• Finaliści też są!!

      Jeszcze nie ochłonęliśmy po sukcesie jaki osiągnął uczeń "DZIESIĄTKI" w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Historii, a tu nadeszły kolejne dobre informacje. MAMY FINALISTÓW w kolejnym Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym - tym razem z GEOGRAFII. Miło nam poinformować, że dwójka naszych uczniów, przygotowywana przez p. Izabelę Pradelok, uzyskała tytuł FINALISTÓW tegoż konkursu. Uczniami tymi są: Radosław Zielińki i Oliwier Kwapisz. GRATULUJEMY TYTUŁU!!      

     • MAMY LAUREATA!!!

      W dniu wczorajszym, na stronie Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach, opublikowane zostały wyniki III etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii. Miło nam poinformować, że w gronie uczniów, którzy uzyskali największą ilośc punktów, znalazł się również uczeń "DZIESIĄTKI" - Bartosz Matuszczyk. Uzyskany przez Bartosza wynik pozwolił mu zdobyć tytuł LAUREATA tegoż konkursu. Zarówno Bartoszowi jak przygotowującemu Go do konkursu - p. Mirosławowi Groniowi GRATULUJEMY SUKCESU!!!.

     • ZAPRASZAMY RODZICÓW!

      W imieniu Prezydenta Miasta zapraszamy wszystkich RODZICÓW na panel dyskusyjny dotyczący spraw wsparcia miasta dla rodzin, żłobka, miejsc rozwoju dla dzieci i rodziców oraz wodzisławskiej oferty kulturalnej dla najmłodszych. Panel dyskusyjny odbędzie się 30 marca br. o godzinie 17:00  w Pałac Dietrichsteinow w Wodzisławiu Śląskim.

     • Biathloniści na medal w Pucharze Tatr

      Z sukcesami wystartowali w Pucharze Tatr, rozgrywanym w dniach 03-05.03.2023 r. w Kościelisku, biathloniści UKS Strzał Wodzisław Śląski. W zawodach zorganizowanych przez Biathlonowy Klub Sportowy "Wojsko Polskie - Kościelisko" zawodnicy i zawodniczki wodzisławskiego UKS-u, wśród których są uczniowie klasy sportowej Dziesiątki, zdobywali medale i wysokie miejsca w konkurencjach sprinterskich.​​​​​​​​​​​

     • Reprezentacja "DZIESIĄTKI" trzecia w Miejskim Konkursie "Przeszłość i zabytki Wodzisławia Śląskiego"!

      28 lutego, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 odbył się konkurs dla wodzisławskich szkół podstawowych  pod nazwą „Przeszłość i zabytki Wodzisławia Śląskiego”. W konkursie wzięło udział dziewięć dwuosobowych drużyn. Startujące w konkursie, reprezentacje szkół musiały wykazać się wiedzą na temat wodzisławskich legend, znać historię niektórych budynków oraz biogramy zasłużonych dla miasta na przestrzeni od średniowiecza do XX wieku osób. Nasza reprezentacja w składzie: Aleksander Adamczak i Mateusz Janeta zajęła w tym ważnym konkursie III miejsce. BRAWO dla naszych "zawodników" i przygotowującego Ich do konkursu p. Mirosława Gronia   (zdjęcia: www.naszwodzislaw.pl)

      W uzupełnieniu informacji dodajemy, że funkcję przewodniczącego jury pełnił doradca metodyczny PODN Wodzisław Śląski z historii - p. pan Marcin Kopczyński, natomiast nagrody dla startujących członków drużyn wręczała  pani Kinga Kłosińska na co dzień pracujaca w Muzeum Miejskim w Wodzisławiu Śląskim. Ukłąd reprezentacji na "podium" konkursu: pierwsze miejsce drużyna z SP 28, drugie miejsce drużyna z SP3 i trzecie miesjce dla SP10. 

     • GOŚCIE! Goście...czyli DZIEŃ OTWARTY w "DZIESIĄTCE"

      Wtorkowe popołudnie 28 lutego należało w „DZIESIĄTCE” do przyszłych pierwszoklasistów i Ich Rodziców. Zaprosiliśmy w nasze progi „kandydatów na pierwszoklasistów” wraz z rodzicami abyśmy mogli się poznać i przedstawić naszym gościom wszystko to, czym możemy i chcemy się jako szkoła pochwalić. Z rodzicami naszych najmłodszych gości spotkał się pan dyrektor w przygotowanej na tę okazję „KINO-kawiarence”, natomiast „kandydaci”, w towarzystwie Myszek-DYSZEK, udali się na przygotowane przez nauczycieli i starszych kolegów zajęcia prezentujące szkołę.

     • Walentynki w DYCHĘ!

      14 lutego celebrowaliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii czy przyjaźni. W tym dniu dresscode  czyli obowiązujący strój preferował kolor czerwony. Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Uczniowie klas I-III, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, kilka dni wcześniej wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. W rolę "listonoszy poczty walentynkowej" wcielili się uczniowie z kl. 2A. Uczniowie klas starszych zaś swoje kartki walentynkowe rozdawali w przerwach między konkurencjami zorganozowanego z tej okazji konkursu na najzabawniejszą klasę w szkole. Jury konkursu po podsumowaniu wyników ogłosiło, że tytuł ten zdobyła klasa  8d - GRATULACJE!  ​​​​​

      Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku.

     • Od najmłodszych lat z KULTURĄ za pan brat!

      Uczniowie klasy 2 A pod opieką swojej wychowawczyni - p. Pauliny zaangażowali się w Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy” czego potwierdzeniem jest otrzymany certyfikat uczestnictwa. Rangę przedsięwzięcia podkreśla fakt, że honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczestnicy, po zapoznaniu się z IV modułami projektu mają za zadanie zrealizować przynajmniej po 5 zadań z każdego, co w sumie daje 20 zadań do wykonania. Głównym celem projektu jest wprowadzenie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie. ŻYCZYMY POWODZENIA w REALIZACJI ZADAŃ!

     • Porozmawiajmy o kulturze!

      W imieniu Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego zapraszamy wszystkich związanych w jakikolwiek sposób z kulturą (m.in.artystów, twórców) oraz zainteresowanych tym tematem do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym pn. "Wokół społeczności ludzi kultury", który będzie doskonałą okazją do zadawania pytań czy też omówienia ważnych spraw związanych z szeroko rozumianą kulturą. Spotkanie odbędzie się 23 lutego 2023 r. o godz. 17:00 w Pałacu Dietrichsteinów przy ul. Kubsza 2. Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie swojego przybycia do 21 lutego 2023 r w Wydziale Dialogu, Promocji i Kultury, Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego (32 45 90 579).

     • Ferie z "DZIESIĄTKĄ"...było w DYCHĘ!

      W drugim tygodniu ferii zimowych grupa uczniów "DZIESIĄTKI" uczestniczyła w zorganizowanym przez zespół nauczycieli, psychologów i pedagogów obozie rekracyjno-profilaktycznym w Poroninie. Wyjazd mógł się odbyć dzięki zaangażowaniu finansowemu rodziców oraz dzięki uzyskaniu wsparcia finansowego z Urzędu Miasta Wodzisław Śląski w ramach programu profilaktyki uzależnień. Trwający od 22.01 do 27.01.2023 r. obóz obfitował w zajęcia rekreacyjne, sportowe, a także zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień. Nasz szkolny kanał "Info NEWS TV 10", wykorzystując sprzęt fotograficzny oraz mixer audio zakupione w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości, przygotował krótką relację z obozu.

     • Team BOZONA znowu w drogę!

      Kolejna "wyprawa" naszych uczniów już 18 lutego. Tym razem Team BOZONA wyruszy w kierunku szczytu Błatniej - wznoszącego się na wysokość 917 m. wzgórza w grupie Klimczoka  w Paśmie Wiślańskiego Beskidu. "Mózgiem" wyprawy mającej, oprócz walorów czysto rekreacyjnych, róznież walor profilaktyczny są nasze panie psycholożki i pedagożki. ŻYCZYMY UDANEJ WYCIECZKI!  

     • CAŁE PODIUM NASZE!

      W listopadzie miasto Wodzisław Śląski rozpoczęło kampanię informacyjną „Świeć przykładem. Przełącz się na oszczędzania”, która jest odpowiedzią na kryzys energetyczny, co prowadzi do coraz wyższych kosztów prądu. Wodzisławski magistrat zorganizował konkurs na interpretację kampanijnego hasła, który ma zwiększyć świadomość mieszkańców na temat praktycznego wykorzystywania prądu i racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w swoich domach, miejscach pracy inauki. Wyniki konkursu ogłoszone tuż przed rozpoczęciem ferii były dla nas wielce radosne - CAŁE PODIUM zajęli uczniowie "DZIESIĄTKI".

     • Drużyna "BOZONA" już wypoczywa!

      W niedzielę 22 stycznia bieżącego roku "Drużyna Bozona" rozpoczęła zimowisko u podnóża naszych Tatr, a dokładnie w PORONINIE. Uczniowie, korzystając z bajecznie zimowej aury, zdążyli się już zintegrować, "zaliczyć" okoliczne górki, zwiedzić Krupówki oraz przejść Dolinę Strążyska! Od jutra kolonistów czekają dalsze atrakcje. 

      Warto zaznaczyć, że zorganizowany przez grupę pedagogów i psychologów szkoły wypoczynek to kolejny element działań profilaktycznych prowadzonych w szkole. Działanie zostało wsparte środkami finansowymi pozyskanymi z Urzędu Miasta Wodzisław Śląski na realizacje szeroko pojętej profilaktyki uzależnień i walki z patologiami społecznymi.        

     • Długopisy 3D w dłoń!

      Nasi uczniowie mają okazję na zajęciach techniki wykorzystywać kolejne nowoczesne narzędzie druku 3D. Po drukarce 3D przyszła kolej na poznanie zasad pracy z wykorzystaniem długopisu 3D. Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że długopis 3D to zminiaturyzowana trójwymiarowa drukarka, która mieści się w dłoni. To urządzenie, podobnie jak drukarka 3D, również zasilane jest nitkami filamentów produkowanych na bazie termoplastików, a jego sercem jest wydajna głowica, przy pomocy której, tak jak tradycyjnym długopisem uczniowie "piszą" trójwymiarowe przedmioty.

     • Noworoczny Koncert Świąteczny!!

      Gorąca i z ogromną przyjemnością zapraszamy na Noworoczny Koncert Świąteczny, który odbędzie się w najbliższy czwartek - 12 stycznia o godzinie 17:00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 10. W trakcie koncertu, w Świątecznym repertuarze, na naszej „scenie” zaprezentują się uczniowie i nauczyciele „Dziesiątki”. Koncert jest kontynuacją nasze szkolnej tradycji ale tym razem będziemy mieli przyjemność wystąpić przed Państwem w formule „LIVE”. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

     • Program "Kształtowanie Przestrzeni" w "Dziesiątce"!

      Jeszcze w starym roku kalendarzowym uczniowie wybranych klas Dziesiątki, dzięki zaangażowaniu naszej plastyczki - p. Anety, zakończyli pierwszy cyklu zajęć prowadzonych przez Architektów-Edukatorów w ramach programu „Kształtowanie Przestrzeni”. Program, realizowany pod patronatem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Architektów Polskich i firmy Fakro, skierowany do młodzieży szkół podstawowych, ponadpodstawowych i innych placówek, takich jak domy kultury czy świetlice wiejskie, zakłada uświadomienie młodzieży ich wpływu na przestrzeń, w której na co dzień funkcjonują.

     • Taneczne życzenia Wesołych Świąt!

      Świąteczna atmosfera zapanowała w "Dziesiątce". W dniu dzisiejszym uczniowie uczestniczyli w Wigilijkach klasowych, składali sobie i nauczycielom życzenia. W osobliwy sposób życzenia postanowiła złożyć grupa taneczna Magic Dance.  Dziewczynki na zajęciach tanecznych realizowanych pod okiem p. Pauliny, kształcąc swoją wytrwałość, systematyczność i postawę przygotowały i zaprezentowały świąteczne układy taneczne. Specjalne podziękowania należą się Radzie Rodziców, która sfinansowała zakup strojów naszym tancerkom. 

     • Nasi w finałach olimpiad przedmiotowych!!

      Od września wielu naszych uczniów pod okiem naszych nauczycieli intensywnie pracowało i stratowało w olimpiadach przedmiotowych organizowanych pod patronatem Śląsiego Kuratorium Oświaty. Miło nam poinformować, że po przejściu eliminacji szkolnych oraz II etapu do Finałów Wojewódzkich Konkursów przedmiotowych z geografii i historii zakwalifikowała się trójka naszych uczniów. W konkursie z geografii bardzo wysokie wyniki i awans do finału uzyskali: Radosław Zielinski i Oliwier Kwapisz - oboje pracujący pod opieką p. Izabeli Pradelok, natomiast z historii miejsce w finale wywalczył sobie Bartosz Matuszczyk, którego do konkursu przygotowywał p. Mirosław Groń. Całej trójce uczniów oraz opiekunom SERDECZNIE GRATULUJEMY i życzymy uzyskania tytułu LAUREATA!

     • Ferie z Wodzisławskim Centrum Kultury!

      Ferie zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi beztroski czas dla wszystkich uczniów. Warto więc wykorzystać go w ciekawy i kreatywny sposób. Z pomocą jak zawsze przychodzi Wodzisławskie Centrum Kultury, które przygotowało ofertę na spędzenie tych dwóch tygodni. Od 16 do 29 stycznia 2023 roku trwać będzie Akcja Zima 2023, czyli artystyczne ferie w WCK. Tematyka zimowych zabaw oscylować będzie wokół leśnych opowieści, a na program akcji składają się warsztaty, wycieczki, baliki i projekcje filmowe.

      W imieniu Wodzisłaskiego Centrum Kultury serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach. Będzie szycie, tworzenie, malowanie i dekorowanie. Będzie odrobina szaleństwa czyli dwa baliki karnawałowe. Dla Fanów kina familijnego i bajek będą projekcje w kinie Pegaz. Z kolei żądnych przygód zapraszamy na dwie wycieczki - odwiedziny w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, gdzie wystawiony zostanie spektakl „Smoki”, i centrum nauki, kultury i zabawy w Katowicach gdzie zobaczycie Bajkę Pana Kleksa. Nie zabraknie również akcentu z okazji święta babć i dziadków w postaci rodzinnych warsztatów tworzenia karmników.

      Na Akcję Zima 2023 obowiązują zapisy. Można ich dokonywać osobiście w WCK lub telefonicznie pod numerem: 32 455 48 55 (Dział Projektów i Animacji Kulturalnej), a także mailowo: piak@wck.wodzislaw.pl. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest zapoznanie się z regulaminem, wypełnienie i podpisanie oświadczenia, a także dokonanie opłaty. Zapisy na wycieczki przyjmowane są do 22 grudnia. Więej na stronie Wodzisławskiego Centrum Kultury

     • Kolejna edycja akcji "Wirusoochrona" za nami.

      Zakończyliśmy udział uczniów klas I-III w kolejnej już edycji akcji edukacyjno-informacyjnej "Wirusoochrona" koordynowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach. Celem akcji było wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów​​​​​​.​​​​​​​​​​​​​​