• Sukcesy w Mistrzostwach Województwa Śląskiego w Biathlonie letnim

      W dniach 07-08.06.2021, na trasach biegowych wodzisławskiego Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” oraz na strzelnicy biathlonowej rozegrane zostały MIstrzostwa Województwa Śląskiego w Biathlonie letnimWśród startujących ekip z Katowic, Chorzowa, Żywca byli również zawodnicy UKS Strzał Wodzisław Śląski - na codzień uczniowie klas sportowych „DZIESIĄTKI”. Zawody rozgrywano w dwóch konkurencjach - biegu indywidualnym i w sprintach.

      W pierwszym dniu zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w biegu indywidualnym. Wśród Młodziczek  bezkonkurencyjna okazała się być uczennica „Dziesiątki” Otylia Kocur, która wywalczyła tytuł MISTRZYNI województwa śląskiego. Bardzo dobry start zaliczyła też nasza uczennica - Martyna Karbowniczyn zajmując trzecie - medalowe miejsce na podium. Pozostałe uczennice naszych klas sportowych swój występ mogą uznać również za bardzo udany gdyż praktycznie wszystkie zajmowały miejsca w pierwszej dziesiątce zawodów: 4 była Ryszka Aleksandra, 5 miejsce zdobyła - Józefiak Amelia , 6m - Ryszka Małgorzata, 7m - Kądziela Paulina, 9m - Tkocz Kinga, 10 była Glimasińska Jagoda. 14 - Tatarczuka Nadia, 17 - Grabiec Kamila, i  35 - Piguła Milena

      Wśród chłopców, w tej samej konkurencji,  fenomenalny występ zaliczył Zieliński Radosław - uczeń klasy 6D naszej szkoły, który wywalczył Wicemistrzostwo Śląska.  Na miejscu  7 przybiegł Piotr Zając , 8 był Mika Szymon, 9 - Wiewióra Dawid, 11 - Latuszewski Aurelio, 17 -  Kłosok Aleksander.

      W drugim dniu mistrzostw  przyszedł czas na biegi sprinterskie. Również i w tej konkurencji zawodniczki i zawodnicy „Strzału” spisali się… w DYCHĘ! Dziewczyny z naszej szkoły, po raz kolejny zdominowały czołówkę -  srebrny medal zdobyła Ryszka Aleksandra, brąz przypadł Otylii Kocur, 4 miejsce zdobyła Józefiak Amelii, 5 była Tkocz Kinga, 6 - Ryszka Małgorzata, 7 - Karbowniczyn Martyna, 12 - Tatarczuk Nadia, 13 - Kądziela Paulina, 14 - Glimasińska Jagoda, 17 - Grabiec Kamila, 35 - Piguła Milena 

      Co prawda bez medali ale bardzo dobrze w tej konkurencji spisali się też chłopcy. Tuż za podium uplasował się  Zieliński Radosław (4 miejsce), 5 przybiegł Latuszewski Aurelio, 7 był Wiewióra Dawid, 8 - Zając Piotr, 9 - Mika Szymon, 16 - Kłosok Aleksander

      Wielkie gratulacje dla wszystkich naszych uczniów startujących w Mistrzostwach w barwach klubu sportowego UKS „STRZAŁ” Wodzisław Śląski oraz trenerki zawodniczek i zawodników - p. Edyty Zając.

     • Świetny występ naszej szachistki!

      W dniach 22.05 - 23.05,w Ustroniu zostały rozegrane Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorek w Szachach Szybkich. Bardzo dobry występ w tych silnie obsadzonych mistrzostwach zaliczyła nasza uczennica - Maja Głomska. Maja, jako rok młodsza zawodniczka, startowała w grupie szachistek do lat 10-ciu i zajęła bardzo dobre V miejsce. Niespodzianką turnieju była wygrana naszej uczennicy z późniejszą zwyciężczynią turnieju, posiadającą I kategorię szachową - Kingą Lajdamik. Warto dodać, że pierwsze cztery miejsca w turnieju zajęły starsze uczestniczki co oznacza, że Maja osiągnęła najlepszy wynik turnieju wśród wszystkich startujących z jej rocznika. Maja, na codzień uczennica klasy II Dziesiątki, uczestniczy w zajęciach szchowych prowadzonych w szkole pod okiem trenera Mariusza Kiesia. Zawodniczce i trenerowi GRATULUJEMY.

     • Sukces w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny"

      22 kwietnia 2021 roku odbyła się kolejna jubileuszowa XXX edycja Międzynarodowego Konkursu “Kangur Matematyczny - Kangourou Sans Frontieres”, którego organizatorem w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, a patronem przedsięwzięcia są: Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne. Konkurs ten integruje dzieci i młodzież całego świata, ponieważ uczniowie niemal wszystkich krajów Europy, a nawet uczniowie z Chin, Kanady, Australii, Rosji, RPA rozwiązują takie same zadania. Celem organizatorów konkursu jest ciągła i szeroka  popularyzacja matematyki wśród dzieci i młodzieży oraz wzbudzenie zainteresowania tym przedmiotem. Laureaci „Kangura Matematycznego” mają możliwość spotkań na wspólnych obozach i wędrówkach po świecie. 

      Dotarły już rozstrzygnięcia tegorocznej edycji konkursu, w której z powodzeniem wystartowali uczniowie „Dziesiątki”. Miło nam poinformować, że w kategorii Kadet (uczniowie klas 7-8)  wynik bardzo dobry uzyskała Kamila Onyszkiewicz z klasy 7a.  Kamila zdobyła, w swojej kategorii, 2 miejsce w powiecie oraz 7 miejsce w regionie. Wyróżnienia w konkursie zdobyli też  Oskar Skoczylas 7b Aleksander Ferfecki 6d Radosław Zieliński 6d Jakub Stolarski 6b Natalia Grabiec 8a 

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Sukcesu gratulujemy również opiekunce i koordynatorce konkursu w naszej szkole - p. Hannie Gadaj.

    • Sukces w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny"
     • Świętowaliśmy na różne sposoby!

      Dzień dziecka w "Dziesiątce" nasi uczniowie spędzali na wiele różnych sposobów, z całą pewnością na wesoło ale i edukacyjnie. Zwiedzanie miasta w ramach regionalizmu, astronomia z fizyką w Centrum Edukacji Kosmicznej, "strzelanie" na poligonie, zabawy w Rodzinnym Parku Rozrywki , zajęcia sportowe na boisku szkolnym czy rekreacja w Zozolandii to tylko niektóre z wydarzeń dzisiejszego dnia. Było jak zawsze W DYCHĘ!!

     • Dzień z atrakcjami i na słodko!

      Dzięki zapobiegliwości i hojności Rady Rodziców działającej przy naszej szkole uczniowie "Dziesiątki" obchodzą swoje święto "na słodko". Oprócz wycieczek, gier rekreacyjnych czy zajęć integracyjnych każdy, obecny w szkole uczeń, otrzyma dzisiaj słodki prezent ufundowany przez Radę Rodziców!

      WSZYSTKIEGO CO ZDROWE i SZCZĘŚLIWE DLA WSZYSTKICH DZIECI!!! 

     • Kolejne wyróżnienie w konkursie Śląskiego Kuratora Oświaty!

      W ramach kampanii pod wspólną nazwą „To ziemia, na której rodzą się diamenty" (św. Jan Paweł II) Śląski Kurator Oświaty - p. Urszula Balcer zaprosiła uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego do cyklu konkursów upamiętniających setną rocznicę wybuchu powstań śląskich. W jednym z takich konkursów udział, z SUKCESEM, wzięły uczennice „Dziesiątki” - Antonina Podsiadło i Marta Szeremeta.

     • Startuje Egzamin Ósmoklasisty!

      W dniach 25,26 i 27 maja br. najstarsi uczniowie "DZIESIĄTKI" staną przed pierwszym, niezwykle ważnym wydarzeniem – egzaminem ósmoklasisty. Jesteśmy przekonani Drodzy ósmoklasiści, że wcześniejsze lata nie zawsze pewnie łatwej nauki pozwolą Wam uzyskać takie wyniki egzaminu, które nie tylko spełnią Wasze oczekiwania, ale również otworzą drzwi do realizacji życiowych planów. Życzymy Wam abyście podczas kolejnych dni egzaminu zachowywali opanowanie i  skupienie. Wykorzystujcie zdobytą wiedzą do podejmowania trafnych wyborów i udzielania TYLKO POPRAWNYCH ODPOWIEDZI. Niech towarzyszy Wam WIARA WE WŁASNE SIŁY I WIEDZĘ. Każdemu z Was składamy życzenia osiągnięcia jak najlepszych wyników. Niech będzie łatwo, spokojnie i oczywiście na maksymalną ilość punktów!!!

      To ważny dzień również dla rodziców i opiekunów uczniów klas ósmych. Wam też Szanowni Państwo życzymy w tych dniach wiele, wiele spokoju i wiary, że młodzież mądrze wykorzysta zdobytą wiedzę i umiejętności.

      POWODZENIA DRODZY ÓSMOKLASIŚCI!! SPOKOJU DRODZY RODZICE! BĘDZIE  DOBRZE!!!

    • Kacper odbiera gratulacje z rąk II Wicewojewody Śląskiego i Śląskiej Kurator Oświaty.
     • Kacper odbiera gratulacje z rąk II Wicewojewody Śląskiego i Śląskiej Kurator Oświaty.

      W dniu 21 maja br. uczeń naszej szkoły - Kacper Szopa uczestniczył w miłej, i ważnej ze względu na uczestników, uroczystości wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym w wojewódzkim konkursie plastycznym dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych pod hasłem „Bezpieczeństwo w sieci”. Tak jak informowaliśmy wcześniej Kacper zajął w tym konkursie bardzo wysokie - II miejsce i stąd jego obecność w zabytkowym i pięknym budynku Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Jak ważna była to uroczystość świadczy fakt, że Kacper odebrał gratulacje i nagrody z rąk: Roberta Magdziarza - II Wicewojewody Śląskiego pełniącego również funkcję Przewodniczącego Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, Mirosława Wiklika - Dyrektora Gabinetu Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, inspektora Romana Rabsztyna - Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, Urszuli Bauer - Śląskiej Kurator Oświaty,

     • Kacper wyróżniony w konkursie wojewódzkim!

      Pod koniec roku 2020 Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach zorganizował, dla  uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII i ponadpodstawowych z terenu województwa śląskiego, konkurs plastyczny na najlepszy plakat pod hasłem „Bezpieczny w sieci”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na tematykę bezpieczeństwa w sieci, umiejętnego korzystania z zasobów Internetu, wyszukiwania wartościowych treści, a także na kwestie związane z przejawami cyberprzemocy i przestępstwami dokonywanych w sieci z udziałem młodego człowieka. W konkursie, z sukcesem wystąpił uczeń naszej szkoły - Kacper Szopa, który w kategorii uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych województwa śląskiego zdobył II miejsce. Kacper został zaproszony do Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach gdzie 21 maja zostaną wręczone nagrody wszystkim laureatom konkursu.

      Kacper swoją pracę przygotowywał pod kierunkiem p. Anety Żok-Tomali. Zarówno więc naszemu uczniowi jak i naszej nauczycielce GRATULUJEMY SUKCESU!!! BRAWO!     

    • Kacper wyróżniony w konkursie wojewódzkim!
     • "DZIESIĄTKA" Z TYTUŁEM EKO-SZKOŁY!

      Bardzo miło nam poinformować, że po raz kolejny działalność pro-ekologiczna uczniów "Dziesiątki", prowadzona pod kierunkiem naszych nauczycieli, została doceniona i nagrodzona. Ogłoszone właśnie wyniki konkursu ekologiczego zroganizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. nie pozastawiają żadnych wątpliwości - nasi uczniowie są nie tylko BARDZO WRAŻLIWI NA PROBLEMY EKOLOGII ale też KREATYWNI i UZDOLNIENI ARTYSTYCZNIE. ​​Dzięki zaangażowaniu i pracy uczniów klas IV-VIII: Radosława Zielinskiego, Ani Biekieszy, Oliwiera Kwapisza, Antoniny Podsiadło, Marty Szeremety, Ismeny Wutke oraz Kamila Pasternaka, Aleksandry Ryszki, Martyny Karbowniczyn, Michała Kowalewskiego, Grzegorza Grabskiego, Julii Kubek i wreszcie Kamili Onyszkiewicz uzyskaliśmy zaszczytny tytuł EKO SZKOŁY!

     • HARMONOGRAM PRACY W SYSTEMIE HYBRYDOWYM.

      W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki o stopniowym powrocie uczniów do nauki realizowanej w szkole, w systemie hybrydowym informujemy, że harmonogram powrotu, uwzględniający wytyczne MEiN oraz GIS i MZ począwszy od 17.05.2021 r. wygląda następująco:

      Legenda:

      Lekcje stacjonarne - zajęcia realizowane w szkole, zgodnie z planem lekcji 

      Nauka zdalna - zajęcia realizowane online w domu, z wykorzystaniem platformy TEAMS

      Egzamin 8-kl - dni wolne od zajęć edukacyjnych dla uczniów klas I-VII w związku z organizowanym w szkole egzaminem ósmoklasisty.  

      Harmonogram pracy po 30.05.2021 r. zostanie podany do wiadomości po opublikowaniu stosownego komunikatu Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

     • Uwaga ósmoklasiści!

      Firma Vulcan zaprasza wszystkich ósmoklasistów na wydarzenie na żywo, na którym zaprezentowany zostanie proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w oparciu o system firmy VULCAN. Podczas prezentacji kandydaci dowiedzą się jak wygląda tegoroczny harmonogram naboru, na co zwrócić szczególną uwagę, jakie dokumenty należy dostarczyć do szkół. W trakcie spotkania uczniowie będą mogli również przejść przez proces wyboru placówek oraz podpisywania elektronicznego wniosku. Wydarzenie rozpocznie się 13 maja 2021 r. o godzinie 17:00, będzie trwać maksymalnie 90 minut.

     • WRACAMY!

      Małymi krokami wracamy do normalności! Po konsultacji z psychologiem szkolnym oraz za zgodą Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej dni 4 i 5 maja są dniami wolnymi od zajęć edukacyjnych. Od 6 maja br. do szkoły a tym samym do nauki w systemie stacjonarnym WRACAJĄ WSZYSCY UCZNIOWIE Z KLAS I-III Dziesiątki. W kolejnych tygodniach stopniowo wracać będą nasi starsi uczniowie. Od 31 maja bieżącego roku, według informacji z Ministerstwa Edukacji i Nauki, szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.

      Ogólne zasady, czyli kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej

      • Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają  do nauki stacjonarnej w szkole. 

      Uwaga! Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja br. pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość), w tym również w zakresie praktycznej nauki zawodu.

      • Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.). 
      • Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.
    • Efekty "Zielonych zabaw"
     • Efekty "Zielonych zabaw"

      Uczniowie "Dziesiątki' pochwalili się efektami "Zielonych zabaw" realizowanych w ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Zabawy w „zielone bombardowanie” oraz kwiatoumilacze, stały się okazją do połączenia przyjemnego z pożytecznym - dzięki wykonanym "pracom" nastąpiło upiększenie naszego miejskiego krajobrazu, ale też wzbogacenie go o nowe gatunki roślin, które z kolei przyciągają liczne, pożyteczne dla nas, drobne stworzenia jak owady czy ptaki.​​​​​​​​​​​​​​

     • „Zielone zabawy” na Dzień Ziemi

      Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Ziemi jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi  z powodu epidemii koronawirusa obchody święta w tym roku są szczególne. Wiele rzeczy musimy robić inaczej ale pomimo obostrzeń i ograniczeń  uczniowie „Dziesiątki’ pokazują, że pamiętają o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i potrafią to robić nawet w tak trudnym czasie!

      W tym roku  zachęcamy uczniów i ich rodziny do celebrowania Dnia Ziemi w zupełnie inny sposób. Proponujemy, aby wyjść z domu na poszukiwanie  PRZYRODY: na łąkę, do lasu parku,  najbliższego otoczenia.  Musimy zwrócić  uwagę na drzewa, które mijamy codzienne, sprawdzić, co oprócz trawy, rośnie na skwerku. Wytropić  Przyrodę w nietypowych miejscach np.  poszukać   mchów, wyrastających  z murów, w pęknięciach asfaltu, pomiędzy  płytkami chodnika, krawężnikami. Chcemy pamiętać też o glebie, która jest niezbędna do życia organizmów.   Zależy nam na tym, żeby  poświęcić  czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.   Aby zachęcić uczniów do tego i zaprzyjaźnić się z przyrodą, zaproponowaliśmy trzy kreatywne zabawy:

      1. BOMBY NASIENNE - „Życionośne”  bomby, czyli kulki ulepione z gliny, torfu czy ziemi i nasion, pomysł – bomba :), które można  schować do kieszeni i rozrzucać wszędzie tam, gdzie kilka tygodni później chcielibyśmy  zobaczyć kawałek kwietnej łąki.

      2. KWIATOUMILACZE - „Artystyczno-ekologiczny misz masz”, czyli rośliny kwitnące , posadzone do recyklingowych doniczek , porozwieszane tam , gdzie można w naszym otoczeniu

      3. ZIELONE SŁOIKI -  ekosystemy zamknięte w szkle, aby być bliżej natury nawet w domu.

      Zabawy w „zielone bombardowanie”  oraz kwiatoumilacze , to  łączenie przyjemnego  z pożytecznym. Nie tylko  dla upiększenie naszego środowiska- miejskiego krajobrazu - ale też wzbogacenie go o nowe gatunki roślin oraz  przyciąganie przez nie liczne drobne stworzenia, jak owady czy ptaki.

      Zielony słoik to okazja, aby część przyrody przenieść  do naszych domów i prowadzić obserwacje procesów zachodzących w otaczających nas ekosystemach.  Poprzez zajmowanie się słoikiem, dzieci uczą się odpowiedzialności oraz wrażliwości na piękno przyrody. Wzmacniają one swoją więź z naturą, a bliskość roślin, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i łagodzi nastój. Zielone słoiki są nie tylko modną ozdobą, ale mają także dobroczynny wpływ na organizm człowieka.

      Kochamy Wodzisław i nie jest nam obojętna zieleń, dlatego postanowiliśmy  naszemu osiedlu dodać trochę koloru , a tym samym radości  w tym trudnym dla wszystkim czasie.  Mamy nadzieję, że nasz mały wkład sprawi, że otoczenie będzie jeszcze piękniejsze, a planeta Ziemia bardziej nasza.

      Oprócz „ Zielonych zabaw” uczniowie mogli zapoznać się z prezentacją multimedialną  z wieloma atrakcjami. Między innymi ze stacjami przedmiotowymi na Dzień Ziemi, quizami, ciekawostkami, filmikami, przykładami działań, historią i ideą tego święta.

      Zabawy, które zaproponowaliśmy z okazji Dzień Ziemi, to świetna okazja, aby zrobić coś dobrego nie tyko dla siebie, ale dla wszystkich ludzi, którzy są  częścią przyrody,  dla całej planety.

      Dostrzegajmy, doceniajmy i dbajmy o  przyrodę, jak często się da, tak, jakby Dzień Ziemi był każdego dnia!

     • Dzisiaj ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI!

      Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell - amerykański aktywista, który na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. przedstawił propozycję obchodów takiego święta. Idea McConnella spotkała się z poparciem burmistrza San Francisco Josepha Alioto, który 21 marca 1970 r. zorganizował w mieście pierwsze obchody zaś U Thant, ówczesny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisał 26 lutego 1971 r. proklamację o ustanowieniu Dnia Ziemi. Zgodnie z nią odbywa się on w równonoc wiosenną na półkuli północnej, czyli 20/21 marca.

     • Uczniowie "Dziesiątki" pamiętają o żołnierzach służących na misjach zagranicznych!

      Tradycji stało się zadość - jak co roku uczniowie naszej szkoły wykonali dla polskich żołnierzy, pełniących służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami kraju, kartki  i dekoracje świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia. Kartki pod koniec listopada ubiegłego roku zostały przekazane do WKU w Gliwicach, a następnie, za pośrednictwem X Brygady Logistycznej w Opolu, trafiły do żołnierzy przebywających na misjach zagranicznych. Akcja Kartka dla misjonarza stała się już chlubną tradycją naszej szkoły. Prace uczniów są wyrazem szacunku i wdzięczności naszych wychowanków dla trudnej, odpowiedzialnej służby żolnierzy-misjonarzy. Zapewne przyniosły odrobinę radości żołnierzom, którzy spędzali święta w trudnych warunkach, z dala od swych rodzin. W akcji brali udział uczniowie klas IV -VI pod kierunkiem pani A. Żok -Tomali, p. W Kuśmierczyk. p. W. Wali i p. B. Mazurek.

      Rosyjskie działania zbrojne wymierzone w integralność Ukrainy (aneksja Krymu przez Rosję i wojna w Donbasie) znacząco zmieniły sytuację geopolityczną w środkowej i wschodniej Europie. Koniecznością stało się zagwarantowanie bezpieczeństwa nowym państwom członkowskim Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, tj. przyjętych do Sojuszu po 1999 r., zwłaszcza w rejonie tzw. wschodniej flanki NATO (przede wszystkim Polska i państwa bałtyckie, a także Rumunia i Bułgaria).

      Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z 27 kwietnia 2017 r. do Rumunii został skierowany polski kontyngent wojskowy w składzie kompanii piechoty zmotoryzowanej z elementem wsparcia logistycznego, łącznie ok. 230 żołnierzy i pracowników wojska oraz 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Kontyngent wystawiony jest rotacyjnie przez bataliony piechoty zmotoryzowanej 17 Brygady Zmechanizowanej 11 Dywizji Kawalerii Pancernej ze wsparciem z innych jednostek.

     • Sukces naszych "artystów"!

      Ogłoszone zostały wyniki regionalnego konkursu plastycznego "Spacer po wyobraźni" organizowanego przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim. Miło nam poinformować, że w gronie nagrodzonych oraz wyróżnionych znalazły się prace uczniów "Dziesiątki". Wyróżnienia zdobyły: Julia Pyszczek z klasy VIB oraz Maria Mazur-Adamczyk z klasy VIA, natomiast do wystawy online wybrane zostały prace Anny Bekieszy oraz Antoniny Podsiadło. Wyróżnionym autorkom GRATULUJEMY SUKCESU! Wyróżnione prace można zobaczyć w naszej galerii.

     • Dziesiątka też na niebiesko

      2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, inaugurujący Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Tego dnia organizowana jest akcja Zaświeć się na niebiesko (Light it up blue) zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Jedną z takich akcji jest iluminacja budynków w kolorze niebieskim. My co prawda nie możemy rozświetlić budynku szkoły na niebiesko, ale na znak solidarności i wsparcia dla wszystkich osób z autyzmem i ich rodziców "zaświecimy"... nasze LOGO w tym właśnie kolorze. 

      Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.​​​​​​​​​​​​​

     • SUKCES naszej szachistki!

      W Pawłowicach, w dniach 13 i 14 marca 2021 roku odbyły się klasyfikacyjne turnieje szachowe dzieci szkół podstawowych o kategorie szachowe. Turniej sprawnie przeprowadzili członkowie Stowarzyszenia Szachowego Gminy Pawłowice, z zachowaniem należytych obostrzeń związanych z epidemią covid-19. Startujący w nim szachiści zostali podzieleni na trzy grupy. W każdej grupie, dzięki odpowiedniej ilości wywalczonych punktów można było zdobyć kategorię szachową. W turnieju rewelacyjnie zaprezentowała się uczennica naszej szkoły - Maja GŁOMSKA, która na 18 startujących dziewcząt reprezentujących między innymi miasta: Częstochowę, Katowice czy Wrocław zajęła I miejsce.