• U nas... DZIECI UCZĄ RODZICÓW!

      Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej, trwającej do końca roku szkolnego 2021/2022 akcji edukacyjnej pt. „Dzieci uczą rodziców”. Akcja – organizowana przez Centrum Rozwoju Lokalnego – skierowana jest do klas 1-3 szkół podstawowych i jest objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym dzieci świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji.

      W ramach inicjatywy „Dzieci uczą rodziców” otrzymywać będziemy co miesiąc materiały dydaktyczne (prezentację multimedialną i konspekt zajęć) do przeprowadzenia zajęć i comiesięcznie podejmować będziemy tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii. Każda lekcja składać się ma z dwóch części: w pierwszej nauczyciele wprowadzają dzieci w tematykę zajęć, a w drugiej najmłodsi otrzymują zadanie do wykonania. Nasze klasy I-III ukończyły już pierwsze lekcje na tematy związane z bezpieczeństwem.

     • "Życzliwa DZIESIĄTKA" również dla czworonogów!

      4 października przypadały imieniny św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, tego dnia obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ZWIERZĄT, a cały miesiąc październik został ustanowiony miesiącem DOBROCI DLA ZWIERZĄT. Uczniowie dziesiątki chętnie przyłączyli się do akcji rozszerzając tym samym akcję "Życzliwa DZIESIĄTKA" na czworonogi. Szkolne koło wolontariatu pod opieką p. Elżbiety Szymiczek zorganizowało wśród naszych uczniów zbiórkę karmy, koców i innych potrzebnych rzeczy, które następnie zostały przekazane do pobliskiego schroniska. Ilośc zebranych "darów" była bardzo duża wiec WSZYSTKIM DARCZYŃCOM należą się SERDECZNE PODZIĘKOWANIA, a WOLONTARIUSZOM GRATULACJE ZA UDANĄ AKCJĘ!

     • Drzewa...lekarze dusz i ciał!

      Codziennie widzimy je z naszych domów, przechodzimy obok nich, nie zastanawiając się , jak cenną rolę odgrywają w naszym życiu. Dlatego tegoroczne obchody "Święta Drzewa" odbyły się w takim celu, aby zatrzymać się na chwilę i zwrócić na nie uwagę, popatrzeć, dotknąć , poobserwować.  Dzień Drzewa wymyślił w 1872 r. w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem. Do Europy trafiła w 1951 roku.

      W naszej szkole , w ramach tegorocznych obchodów ,uczniowie klas 4- 6 biorą udział w zajęciach warsztatowych „ Spotkanie z przyjacielem”w ogródku szkolnym. Podczas ich trwania w sposób bezpośredni, doświadczając różnymi zmysłami poznają różne gatunki drzew, ich cechy jako istot żywych. Tego typu bezpośrednie doświadczenia nie tylko dają wiedzę, ale budują związki emocjonalne z różnymi istotami żywymi. To forma nauki, jakiej potrzebują uczniowie XXI w, która pozwala oderwać się od komputera, szkolnej ławki, często rozwinąć nowe, nieodkryte dotychczas zainteresowania, albo po prostu przytulić się do drzewa . Pozwala traktować drzewa, jako przyjaciół.  Coraz więcej badań potwierdza, że bliski kontakt z drzewami – dotykanie ich , wdychanie ich zapachu , ma działanie lecznicze, nosi nazwę sylwoterapii.  Prowadzenie zajęć w terenie , kontakt z przyrodą zaszczepia u młodych ludzi szacunek do przyrody. W klasach 7- 8 uczniowie z drużyn 3- osobowych dzielili się wiedzą podczas konkursu dendrologicznego. Przy dźwiękach odgłosów lasu, zmagali się z zadaniami dotyczącymi znajomości istot żywych, jakimi są drzewa.  Aby zwrócić uwagę, na te niezwykle potrzebne składniki przyrody ożywionej, na lekcjach plastyki uczniowie wykonywali prace plastyczne, na których odzwierciedlali różnorodność drzew.

      W obchody Święta Drzewa włączył się również Dyrektor szkoły, sadząc symbolicznie drzewo, które nosi imię patrona naszej szkoły . Zasadzone korczakowskie drzewo jest wyjątkowe, podobnie jak nasz patron" lekarz dusz i ciał". Jest nim miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba),długowieczne drzewo, które pomimo przynależności do grupy drzew iglastych   ( nagozalążkowych) nie wytwarza igieł ani łusek, lecz piękne, wachlarzowate liście. Od tysiącleci wykorzystywany jest w medycynie.

     • Telefony zaufania dla uczniów i dorosłych!

      Złość, smutek, lęk, trudne relacje rówieśnicze czy domowe, przemoc fizyczna, psychiczna wszystkie te sytuacje pwowodują u wielu ludzi poczucie zagubienia i osamotnienia. Aby dać im wsparcie uruchomiona jest cała sieć "telefonów zaufania" pod którymi dyżurują wykwalifikowani terapeuci, psycholodzy. Apelujemy do wszystkich, a zwłaszcza do uczniów borykających się z problemami - nie zostawajcie sami w trudnych momentach. Rozmawiajcie z najbliższymi, z dorosłymi, ktorych dażycie zaufaniem. Jeśli nie macie takich mozliwości lub czegoś się obawiacie skorzystajcie z pomocy dzwoniąc pod przedstawione niżej numery telefonów.

     • ...z wizytą w teatrze Ateneum!

      13 października bieżącego roku grupa naszych najmłodszych uczniów wyruszyła do Katowic, a dokładnie do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach jednego z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce, który swoją działalność prowadzi od 1945 roku!. Aktualny repertuar teatru, adresowany głównie do widowni dziecięcej − to zarówno baśniowa klasyka jak i pozycje współczesne realizowane z wykorzystaniem głównie teatru lalkowego, ale też sceny żywego planu. Celem wyjazdu było, oprócz zwiedzenia teatru i obejrzenia spektaklu pod tytułem „Miłość do trzech pomarańczy”, również uczestnictwo w warsztatach teatralnych prowadzonych przez pracowników teatru Ateneum. W trakcie zajęć warsztatowych uczniowie mieli okazję między innymi poznać techniki operowania lalkami.

      Wyjazd realizowany był w ramach naszego programu „Edukacja przez sztukę” skierowanego do uczniów klas I-III. Kolejne przedstawienie i spotkanie z aktorami już w listopadzie!  

     • "Dziesiątka" partnerem strategicznym kampanii!

      Czas popandemiczny to w wielu szkołach trudny okres odbudowywania więzi społecznych i relacji koleżeńskich w grupach i całych zespołach klasowych. Już w poprzednim roku szkolnym zauważyliśmy, że po powrocie uczniów do szkoły pojawiły się kłopoty z wzajemnymi relacjami naszych uczniów względem siebie i dorosłych. Ruszyliśmy z akcją „Życzliwa DZIESIĄTKA”, którą kontynuujemy również i w tym roku szkolnym. Wzmocnieniem naszych działań jako szkoły będzie z całą pewnością udział w kampanii "Bądź Człowiek nie cZŁOwiek", która w założeniu jest odpowiedzią na obserwowane w wielu środowiskach zachowania nienawistne w relacjach międzyludzkich takie jak na przykład hejt.

     • Sztafeta "DZIESIĄTKI" piąta w województwie!

      Nadrabiamy zaległości informacyjne!  12.09.2021 pod Częstochową, w miejscowości Konopiska rozegrany został Finał Wojewódzki w sztafetowych biegach przełajowych - zawody rozgrywane w ramach kalendarza imprez Szkolnego Związku Sportowego. Nasze sztafeta dziewcząt, po sukcesach w zawodach powiatowych i rejonowych znowu spisała się rewelacyjnie i zajęłą bardzo wysokie V miejsce. Konkurencja była bardzo duża, a naszym biegaczkom do osiągnięcia sukcesu zabrakło podbiegów, ktore są ich mocną stroną. Brawo BRAWO dla dziewczyn, które reprezentowały naszą szkołę i miasto. Sztafeta biegła w składzie: Kinga Tkocz, Amelia Józefiak, Paulina Kądziela, Jagoda Glimasińska, Martyna Karbowniczyn, Aleksandra Ryszka. Trener Edyta Zając

     • Kolejne wyróżnienie w konkursie artystycznym!

      Bardzo miło nam poinformować, że w rozstrzygniętym już, Powiatowym Konkursie Poetycko-Plastycznym dla uczniów klas I-III „Wierszem malowane”, praca naszej uczennicy – Mai Pineckiej z klasy III zyskała uznanie jurorów i została wyróżniona. Konkurencja w tym roku była wyjątkowo duża bo na konkurs napłynęła rekordowa liczba prac plastycznych - aż 66, z 24 placówek powiatu wodzisławskiego więc tym bardziej GRATULUJEMY Mai i przygotowującej ją p. Anety Żok-Tomali sukcesu.

     • Obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk!

      Zakończyliśmy właśnie akcję "Wirusoochrona" prowadzoną w klasach I-III, której motywem przewodnim było propagowanie codziennych, prostych zabiegów i czynności higienicznych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wszelkich wirusów. Zwieńczeniem akcji jest powstały klip przygotowany na obchody Światowego Dnia Mycia Rąk - święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.  

      Co o myciu rąk wiedzieć powinniśmy?

      Na skórze rąk są dwie warstwy mikroflory:

      • pierwsza jest właściwą fizjologiczną florą, która z człowiekiem jest na stałe i ona właśnie zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie skóry;
      • drugą grupą jest mikroflora, którą nabywamy poprzez kontakt ze środowiskiem, jest ona dla nas "obca", a znajdujące się w jej składzie drobnoustroje są chorobotwórcze;

      Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm² jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Na co dzień dotykamy wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, banknoty, bankomaty, terminale do kart kredytowych, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, przyciski w windzie, poręcze w autobusie i tramwaju, pieniądze, koszyki sklepowe, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni. To właśnie na tych powierzchniach roi się od bakterii. Drobnoustroje te (m.in. rotawirusy, norowirusy, enterowirusy, salmonellozy, gronkowce, pałeczki jelitowe – m.in. Escherichia coli) posiadają dwie wspólne cechy - są niewidoczne "gołym okiem" i łatwo się przenoszą z jednej części ciała na inną, np. z rąk do ust, prowadząc do wirusowych i bakteryjnych zakażeń jelitowych, śluzówki jamy ustnej, a także do zatruć pokarmowych, wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa), zakażenia owsikami.

      Wykształcenie nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania ujawniły, że aż 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo. 

      Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz też innymi chorobami. Pamiętajcie! Aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dokładnie, często i przynajmniej 40-60 sekund. 

     • Życzenia na Dzień Edukacji

      Jak co roku, 14 października obchodzimy Święto Edukacji Narodowej upamiętniając powołanie właśnie w tym dniu, w roku 1773, pierwszej w Polsce i pierwszej w ówczesnej Europie władzy oświatowej o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej - Komisji Edukacji Narodowej, a właściwie Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej. W tym roku nie w formie akademii ale krótkiego "klipu" z życzeniami dla pracowników oświaty wystąpili nasi uczniowie.

     • Pierwszoklasiści...doPASOWANI!

      Od momentu kiedy nasi pierwszoklasiści usłyszeli pierwszy dzwonek szkolny minął już ponad miesiąc. W tym czasie, z całą pewnością, sporo się w ich szkolnym życiu wydarzyło - odbyli pierwsze lekcje, za nimi pierwsze emocje, pewnie mają już wiele nowych koleżanek i wielu kolegów ale ciągle brakowało jednego - ciągle nie byli oficjalnie przyjęci w poczet uczniów „DZIESIĄTKI”. Zmiana nastąpiła 7 października 2021 roku. 

      W tym dniu, w obecności sztandaru szkoły oraz rodziców, opiekunów oraz najbliższych, w towarzystwie wychowawców i dyrektora szkoły i po odśpiewaniu Hymnu Narodowego i złożeniu uroczystego ŚLUBOWANIA nasi najmłodsi „dużym ołówkiem” zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka.  W trakcie uroczystości „nowi” uczniowie dziesiątki zdali jeszcze „cytrynowy test” uśmiechu, odcisnęli swój odcisk palca na fotograficznym tablo, odebrali dyplomy a także wysłuchali i obejrzeli artystyczny występ starszych kolegów i koleżanek z klas II. Wszystkim naszym NOWYM UCZNIOM życzymy wielu sukcesów, zadowolenia ale przede wszystkim życzymy UŚMIECHU!! - niech towarzyszy Wam każdego dnia w szkole i nie tylko.

     • Sukcesów w "przełajach" ciąg dalszy!

      Po zwycięstwach w zawodach powiatowych nasi biegacze przełajowi poszli za ciosem i w zawodach rejonowych również pokazali moc. Sztafeta dziewcząt w składzie: Kinga Tkocz, Amelia Józefiak,Paulina Kądziela, Jagoda Glimasińska, Martyna Karbowniczyn, Aleksandra Ryszka w pięknym stylu pokonała rywalki przybiegając na metę zawodów z 2 minutową przewagą i zdobywając bezapelacyjnie I miejsce. Zwycięstwo dziewcząt w zawodach rejonowych oznacza, że reprezentować będą szkołę i miasto W ZAWODACH WOJEWÓDZKICH! które odbędą się już 12 października bieżącego roku.

     • Złote sztafety "DZIESIĄTKI"

      Bardzo dobre informacje dotarły do szkoły po rozegranych 5 października zawodach powiatowych w sztafetowych biegach przełajowych. Okazało się, że zarówno sztafeta dziewcząt jak i sztafeta chłopców okazały się bezkonkurencyjne i obie zameldowały się na pierwszych miejscach podium zdobywając tytuły Mistrzów Powiatu Wodzisławskiego. GRATULACJE DLA BIEGACZY i TRENERÓW! 

      Zawody rozgrywane były w ramach kalendarza Igrzysk Dzieci nad którymi patronat sprawują: Ministerstwa Sportu, Szkolny Związek Sportowy i Samorząd Województwa Śląskiego. Zwycięstwo biegaczy przełajowych "Dziesiątki" oznacza również, że oprócz tytułów mistrzów powiatu obie nasze "złote" sztafety zakwalifikowały się do kolejnego etapu Igrzysk Dzieci. GRATULUJEMY naszym "przełajowcom" sukcesu i z niecerpliwością czekamy na wyniki w kolejnym etapie rywalizacji. Opiekę nad sztafetami w dniu zawodów sprawowala p. Weronika Kocoń, a w składach obu sztafet pobiegli biathloniści klas sportowych trenowani przez p. Edytę Zając. BRAWO! BRAWO!     

     • "Dobra KARMA wraca" czyli...POMAGAMY!

      Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim uruchomiło zbiórkę karmy dla podopiecznych Stowarzyszenia Na Rzecz Zwierząt – Koty Psy i My. Zbiórka dla „czworonogów” trwać będzie przez cały październik w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim mieszczącym się na wodzisławskim rynku. Wszystkich zainteresowanych zbiórką informujemy, że karmę dostarczać można osobiście do siedziby CAS-u w następujących dniach i godzinach: poniedziałek, wtorek, środa w godzinach 8:00 - 16:00, w czwartek w godzinach 8:00 - 18:00 i piątek 8:00 - 14:00

     • Czytaliśmy... GŁOŚNO!

      W dniu 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i jest jednym z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. W „Dziesiątce” dzień ten obchodziliśmy we współpracy z Filią nr 13 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim organizując sesję czytelniczą dla naszych najmłodszych uczniów. W rolę czytających popularne bajki, legendy i wiersze wcielili się nauczyciele „Dziesiątki” oraz pracownicy Biblioteki, a słuchaczami byli uczniowie klas I-szych.    

      Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych bo książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, rozwijające wyobraźnię, pamięć, poszerzające słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalające przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest też dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dorosłymi. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces. A WIĘC... CZYTAJCIE! 

     • Dzisiaj świętują CHŁOPCY!

      30 września w Polsce swoje świeto obchodzą wszyscy chłopcy. Z tej okazji piękniejsza cześć "Dziesiątki" przygotowała multimedialne i multijęzykowe życzenia dla chłopców dużych i małych. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DRODZY "CHŁOPCY"

      W innych krajach dzień ten obchodzony jest w innych terminach. W Norwegii Dzień Chłopaka obchodzony jest 7 października, w Indiach i Meksyku - 19 października, a w Kanadzie - 25 listopada. W Wielkiej Brytanii Dzień Chłopaka świętuje się 5 kwietnia. W Japonii święto to ma swoją najdłuższą tradycję (obchodzono je tam już w VI w.n.e.), po II wojnie światowej zostało przemianowane na Dzień Dziecka i w takiej formie obchodzone jest co roku 5 maja. Dzień Chłopaka to nie jest to samo święto co Dzień Mężczyzny. Oba dni obchodzone są w inne dni w roku. Dwa święta wpisały się także na stałe w kalendarz. Kiedyś przyjmowało się, że pierwsze święto obchodzą raczej młodsi mężc

     • Oferta dla lubiących śpiewać!

      Młodzieżowy Chór Miejski „Canticum Novum”, który w Wodzisławiu Śląskim działa z sukcesami już od października 2012 roku, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-9 lat lubiące i chcące śpiewać do tworzonej właśnie grupy dziecięcej.  Otwarte próby dla chętnych odbywają się w każdy czwartek od godziny 16:00 do 17:00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II przy ulicy 26 marca 9. WIęcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 699833102 lub (32) 4562936.   ZAPRASZAMY!!!

     • Kolejne wyróżnienie w wojewódzkim konkursie plastycznym!

      Sejmik Województwa Śląskiego, uchwałą z dnia 14 grudnia 2021 r., ogłosił rok 2021 w województwie śląskim „Rokiem Górali”. Z tej okazji Marszałek Województwa Śląskiego objął swoim patronatem wojewódzki konkurs plastyczny "Muzyką malowane. Na góralską nutę", w którym z sukcesem wystartował nasz uczeń - Mateusz Janeta z klasy V B.

     • Mamy nowy SAMORZĄD UCZNIOWSKI!

      23 września 2021 r. przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W trosce o środowisko i zgodnie z hasłem "Myślę więc nie śmiecę" zrezygnowaliśmy z ulotek wyborczych, a kandydaci swoje programy prezentowali w formie e-kampanii wyborczej. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie szkoły klas IV-VIII. Wzięło w nim udział 205 uczniów (na 253 uprawnionych) wybierających swoich przedstawicieli spośród 5 kandydatów. Wśród wszystkich głosów oddanych 4 były nieważne. Komisja wyborcza w składzie: Amelia Józefiak, Aleksandra Bonar, Aldona Jaśkiewicz, Aleksandra Kicka oraz Karolina Konieczny czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.

      Miło nam poinformować, że nowy SAMORZĄD UCZNIOWSKI "DZIESIĄTKI" tworzą: Kamila Onyszkiewicz - Przewodnicząca SU oraz członkowie Zarządu SU: Maja Dąbrowska, Aleksander Adamczak, Ryszard Dzierżęga.  Opiekunami Samorządu Uczniowskiego będą p. Katarzyna Balińska oraz p. Elżbieta Szymiczek. Nowym członkom SU oraz ich opiekunom gratulujemy wyboru, życzymy wielu ciekawych inicjatyw oraz owocnej pracy dla dobra całej społeczności szkolnej bo jak mawiał nasz patron - Janusz Korczak  "SAMORZĄD to właśnie praca, żeby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem pracują, uczą się i pół dnia razem spędzają, żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał, nie wyśmiewał, a przeciwnie, żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się i pilnował porządku".

     • "Mały" Teatr wznawia działalność!

      Ruszyły zajęcia teatralne! Po kilku teatralnych zabawach i obejrzeniu bajki " Księżniczka na ziarnku grochu"w teatrze Kamishibai niektóre aktorki od razu odnalazły się w roli. Następne zajęcia odbędą się w najbliższą środę w godz. 12.40 - 13.35 w holu na pierwszym piętrze.

      Wszystkie chętne uczennice oraz UCZNIOWIE mogą zgłaszać się do p. Blanki Chocyk - opiekunki koła teatralnego. ZAPRASZAMY DO ZABAWY W TEATR!