TEAMS.

     • Akcja "Bądź człowiek nie cZŁOwiek" trwa!

      Kolejna już odsłona akcji "Badź człowiek nie cZŁOwiek" w "DZIESIĄTCE". Tym razem do udziału zaangażowaliśmy uczniów klas III. W trakcie zajęć rozmawialiśmy o hejcie - przedstawialiśmy uczniom przykłady mowy nienawiści w grach i w sieci, a także uświadomialiśmy jak groźne są tego konsekwencje. Ważnym elementem zajęć było udzielanie wskazówek jak radzić sobie w przypadku, gdy ktoś staje się ofiarą hejtu. Dzieci mogły podzielić się również swoimi doświadczeniami. Efektem zajęć jest też clip dotyczący zjawiska hejtu i zapewnienie uczniów: Od teraz gramy po koleżeńsku!

     • Kamila znowu z sukcesem!

      Miło nam poinformować, że nasza uczennica Kamila Onyszkiewicz z klasy VIII kolejny raz udanie wystartowała w konkursie wiedzy. Tym razem Kamila bardzo dobrze zaprezentowała się w XVI edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego "Bóbr". Nasza uczennica, na 120 możliwych do zdobycia w konkursie punktów, zdobyła ich 113,75 zajmując tym samym w kategorii Junior (uczniowie klas VII-VIII) I miejsce. GRATULACJE DLA KAMILI

     • Zmian ciąg dalszy...

      Końcówka roku kalendarzowego 2021 przyniosła kolejny "lifting" wizerunku "Dziesiątki". Dwuletnie starania o usunięcie nie grzeszących urodą, ale przede wszystkim niebezpiecznych oszklonych witryn i drzwi stalowych naszej jadalni i świetlicy  oraz sali gimnastycznej wreszcie zostały uwieńczone sukcesem. Dzięki przychylności i pomocy finansowej jaką uzyskaliśmy od Rady Dzielnicy "Trzy Wzgórza" poprzedniej i obecnej kadencji udało się zamontować nowe, tym razem bezpieczne, witryny i drzwi. Dziękujemy zarządom oraz członkom obecnej i poprzedniej kadencji Rady Dzielnicy "Trzy Wzgórza" za zrozumienie i okazaną pomoc przy realizacji przedsięwzięcia.      

     • ...krok po kroczku, najpiękniejsze w całym roczku IDĄ ŚWIĘTA!

      Niech magia Świąt Bożego Narodzenia wypełni ciepłem i dobrocią wszystkie dni i przyniesie radość, pokój i wzajemną życzliwość. Niechaj te ŚWIĘTA staną się źródłem wzmacniania ducha, który pomoże spełnić wszystkie, nawet te najskrytsze i najśmielsze marzenia! Żyjcie w zgodzie ze sobą i bliskimi, ale przede wszystkim ŻYJCIE W ZDROWIU i SZCZĘŚCIU!. Radosnych, pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim naszym uczniom, ich rodzinom, wszystkim pracownikom szkoły i ich najbliższym. Życzenia te kierujemy również do naszych absolwentów, do byłych pracowników szkoły, a także wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób są, bądź byli związani z „Dziesiątką” Oprócz życzeń przynosimy w prezencie drugą już edycję KONCRTU KOLĘDOWEGO! Zapraszamy do obejrzenia i raz jeszcze życzymy WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

     • Amelia w finale wojewódzkim konkursu z biologii!

      Po bardzo dobrych informacjach jakie napłynęły do DZIESIĄTKI po II etapach konkursów z geografii i matematyki nadeszła kolejna -  tym razem cieszymy się z sukcesu Amelii Józefiak z klasy VIIIC. Ciężka i wytrwała "praca" Amelii pod okiem p. Zuzanny Konsek zaowocowała sukcesem w II etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z biologii i awansem uczennicy do finału wojewódzkiego. Gratulujemy zarówno Amelii jak i p. Zuzannie, tradycyjnie trzymamy kciuki i ŻYCZYMY POWODZENIA W FINALE! 

     • "EMPIRIUSZ" w DZIESIĄTCE!

      No i stało się! Przed Świętami dotarł do szkoły kolejny nowoczesny sprzęt. Tym razem, korzystając ze środków programu MEiN „Laboratoria przyszłości” Dziesiątka jako druga szkoła miejska wzbogaciła się o wirtualną pracownię chemiczną EMPIRIUSZ. System ten to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala w przyjazny, bezpieczny i ekonomiczny sposób realizować podstawę programową nauczania chemii, a w przyszłości także fizyki w szkołach podstawowych. System składa się z wydajnego komputera z oprogramowaniem, gogli VR z kontrolerami ruchu, nowoczesnego monitora typu Flip oraz projektora multimedialnego i umożliwia przeprowadzenie w wirtualnej przestrzeni 26 różnych doświadczeń chemicznych z zakresu podstawy programowej szkoły podstawowej.

     • Kamila w kolejnym finale konkursu wojewódzkiego!

      Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza uczennica - Kamila Onyszkiewicz z klasy VIII A właśnie awansowała do kolejnego finału Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego. Po sukcesie w konkursie matematycznym tym razem Kamila osiągnęła sukces w konkursie z geografii. Kamili oraz przygotowującej Ją do konkursu p. Izabeli Pradelok SERDECZNIE GRATULUJEMY i oczywiście trzymamy kciuki za powodzenie w konkursie finałowym. BRAWO!!    

     • W konkursie "Bądź człowiek nie cZŁOwiek" całe "podium" dla NAS!

      Poznaliśmy laureatów miejskiego konkursu artystycznego organizowanego w ramach trwającej w Wodzisławiu Śląskim kampanii „Bądź człowiek nie cZŁOwiek”, której celem jest zwrócenie uwagi między innymi na obecny w przestrzeni publicznej hejt oraz używanie mowy nienawiści. Do konkursu zgłosić można było prace odnoszące się do hasła i przesłania akcji wykonane dowolną techniką. Jako szkoła partnerska akcji oczywiście nie mogliśmy nie wziąć w niej udziału a wyniki konkursu przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Pierwsze trzy miejsca oraz wyróżnienie przypadły w udziale uczennicom i uczniom DZIESIĄTKI.